c Stofzuigershuis „Ritsa" J Radiogemeente van Begijnhofkapel te Haarlem in het najaar voor Phiiipszender Drie tennistitels voor Sturgess is best 16693 RADS0 PANDA OP DE KERMIS Dinsdag 7 Juni 1949 Haarlems Dagblad DE TELEVISIE IN DIENST VAN HET EVANGELIE (Van een verslaggever) De „radiogemeente" van het Iixterkerke lijk Overleg in Radio-aangelegenheden (I.K.O.R.). waarvan men iedere maand een dienst uit de Begijnhofkapel in Haarlem kan beluisteren, zal in het najaar voor hen die over een televisie-ontvanger beschik ken, op het scherm te zien zijn. Dit zal de eerste kerkdienst zijn, die in Nederland per televisie wordt verbreid. De uitzending ge schiedt via de Philipszender in Eindhoven. Naar wij vernamen bevinden de plannen zich reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De radiogemeente, die reeds vijftig- tot honderdduizend geregelde luisteraars telt, ressorteert organisatorisch onder het I.K. O.R., doch de diensten staan onder ver antwoordelijkheid van de Nederlands Her vormde gemeente van Haarlem. Zij zijn op 1 December 1946 op initiatief van ds. F. R. A. Henkels gesticht en ont staan uit het in brede kringen van geeste lijken en leken levende besef, dat de luiste raar bij het tot nu toe gevolgde systeem van kerkdienst-uitzendingen te kort kwam. Daarom werd er naar gestreefd de diensten in de Begijnhofkapel „radiogeniek" te ma ken, hetgeen bereikt werd door hen een sterk lithurgisch karakter te doen dragen. Men gaat daarbij van het principe uit, dat de techniek wel gebruikt moet worden ten bate van de Eredienst, doch dat zij deze nooit mag beïnvloeden. Geen bijkomstigheden. Dit beginsel geldt natuurlijk ook voor de televisie-uitzendingen. Er moet tegen ge waakt worden, dat de camera zich op bij komstigheden gaat richten, die de aandacht van het centrale motief: de verkondiging van de Blijde Boodschap afleiden. Speciale moeilijkheden doen zich in dit opzicht voor bij de preek en het gebed. Het is mogelijk, dat de spreker ook visueel tijdens de predikatie zo weet te boeien, dat hij voortdurend in de lens kan blijv.en. Onlangs was dat nog het geval bij Jan van Zutphen, de bekende propagandist voor „Zonnestraal", die niet minder dan twintig tot vijfentwintig minuten in het beeld was, zonder dat de spanning bij de toeschouwers verminderde. Het zal ook af hangen van het lithurgisch gebaar van de predikant. Tijdens het gebed kan een kerkraam ge projecteerd worden, of men zou ook het scherm een ogenblik leeg kunnen laten. De cantor-organist van de radio gemeente, de heer Paul Clir. van Westering uit Bloemendaal die reeds voor de oorlog tezamen met ds. G. W. van Detli aan het herstel en de vernieuwing van de Pro testantse Eredienst heeft gewerkt heeft reeds een draaiboek voor de eerste onge veer een half uur durende televisie kerkdienst ontworpen. Lithurgie „fotogeniek". Hij heeft het vooral gezocht in de vele mogelijkheden, die de actie in de lithur gie biedt, zoals de iptroïtüs met zijn in tocht van predikant en ouderlingen. Bij votum en groet, schuldbelijdenis, genade verkondiging en lofprijzing kan de camera afwisselend de dienaar en de gemeente doorgeven. - - - Tijdens het gezang kan een koraalboek met het notenschrift der liederen worden uitgezonden, zodat men thuis tekst en wijs kan volgen. Een te lang vastgehouden beeld van de gemeente tijdens het zingen zou storend kunnen werken. De heer Van Westering, die door zijn arbeid voor het I.K.O.R. grote ervaring heeft gekregen in het specifieke radio werk heeft zijn scenario tot op de lcwart- mïnuut „getimed", hoewel het er bij deze experimentele televisie-uitzending niet op een vijf of tien minutën aankomt. Geen pretje. ,,'t Wordt lang geen pretje, zoals som migen misschien zullen denken, er zal hard gewerkt moeten worden wil er een aan vaardbaar resultaat uit het toestel komen. En aan sommige dingen zal men moeten mdcsirvop l? pudfto£MtlS De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Victor Silvester. 