Raadsverkiezing in de omgeving SLOT DEFECT? Nog 2 dagen (\Kort en Bondig Amsterdamse Beurs actief comm. vennoot (n, ot tot a24 w v Gevr. 2e MONTEUR Gedipl. boekhouder SLAGERSHALFWAS jongste ambtenaar Woensdag 8 Juni 1949 Haarlems Dagblad Woensdag 15 Juni gaan de inwoners van Bloemen- daal, Heemstede, Zandvoort een nieuwe raad kiezen. De raadsverkiezingen in Haarlem zijn op Woensdag 22 Juni. In verschillende ge meenten in onze omgeving gaan de kiezers reeds op Woensdag 15 Juni naar de stem bus. Ter herinnering geven wij de cijfers van enige vorige verkiezingen. Bloemendaal Raad 1946 Kamerl948 V. V. D Partij v.d. Arb. K. V. P C.H. en A.R. Communisten Kleine partijen 2256 (27.1) 2579 (25.1) 2070 (24.9) 1990 (19.4) 2152 (25.9) 1414 (17.-) 425 5.1) 2259 (22.-) 2247 (22.-) 265 2.6) 908 8.9) Voor de raadsverkiezingen 1946 geven wij voor de V. V. D. de stemmen van de Partij v. d. Vrijheid. Bij de Kamerverkie zingen van 1948 was de V.V.D. geformeerd. De Christ. Hist, en de Anti Revolution- nairen kwamen bij de raadsverkiezingen van 1946, evenals nu, uit met een gecombi neerde lijst. Voor de Kamerverkiezingen van 1948 hebben wij de stemmen die beide partijen afzonderlijk haalden samengeteld. (De cijfers waren C. H. 690 en A. R. 1557.) Bij de Kamerverkiezing werden uitge bracht op de candidaten der Staatk. Gere formeerde Partij 27 stemmen, Oude S.D.A. P. 82, Onafhankelijke Nationale Groep 265, Lijst Weiter 494 en Middenstandspartij 40. Bij de raadsverkiezingen van 1946 wer den de zetels als volgt verdeeld: V. V. D. (Partij v. d. Vrijheid) 5, Partij v. d. Arbeid 4, Katholieke Volkspartij 4, C.H. en A.R. 3, Communisten 1, Heemstede Raad 1946 Kamerl948 K. V. P Partij v.d. Arb. V. V. D Prot. Christ. Communisten Kath. Vrije Lijst Kleine partijen 3675 (34.1) 2314 (21.4) 2146 (19.8) 2149 (19.8) 510 4.7) 3495 (28.5) 1962 (15.9) 2704 (22.-) 2560 (20.9) 376 3.1) 1179 9.6) In 1946 namen de Christelijk Historischen en Anti Revolutionnairen afzonderlijk aan de raadsverkiezingen deel. Nu is er een Protestants-Christelijke lijst. Ter vergelij king hebben wij de stemmen die beide lijs ten in 1946 en 1948 gehaald hebben, teza men geteld. Deze stemmen waren: Raad: C.H. 986 A.R. 1163; Kamer: C.H. 772, A.R. 1788. Voor het eerst is nu bij de raadsverkie zing een Katholieke Vrije Lijst ingediend. De zetelverdeling voor de raad was in 1946: K. V. P. 7, Partij v. d. Arbeid 4, V.V. D. (Partij v. d. Vrijheid) 4, A.R. 2, C.H. 1, Communist 1. Bij de Kamerverkiezingen van 1948 wer den op de kleine partijen de volgende stem men uitgebracht: Staatk. Gerei. Partij 37, Oude S.D.A.P. 76, Onafhankelijke Nationale Groep 285, Lijst Weiter 735 en Midden- Standspartij 46. Zandvoort Raad 1946 Kamerl943 Partij v.d. Arb. 1057 (26.4) 2037 (37.4) K. V. P. V. V. D C. H. en A. R. Communisten Alg. Zandv. Bel. Kleine partijen Evenals nu kwamen de C.H. en A.R. met één lijst uit, als Christelijk Historische Par tij. Bij de Kamerverkiezing kregen deze partijen respectievelijk 601 en 463 stemmen. Bij de raadsverkiezing van 1946 werden de zetels als volgt verdeeld: Partij v. d. Arbeid 4, K. V. P. 2, V.V.D. 1, C.H. en A.R. Zandvoorts Belang 3, Communisten 1. Bij de Kamerverkiezing kregen de kleine partijen: Staatk. Geref. Partij 11, Oude S.D. A,P. 21, Onafh. Nationale Groep 68, Lijst Weiter 88, Middenstandspartij 44. Aan die verkiezingen werd ook door een groot aantal badgasten deelgenomen. Zij brachten 869 geldige stemmen uit, als volgt verdeeld: K. V. P. 100, Partij v. d. Arbeid 323, Anti Revolutionnairen 96, Communis ten 109, Christelijk Historischen 41, V.V.D. 171, Oude S.D.A.P. 9, Onafh. Nationale Groep 5, Lijst Weiter 13 en Middenstands partij 2. Haarlemmermeer 658 (16.7) 361 9.-) 693 (17.2) 434 (10.8) 817 (20.4) 873 (15.9) 800 (14.6) 1064 (19.4) 466 8.5) 232 4.2) Partij v.d. Arb. K. V. P Anti. Rev Christ. Hist V. V. D. (Gem.belangen) Communisten St. Geref. Partij Kleine partijen Raad 1946 3071 (18.5) 4001 (24.3) 3673 (22.4) 2993 (18.2) Kamer 1948 3588 (20.-) 4163 (23.2) 4132 (23.-) 3059 (17.-) 845 5.2) 927 5.2) 1705 (10.4) 1319 7.4) 163 1.