Drie Nederlanders in de derde ronde enkelspel Het huis aan de baai Sport in het kort Programma van de Haarlemse Sportweek ZELFBINDERS J. TH. KORT De stad Orange Donderdag 2 Juni 1949 Haarlems Dagblad TENNISTOURNOOI TE NOORDWIJK Drie Nederlanders, Wilton, Van Swol en Beernink, hebben zich tot in de derde ronde van het heren enkelspel gehandhaafd van de internationale kampioenschappen' in Noordwijk. Van Swol bereikte Dinsdag middag reeds de derde ronde. De eerste Nederlandse speler, die Woensdag werd uitgeschakeld, was Linck, die het tegen de taaie Chileen Balbiers niet kon bolwerken. Steeds maar weer probeerde de Nederlan der Balbiers te passeren met lage drives, doch de snelle Zuid-Amerikaan was op deze manier niet te slaan. Aanvankelijk ging het gelijk op en de eerste set was met 8—6 voor Balbiers. In de tweede set werd Linck's vrij zwakke backhand voortdurend bestookt en met succes. Met 64 won Bal biers nu gemakkelijk. Inmiddels demonstreerde Wilton op de baan ernaast een goede vorm tegen de Britse Roberts. Het was een aantrekkelijke partij met lange baseline-duels waarbij bei den grote vastheid toonden. Door meer spreiding en meer vaart won Wilton (64, 64). Mooi aanvallend tennis speelde Lewis (Groot-Brittannië) tegen de Frans man Sanglier. Aanvankelijk kon Lewis niet loskomen. Hij verloor de eerste set dan ook met 63. In de volgende sets toonde hij echter duidelijk zijn meerdeiTieid en won de partij tenslotte onbedreigd (36, 61, 6—2). Rinkel begon zwak tegen Del Bello, die de ballen van de ene hoek naar de andere joeg en de eerste set met 61 won. In de volgende set veranderde Rinkel van tac tiek. Hij bleef nu niet meer in het achter veld, maar drong steeds naar voren. Door deze constante net-pressie handhaafde de Nederlander zich tot 55, maar daarna zakte zijn tegenstand ineen en binnen enkele minuten was de partij uit (6—1, 7—5). Van Meegeren is vermoeid. Dit bleek dui delijk in zijn partij tegen H. Beernink. Hoe wel Beernink een prima partij speelde, is hij toch geen speler waarvan Van Meegeren mag verliezen. Van Meegeren kon de juiste lengte niet vinden vooral niet in de tweede en derde set, toen Beernink letterlijk alles terugspeelde en met lange rallies beide sets en daarmee de partij won (36, 86. 6—3). H. Beernink komt in de derde ronde tegen de Philippijn Ampon. Gonzales wilde zijn partij tegen de Belg Devroe als oefening gebruiken. Lui en met een overmaat aan superioriteitsgevoel nam hij zoveel risico, vooral bij het rustig laten lopen van Devroe's scherpe en onbevangen gespeelde slagen dat de Belg de eerste set met 63 in de wacht sleepte. De Ameri kaanse athleet slikte dit sportief, maar hij zou niet met zich laten sollen. Gonzales gaf Devroe nog maar drie games cadeau (36, 6—2, 6—1). Puncec had geen moeite met de Zuid- Afrikaan Levy. Hetzelfde kan gezegd wor den van de overwinningen van Sturgess en Fannin op de Nederlanders Holst en Lim. In een amusante partij met torenhoge lobs won de kleine Ampon (Philippijnen) van de lange Tsjech Matous. Ook bij de dames staan nog maar enkele Nederlandse namen op het programma voor de derde, ronde van het enkelspel. Niet al leen wonnen evenals bij de heren, alle geplaatste speelsters, doch ook de andere buitenlandse dames bereikten de derde ronde. Slechts de tegenstand van mevrouw Raaymaakers in haar partij tegen de Fran chise Marcellin is het vermelden waard. Zij was de enige Nederlandse dame. die een set van haar tegenstandster won, maar toen het Franse meisje eenmaal goed was inge slagen, bleek de Nederlandse kansloos. Mejuffrouw Marcellin won met 57, 61, 