c 3 Nieuwe kansen voor de liberalen Bestrijding van de bioembollenziekten PANDA OP DE KERMIS :aven Wereldnieuws Woensdag 8 Juni 1949 2 Belgische verkiezingsperspectieven Vrouwenstemrecht brengt geen grote verschuiving (Van onze correspondent te Brussel) „De liberalen zullen zeker in deze ver kiezingen genoeg stemmen winnen om de zware verliezen die ze in 1946 leden goed te maken. De vrouwen zullen de katholie ken enkele tienduizenden stemmen in de provincie opleveren, maar een grote ver schuiving kunnen zij daarvan allerminst verwachten". Dit is kort weergegeven de opinie van de vooraanstaande Brusselse liberalen, wier mening wij vroegen inzake de verkiezings perspectieven. De Belgische liberale partij heeft in Februari 1946 inderdaad een zware nederlaag geleden, toen ze slechts 17 ver tegenwoordigers naar de Tweede Kamer kon zenden, in plaats van 33 in 1939. De oorzaak van dit verlies mag grotendeels geschreven worden op de toenmalige „zwenking naar links" van een groot ge deelte der zogenaamde vlottende massa, die traditioneel katholiek of liberaal stemt. Bovendien hadden de liberalen van 1944 tot 1946 samen met de communisten geregeerd en alhoewel ze het ergste had den voorkomen, namelijk de nationalisa ties, was toch een gedeelte van het liberale kiezerscorps ontevreden. Daarbij diende dan nog gevoegd te worden de houding van de liberale partijraad in de Konings kwestie. Thans heeft de liberale partij twee jaren oppositie achter zich en men mag zeggen, dat de in België zo vrijheidsgezinde mid denstand, evenals de mensen uit de vrije beroepen, dit keer de liberalen opnieuw een kans zullen geven. Die bevolkings groepen zijn namelijk ontevreden over de fiscale politiek van de minister van Finan ciën, de hoogleraar Gaston Eyskens. De socialisten zullen hun verkiezings program vooral laten steunen op de be strijding van de werkloosheid, de Konings kwestie en de deelneming van de arbeiders in de leiding van de economie. Men voor ziet dat de kleinere goden der partij heel wat onvriendelijks over de Koning en zijn gezin zullen zeggen, maar totnogtoe be perkt zich de gehele campagne tot wat ar tikelen in de socialistische pers, welke maar een zeer matige belangstelling heb ben. Op een verkiezings-meeting te Meche- len repte Spaak over de Koningskwestie met geen woord. Daarentegen viel hij met zorgvuldig gewogen en tactvolle woorden de school- en verkiezingspolitiek van de Belgische kerkvorsten aan, en dat nog' wel in de hoofdstad der Belgische katholieken. „Waarom zou in België zonde zijn (name-, lijk het stemmen op de socialisten) wat aan de katholieken in andere landen is toege staan?" vroeg de heer Spaak. Vermoedelijk zullen vertegenwoordigers van de kerk wel trachten het vrouwenstem recht teii gunste der katholieke partij uit te buiten, aldus de minister. Feitelijk zou er daarom een barrière moeten bestaan tussen de politieke en de religieuze opvat tingen. Het is thans de plicht van de man nen om de vrouwen voor de politiek te in teresseren en haar te verklaren dat het een misdaad zou zijn, de voordelen uit te scha kelen, welke de mannen met hun stem hebben verkregen, zo besloot de heer Spaak. De katholieken steunen in hun actie voor namelijk op het regeringswerk dat in de jongste twee jaren is gepresteerd en op de terugkeer van de Koning. Hun leuze is: naar de absolute meerderheid. In 1946 haalden zij 92 van de 202 Kamerzetels en 83 van de 167 Senaatszetels. Thans zijn er 212 zetels voor de Tweede Kamer en de 10 nieuwe moeten in het Vlaamse gedeelte van het arrondissement Brussel en in Vlaanderen betwist worden. De katholieken zouden, hoewel ze in een zeer gunstige po sitie zijn, dus 14 zetels moeten winnen om de helft van de zetels der Tweede Kamer te veroveren, wat nog geen voldoende meerderheid is om mee te werken. Een volstrekte meerderheid zou trouwens een dusdanig sterke verschuiving van poli tieke machten in België betekenen, dat men deze als vrijwel onmogelijk mag be schouwen. De praktijk heeft uitgewezen dat bij de gemeentelijke en provinciale verkiezingen, waaraan de vrouwen wel deelnemen, al deze ega's ongeveer stemmen als hun mannen. Ik denk dat ik 't rijmen ga staken, BOOTZ kan. het toch niet vermaken! Al doe ik nog zo mijn best, 't Is steeds nul op 't request! 