c Minister van den Brink geeft beeld van economisch herstel Engelse parlementsleden voor tegenbezoek uitgenodigd VAM HIEL Uurwerken Sriioorsteenklokken PANDA OP DE KERMIS Q Wereldnieuws Woensdag 1 Juni 1949 2 Industrialisatie in Benelux-verband voorwaarde voor de volkswelvaart 's-Gravenhage, 31 Mei De minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft Dinsdag, ter gelegen heid van een lunch te Brussel, georgani-i seerd door de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg een rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: De belangrijkste besluiten van de Haagse ministerconferentie hebben de Benelux- politiek van het tijdstip der gedachtenwis- selïng en voorbereidende werkzaamheden in het stadium der verwerkelij Icing ge bracht. In deze periode moeten nog' vele problemen worden opgelost. Dit kan alleen geschieden in een geest van wederzijds begrip, waarbij de samenwerkenden ervan overtuigd moeten zijn, dat het gemeen schappelijke doel de inspanning en offers, die het vergt, waard is. Vooruitgang in procenten. Waar staat Nederland thans, na vier ja-, ren van wederopbouw? De industriële pro ductie, die aan het einde van 1945 nog nauwelijks de helft van het voor-oórlogse peil had bereikt, bedroeg in 1948 gemid deld 113 daarvan, het gemiddelde van het afgelopen halfjaar stond reeds op onge veer 120 De landbouwproductie is nog beneden de 1.00 gelegen, doch maakt goede voortgang. De uitvoer is, naar de waarde gemeten, in 1948 gestegen tot 2y2 maal hét voor-oorlogse bedrag. In 1948 was hij 55 hoger dan in 1947. Het dek kingspercentage van de invoer door uitvoer steeg van 43 in 1947 tot 54 in 1948, gedurende de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg het 62 De koopvaardijvloot is welhaast op voor-oorlogse capaciteit. Voor 1949 wordt met een verdere opvoering van de productie en de export gerekend. De cijfers van het eerste kwartaal beves tigen deze verwachting. In dit verband constateert minister Van den Brink met voldoening, dat de omvang van het han delsverkeer tussen Nederland en België in de jaren 1946 tot en met 1948 in belang rijke mate is gestegen. Benelux-handel. De invoer in Nederland uit België steeg Van 300 millioen gulden in 1946 tot 730 millioen in 1948. De export uit Nederland naar België steeg van-170 millioen gulden .in 1946 tot 420 millioen in 1948. In totaal bedroeg van 1946-1948 de Belgische export naar Nederland ruim iy2 milliard gulden, de Nederlandse export naar België 880 mil lioen gulden. De minister vertrouwt, dat de afsluiting van het nieuwe verdrag van de voor-unie door het geleidelijk opheffen van de thans nog bestaande restricties een belangrijke verruiming van het veiiceer tussen de beide partners ten gevolge zal hebben. In het jaar 1948 heeft de monetaire toe stand in Nederland zich dusdanig ontwik keld, dat het gedetailleerde ingrijpen op het gebied van productie, distributie en prijsvorming in belangrijke mate kan wor den verminderd en in de loop van het jaar of kort daarna zal kunnen Vorden opge- - heven. Daarnaast is een belangrijke verbetering in budgetair opzicht ingetreden door ver meerdering van de inkomsten, onder meer als gevolg van het hei-stel van het econo misch leven, en door vermindering van de uitgaven. Reeds geruime tijd bestaat nage noeg evenwicht tussen de geld- en goe- óerencirculatie. Dit komt tot uitdrukking in de dalende prijsbeweging, die zich in en kele sectoren van het economische leven voltrekt. Wordt het streven naar inniger Europese samenwerking op economisch gebied met succes bekroond, en herstelt met name ook Duitsland zich in economisch opzicht, dan krijgt de transitohandel in Nederland weer enigermate zijn kansen. Het handelsver keer met Indonesië kon gedurende de af gelopen jaren aanzienlijk worden uitge breid. Industrialisatie nodig. Toch zal, ondanks resultaten in deze sectoren van het economisch leven, het Een man die een zoon ging aangeven, Sprak tot zijin getuigen: „Wacht even", Eerst van BOOTZ de TIP Op de gezondheid van Flip, Wij wensen die knaap een schoon leven. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr. W. K. te 's'Gravenhage ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 801,5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.1.5 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Purcell, Pergolesi, Vivaldi. 9.30 'Platen. 10.00 Morgenwijding. 10-15 Arbeidsvitami nen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 „Hoe komt een luisterspel tot stand?". 12.00 Portugese liederen. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Spionnetje. 12.38 Papavers. 13.15 Dansmuziek, 14.00 Voor de tuin. 14.15 Kamer muziek. 15.00 Klimop. 16.00 Assortimento. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 „Welk dier?" 17.30 Skymasters. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Promenade-orkest. 19.45 R. V. D. 20.05 Werken van Johan Strauss. 21.00 Cabaret Wim Sonneveld. 21.40 Speel doos. 22.00 Cabaret. 22.35 Platen. 22.45 „On derwijsvernieuwing". 23.15 Reportage boks wedstrijden. 23.30 Dansmuziek. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Lichte muziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Opgewekte melodieën. 9.40 Schoolradio. 10.00 Symphonie no. 28 in C, Mozart. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.20 Orkest, 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Balletmuziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Piano-plaatjes. 15.15 Kamerorkest speelt Mozart en Grieg. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Sonate no. 12 in F, Mozart; Eileen Joyce, piano, 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voordracht en zang door de jeugd. 18.00 Leger des Heils. 18.1.5 C. M. B. 18.30 Omroepkoor. 19.15 Ne derlandse organisten spelen eigen werken, 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 21.00 „Industrialisatie". 21.20 Piano-duo Beers en Van Lanschot. 21.35 Kwartet in G, Mozart; Sweelinck kwartet. 22.05 „Vaart der volken". 22,35 Vocaal kwartet. 22.45 Overdenking. 23.15 Pianoconcert. 23,40 Cello-sonate, Locatelli. hoofdaandeel in het tot evenwicht brengen van het handels- en betalingsverkeer, door Nederlands' voornaamste bron van bestaan, de industrie, moeten worden geleverd. Wil Nederland zijn bevolking blijven voe den, dan zal het een nieuw industriali satieproces moeten doormaken, zowel door uitbreiding der bestaande nijverheden als door aantrekking van nieuwe. Dat dit pro ces zich in Benelux-verband zal moeten voltrekken, acht de minister, waar een ge zonde wedijver de krachtigste waarborg is voor een efficiënte ontwikkeling; een heil zame omstandigheid. Men stelt het wel eens voor alsof de eco nomische stelsels van de Belgisch-Luxem burgse economische unie enerzijds en Ne derland anderzijds zodanig uiteenlopen en de wederzijdse doelstellingen principieel dermate verschillen, dat een hechte en duurzame samenwerking zal worden be lemmerd. Bij de vergelijking der economische stel sels heeft men echter, aldus de minister, meestentijds uit het oóg verloren, dat een oordeel omtrent het meest doelmatige eco nomische stelsel slechts kan worden gege ven, uitgaande van de concrete economische toestand waarin de volkshdishouding zich bevindt. „Het wil mij", aldus prof. Van den