8.15 Johan Jong, orgel. 3.50 Voor de vrouw. 9.00 Kamermuziek van Brahms. 10.00 „Moeder en I kind". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Non-stop programma. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Platen. 13.20 Orkest Malando. 13.50 Negfo-spirituals. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken. 15.30 Kinderkoor. 15.50 Voor de jeugd. 16.00 Boston Symphonie-orkest. 16.15 Voor kleuters. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Metrooole-orkest. 18.20 Pianoplaatjes. 18.30; Strijdkrachten. 19.00 Lezing. 19.15 Silvestre-1 kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Intetyiationaal orkest van jonge musici.. Symphonie no. 103 in Es, Haydn; Vioolconcert in G, Mozart: Ouv. Egmont, Beethoven. 21.20 „Een vagebond", luisterspel. 22.00 Tweede acte van de operette „Die Fledermaus", Johann Strauss. Aanslui ting met Wenen. 22.45 Boekbespreking. 23.15 Promenade-orkest. 23.40 Kwartet Benny Goodman. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00, 20.00, 23.00 ur Nieuws. 7 15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Lichte klanken. 9.00 Voor jonge zieken. 9.35 Symphonisch concert: Sibelius, Tsjai- kofski. Respighi. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sonate in A, Fauré; Denise Soriano, viool en Magda Tagliagero, piano; Berceuse, Ravel: Zino Francescatti, viool en Robert Casadesus, piano. 11.30 Vereniging van Christelijke On derwijzers. 12.00 Koor. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Blaaskwintet met piano. 13.15 Mandolinata. 13.45 Orgelwerken. 14.00 Bond van Meisjesverenigingen op Gereformeerde Grondslag. 15.00 Pianoplaatjes. 15.15 Alma Musica: o.a. Fluitkwartet van Mozart. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano-duo. 17.45 Game- lanmuziek. 13.00 Koor. 18.30 „Spraak- en stemstoornissen". 19.15 „Het nieuws uit In donesië". 19.30 ..Sociale verhoudingen in Indonesië". 19.45 Platen. 20,15 „Zendingstaak der Kerk". 21.30 Radio Philharmonisch Orkest onder Albert van Raalte, met Geza Frid, pano, Pianoconcert no. 3 en Concert voor Orkest van Bartók. 22.45 Overdenking. 23.15 Plate®, wennen: het is absoluut noodzakelijk, dat de predikant wordt geschminkt. Of het voor de gemeente nodig is, weet ik nog niet. De gemeente zal in dit geval alleen bestaan uit het in twee groepen in de kapel op gestelde koor, dat in de komende maanden duchtig zal dienen te repeteren. Dat ge beurt trouwens voor iedere radio-dienst ook." De heer Van Westering kon nog niet zeg gen of de dienst in Eindhoven in een studio zal plaats hebben of „via een lijn" van de Begijnhofkapel in Haarlem uit. Het laatste achtte hij niet onmogelijk. In kerkelijke kringen wordt het een ver heugend verschijnsel geacht, dat dit initia tief uit de gemeente is gekomen, zonder „druk" of „stimulans" van boven af, hetzij synode, hetzij radio-organisatie. De omroepverenigingen schijnen trou wens geen bijzondere belangstelling voor de televisie te hebben. Bovendien acht men het een groot voordeel, dat de kerk zich reeds van het begin af aan op