c J Van beminde balletdanseres tot Abdis over achttien adellijke jongedames Acht leerjaren voor de scholen voor gewoon lager onderwijs Spiegelgevecht tussen bommenwerper en marine-jager mag niet doorgaan Woensdag 8 Juni 1949 3 SICNORINA BARBARA CAMPANINI Zij stierf 150 jaar geleden als gravin van Barschau In de eerste week van Juni, precies an derhalve eeuw geleden, maakte een be roerte een einde aan het leven van mis schien wel de merkwaardigste vrouw die de geschiedenis van de dans,toch heus niet arm aan schandalen, heeft gekend: de felbe- minde Barbara Campanini, die men in het tiental Jaren dat haar ster schitterde ge meenlijk Barbarina noemde. Bleef haar artistieke betekenis ten achter bij die van haar tijdgenoten, de eerste wer kelijke ballerina's zoals de vermaarde demoiselles Sallé en La Camargo, zij alleen kon er op bogen het ontoegankelijk hart van een wispelturige vorst verwarmd en „bewijzen van hoogachting" van ten minste twee toekomstige staatshoofden verworven te hebben. Haar faam bleef echter niet al leen als een legende bewaard dank zij haar amoureuze verwikkelingen. Ook als danse res maakte zij historische passen. Haar Italiaanse allure ze werd geboren te Parma in 1721, juist toen haar latere rivale voor het eerst de voetvrije rok lanceerde bracht de statige hofdans, die zichzelf danig had overleefd, tot vallens toe aan het wan kelen. Barbarina debuteerde kort voor haar achttiende verjaardag in de Parijse Opera in een genre, waarin haar sterkste zijde kans van slagen kreeg: de burleske panto mime. De virtuositeit stond in het zenith van haar eerste bloeiperiode en de Shake speare van de dans, Jean Noverre, zou nog maar kort op zich laten wachten om het aesthetïsch fundament van deze zelfstandig geworden kunstvorm te leggen. „Barbarina springt zeer hoog, heeft zware benen, maar danst nauwkeurig en zuiver. Zij werd zeer toegejuicht, zodat men wel moet vrezen, dat haar optreden succes zal hebben!" Dat schreef de als deskundig erkende markies d'Argenson (die haar overigens een potsen maakster noemde, omdat ze geenszins be antwoordde aan zijn ideaal van zwevende nimf) in zijn mémoires. De verfijning van de deugdzame Sallé moest wijken voor haar robuuste vitaliteit. Over haar technische vermogens dient men niet gering te denken. Maakte Camargo met haar entrechat-quatre furore, Barbarina zou zelfs zestien voetkruisingen in de lucht hebben volbracht. Dit lijkt haast niet moge lijk, gelet op de sensatie die Nijinski enkele tientallen jaren geleden wekte met zijn entrechat-dïx, dat zijn dus tien voetkruisin gen tijdens de sprong. Te Parijs dongen Carignan en Lord Arun- dell naar haar gunsten. De eerste had ech ter dubbele sleutels-van haar woning laten maken en betrapte haar met zijn mededin ger. Tengevolge hiervan schijnt Barbarina dagenlang minder levendig dan gewoonlijk te hebben gedanst. Daarna trad zij op in Londen, nota bene als een dubbelgangster van Ophelia in Garrick's bewerking van Hamlet! Lodewijk de Vijftiende zowel als de Prins van Wales overlaadden haar met attenties. Met haar minnaar Lord Stuart de Mackenzie eclipseerde zij evenwel onver wacht naar Venetië, waar haar grootste en tevens droevigste avontuur begon. Ze had namelijk tevoren een contract gesloten om aan een feest van koning Frederilc de Grote in Berlijn haar medewerking te verlenen. Deze machtige despoot liet haar, vertoornd toen hem bleek dat zij de afspraak niet wilde nakomen, na een paar diplomatieke stappen per statiekaros in het holst van de nacht ontvoeren. Zij werd uitgeleverd, zo als het in de stukken stond „teneinde Zijne Majesteit de koning van Pruisen te beha gen". Haar grote liefde heeft zij nooit weer gezien, want deze zette men op hoog bevel dadelijk na zijn aankomst in Duitsland scheep naar zijn vaderland. Barbarina is te Berlijn gefêteerd als nooit een andere kunstenares. Dikwijls verscheen de grote Frederik op haar soupers, zodat hij er zelfs, naar men kwaadaardig beweerde, de politiek bij vergat. In de muziekzaal van het paleis Sans-Souci werden de panelen beschilderd met haar beeltenis in verschil lende rollen. Zij mocht zelf haar salaris be palen en vroeg 25.000 francs per jaar. Toen de koning opmerkte, dat dit overeenkwam met de jaarwedde van twee generaals, zou Barbarina gezegd hebben: „Laat u dan twee generaals dansen!" Nadere wetenswaardig heden over deze periode uit haar leven kan men vinden in het boekje „Twee