SVV voetbalkampioen van Nederland HHC leidt in de honkbalcompetitie Nieuw baanrecord voor de acht van Njord Hockey-zege van Nederland in Kopenhagen Rood en Wit-Haarlem werd een draw Dinsdag 7 Juni 1949 3 Door een 3-1 overwinning: op Heerenveen (ruststand 2-0) heeft SVV Zaterdagavond in het Stadion Feyenoord te Rotterdam het kampioenschap van Nederland voetbal voor het seizoen 1948-1949 behaald. De Friese doelman heeft geen gelukkige wedstrijd gespeeld. Niet dat er beslist be weerd kan worden dat de eerste twee doel punten, die voor de rust werden gescoord, op zijn rekening kwamen, maar geheel vrij uit ging hij toch niet. De eerste keer sloeg hij vallende de bal zelf met een reflexbe weging over de lijn en de tweede maal kon hij het leer weer niet onder controle krij gen, zodat Könemann maar een onnozel trapje hoefde te geven. Daarenboven kon Abe Lenstra ondanks al zijn gegoochel niet precies de roos treffen. Het enige tegenpunt kwam buiten zijn toedoen door prachtig oplopen van Brandsma uit een voorzet van rechts. Spoedig gingen de Schiedammers er toe over hun gewone korte spel te demonstre ren, zij het fanatieker dan wij in de kam pioencompetitie van hen gewend waren. Een plotselinge uitval van de Heerenveense middenvoor Brandsma bracht een hache lijk ogenblik voor het SW doel, maar voor open doel schoot hij ver naast. Aardig wa- re/i daarna de duels tussen de Schiedamse spil Van Schijndel en Abe Lenstra en elk kwam op zijn beurt als overwinnaar uit de bus. Na tien minuten spelen gaf Gosens, die naar de rechtervleugel was gezwenkt, een verraderlijke diagonale schuiver, waar de Friese doelman naar viel. Met een onbe wuste beweging sloeg hij de bal echter zeïf in het doel (1-0). Meermalen werd de voorhoede van Hee renveen uiterst gevaai-lijk door prachtig open spel, maar juist toen een doelpunt voor de Friezen in de lucht scheen te hangen, kreeg Van Lith op de linkervleugel de bal toegespeeld. Hij dreef even op en stelde met een korte tik vlak bij de doellijn Köne mann in staat de score te-verhogen (2-0). Dit gebeurde reeds vijf minuten later. Eenmaal stond Abe Lenstra hierna vrij voor het Schiedamse doel, terwijl de doel man even absent was, maar de uit de lucht opgevangen bal schoot hij hard tegen de lat. In de nu volgende periode waren de Schiedamse aanvallen steeds gevaarlijker en bijna niet van de lucht, terwijl de Friese middenlinie en ook Lenstra tijdens de nu volgende geringe kansen de fout begingen hun through passes zo hard te geven, dat de bal of achter liep of in de veilige han den van doelman Opschoor belandde. De tweede helft werd ingezet met felle aanvallen van dé Heerenveners, die nu alles op alles gingen zetten en prachtig menspeelden. Hun opvallend goed open spel werd na tien minuten beloond. Jonk man zette van rechts laag voor en stelde Brandsma in staat ineens in te zetten (2-1) Dit doelpunt gaf de Friezen moed en zij bleven voorlopig een vrij sterke druk uit oefenen, maar al spoedig ging SVV haar zelfvertrouwen terugwinnen. Prachtig solo- spel van rechtsbuiten Schrumpf, die zich die middag wel zeer onderscheidde, werd besloten met een trekballetje van Köne mann (3-1). Wel volgden er nog fanatieke aanvallen van Heerenveen, maar het geluk was niet met de gasten. NOAD-BVV 1-2. In de wedstrijd Noad-BW is goed voet bal gegeven. De Bosschenaren verdienden de 2-1 overwinning volkomen en voor een groot gedeelte van de ontmoeting zijn zij, dank zij betere techniek, in de meerderheid geweest. Tegenover de techniek van BW plaatste de thuisclub geestdrift. De rust ging in met blanke stand. In de tweede helft zakte het spelpeil aan merkelijk. De BVV-ers zetten hun aanval len op meer doortastende wijze op en het behoefde geen verbazing te wekken, toen Vos handig van een misverstand in de Til- burgse achterhoede gebruik maakte en BW de leiding gaf. Door dit doelpunt was de fut er bij Noad volkomen uit. Sterk ver dedigend spelend probeerde men meer doelpunten te voorkomen, maar een fraaie aanval van BW werd beloond met een goed doelpunt van Vos (0-2). Vijf minuten voor het einde slaagde Wa- gemakers er in uit een pass van Walhout de achterstand te verkleinen. Maandag speelde AGOW tegen NOAD en" won met 30. De eindstand luidt: SW BW AGOW Heerenveen VSV NOAD 10 6 3 1 15 20-13 10 5 3 2 13 15-10 10 4 3 3 11 14-8 10 5 1 4 11 28-21 10 '4 0 6 8 16-18 10 0 2 8 2 5-28 EHS en ADO in de eindstrijd om de HVB-beker Het programma in de H.V.B. was met de Pinksterdagen weliswaar klein, maar nog belangrijk genoeg. De demi-finale om de H.V.B.