-) 324 1.8) 514 2.4) „SIEUTELSPECIAUST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Burgerlijke stand vpn Haarlem HAARLEM, 7 Juni 1949 ONDERTROUWD: 7 Juni, A. D. Craig en J. Alma. GEHUWD: 7 Juni A. A. M. G. G. Huijer «n G. M. Nieuwenhoven. BEVALLEN van een zoon: 3 Juni. E. Kaat- man—Wooding: 4 Juni, H. Nieuwenhuis—ten Bolscher; K. BleiWieringa; 5 Juni, A. Leu- rinkBoom: A. Bagchusvan de Scheur; D. M. E. Evers—Humme; P. T. M. de Jong— Uiit de Willigen: E. L. W. Buis—van der Linden: M. B. Ahlers—Stïekema; 6 Juni, M. GartEllemers: N. SchoenBakker: T. van Steen—Jaspers: G. M. Teeuwen—van Putten. BEVALLEN van een dochter: 4 Juni, G. van HerwerdenVisser; A. M. MulderToe set; M, E MuldersHuneker; M. Uitendaal ~van den Hoven; B. GleijsteenRan; 5 Juni, W. I-Ionkoop—Meijer; J. ten Hoopen—Smit; J. Kersten—Kaspers; C. F, M. Brant—Let- schert; C. E. WesterhuisPrijkel; A. van Andel-Hilliger; F. J. Inden-Cedée; 6 Juni, A. BoersmaJoores; J. E. van VeenVisser; G. A. Silviusvan der Kolk; G. van den Bra- bervan der Plaats; 7 Juni. B. A. W. Smit Galjaard: W. van der Puttende Wit. OVERLEDEN: 3 Juni. B. Tadema—Doe- fens. 66 j.. Hazepaterslaan; J. E. E. van Leeuwen. 3 d.. T. v. Berkhoutstraat: 4 Juni, H. Landstra—de Bruin, 69 j.. Pijnboomstraat; S.P. Zomer, 27 j.. Kamperl.; 5 Juni H. i'. Kam penSilvis, 58 j.. Archipelstraat; J. H, Her- fcemij—Legemaate, 82 j., Neptunusstraat; J, Dijks, 58 j., Jansstraat; M. Vermeer, 3 j., K. v. Manderstraat; G. A. Luitingh. 69 j„ Tempe- Jiersstraat; 6 Juni, J. T. LagewegAsseler, 31 j., Kolkstraat. In 1946 werd een lijst ingediend door Gemeentebelangen. Die groep kwam bij de Kamerverkiezing uit als V.V.D. en neemt als V.V.D. ook nu aan de raadsverkiezing deel. Bij de Kamerverkiezing kregen de an dere kleine partijen de volgende stemmen: Oude S.D.A.P. 65, Onafh. Nationale Groep 39, Lijst Weiter 218 en Middenstandspartij 119. Bij de raadsverkiezing van 1946 werden de zetels als volgt verdeeld: Partij v. d. Ar beid 5, K.V.P. 6, A.R. 5, C.H. 4, Gemeente belangen (V.V.D.) 1. hebt U gelegenheid uw kolenbon No. 6 bij de handelaar in te leveren. Daarna 10 Juni is uw bon ongeldig. Bespaar U een winter ZONDER kolen en breng dan nog heden bon 6 bij de brand- stoffenhandelaar. VAKGROEP DETAILHANDEL BRAND STOFFEN Haarlem en Omstreken (Adv.) Deviezenbesluit overtreden Nederlandse Banl^ nam het ernstig op De 74-jarige bloemist en de twee juwe liers die gistermiddag voor de economische politierechter bij de Haarl. rechtbank ver verschenen moesten zich verantwoorden wegens overtreding van het deviezenbesluit. De bloemist had zich, naar hij ook toegaf, door middel van een Belgische relatie, de tegenwaarde van een vordering van zes tienduizend Belgische francs in Neder landse binnenlandse valuta laten uitkeren, waarbij hij een heel wat voordeliger om rekeningskoers had genoten dan wanneer de verrekening via de Nederlandse Bank had plaats gevonden. Dezelfde relatie wilde later tien tot twaalf kilo zilver in Nederland verkopen en werd daartoe door de- bloemist naar een juweliersfirma verwezen, die bereid bleek het metaal voor zestienhonderd gul den juist de som, die de Belg aan de bloemist wegens de compensatie-transactie schuldig was over te nemen. Later bleek, dat dit zilver afkomstig was van een grote smokkelaffaire, waarin de Belg betrokken is en die in Amsterdam berecht zal worden. Dit laatste vond de Officier, mr. J. Wiar- di, de zaak buitengewoon ernstig maken. Hij meende aanwijzingen te hebben dat de bloemist ook deelnam in deze ,,pik-zwarte handel in zilverkorrels" en deze ene trans actie geen incidenteel geval vormde. Hij achtte dan ook een strenge straf, een maand gevangenis, op zijn plaats. Tegen de beide juweliers eiste hij een boete van driehonderd gulden van ieder. Zij hadden, zo meende hij, wel degelijk in gezien, dat het hier om contrabande ging, want zij hadden de op deze inkoop betrek king hebbende bedragen niet in de boeken opgenomen. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, die voor de drie verdachten optrad, betwistte even wel dat de door de Officier aangevoerde argumenten ten aanzien van de bloemist een vrijheidsstraf zouden wettigen. Dat deze bij de smokkelpraktijken van de Belg betrokken zou zijn, viel niet te bewijzen, aldus de raadsman, en om die aantijging enige grond te geven, zou het nodig zijn de Belg als getuige te horen, al geloofde mr. Löben van Seis niet, dat men daar veel wijzer van zou worden. Wat de compen satie-transactie aanging, geloofde spreker, dat verdachte zich de ernst van zijn hande lingen niet had gerealiseerd en hij vroeg voor deze man, die enkele vertrouwens- posten bekleedt, dan ook een geldboete in plaats van een vrijheidsstraf. Ten aanzien van de beide juweliers be toogde de verdediger, dat zij ,de firmante, hun moeder, buiten de zaak hebben willen houden, toen zij later bemerkten, dat het met het zilver niet in orde was. Dat was dan ook de reden, dat in de boeken hierover niets was te vinden. Gezien de vele inge wikkelde bepalingen, waaraan de handel in edele metalen is gebonden, pleitte hij in dit geval, waar de objectieve overtreding vast stond, clementie. De politierechter, mr. N. Smits, herin nerde er in zijn uitspraak aan, dat de Ne derlandse Bank de gepleegde feiten zo ernstig had gevonden, dat zij de verdachten geen afkoop had toegestaan. „De deur van de gevangenis heeft wijd voor U openge staan", zo zei hij tot de bloemist, „en al leen om uw hoge leeftijd zal zij niet achter U dichtgaan". Met het oog op de vermo genspositie van de verdachte, veroordeelde de rechter hem tot drieduizend gulden boete, subsidiair zes maanden. De juweliers kregen ieder 750,boete of drie maan den. Burgemeester beschermheer van Politie-Muziekvereniging Het bestuur van de Politie-Muziekvere niging heeft hedenmorgen op het Stadhuis burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers als beschermheer van de vereniging geïnstal leerd. Daarbij werd hem met een toepas selijk speechje door de voorzitter, de heer L. D. Beumer, een fraaie oorkonde over handigd, die vervaardigd is door hoofd inspecteur L. J. H. Schadee. Van de gelegenheid werd gebruik ge maakt de burgemeester in te lichten over het muziekconcours, dat ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de vereni ging op 22, 23 en 24 Juli te Haarlem zal woeden gehouden. Burgemeester Cremers verklaarde het zeer op prijs te stellen beschermheer van de Politie-Muziekvereniging te zijn, en verklaarde zich tevens gaarne bereid het voorzitterschap van het erecomité voor het concours op zich te nemen. CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS HIELDEN JAARVERGADERING. In Utrecht heeft de Vereniging van Chris telijke Onderwijzers en Onderwijzeressen haar jaarvergadering gehouden. De voor zitter, de heer B. van Andel, besprak in zyn openingsrede ook de salariskwestie en zei- de, dat het hem niet zou verwonderen, in dien weldra de Algemene Nederlandse On derwijzers-federatie zou aandringen op her vatting der besprekingen met de regering. Boven alles dient te gaan de strijd voor het geestelijke, het ideële. Er staat een schoolstrijd voor de deur, feller dan menig een vermoedt", aldus de heer Van Andel, die opriep tot eenheid tussen gereformeer den en hervormden, indien de strijd zïch mocht voordoen. Bondsuitvoering in Heemstede KNGV-keurkorps in nieuwe samenstelling Op de bondskeuruitvoering, Zondagmid dag in het Heemsteedse Sportpark, zullen de beide keurkorpsen van het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond, die men kan beschouwen als de nationale wedstrydploegen, in hun nieuwe samenstelling voor het eerst in het openbaar optreden. Men zal daar dus de beste toestelturnsters en turners van ons land aan het werk kunnen zien. Klaas Boot, de jeug dige Alkmaarder. die dit jaar'de kampioens titel veroverde, zal daar zijn capaciteiten tonen. Verder werken mee bekende turners als Linde (Hengelo), Vos (Amsterdam), Wiet- haar (Heemstede) e. a. Ook bij de turnsters zal men van hoog opgevoerd toestelturnen kunnen genieten, waarbij men de prestaties kan bewonderen van de kampioene Dini Krul (Den Haag), Nini Weimar (Alkmaar), Tonny Loskamp (Amsterdam), Bettv Koop- mans (Rotterdam) en andere vooraanstaande turnsters die zich in het keurkorps wisten te plaatsen. Maar behalve dit toestelwerk, treden ook nog tal van keurploegen op met verenigings nummers waarmee zij een kampioenschap behaalden, zodat men een keurdemonstratie in de ware zin te zien zal krijgen. De bondskeuruitvoering wordt georgani seerd door O. S. S. te Zandvoort in samen werking met de gymnastiekvereniging „Heemstede". Provincie stelt voor leges voor paspoorten te verhogen Gedeputeerde Staten schrijven aan de Pronvinciale Stalen, dat een verhoging van de leges voor de afgifte en de verlenging van paspoorten geboden