't Is jammer TIP zou me zo smaken. •n TIP VAN BOOTZ Inz. Mevr. A.D—S. te R'dam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 13.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch concert. 9.30 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Amy Groskamp—ten Have. 12.00 Kwintetspelers. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Spionnetje. 12.38 Skymasters. 13.20 Lichte muziek: aan sluiting met de B.B.C. 13.50 Franse chansons. 14.00 „Emigratie naar Argentinië". 14.15 Ka mermuziek. 15.00 Klimop. 16.00 Programma in een notedop. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 „Welk dier?". 17.30 Dutch Swing College. 17.50 Zangplaatjes. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Me- tropole-orkest. 19.45 R. V. D. 20.05 Repor tage. 20.15 Omroeporkest met Max Rostal, viool: Fantasie, Josef Sulc; Deux images, Bartok. 21.00 „De koopman van Venetië", Shakespeare. 22.00 Negro-spirituals. 22.45 Problemen bij opvoeding en onderwijs. 23.15 André Kostelanetz. 23.30 Lichte klanken. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7 15 Lichte muziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Opgewekte klanken. 9.40 Schoolradio. 10.00 Orgel. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Sonate in b, Liszt. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Septet. Johnny Ombach. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Zevenklap per. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Sonate in e op. 90. Beethoven. 17.00 Jeugd journaal. 17.30 Jeugd zingt en draagt voor. 17.50 Voor de jeugd. 18.15 „Pelsdierenfok- kerij". 18.30 Orgelbespeling. 19.15 Neder landse organisten spelen eigen werk. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen, 20.15 Platen. 21.00 „Betekenis van gemeenteraadsverkie zingen". 21.20 Kwartet opus 10, Debussy: Sweelinek kwartet. 21.50 Harold Bauer, piano speelt Grieg en Liszt. 22.15 „Vaart der vol ken". 22.25 Vocaal kwartet. 22.45 Overden king. 23.15 Vioolconcert in A no. 5, Mozart. 23.45 Platen, Er zijn dit keer niet minder dan 5.635.452 stemgerechtigden: 2.705.182 mannen en 2.930.270 vrouwen. Brabant staat ver voor aan met 1.247.074 kiezers. Het Belgisch verkiezingssysteem bevordert de grote par tijen, omdat resterende stemmen op hei provinciale plan verdeeld worden. In dit enorme verkiezingscorps zijn verschui vingen mogelijk, vooral omdat een kwart millioen meer vrouwen dan mannen naar de stembus zal trekken. Men heeft reeds gezegd dat een of ander plaatselijk links candidaat zal kunnen sneuvelen alleen op grond van het feit, dat bijvoorbeeld in een bepaald arrondissement drie nonnenkloos ters zullen meestemmen. Demobilisatiedag Op 21 Juni zal vanwege de Nationale Demobilisatieraad in de Stadsschouwburg te Utrecht een demobilisatiedag worden gehouden. Om halfelf zal Prins Bernhard de bijeenkomst openen, waarna de minis ter-president dr. W. Drees zal spreken over het onderwerp: „Een taak, een plicht voor land en volk". De minister v. Oorlog, mr. W. F. Schok- kink, en de oud-minister van Oorlog, mr. J. Meynen, zullen daarna 't woord voeren. Daarna wordt de film „Soldaten overzee" vertoond en spreekt de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, voorzitter van de Provinciale demobilisatieraad over: „Wat kunnen wij gewestelijk en plaatselijk doen?" De hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt, stelt tenslotte de vraag aan de orde: „Wat spreken wij af?", waarna Prins Bern hard de bijeenkomst zal sluiten. Deze