6—2. Middagpartijen. Behoudens een enkele onbelangrijke in- haal-partij in het enkelspel was de middag gewijd aan het gemengd- en het heren dubbelspel. Heel veel middelmatige partijen werden er gespeeld, maar ook zagen we enkelen, die het aanzien ten volle waard waren. Nel Hermsen en Linck speelden tegen de Amerikaanse Mc Guire en Puncec een goede partij. De Nederlandse combinatie klopte beter dan die der buitenlanders die elkaar nog al eens, verkeerd begrepen. Het werden drie long sets. De eerste was met 97 voor Mc Guire-Puneec. Ook in de tweede set werd voor elk punt gevochten. Linck speelde nu zeer vast en meiufflouw Hermsen volleerde goed. Het Nederlandse paar won de tweede set met 75. In de beslissende set zag het er naar uit dat het duo Hermsen-Linck de overwinning zou den behalen. Spoedig leidden zij met 41. maar plotseling veranderde het asnect van de nartij volkomen. Mejuffrouw Mc Guire en Puncec vonden ineens hun controle en langzaam maar zeker werden de Neder landers naar het achterveld terugeedroneen. Toch was het bijna te laat. want op 54 hadden mejuffrouw Hermsen -en Linck op 4015 twee matchpoints. Beiden gingen echter verloren door gemiste vollies. Toen was alle tegenstand gebroken eh met 75 wonnen McGuire en Puncec de derde set. Van Swol en Rinkel hadden met de Chi- FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 52) Judith's gezichtje lag naar mij toege keerd. Haar wangen waren bleek en ze haalde rustig en diep adem. Haar hou ding was zó natuurlijk, dat, wanneer ik haar onder andere omstandigheden in deze houding had aangetroffen, ik ge dacht zou hébben, dat ze van zware ver moeidheid in diepe slaap was gevallen. De man nam het bewusteloze meisje weer op van de grond. Bij de deur draaide hij zich om. Mijn plannen ten aanzien van jou zijn hiermee nog niet afgewerkt, Arlen, merkte hij op. Als je mij gehoorzaamt, zal ik er zorg voor dragen, dat je het zo aangenaam hebt ah onder omstandighe den mogelijk is. De deur sloeg dicht en ik was wederom alleen. Ik moet weer in slaap zijn gevallen, hoewel ik het me niet bewust was, want ik werd opeens wakker geschud door Job. Een bord met warm eten stond op de grond naast me. Zo, geliefde, ga rechtop zitten en eet wat, zei Job, terwijl hij me in een zitten de houding hees en mijn touwen voldoen de losmaakte, dat ik een lepel kon han teren. Probeer geen grapjes uit te halen, want daar zou je berouw van hebben. 1 Ik was zeker niet in staat enige weer lenen Balbiers en Taverne meer moeite dan verwacht werd. Toch hebben de Nederlan ders goed gespeeld en vooral aan het net waren zij gevaarlijk. Met lange games en vele malen deuce werd het tenslotte een 75, 86 overwinning. De Zuid-Afrikaanse paren Sturgess- Fannin en Levy-Cockburn plaatsten zich gemakkelijk in de tweede ronde evenals de andere geplaatste dubbels Remy-Colin (Frankrijk), M. en R. Del Bello (Italië), Gonzales (Verenigde Staten-Ampon (Phi lippijnen) en Harper (Australië)-Puncec (Egypte). In het gemengd dubbel spel speelde het dubbel mejuffrouw Marcellin (Frankrijk) en Sturgess een mooie partij en vergissen we ons niet, dan zal dit paar de finale wel halen en waarschijnlijk zelfs winnen. De grootste concurrenten zijn hier mevrouw Rihbany (Verenigde Staten)-Fannin en mevrouw Straubeova-Matous (Tsjecho- Slowakije). Golf Kennemer—Hilversum (dames) 0-6 Woensdag speelde het dames A team van de Kennemer Golf Club voor de scratch- competitie een wedstrijd tegen de Hilver- sumse Golf Club. De uitslag werd 06. De resultaten waren: foursomes mevrouw A. BumaVan Tienhoven en mevrouw N. van Riemsdijk verliezen met 2 en 