eeuwen danskunst en curiositeit" van J. W. F. Werumeus Buning. Zij haalde zich de ongenade op de hals door haar geheime huwelijk met de oudste zoon van de grootkanselier, die tijdens een voorstelling van zijn loge uit, ten overstaan van geheel uitgaand Berlijn, haar een vurig aanzoek had gedaan. Zo woedend was Fre derik de Grote, dat hij een decreet uit vaardigde, waarbij iedere priester, die een huwelijk had ingezegend zonder autorisa tie, met levenslange gevangenisstraf werd bedreigd. Hij verbande het echtpaar naai de doodse stad Glogau in Silezië, waar Barbarina spoedig de romantiek verleerde en zich van haar echtgenoot losmaakte. Concert in de Grote Kerk In de Grote Kerk te Haarlem zal op Woensdag 29 Juni een concert gegeven worden, dat is opgedragen aan de zieke en gewonde Nederlandse militairen in de hospitalen in Indonesië, en waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan „Ere schuld en Dankbaarheid". Belangeloze medewerking wordt ver leend door mevrouw Dora van Doorn- Lindeman. sopraan; Han le Fèvre, tenor; de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" en de organist Jacob Bijster. Korte groeten zullen worden uitgesproken door mr. P. O. F. M. Cremers, burgemees ter van Haarlem, en generaal-majoor b.d. J. Dwars, voorzitter van de Bond van Ne derlandse Oudstrijders. Deze toespraken en gedoelten van het concert zullen op de gramafoonplaats wor den vastgelegd, en uitgezonden worden in het programma der Nederlandse Strijd krachten. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 8 JUNI Frans Hals: ..Hoe lozen wij die S.A. man", alle leeft., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijnheer de gouvernante", alle leeft., 2.00, 4 15 7 00 en 9.15 uur. Palace: ..Ik weet van niets". 14 j.. 2.0. 4.15, 7.00 en 9.15 u. Luxor: „De roemrijke daden van Danny". 18 j., 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Pygmalion", alle leeft,, 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne; „Roy Rogers", alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 9 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. In 1759 kocht zij, wier zuinigheid spreek woordelijk was, het kasteel Barschau, dat zij inrichtte tot pensionnaat voor jonge dochters van de arme adel. Zij schreef aan Frederik Willem II dat zij gaarne een titel wilde hebben ter ondersteuning van haar gezag. Bij wijze van tegenprestatie zou zij per testament honderdduizend kronen voor liefdadige doeleinden nalaten. Inderdaad werd zij in 1789 verheven tot gravin van Barschau en verkreeg zij een wapen, met het opvallende devies: Virtuti Asylum, dat wil zeggen: het toevlucht der deugd. Zo sleet zij haar laatste dagen als een zorgzame moeder over negen katho lieke en negen protestantse jongedames, die slechts asgrauwe kleren mochten dragen en aan een strenge tucht onderworpen waren. De eveneens begeerde titel van „excellen tie" werd haar ondanks de hoge plichtsbe trachting geweigerd, omdat „het belache lijk zou zijn deze te verlenen aan een vroe gere balletdanseres DAVID KONING. De 9 Muzen Limburgse roman. De Culturele raad voor Limburg heeft een prijsvraag uitge schreven voor een Limburgse roman of novelle, die geschreven moet zijn door een Limburger in de Nederlandse taal. De Lim burgse geest moet uit het verhaal blijken en de sfeer van het boek mag. mede met het oog op de verspreiding, niet in conflict komen met de Limburgse levenshouding. De hoofdprijs bedragt vijfhonderd gulden en drieduizend Belgische francs, beschikbaar gesteld door de Culturele raad voor Limburg en door het Provinciaal gouvernement te Hasselt. „De Brug" exposeert. De vereniging van Nederlandse beeldende kunstenaren ..De Brug" houdt van 10 Juni tot 3 Juli in Mu seum Fodor, Keizersgracht 609 te Amsterdam een tentoonstelling van wei-ken van leden. Topprestatie. De Nederlandse goochelaar Niberco heeft op het internationaal goochel- congres, dat te Barcelona werd gehouden, de hoofdprijs gewonnen. Friese Kinderbijbel. Nadat in de herfst van 1943 de Bijbel in de Friese taal verscheen als uitgave van het Nederlandse Bijbelge nootschap. zal binnenkort te Franeker een Friese kinderbijbel het licht zien. Het Oude Testament verschijnt eerst in zes deeltjes. Deze kinderbijbel is geschreven door de Friese schrijver Ulbe van Houten. Zo werd Barbarina op twintigjarige leeftijd geschilderd door R. Carriera: een toon beeld van sierlijke vastberadenheid, met prachtig