^SLA^^SMATA- Keiler Macdonald ELEVOX ELECTRIC CALL Haarlemse en Bloemendaalse politie namen radio-auto's in gebruik Pancho de kalme resultaten van vrije tijdsbesteding op de tentoonstelling „Gouden Handen" De kleine Wereld Woensdag 1 Juni 1949 V beltwij komen „Hallo, Hallo, hier HB Haarlem, hier HB Haarlem, HL I kunt u even uitkomen, HL I kunt u even uitkomen? Over!" „Hallo, hallo, hier de HL I, hier de HL I. Ik lean u goed verstaan HB Haarlem, Over". Deze voor een niet-ingewijde ongetwij feld enigszins wonderlijke conversatie, wordt van heden af gevoerd op de korte aethergolf, die de verbinding vormt tussen de wachtcommandant in het bureau aan de Smedestraat en de mannen van de radio- autodienst van de Haarlemse politie, die in een snelle auto de gemeente doorkruisen. HB in deze code is dus het hoofdbureau en met HL I en HL II worden de twee nieuwe wagens met zend- en-ontvanginstallatie aangeduid. Nu is die kostbare inrichting natuurlijk niet aangeschaft om de dienaren van Her mandad in afkortingen en cijfers met hun collega's te laten keuvelen. De radiodienst heeft ten doel in alle ge vallen waarin politie-assistentie noodzake lijk is een snelle hulpverlening te waarbor gen. Dat kan dus zijn bij een ernstig verkeers ongeluk, bij een roofoverval, bij een op stootje. Men belle: 18181. In zo'n geval heeft het publiek het num mer 18181 van het Haarlemse telefoonnet maar aan te slaan om met het hart van de radiodienst te worden verbonden, dat op zijn beurt de in de stad surveillerende auto via een kortegolfzender oproept en de be manning opdracht geeft zich onmiddellijk naar „de plaats des onheils" te begeven. Deze Assistentie draagt uitsluitend het ka rakter van „eerste hulp" want de radio auto's worden door twee man bediend, waarvan er één chauffeert. De wachtcom mandant alarmeert dus vervolgens ook de diensten, die thans reeds in het geweer komen. De zenders in de auto's maken van de zelfde golflengte gebruik als die in het poli tiebureau, doch hebben een minder grote reikwijdte, ongeveer dertig kilometer, het geen voor Haarlem en omgeving uiteraard voldoende is. Bij een proefrit, die wij gis termorgen meemaakten, konden wij con stateren, dat de verbinding zelfs op grote afstand van het centrum glashelder en con stant bleef. In de toekomst zal het mogelijk zijn via de in drie metalen dozen van wei nig imponerende afmetingen geborgen zender-ontvanger op het bureau ook con tact te onderhouden met de polïtiestaven elders. Tussen de beide politiewagens on derling overigens zal er steeds maar één in gebruik zijn is geen verbinding moge lijk, tenzij zij zich op slechts enkele hon derden meters van elkaar bevinden. Maar dan kunnen ze toch geen afspraakjes maken zonder dat de commandant- het hoort. De radio-autodlenst omvat acht man, die bij toerbeurt met de wagen op surveillance gaan. De nieuwe afdeling ressorteert onder hoofdinspecteur A. F. Suurendonck, de dagelijkse leiding is in handen van inspec teur li, Davidzon. Men moet haar zien als een nieuw wapen, dat de politie hanteert in de strijd tegen de misdaad, die zelf eveneens steeds meer moderne en geraffineerde methoden te baat neemt. De radio-dienst blijkt in andere steden, vooral in het buitenland in Lon den alleen al rijden er dagelijks 150 auto's rond in dit opzicht zeer effectief te zijn. Ook in Amsterdam, waar men de be schikking heeft over een half dozijn wagens, zijn de ervaringen zeer gunstig. Wij twijfelen er dan ook niet aan of ook het Haarlemse publiek zal zich bij de nieuwe service van de politie ten