1 van me juffrouw E. Veltman en mevrouw Y. Dudok van Heel. Mevrouw T. Kout en mevrouw B. Nielsen verliezen met 5 en 4 van mevrouw N- Osieck en mevrouw J. Salberg. Singles: mevrouw A. BumaVan Tien hoven verliest met 2 en 1 van mevrouw Du- dok van Heel. Mevrouw Van Riemsdijk ver liest met 6 en 4 van mejuffrouw Veltman. Mevrouw Kout verliest met 2 down van mevrouw* Salberg. Mevrouw Nielsen verliest met 3 en 1 van mevrouw Osieck. GZC—HPC 6—3. HPC speelde voor de zomercompetitie waterpolo te Gouda tegen GZC. Door goed spel van de Goudse ploeg behaalde deze een 63 overwinning. De ver dere uitslagen waren: HPC 2HVGB 2 41; GZC 2—HPC 3 2—0. GROTE HOUTSTRAAT 47 HAARLEM TELEFOON 18036 Voor de reis wederom wandelstok-parapluies en inschuifbare parapluies OVERTREKKEN verkrijgbaar voor in koffer of tas REPAREREN (Adv.) Voetbal Reims kampioen van Frankrijk Zondag moest de wedstrijd SeteReims bij de stand 10 voor Sete gestaakt worden wegens zware regen. Deze wedstrijd is Woensdag overgespeeld en met 21 door Reims gewonnen, waarmee laatstgenoemde club het kampioenschap van Frankrijk be haald heeft. De eindstand in de hoofdaf deling is voor de hoogst geplaatste clubs: 1. Reims 48 p.; 2. Rijssel 47 p.; 3. Mar seille 42 p.; 4. Rennes 41 p. en 5. Sochaux 38 p. Zwitsers op de Olympische dag Op de Olympische Dag op 26 Juni zal de Nederlandse bondsploeg in het Olympisch Stadion uitkomen tegen een Zwitsers elftal, voornamelijk bestaande uit jongere inter nationals en coming men. Hockey Boerstra niet naar Kopenhagen De rechtsbinnen van de nationale hockey ploeg A. Boerstra kan wegens studierede nen niet uitkomen in de Zaterdag te Ko penhagen te spelen wedstrijd Denemarken- Nederland. Zijn plaats zal worden inge nomen door de aanvoerder van HDM, Jan van der Doll, die vroeger reeds zes keer voor het Nederlands elftal heeft gespeeld. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAAR LEMSE DAMCLUB. In de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1948/1949 der Haarlemse Damclub zijn de volgende beslis singen gevallen; A. Smit promoveert naar de hoofdklasse: mr. J. E. J. v. d. Berg en G. Valkema promoveren naar de eerste klasse. MASSAKAMP NOORDWIJK—HAAR LEMSE DAMCLUB. Woensdagavond 15 Juni zal in Hötel „Seinpost" te Noordwijk aan Zee een massakamp worden gespeeld tussen de Haarlemse Damclub en de Noord- wijkse Damvereniging. WATERPOLOWEDSTRIJDEN. In Haar lem is het waterpoloseizoen gisteravond niet erg gunstig ingezet. Van de vier polowed strijden, welke in de zweminrichting aan de Kleverlaan gespeeld moesten worden, is er slechts een doorgegaan. Voor de competitie van de K.N.Z.B. werd gespeeld de wedstrijd DWR 2—HVGB 2 (dames). De HVGB-dames wonnen met 2—1. Daar de HDZ-dames te laat in de zweminrichting aanwezig waren, ging de ontmoeting tegen DWR niet door. De heren wedstrijd DWR 3DWT 2 ging niet door daar slechts enkele DWT-ers waren op gekomen. Voor de kringcompetitie werd de wedstrijd DWR 4HZV 1 uitgesteld: de Hil- legommers konden niet komen. stand te bieden. De uitwerking van het bedwelmende middel bleek mijn eetlust echter niet aangetast te hebben. Ik at als een wolf en spoelde het eten naar bin nen met een kop lauwe thee. Job bond de touwen weer strakker vast. Slaap leker, m'n jongen. Krijg vooral geen waanvoorstellingen. De baas heeft gezegd, dat ik je deze doek voor je ogen moest binden, opdat je geen angst zou kunnen krijgen, over wat je je even tueel zou verbeelden te zien. Ik kon niet veel anders doen dan ge dwee de doek voor mijn ogen laten bin den. Wat hiervan de bedoeling was, wist ik niet. Ik zat hier nog uren