is. Voor een enigszins belangrijke bijschrijving in een paspoort behoren leges te worden geheven en ook dient een collectieve lijst voor ge- zelschapsreizen naar het buitenland, voor zoveel elke daarop vermelde persoon be treft, onder de legesheffing te worden ge bracht. Voor dekking van de kosten, welke voor de afgifte voor pasporten ten laste van de provincie komen, is het nodig de leges voor de afgifte van een paspoort van 2.op 3.50 te brengen en die voor verlenging van 2.op 2.50. Voor elke bijschrijving van de naam van de echtge noot of echtgenote willen Gedeputeerde Staten eveneens 2.50 zien geheven, ter wijl voor iedere op een collectieve lijst voor een gezelschapsreis naar het buiten land vermelde persoon met heffing van 1.— kan worden volstaan. De kosten van de afgifte en verlenging van paspoorten hebben in 1948 ruim 60.000.bedragen, waar tegenover een ontvangst van ongeveer 35.000.aan leges stond. Door het thans door Gedepu teerde Staten aan de Provinciale Staten voorgestelde tarief zal de jaarlijkse op brengst van de leges naar schatting tot 64.000.stijgen. Het legesbedrag voor de afgifte van een bewijs van Nederlanderschap behoort naai de mening van Gedeputeerde Staten te worden aangepast aan het tarief voor de afgifte van een paspoort. Een heffing van 3.50 wordt redelijk geacht. Overdracht Commando Mijnen, veegdienst der Koninklijke Marine Dinsdagmorgen heeft de kapitein-luite- j nant ter zee G. P. Kiiller in tegenwoordig- heid van de commandanten van de mijnen- veegdienst van de Koninklijke Marine en de officieren en manschappen van het Ma- i rine-reparatievaartuig de „Vulkaan", aan boord van laatstgenoemd schip in de IJmuidense haven, het commando van de mijnenveegdienst overgedragen aan de kapitein ter zee D.' J. Kommer. De com- i mandanten van het vierde en het zesde flottielje van de mijnenvegers, de luitenant ter zee eerste klasse P. 't Hart en de luite nant ter zee tweede klasse S. Moot waren eveneens aanwezig. Voordat overste Küller officieel hel com mando overgaf las hij het besluit der over dracht van de minister van Marine voor, waarna hij zich in een kort afscheidswoord tot de officieren en manschappen van de „vulkaan" i-ichtte. Overste Küller zeide onder meer: Wan neer ik een terugblik werp over de jaren dat ik het commando over U heb mogen voeren kan ik met voldoening zeggen dat het mij tot grote vreugde stemt dat uw gedrag over het algemeen goed is geweest. Het heeft mij speciaal getroffen, zo ver volgde overste Kiiller, dat uw wijze van optreden gedurende ons verblijf in de Bel gische havens zo correct is geweest. Spreker memoreerde de grote moeilijkheden waar mede de mijnenveegdienst te kampen heeft gehad en roemde vooral de enorme werk kracht van de reparatie-ploegen. Overste Küller wenste alle officieren en manschap pen een succesvolle diensttijd toe. De nieuwe commandant kapitein ter zee D. J. Kommer, nam hierna het woord. Hü was van mening dat het voor een groot deel aan het beleid en het inzicht van de scheidende commandant was te danken, dat de mijnenveegdienst op een uitstekende staat van dienst kan terug zien. Over de deelname aan de manoeuvres die binnenkort op de Noordzee zullen wor den gehouden, zei spreker dat deze oefe ningen een groot aandeel zouden hebben in de strijd om het behoud van de Nederlandse Marine die thans ten onder dreigt te gaan- Hij vroeg de officeren en manschappen hem hun volledige medewerking te willen geven tot bloei van de mijnenveegdienst. De overdracht stond onder commando van de eerste officier van de „Vulkaan", de luitenant ter zee eerste klasse N. J. Jongewaard. Officier hield lezing in gymnasium te Haarlem Ministerieel antwoord op vragen van CPN-Kamerlid Het Tweede Kamerlid mr. B. J. Stokvis (C.P.N.) heeft naar aanleiding van een op 10 Maart door een beroeps-officier in het stedelijk gyninasium te Haarlem gehouden lezing voor de leerlingen van deze onder wijsinrichting de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op 10 Maart 1949 in het stedelijk gymnasium te Haarlem door een beroepsofficier voor de leerlingen van gemelde onderwijsinrichting een pro- pagandalezing is gehouden, bij welke ge legenheid door bedoelde officier werd ver klaard, dat het in brand steken van kam pongs in de strijd tegen Indonesische ver zetslieden als een geoorloofd middel is te beschouwen, ook als daarbij onschuldigen het slachtoffer worden? 