zeerste gebaat weten en deze op prijs stellen. Ook de Bloemendaalse politie kreeg haar radio-auto. Ook de politie te Bloemendaal heeft de beschikking gekregen over een mobilofoon installatie: een krachtige Chevrolet zal voortaan, de gemeente doorkruisend, in directe radioverbinding staan met het hoofdbureau te O ver veen. Dinsdagmiddag is de wagen min of meer officieel aan het politiecorps overgedragen. De heer Van der Poel, een van de leidende functionarissen van de technische dienst der politie in Nederland, gaf in het hoofd bureau, in het bijzijn van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, hoofdinspecteur P. Schepenaar, hoofdinspecteur J. J. van Sonsbeek en enkele andere leden van het politiecorps nog een korte uiteenzetting van de mogelijkheden, die de mobilofoon biedt. Hij deelde mede, dat de politie in een tiental steden in ons land zich reeds met succes van de auto-radio-dienst bedient; in de komende maanden zal ook nog een acht tal andere gemeenten van een politïe- radiowagen worden voorzien. Over enige tijd zal men bovendien zover zijn, dat elke radiowagen en elke radio hoofdpost niet alleen de eigen golflengte kan gebruiken, maar ook kan overschakelen op een tweede golf, die voor geheel Neder land geldt. Dit heeft het voordeel, dat een Bloemendaalse radio-auto, wanneer die zich buiten de reikwijdte van de eigen centrale post bevindt en toch iets te melden heeft, op de algemene, „nationale" golf lengte in verbinding kan komen met de dichtstbijzijnde radiopost (bijvoorbeeld het Amsterdamse hoofdbureau van politie), die het bericht dan telefonisch of per telex aan Bloemendaal doorgeeft. De heer Van der Poel stelde voor, de Bloemendaalse auto de roepnaam BL 1 te geven. Wanneer er mettertijd een tweede radio-auto voor de Bloemendaalse politie beschikbaar zal zijn, kan deze BL 2 genoemd worden, enzo voort. Toen men na afloop van de overdracht de radiowagen probeerde, bleek de verbin ding over en weer uitstekend te zijn. De apparatuur in de Bloemendaalse Chevrolet heeft een iets modernere uitvoering dan die der Haarlemse auto's. Een ongunstig punt werd opgezocht: jn de bossen nabij Vogelenzang, dus betrek kelijk ver van de hoofdpost, en ook daar nog kon men zonder enige inspanning met de politiemensen in Overveen spreken. Nederland is meeste Europese landen voor. In de Verenigde Staten, Engeland en ook op kleinere schaal in Denemarken is de mobilofoondienst perfect, georganiseerd en bewijst zij de politie onschatbare diensten. In New York zijn dagelijks enige honder den radiowagens op de weg. De Nederland se politie slaat in vergelijking met de meeste Europese landen in dit opzicht ech ter geen slecht figuur. De nieuwe dienst zal hier uiteraard nog langzamerhand uitge breid en geperfectïonneerd moeten worden, dóch reeds nu bewijst dit moderne commu nicatiemiddel dagelijks zijn nut, en in een uitgestrekte gemeente als Bloemendaal zal het nieuwe snufje de politie stellig uit stekend van pas komen. Een alarmerings telefoonnummer voor de Bloemendaalse radiodienst zal nog worden vastgesteld. Met behulp van de mobilofoon zal de Haarlemse politie haar taak nog beter kunnen vervullen dan tot nu toe reeds het geval ivas. Boven: Hoofdinspecteur A. F. Suuren donck op de Cenirale post geeft de bemanning van de radio-auto een opdracht. Onder: Inspecteur L. Davidzon in de HL II heeft de aanwijzingen begrepen en voert ze uit. T LUIDSPREKENDE TELEFOON INSTALLATIES IHUCHTIKSEH EK PIOEPECIUE IU: JANSWEG 42. HAARLEM - TEL. 11828-18626 Tennis in Noordwijk Zo is dan