over na te piekeren, terwijl ik me op en neer be woog om een houding te vinden, waarin ik een beetje gemakkelijk kon liggen. Al mijn ledematen begonnen pijn te doen Ik draaide mijn polsen en probeerde alles >*m mezelf van de knellende banden te be vrijden, maar tevergeefs. Na een poosje gaf ik mijn pogingen op. Tijdens deze pogingen was de doek, die voor mijn ogen zat, echter wat verscho ven en ik was nu in staat met één oog te zien. Dit gaf me moed om te trachten de doek nog verder van z'n plaats te krijgen. Op eens hoorde ik echter voet stappen aankomen en hield ik haastig met mijn pogingen op. Ik haalde diep adem om te doen alsof ik in slaap was, toen de voetstappen bij mij stil hielden en een lantaarn in mijn gezicht scheen. Ik had de doek met een hoofdbeweging weer terug op z'n plaats gebracht en het was niet moeilijk om deze, toen de voet stappen zich weer verwijderden opnieuw in zo'n positie te brengen, dat ik weer met één oog kon zien. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" Woensdagavond hield de H.S.V. „De Kampioen" tot besluit van de voorjaars competitie een sprintwedstrijd over 1 km voor amateurs en nieuwelingen. De uitslag luidde: 1. G. Gerritsen 8 p.; 2. A. Voorting 7 p.; 3. B. Groenevelt 6 p.; 4 H. Kramer 5 p.; 5. W. Voorting 4 p.; 6. A. Visser 3 p. De eindstand na vijf ritten luidt: 1. Adri Voorting 26 p.; 2. G. Gerritsen 21 p.; 3. G. Voorting 19 p.; 4. W. Voorting 15 p.; 5. H. Kramer 13 p.; 6. J. van Leeuwen 9 p. Nieuwelingen: 1 A. van 't Hof 5 p.; 2: H. Kroezen 4 p.; 3. P. de Vries 3 p.; 4. J. Steenbakker 2 p. De eindstand na vijf ritten werd: 1. P. de Vries 22-p.; 2. H. Kroezen 13 p.; 3. J. Steenbakker 10 p.; 4. W. Rustman 9 p.; 5. A. van 't Hof 8 p. Wandelsport Overeenstemming in de wandelsport bereikt Het Nederlands Olympisch Comité deelt ons mede, dat na enkele besprekingen, welke met de Nederlandse Wandelsportbond en de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding werden gehouden, teneinde een verder voortwoekeren van de moeilijkheden in de wandelsport te voorkomen, een overeenkomst tussen de NWB en de NBVLO werd gesloten. De bonden zullen streven naar een alles omvattende organisatie voor de wandelsport voor geheel Nederland. De bonden verplich ten zich geen nieuwe verenigingen voor aan sluiting bij hun organisatie toe te laten. De bonden zullen de leden van de wederpartij met gelijke rechten als hun eigen leden tot de door hen georganiseerde wandeltochten toelaten en hun eigen leden onverminderd toestemming geven aan de tochten georgani seerd door de wederpartij, deel te nemen. Het definitieve programma van de Haar lemse Sportweek, welke van Zaterdag 11 Juni tot en met Zaterdag 18 Juni gehouden zal worden, luidt als volgt: ZATERDAG 11 JUNI 19.30 uur. Vaandel en vlaggendéfilé op de Grote Markt, ge volgd door een officiële ontvangst door 't gemeentebestuur op het Stadhuis. Op de Grote Markt demonstraties turnen, scher men en judo. ZONDAG 12 JUNI 13 uur. Sportmiddag op het terrein van EDO. Het programma bevat athletiek voor dames en heren, handbalwedstrijden voor dames en heren tussen de vertegenwoordigende ploegen van West en Zuid, rugby-wedstrijd en turnen door leden van de R.K. Turnkring. MAANDAG 13 JUNI 19 uur. Turndemon- straties op openbare pleinen. 19 uur. Motorpolo tussen pldegen van de motorclubs „Aalsmeer" en „Amsterdam" op het terrein aan de Schalkwijkerweg. 19 uur. Voetbalwedstrijd DIO-Haarlemse politie op het terrein aan de Muiderslot- weg. DINSDAG 14 JUNI 18.30 uur. Wielerwed strijden voor nieuwelingen en amateurs in de omgeving van de Planetenlaan en Orionweg in Haarlem-Noord. 