-Beker stond in het middelpunt der belangstelling. Nadat eerst Zaterdagavond HBC zich dank zij een 3-1 zege over Hil- linen had geklasseerd voor de demi-finale, bond het Tweede Pinksterdag de strijd aan in Heemskerk tegen ADO '20. De Heemste denaren verloren met 2-1, zodat ADO '20 zich in de finale plaatste met EHS, dat kans zag van DEM in Beverwijk te winnen. Vóór de rust gaven Van Dam en Stoete EHS een 2-0 voorsprong en hoewel DEM hardnek kige pogingen deed om de stand enige wij ziging te doen ondergaan, bleef de EHS- achterhoede meester van het terrein. Frankrijk—Zwitserland 4—2 Dat het Parijse publiek een beetje beu is van voetbal bleek Zaterdag bij de wed strijd tussen Frankrijk en Zwitserland, dé 20e tussen beide landen, waarbij grote ga ten waar te nemen waren op de tribunes. Ondanks de 4-2 zege op Zwitserland, de eerste overwinning van het seizoen overi gens, stond het Franse spel niet op een hoog peil. Quick en Helmondia bereiken de bekereindstrijd Maandag zijn de halve eindstrijden om de KNVB-beker gespeeld. Quick, Nijme gen, won met 43 van Emma en Helmon dia en Feijenoord speelden 11. Na het nemen van strafschoppen werd Helmondia winnaar. Op het terrein van „Haarlem" is de ont moeting QuickEmma gespeeld, welke een spannend verloop had. De Nijmegenaren namen door toedoen van Rosendaal de lei ding, waarna F. van der Gijp en Van Wel- senes de achterstand in een voorsprong omzetten. Gerrits en Van Rooy zorgden er voor. dat de rust met 3—2 in het Vöordeel van Quick inging. Na de hervatting werd het 33 door toedoen van Van Welsenes en na een spannend verloop werd het 43 voor de Nijmegenaren. Engelsman zette een vrije schop voor doel, waarna Van Rooy de bal inschoot. In de laatste minuut kreeg Emma nog een kans, om gelijk te maken, maar Okkenburg schoot de bal over. Heemstede promoveert De destijds gespeelde wedstrijd Heem stede—HFC 5 eindigde ïn een 1-0 over winning voor HFC 5, maar Heemstede pro testeerde tege.n het HFC doelpunt. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat Heemstede het protest heeft gewonnen, waardoor de uitslag veranderde in 0-0. Het gevolg hier van .is dat niet HFC 5 maar Heemstede thans naar de eerste klas HVB promoveert. Schoten in Kopenhagen Men meldt ons uit Kopenhagen. Het reisje van de voetbalclub „Schoten" naar Denemarken is bijna ten einde. Maandagavond zijn de spelers in de bus gestapt, om de terugreis te aanvaarden. De Haarlemmers hebben prettige dagen be leefd. Zaterdagavond hebben zij hun tweede wedstrijd gespeeld. Zij trokken naar Koge, een stad ten Zuiden van Ko penhagen, om de voetbalclub van deze naam, welke in de eerste klas uitkomt te ontmoeten. Ongeveer vijfduizend bezoe kers waren in het Stadion bijeen. De Denen wonnen met 7-3. Zij lieten een uitstekend spel zien en de Haarlemmers waren van mening, dat het Nederlands elftal het Zondag niet gemakkelijk zal krijgen in de Wedstrijd tegen Denemarken. Koge nam een voorsprong van (2-0), waarna Alkema en Tjeertjes gelijk maakten. Met rust was de stand 4-2 en kort na de hervatting 5-2. Schoten verkleinde de achterstand, Daarna Vergrootten de bezoekers de voorsprong tot 7-3. - S.V.V. kampioen i~an Nederland. Door een 3-1 overwinning op Heerenveen heeft S.V.V. 