bijeenkomst heeft tot doel het werk ten behoeve van de militairen, die weldra naar Nederland terug zullen komen, te stimuleren. In alle delen van de provincie Friesland wordt hard gewerkt aan de aanleg van nieuwe spoorlijnen en het graven van kanalen. Hierdoor sal de betekenis van Friesland op het gebied van de handel en industrie sterk toenemen. Voor de spoorlijn LeeuwardenMeppel bouwt men momenteel een spoorbrug. Een overzicht van de werkzaamheden. Er zijn enige meningsverschillen Een der grootste zorgen van de bloem bollenkweker is wel de bestrijding van de vele ziekten, die het gewas teisteren. Men bindt de strijd aan tegen de virusziekten, tegen de thrips, het aaltje, de narcissen- vlieg, het bol- en wortelrot, het mozaiek, het grijs, het zilver enzovoort. Grote be dragen worden besteed aan het weten schappelijk onderzoek. Het centrum van deze strijd is wel het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, waar men zich echter niet kan en wil be palen tot het werk der bestrijding, maar zich ook op breder terrein met onderzoe kingen bezighoudt, welke uiteindelijk, alle. een gezonde bloembollenteelt ten goede moeten komen. Heeft de kweker in het bijzonder te kampen met een bepaalde ziekte, zoals ver leden jaar bijvoorbeeld met het Augusta- ziek en de gladiolenthrips, dan zou hij eigenlijk wel willen, dat men al het andere werk opzij zette om zich tot de bestrijding van die kwalen, te bepalen,... en ook meteen het juiste middel bij de hand had. Dat ook de wetenschap moet zoeken en tasten en ook de geleerden zich wel eens kunnen vergissen, wil er niet altijd zo grif in. En daarom staan de bloembollenkwe kers, tenminste velen van hen, spoedig open voor iedere theorie, die een kortere en vooral snellere weg naar het doel aanwijst: een gezonde bloembollenteelt. Ongetwijfeld is hieraan voor een groot deel te danken de bijval, die de rijkstuin- bouwconsulent ir. O. Cleveringa oogstte in brede kringen van het bloembollenvak bij het ontwikkelen van zijn theorieën over de organische bemesting. Ir. Cleveringa gaat uit van het stahdpunt, dat het huidige bemestingssysteem en vooral de toediening van kunstmest in feit roofbouw betekent, dat de grond er door wordt uitgeput en het gewas verzwakt, zodat men eigenlijk niet meer van' een gezonde teelt spreken kan. Niet alleen echter beschouwde ir. Cleveringa, blijkens de door hem gehouden redevoeringen, zijn oplossing als het defi nitieve en enige panacee, maar hij oefende ook felle critiek op de totnogtoe gevolgde methoden van ziektebestrijding in het ka der van wetenschappelijk onderzoek. Van departementale zijde werd dan ook een verklaring uitgegeven, waarin een. zekere reserve werd uitgesproken ten aanzien van de conclusies, welke ir. Cleveringa uit de door hem opgebouwde theorieën meende te moeten trekken. Een ander geluid doet horen drs. F. M. H. Betting, die zich ook een zekere naam heeft verworven op het gebied der bestrij ding van bioembollenziekten, en die langs chemische weg de weerbaarheid der plan ten wil verhogen. Nog steeds is deze ex pert bezig met proefnemingen. Maar ook hij keert zich tegen andere opvattingen dan de zijne. Met name is dit het geval, waar het be treft de experimenten met afscherming van aardstralen. Verschillende personen die zich hiermee bezighouden, hebben con tact gekregen met bloembollenkwekers die op hun land afschermingsapparaat hebben doen plaatsen. Ook op dit gebied bestaat echter nog geen eenheid. Drs. Betting keert zich tegen de wijze, waarop deze proeven worden, genomen in een der vakbladen voor de bloembollen teelt. Hij heeft zich persoonlijk op een der bedrijven van het resultaat daarvan op de hoogte gesteld, een resultaat dat hij vol komen negatief noemt; een „volkomen ver zieken" van het gewas is het enige resul taat geweest, aldus drs. Betting. Om aan té tonen, dat dit oordeel in zijn algemeenheid