de televisie- mogelijk- en moeilijkheden instelt, en niet, zoals dat bij de radio jaren lang het geval is geweest (en ten dele nog is), volstaan wordt met het ophangen van een micro foon zonder meer. Tenslotte vermelden wij nog, dat in Engeland reeds enkele keren een Angli- kaanse dienst in de huiskamers te zien was en in Frankrijk onlangs een Mis. In ons land werd. kort geleden bij wijze van proef het kinderdienstje van mevrouw Spelberg geprojecteerd, terwijl er tevens plannen bestaan tot een uitzending per televisie van de I.K.O.R.-jeugdclub. Of de kerkdienst uitzending, die in September of October plaats vindt, spoedig door andere gevolgd zal worden, hangt geheel van de resultaten af. Geslaagde oefening met de „Dudok de Wit" „Dat is mooier dan vuurwerk" hoorden we vele toeschouwers zeggen, toen Zater dagmiddag de Zandvoortse reddingboot „Dudok de Wit" de witgekuifde branding indook voor het houden van een oefentocht. Optornend tegen een vrij hoge zee, die gordijnen van water over het ranke bootje deed komen, nu eens geheel verdwijnend, dan weer hoog opgetild door zware bre kers, kregen de toeschouwers een vrij dui delijk beeld, wat een redding bij woeste zee betekent. Maar schipper Floor Koper leent zijn vak en met vaste hand voerde hij het scheepje en bemanning over de wild deinende zee. Een uur ongeveer bleef men vóór Zandvoort ronddobberen, eens de kust dicht naderend, dan weer de' steven wendend. Een tot op het lichaam drijfnatte bemanning kwam aan land, drijf nat ondanks olie-jassen en Zuid-westers. „Het was een prachtig geslaagde oefening" was de mening van allen, van de opvaren den, zowel als van de talrijke toeschou wers en dat er geen zee-zieken waren, zelfs niet onder de beide passagiers, die op verzoek deze oefentocht medemaakten, wil heel wat zeggen. Maar de Zandvoortse afdeling van de N.Z.H.R.M. bewees met deze oefening, op nieuw paraat en kundig te, zijn. DRUKSTE AUTOWEG: DEN HAAG- ROTTERDAM. Volgens de laatste verkeerstellingen op de rijkswegen, gepubliceerd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, is het totale autoverkeer, het drukst geweest op de weg Den HaagRotterdam. Daarop volgden UtrechtDe Bilt en RotterdamZwijn- drecht. Vierde was ArnhemVelp, vijfde AmsterdamBussum en 'zesde Amster damSassenheïfn. Voor personenauto's af zonderlijk stond ook Den HaagRotterdam aan de spits, voor vrachtauto's en motor rijwielen Utrecht:De Bilt en voor bussen ArnhemV elp. Op deze laatste weg behaalde ook het rijwielverkeer recordcijfers. Het liturgisch centrum in de Haarlemse B egijnhofkapel zal hij de televisie-kerkdienst een belangrijke functie vervullen. Maandag ziju de internationale tenniskampioenschappen in Noord wijk geëindigd. Alleen in het gemengd dubbelspel had Nederland de finale bereikt; het dubbel mevr. Koopmans en Rinkel werd daarin geslagen; Sturgess (Zuid-Afrika) heeft de beste resultaten geboekt. Drie »,)tels won hij, waarbij het heren-enkelspel. In dc eindstrijd schakelde hij Gonzales uit. De resultaten van de finales waren; Heren-enkelspel Sturgess slaat Gon zales 2—6, 75, 64, 62. Dames-enkelspel Mej. Tuckey slaat mevrouw Rihbany 57, 75, 64. Heren-dubbelspel Sturgess en Fannin slaan Gonzales en Ampon 64, 62, 62. Dames-dubbelspel Mej. Curry en mej. Tuckey slaan mevr. Rihbany en mej. Boyer 75, 86. Gemengd dubbelspel. Mej. Marceilin en Sturgess slaan mevr. Koopmans en Rinkel met 36, 75, 63. Heren-enkelspel. Na een langdurige strijd bereikte de jonge Amerikaan Gonzales Zondag de finale door een 