KOFFERS (Reenters jan ym mu pigge r Een nieuwe wagen §L@T DEFECT! Kort en Bondig Het huis aan de baai Woensdag 3 Juni 1949 Haarlems Dagblad Verhoging van het Electricitêitstarief? Wordi nog door B. en W. van Haarlem overwogen Men weet dat enige tijd geleden een deel van de subsidie die het rijk gaf op de kolenprijs is vervallen. Het gevolg daarvan was dat ook de gas- en electriciteitsbedrij- ven veel meer voor hun kolen moesten be talen. De gasbedrijven werden toen door de regering gemachtigd de gasprijzen met twee cent per kubieke meter te verhogen. De raad van Haarlem verenigde zich met een voorstel van B. en W. om ook te Haarlem de gasprijs met twee cent te verhogen. Nu is opnieuw de subsidie op de kolen- prijs verminderd. Opnieuw heeft dit ten gevolge dat de bedrijfsbegrotingen van de gas- en electrciteitsbedrijven moeten reke nen met een veel hogere uitgave vocv kblen. Thans is door de regering aan de electri- citeitsbedrijven machtiging gegeven de prijzen met 1 cent per K.W.U. te ver hogen. Blijkbaar is men in Den Haag van de overweging uitgegaan dat de verhoging die de eerste keer werd opgevangen door de verhoging van de gasprijs, nu moet druk ken op het electriciteitstarief. De bedrijven zijn evenwel niet genood zaakt die verhoging in te voeren. Het'college van B. en W. van Haarlem heeft nog geen beslissing genomen of aan de raad zal worden voorgesteld van de machtiging tot verhoging van het electrici teitstarief gebruik te maken. Om dit te be oordelen worden dan verschillende bereke ningen gemaakt, terwijl'die natuurlijk be zien moeten worden in het kader van de gehele financiële positie der gemeente. De machtiging uit Den Haag maakt het mogelijk het electriciteitstarief met 1 cent per K.W.U. te verhogen. Daarbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen het ge wone- en het huishoudtarief. Een ver hoging van het huishoudtarief ook met 1 cent zou in verhouding veel aanzienlijker zijn. De bedrijven zijn natuurlijk vrij om voor de verschillende groepen ook verschil lende verhogingen in te voeren, mits die verhogingen de cent niet overschrijden. Voor de grote Contracten wordt de prijs verhoging opgevangen door de kolen- clausule. Gevaarlijke reclame Sinds enige dagen strooit een vliegtuig grote hoeveelheden reclame-biljetten van het Rode Kruis over Haarlem uit, waarop propaganda wordt gemaakt voor de prijs vraag die deze instelling binnenkort zal uitschrijven en waarbij men voor 50 cent een auto kan winnen. Zonder iets af te doen aan het loffelijke idee van het Rode Kruis om iemand voor deze luttele prijs een vervoermiddel te verschaffen en „en passant" een flink be drag in te zamelen voor het voortreffe lijke werk dat deze organisatie verricht, komt het ons voor dat deze reclame wel van een bijzonder gevaarlijke soort is. De kinderen in de straten maken er namelijk een sport van zoveel mogelijk van deze bil jetten te verzamelen en om hun doel te bereiken, vliegen zij in alle richtingen de rijweg over om de papiertjes te bemach tigen, zonder uit te kijken of er soms een auto of een fiets aankomt. Zulks is natuur lijk zeer onverstandig, maar aangezien 'een kinderverstand het tegen zulke attracties gemeenlijk aflegt, had men toch wel eens mogen bedenken,dat het vrij onverantwoor delijk is, de aandacht van jeugdige wegge bruikers (om van de oudere niet eens te spreken) op zo'n manier af te leiden. in een nieuwe kleur Zie étalage vtZUJeetè VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 Mei 1949 ONDERTROUWD: 31 Mei, H. L. Snoek en M. M. M. van den Berg. BEVALLEN van een zoon: 28 Mei, J. Al van Scheppingen; 29 Mei, S. K. van Noordt Dinlcla; 30 Mei, W. van der SchuitPabst: G. van HoftenWagemaker; 31 Mei, M. W. HermanBooms. BEVALLEN van een dochter: 26 Mei, C. de Rijkde Graaf; 29 Mei, A. van der Vlies Visser; 30 Mei, A. W. BroekhuizenKiebert; H- C. Meijerinkde Vries; 31 Mei, G. J. M, de BontGoulooze: E. J. van Leeuwenvan Dijk; W. HogenesInpijn. OVERLEDEN: 29 Mei. J. L. Tadema, 75 j.. Ged. Oude Gracht; R. S. van Zanten, 61 j., Floraplein. G. Zomerdijk, 66 j., Voorzorg straat; A. W. J. van KeulenBoogaard, 54 j., Breestraat; 30 Mei, A. L. SchepersBon- kerk, 80 j., Havenplein. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEEESTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) „Op de valreep" Politiek lekencabaret De humor wordt in de politieke strijd in Nederland niet dikwijls als wapen gebruikt; het meest nog in de vorm van de spotprent, doch slechts zelden door toepassing in het gesproken of. gezongen woord. Hoogstwaar schijnlijk is dit een gevolg van de matige emotionaliteit der Nederlanders èn van de moeilijkheid een voor de politieke tegen stander dodelijke grap om te zetten in een winstpunt voor het eigen standpunt. Het politieke cabaret schijnt zijn beste voe dingsbodem dan ook nog altijd in felle tegenstellingen te vinden en te oordelen naar de gematigde toon van het politieke lekencabaret „Op de valreep", bestaande uit leden van de Partij van de Arbeid, dat gisteravond in de tuinzaal van het Concert gebouw in Haarlem optrad, zijn we in dat stadium nog niet aangeland. Deze jonge amateurs brachten weliswaar hun liedjes en schetsen met een opmerkelijk élan en met een aan vakmanschap grenzende vaar digheid over het voetlicht, doch de teksten zelf bevatten vaak in de laatste regel niet die puntigheid die voor een voltreffer is vereist. Een uitzondering vormde de prach tige „Lorrenkist", waaruit enige vooroor logse attributen als stempelkaart en rijwiel- plaatje te voorschijn kwamen. De „Reis om de wereld" duurde, ondanks enkele uit stekende vondsten zowel van de „gids" als van de auteur, iets te lang om de aandacht vast te houden. Het programma na de pauze sloeg bijzonder in door twee koste lijke parodieën maar die waren dan ook vrijwel van ieder politiek karakter ont daan. De operapersiflage „Waar is Fifi" en de mannenkwartet-imitatie waren voortref felijk omdat juist in deze nummers de toe schouwer steeds weer voor onverwachte wendingen en malle situaties werd ge plaatst. Het mannenkwartet blonk boven dien uit door de rake mimiek. Aparte vermelding verdient de pianiste, die er een gehele avond onverminderd de gang in hield. Het enthousiasme van hei- troepje op het toneel deelde zich allengs aan hen die zich aan de andere zijde van het gordijn bevonden mee. Rede van D. J. A. Geluk. De heer D. J. A. Geluk, lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid in Haarlem, hield een korte rede, waarin hij de ge meentepolitiek van voor de oorlog met die van na 1945 vergeleek. Toen, aldus de heer Geluk, een funeste crisispolitiek met een bijna misdadige be zuiniging op het onderwijs, waardoor de kleuterscholen, het gemeentelijk lyceum en tal van culturele instellingen werden opge offerd. Bovendien werd de gemeentelijke gebouwenvoorraad, ondanks grote werk loosheid, niet uitgebreid, zodat thans de politie, Openbare Werken, Sociale Zaken en vele andere gemeentelijke instellingen bijzonder slecht behuisd zijn. Daarentegen, zo vervolgde de spreker, zijn na de oor log achttien nieuwe kleuterklassen ge opend, werd de leerkrachten een behoorlijk bestaan gewaarborgd, werden twee lycea gesticht, belangrijke subsidies voor jeugd werk en kunst beschikbaar gesteld. De sportterreinen werden en worden uitge breid, een plan voor meer filialen van de Stadsbibliotheek is in voorbereiding. Al dit werk kan worden voortgezet, zo zei de heer Geluk, indien de socialistische invloed in de raad maar sterk blijft. De samenstelling van het college. Hij achtte dit ook van belang voor de toekomstige samenstelling van het college van B. en W. De huidige constellatie, waar bij de Rooms-Katholieken de meerderheid hebben, hoewel de raad overwegend niet- Katholiek is, vond hij onjuist en hij achtte het gewenst, dat in het nieuwe college de plaats van één der Katholieke wethouders zal worden ingenomen door een vertegen woordiger van de thans niet in het college zitting hebbende fracties, mits deze bereid is mede te werken aan een vooruitstrevend beleid. De heer Geluk herinnerde tenslotte aan de uitspraak van de heer Reinalda: „In de achter ons liggende jaren is voor milliar- den vernietigd, wij zijn dus nu gerechtigd voor millioenen op te bouwen." Onderwijzersexamens Voor de akte van bekwaamheid als onder