2. Achten de ministers bij bevestigen de beantwoording der vraag een dergelijke uitlating, gedaan ten overstaan van jeug dige scholieren, paedagogisch toelaatbaar en in overeenstemming met de zedelijke normen, geldende in een democratische staat? De minister van oorlog heeft mede na mens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hierop geantwoord: 1. In overleg met de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is door de Legervoorlichtingsdienst een aan tal lezingen gehouden op scholen voor voorbereidend hoger- en middelbaar on derwijs ter voorlichting van de leerlingen van de hoogste klassen omtrent het beroep van officier en de mogelijkheden tot op leiding voor dit beroep op de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Op 10 Maart 1949 is in het gemeentelijk gymnasium te Haarlem door een van de officieren, die voor deze lezingen waren aangewezen, een dergelijke voordracht ge houden, waarbij de rector van dit gym nasium tegenwoordig was. Na afloop van de lezing was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Een der scholieren heeft daarbij de vraag gesteld, waarom in de strijd tegen Indonesische guerillastrijders wel eens kampongs brand worden gestoken en of dit geoor loofd is. De vraag stond buiten de inhoud der lezing. De officier had echter geen bezwaar haar te beantwoorden en heeft daarbij een uiteenzetting gegeven welke oorzaken, zoals de praktijk heeft geleerd, aanleiding kunnen geven tot het in brand steken van kampongs of gedeelten daarvan. Hij heeft daarbij gewezen op het feit, dat kampongs meermalen door bendeleiders worden ge maakt tot centra, van waaruit konvooien worden beschoten en de bevolking wordt geterroriseerd, met alle gevolgen van dien, zoals verlies van mensenlevens aan Neder landse en Indonesische zijde, en verlies van have, vee en goed der Indonesische bevojking. Bedoelde officier heeft zich daarbij geenszins uitgelaten in de zin, zoals de door de heer Stokvis gestelde vraag wel licht doet vermoeden, als zou bij het ne men van deze soms noodzakelijke, zij het harde maatregel, op de vraag, of zij schul digen dan wel onschuldigen treft, niet ge let behoeven te worden. Zulks blijkt ook uit het feit, dat de rec tor zich zowel over de wijze, waarop de officier de lezing gehouden had als waarop hij de vragen had beantwoord, zeer inge nomen toonde. Afhalen distributiebescheiden Donderdag 9 Juni is de letter R aan de beurt voor het afhalen van distributiebe scheiden in de Vleeshal. DE TJERK HIDDES IN WILLEMSTAD. De torpedobootjager Tjerk Hiddes is Maandag uit Soerabaja, vanwaar het schip op 25 April vertrokken was, in Willemstad aangekomen. De Tjerk Hiddes, die onder commando staat van liutenant-ter-zee Cou- mou en 200 man aan boord heeft, maakte de reis via Guam en het Panamakanaal. Na een verblijf van vier maanden op Curasao zal de torpedobootjager via Para maribo naar Nederland reizen. SCHEEPVAART Alcor, RotterdamPorto Alegre 7 Juni v. Natal (Braz.). Bloemfontein. 3 Juni van East London te Durban. Cistula, 8 Juni van Plad- joe te Singapore. Delfland, Amsterdam Beunos Aires pass. 7 Juni St. Pauls Rock. Joh. van Oldenbarnevelt, BataviaAmster dam pass. 7 Juni Ouessant. Larenberg, Cuba Rotterdam pass. 8 Juni Bishop Rocks. Lie- vevrouwekerk, RotterdamCalcutta 7 Juni te Port Said. Lindekerk, BombayRotterdam pass. 7 Juni Ouessant. Mapia, 8 Juni van Tarakan te Manilla. Mariekerk. Colombo Rotterdam 7 Juni te Alxandrië. Nieuw Am sterdam, 8 Juni van Rotterdam te New York. Nieuw Holland. 8 Juni van Melbourne te Sydney. Nigerstroom, 7 Juni van Pointe Noire le Landana. Nijkerk. DakarHavre 7 Juni Golf van Biscaye. Oranjefontein, 7 Juni van Durban naar East London. Rempang, Amster dam—Java 7 Juni van Algiers. Sibajak. JavaRotterdam 7 Juni te Sabang. Stad Maastricht, 7 Juni van Gibraltar naar Rotter dam. Willem Ruys, JavaRotterdam 7 Juni ter hoogte van Port Soedan (Rode Zee). Zui derkruis, RotterdamJava 7 Juni 100 mijl Oost Kaap de Gata. Zwijndrecht, 8 Juni van Rotterdam te Lulea. Algenib, Buenos Aires Rotterdam pass. 7 Juni St. Vincent (K.V.). Amsteldïjk. RotterdamJapan 7 Juni te Port Said. Friesland. BataviaNew York 6 Juni van Colombo. Kertosono. New YorkJava