36, 63, 57, 6--3, 63 overwinning op de Australiër Har per. Door een 75, 63, 97 overwinning op de Philippijn Ampon heeft Sturgess zich in de finale van het heren-enkelspel ge plaatst. Dames-enkelspel voor mej. Tuckey. In het dames-enkelspel waren de finalis ten Zaterdag reeds bekend. Met 62, 6---4 schakelde de Engelse mej. Tuckey baar landgenote Hoahing uit. Gedurende de ge hele partij was mej. Tuckey de sterkste, hoewel mej. Hoahing in de tweede set met 20 de leiding had. De Amerikaanse mevr. Rihbany sloeg in een Hveinig spectaculair duel mej. Curry in drie sets (57, 63, 64). Hier stonden twee speelsters tegen over elkaar met beiden hetzelfde gebrek: geen aanval en geen vaart. Het werden minuten lange rallies, waarin nooit werd afgemaakt. De dames wachtten slechts op eikaars fouten. Heren-dubbelspel. De lcwart-finale tussen Van Swol-Rinkel en de gebroeders Del Bello is voor de Ne derlanders in een teleurstellende neder laag uitgelopen. De Italianen wonnen met 6-3, 3-6, 6-4. De halve finales van het heren-dubbel spel werden Zaterdagmiddag gespeeld. In vier sets wonnen Fannin en Sturgess van de Italianen R. en M. Del Bello (64, 68, 6—4, 6—1). De andere partij tussen Gonzales met Ampon en de Egyptenaren Coen en Shafel was minder aantrekkelijk. Pas in de loop van de tweede set begon Gonzales het nodig te vinden zijn jasje uit te trekken. De regen trad als spelbreker op en bij de stand van 64, 108, 14. voor Gonzales en Ampon moest worden gestopt. Zondag is de strijd voortgezet en was zeer aan trekkelijk. Vijf sets hadden Gonzales en Ampon nodig, om te winnen (64, 108, 2—6, 4—6, 6—2). Dames-dubbelspel. In het dames-dubbelspel heeft geen enkel volledig Nederlands paar de halve finales bereikt. Zowel mevrouw Scholtenmevr. Schmier (62, 75) als mevrouw Blaisse mevrouw Roos werden in de kwart finales uitgeschakeld met 64, 26, 61. Het eerste paar door de Amerikaansen mevr. Rihbany en mej. Boyer, het tweede paar in drie sets door de Engelse dames Tuckey en Curry. Mejuffrouw Marceilin en Nel Her-msen behaalden een gemakkelijke overwinning op mevrouw Koopmans en mejuffrouw Kiek. Met 64, 62 plaatste het Frans- Nederlandse paar zich in de halve finale. In de halve finale zijn gespeeld: mevr. Rihbany en mej. Boyer slaan mej. Hoahing en mej. Rollin Couqueque 75, 64. Mej. Curry en mej. Tuckey slaan mej. Marceilin en mej. Hermsen 68, 86, 62. De finale ging dus tussen het Engelse paar mej. Tuckey-mej. Curry en de Ameri kaansen mevr. Rihbany en mej. Boyer. Na een partij, waarin beide combinaties om beurten sterker waren, wonnen de Engel sen, voornamelijk door beter gebruik maken van de geboden kansen aan het net met: 75, 86. In de tweede set kwam even een ernstige bedreiging voor de En gelse dames toen zij, na op 54 een match point te hebben gemist, met 65 4030 achter kwamen, maar zij herstelden zich op tijd en wonnen met 86. DEZE Kauwgom Nèderland E.G. BOUWERs Handeisvereeniglng-Anu««rdam;Z. Korfbal Opstelling Nederlands twaalftal tegen België De opstelling van het Nederlands twaalf tal, dat Zondag te Antwerpen tegen België zal uitkomen, luidt als volgt: Aanval, dames: A. Koper v. Es, M. Tit. Heren: D. Stoeltie, H. Koper (allen „Wester kwartier". Midden. Dames: C. Helder (Blauw Wit), M. Vonk (Ons Eibernest). Heren: G. Seits (Deetos), H. Berens (Deetos). Verdediging. Dames: Tr. Heespelink (Wes terkwartier), R. Smittenaar (Olympia) Heren: C. Karsen (Rohda), H. Helder (Blauw Wit). Reserves. Dames: A. Terpstra (VKC), L. Vlietman Wester kwartier). Heren: P. Doe- ven (Koog Zaandijk), A. Sloof (Ons Eiber nest). Als aanvoerders is aangewezen G. Seits. Finales schoolwedstrijden De eindstrijden der schoolkorfbalwedstrij- den brachten 'n grote verrassing, doordat de bekerhoudster, de Rijksleerschool in de halve finale door de Langeveldschool uit Velsen, zij het dan ook na strafworpen, werd uit geschakeld. Het tweede 12-tal van de Rijks leerschool nam echter revanche en won in de verliezersronde de eerste prijs. In devwin- naarsronde werd de Langeveldschool uit Velsen winnaar, en legde beslag op de wissel beker. De uitslagen waren: Halve eindstrijden: FuhropschoolMr. Bruchschool 1—1 (na strafworpen door Mr. Bruchschool gewonnen; Rijksleerschool I Langveldschool 11 (na strafworpen door Langeveldschool gewonnen) Finale: Mr. BruchschoolLangeveldschool 00 (na strafworpen door Langeveldschool gewonnen). Verliezersronde: LinnaeusschoolLange veldschool 2 01; J. v. StolbergschoolRijks leerschool 2 02. Finale: Langeveldschool 2Rijksleerschool 2 00 (Rijksleerschool 2 wint na straf worpen). Na afloop reikte de vice-voorzitter van de HKB, de heer H. Arends, de prijzen uit. Voor STOFZUIGERS en REPARATIE Grote Houtstraat 132 Haarlem t/o Luxor (Adv.) Gymnastiek Drie maal Bato bijeen Op initiatief van de gymnastiekvereniging BATO te Amsterdam is tijdens de Pinkster dagen een samenkomst gehouden van de adspiranten van deze vereniging met de adspiranten van de gymnastiekvereniging BATO uit Haarlem "en BATÖ uit Utrecht. Door de ontvangende vereniging was er voor gezorgd, dat de kinderen op .bijzonder gast vrije wijze ontvangen werden. Maandag ontmoetten de adspiranten elkan der in een gymnastiekwedstrijd, welke wed strijd onder leiding van de heer P. Peeman een zeer vlot verloop had. Voor elke leef tijdsgroep waren de oef enigen tevoren vast gesteld, zodat de uitvoering er van beslissend was voor de uitslag. De Haarlemse jongens bleken de meeste punten behaald te hebben; de Haarlemse meisjes werden derde. Het punten overwicht van de jongens was -echter zo groot, dat BATO toch in het eindklassement nummer een werd met BATO, Amsterdam als tweede en BATO Utrecht als derde. Athletiek Fanny Blankers startte in Zwolle In het gemeentelijk Sportpark te Zwolle hield PEC Maandag nationale atletiekwed strijden, waaraan Fanny BlankersKoen en Wim Slijkhuis deelnamen. Fanny Blankers won de®100 meter in 11.7 sec. Dit was haar snelste tijd van dit jaar en bedroeg slechts 0.2 sec. boven het wereldrecord. De 5000 meter was voor Slijkhuis in de zeer matige tijd van 15 min. 34.4 sec. In het nummer 1500 meter junioren a verbeterde Rootsaert (De Ga zelle) het Nederlands record junioren en bracht dit op 4 min. 15.8 sec. Het oude record stond op naam van Mackay (Celebes) met 4 min. 18 sec. Het nummer polsstok hoogspringen was voor Lamoree met 3,50 m.; tweede Swart met 3,40 meter. HSV „DE KAMPIOEN". Maandag hield de HSV „De Kampioen" haar tweede rit voor de Haarlemmermeercompetitie voor nieuwe lingen over een afstand van 30 km. In de eindspurt was A. v. 