'Zaterdagavond in het Feyenoord-stadion te Rotterdam het voetbalkampioen schap van Nederlandseizoen 1948-1949 behaald. Het kampioenselftal van S.V.V. De voor de eerste klasse van de Neder landse Honkbalbond gespeelde weistrij den waren over het algemeen van goed gehalte. Alleen in de wedstrijd tussen Ajax en SC Haarlem, welke de Amster dammers wonnen, werd zeer matig ge speeld. De grote verrassing was wel het gelijke spel (4-4) dat het zwak geachte WGA tegen OVVO behaalde, waardoor HHC, dat HCK versloeg, aan de kop gaat. HHC—IICK 9—4 In een in den beginne gelijkopgaande strijd is HHC er vooral dankzij beter slaan in geslaagd HCK het onderspit te laten delven. De Bloemendalers hadden een ge lukkige start. Enige veldfouten en een honkslag van Wartena gaven HCK een 2-0 voorsprong, die gedurende twee in nings kon worden gehandhaafd. Bij de der de slagbeuri begon ook 't HCK-veld fouten te maken en mede dankzij een driehonk- slag van v. d. Heuvel-Reynders werd de stand gelijk. In de volgende innings viel de beslissing. Een inzinking van werper Lindeman, die een viertal vrije lopen toe stond en een honkslag van Vreenegoor stel den de Haarlemmers in staat vier punten te scoren. In het verdere verloop van de strijd wogen beide partijen tegen elkaar op en de stand onderging geen beslissende verandering meer. De werpersresultaten waren: Duinker en Smidt 15 x 3 sl. 2 x 4 w. 7 hsl. Lindeman: 4 x 3 sl. 7 x 4 w. 5 hsl. De inningscijfers luiden: HCK: 2-0-0-0-1-0-1-0-0 4. HHC: 0-0-2-4-0-0-1-2-x 9 AjaxS.C. Haarlem 1411 In een wedstrijd, waarin het werpen aan beide zijden zwak was en speciaal SC Haarlem zich nogal bezondigde aan veld- foutjes. is Ajax er in geslaagd Haarlem een nederlaag toe te brengen. Reeds in de eerste twee innings nam Ajax een 7-0 voorsprong, dankzij honkslagen van Kok (homerun), Neefjes en enkele veldfoutjes. In de vijfde innings leek het er nog even op dat SC Haarlem zich niet zonder meer gewonnen zou geven. Want hoewel de stand reeds 8-0 was, slaagden zij erin. door honkslagen van Scheurman, Hetem, Kloos en Beugeling zes punten tegen te scoren. Ajax stelde er echter drie punten tegen over zodat de voorsprong 11-6 werd. Wel Lawntennis Jack Kramer wereldkampioen der professionals Jack Kramer (Verenigde Staten) sloeg te Londen in de eindstrijd van het tournooi om het wereldkampioenschap der professionals op overdekte banen zijn landgenoot Bobby Riggs met 26. 64. 63. 6—4. Kramer „ver diende" met deze overwinning een eerste prijs, groot f 5000, Riggs kreeg f 2500. wist SC Haarlem de stand nog tot 11-8 te reduceren, maar hierna gaven de Ajaxie- den de Haarlemmers geen kans meer. Ajax verscheen met drie verschillende werpers op de plaat. De Yverpersresultaten waren: Ajax: 8 x 3 sl. 11 x 4 w. 8 hsl. SC Haarlem: 8 x 3 sl. 7 en 4 w. 9 hsl. De score verliep als volgt: SC Haarlem: 0-0-0-0-6-2-1-0-2 11. Ajax: 5-2-0-1-3-0-2-1-x 14. Eerste klasse: AjaxHaarlem 1411; O WO—VVGA 4—4; HHC—HCK 9—4. Overgangsklasse a: Spartaan—Celeritas 8—3: DWS—EDO 2 16—5; ABC—TYBB 2—3; HFC „Haarlem"—HHC 2 7—2. Overgangsklasse b: TIWWatergraafsmeer 107; HilversumHaarlem 2 913; Ajax 2 DOS 1—11; RCH—EDO 4—9. - Tweede klasse a: Schoten 2Celeritas 2 134; HCK 2Schiedam 178; Laakkwar tierHHC 3 625; SpartaNeptunus 318. Tweede klasse b: CatchersSchoten 3 212; ZandvooqrtmeeuwenRCH 2 813; THB—TYBB 2 10—6. Tweede klasse c: VVGA 2EHS 319; HFG „Haarlem" 2Blauw Wit 2 611; Ken- nemerlandAPGS 288. Tweede klasse d: DWS 2't Gooi 214; DOS 2Zeeburgia 824; Quick—Shell ver regend; ABC 2—DWV 1—10, IJ VERLIEST PROTEST. Zaterdag is het protest, dat het IJ na afloop van de waterpolowedsirijd IJ—HVGB had ingediend, behandeld. Het IJ werd in het ongelijk ge steld, zodat de uitslag blijft 3-»-4 in het voor deel van HVGB. Roeiwedstrijden van de Koninklijke Met overwinningen in de oude vier. vier zonder stuurman en twee zonder stuurman heeft de Amsterdamse studenten-roeiver eniging „Nereus" voor het eerst sinds 1941 weer voor een jaar beslag gelegd op de „jubileum-beker" van de Koninklijke Ne derlandse Zeil- en Roeivereniging, welke Zaterdag en Zondag op de Bosbaan wed strijden hield. Njord