gisteren in Noordwijk het inter nationale tennis-kampioenschap van Ne derland begonnen, dat een speciaal tintje had zullen krijgen door deelname van een serie grote cracks, waarvan velen op het laatste moment weer afzegden. Zoals ge bruikelijk was het een erg kalme dag met weinig publiek, dat meestal pas later komt, wanneer de waarlijk groten tegen elkaar komen. Dat er overigens cracks genoeg waren, merkte een aantal verdienstelijke Neder landse spelers, dat zonder moeite door een even groot aantal languissante buitenlan ders van de banen geveegd werd. Zo zullen de toeschouwers die op de latere dagen komen (en dan ook meer moeten betalen) voornamelijk een aantal vreemden om de prijs zien strijden, in welk gezelschap zich hoogstens de paar Nederlanders kunnen bevinden, die men zou kunnen zeggen min of meervan internationaal formaat zijn. Niettemin heeft het groepje enthousias telingen dat gisteren de tribunes hier en daar bevolkte, zijn hart kunnen ophalen aan een speler van groot formaat. Dat was de Amerikaanse kampioen „Pancho" Gon zales, die zoals zijn naam al aanduidt een Zuidelijk-uitziende jongeman is. Een Mexi caan zou men menen. Hij speelde tegen de Nederlander Dehnert en versloeg deze met 6-2, 6-4. Op zichzelf geen sensationele uit slag, maar alles wees erop dat deze nieuwe ster uit de Amerikaanse tennisstal meer in zijn mars had, dan hij toonde aan de jonge Nederlander, die verbeten en uitstekend partij gaf. Pancho, zullen wij hem noemen, is een uitzonderlijke figuur. Lang, bruin en be minnelijk toont hij geen enkele van de irri terende manieren die zovele andere, over het net getilde Amerikaanse tennis-kanon- nen onbemind hebben gemaakt. Hij schreeuwt niet bij een gemiste bal. gooit zijn racket niet op de grond en doet alles bij elkaar niets om zijn tegenstander uit de concentratie te halen. Onze mening over Zuidelijk temperament heeft hij duchtig herzien. Hij ademt de weldadige rust van de Mexicaanse siësta op een lome en war me middag. Hij wandelt met grote en ple zierige luiheid van de ene hoek van de baan naar de andere en zelfs als hij slaat, wekt het ten hoogste de indruk dat hij met een vliegemepper een siësta-verstorende brom vlieg naar de andere wereld helpt. Dat de bal die dan van zijn racket spuit, de snel heid heeft van een schot uit een kanon en de accuratesse, die een vuurleiding nog nooit aan een granaat heeft kunnen geven, merkt zijn tegenstander pas als het applaus van de tribune.klatert. Een hoogst ontmoe digende ervaring. Natuurlijk is Pancho Gonzales niet on- Voor Ede betekent de expositie de aanleiding tot een festival Het plan van de stichting „Nationale Actie voor Vrije Tijdsbesteding" tot het houden van een tentoonstelling „Gouden Handen" (van 28 Juli tot 6 Augustus te tuigen en spoorweg-emplacementen, waar van sommige in vol bedrijf), de Neder landse Luchtvaartschool, de Jeugdbond voor Natuurstudie, de A.N.W.B., de Cactus- Natuur In de grauwe morgC^. als de zon slaperig boven de horizon uitkijkt. begint het lawaai daarboven in de dakgoot. Dan zit mijnheer de merel, als de eerste tenor van een mannenkoor zo trots, zijn borst op te zetten. Hij tiereliert zijn lied over de daken alsof er brand is. Mijnheer de merel is vroeg bij de hand. hij heeft zeker een nest met jonge gapers die hem bij dag en dauw zijn bed uit schreeuwen. Hij zal er door zijn vrouw op uitgestuurd worden om voor een paar centen wormen te halen voor het ontbijt. Zo gaat dat bij de merels, die zijn goed koop uit in hun huishoudentje al hebben ze een rits kinderen groot