wijzeres zijn aan de Rijkskweekschool te Haarlem geslaagd de dames: Willy van Abs, Tini Dernison, Henny Dijk stra en Ellen Hedlund uit Haarlem, Marry Dienaar en Lies van Dillewijn uit Sant poort. Afgewezen: geen. De examens worden voortgezet. Aan de „Da-Costa-Kweekschool" te Bloemendaal zijn geëxamineerd 6 eandi- daten. Geslaagd zijn de dames: T. Bruits- man te Bennebroek; M. Krimp, A. G. Mennes, P. J. Meijers te Haarlem en de heren C. Spaans en A. W. Noorda te Haar lem. „Caeeilia" zong voor ouden van dagen en invaliden De Koninklijke Mannenzang'vereniging „Caeeilia" zet een mooie tradïtje voort. Want het staat nu wel vast dat het bij dit koor een „traditie" geworden is en blijven wil, om jaarlijks een concert te geven voor ouden van dagen en invaliden. Dit was de derde maal dat het plaats had en het werd, precies als de vorige keren, een groot suc ces, niet alleen wat betreft de koor- en andere prestaties van de avond, maar ook, en vooral, door de organisatie van het ge heel: het inschakelen van de vele goedhar- tigen die onontbeerlijk zijn om het publiek de gang naar het concert en „de weg terug" zo gemakkelijk mogelijk te maken, de in validen vakkundig behulpzaam te zijn, milde gevers op te sporen die de aan wezigen op een versnapering willen ont halen, de zaal versierd te krijgen, de ar tistieke medewerkers te vinden die zich beschikbaar willen stellen voor deze goede zaak, en nog talloze dingen meer die ver richt moeten worden eer het concert be ginnen kan. De heer Dal, voorzitter van „Caeeilia" had in zijn openingswoord dus begrijpelijkerwijze velen dank te brengen. Hij bracht en dat was zeker op zijn plaats een bijzonder woord van hulde aan de man die het leeuwenaandeel in de organisatie had gehad: de secretaris der vereniging de heer J. M, PI. van de Wate ren. Er werd deze avond nog meer gespro ken, want ook de genodigden lieten zich niet onbetuigd en natuurlijk werd ook directeur Hoogerwerf hartelijk bedacht. Ook deze had er zijn woordje aan toe te voegen en wel om het publiek te verzoeken, zijn repertorium uit „Kun je nog zingen, zing dan mee" samen tot een klinkende werke lijkheid te maken. Natuurlijk gebeurde dit en vele oudjes zullen het wel prettig ge vonden hebben, die oude schoolliedjes weer eens op te halen. Die sfeer van gezelligheid door middel van gemeenschapszang was voorbereid door de tenor Henk Meyer, met een reeks liederen, waarvan „Hemelhuis" en „Het wuf dat Spon" wel de beste waren. Voorheen had deze zanger met zijn mooie lichte stem fraaie kunstzang ten beste ge geven. Hij werd uitstekend begeleid door Coby Frankendaal. De deelamatrice Riek BonsetHorst wist het publiek te boeien met een sprookje van Andersen en met een drietal mooie ge dichten, alles met levendige voordracht en duidelijke dictie voorgedragen. In twee beurten bracht „Caeeilia" enige korte nummers gedragen en mooi gescha keerde koorzang, die de kwaliteit van het ensemble gunstig lieten uitkomen. Ook met twee negerliedjes kon veel eer worden ingelegd. De stemming op deze avond was aller hartelijkst. Er is dus alle reden om te zeggen: tot volgend jaar, bij leven en wel zijn. JOS. DE KLERK. Carillonbespeling Reinout Heering zal Donderdagavond van 89 uur op het carillon het volgende pro gramma ten gehore brengen. 1. A. Little Fantasy and Fugue, H. Harty. 2. a. Dag vrouw, dag man. b. Den uil, die op den peerboom zat, c. Moeder, ik wil hebben een man, (Oud Nederl. liederen) 3. Gavotte en Musette, J. S. Bach 4. a. Het smidjen, E. WettigWeissenborn. b. Mooi lievertje. loop je het grachtje mee rond?, A. Loosjes c. Mijne moedertaal, L. F. BrandtsBuys 5. Turkse Mars, W. A. Mozart 6. Thema .met variaties, W. Créman 7. Rondo over ,,'t Patertje langs de kant". Jac. Bonset 8. a. De drie broerkens, J. de Bom b. De bloemenkroon, J. de Bom c. Meiliedje, J. de Bom 9. Preludium, Staf Nees Het klokkenspel'wordt veranderd en wel op het hele uur: Gavotte van P. Martini en op het half uur „Als 't klokje klingelt" van Jos. Reekers. Sake van der Wall-paviljoen De officiële ingebruikneming van het eerste Nazorgpaviljoen voor verstandelijk en 'lichamelijk misdeelden (Sake van der Wall-paviljoen) is