19 uur. Hapdbalwedstrijd tussen meis- jesploegen van Concordia (Haarlem) en van Krommenie, op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat. WOENSDAG 15 JUNI 19.45 uur. Boksen, jiu jitsu en krachtsport in het Concert gebouw. Tot de deelnemers behoort A. Charité. 18.45 uur. Softbaldemonstratie en korf balwedstrijden Haarlem-Den Haag op het EDO-terrein. 19 uur. Roei- en kanowedstrijden op het Zuider Buiten Spaarne. 19.30 uur. Volkszwemfeest in het Sport- fondsenbad. DONDERDAG 16 JUNI 19'' uur. Turnde- monstraties op de openbare pleinen. 19.30 uur. Badmintonwedstrijd Haarlem- 't Gooi en tafeltenniswedstrijden in de gymnastiekzaal van de Eerste HBS b. VRIJDAG 17 JUNI 19.30 uur. Nationaal zwemfeest in Stoop's Bad. 19 uur, Voetbalwedstrijd tussen de Juni- orenploegen van Haarlem en Amsterdam op het terrein van „Haarlem". 20 uur. Singelrace door de Haarlemse grachten voor kano's. ZATERDAG 18 Juni 14 uur. Cricketwed strijd HCB-elftal-Flamingo's op het ter rein van Rood en Wit. 14 uur. Wandeltocht. 16 uur. Bosloop in de Hout. 19 uur. Sluitingsfeest op het terrein van „Haarlem". Het programma vermeldt basketbal, athletiek, turnen en een voet balwedstrijd. fraaie dessins, fijne tinten Kapitein van „C. A. Bank' ontving landgenoten Nadat de Zweedse roeiers, die de gasten zijn van de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" Dinsdagmorgen geoefend hadden, brachten zij des middags een bezoek aan het op het Bloemendaalse strand liggende stoomschip „C. A. Bank". Kapitein Carlson verheugde zich zeer over de komst van landgenoten. Hij vertoeft al weer drie maanden op het strand. De roeiers heeft hij mededelingen gedaan over het stran den en over de werkzaamheden, welke er op het ogenblik verricht worden, om het schip vlot te krijgen. De kapitein was te vreden over het verloop. Binnen een maand hoopt hij vertrokken te zijn. Het gezelschap bezichtigde het schip. De Zweden hebben ook een bezoek ge"- bracht aan de Erebegraafplaats aan de Zeéweg. Zij waren zeer onder de indruk, toen zij vernamen, wat er in de oorlogs jaren in de duinen gebeurd is. Gisterochtend oefenden de roeiers weer en 's middags maakten zij een wandeling door Haarlem. Woensdagmiddag hebben de Zweedse Klaverjasbond De eindstand der competitie van de Klaver jasbond voor Haarlem en Omstreken luidt: Onder Ons 22 18 4 36 930594 Rozenpriëel 22 15 7 30 922792 Harten Aas 22 13 9 26 907680 't Hoekje 22 13 9 26 895781 Harten Boer 22 12 10 24 913056 Spaarnestroom 22 12 10 24 905097 Klaver Vier 22 12 10 24 901678 't Zandhoekje 22 11 11 22 895564 Ruiten Vrouw 22 9 13 18 891874 Ruiten Acht ..22 9 13 18 878708 Nieuw Flora 22 4 18 8 864170 Haarlem Noord.22 4 18~ 8 838040 Afdeling B: Haarlem Noord B 30 458164; Storck B 24 429494; Rozenpriëel B 22 448413; 't Hoekje B 16 446111; Klaver Vier B 24 426889; Harten Boer C 14 424640; Onder Ons B 14 424525; Storck C 12 421063; Harten Boer B 10 398213. Koppelwedstrijd kampioen van Haarlem: koppel 33 Spaarnestroom 4861; koppel 47 Onder Ons 4858; koppel 24 't Hoekje 4835; koppel 4 Rozenpriëel 4787. Ruitersport Zweden raakt gouden medaille kwijt Het bestuur van de internationale hippi sche federatie kwam dezer dagen te Parijs bijeen om een delicate aangelegenheid te behandelen. Bij de Olympische ruiterwed- strijden te Londen had de Zweedse équipe bij de dressuur de gouden medaille gewon nen, maar later bleek, dat één van de leden van het Zweedse team reglementair niet had mogen deelnemen. Deze onder-officier was voor de duur van de periode der Olym pische Spelen bevorderd tot een hogere militaire