te brengen, zij houden nog tijd en humeur over om de zon met een vrolijk lied te begroeten. jfijnheer dc merel denkt misschien dat de zon wal helderder en warmer voor hem schijnen zal als hij haar bij het wakker worden een aubade brengt. Dat kan ook wel zo zijn, de mensen zouden het hom kunnen nadoen om het eens te ondervin den. Die merel is een goede wekker al staat hij op een wat al te vroeg uur op: ge kunt het zien aan zijn wakkere kopje en zijn slimme oogjes die onder het lied naar alle kanten loeren dat hij niet van slapende mensen houdt. Hij kijkt met een scheve hals uit zijn dakgoot naar omlaag om te zien of wij hem wel gehoord hebben. Zo gaat dat iedere ochtend: mijnheer de merel schijnt nooit vacantie te hebben. Hij zal nooit vacantie nodig hebben in zijn vak. het is niets dan zingen en wormen halen, dat is een baan om tevreden mee te zijn. Het is een ambacht van louter plezier, die zwarte mijnheer daar in de dakgoot heeft het nog zo slecht niet uitge dacht toen hij verkoos om merel te worden. Pancho Gonzales. Ede) blijkt overal in ons land ingang te vereniging, de Bond van Postduivenhou- hebben gevonden. Uit vele honderden met j ders, volkstuinders, padvinders (met een de hand vervaardigde werkstukken heeft modelkamp), amateurfotografen en kunst- de commissie, naar de voorzitter, de heer schilders. Bankbiljettencirculatie weer boven 3 milliard Naar uit de weekstaat van de Nederland se Bank blijkt, zijn de voorschotten ir rekening-courant met 10 millioen opge lopen tot 151,8 millioen en de bankbil jettencirculatie vertoont de gebruikelijke uitzetting^ die dtimaal 55 millioen be draagt, waarmede de biljettenomloop juist weer boven de 3 milliard.is gekomen. In de deviezenpositie kwam enige ver betering, doordat het totaal van de vorde ringen op het buitenland met 37 millioen gulden toenam en de crediteuren in vreem de geldsoort nauwelijks veranderden. Jongens wilden granaat demonteren Zeventienjarige gedood, dertienjarige ernstig gewond Een hevige ontploffing deed zich Dins dagavond voor in de woning van de fami lie Rijken in de Keldermanstraat te Til burg. Twee zoons waren op zolder bezig met het demonteren van een granaat, Het projectiel ontplofte, waardoor de 17-jarige Walter zo ernstig verminkt werd, dat hij even later overleed. De - I3-jarïge Piet moest naar een ziekenhuis worden overge bracht, waar operatief ingrijpen noodza kelijk bleek te zijn. Zijn toestand is ern stig. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 1 JUNI Grote Kerk: Pinksterspel „Des Heilands tuin", 9 uur. Spaarne: „Cisco-kid", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ridder van het zwaard", 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Brief van een onbekende vrouw". 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. PaJace: „Song of Sheherazaae", 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De roemrijke daden van Dan ny". 18 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9,15 uur. City: ,.Dr. Jekyll en mr. Hyde", 18 j.. 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 JUNI Grote Kerk: Pinksterspel „Des Heilands tuin". 