bepaald op Donderdag 16 Juni om halfdrie. Het paviljoen is ge legen aan de Schalkwijkerweg, ten Zuiden van de Buitenrustbrug. Afhalen distributiebescheiden Donderdag 2 Juni is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden te Haar lem (Vleeshal) a.an M tot en met Ma. met kleine boutjes Hardplaat coupé 50 cm. van 8.65 voor 5.19 55 cm. van 9.50 voor 5.70 60 cm. van 10.40 voor 6.24 met kantbeschermer 50 cm. van 11-30 voor 6.78 55 cm. van 12.45 voor 7.47 60 cm. van 13.56 voor 8.13 enz. Vulcan fibre coupé 50 cm. van 16.65 voor 9.99 55 cm. van 18.28 voor 10.96 60 cm. van 19.95 voor 11.97 enz. Lakleer met lederen banden 50 cm. van 25.27 voor 15.16 55 cm. van 27.80 voor 16.68 60 cm. van 30.25 voor 18.21 enz. Hardplaat beugelkoffer 75 cm va 80 cm. v£ Ga naar KRUISSTRAAT 35 „De plaats van de vrouw in de kerk" „De plaats van de vrouw in de kerk" was het onderwerp, dat Dinsdagmiddag op de voortgezette bijeenkomsten van de Bond van Gereformeerde Vrouwenvereni gingen in het Gemeentelijk Concertgebouw, in de Wilhelminakerk en in de Klopper singelkerk behandeld werd. Ds. J. J. Beu kenkamp uit Deventer sprak in het Con certgebouw, ds. Joh. Meynen uit Den Haag in de Wilhelminakerk en dr. N. J. Hom mes uit Rotterdam in de Kloppersingel kerk. De Bondspresidente, mevrouw H. A. M. Bax-Horjus, hield in het Concertgebouw een inleidend woord, dat door de NCRV werd uitgezonden. Zij richtte zich in het bijzonder tot die leden, die niet in staat waren naar Haarlem te komen. Spreekster verheugde zich over de grote opkomst. Belangrijker achtte zij echter een één heid, waaraan de radio kan meewerken. De bond is sedert het vorig jaar gegroeid van 9.000 tot 11.400 leden en het aantal afdelingen: is uitgebreid van 281 afdelin gen tot 363. Ds. Beukenkamp herinnerde er in zijn rede aan, dat de vrouw in vroeger eeuwen minderwaardig was aan de man. Zij werd dom gehouden. In sommige gebieden is dat nog het geval. In de bijbel is er wel een gelijkwaardigheid tussen de man en de vrouw waar te nemen. Er is evenwel een groot verschil in het oude en het nieuwe testament. Men krijgt niet de in druk, dat de vrouwen slavinnen waren. Zij namen deel aan offeranden. In het nieuwe testament treedt de vrouw hoe langer hoe meer op de voorgrond en spre ker herinnerde er aan, welke plaatsen de vrouwen ingenomen hebben in het leven van Jezus. Bij de kruisiging waren zij tegenwoordig en op de Paasmorgen kwa men zij het eerst bij het graf. Paulus maakt verschil tussen gehuwde en ongehuwde vrouwen. De gehuwde heeft een plaats in liet gezin. Sprekende over de situatie in deze eeuw, zeide ds. Beukenkamp, dat de ongehuwde vrouw op bijbelse gronden een taak kan vervullen in de kerk. Zij kan hulp verle nen bij de diaconie, een taak is er voor haar bij de gezinsverzorging, in rusthuizen enzovoort. Er liggen nog nieuwe perspec tieven en spreker verwachtte, dat de vrouw een steeds grotere taak in de kerk zal in nemen, want Christus heeft haar tot een volwaardige getuige gemaakt. Na de rede volgde een gedachtenwisse- ling over het onderwerp. In het Concertgebouw sprak ds. A. M. Boeij inga een slotwoord, in de Wilhelmina kerk ds. J. W. Siertsema en in de Klopper singelkerk ds. J. A. van Arkel. ANMO 1800 DE ALOUDE TABAK- EN SIGARENHANDEL, Gr. Houtstraat 81, Haarlem, bericht wederom de ontvangst van enige belangrijke partijen sigaren van goede samenstelling. Bunco 12 cent Baronesa 15 cent Een greep Majcsla 18 De voorraad uit onze collectie: PreJIerent 20 cent ia beperkt Coronas 25 cent Wij verzenden door geheel Nederland FRANCO HUIS! Geen verhoging van provinciale bijdragen voor buitengewoon l.o. In de vergadering van de Provinciale Sta ten van Noordholland van 3 Februari heeft het lid mr. A. Bruch er op aangedrongen, dat Gedeputeerde Staten in overweging zouden nemen de provinciale, bijdrage in de exploi tatiekosten van het buitengewoon lager onderwijs, die thans f 25 per leerling per jaar bedraagt voor de scholen voor doofstomme en blinde kinderen en f 20 voor de overige scholen, met tenminste 100 procent te ver hogen. Gedeputeerde Staten hebben de kwestie bestudeerd en zij zijn tot de slotsom gekomen, dat