Brink, „voorkomen, dat, naarmate de economische situatie in de drie landen meer overeen stemming gaat vertonen, ook de inzichten omtrent de hoofdlijnen van het te voeren beleid meer parallel zullen gaan lopen. Gestreefd moet woixlen naar een doelma tig economisch stelsel, waarvan vorm. en inhoud slechts kunnen worden bepaald aan de hand van de feitelijke economische situatie." Deze doelmatigheidsgedachte moet, naar het oordeel van minister Van den Brink, met terzijdestelling van vooropgezette me ningen ook voor Benelux leidinggevend zijn. De beginselen van deze politiek houden in, dat op even gepaste als krachtige wijze een actieve conjunctuurpolitiek geleid in de bedding der internationale samenwer- N.V. SOLVOLITH COMPANY AMSTERDAM DE GCTÉDE «AAM VAN "DE FABRIKANT KWALITEIT king dient te worden gevoerd. Zij kan niet lijdelijk toezien dat de schommelingen van het economisch^ leven crisis en Werkloos heid teweeg brengen als in de dertiger ja ren' het geval was. Overigens is zij zich er van bewust de economische geschiede nis heeft dit op overtuigende wijze bewe zen dat in het bijzonder kleine landen ook in dit opzicht, zonder een krachtige in ternationale samenwerking, voor een niet op bevredigende wijze oplosbaar probleem staan. „Benelux is de eerste rijpende vrucht van een dergelijke internationale samen werking. Onze kleine landen hebben in deze wereld, die roept om samenwerking in het belang van.de vrede, een grote taak", aldus de minister. TWEEDE KAMER Nederland betaalt de kosten der Commissie van Goede Diensten (Van onze parlementaire redacteur) Het was een middag, rijker aan vér- scheidenheid dan aan belangwekkende debatten. Bij het begin van de verga'dering kondigde voorzitter Kortenhorst aan, dat de beide Kamers als tegenbeleefdheid voor de gastvrijheid, die een afvaardiging van de beide Kamers in het voorjaar van 1948 te Londen genoten heeft, thans in de twee de helft van September een aantal Lager- en Hogerhuisleden voor een bezoek hebben uitgenodigd. Nadat vervolgens mr. A. C. de Ruiter, juridisch ambtenaar bij het Aan- ei) Ver koopbureau voor Akkerbouwproducten, met 46 van de 76 stemmen als derde com mies-griffier was benoemd 21 leden hadden het bureau met een vrouwelijke kracht, mej. mr. H. S, Bok uit Gronin gen, willen versterken kwam er een reeks wetsontwerpen aan de orde. Tot twee keer toe kon men uit de communistische hoek weinig waardering voor Amerika op vangen. Zo had de heer Hoogcarspel met zijn fractie bezwaar tegen de goedkeuring van het op 16 October 1948 te Parijs onder tekende verdrag inzak» intra-Europese betalingen en compensaties, waartegenover minister Lieftinck onder meer be toogde dat het onjuist was hierin weer een bewijs van te grote afhankelijkheid van de Verenigde Staten te zien. Dit verdrag is juist een gelukkige proeve van opbouwen de internationale monetaire samenwerking tussen een groot aantal landen. Voorts deelde de minister mede, dat er in het kader van de Europese economische samen werking al beraadslagingen over een nieuw tractaat op dit gebied gaande zijn. De heer Borst en zijn mede-communisten lieten voorts hun „tegen" aantekenen met betrek king tot de goedkeuring van de op 23 Maart 1949 te Washington ondertekende interna tionale tarwe-overeenkomst, waardoor wij ons, volgens deze afgevaardigde, ook weer te veel aan Amerika zouden binden. Minister Mansholt ontkende dit en verklaarde, dat het ook voor de Neder landse boer van grote betekenis is, dat al dus voorkomen wordt dat de prijzen niet beneden een redelijk peil zullen dalen. Voorts deelde hij mede dat Nederland met alle andera import-landen wel