rang, waardoor hij, volgens de be palingen van de internationale federatie wel aan de dressuurwedstrijd mocht deel nemen. Als onder-officier was dat volgens de reglementen van de hippische federatie niet mogelijk geweest. Het geval lekte uit, er werd een klacht ingediend en het be stuur van het Internationaal Olympisch Comité verwees de kwestie naar de inter nationale hippische federatie. Het bestuur van laatstgenoemde instantie heeft thans beslist, dat het uitkomen van de betrokken Zweedse ruiter onrechtmatig is geweest, dat de Zweedse équipe dus geen recht meer heeft op de gouden medaille en dat het klassement nu als volgt dient te worden verandert: 1. Frankrijk 1269 punten, 2. Verenigde Staten 1256 punten, 3. Portugal 1182 pun ten. De Zweedse équipe was destijds te Londen met 1366 punten als eerste geëin digd. In het persoonlijk klassement kwam door deze beslissing ook een wijziging. De be trokkene, luitenant G. Persson was met 444 punten op de zesde plaats gekomen. Alle na hem komende deelnemers zijn nu een plaats in het klassement gestegen. WAT EEN GEM&K, 2OW PASSEND PAK M.ébu,,»" c,-„ok. fcYgiems<* Qf',eWeUr* ottuJa* nu 3 precie4 PaS' Pr0dUCWnndverP^,09en L.„ send® „e*ri9baar VI k»M Tk itlS me jl Vraag a°0 ct. 33 47 (Adv.) De Zweedse roeiers, die Zaterdag en Zon dag deelnemen aan de wedstrijden op de Bosbaan te Amsterdam, oefenen op het Zuider Buiten Spaarne in Heemstede. Een foto van detoerleider Sture Ohlsson met de Oude twee, de skiffeur en de Oude vier. roeiers een wandeling gemaakt door Haar lem en zij bezochten enige historische ge bouwen. 's Avonds was er een bijeenkomst van de leden van „Het Spaarne" ter ere van de Zweden. De gasten zijn vandaag naar Marken en Volendam en vanmiddag be zoeken zij Amsterdam. Een tocht door de grachten staat op het programma. MODERNE VERLICHTING? Vraagt vrij advies bij de vakman J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131 - TELEFOON 10271 (Adv.) Belangstelling voor Nederland en zijn Koningin Een lezeres die pas het stadje Orange in Zuid-Frankrijk bezocht heeft, dat de hoofd plaats is geweest van het oude prinsdom Orange, waarvan ons Koninklijk Huis de naam draagt, deelt ons mede dat men daar een zeer actieve belangstelling' voor Nederland en zijn Koningin heeft. Ofschoon er geen Nederlanders wonen heeft men er zelfs kort geleden een vereniging Neder landFrankrijk opgericht. Het gemeente archief beschikt over veel dat op het Huis van Oranje betrekking heeft en de archi varis, Aristide Rigord, interesseert zich bijzonder voor contact met Nederland. De bewoners van Orange hopen dat hun in teressante kleine stad eens de eer van een bezoek van de Koningin ten deel zal val len; hup verlangen is aan. H.M. medege deeld. Het stadje Orange, dat ongeveer 12000 inwoners telt, ligt in de Franse provincie Vaucluse, ten Noorden van Avignon, aan de spoorlijn LyonMarseille, in een wel varend district, rijk aan wijnbouw, zijde teelt en boomgaarden. Er zijn ook kolen mijnen in de buurt. Het stadje bezit prach tige Romeinse oudheden in de Romeinse Oudheid heette het Arausio en wie het bezocht heeft herinnert zich. de grote triomf poort niet. haar goed-bewaard beeld houwwerk (waarschijnlijk ter ere van keizer Tiberius gebouwd), het amphi theater en circus, de standbeelden en schone bas-reliefs. Het is een levendige kleine stad met cen trale betekenis voor de streek: er zijn een R.K. kathedraal en een Protestantse kerk; er zijn een rechtbank, een bibliotheek en een Kamer van Landbouw voor het district gevestigd. ONVOORZICHTIGE FIETSER DOOR AUTOBUS AANGEREDEN Dinsdagmiddag is een dertienjarige jongen, toen hij zonder op het verkeer te letten plotseling de Rijksstraatweg overstak, door een autobus aangereden. De fietser liep een zware hersenschudding en inwendige kwetsuren op; hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Agenda voor Haarlem Grote Kerk: Pinksterspel „Des Heilands .tuin", 9 uur. Spaarne: „Cisco-kid", 14 j., 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ridder van het zwaard", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Brief van een onbekende vrouw". 