althans voorlopig niet vol doende aanleiding is, om tot verhoging van het bedrag over te gaan. Zij merken op, dat Noordholland in vergelijking met -andere provincies met een over 1948 voor dit onder wijs uitgetrokken bedrag van f79.000 een toppositie inneemt en meer dan honderd procent uitkomt boven Zuidholland, die in dit opzicht als eerste op Noordholland volgt met een bedrag van f 38.000, Er is een ingrij pende wijziging van het Koninklijk Besluit, betreffende het buitengewoon lager onder wijs te wachten. Gedeputeerde Staten kunnen niet met een voorstel komen, als mr. Bruch aanbevolen heeft. Gedeputeerde Staten stellen voor aan de Stichting Volksmuziekschool te Amsterdam voor het jaar 1948 een subsidie toe te kennen van 15 der gezamenlijke bijdragen van het rijk en de gemeente Amsterdam in daVjaar, zulks tot een maximum van f 5000. Gedeputeerde Staten stellen voor afwij zend te beschikken op het verzoek van het gewest Noordholland van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond, om een subsidie toe te kennen. Voorts hebben Gedeputeerde Staten voorstellen aangeboden om over te gaan tot verhoging der provinciale pensioenen met een toeslag en tot vaststelling van het kinder bijslagreglement 1948. Heemstede Serenade Dinsdagavond bracht de Harmonie „Eens gezindheid" een serenade aan het echtpaar Volekmann- Vestering, wonende aan de Bronsteeweg, dat op 1 Juni de dag her denkt waarop het 55 jaar geleden in de echt werd verbonden. De muzikale hulde viel bij de oudjes, die zich nog in een vrij goede gezondheid mogen verheugen, zeer in de smaak. Hedenavond brengen zang koor en muziekkorps van het Leger des Heils, waarbij het echtpaar aangesloten is, eveneens een serenade. Muzikale rondgang Donderdagavond a.s. houdt de R.K. Har monie „St. Michaél" wederom een muzikale rondgang door een deel van Heemstede, waarbij dames intekenlijsten zullen aan bieden en gelden inzamelen teneinde de vereniging in staat te stellen nieuwe instru menten te kopen en zo het komend veertig jarig bestaan waardig te vieren. PHILIPS, ERRES, WALDORP RADIO J. G. KAASENBEOOD... Technisch groot! GR. HOUTSTR. 131 TEL. 10271 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) BINNENLAND Het Amsterdamse Bijzondere gerechts hof heeft twee Duitsers, die dienst hebben gedaan als kampbewakers in Amersfoort, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 17 jaar met aftrek van voorarrest. De eis tegen beiden luidde 18 jaar. De veroordeelden hebben in het kamp gevangenen, die uit geput en ziek waren, geslagen en geschopt, tot zij bewusteloos ineenzakten en hen daar na nog met knuppels bewerkt. Een zieke Joodse gevangene werd van de ene naar de andere barak gedreven en daarna opge hangen. Aan de hoofdambtenaar in tijdelijke dienst der gemeente 'sGravenhage W. Bos, die'geschorst was, is met ingang van 1 Juli ontslag uit de gemeentedienst verleend. HAARLEM EN OMGEVING De toneelvereniging „De Verenigde Spelers" geven vanavond in „De Leeuwerik" een opvoering van „De onbekende vrouw" van Piet Mossinkoff. De heer J. A. Bruyn uit Wassenaar zal op Donderdag 2 Juni in de Zuiderkapel in de Zuiderstraat te Haarlem in een opwek kingssamenkomst spreken over het onder werp: „Onverdiende zegeningen". Lisse Christ. Geref. Vrouwenvereniging Donderdag a.s. hoopt mevrouw v. Maris- v. d. Vegte uit Haarlem voor bovengenoem de vereniging te spreken over het onder werp; „De plaats waarop gij staat." SCHAAKKAMPIOENSCHAP De uitslagen van de voortgezette wedstrij den luiden als volgt: Finale. Ie klasse: C. van der Lip—P. Koetsheid 01; J. SmitPast. de Groot, afgebroken. 2e klasse: B. L. Hooyer—C. Slootweg 10; C. Staring—J. Th. van Koppen 1—0; A. Phi- lippo—G. Vermey uitgesteld; J. Th. van Kop penC. Slootweg 10. 