degelijk ge tracht had ook Rusland in deze overeen komst te betrekken, echter zonder succes. Dezelfde bewindsman kreeg nogal wat bezwaren te hóren tegen de door hem voorgestelde verhoging van de tarieven voor consenten voor de uitoefening van de kustvisserij en voor visacten. Dit was nodig wegens het gestegen indexcijfer en kon niet op de algemene herziening van de Visserijwet blijven wachten. Maar, zo be loofde hij, met kracht zal hij aan die wij ziging werken en dan meteen nagaan of die visacten moeten blijven bestaan. Deze toezegging bleek voldoende om het voor stel met 5911 (communisten, de heer Welter, Staatkundig Gereformeerden en de meeste Anti-Revolutionnairen tegen) er door te krijgen. Een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1948 van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ging zonder beraadslaging of stemming onder de hamer door. De wijziging houdt verband met aangelegenheden betreffende de herverkaveling op Walcheren. De ge hele dienst wordt met 11.561.000,-1- ver hoogd, De Kamer ging verder o.a. accoord met een ontwerp tot wijziging van de Post- wet. Hierdoor zal de verplichting tot uit betaling van een postwissel of postbewijs na een jaar vervallen. Tot nu toe was deze termijn twee jaar, Voorts heeft de Kamer een aantal be grotingswijzigingen goedgekeurd. Daar onder was er een tot wijziging van de be groting van het departement van Over zeese Gebiedsdelen voor 1947. De gewone en de gehele dienst moesten worden ver hoogd met een bedrag van 2.960.442,—. Hieronder is' een bedrag van 171.931, als kosten van de Commissie van Goede Diensten. Tegen deze post maakte de neer Meyer ink (A.R.) bezwaar. Het initia tief tot inmenging is van de Veiligheidsraad uitgegaan, zo betoogde hij. De heer Van Kleffens heeft namens de regering deze commissie aanvaard, doch van een aanbe veling kan men niet spreken. Zijns inziens behoren de kosten van de Commissie van Goede Diensten en thans die van de UNCI ten laste van het budget van de Veilig heidsraad te worden gebracht. Minister Götzen betoogde, dat de Nederlandse regering actief aan de totstandkoming van de Commissie van Goede Diensten heeft medegewerkt. Hij kon niet onderschrijven, dat de kosten geheel ten laste van het budget der UNO moeten komen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening evenwel, dat de AR-fractie en de heren Welter (NKP) en Zandt (St. Geref.) ge acht wilden worden te hebben tegenge stemd. Nederland kreeg er 9404 Inwoners bij De bevolking der voorlopig aan Neder land toegevoede Duitse gebieden bestaat volgens de door het Centraal Bureau voor dé Statistiek verstrekte cijfers uit 9404 persotten, namelijk '4437 mannen en 4967 vrouwen. De meesten daarvan wonen in het drostambt Tuddern (2668 manfien en 2946 vrouwen) en in het drostambt Elten (1503 mannen en 1722 vrouwen). De ge meente Dinxperlo (Geld.) kreeg er door de grenscorrecties 346 inwoners bij, Ubber- gen (Geld.) 141, Ubach over Worms (L.) 49, Eygelshoven (L.) 17, Arcen en Velden (L.) 12 en Losser (O.) 5. Uit een Zweedse auto, welke op de Turfmarkt in de hoofdstad geparkeerd stond, zijn een filmcamera, twee fototoestellen en een verrekijker ontvreemd. Bovendien wer den nog kleren gestolen. De politie heeft de vermoedelijke dader gearresteerd. De buit is echter niet opgespoord. Couddelvers zwichtten voor de verleiding Na een langdurig en moeizaam onderzoek is de recherche in Rotterdam er in 1948 gèslaagd het „goudstaven-mysterie", dat sedert Juli 1947 in het gebied van de Nieuwe Waterweg was opgedoken, tot klaarheid te brengen. Er gingen hardnek kige geruchten, dat personeel van de bag germolen