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Song f Sheherazade", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De roemrijke daden van Dan ny", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Dr. Jekyll en mr. Hyde", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 Juni. Gemeentelijk Concertgebouw: Zomercon- cert HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De figuur met de maskerkap stond bij de muur, die tegenover .de deur lag. Zijn rug was naar mij toegekeerd. Hij hief zijn beide armen omhoog,, alsof hij een tover formule wilde gaan uitspreken, en drukte op twee uitstekende stenen in de ruwe muur. Er was een knarsend geluid, alsof scharnieren in werking werden gezet, en een gedeelte van de muur begon te wij ken, terwijl een donkere holte zichtbaar werd. De man met de kap nam zijn lan taarn op en verdween door de opening. Toen hij weer terug kwam, droeg hij. een groot valies. Na een uur herhaalde hij deze scène en daarna nog" eens. Hier mee moest zijn energie zijn uitgeput, want ik wachtte er tevergeefs op, dat hij na de derde keer weer terug zou komen. Wat was de bedoeling van deze expedi tie? Een nieuw probleem werd hiermede gevoegd bij de vele, die mijn hei'sens reeds pijnigden. Om mijn toestand nog onbeha- gelijker te maken, begon me een hevige dorst te plagen en ik zou een kapitaal ge geven hebben voor een slok koel water. Daarna viel ik in een lichte slaap en in mijn dromen zag ik Judith voorbij drijven in een rivier, met gesloten ogen en haar gezicht naar mij toegekeerd, terwijl Bran- nigan aan de oever van de rivier veel moeite had met het openmaken van een blauwe enveloppe. Opeens was ik weer klaar wakker en ik zag nu duidelijk het antwoord op de vraag, waar de man met de maskerkap heen was gegaan. Ongetwij feld was hij bezig zijn bezit weg te slepen, aangezien het uur voor hem geslagen had om er tussen uit te trekken. Klaarblijkelijk was de plaats, waarheen de man zijn schatten bracht, niet ver uit de buurt. Er gens in de bossen moest een geheime plaats zijn, waar de grote verzameling bank- en ander waardepapier nu lag te wachten om meegenomen te worden. Misschien was het nog een kwestie van enkele uren! De gedachte, dat deze ellendige chan teur zou weten te ontkomen, maakte me buiten mezelf van woede. Brannigan en ik hadden dikwijls op. het punt gestaan hem de genadeslag toe te bi-engen, maar iedere keer was hij ons net weer ontsnapt. Zelfs onze vermoedens omtrent de indenti- teit van de man, die we zochten, bleken volkomen ernaast te zijn geweest. Dat ik levend uit het Huis aan de Baai zou komen, leek me niet waarschijnlijk. Het briefje voor Brannigan, dat ik gedwongen werd te ondertekenen, was de een of andere val strik voor de inspecteur. Als het niet geweest was om Judith's veiligheid er mee te verzekeren, zou ik die handtekening vanzelfsprekend nooit gezet hebben. Het briefje was intussen waarschijnlijk in Brannigan's handen. Als ik maar uit die touwen, die me iedere beweging beletten, los kon komen, dan bestond er misschien nog een kans de plannen van de afperser