zeker niet juist is, heeft de heer A. Werner te 's-Gravenhage enige persvertegenwoordigers verzocht, opnieuw een bezoek te willen brengen aan de grote bloembollenkwekerij van Warnaar en Co. te Sassenheim, waar op een stuk „dode grond" waar practisch niets meer wilde groeien, een afschermingsapparaat door hem is geplaatst. De firma Warnaar, die tevoren reeds experimenten op kleine schaal had toe gepast, waagde het er op, deze akker ge heel te beplanten met' goede handelssoor ten, en liep dus een beduidend risico. Het tweede bezoek aan deze kwekerij toonde aan, dat het gewas op dit terrein, enkele nauwelijks waarneembare plekjes daargelaten, er uitstekend voorstond en dat met name xan het gevreesde „wortelrot" dat dit perceel vrijwel waardeloos maakte, geen spoor viel te ontdekken. Verschillende bollen die werden uitgegraven toon den gezonde, lange, blanke wortels. De firma Warnaar heeft dan ook besloten, dit jaar een ander terrein, dat eveneens slechte resultaten oplevert, met een door de heer Werner geleverd apparaat te gaan afscher men, en hoopt voor deze proef ook weten schappelijke belangstelling te wekken. De heer Werner voert niet de pretentie, dat zijn apparaat het wortelrot bestrijdt. Hij neemt proeven en wijst slechts op de resul taten, het aan de experts overlatend, daar voor een verklaring te geven. Zowel het oordeel van drs. Betting als het goede resultaat behaald op de percelen van Warnaar en Co. hebben dé afscher- 'mings-metiiode opnieuw in de aandacht- geplaatst'vaii het bollenvak. Gehoopt'wordt, op de een of andere wijze de bioem bollenziekten, die zulk een ontzaglijke schadepost voor het vak betekenen en de export in gevaar brengen, onder de knie te krijgen. Culturele uitwisseling met Indonesië Dr. F. Verhoeven, terug uit Batavia, is optimistisch Uil Batavia is in Nederland teruggekeerd dr. F. R. J. Verhoeven, directeur van de stichting voor de culturele samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Dr. Verhoeven heeft een reis van vier maanden door de Indonesische Archipel gemaakt om contacten te leggen en zich te oriënteren. Hij heeft meegewerkt aan het tot stand komen van een culturele stich ting Oost-lndonesië te Makassar, welke het historische fort Rotterdam als centrum zal krijgen, en van soortgelijke organisaties in Bandoeng voor de Pasoendan en in Pon- tianak voor West-Borneo. „De ideeën voor culturele samenwerking zoals wij die had den blijken niet te optimistisch te zijn ge weest", zo zeide dr. Verhoeven, „overal in de archipel, zelfs van republikeinse zijde, ontmoette ik bereidwilligheid tot contact met de Westerse cultuur en het feit, dat Nederland en Nederlanders in de eerste plaats de Westerse cultuur door de stich ting in Indonesië zouden brengen leek zeker na het accoord Van Royen-Roem geen ernstig beletsel meer. De oprichting van een dergelijke stichting op republi keins gebied bleek op dit ogenblik nog niet .mogelijk en 'han|t af van de politieke ont wikkeling. Wij moeten haast maken met deze zaken teneinde te voorkomen,, dat de Amerikanen of de Engelsen ons voor zijn", aldus dr. Verhoeven. Over de aard van de culturele uitwisseling, welke de stichting beoogt, zeide dr. Verhoeven, dat het wel degelijk de bedoeling is moderne uitingen uit te wisselen en zeker niet zoals vroeger 'meéstentijds geschiedde, cultureel histo rische zaken op de voorgrond te plaaatsen. De Westerse cultuur heeft uiteraard grote invloed op de moderne Indonesische kun stenaar. Om de culturele uitwisseling te bevorderen is het nodig „verkoopmogelijk heden" te verschaffen. Daarom zal er in belangrijke mate naar uitwisseling worden gestreefd, uitwisseling, die tot verkoop kan leiden, of in ieder geval een algemene be kendheid wederzijds tot gevolg zal hebben. Literatuur noemde dr. Verhoeven in dit opzicht als zeer belangrijk. De schrijvers van kinderboeken zullen hiertoe veel kun nen