vermoedelijk 9 Juni van Alexandrië. Ternate, 1 Juni van Galveston naar New Orleans. Zijpenberg, RotterdamBagnoli pass. 7 Juni Gibraltar. Nutsspaarbank in 1948 In het verslag over 1948 van de Nuts spaarbank wordt medegedeeld, dat de re sultaten gunstig waren. Het bedrag der inleggingen 8.751.731, overtrof dat van de terugbetalingen 8.715.069 met 36.662. in weerwil van het feit. dat de terugbeta lingen met één millioen gulden stegen. Deze stijging was in hoofdzak het gevolg van be talingen van aanslagen in de buitengewone heffingen, van achterstallige belastingen en van het omzetten van geblokkeerde tegoe den in investeringscertificaten en beleg gingscertificaten. Slechts geringe invloed op het bedrag dei- terugbetalingen werd uit geoefend door de afwikkeling van de be paling, dat geblokkeerde bedragert tot 3500 in 5-jaarlijkse termijnen op vrije rekening kunnen worden geboekt. Niet meer dan 5 dezer per 1 Juni vrijgekomen saldi ad ruim één millioen gulden werd door inleggers opgevraagd. Waren op 1 Januari 1948 3912 spaar rekeningen geblokkeerd voor een bedrag van 3.856.684, op 31 December d.a.v. was het aantal geblokkeerde rekeningen gedaald tot 2300 met een bedrag van 2.365.566, verdeeld over geblokkeerde, optie- en be leggingsrekeningen respectievelijk met 560.764. 310.212 en 1.494.588. De totale uitkomsten der Algemene Spaar banken en der Rijkspostspaarbank wijzen over 1948 ook een stijging van de inleg uit. Weliswaar is deze door de hierboven ver klaarde abnormale stijging der terugbeta lingen overtroffen, doch een gunstige ten- denz treedt aan de dag. Bij de Spaarbank is dat in het bijzonder het geval. De stijging van het bedrag der inleggin gen met 15 van het aantal inleggers met 4 en van het totaal aantal posten van inleg met 16% (wijst op.de toenemende nei ging tot sparen en daarmede op verleven digd besef, dat het voeren van de private huishouding thans meer overleg vraagt dan ooit. Het aantal inleggers is in het afgelopen jaar gestegen tot 56773 en het inleggers tegoed, mede door de door de inleggers gekweekte rente ad 504.418, gegroeid tot 23.004.878. De belegging in hypotheken heeft in het afgelopen jaar enige uitbreiding kunnen krijgen en is met 350.000 gestegen. Een tweetal onderhandse leningen met gemeen ten is gesloten tot een bedrag van 650.000. De conversie der staatslening 1938 leidde tot het toepassen van afschrijving op de effecten-portefeuille per saldo groot 249.239. De jaarrekening wijst na enige afschrijvingen ad 12.587 een voordelig saldo aan van 79.958, welk bedrag tot versterking van de reserve dient. Deze bedraagt daarna 1.258.246. De jeugdspaarbank blijft zich gunstig ontwikkelen. Het jeugdsparen wordt toe gepast aan twee bijkantoren en op twee scholen. Gespaard wordt met knipkaarten ingericht voor 30 knippen van 10 cent. Aan het kantoor Nagtzaamplein werd door 1463 deelnemers 7560 gespaard, aan het kan toor Rijksstraatweg door 2679 deelnemers 12,547. Op de J. P. Coenschool door 252 van de 267 leerlingen'is 1924 gespaard en op de Centrale school door 126 van de 152 leerlingen 1036. Het aantal deelnemers steeg met 193 tot 4147. Hel gemiddelde be drag der integgingen over het gehele jaar was 0.83 (vorig jaar 0.87). Het bedrijfssparen is ingevoerd bij twee bedrijven. De resultaten zijn bevredigend. De werkgever houdt in overleg met de werknemers wekelijks een, door hen te be palen, bedrag van het loon in, dat op de Spaarbank wordt gezet. De directie hoopt aan deze spaarvorm verdere uitbreiding te geven. In de loop van het jaar konden ons 1000 spaarbusjes worden afgeleverd, die snel geplaatst werden. 1519 busjes werden uit gegeven, terwijl er 746 werden terugont vangen. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal in omloop zijnde busjes 5404 (vorig jaar 4631). Het met busjes gespaarde be drag bediep in 6623 ledigingen 110.722. Vorig jaar resp. 3850 a 72.020. Deze toe neming is mede veroorzaakt doordat de directie bij de buiten gebruik stelling van enkele muntsoorten de houders van busjes heeft aangemaand tot een extra lediging. Een zuster en een broer respectievelijk 24 en 22 jaar kregen in de ouderlijke woning in Den Haag hevige ruzie. Hel meisje goot een pan kokende melk over haar broeder uit tengevolge waarvan deze met ernstige brand wonden in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Daar bleek, dat hij reeds geruime tijd door de militaire politie gezocht werd wegens het zich onttrekken aan de militaire dienstplicht. Cricket Rood en Wit—Haarlem De ontmoeting tussen onze plaatselijke eersteklassers aan de Spanjaardslaan eindig de Maandag in een draw: Rood en Wit 161. Haarlem 140 voor 9 (tijd verstreken». Ver leden jaar was eveneens een draw het resultaat en ook toen heerste tot het laatste moment spanning. Zulke overeenkomst doet zich bij cricket, dat tot de onberekenbaarste aller spelen behoort, maar zelden voor. Op Zondag 27 Juni 1948 waren de cijfers: Rood en Wit 178 voor 7 (gesloten); Haarlem 165 voor 5 (lijd verstreken). Verleden jaar kon de wedstrijd wegens regen pas om één uur beginnen en moest later nog eens onderbro ken worden; er werd toen veel sneller door beide partijen gescoord dan ditmaal. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 2944$ 294% 259 231 2594$ 23114 Philips A. K. U 1661/a 166% 146 Nederlandse Ford 271 Nederlandse Kabel c. Berkei's Patent 109 Scheepvaart-Unie. 16214 1604$ Holl-Amerika Lijn 148% Deli Maatschapoiï 151 H. V. A. 152W 151% A'dam Rubber 136 135% Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 109 Biliton My. II 336 De jeugdherberg „Doevenbree" te Nij*- verdal werd in de oorlogsjaren door de Duitsers in beslag genomen. Na de oorlog hebben er toen een tijd de Canadezen htm kwartier in gehad. Daarna vonden tot begin van dit jaar drie gezinnen er een woning. Het gehele gebouw is nu gerestaureerd en van nieuwe bedden voorzien. Een zestigtal dekens heeft men gratis uit Engeland ont vanger.. De „Doevenbree" zal 10 Juni her opend worden. Veertien dagen geleden eiste de advo caat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhage de doodstraf tegen de 54-jarige J. T. uit 's Gravenhage die gedurende do be zetting als griffier en later als raadsheer fungeerde bij het „Vrede-gerechtshof" te 's Gravenhage. Voorts was hij juridisch adviseur geweest bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland". Het Hof heeft T. tot 13 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Maandagmiddag om drie uur is te Arn hem ter gelegenheid van de N.C.R.V.-dag een luchtballon opgestegen. Hierin bevonden zich de heer en mevrouw Boesman en een medewerker van de N.C.R.V. De ballon had een snelheid van 40 km. per uur. Des avonds zijn de heer en mevrouw Boesman geland bij de Duitse plaats Meppen, dicht bij de grens ter hoogte van Coevorden, Daar hun papieren niet in orde waren zal het echter wel enige dagen duren voor de ballonvaar- ders terugkomen. De prijzenbeschikking voor battle- dresses is ingetrokken. De prijzen dienen thans te worden berekend volgens de prijzen beschikking geconfectionneerde goederen 1948. Door een prijzenbeschikking zijn de prijzen voor diverse verfsoorten, met uitzon dering van stopverf, verlaagd. De Sl-jarige moeder van de heer J. Vor- rink is Dinsdag naar Denemarken gevlogen om haar zoon, die nog in het ziekenhuis te Nyköping wordt verpleegd, geluk te wensen met zijn 58ste verjaardag. In de Czaar Peterstraat te Amsterdam zijn bij een spoorwegovergang enige ampul len met een zwaar vergif gevonden. De schipper van een rijnaak, die gere geld met grint uit Duitsland naar Hengelo vaart, is 's nachts nabij Lobith betrapt toen hy veertien kisten met gesmokkelde ijzer waren loste. Post voor opvarenden van de „Zuider kruis" (op weg naar Indonesië) moet uiter lijk 16 Juni gepost zijn. Post voor opvarenden van de „Sibajak" (op weg naar Nederland) moet uiterlijk 12 Juni gepost zijn. In het gehele land zal van 23 tot 30 Juni een actie voor veilig verkeer worden ge houden. Dc politie te Schiedam verzoekt opspo ring van de 13-jarige Sarah Catharina van Geldum, die op 31 Mei de ouderlijke woning in de Snelliusstraat te Schiedam heeft ver laten en niet teruggekeerd is. HAARLEM EN OMGEVING Het Comité voor Vrede in Indonesië houdt een vergadering op Donderdag 9 Juni. Op deze bijeenkomst zal de schrijfster mevr. M. H. Szekely Lulofs een lezing houden over Indonesië en de Indonesiërs De vergadering begint om 8 uur in het Wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente. Molenaarstraat 20. Ten bate van het fonds, waaruit voor de HOV twee oboi d' amore zullen worden aange schaft. geeft het Koninklijk mannenkoor „Caecilia" op Vrijdag 17 Juni een concert in de Grote Kerk. waaraan Jaap Stotyn. hobo, en Dolf I-Iendrïkse. orgel, zullen meewerken. De Haarlemse P.T.T.