werd met overwinningen in dev oude acht en oude twee tweede in de rang schikking voor de „jubileum-beker". Zaterdag werd begonnen met het num mer jonge vier A. In een zeer hoog tempo ging Njord over de baan en eindigde met grote voorsprong als eerste in de tijd van 7 minuten precies. Triton werd tweede. Nereus derde, beide met grote achterstand. De oude vier van Nereus kwam uit tegen de Halmstads Roddfoerning (Zweden). De stijl van beide ploegen was goed. Nereus zette echter dadelijk een hoog tempo in en had al spoedig een kleine voorsprong ver overd, die na 250 meter was uitgegroeid tot één lengte. Mooi regelmatig ging Nereus door het water, terwijl daarentegen de Zweden het juiste ploegverband misten Vooral hun derde man Adamsson trok slecht en het was niet te verwonderen, dat Nereus in een prachtige stijl de voorsprong steeds meer kon vergroten. De tijd van Nereus was 7 min. 11 sec. en van de Zwe den 7 min. 34 sec. De Zweedse skiffeur Christersson. die in zijn heat tegen Neumeier en Mulder van het Spaarne roeide, startte in een zeer hoog tempo, waartegen Neumeier een lange re gelmatige slag roeide. Na 250 meter was de Zweed een lengte op Neumeier uitgelopen, maar al spoedig bleek, dat hij te snel van start was gegaan en zijn tempo werd lager en lager. Neumeier daarentegen bleef het zelfde regelmatige tempo houden, liep op de Zweed in en had op 600 meter, toen hij snoekte, reeds een voorsprong van drie lengten op Christersson. Groter en groter werd de voorsprong van de Nederlander en op 100 meter voor de finish kon hij zich veroorloven om even om te kijken, een ogenblik te rusten en dan in een kalm tem po de finish te passeren. De Zweed eindigde op vele lengten achter Neumeier en zijn tijd was 8 seconden slechter dan de tweede uit de eerste heat, zodat hij niet in de finale geplaatst werd. Neumeier noteerde een tijd van 7 min. 46 sec. en was daarmee de snel ste skiffeur van de dag. Mulder was ver achter geraakt. De verdere uitslagen waren: Overnaadse vier: Beslissing: 1. Laga 7 min. 15 sec. 2. Nereus op 1 lengte, 3. Viking op 3 lengten, 4. Spaarne op 4 lengten. Jonge acht B: Beslissing: 1. Triton 6 min. 17 sec. 2. Laga 6 min. 20 sec. 3. Njord 1 op 3 lengten, 4. Njord 2 op 4 lengten. Jonge twee A: Beslissing: 1. Triton 7 min. 37.4 sec. 2. De Laak ver achter. Overnaadse skiff: Beslissing: 1. Borsjes (Willem 3) 8 min. 13 sec. 2. Willbrenninck (Spaarne) 8 min. 16 sec. 3. Loek (Willem 3) op 1 lengte. Jonge skiff A: Eerste heat: 1. Houtschilt (Amstel) 7 min. 59 sec. 2. Bruggeman (Njord) 8 min. 13 sec. 3. Timmerman (La ga) ver achter. Tweede heat: I. Draayer (Nautilus) 7 min. 47 sec. 2. Posthuma (Vi king) 7 min. 53 sec. (snelste tweede). Vier zonder stuurman: Beslissing: 1- Ne reus 6 min. 40.4 sec. 2. Laga 6 min. 43 sec. Dubbel twee: Eerste heat: 1. Nautilus 7 min. 30 sec. 2. De Hoop 7 min. 43 sec. (snelste tweede); tweede heat: 1. Combina tie Willem 3Poseidon 7 min. 58 sec. 2. Combinatie De HoopWillem 3 7 min. 58.5 sec. Jonge acht A: Eerste heat: 1. Njord 2 6 min. 22.2 sec. 2. Aegïr op 50 cm, 3. DDS, 4. Laga, 5. Phocas. Tweede heat: 1. Het Spaarne 6 min. 21.5 sec. 2. Triton 6 min. 23 sec. 3. Njord op y lengte, 4. Nereus op V/2 lengte, 5. Argo ver achter. Snelroeien dames oude vier: 1. De Hoop 3 min. 53.8 sec. 2. DDS cp 1 meter, 3. Wil- - - - •- In het mimmer oude acht vestigde de ploeg van „Njord" een nieuw baanrecord door in de uitstekende op internationaal niveau staande tijd van 6 min. 6.8 sec. de. eind streep te passeren met ongeveer twee lengten voorsprong op „Laga". Nog nimmer heeft een Nederlandse acht een dergelijke tijd over 2000 meter gemaakt. Een overzicht tijdens deze ivedstrijd. Van links naar rechts: de oude acht van „Njord" (winnaar); ,JLaga(tweede) en „Dclftse Sport" (derde). Wielrennen Vier renners aangewezen voor de Ronde van Frankrijk Vier van de zes Nederlandse renners voor de Ronde van Frankrijk zijn thans aange wezen. Henk de Hoog (Borgerhout bij