bijdragen. Als centrum en als zetel van de verte genwoordiger van de Nederlandse vereni ging in Indonesië, de heer Oscar Mohr, is met behulp van de autoriteiten aangewezen het gebouw Molenvliet West 13 te Batavia, huize Kroet, een 18de eeuws gebouw, dat voor de oorlog tot monument is verklaard. Dank zij het feit, dat de autonome stich tingen financieel grotendeels afhankelijk zijn van de diverse regeringen, betekenen de bezuinigingen wel een gevaar voor het streven der stichting, maar de onverwacht grote belangstelling, welke dr. Verhoeven overal ontmoette, zou naar hij verwachtte, deze handicap neutraliseren. Crematie brandmeester W. de Boer pwMiltjJMHJ «SS®» lAdv.) EERSTE NIWIN RIMBOEKIST UITGEREIKT De directeur van het centraal bureau NIWIN, jhr. mr. P. Th. Six, heeft op 2 Juni aan de militairen van de buitenpost Tandjong Sari op Java de eerste NIWIN rimboekist geschonken door de hoofd prijswinnaar van de landelijke NIWIN- loterij, de heer A. E. Dennert te Rotterdam uitgereikt. KABINETSFORMATEUR IN PARAMARIBO. De heer G. van der Schroeff, voorzitter van de Nationale Partij Suriname, tevens voorzitter van de aftredende staten, heeft de opdracht gekregen, een college van algemeen bestuur (kabinet) te vormen. De nieuwe staten komen weer voor het eerst bijeen cp 9 Juni. Er is een rechtstreekse teletype-verbin- ding tussen Amsterdam en Paramaribo ge opend. Zij komt in de plaats van de tot dusverre gebruikte morse-verbinding en vormt een onderdeel van de tevens gereed gekomen verbinding AmsterdamParama ribo—New York. Corpsleden van het Amsterdamse Brand weercorps hebben door de zonnige dreven van Westerveld de kist met het stoffelijk overschot van hun brandmeester W. de Boer, die bij de Amsterdamse pakhuis-, brand het leven liet, naar het crematorium te Velsen gedragen. Deze stoet werd voorafgegaan door de putaties van het brandweerwezen uit Bel gië, Zaandam, Heemstede, Groningen en van de K. L. M. Hierbij waren de commandant van de Amsterdamse brandweer J. B. Schuitema ker, de heer Moes en ir. Y. Venemans. In de stoet liepen de hoofdcommissaris van politie H. Kaasjager, commissaris T. Graykema en inspecteur P. Jong. In de aula, waar de kist temidden van een schat van bloemen werd opgebaard, betrok een dubbele rij manschappen tei: weerszij de wacht. „Wanneer de alarmschei gaat, leeft er slechts één gedachte: hulp te bieden", zo sprak commandant Schuitemaker. En hij vervolgde: „Ook brandmeester De Boer had deze gedachte en onversaagd ging hij uit. In luttele ogenblikken was de ramp ge schied." Spreker noemde de overledene een brand weerman die uit het goede hout was ge sneden en stelde hem tot voorbeeld voor het in dienst zijnde personeel. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam bracht hij dank voor wat De Boer gedaan heeft. Kolonel Van Bovene, hoofd van de rijks- brandweerinspectie, sprak uit naam van de minister van Binnenlandse Zaken. „De thans overledene", aldus spreker, „heeft het devies „sauver ou périr" hooggehouden en is daarmede geworden een voorbeeld van plichtsbetrachting." Tenslotte sprak de heer Bongerd als af gevaardigde van de Algemene Bond van Ambtenaren met waardering over de heer De Boer, die in dienst van de gemeenschap het leven liet. Hierna werden de tekenen van waardig heid van de kist verwijderd, die onder de tonen van Gounod's „Avé Maria" langzaam daalde. Een zwager bracht de erkentelijkheid van de familie over voor de blijken van belang stelling. Vioolbouwersconcours geopend Onder zeer groote belangstelling van deelnemers, diplomatieke vertegenwoor digers en overheid, werd Zaterdagmorgen in het Haagse gemeentemuseum de „Mani festatie hedendaagse vioolbouw" geopend. De organisator van dit „Concours Hendrik Jacobsz", zo genoemd naar de Nederlandse zeventiende eeuwse viool bouwer die een wereldnaam ver wierf en wiens instrumenten zich in alle opzichten konden