't Hof iets sneller dan P. de Vries en J. Steenbakker. Wijkhuizen die een zeer goede wedstrijd reed bezette de vierde plaats. De totale uitslag luidde: 1. A. van 't Hof 6 pnt tijd 55 min. 56 sec.; 2. P. de Vries 5 pnt.; 3. J. Steenbakker 4 pnt.; 4. B. Wijkhuizen 3 pnt.; 5. J. Hoppenbrouwer 2 pnt.; 6. G. v. Roon 1 uur. HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) G. A. Luifingh overleden Zondag is in de ouderdom van 69 jaar overleden de heer G. A. Luitingh, oud koster van de Grote Kerk. Een groot aan tal jaren heeft de overledene deze functie vervuld. In de loop der jaren was hij een vertrouwde figuur geworden, die grote belangstelling had voor de geschiedenis van de kerk. Voor talloze verenigingen hield hij voordrachten over de Grote Kerk en leidde vele excursies. De heer Luitingh, die 23 December 1879 te Amsterdam geboren is, trok in 1895 naar Haarlem, toen zijn vader benoemd werd tot koster der Grote Kerk. Op 2 Februari 1912 volgde hij zijn vader op en 1 April 1945 werd hem eervolontslag verleend. Drie en dertig jaar heeft hij dus zijn werk zaamheden vervuld. Vroeger heeft de heer Luitingh gewerkt bij de Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zonen en had ge legenheid studie te maken van letters. Hierdoor is hij een bekwaam lithograaf geworden, hetgeen uit vele albums en oor konden gebleken is. Vroeger maakte de heer Luitingh deel uit van besturen- van enkele Haarlemse verenigingen. Van de Eerste Hulpvereniging „Snelverband" was hij een der oprichters. Donderdagmiddag om halfeen zal zijn stoffelijk overschot op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. De stoet vertrekt om 12.15 uur van de Grote Kerk. Mr. Jacques Francken overleden Onverwacht is Zondag in de ouderdom van 57 jaar overleden mr. Jacques Francken, directeur van Oscar Smit's Bank te Haar lem. De overledene, die 17 September 1891 geboren is, heeft aan de Amsterdamse universiteit rechten gestudeerd. Na zijn studie kwam hij in dienst bij de Amster damse bank en op 16 Juli 1920 bij Oscar Smit's bank te Haarlem. Van 1929 af was hij directeur van deze bankinstelling. Mr. Francken, een broer van Harry, Mannus en Paddy Francken, heeft een be langrijke plaats in de voetbalclub HFC in genomen. In 1909 werd hij lid en in het tweede elftal opgenomen, doch spoedig daarop verleende hij zijn steun aan het eerste elftal. Met zijn broer Mannus vorm de hij, een gevaarlijke linkervleugel. 14 Maart 1914 speelde hij met het Nederlands elftal in Antwerpen tegen België. Onze landgenoten wonnen met 4-2 en hij maak te het vierde doelpunt. Ongeveer tien jaar heeft mr. Francken met HFC 1 gespeeld. Woensdagmorgen worden in de Kathe draal aan de Leidsevaart de uitvaartdien sten gehouden, waarna het stoffelijk over schot op het St. Adelbertskerkhof in Bloe mendaal ter aarde wordt besteld. Voor Zandvoort was het weer niet mooi genoeg Zandvoort had voor de Pinksterdagen op meer belangstelling gerekend en op be ter weer gehoopt. Weliswaar was de tem peratuur op tweede Pinksterdag aanlok kelijk, maar de wind bleef uit de verkeer de hoek waaien. Van een bijzonder grote drukte was dan ook zeker geen sprake, al reden tram en trein met extra-diensten. Zaterdag en Zondag was het te guur op het strand om er lang te vertoeven, en al met al zijn de Pinksterdagen voor de meeste Zandvoortse neringdoenden op een kleine teleurstelling uitgelopen. ONWAARDIG. Het afdelingsbestuur van een der poli tieke partijen in Bloemendaal heeft bij de politie aangifte gedaan van de verdwijning van een groot aantal reclameborden voor deze partij die enkele leden in hun voor tuin hadden staan. De borden zijn in de nacht van Zondag op Maandag verwijderd. Hoewel natuurlijk de mogelijkheid van een ordinaii'e houtdiefstal niet uitgesloten is, vermoedt men eerder met een actie van politieke tegenstanders te doen te hebben. In dat geval hebben de daders wel van een bijzonder slecht begrip van de waarde van onze politieke vrijheden blijk gegeven. MAURICE BLONDEL