die de goudstaven in de Nieuwe Waterweg ophaalde, enige baren, zou heb ben achtergehouden. Deze staven waren afkomstig van de lading goud van cle Ne derlandse Bank, die in Mei 1940 naar En geland zou worden gebracht door een Nederlandse loodsboot. Het schip liep echter op een magnetische mijn en zonk. Door de recherche werden verscheidene arrestaties verricht en toen kwam vast te staan, dat door personeel van de bagger molen drie goudstavén waren achterge houden. Eén er van was verkocht, een tweede kon worden achterhaald, doch de derde bleef spoorloos. Wegens deze diefstal hadden zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank een 68- jarige schipper uit Dordrecht en drie dek- kneehtén te verantwoorden. De schipper bekende.' in samenwerking inet de delcknechten drie. staven te hebben achtergehouden. Hij wist -dat er één was verkocht, maar waar de andere waren ge bleven zeide hij niet te weten. Als aandeel ontving hij 4200,—, die hij, toen hij was gearresteerd, aan de politie heeft afge dragen. Ook de deldcnechten bekenden volledig. Bij. een van hen was een staaf in beslag genomen. Zijn aandeel in de buit bedroeg ƒ3600,Dit geld werd door de recherche achterhaald. Een andere knecht was betrokken geweest bij de verkoop van een staaf. Hij ontving 1200,als aandeel. De vierde verdachte ontving 3600,Ook dit bedrag kon in beslag worden genomen. De Officier eiste tegen de verdachten, wier zaken afzonderlijk werden behan deld, de volgende straffen: tegen de eerste twee verdachten ieder twaalf maanden gevangenisstraf met. aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, tegen de derde tien maanden met aftrek waarvan vijf maanden voói'waardelijk, tegen de vierde twaalf maanden met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met verbeurd verklaring van het in beslaggenomen geld. Tegen een 39-jarige machinist uit Slie- drecht, die een baar goud van 12]/2 kg heeft bewaard en vervoerd, eiste de Officier acht 'maanden gevangenisstraf met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk. Deze man had ook 3600,ontvangen en dit geld in zijn huishouden gebruikt. Verder heeft nog een aantal personen terechtgestaan dat betrokken was geweest bij de koop en verkoop van de goudstaven. Uitspraak op 14 Juni. BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol, Een rustig examen doet U met ftHsjnhardt Zeriuwtabletien (Adv.) Dr. Euwe had auto-ongeluk Dr. Max Euwe, die in Kopenhagen aan een schaaktpurnooi had deelgenomen, heeft op de terugweg haar Nederland tussen Hamburg en Bremen een auto-ongeluk gehad. De auto, waarin zich ook Euwe's echtgenote en zijn twee kinderen bevon den. sloeg over de kop nadat zij tenge volge van het springen van een band tegen een paal gebotst was. De wagen werd ernstig beschadigd, doch de inzittenden kregen geen letsel van be tekenis. Maandag is dr. Euwe via Dene kamp in ons land teruggekeerd. Verzetsgroep verraden Doodstraf geëist tegen twee verdachten De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage eiste Dins dagmiddag zowel tegen de koopman W. S- van D. als tegen de koopman J. van W. de doodstraf. Hij achtte bewezen, dat deze lieden, die tijdens de oorlog in dienst ston den van de Duitse politie in ons land, zich in 1941 in de verzetsgroep van drs. J. Stiikel te Scheveningen hebben gedrongen en"deze met 32 van zijn medewerkers de dood in hebben gejaagd. Via een schoolvriend kwam Van W. in contact met de groep-Stijkel. Hij deed voorkomen, dat Van D. een halfjood was, die naar Engeland moest worden geholpen en daarvoor een groot bedrag aan het ver zetswerk wilde geven. Stijkel en de zijnen besloten