Ant werpen), Jan Lambrichs (Bunde). Wim de Ruyter (Rotterdam) en Jacques Syen Maastricht) hebben het contract getekend. De twee renners, die het zestal zullen com pleteren, worden nog aangewezen. Bespre kingen zijn nog gaande. Braspenninx won de Ronde van Zaandam Op de tweede Pinksterdag werd de jaar lijkse ronde van Zaandam verreden voor professionals en nieuwelingen. De uitslagen luiden: Professionals, 125 km.: 125 ronden: 1. Braspenninx, Breda 2 uur 57 min. 44 sec.; 2. Lakeman, Amsterdam op 900 meter; 3. Schoenmakers, Eindhoven; 4. Gerrit Voor- ting, Haarlem: 5. Bijl, Den Haag op 930 meter; 6. v. d. Dungen. Den Bosch; 7. Steen bakkers, Den Bosch: 8. Bakker. Zaandam, De Vries, Vlaardingen; 10. Loos, Am sterdam. Nieuwelingen, 50 km., 50 ronden. 1. Adrie Voorting, Haarlem 1 uur 15 min. 20 sec.; 2. Klein, Zaandam op een lengte; 3. Ammeraal, Wormer op 1 ronde; 4. Verschoor. Amsterdam, idem; 5. Kramers, Amsterdam, idem. Bouwman verrichtte de hattrick De Nederlandse hockeyers hebben in Kopenhagen op het hockeyveld naast het grote Stadion, waar a.s. Zondag de voetbal ploegen van Denemarken en Nederland tegenover elkaar komen, een goede wed strijd gespeeld. Het is bovenal een tactisch succes geworden. De fout in de opstelling na de rust tegen de Ieren in Amsterdam gemaakt, is nu verméden. De ploeg vormde een harmonisch geheel zonder zwakke plekken. Zo werd deze 25e wedstrijd van het Nederlands elftal na een oorlog een mooi succes. De Denen werden volkomen verdiend met 40 geslagen. Zij gaven zich tot het uiterste, doch stuitten op een voor hen ondoordringbare muur, waardoor doel man Dalmeyer in totaal slechts drie keer voor gemakkelijke gevallen assistentie be hoefde te verlenen. De achterspelers waren stickvast. vooral Drijver, doch ook Derckx liet nauwelijks een steekje vallen en in de middenlinie schitterde ditmaal Jan van der Valk, doch ook Ancion, hoewel nog te veel solospel demonstrerend en de alom te- genwoordiger aanvoerder en spil Loggere, die zijn 25e interlandwedstrijd speelde en daarvoor door de bond en zijn medespelers onder aanbieding van souvenirs hartelijk gehuldigd is, kunnen op een goede wedstrijd terug zien. In de voorhoede vierde Van der Doll zijn come back met een uitstekend doelpunt, waarmee hij na zes minuten Ne derland de leiding gaf. De Nederlandse aanvallen bleven terug keren en vier minuten latjr liep Bouwman op een listige trough pass van Van der Doll, razend snel door, hij passeerde drie spelers en met een goed gericht schot tenslotte ook de doelman (0-2). De Nederlandse voorhoede bleef prach tig gesteund door de verdediging, de Denen voor onoplosbare problemen stellen. Enige malen ontsnapte het Deense doel ternau wernood aan het gevaar van doorboring en twintig minuten na het begin loste Van Heel een zeer hard schot, dat de doelman der Denen wel hield, doch niet ver genoeg wegwerkte, waarop Bouwman snel toeliep en de doelman van dichtbij kansloos pas seerde (0-3). In de tweede helft was het overwicht der Nederlanders nog groter, doch het tempo zakte iets, behalve van rechtsbuiten Van Heel, die weer subliem spel vertoonde. Ook hielden de Nederlanders het spel te kort en zo bleef het elk ogenblik verwachte doelpunt uit tot zeven minuten voor het einde Bouwman uit een der vele voorzet ten van Van Heel nog eens zijn kans waar nam (0-4). lem 3 op 1 lengte, 4. Het Spaarne op 2 lengten. Snelroeien dames jonge dubbel vier: 1. De Vliet 3 min. 56.6 sec. 2. De Hunze op y lengte, 3. Nereus op 2 lengten. "Wedstrijden van Zondag. Het weer was Zondag heel wat beter dan Zaterdag. De zon scheen en de roeiers had den krachtige wind mee. die echter minder golven maakte dan de vorige dag. De derde Zweedse ploeg, die aan deze wedstrijd deelnam, de oude twee van de Falkenbergs Roddklubb, moest in de finale van dit num mer de meerderheid van vier Nederlandse ploegen erkennen. De ploegen hadden een goede start en bleven tot op 500 m prac- tisch gelijk. Toen liepen de