9 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. Mr. dr. W. Verkade leider van Unesco-werk in Britse zone Tot leider van het Unesco-werk in de Britse zóne van Duitsland is benoemd mr. dr. W. Verkade te Voorburg. Mr. dr. W. Verkade, die gedurende de oorlog aan de illegale voorbereidingen voor de Europese Beweging heeft deelgenomen, was sinds de oprichting hoofdbestuurslid van de Beweging van Europese Federa listen en voorts lid van het uitvoerend comité van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging en hoofdredacteur van het maandblad „Nieuw Europa". Tot de taak van de heer Verkade als Unesco-leider zal behoren het bevorderen van het contact tussen Duitsland en de andere landen en de wederopvoeding van het Duitse volk. De heer Verkade vertoeft thans te Parijs, waar hij de organisatie van de Unesco bestudeert. Reclameverlichting niet langer beperkt Met ingang van 1 Juni zijn de beperkende bepalingen ten aanzien van de reclame verlichting opgeheven. In de zomermaan den heeft het. electriciteitsverbruik van lichtreclames nagenoeg geen verhoging van het kolenverbruik der electrische centrales ten gevolge. In de komende winter zal reclamever lichting weer verboden worden. VRIJLATING PRIJZEN DIVERSE GOEDEREN. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken, afgekondigd in de Staatscourant van 31 Mei zijn de prijzen van ae volgende goederen vrijgelaten: lederwaren, inlegzolen, muziekinstrumen ten en toebehoren, gramofoons en gramo- foonplaten, kammen, sportartikelen en on derdelen. (met uitzondering van sportkle- cing), slïjpmateriaal, molenstenen, nauti sche. meteorologische, geophysische, che mische en biologische apparaten en instru menten, kurk en kurkproducten, houtmeel, groot kuipwerk, zuivelwerktuigen, houten riemschijven en parketvloeren. A. Belonje, ons meedeelde, er omstreeks 1500 voor de expositie geselecteerd, maar daarmede is zij er geenszins van af. De vrije tijdsbesteding is veel omvangrijker en veel algemener dan de organisatoren zich dat aanvankelijk hadden voorgesteld. Om een tegenwicht te vormen legen de ver doorgevoerde mechanisatie in de be drijven en te voorkomen dat door al dat routinewerk het eigen initiatief bij de mens wordt uitgeschakeld, heeft men de gedach te van de vrije tijdsbesteding willen pro pageren, temeer omdat men meent dat de wijze, waarop de vrije tijd besteed wordt, belangrijke invloed kan uitoefenen op de dagelijkse arbeid. Maar van alle kanten is men nu komen aanzetten met inzendin gen, die feitelijk buiten de aanvankelijk geprojecteerde grenzen vallen, doch noch tans op deze tentoonstelling uitstekend zouden passen. De individuele inzendingen zijn velerlei. Er is kantkloswerk uit Westkapelle, hout snijwerk uit Zeist, beeldhouwwerk uit Hoorn, boetseerwerk uit Den Haag, calli- grafie uit Utrecht, een molen uit Zaan dam, een kustkruiser uit Leiden, een ver zameling" schaakstukken uit Dwingeloo. In een bassin zal een natuurgetrouw model van de „Nieuw Amsterdam" varen, compleet met radar en radio-grafisch be stuurbaar. De Gorkummer Theo den Uyl demonstreert er zijn miniatuur Lunapark en televisie-amateurs experimenteren met uitzendingen van een in een naburig kas teel geïnstalleerde zender. Het Rode Kruis brengt inzendingen van oorlogsslachtoffers en de N.I.W.I.N. van de soldaten in de tropen, wier bijdragen al voor een deel per speciaal vliegtuig zijn aangevoerd. Het militair herstellings- en trainings oord „Aardenburg" bij Doorn komt met pottenbakkerswerk, en er zullen stands zijn van vele grote nationale bedrijven, alsook van P.T.T.-ambtenaren en spoor wegpersoneel. Een spoorwegman uit Zut- phen komt er met niet minder dan 28 werkstukken van zeer verschillende aard. Zij zijn zo buitengewoon knap dat men alle acht en twintig heeft geaccepteerd, hoewel strenge selectie geboden was. Verdere deelnemers aan de expositie zijn: De Nederlandse Vereniging van mo delbouwers (met complete treinen, vlieg- Alle kinderen van zes tot achttien jaar krijgen gelegenheid een op eigen initiatief T~K--fr°ó o c" c 7Pnr|Pn tpr tJppI- 1 (V.S.)