OVERLEDEN. De Franse filosoof Maurice Blondel is te Aix-en-Provence op 88-jarige leeftijd overleden. J A G T FRIESE KLOKKEN VERKOOP REPARATIE KLEINE HOUTSTRAAT 105 - TEL. 14448 (Adv.) 10. Dal was me wat! Joris Goedbloed slaakte een luide kreet, toen Panda hem zo onverwacht een harde zet in zijn rug gaf; en aangezien Panda ook nogal luid keels sprak, draaide een groot aantal om standers zich om teneinde te zien wat er aan de hand was. Dat maakte Panda hun heel goed duidelijk! „Die man is een dief!" riep hij. „Hij heeft mijn rijksdaalder ge stolen! Die mooie, blinkende rijksdaalder! Hij is een lelijke dief!" Dat vonden de om standers natuurlijk erg gemeen, en ze keken Joris dan ook dreigend aan. Dat beviel deze laatste in het geheel niet. Hij. keek heel verbaasd, alsof hij zijn oren niet kon geloven, waarbij hij beleefd zijn hoed afnam en tot Panda sprak: „Wel, wel, mannekeik uw rijksdaalder gestolen? Maar heb ik u dan al eens ontmoet, klein ventje? Ik kan het me nauwelijks herin neren! Wie zijt gij dan, en hoe komt gij tot zulke lasterlijke aantijgingen, tegen een ouder iemand die immer het goede voorheeft? Verklaar u toch nader!" Maar de omstanders geloofden hem niet en een er van, een dikke, ruwe man, stroopte zich de mouwen op en zei dreigend: „Heb jij dat kleine jongetje bestolen, fijne meneer? Dan zal ik je....". Joris keerde haastig zijn broekzakken binnenste buiten. „Zie dan toch welk een afgrijselijk misver stand!" riep hij. „Geen cent bezit ik waar is dan dat geld dat ik dit ventje afgestolen zou hebben? Maar ik zal het met u maken, jongske", zo vervolgde hij, zich tot Panda wendend. „Hier hebt ge een briefje in gindse loterij het laatste wat ik bezit; wanneer een boos onverlaat u bestolen zou' hebben, kan dit u misschien een geringe troost verschaffen." En hij wendde zich om, teneinde heen te gaan. Toneeluifwisseling tussen Haarlem en Cent Haarlemmers in Jul naar Vlaanderen De plannen om een nader contact tl leggen tussen de Hollandse en de Vlaamsi Bavostad beginnen vaste vorm aan nemen. Begonnen zal worden met een to neeluitwisseling. Enige tijd geleden heeft het gemeente bestuur van Haarlem zich gewend tot di in Zuid-Kennemerland bij de Nederlands Amateur Toneel Unie aangesloten vereni gingen met de vraag of zij bereid warei mede te werken aan de vorming van eet centraal gezelschap, dat in de derde wee! van Juli, de Gentse kermisweek, in d bloemenstad aan de Schelde in een open luchttheater zal optreden. Tien verenigingen hebben thans speler ter beschikking gesteld. De keuze van he stuk is gevallen op „Filmmaniakken" Henk Bakker. De heer J. Lubbers uit Haarlem is me de regie belast. Met de repetities word dezer dagen begonnen. De spelers zullen bij' Gentse collega'l worden ondergebracht. Het ligt in de bedoeling, dat in 1950 eei centraal gezelschap uit Gent naar Haar lem zal komen. TJROUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van Jaren. Amsterdamschc Rijtuig Maatschappij Autotocht voor Ouden van Dagen op Dinsdag 28 Dun Het Haarlemse Comité voor de Auto tocht voor Ouden van Dagen heeft zie! voorgenomen de tocht ditmaal te doei plaats hebben op Dinsdag 28 Juni. He plan is nu naar Laren te gaan. De hervat ting dezer autotochten na de oorlog 1947 en 1948 werden zij opnieuw gehou den heeft een onverminderd welslagei getoond. De oude mensen werd een schon afwisseling en een bijzondere vreugde be reid en de autobezitters, die- daartoe mede werkten, hadden er eveneens groot genoe gen van. Daarom doet het Comité