Zweden, Wil lem 3 en Die Leythe iets uit, maar werden op de voet gevolgd door Het Spaarne en Njord. Op 1000 m lagen de Nederlandse ploegen weer gelijk, terwijl de Zweden an derhalve lengte achter waren geraakt. Njord nam toen energiek de leiding, ge volgd door Het Spaarne. Willem 3 en Die Leythe streden fel om de derde plaats. De Zweden zakten meer en meer af. Aan de finish had Njord ruim een lengte voor sprong op Het Spaarne. Twee lengten daar achter streden Willem 3 en Die Leythe fel om de derde plaats, welk duel door Willem 3 met enkele centimeters werd gewonnen. De Zweden kwamen met zes lengten ach terstand als laatsten binnen. De uitslag luidt: 1. Njord 7 min. 56 sec. 2. Het Spaarne 8 min. 5 sec. 3. Willem 3 op 4 lengten, 4. Die Leythe op 4 lengten, 5. Falkenberg Rodd klubb op 6 lengten. De oude acht van Njord heeft een nieuw baanrecord gevestigd. In de uitstekende op internationaal niveau staande tijd van 6 min. 6.8 sec. gingen de Leidenaren in dit nummer als eerste door de finish met on geveer twee lengten voorsprong op Laga. Nog nimmer heeft een Nederlandse acht een dergelijke tijd over 2000 meter ge maakt. Drie ploegen startten in dit num mer, namelijk Njord, Laga en De Delftsche Sport. In het begin ging de strijd vrijwel gelijk op, maar op de helft van de wed strijd nam Njord een kleine voorsprong. De acht van DDS, waarin vier man roei den, die ook deel uitmaakten van de acht van DDS, die twee jaar geleden naar Hen ley ging, kon het tempo niet bijhouden en op 1500 meter was de situatie: 1. Njord, 2. Laga op 1!2 lengte, 3. DDS op 2Vs lengte. De Delftse ploeg gaf zich echter nog niet gewonnen, zette een spurt in, die keurig door Laga werd opgevangen. Njord won in de nieuwe recordtijd van 6 min. 6.8 sec. Laga werd tweede met 6 min. 17.2 sec. en DDS eindigde met 3^2 lengte achterstand op de derde plaats. Het oude Bosbaanrecord stond op naam van Nereus met een tijd van 6 min. 13 sec., in 1939 bij de Nederlandse kampioen schappen gemaakt. Het internationale baanrecord staat op naam van de acht van Italië, die in 1937 het Europese kampioenschap won in een tijd van 6 min. 0.5 sec. De grote verrassing is wel geworden de nederlaag, die Tom Neumeier hcel't geleden tegen de Rotterdammer Van Stolk in het nummer oude skiff, De Rotterdammer heeft van het begin van de race af de leiding gehad en eindig de als eerste in de goede tijd van 7 min. 26.2 sec. Neumeier had hem lange tijd bij kunnen houden, maar op de laatste 750 meter liep Van Stolk weg en Neumeier was bij de finish bijna twee lengten op Van Stolk achter. Van der Meer, die ook in deze finale uitkwam, heeft in het geheel geen rol kunnen spelen en eindigde met een straatlengte achter Van Stolk. Njord heeft dit jaar een groot aantal ach ten geformeerd. Ook op het nummer jonge acht. A behaalden de Leidenaren de over winning in de zeer goede tijd van 6 min. 16.8 sec. In de finale startten vier ploegen: Aegir, Triton, Njord 2 en Het Spaarne. Al leen Aegir heeft niet voor vee! strijd ge zorgd. De andere drie ploegen gingen vrij wel gelijk over de baan tot op 500 meter van de finish. Toen nam Njord een kleine voorsprong en vergrootte die langzamer hand tot 1 lengte. Het Spaarne en Triton vochten fel om de tweede plaats en Het Spaarne werd in deze strijd winnaar met enkele centimeters voorsprong op de Utrechtenaren. De tijd was 6 min. 20.4 6ec. en van Triton' 6 min. 20.6 sec. De verdere uitslagen luiden: Twee zonder stuurman: 1. Nereus 7 min. 47.2 sec. 2. Willem 3 ver achter. Jonge skiff A: 1. Draayer (Nautilus) 7 min. 39 sec. 2. Houtschilt (De Amstel) 7 min. 48 sec. 3. Posthuma (Viking) ver ach ter. Jonge vier B: 1. Aegir 7 min. 4.8 sec. 2. De Hoop op 1/3 lengte, 3. Njord ver achter, 4. Die Leythe, 5. Willem 3. Overnaadse twee: 1. Het Spaarne 8 min. 23 sec. 2. Nereus 8 min. 48 sec. 3. Triton ver achter. 4. Aegir. Jonge twee B: 1. Triton 7 min. 54.8 sec. 2. De Laak ver achter. Dubbel twee: 1. Willem 3-Poseidon Com binatie 7 min. 13 sec. 2. Nautilus op lis lengte, 3. De Hoop op 4 lengten. Lichte vier: 1. Njord 7 min. 25.8 sec. 2. Argo op 114 lengte. 