te helpen. Van D. die onder de naam Gaailcema is opgetreden, wilde „eerst wat meer van de organisatie weten", al vorens zich hieraan toe te vertrouwen. Toen Stijkel en drie zijner medewerkers met een logger op 2 April naar Engeland zouden oversteken om overleg met de regering te plegen, werd „Gaailcema" ge waarschuwd. De Duitse politie sloeg met medewerking van beide verdachten haar slag. Eén en dertig getuigen kwamen Maandag en Dinsdag de activiteit van deze verdachten bevestigen. Getuigen a décharge wierpen niet veel niéuw licht op deze zaak. Schreieder wees hen aan. Van D. en Van W. waren oorspronkelijk werkzaam bij de afdeling oplichtingszaken van de Sicherheitspolizei. Hun chef „lief hebberde" echter ook wat op het gebied van bestrijding van het verzet, hoewel die taak in handen van Schreieder lag. Deze laatste heeft in 1945 beide verdachten als de plegers van het verraad aangewezen. Aan Van D. was bovendien tenlaste ge legd een door de Duitsers om zijn geloof vervolgde zakenman benadeeld te hebben. Voorts trad hij op als inkoper voor de Duitse politie. Aan Van W., die thans ge deeltelijk verlamd is, was uitsluitend ver raad tenlaste gelegd. De advocaat-fiscaal merkte in zijn requi sitoir op, dat de be wijsconstructie in deze zaak grote moeilijkheden had opgeleverd, omdat de voornaamste Nederlandse getui gen geen van allen meer in leven zijn. Door samenvoeging van talrijke stukken in direct bewijs kon echter een sluitend geheel worden verkregen, waardoor kwam vast te staan, dat het verraderswerk van beide verdachten direct heeft geleid tot de arrestatie van leden der groep-Stijkel. Hij noemde de houding van. beide ver dachten bij het onderzoek bepaald ongun stig en achtte voorts hun mate van schuld vrijwel gelijk. Zij hebben hun verraders rol gezamenlijk gespeeld en hebben ook in het verdere oprollen van de groep een vrij wel gelijk aandeel. De gevolgen van de handelingen van verdachten noemde hij verschrikkelijk en de advocaat-fiscaal zeide, dat er waarschijnlijk geen Neder landse V-ïieden zijn geweest, die in zulk een korte tijd zo veel slachtoffers hebben gemaakt als deze verraders. Pleidooien. De raadsman van Van D., mr. G. A. Vos uit 's-Gravenhage, merkte in zijn pleidooi op. dat vele getuigen het Hof mededelingen hebben gedaan, die niet uit eigen weten schap waren verkregen. Uit een brief van Josef Schreieder las de raadsman voor, dat Schreieder in 1941 de beide verdachten had ontmoet, doch dat ;hij niet de indruk, had gekregen dat zij als V-mannen in Duitse dienst waren. Hij verzocht het Hof de zaak aan te houden totdat er meer licht gewor pen was op het geval „Johnny van Ligtén", een beruchte V-man van de Duitse inlich tingendienst, die spoorloos is verdwenen, en die de raadsman hoofdpersoon achtte bij het oprollen van de „groep-Stijkel." Ook de raadsman van Van W-, mr. dr. K. W. P. Klaassen, merkte eveneens in zijn pleidooi op, dat „Van Ligten" de duistere figuur op de achtergrond blijft. Hij was er van overtuigd, dat zijn cliënt in het voorjaar van 1941 nog niet wist, wat er met de leden der groep-Stijkel zou gebeu ren, daar er toen nog weinig bekend was omtrent de barbaarse Duitse methoden. Hij verzocht het Plof dringend clementie. Uitspraak over 14 dagen. Bibliothecaris Tweede Kamer gaat met pensioen (Van onze parlementaire redacteur) Na bijkans dertig jaren zijn uitnemende krachten aan de bibliotheek van cle Tweede Kamér gewijd te hebben, gaat de heer F. K. van Iterson wegens liet bereiken van de leeftijdsgrens met pensioen. In hem ver liezen diegenen die van de. voortreffelijke boekerij van de Tweede Kamer gebruik plegen