meten met die van de Italiaanse meesters uit die tijd, de heer D. Balfoort, sprak de begroeting uit. Hij vertelde, dat aan dit concours 252 viool makers uit negentien landen deelnemen. De technische jury heeft uit de ruim vijf honderd ingezonden instrumenten, violen, alten en cello's een selectie gemaakt. De goedgekeurde instrumenten zullen in de komende tien dagen door beleende solisten worden bespeeld voor een jury, die de klank moet beoordelen. Deze jury zal de bespeelde instrumenten niet duidelijk kunnen zien, omdat de spelers achter een scherm zitten. Het uiterlijk zal dus bij de klankbeoordeling niet kunnen mee spreken. Sommige vioolmakers zonden kwartetten in. De waarnemend burgemeester releveer de, dat Koningin Juliana een voor haar gebouwd instrument voor de tentoonstel ling, die 18 Juni begint, ter beschikking heeft gesteld. Hij zeide te hopen, dat deze manifestatie een stimulans voor de viool bouw en de betrekkingen van de'vioolbou wers op internationaal terrein zal mogen zijn. In 1913 werd voor het laatst een con cours gehouden. Toen werden 42 instru menten ingezonden, thans ruim vijfhon derd. De meeste vioolbouwers hebben er de voorkeur aan gegeven een geheel nieuw instrument in te zenden. Hieruit blijkt het streven, om het nieuwe instrument even waardig aan of beter dan het oude te maken. Sinds het begin van het concours op Zaterdag 4 Juni, zijn nu ongeveer 125 violen door de jury, die haar taak heel secuur opvat en strenge maatstaven aan legt, voorgespeeld. Ongeveer honderd violen vielen bij de voorselectie uit, zodat thans de beste exemplaren zijn over gebleven. Merkwaardig is, dat de violen, dis voor de bouw het hoogste aantal punten kregen, ook de beste in klank blijken te zijn. Donderdag belooft een belangrijke dag te worden. Dan zal de oud-eerste concert meester van het Concertgebouw-Orkest, Louis Zimmerman, de tien violen bespelen, welke het hoogst aantal punten verwierven. Het Departement van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen heeft twee medail les voor de winnaars beschikbaar gesteld. Vanavond begint het vioolbouwers congres. Internationale jeugd hield in den Haag muziekcongres Zaterdagmorgen werd in Den Haag het vierde internationale congres van de „Fédération internationale des jeunesses musicales" namens de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen door mr. H. J. Schölvinck geopend. Zaterdagavond werd door de leerlingen van de Dalton-HBS van Den Haag een opvoering van Boutens' „Beatrijs" met muziek van Voormolen ge geven, die bij de buitenlanders bijzonder in de smaak viel. Interscholaire orkesten uit Den Haag en. Rotterdam speelden muziek die speciaal voor schoolorkesten was ge componeerd. Tweede Pinksterdag werd een nieuw presidium gekozen, waarvan de Belg Ro bert Hendrickx voorzitter zal zijn. Sem Dresden is een der vice-presidenten. Vier landen, Canada, Portugal, Oostenrijk en Zwitserland, zijn tot de federatie toege treden. Het aangekondigde concert door het „Orchestre Internationale des Jeunesses Musicales" dat onder leiding van Igor Mar- kevitch Maandagavond te Scheveningen werd gegeven, heeft grote belangstelling getrokken. De zaal prijkte met de vlaggen van de landen waaruit de jeugdige execu tanten afkomstig waren. Voor de aanvang betrad de heer Marcel Cuvelier het podium om het orkest bij de aanwezigen te intro duceren. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat deze uitvoering de vrucht was van de samenwerking van een groot aantal jongelui, die tot voor enkele dagen elkaar volkomen vreemd waren. Het programma omvatte voor de pauze de dertiende sym- phonie van Haydn, een vioolconcert van Mozart met als solist Arthur Grumiaux, die meer dan eens op het podium moest terug keren om de ovaties van zijn gehoor in ont vangst te nemen. Na de pauze heeft de voordrachtkunste naar Raymond Gerome met het orkest een vertolking gegeven van Prokofieff's „Peter en de wolf" een compositie waarin de in strumenten verschillende dierengeluiden nabootsen. Als slotnummer ging de ouverture „Eg- mont" van Van Beethoven. De bijvals betuigingen noopten de dirigent dit num mer te herhalen. POLITIE -RADIOWAGENS. De Haarlemse politie verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat men snel op treden van de politie kan bevorderen, door niet het gewone politie-telefoonnummer op t.e bellen, doch het nummer 18181, dat spe ciaal voor de dienstradiowagens is bestemd. 11. Toen Joris Goedbloed zo zijn onschuld betuigde en vovendien Panda nog een loterij-briefje cadeau gaf. meenden de omstanders natuurlijk dat alles op een ver gissing berustte, en zij lieten Joris dan ook rustig gaan toen hij nu beleefd de hoed lichtte en heen schreed. Panda niet'. Die rende nog achter hem aan en schreeuwde „Maar ik wil helemaal geen loterij-briefje! Ik wil mijn rijksdaalder!" „Ach arme," sprak Joris gelaten, terwijl hij verder liep: „stoor mij verder niet! Laat ons elk ons eigen leed dragen....". Intussen had nu de directeur van het Rad van Avontuur zijn loten uitverkocht en hij begon heftig aan de wijzer te draaien. De grote prijs!" riep hij inmiddels. Wie zal er de grote prijs, de magnifieke hoofdprijs winnen?" De wijzer ging trager en trager, en bleef tenslotte staan op nummer zeven-en-der tig. „Ha!" zo kreet de directeur. „Nummer zeven-en-dertig! Wie heeft nummer zeven en-dertig? Die krijgt de grote prijs! Zeven en-dertig!" „Bahmompelde Panda, mét tranen in de ogen. „Loterij-briefje! Bah! En Joris er vandoor!" Maar toen werd hij toch nieuwsgierigen hij keek eens op het briefje dat Joris hem in de handen had gedrukt enja.het is ongelooflijk, maar hij had nummer zeven en-dertig! De Grote Prijs Uïti „Publiek recht en onroerend goed". De heer H. Meeusen, hoofd van de 7de afdeling van het Stadhuis te Haarlem (openbare wer ken, bedrijven en volkshuisvesting) schreef een studiewerk onder bovenstaande titel. Het is een belangrijk werk voor allen die iets te maken hebben met het bouwen, architecten, ingenieurs, aannemers, makelaars, notarissen, eigenaars en huurders. Vooral in de laatste jaren zijn zoveel wettelijke bepalingen en koninklijke besluiten afgekondigd, dat wel van een doolhof gesproken kan worden. Zonder deskundige gids komt men daar niet uit. En de heer Meeusen is een deskundige gids. Bovendien is het een verdienste van hem dat hij zijn omvangrijke stof niet dróóg be handeld heeft, maar die zelfs interessant heeft weten te maken voor allen die belang stellen in het woningvraagstuk. De indeling van de onderwerpen is ook met zorg geko zen, zodat het gemakkelijk is het boek over een bepaald vraagpunt te raadplegen. De uitgeverij „De Toorts" te Heemstede zorgde voor een goede uitvoering. v. T. Sparen bij de kolenhandelaar DEN HAAG (ANP) Het wordt de laatste tijd meer en meer gewoonte, dat de kolenhandelaren de klanten in de gelegen heid stellen bij hen te sparen om te voor komen, dat de afnemers bij het bestellen der brandstof voor te hoge uitgaven ineens worden gesteld. Dit stelsel wordt ook wel in andere branches toegepast en was reeds voor de oorlog in zwang. Deze systemen kunnen echter moeilijkheden opleveren. Voor zover er van een driehoekssysteem sprake is, waarbij dus behaive de hande laar en de consument ook nog een spaar- zegelkas is betrokken, bestaat voldoende wettelijk toezicht op grond van het nog steeds geldige bezettingsbesluit op de Be taal- en Spaarzegelkassen, welk besluit wel spoedig zal worden veranderd in een wets ontwerp. Is die driehoeksverhouding echter niet aanwezig, dan is er geen enkel toezicht. Men kan in conflict komen met het besluit op de uitgifte van hulpgeld (als hoedanig deze zegels beschouwd worden) of het zo genaamde besluit op de afbetaling. In de kringen der brandstoffenhandelaren is men dan ook