—mej. I. Kiek 6-3, 6-4; mej. S. Hutte feilbaar en mist hij wel eens. Gisteren ook, I driemaal achter elkaar in één game. In- stedê van echter zoals vele,van zijn col- lega's dan doen onder duistere verwen- singen zijn racket vast te klemmen en een i ontbijt gehad, zij heeft mijnheer de merel gezicht te trekken van een vastberaden- heid, die innerlijke zekerheid moet voor wenden, gaf Pancho. terwijl zijn tegen stander een bal ophaalde, zich aan mijme rende bespiegeling over van de partij die op de baan naast hem gespeeld werd. Daar- na gaf hij met een vriendelijk gezicht vier soejangs weg om van te sidderen en won de game. Inderdaad is Pancho Gonzales de entree prijs wel waard. Omdat daar een aardige jongen staat te tennissen, bij wie geen en kele haar van zijn donkere hoofd eraan denkt om zich druk te maken over de uit slag, de nationale eer en aanverwante za ken, die geen van alle de moeite waard zijn om er een siësta aan op te offeren. En dat is wat waard in een tijd waarin wij lezen dat wielrenners zich wenend ter aarde storten, voetbal defensies huiverend be zwijken en hardlopers zich krampachtig doorstotend aan het noodlot moeten offeren. En het aardigste is, dat Pancho wel als no. 1 uit de bus zal komen ook. W. L. B. De voornaamste uitslagen luiden: Heren enkelspel. Eerste ronde: Devroe (België)Wiegers 6-1, 6-1; Roberts (Gr. Britt.)ir. Cooke 6-3, 4-6, 6-3; Puncec (Egypte)Wetselaar 6-0,6-1; Levy (Z.-Afr.)—Van der Kruk 6-1, 6-4; M. del Bello (It.)—Van Reekum 6-2, 6-2: R. del Bello (It.)Taminiau 6-3, 6-0; Fannin (Z.-Afr.)—Tonjes 6-4, 4-6, 6-2; Limdrs. Borren 4-6, 6-3, 7-5; Bjerre (Den.)Knottenbelt 6-3, 6-1; Ampon (Phi- lippijnen)Akkersdijk 6-2, 6-0; Matous (Tsj. Slow.)—Krijt 0-6, 8-6. 9-7; Taverne (Chili)—Oostrom 6-2, 6-2: Colin (Fr.)—F. Beernink 6-1, 6-2; Remy (Fr.)mr. Marin- kelle 6-1, 6-4: Shafei (Eg.)drs. Reidt 6-3, 6-2; Shaff (Fr.)—Robertson (V.S.) 9-7. 6-3: H. BeerninkThung 6r 1,6-4; Gonzales (V.S.)Dehnert 6-2, 6-4; Van SwolVan Eek 6-0, 6-2; Cockburn (Z.-Afr.)Van Ols: 6-1. 6-0: Sanglier (Fr.)Keuls 6-4, 6-2 Lewis (Gr. Britt)Teschmacher 6-2, 6-1: Peten (Belg.)Van Erk 6-1, 0-6, 6-4: Balbiers (Chili)—Timmers 2-6. 6-1, 6-2; Tweede ronde: Van SwolColin (Fr.) 4-6. 6-0, 6-4. Dames enkelspel. Eerste ronde: Mevr. R. Raaymaakei mej. v. Lee Boy er gemaakte tek%ning in te zenden ter deel neming aan een nationale tekenwedstrijd. De bekroonde tekeningen zullen worden geëxposeerd. Het is vrij zeker dat Ede in de komende zomer een enorm aantal bezoekers zal trekken. Om haar centrale ligging in een j gebied, dat bij de vacantiegangers uiter mate in trek is, heeft men Ede trouwens uitgekozen. Verschillende organisaties als de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en die van maatschappelijke werkers zullen er in de tentoonstellingsperiode een con gres houden. Tennis- en tafeltennisspelers komen er demonstraties geven, er zal een voetbalwedstrijd komen en een stertocht voor wandelaars. Een Zwitsers gezelschap geeft een voorstelling met alphoorn-blazers en vendelzwaaiers. In het ere-comité hebben onder meer Prins Bernhard en de ministers Joekes en Rutten zitting genomen. —mei. B. van der Schriek 6-4, 8-6: mevr A. van Haerenmevr. I. van Diggele 4-6, 6-4, 6-2; mej. A. Macquire (V.S.)mevr. E. Scholten 6-3, 6-2: mevr. Z. Schmier mej. G. Butler (V.S.) 6-1, 6-2: mevr. I. Koeh-Jollesmevr. mr. Jonkuière 6-4, 6-3: mej. N. Hermsenmevr. J. Losecaat-Ver- meer 5-7. 