te makep, een voortreffelijke kracht, een man die een door velen zeer gewaar deerde vraagbaak was. Op het gebied van hetgeen zich in onze parlementaire geschiedenis heeft afge speeld, is de heer Van Iterson een uit nemend voorlichter. De Kamer, en met haar allen die hij zo vaak behulpzaam was, zullen hem missen. Men mag verwachten dat hij zijn uitstekende krachten zal blijven geven aan de onmisbaar geworden jaar lijkse uitgave „Parlement en Kiezer". Tot opvolger van de heer Van Iterson heeft de Kamer zijn adjunct, de heer S. J. Robitsch benoemd. Mejuffrouw S. Blaauw wordt nu hoofd commies ter bibliotheek. 1^1 ieuwe De Taipans van Sjanghai, roman door Jacques Melis. Uitgeverij N.V. „Boek en periodiek", Den Plaag. Haarlemse jeugdherinneringen, door Jan Tadema. Voor de Vereniging „Haerlem" uit gegeven door De Erven F. Bohn N.V., Haar lem. Tweede druk. Bij mij verveel je je niet, door Peter Cheyney. Oorspronkelijke titel: Never a dull moment. Vertaling van J. F. Kliphuis. A. W. Bruna Zoon, Utrecht, Antwerpen. Ik werk bij de film, samengesteld door Oswell Blakeston. Vertaling: D. Knecht. Uit geverij N.V, Focus, Bloemendaal. Ons erfdeel, roman door Astrid Varing. Uit het Zweeds vertaald door M. J. Molanus Stamperius. Uitgeverij J. H. Gottmer, Haar lem. Antwerpen. Mayoba, de goede Kacike, roman door Gabriël Gorris. Uitgeverij J. H. Gottmer, Haarlem, Antwerpen. Kruistocht cloor Europa, door Dwight D. Eisenhower. Oorspronkelijke titel: Crusade in Europe. Vertaling: J. L. van Tijn. Uitge verij Heinemann, 's'Gravenhage. Voor en achter het voetlicht, toneel impressies van mr. J. H. Penning. Uitgeverij „De Kern", Den Haag, De Bijbel, behandeld voor jonge mensen, door Wolf Meesters. Afleveringen 5 en 6. Uitgegeven door J. H. Kok N.V., Kampen en J. B. Wolters, Groningen, Batavia. Stijlen in de bouwkunst, door J. J. Vriend. Uitgeverij „Kosmos", Amsterdam. Reeks: „Weten en kunnen", no. 234. 84 GROTE HOUTSTRAAT 8é Grote sortering ELECTRiSCHE KLOKKEN V/eer voorradig met bim-bam slagwerk Sierlijke modellen - Bekende garantie (Adv.) Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Hendrikus Gerardus Wassenaar, schoen maker, wonende te Haarlemmermeer, Ven- neperweg 437. Rechter-Commissaris: mr. PI. J. Ferwerda. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem; Hendrik Sminia, expediteur, wonende te Bloemendaal, Borskilaan 6. Rechter-Com missarismr. H. j. Ferwerda. Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haarlem; F. Mackenzie, wonende te Purmerend, Hugo de Grootstraat 67, aldaar zijn bedrijf uitoefenende onder de benaming Scheikun dig Laboratorium voor Landbouw en Indu strie. Rechter-Commissaris:- mr. PI. J. Fer werda. Curator: mr. J. Lieuwen, advocaat en procureur te Purmerend; A. I-i. Haster, gereedschapsmaker, wo nende te Zaandam, Prins Hendrikstraat 36, Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. H. M. C. Delthuijzen, advocaatj en procureur te Zaandam. Wegens gebrek aan actief wei-den opge heven de faillissementen van: De firma Handelsonderneming' „Teco", gevestigd en lcantoorhoudende te Heem stede, Raadhuisstraat 19 en de beide fir manten: Gerrit Hendrik Terink, wonende te Heemstede, Raadhuisstraat 19 e.n Hen- •djikus Adrianus van den Hoogeh, wonende te. Heemstede, Bronsteeweg 98; dé vénnootschap onder de' firma T. Kürpèrshöek, Chemische. Wasbeitsfabriek „Wascana", gevestigd te Haarlem, Schoter- weg 65, en de beherende venhotèrt: Wed. J. C. Kurpershoek-Thoenes, wonende te Haarlém, Sumatrastraat 19 en T. M. Kur* pershoek, wonende te Amsterdam,; Gilles van Led'enberghstraat 35. 