3e klasse: G. Horsman—N. Kuypers 0—1; J. KampsA. Staring 01. Verliezers wedstrijden. Klasse 1 A: G. ScholtesC. Schijf 10; J. Boogerd—J. Goedemans 0—1; A. Rotteveel— N. v. d. Mey 01. Klasse 1 B: P. BoogerdW. Goedemans uitgesteld; H. DuchateauTh. Brouwer uit gesteld; P. Langeveld—J. Grimbergen 0—1. Klasse I C: B. van NijgaardenH. van Die- men 0—1; F. van Dijk— H. Simons 1—0. Klasse 2 B: A. VerdoesP. Schuilenburg uitgesteld; M. VermeerC. van Ruiten 10. Klasse 3 B: B. WaasdorpA. Boot 01; Mevr. SchuilenburgG. van der Lens uit gesteld. Klasse 3 C: A. DrostK. Geerling 10; A. LangelaanJ. van Dijk 10. Uitgestelde en afgebroken partij: J. van Dijk—K. Geerling 0—1. Hillegom Hoofddorp Verkiezingsvergadering Voor de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie sprak Dinsdagavond in hotel De Beurs te Hoofddorp de heer G. Ritmeester, lid der Tweede Kamer over het onderwerp „Gaat het goed in Nederland?" In 1848 liet onze grote liberale staatsman Thorbecke een boekje uitgeven getiteld „Over plaatselijke begroting". In die jaren werden alle gemeente-belangen binnens kamers behandeld. Met de wet van 1851 is dit veranderd. Toen moest iedere gemeente voor zich zelf zorgen. Nu bestaat er echter een Gemeentefonds en wordt 3 van het totaal der belastingen hierin overgebracht. Momen teel zijn 700 gemeenten weer in staat zich zelf te financieren, maar 400 nog niet. Velen gaan, volgens spreker te ver met hun weii- sen. Hij juicht betere sociale toestanden toe, maar wij moeten ze kunnen betalen, wij kunnen niet door gaan zoals wij nu doen. Het grote vraagstuk waarvoor wij staan is het sluitend maken der begroting. Zonder de Marshallhulp waren wij op het peil van 1943/44 terug gevallen. Het aantal ambtenaren is te groot, wij moe ten bezuinigen, De export moet vermeer deren. Spreker is sterk gekant tegen de omzet belasting op levensmiddelen, daar die juist de grote en daardoor, vaak armste gezinnen het meest treft. Een tiende van ons volksinkomen wordt besteed aan tabak en drank, dit moet vermin deren, hierop kan en moet zeer sterk bezui nigd worden. De woningbouw is onvoldoen de, het tekort aan woningen bedraagt 300.000, maar per jaar worden er slechts 30.000 woningen gebouwd. Waar moet dat heen? De arbeidende klasse heeft haar taak be grepen, ons land is het minste getroffen door arbeidsconflicten. De arbeidscapaciteit is echter nog slechts 83 van voorheen. Spre ker is tegen nationalisatie, tegen de perswet en tegen de wet op de bibliotheken. Wij moe ten vrijheid van drukpers en woord be houden. „Crescendo" op concours Op het concours van R.K. Harmoniecorp sen dat te Poeldijk werd gehouden verwierf de R.K. Harmonie Crescendo te Hillegom een eerste prijs in de marswedstrijd met. het hoogste aantal punten. In de ere-afde- ling werd een tweede prijs behaald. Zilveren jubileum Maria-Congregatie De Maria-Meisjes-Congregatie heeft haar 25-jarig bestaan allereei-st gevierd met een plechtigheid in de kerk van St. Joseph, waa»i mgr. van Leeuwen een plechtige Hoogmis celebreerde. Tijdens het Lof heeft kapelaan Van der Heyden van Scheveningen gesproken over het werk van de congregatie en de taak dei- leden. 's Avonds had in „Flora" de feestviering plaats, waaraan een koortje uit de leden onder leiding van mejuffrouw Versteege medewerkte. De heer Wout Elstgeest droeg op zeer verdienstelijke wijze een berijmde geschiedenis voor, waarin de perikelen van een congregatielid werden uitgebeeld, en waaraan de aanwezigen met gemeenschap pelijk gezang deelnamen. Tot slot voerden studenten van de toneelvereniging St. Aug'ustinus te Leiden op „De dood die bijna stierf'. Hengelconcours „de Vroegte wint" De Hillegomse Hengelsportvereniging „De Vroegte Wint" die op Tweede Pink sterdag een groot nationaal hengelconcours organiseert in de Ringvaart nabij Hille gom, heeft van 54 verenigingen uit alle delen van het land inschrijvingen ont vangen. Aan het concours zal tevehs een vaandel wedstrijd worden verbonden. Band NederlandIndonesië Op een vergadering van de Band Neder landIndonesië heeft de heer Oosterwel- der, een goede bekende van deze organisa tie, gesproken over het werk daarvan. Vooral werd de nadruk gelegd op de paketten-actie, en er op aangedrongen dat allen die verwanteii onder de militairen in Indonesië hadden, daaraan zouden mee doen. De vergadering, die in de Handwerk- school werd gehouden, was goed bezocht. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 51) De vloer was van steen en de muren waren eveneens .van een ruwe steenachtige sub stantie. In een hoek stonden drie vaten. Door mijn hoofd om te draaien kon ik zien, dat er een deur was, die naar een stenen gang leidde. Er was verlichting aangebracht in de vorm van drie storm- lampen, die grillige schaduwen veroor zaakten. Ik voelde me weer in' een toestand van half-bewustzijn terugzinken. Terwijl ik zo lag, had ik een wonderlijke droom van een figuur met een maskerkap, die uit de duisternis te voorschijn kwam en mij in mijn gezicht keek. Ik zag twee fana tieke ogen glimmen door de openingen van de kap. Ik trachtte iets van „water" te mompelen, maar er wilde geen woord over mijn lippen komen. Ik kwam weer bij bewustzijn, doordat er water in mijn mond werd gegoten. Op eens moest ik proesten en verslikte ik me, omdat ik te veel water had willen drin ken. Job, de jachtopziener, die ik bij het kantoor van het Personeelsbureau gezien had. op die nacht, dat ik er heimelijk bin nengedrongen was, stond over me heen gebogen met een glas water in zijn hand. Voel je je al wat beter, beste vriend? vroeg hij met een gemeen lachje. Waar ben ik? stamelde ik. Dat kan ik je niet precies zeggen. Het is niet, dat ik het niet weet, maar ik mag het je misschien niet vertellen, be grijp je? Alles wat ik weet, is dat je niet dood mag gaan. Tenminste nog niet. Wat zou je er dan van zeggen, als je die touwen eens wat los maakte? Die zitten me veel te strak. De jachtopziener liet een hees lachje horen. Daar komt niets van in, m'n beste. Daar ben jij een te aalgladde kerel voor. Ik zal je zo dadelijk eten brengen. Het water moest mij wat opgeknapt hebben, want de zware pijn in mijn hoofd trok weg en ik voelde me in staat de ge beurtenissen in het Huis aan de Baai, vóór het moment dat ik bewusteloos werd, voor de geest te halen. Ik herinnerde me, dat de kolonel naar buiten was gegaan om naai de wagen te kijken en dat ik mijn glas whisky opgedronken had. Daarna had ik me raar voelen worden. Mary was de laat ste, die ik gezien had, voordat ik in een toestand van bewusteloosheid wegzonk. Klaarblijkelijk had men een bedwelmings middel in de drank gedaan. Maar de ko lonel had uit dezelfde fles als ik gedron ken. Het goed moest er dus ingedaan zijn, terwijl ik boven was geweest. Ik besefte, dat ik me in kelders onder het Huis aan de Baai moest bevinden, waarvan wij het bestaan nooit hadden vermoed. Toen we destijds de kleine wijnkelder doorzocht nadden. waren we van mening geweest, dat dat het enige ondergrondse gedeelte van het huis was. Waarschijnlijk wist de kolonel zelf niet eens van het bestaan van deze gewelven af. Terwijl ik in bewuste loze toestand verkeerde, was ik dus ver voerd naar het hoofdkwartier van de mys terieuze leider van de spookgeschiedenis rondom het Huis aan de Baai. Ik twijfelde er nu niet aan, of de man met de masker- kap had. inderdaad naar mij staan staren, terwijl ik nog lag te vechten om weer bij bewustzijn te komen. Ik voelde me wegzinken in een onrustige sluimering. Met een schok werd ik wakker door het slaan van een,, deur. Ik opende mijn ogen en bevond me ten langen leste tegenover de man met de mas kerkap in eigen persoon. De lantaarns ga ven een spookachtig licht en de kelder ruimte was vol grillige schaduwen. De lugubere figuur stond kaarsrecht en in z'n volle lengte voor me en keek op me neer. De kap viel losjes over z'n schouders, zo dat het niet mogelijk was de vormen van hals en schouders van de drager waar te nemen. Door de spleten van voren keken twee ogen me onheilspellend aan. Zo, dus je bent tenslotte toch niet zo handig, hè Arlen, arme dwaas. De stem werd gedempt door de kap, waar de enige openingen bestemd waren voor de ogen. Onder deze condities zou geen enkele stem te herkennen zijn. Wie ben je? fluisterde ik, me voor ogen houdend, dat dit niet een nachtmerrie was, waaruit ik zo dadelijk zou ontwaken. .Dat weet niemand, dus waarom zou ik het jou vertellen? Het is mijn kracht, dat ik volkomen onbekend ben voor iedereen Maar ik ken de zwakheden van anderen maar al te goed Jij bent dol op •iat goudblonde meisje hè? Ik heb haar als een lokaas gebruikt om je hierheen te halen. Waarom? Ben ik van zoveel betekenis voor je? vroeg ik. Ik voelde mijn krachten