3. Triton op 114 lengte, 4. Laga op 3 lengten, 5. 'Willem 3 op 4 lengten. Veteranen skiff 1000 meter: 1. Muntz (De Maas) 4 min. 10.5 sec. 2. 'Jan Zeegers Jr. (De Hoop) op 2 lengten. Stijlroeien dames oude vier: 1. Tromp 109 pnt. 2. Spaarne 103 pnt. 3. De Hunze 96 pnt. Stijlroeien dames oude skiff: 1. mej. Post huma (DDS) 102 pnt. 2. mevr. Gispen Van de Weg (Het Spaarne) 96 pnt. 3. mevr. SmitsVan Buuren van Heyst (De Laak) 95 pnt. Stijlroeien dames jonge skiff: 1. mej. Kloeke (Die Leythe) 104 pnt. 2. mej. Aber- son (Viking) 103 pnt. Snelroeien dames oude acht: 1. De Vliet 3 min. 28.8 sec. 2. Nereus op y lengte. Snelroeien dames oude skiff: 1. mej. Van Rossem (Willem 3) 4 min. 9.4 sec. 2. mevr. GrootBoomsma (De Hunze) op 2 lengten. Snelroeien dames jonge skiff: 1. mej. Van der Burg (De Maas) 4 min. 7.7 sec. 2. mej\ Morelisse (De Amstel) op 1 lengte, 3. mej. Sasse (De Hoop) ver achter. CRICKET-COMPETITIE De eerste ontmoeting van dit seizoen tussen Rood en Wit en Haarlem heeft een zeer spannend verloop gehad en is in een draw geëindigd. Rood er. Wit won de toss en koos batten. Kramer en De Nijs openden de innings op het bowlen van Peschar en M. Maas. De batsmen wisten met het accurate bowlen van de Haarlem-aanval niet veel raad; na ruim een half uur spelen waren er 10 runs en het openingspaar van Rood en Wit was reeds verdwenen. Hagenaar en Van Baas- bank zetten hierna een goede stand op, die eerst kort voor de lunch gebroken werd, teen Hagenaar door Harmsen werd ge bowld. Hij batte uitstekend en scoorde 35 runs, waaronder zes vieren. Na de hervatting vielen er vrij snel enige wickets, maar Van Baasbank hield stand. Pas toen Kleefstra de bal ter hand nam, kwam ook aan zijn innings een einde. Hij beoordeelde een bal van de aanvoerder verkeerd en werd door Voogd gestumpt, na 62 runs gemaakt te hebben. Er waren op dat ogenblik zeven wickets neer voor 120 runs. Winter liet daarna als negende man inkomende goed batten zien. Bij zijn 33 runs waren enige mooie boundaries. Rood en Wit bereikte dus nog een zeer behoor lijk totaal; Op 161 waren allen uit. Het bowlen en fielden van Haarlem was uitstekend. Slechts het laatste half uur was dit iets minder, maar toen hadden de Haarlemmers ook al ruim drie uur in liet veld gestaan. Peschar bowlde 3 voor 47, M. Maas 1 voor 3, P. Maas 3 voor 46, A. Harmsen 2 voor 33 en B. Kleefstra 1 voor 5. Ook Haarlem startte niet best en verloer nog voor de thee de wickets van Hut, Boe ree en W, Peschar. Op het totaal van 56 hadden reeds vijf batsmen hun .beurt ge had. Harmsen batte echter uitstekend en samen met. Onkenhout bracht hij de score flink omhoog. Op 93 maakte een uitste kende vang van Ligtenstein een einde aan de innings van Onkenhout (11). P. Maas scoorde ook snel enige runs, maar toen Harmsen voor een uitstekende 43 door Hagenaar gevangen werd, kwam Haarlem nog even in moeilijkheden. Er was echter niet veel speeltijd meer. In de laatste over van de wedstrijd gaf H. Boeree plotseling een zeer wilde slag en werd gevangen. .T. Voogd moest als laatste man nog vier ballen van Bijleveld ontvangen om voor Haarlem een draw te bevechten. Hij slaag de hierin onder grote spanning. In totaal scoorde Haarlem 140 runs voor het verlies van 9 wickets. Het bowlen van Rood en Wit stond niet op hoog peil; ook het fielden was zeer matig. Verscheidene vangen werden ge mist. Voor Rood en Wit bowlden: Hage naar 26. Winter 347. Bijleveld 340 en Ligtenstein 05. Rood en Wit 2CVHW Gewonnen door Rood en Wit II met 96 runs. Rood en Wit 145, waarvan v. Tets 27. Slendebvoek 18, Elias 49. v. d. Berg 15. Bowlingcijfers CVHW: Roodt 347, Zeeuwe 151. Meeuwenoord 119, Feitz 4—14. CVHW scoorde 49 runs. Bowlineciifers Rood en Wit: De Jong 419 en Slende- broek 418. HCC HBS Gewonnen door HCC I met 27 runs en nog 6 wickets in handen od de eerste innings HBS 141, HCC 