6. Rrrrrroetsjzei de achtbaan, en Panda's bakje stoof tegen de steile helling op.en dat wel met zo'n vaart,dat Hij er niet meer uit kon sprmgen, Joris Goed- bloed keek hem glimlachend na en wan delde daarna naar de kassa, waar hij voor Panda's ritje betaalde. „Ziehier, ziehier," zei hij tot de kassier; „ik betaal u gaarne, mijn waarde. Eerlijk duurt 'het langst. en ik ben zeer tevreden'. Gij geeft waarlijk waarde voor het geld!" Nu had Panda in tussen het ergste van de taart weggewerkt en hij begon, hèelemaal ver ^bovenin de achtbaan, te gillen. „Ho! Halt! Ik wil er uit!" riep hij. „Hij steelt! Mijn geld! Ik wil...." maar meer zei hij eigenlijk al niet, want toen werd hij misselijk. Men wordt misselijk wanneer men met de maag vol slagroomtaart in een zeer kwieke acht baan plaats neemt (Onthoudt dat, het kan u te pas komen). En Joris sprak nogtoen hij Panda heel in de verte hoorde brullen: „Ach, ach.is het niet ontroerend om dit schuldeloos vermaak der jeugd gade te slaan? Hoort, hoe hij kraait van ge noegen" Maar daarna wachtte hij niet langer. Er was nog genoeg van Panda's geld over, zelfs nadat hij dit achtbaan ritje betaald had, en zo drentelde hij nu dan tevreden het kermis-terrein weer op, met de tintelende muntjes in de broekzak, Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Electrisch brein. Twintig Amerikaanse geleerden werken thans aan een elec- - trisch brein, dat kan 'vertalen; rekenen en zelfs hét weer voorspellen. Wanneer het klaar is, kan het misschien 'n kan toorbediende vervangen. Het kan 16.000 optellingen en 4000 vermenigvuldi gingen in één seconde uitvoeren en millioenen woorden „onthouden". Hel electrisch brein kan voor een Engels woord drie equivalenten in een vreemde taal geven en boeken vertalen. Neger en blanken. Te Winton in de Ame rikaanse staat Georgia is een 28-jarige neger door een menigte blanken uit de plaatselijke gevangenis gehaald en met stokslagen en schoten vermoord. De neger, Calif Hill, was bij een relletje in een dancing gearresteerd. Toen de sheriff naar de dancing terugkeerde oni zijn revolver te halen, werd zijn ar*' restant uit zijn cel gesleurd. De vogel gevlogen. De politie in geheel groot-Brittannië werd gisteren gealar-, meerd omdat op het eiland Wight een' dief er met een zeer ongewone buit vair door ging. Hij stal namelijk een vlieg. tuig. Ver kan hij niet wegkomen want de actieradius van het toestelletje is maar 150 mijl. De dief was zo netjes de deuren van de hangar zorgvuldig achter zich te sluiten. Hij is kennelijk vakkun dig te werk gegaan' en niemand heet! hem horen of zien vertrekken. (U.P.) Oefening. De 1700 ton metende Britse tor- pedobootjagers „Chevron" en „Cornet" zijn tijdens in de afgelopen nacht in de omgeving van Malta gehouden oefe ningen, waarbij beide oorlogsbodems tot taak hadden landingspogingen op het eiland af te slaan, met elkander in bot sing gekomen en vrij ernstig beschadigd.1 Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Beide torpedobootjagei'S zijn erin geslaagd op eigen kracht de haven te bereiken. Democratie. In opdracht van de geallieerde commandant in Japan zal de papiertoe wijzing voor het communistische blad „Akahata"' tot op een kwart verminderd worden, terwijl andere politieke orga nen meer papier zullën ontvangen. Dit is geschied, aldus het nieuwsbureau Djidji, op grond van een nieuw ver delingsschema. Einde. Von Rintelen, een bekend Duits spion uit de eerste wereldoorlog, die reeds twintig jaar in Engeland woonde, is gisteren bewusteloos in een LondenJ station van de ondergrondse gevonden. Later op de dag overleed hij in ee» ziekenhuis. Hij was 65 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2