opnieuw met vertrouwen, een beroep op deze laat sten. Willen diegenen, die bereid zijn on huh auto op die middag van 28 Juni vai één uur tot halfzeven ter beschikking stellen en haar zelf te rijden of het doo een vriend of een chauffeur in hun bedrij te laten doen, zich even per briefkaart telefonisch (15054) aanmelden bij de se cretaris van het Comité, de heer R. W. P Peereboom, Grote Houtstraat 93. Zij zullei voldoening van hun medewerking beleven De penningmeester van het Comité, heer A. M. Duytshoff, Verspronckweg IS Haarlem, zal gaarne evenals vorige jarei op zijn gironummer 20365 geldelijke bij dragen ontvangen om het mogelijk te ma ken de oude mensen een versnapering geven. Evenals vroeger zal het Comité zich to de inwonenden in een aantal grote gestich ten "moeten bepalen. Het spijt het Comit 'dat het aan andere aanvragen niet kal voldoen. Dit zou onoplosbare bezwarei .bij de organisatie van de tocht meebrengei en bovendien een zo groot aantal auto' vereisen en de colonne auto's dusdanig lengte doen bereiken, dat het in de prac tijk helaas onuitvoerbaar is. Dat zich ii •een stad als Haarlem dergelijke bezwarei voordoen, die in kleine gemeenten n: gelden, is begrijpelijk. Passagierslijst „Waterman" Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van de „Waterman", die op 2 Mei van Tandjong Priok vertrokken is ei vermoedelijk op 19 Juni te Rotterdam za aankomen. De „Waterman" brengt naa huis 1282 leden van de Koninklijke Land macht, 142 leden van de Marine, 44 ledei van het KNIL en 18 stafleden. Heringa Wuthricl HAARLEN ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (AdvJ Terug. Zoals gemeld, werden op 29 Mei j. uit het hoofdkwartier van de UNO-com missie voor Palestina te Haifa verzegel de pakketten documenten „gestolen" Deze pakketten zijn thans terug gevon den in een garage, die door ambtenarei van, de UNO wordt gebruikt. Verkiezingen. De politie te Calcutta heel Zondag het vuur geopend op een menig' te, die een verkiezingsbijeenkomst vat de Congrespartij uiteendreef door dezi met brandbommen te bestoken. Eén per soon werd gedood en 25 anderen ge wond. De menigte stak een meubel- winkel in brand en twee autobussen Onder de gewonden bevinden zich pro minente figuren uit de Congrespartij. Verbod. Het Egyptische kabinet heeft eet wetsontwerp goedgekeurd, waarbij com munistische activiteit en de vorming va! geheime verenigingen verboden worden Het wetsontwerp, dat ook voorziet een wijziging van het strafrecht om aan de nieuwe wetgeving aan te passen, gaat thans naar het pax-lement. Op het nippertje. Door- een gezamenlijk! verklaring op het laatste ogenblik van vijf Belgen, aan wie Zaterdag het dood vonnis wegens verraad te Nivelles I voltrokken, is een zesde veroordeeld! nog van de terechtstelling gered. D' verklaring van de vijf werd ijlings naar Brussel overgemaakt exx op grond hier van verleende de miixister van Justitie uitstel van executie. Zij aan zij. Veldmaarschalk Montgomery, voorzitter van het comité van opper bevelhebbers der West-Europese Unie, verklaarde Zondag in een toespraak tol bewoners van het Normandische dorpje Hermanville: „Ik wil u zeggen, dat u er van verzekerd kunt zijn, dat de troepen van Engeland zij aan zij zullen vechten met de Franse strijdkrachten wanneer de aggressie mocht komen. Verder wil ik u zeggen, dat ik zelf met hen zal strijden en als ik in de strijd moet sneu velen, zal ik in Frankrijk sneuvelen e<) daar begraven worden''.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2