1 168 voor 4. Battingcijfers HBS: Bouscniet 25, Van der Yecht 22, Boelhouwer 30, Kuneman 38. Bow lingcijfers HCC 1; Bakker 4 voor 27; De Bcus 3 voor 63; Van der Bosch 3 voor 21. Batting cijfers HCC 1: Gallois 101 not out, Rietdijk 27. Borren 19 not out. Bowlingcijfers HBS: Wunder 1 voor 31. Marsden 3 voor 53. Hermes DVSExcelsor. Gewonnen door Hermes DVS met innings en 20 runs, Excel sior scoorde in de eerste innings 35 runs, waarvan Vollebregt 12. ScHeffer bowlde 4 voor 10 en Van der Kammen 6 voor 21. Hermes scoorde 146 runs. waarna Van der Emden 41, Tettelaar 20. A. Keuzekamp 31, Scheepmaker 26 not out en Visser 10. Bow lingcijfers Excelsior: J. Oosterholt 3 voor 56; Dries 5 voor 63; Bakker 2 voor 18. In de tweede innings bracht Excelsior het tot 91 runs; A. Oosterholt 34; Huet 20 en Dries 17. De bowlingcijfers van Hermes waren: Scheffer 4 voor 20; Van der Hamme 1 voor 22; Tettelaar 1 voor 13 en Nolet 4 voor 4. QuickSparta. Gewonnen door Sparta met 101 runs op de eerste innings. Sparta 132 runs, Borani 61. Sonneveld 14 en Schilt- huis 11. Bowlingcijfers Quick: Burki 3 voor 54. Hagen 3 voor 20, Phyffer 2 voor 7. Bluyssen 0 voor 19, Veugeles 0 voor 7. Het aantal runs van Quick in de le innings bedroeg slechts 31. Bowlingcijfers Sparta: De Bruyn 2 voor 5, Wenneker 5 voor 14. Op de tweede innings sloot Quick op 25 voor 4. toen de tijd ver streken was. Bowlingcijfers Sparta: Sonne veld 2 voor 1. Van der Zande 2 voor 2 ACC 1—HCC 2. Gewonnen door ACC met 5 wicket. HCC 2 144: Arendsen De Wolff 19, A. Schuur 19, De Villencuve 10, Colthoff 26. Van der Vlugt 11, M. Schuur 28. Menshaar 20 not out. Sanders 4 voor 14. H. van Weelde 1 voor 29. W. van Weelde 3 voor 4S, Feldman 2 voor 47>. ACC 148 voor 5 ge stopt: De Baere 40. Immig 21. W. van Weelde 31. H. van Weelde 34. Sanders 12 not out. (Menshaar 1 voor 50, Deknatel 2 voor 46, De Villeneuve 1 voor 25). WVVOC. Ge^mnen door VOC met 26 runs. VOC 137: Konert 77, Terwiel 14 (Alders 4 voor 55, Slagter 3 voor 24, Rutgers 1 voor 24). WV 111: Alders 25. Borger 27, Geerlings 30 (Terwiel 4 voor 35, Van Ben- nekom 3 voor 20, Bongers 1 voor 16. Van Erp Taelman Kip 1 voor 16). Haarlemse Cricketbond CVHW 2Haarlem 4. Gewonnen door CVHW met 3 runs. CVHW 57. N. A. van Loe- nen 24 not out. G. Zeeuwe 11. E. ter Haar 3 voor 30. Th. Hetem 1 voor 9, J. Bcijk 2 voor 15. Haarlem 4 54. Mr. K. van Giffen 17, E. ter Haar 14. G. Zeeuwse 6 voor 22, H. Bakker 3 voor 32. Rood cn Wit 4Rood en Wit 5. Gewon nen door R en W. 5 met 12 runs. Rood en wit 4 86. F. Groot 16. Pothof 17. J. W. van Zeeland 2 voor 46. A. Hamburger 4 voor 14. H Wijkhuizen 1 voor 18. Rood en Wit 5 98 voor 9 wickets. J. W. van Zeeland 17. M. Kruijff 43 rct. 6 x 4), De Wijs 10. H. Hacke- nitz 1 voor 32. Joh. Faber 1 voor 21, J. P. de Ruig 1 voor 29. J. de Breuk 2 voor 3, P. H. Begeman 3 voor 6. Haarlem II—ACC II. In de wedstrijd Haarlem IIACC II scoorde Van Gemen een harde 50 (7 x 4, 1 x 6). Ook de staart deed flink mee, want van 7 voor 108 werd het totaal tenslotte 156. W v. d. Hurk 32 en J. B. v. Weelde 26. De wickets werden genomen door Vrugt (312), R. Ton (423). Fortgens (149) cn A. Maas (260) Na een goede start (3 voor 91) kwam bij Haarlem de bekende processie en het werd 125 all out. H. Peschar (32) droeg bijna zijn bat door de innings. Abendanon schoorde 24. Wessel 14 en Kruyt een harde 27. Lapierre en van Someren namen beiden 3—27, v. d. Hurk 2—16. Haarlem 3Rond en Wit 3 Haarlem 3 boekte tegen Rood en Wit 3 succes. De Rood en Witters begonnen met een score van 73, waarvan M. Kruyff niet minder dan 51. De innings vertoonde verdei vijf nullen. E. ter Haai- bowlde 7—34. waaronder de hattrick. B. Dik 338, A. Wildschut (27) en G. Goossens (26) legden de grondslag voor het Haarlem totaal, waarbij evenwel Dik, Krug, Mulder en Schornagel goed steun verleenden. Haar- lem scoorde 132. H. Thon bowlde in 20 overs - 5—50, verder J. Faber 4—29.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5