doende te pogen deze kwestie zo te regelen, dat conflicten met "de wet niet mogelijk zullen zijn en toch de consument alle waarborg wordt gegeven. Op het ogenblik is het nog zo, dat bij voorbeeld bij faillissement van de handelaar de klant gevaar loopt zijn geld kwijt te zijn. Wil de klant zijn spaargeld terug hebben, dan is de handelaar verplicht, dit te geven, het geen moeilijkheden kan opleveren als hij het reeds in zijn bedrijf gestoken heeft. Dan is er nog de moeilijkheid dat concur renten deze spaarzegels kunnen opkopen, met aile gevolgen daaraan verbonden. Naar het ANP meent te weten wordt van overheidswege, nog een afwachtende hou ding aangenomen en zou men niet'geneigd zijn in te grijpen, tenzij zich ongewenste toestanden zouden gaan voordoen. UITVOERING BESLUIT VIJANDELIJK VERMOGEN Bij ministeriële beschikking zijn regelen gesteld betreffende de uitvoering van het Besluit Vijandelijk Vermogen ten aanzien van personen, die vijandelijk onderdaan zijn volgens artikel 2 van dit besluit. Dat zijn zij die ambtenaar of agent zijn geweest van een vijandelijke staat. De belangrijk ste punten der regeling zijn: De genoemde personen zullen met in gang van de 180ste dag ha de publicatie der ministeriële beschikking niet langer vijandelijke onderdanen zijn, indien zij vol doen aan vijf vereisten, te weten: dat zij hier te lande gevestigd zijn; dat zij Neder lander zijn of dit te eniger tijd na 10 Mei 1940 geweest zijn; dat -zij niet na 10 Mei 1940 de nationaliteit van een vijandelijke staat verkregen hebben; dat zij niet in bewaring of in voorlopige hechtenis zijn wegens een politiek misdrijf of een poli tieke misdraging en dat hun vermogen niet meer bedraagt dan 5000. Zij wier vermogen meer bedraagt dan 5000 en die overigens aan de andere vier vereisten vol doen, zullen een waarde van 5000 terug krijgen. Te bont gemaakt. De Franse nationale vergadering heeft met 211 tegen 182 stemmen besloten de communistische afgevaardigde Florimond Bonte zijn parlementaire onschendbaarheid te ont nemen. De procureur-generaal had om deze maatregel verzocht wegens op naam van Bonte in het communistische weekblad „France Nouvelle" verschenen artikelen welke lasterlijk werden geacht ten aanzien van ministers. Berouw. Voje Ljujitsj, gewezen minister voor het boswezen in de Joegoslavische regering, die verleden jaar in arrest is gesteld, omdat hij Cominform-gezind was, heeft in een verklaring gezegd, dat hij „na vier maanden van diep naden ken en ontleding van zijn geestesgesteld heid" tot de overtuiging is gekomen dat „zijn gehele levensinzicht volledig is veranderd", zodat hij thans de func tionarissen van de Joegoslavische com munistische partij en van de veilig heidspolitie dankbaar is, dat deze „hem niet hebben toegelaten een vijand van zijn klasse en een spion te worden." Afstand. Een Amerikaans neger heeft aan het Amerikaanse consulaat te Praag een brief overhandigd, waarin hij af stand doet van zijn „tweede rangs Ame rikaanse burgerschap". Hij wenst Tsjechoslowaaks burger te worden. Zijn Amerikaanse paspoort liet hij achter. Steun. De Paus heeft een aantal kan kerspecialisten, die een studieweek in het Vaticaan doorbrengen, ontvangen, Hij zeide bij deze gelegenheid: „Kanker is zulk een verschrikkelijke ziekte, dat geloof niet altijd vertroosting kan bren gen. Kankerlijders worden soms bijna tot zelfmoord gedreven. De R.K. kerk wil alle wetenschappelijke studies voor het welzijn der mensheid steunen." Hand. Een Duitse kunstledematenfabriek heeft een elect,rische hand uitgevonden, die drie of vijf vingers in werking sLelt al naar gelang het voorwerp licht of zwaar is. Vliegramp. Een vliegtuig van de Brazi liaanse luchtmacht is in Santa Catarina neergestort. Alle inzittenden, 29 per sonen onder wie officieren met wouwen en kinderen, zijn om het leven gekomen

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2