terugkomen. Misschien kwam het ook, doordat ik me, zo vlak tegenover de man met de masker- kap realiseerde, dat hij tenslotte toch niet meer dan een menselijk wezen was. De figuur tegen over mij moest mijn terugkerend zelfvertrouwen gevoeld heb ben. Je bent niet in het minst belangrijk voor mij, antwoordde hij. Maar je hebt me een keer in moeilijkheden gebracht en daarom koester ik een wrok tegen je. Een stel van mijn ondergeschikten zijn in polïtiehanden geraakt door jouw be moeizucht. Als je er niet zult zijn, om te getuigen tegen hen, zal de zaak waarschijn lijk geen voortgang hebben. En dan zullen enkelen van dat stel misschien opnieuw voor me kunnen werken. Opeens kreeg ik de overtuiging, dat Judith nog in gevaar moest zijn. In mijn halfbewuste toestand en volkomen inbe- slag genomen door mijn eigen physieke conditie, was ik niet in staat geweest hel der te denken. Maar nu kreeg ik opnieuw dat gevoel van misselijk makende wan hoop bij de gedachte, dat zij in gevaar zou zijn. Wat is er met dat meisje gebeurd? riep ik uit. Ze is tot dusverre volkomen veilig. Het hangt allemaal van jou af. Wat bedoel je daarmee? De mysterieuze figuur knielde voor me neer. Ergens tussen zijn kleren uit haalde hij een enkel blaadje blauw papier te voorschijn van het soort, dat ik maar al te goed kende. Pak dit papier aan, beval hij. Ik zal je bijlichten. Kun je zo zien? Goed zo. Ik wil dat je dit ondertekent. Ik behoefde maar één enkele blik op het papier te werpen om te zien, dat er 1 met de machine, waarnaar de politie in jhet gehele land zocht, op getikt was. Ik las het volgende: „Waarde Brannigan, Gisteravond kreeg ik een aanwijzing, welke me op het spoor bracht van de man, die we zoeken. Ik heb zelfs de schrijfmachine gevonden. Binnen een dag of wat kan ik je alle bewijzen, die we nodig hebben, verschaffen. Maar ik verzoek je •"'ringend niet te proberen op dit moment met mij in contact te komen. Dat zou fatale ge volgen hebben voor de goede afloop van onze zaak. Als bewijs van mijn succes tik ik dit briefje op de bekende schrijfmachine van de afperser. Je hoort heel spoedig meer van me. Als steeds je Dat teken ik nooit, zei ik vastbera den. Brannigan zal jouw bende intussen wel op het spoor zijn. Dacht je heus, dat hij door een dergelijk doorzichtig trucje misleid zou worden? Waarom weiger je dan te tekenen? De logica van deze vraag was onweer legbaar. Omdat ik daarmee waarschijnlijk een andere vuile truc van jou in de hand zou werken, barstte ik uit. Ik mag dan mis schien niet slim genoeg zijn om een en ander te doorzien, maar ik zal zeker niets doen om je te helpen. De man met de maskerkap keek enige tijd zwijgend in mijn richting. Blijf hier op me wachten, beval hij. De zware deur viel met een slag achter hem dicht. Gedurende een minuut of tien had ik gelegenheid me af te vragen, wat voor duivelse opzet, hij nu aan het uit werken was. Dan kwam hij weer binnen en in zijn armen droeg hij een goudharig meisje. Judith, riep ik uit. Maar er kwam geen antwoord. Ik zag, dat haar ogen ge sloten waren en dat haar lichaam slap hing, alsof ze in een diepe slaap verzonken was. Je hebt haar bedwelmd met het een of ander, schreeuwde ik en ik hoorde mijn stem weerkaatsen in de keldergewelven. Ellendeling, hiervoor zul je boeten. Ik trachtte me uit mijn touwen los te wringen, maar dat gelukte me niet. Ik moest het opgeven. De mysterieuze figuur stond doodstil. Is jouw handtekening je haar leven waard, Arlen? vroeg hij met gedempte stem. Zul je haar werkelijk geen kwaad doen? pleitte ik. "Wat heeft ze jou ge daan? Niets. Ze was slechts een werktuig, zoals jij. Zij wilde ook achter mijn ge heimen komen. Een mensenleven betekent niets voor mij. Dat heb je wel gemerkt. Ik had niet de minste twijfel, dat deze afzichtelijke kerel meende wat hij zei. Hij moest mijn gedachten hebben kunnen lezen. En, Arlen? vroeg hij wederom. Ik zal tekenen, antwoordde ik mat. De man met de maskerkap legde het meisje voorzichtig op de grond neer. Ik kreeg een vulpen tussen -nijn vingers ge duwd en wist een handtekening te krab belen. (Wordt vervolgd), .j

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6