-toneelvercniging „Postaal Genoegen" bestond op 22 April twntig jaar. Ter viering van dit jubileum wordt op Zondagavond 12 Juni een opvoe ring in de Stadsschouwburg gegeven van „Eva Bonheur" door Herman Heijermans onder regie van de heer H. H Kraneveld. De dag daaraan voorafgaande heeft in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een receptie plaats De heer B. de Vries, bewaker bij de bedrijfspolitie vhn Joh. Enschedé en Zonen is 18 Juni 25 jaar bij deze vennootschap in dienst. Ds. J. J. Simon, em. predikant te Velsen herdenkt Maandag de dag waarop hij ■oor 40 jaar te Veendam-Wildervnnk zyn ambt aanvaardde. Hij diende de gemeenten van Weesp en Gouda, waar hij 1 April 1948 met emeritaat ging. Ds. J. v. d. Berg. Ned. Herv. predikant te IJmuiden ontving van twee onbekende gevers een gift van f 1000 voor de diaconie. De Ned. Herv. Gem. van Spaamdam die kerkelijk tot Groot-Haarlem behoort, is tengevolge van de buitengewone groei van de burgerlijke gemeente Haarlem in ccn noodtoestand geraakt. Dc regionale raad is van mening dat daarom uiterlijk in 1950 met kerkbouw een aanvang moet worden ge maakt. Aangezien Spaamdam echter niet in staat is deze plannen alleen te financieren, verklaarde de Haarlemse kerkeraad zich in beginsel bereid medewerking te verlenen aan een financieel plan. waarin voorgesteld wordt, dat alle tot „Groot Haarlem" behoren de gemeenten financiële medewerking zul len verlenen. De heer J. Zwaagstra. oud-hoofd ener ulo-school te Amsterdam, is te Heemstede, in de ouderdom van 68 jaar. overleden. De crematie is Vrydag op Westerveld, na aan komst van trein 12.08. In de Grote of St. Bavo Kerk zal George Robert Donderdagmiddag 9 Juni van 15—16 uur het volgend pro^ ramma ten gehore brengen: 1. Preludium en Fuga a kl. t.. J. S. Bach: 2. a. Schaffe in mir, Gott," ein reines Herze. J. G. Walthcr: b. Ach. wie nichtig. ach wie flüchtig. G. Bühm; 3. Concert d kl. t„ Andante (quasi allegretto). Adagio, Allegro, G. F. Handel: 4. a. Sicilicnne: b. Gavotte Padre Martini; 5. Sonate, Allegro moderato, Adagio. Capriccio. J. Mul. Meujuffrouw \V. Micsyerus behaalde op de internationale hondcnlentoonstelling te 's Hertogenbosch met haar Chow Chow „King tung" een tweede prijs met qualificatie Zeer Goed. De heer A. Kaufmann behaalde met zijn Tervuerense herdershond ..Vainqueur" de kampioenschapsprijs en tevens dc prijs voor beste Belgische herdershond. De heer FM. Heerkens Thijssen uit Aeröenhout. be haalde met twee zelfgefokte Welsh Terriers ..Merihyrs Don Carlos" en „Merthvrs Wall flower" zowel de kampioenschapsprijs bij ae reuen als die bij de teven. Bloemendaal Ophalen van vuilnis geschiedt met gesloten auto De bewoners van Bloemendaal hebben vaak geklaagd over het ophalen van vuil nis, dat met een open auto geschiedde. Hierin is thans een verbetering gekomen doordat een nieuwe auto aangekomen is, welke tijdens het rijden door de gemeente gesloten blijft. Voorlopig is een auto vol doende. omdat er in de zomermaanden niet veel vuil opgehaald wordt. Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huïshoudlompen 22 cent per kg. Bakencssergracht 4551 Tel. 11436 Fotobedrijf zoekt Tevens Colporteurs gevraagd directe indiensttr. gevraagd, tegen hoge provisie. Brieven Schrift, soli. (m. opg v. lecf- r.o. 3405 tijd, schoolopl. vakopl.. ref. I enz.) aan Directie St. Elisa beth's Gasthuis. Gevraagd: een flinke werkster voor 3 dagen p. w. Aanb. Kraantje Lek, Overveen. Adj. klerk zell'st. k. werken. Salaris na der overeen te komen. Br. no. 1780 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. Een overzicht van de plechtigheid, aan boord van de „Vulkaan", heeft nog tijd vrij voor het bijhouden van uw adminis tratie. Ook typewerk. BiÜ. condities. Brieven no. 3410. Gevraagd nette J. Mul, Floresstr. 33, H.-N. Ten kantore van de Gemeen te-Ontvanger van Zandvoort wordt gevraagd een tijdelyk op arbeidscontract. Salaris f 150 p. mnd, Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Sollici taties vóór 20 Juni 1949 aan de Gemeente-Ontvanger van Zandvoort. Grote Krocht IQ,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3