6-2, 7-5; mej. G. Kornvela (Is raël)mej. C. Grosveld 7-5, 6-4: mevr. E. van Berkelmej. J. Goeting 6-2, 6-1: mevr. A. Koch-Ernstmej. I. Eggersman 6-1, 1-6, 6-4; mevr. T. Marinkellemej. J. Ja- min 6-4, 7-5. H. S. V. „DE KAMPIOEN". De HSV „De Kampioen" hield Zondag een wedstrijd over 55 km. voor amateurs, waarvan de uit slag luidt: 1. B. v. d. Eikhof tijd 1 uur 28 min. 55 sec.; 2. M. Taverne: 3 P. Pieters; 4. P. v. Roon pech. De niewelingen reden haar eerste wedstrijd voor de Haarlemmermeercompeti tie over een afstand van 44 km. De uitslag was: 1. P. de Vries tijd 1 uur 12 min. 22 sec. 6 pnt.; 2. v. 't Hof 5 pnt.; 3. Kroezen 4 pnt..; Maar op een kwade zonnige ochtend komt hy ons niet wekken, wij zien op zijn plaatsje in de goot een fluwelige poes zich zelf zitten wassen. Zij heeft een kostelijk op haar menu genomen. Zij draait haar snorren op en knipoogt tegen ae kat van de buren ais tegen een goede verstaander. Het is misschien de moeite niet waard om er een gedachte aan te wijden, maar dit is even een blik in de natuur waar de een de ander opeet alsof het zo hoort. Het kan zijn dat de natuur de meesteres der kunsten is, maar zij is dan toch daarbij ook de meesteres der wreedheid. Het zijn mil- lioenen kleine en grote tragediën waaruit die natuur is opgetroken, zij is een wel overwogen mozaik van gevoelloze hard vochtigheden. Dat zijn grauwe gedachten op zo een zonnige morgen, maar het is de grafrede voor een vrolijke zanger die als een sma kelijk ontbijt de eeuwigheid is ingegaan. Het kan zijn dat een merel voor een poes aantrekkelijker is als ontbijt dan als zanger, maar wij zullen hem rpissen. De poes likt haar baard en koestert zich in de zon van de merel. Zij is zeer tevreden over zichzelf en het leven. Wij zullen er die poes maar niet lelijk om aankijken. Zij weet niet beter, zij be seft niet hoe zij. haar rol in de grote trage die gespeeld heeft. Zij dénkt er niet aan dat zij iets schoons heeft opgegeten. Wij zouden voorzichtig moeten zijn met haar dat te verwijten. Zij zou kunnen zeggen: „Hoeveel schone dingen werden door de mensen dag in dag uit om zeep geholpen zonder dat het nodig is voor het bestaan? Er worden harten en levens verpletterd voor een ogenblik van plezier en voor een beter plaatsje onder de zon, Gij eet elkan der niet in een dakgoot, dat is waar. Maar ge doet zonder noodzaak dingen waarvoor een poes zich schamen zou". Neen, zij zou dat niet kunnen zeggen. Want een poes heeft geen verstand. Wij zouden het echter tot ons zelve kunnen zeggen. Want wij hebben het wel. J. L. Zwemgebeurtenissen in Heemstede De Hcemsteease Poloclub houdt in het komende zomerseizoen de volgende zwem wedstrijden. 19 Juni: Kringkampioenschappen in Groe- mendaal (zwemmen), met als slot de water- polowedstrijd Haarlems Jeugdzevental Haags Jeugdzevental. 2 Juli: Jaarlijkse schoolwedstrijden in Groenendaal. 23 Juli: Jaarlijkse kilometerwedstrijd in de Van Merlenvaart. 21 Augustus: Waterpolotournooi om het kampioenschap van kring Haarlem. 28 Augustus: Nationaal zwemfeest in Groe nendaal. Kampioenschappen kring Haarlem Dc Haarlemse zwemkampioenschappen zul len dit jaar in vier delen worden verzwom- men. De data waarop de wedstrijden worden gehouden zijn de volgende: 8 Juni (Stoops Bad). Organisatie Zwem- club Haarlem, 19 Juni (Groenendaal): Or ganisatie HPC: 2 Juli (Herenduinen): Orga nisatie VZV; 14 Juli (Stoop's Bad): Organi satie HVGB. Alleen Duyvis maakt Salata i Adv.) Op Tweede Pinksterdag zal de N. C. R. V. ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op de grote weide Sonsbeek bij Arnhem een groot openluchtspel „Groter dan Koningen" doen opvoeren. In dit spel komt een Oosterse optocht voor en het circus Strassburger, dat dan in Breda staat, heeft hiervoor een aantal kamelen en lama's afgestaan, die des avonds naar Breda moeten worden vervoerd om nog in de avondvoorstelling te kunnen optreden. Ruitersport J. J. Gruppelaar wint de Military van Bennekom Begonnen in een druilerige motregen, werd de samengestelde wedstrijd welke Ier inlei ding van het nationale concours-hippique Dinsdag op de terreinen van kasteel Hoeke- lum in Bennekom werd verreden, later op de dag begunstigd door ideaal voorzomer weer. In de dressuurproef was de uitslag: 1. D. Siem op „Vanceau"; 2. M. M. A. Ramselaar op „Matouschka"; 3. J. J. Gruppelaar op „Peter Pan II". Door de bossen van Hoekelum werd s middags een cross-ceuntry gereden over een afstand van 3800 m. Een werd Ernest v. Loon op „Ampère"; 2. W. G. Hendricks op „Tango"; 3. are J. M. Nijssen op „Kwik zilver". Het springconcours besloot de samengestel de wedstrijd. Eén werd mr. F. Albers Pislo- rius op ..Our Hope": 2. Ernest v. Loon op „Ampère": 3. W. G. Hendricks op „Tango". Het eindklassement was: 1. J. J. GruDpe- laar op „Peter Pan II" 613.33 p.: 2. mr.'F. Albers Pistorius op ..Our Hope" 611.83 p.; 3. D. Siem op „Vanceau" 603.17 p. Voetbal Oprichting te verwachten van Federatie van supporters Op uitnodiging van de Supportersvereni ging HFC „Haarlem" is in hotel „Spoorzicht" een gecombineerde bijeenkomst gehouden van de besturen der Supporters Verenigingen EDO. RCH. Haarlem en Schoten. Het doel was, om te komen tot een Fede ratie van Haarlemse Supportersverenigingen. De heer De Nijs, voorzitter der Supporters vereniging Haarlem gaf een toelichting. Bij de daarop gevolgde gedachtenwisseling bleek, dat er animo voor een federatie bestond. Besloten werd na ledenvergaderingen in eigen kring, opnieuw byeen te komen, om dan zo mogelijk tot oprichting over te gaan. Haarlemmers op reis Donderdag vertrekken voetballers uit Haarlem naar het buitenland, waar z:i enkele wedstrijden spelen. Tijdens de Paasdagen waren Denen bij „Schoten" op bezoek en thans brengen de spelers van "„Scholen" eer. tegenbezoek aan Kopenhagen. DSS brengt een bezoek aan Zwitserland, waar de voetballers de gasten zijn van de voetbalclub „Victoria" uit Bern. Vrijdag 10 Juni keert DSS in Haarlem terug. Jubileumwedstrijden voor adspiranten en juniores De eindstrijden van het jubileum-adspi- ranten tournooi te spelen door de districts kampioenen zijn bepaald op Zaterdag 4 Juni op 't terrein vat: „Onze Gezellen" aan de Ver- gierdeweg Haarlem N. De wedstrijden wor den bij gdijk spel 2x5 minuten verlengd. Wordt in de verlenging een doeluunt ge maakt. dan is de wedstrijd geëindigd. Wordt door verlenging geen resultaat verkregen, dan wordt, als voorgeschreven, door straf schoppen beslist. Wedstrijdleider is de heer C. Jonker en als scheidsrechters treden op de heren P. M. Schouten en E. J. F. Kievit. Hel programma luidt: 2.30 uur: DSS a— RCH a: HBC aKennemcrs a. 3 uur: Ken- nemers a—DSS a: RCH a—HBC a. 3.30 uur: HBC aDSS a: RCH aKennemers a. Maandag 6 Juni (Tweede Pinksterdag) worden de eindstrijden voor de junioren gehouden. Wedstrijdleider is de heer B. Brink en scheidsrechters zijn de heren H. F. Barendse en E. Feenstra. Het programma luidt: 12 uur: EDO b Haarlem b; Stormvogels b—HBC b/c. 12.30 uur: HBC b/c—EDO b: Haarlem b—Storm vogels b. 1 uur: Stormvogels b—ED® b; HBC b/cHaarlem b.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5