te overtroeven, meende ik. Ik vocht opnieuw met de strak ke banden, maar het enig resultaat was, dat deze dieper in mijn vlees sneden. Ik wilde schreeuwen, om de beklemmende stilte van deze nachtmerrie-omgeving te verbreken, maar ik kon geen geluid uit brengen. Mijn keel was kurkdroog en ik kon alleen maar fluisteren. Het licht van de lantaarns gaf grillige schaduwen en soms leek het alsof een schaduw opeens donkerder en intenser werd, waarbij ik onmiddellijk dacht, dat de mysterieuze figuur weer binnengetreden was. Nooit te voren had ik me gerealiseerd wat stilte betekende. Ik had de uitdrukking „zo stil als in het graf" gebruikt, zonder er verder over na te denken, doch nu begreep ik wat het zeggen wilde hulpeloos gebonden te liggen enige meiers onder de opper vlakte van de aarde. Om en in een huis is altijd wel enig geluid. Er is het ruisen van de wind, het kraken van takken, het piepen van een raam of het geluid van paardenhoeven in de straat. Hier daarentegen heerste abso lute stilte. Ik had een ondragelijke dorst en kon niet anders doen dan aan water denken. Het begrip tijd bestond niet meer voor mij. Er was geen „nster, waardoorheen ik het dag- en avond worden kon waar nemen, het was hier slechts een wereld van schaduwen en vage verlichting. Te zijner tijd zouden de lantaarns wel uitge brand raken en zou ik in het duister zitten. Ik vroeg me af, of dit het plan van de man met de maskerkap ten opzichte van mij was. Waarschijnlijk wilde hij mij in derdaad hier in deze conditie, gebonden en hulpeloos, laten liggen tot het licht uitging en ik Èijna gek van de dorst -yvas geworden. Ieder mens, ook de moedigste, heeft een soort afschuw van krankzinnigheid. Ik had mezelf altijd als evenwichtig en weinig emotioneel beschouwd, maar als ik hier nog lang moest zitten, zou ik er geen eed op durven doen, dat ik zinneloos zou wor den. Waarschijnlijk waren de keldergewel ven geheel en al verlaten. Ik schatte dat de nacht bijna voorbij moest zijn. Als de afperser klaar voor vertrek was, dan had hij waarschijnlijk al zijn personeel weg gezonden. Een geluid aan de andere kant van de deur deed mijn hoop weer toenemen. Zachtjes, stukje voor stukje, werd de deur geopend. Degene, die de deur openmaak te, scheen bang te zijn voor hetgeen hij aan de andere kant zou zien en klaar om bij het minste of geringste de deur weer te sluiten. Ik voelde instinctief, dat •dit niet de man met de maskerkap kon zijn; die zou die deur niet op een derge lijke manier open maken. En dan verscheen daar vanuit de scha duw het goudharige hoofdje van Judith en opeens zong het in mijn hart van vreugde. HOOFDSTUK XXI. Judith leunde tegen de deur,, als was ze zwaar vermoeid. Ik bedacht me, dat ze nog maar net uit haar bedwelming ontwaakt kon zijn en waarschijnlijk, op zoek naar een uitweg, hier binnen was gewandeld. Ik probeerde te roepen om haar aan dacht te trekken, maar aangezien mijn keel uitgedroogd was, kon ik slechts een schor geluid voortbrengen. Ze keek in mijn richting en schrok geweldig. Ik moet er in het schemerdonker uitgezien hebben als een donkere, onherkenbare beweging loze massa. Maar toen ik haar naam noem de, lag ze in een oogwenk naast me ge knield en sloeg ze een arm om me heen. Ze knoopte cje doek van mijn gezicht los en ik zag dat er tranen in haar ogen stonden. M'n arme man, fluisterde ze, wat hebben ze met jou uitgevoerd? Toen ik hoorde, dat jij in moeilijk heden was, ben ik gekomen om je te hel pen, legde ik uit. Maar ik werd be dwelmd en hierheen gebracht. (Wordt vervolgd)» I

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6