bruin haar, geestige zwarte ogen en een spotzieke mond. Leerlingen-uitvoering van Haarlems Muziekinstituut De eerste van de vijf jaarlijkse uitvoe ringen der leerlingen van Hoogerwerf's Muziek-Instituut had Dinsdagavond in de turnzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw plaats. De pianoklassen van Nico Hoogerwerf Sr., Nico Hoogerwerf Jr., mej. Frieda Hoogerwerf, Jac. Bonset en Jan Kappers leverden een flink aantak executanten en bovendien kwam een viertal vioolleer lingen van Joh. Vierveyzer aan de beurt en werd door de solfège-leraar M. Bruyel een demonstratie gehouden met zijn dis cipelen; ten slotte was er dan nog samen spel door leerlingen uit de ensembleklasse van Frieda Hoogerwerf. Hoofdzakelijk verwijlde men op deze eerste avond aan de voet van de muzen berg, aldus bij de beginnelingen. Maar in iedere groep waren er allicht die zich door bijzondere aanleg wisten te onderscheiden; er was zelfs een opmerkelijk talentje drie turven hoog waarover men, zon der veel kans zich tg vex-gissen, de schit terendste vooi-spellingen zou kunnen doen, zo natuurlijk van rhythme, zo evenwichtig muzikaal doorvoeld, zo trefzeker en bewust als het klavierspel van die kleine dreumes was. Daar kan Fi-ieda Hoogerwerf voldoe ning van beleven. Mej. Bertha Bonset maakte zich zeer verdienstelijk met haar begeleidingen van de jeugdige violisten. De uitvoering werd op interessante wijze besloten met een trio voor viool, cello en piano van Gurlitt. Dergelijk samenspel legt de basis voor goede huismuziek en is een uitstekend middel voor muzikale ontwik keling. Laat dit jeugdige drietal rijkelijk profiteren van het contact dat het vond. JOS. DE KLERK. Lia Palia soliste bij de H.O.V. Lia Palla is de soliste van het tweede Zomerconcert, dat de H.O.V. op Vrijdag 10 Juni onder leiding van Kees Hartvelt zal geven. Deze jonge pianiste, die reeds eerder in Haarlem optrad, studeerde aan het Am sterdamse Conservatorium bij Willem An- ariessen en Paul Frenkel. Nadat zij haar einddiploma had behaald, ontving zij in 1939 de enige buitenlandse Rijksbeurs voor muziekstudie, welke haar in staat stelde onder leiding van Alfred Cortot vei-der te studeren. Aan de Ecole Normale de Musique verwierf zij in 1944 de hoogste onderscheiding. Lia Palla is in Parijs woon achtig, waar zij de aandacht op zich vestig de door haar vertolkingen van Franse wer ken. la Nederland treedt zii ook regelma tig op. Op het Zomerconcert zal Lia Palla het tweede pianoconcert van Chopin ten gehore brengen. Het concei-t begint met een uitvoering van de Ouverture „Cyrano de Bergerac" van dr. Joh. Wagenaar; na de pauze ver meldt het programma de Serenade voor strijkorkest van Tsjaikofsky en de Suite uit het ballet „De Vuurvogel" van Strawinsky. Huldiging „Arti et Religioni" Er wordt a.s. Donderdagavond in het schoolgebouw aan de Burgwal een bijeen komst gehouden waarin „Arti et Religioni" het Chr. fanfarecorps, gehuldigd wordt voor haar concours-successen. Er zullen op die avond de nummers uitgevoerd wor den waarmee de vereniging haar prijzen behaalde. Om 7.45 uur wandelt het corps van het Stationsplein naar de Burgwal, natuurlijk wordt dan.muziek gemaakt. „Arti et Religioni" behaalde Maandag bij het muziekfestival van de NCRV te Arn hem een tweede prijs met 270 punten. Voorwaardelijke straffen wegens economische delicten Nasleep van zaak der spoorweg-diefstallen Voor de economische politierechter te Haarlem had zich Dinsdag een drietal vrouwen uit Haarlem te verantwoorden wegens overtreding van de textieldistribu tie-beschikking. Zij hadden lextielgoederen afgeleverd of in ontvangst genomen zonder zich om punten te bekommeren. Deze g deren waren afkomstig van diefstal uit wagons op hel goederenstation aan de Wes- tergracht, en de drie verdachten waren enige weken geleden reeds veroordeeld wegens heling. De-35-jarige C. D. werd nu veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en 75 boete, de 47-jarige M. H. H. tot drie maanden voorwaardelijk, en de 49-jarige J. H. tot twee weken voor waardelijk en een boete van 25. Deze uitspraak was in de eerste twee gevallen conform de eis van de officier van justitie; in het laatste geval luidde de eis twee weken voorwaardelijk en 75 boete. De 36-jarige koopman J. N. S. te Haarlem zag zich veroordeeld tot een boete 100 en twee weken voorwaardelijk wegens het in ontvangst nemen van textiel- goederen zonder punten te hebben gegeven. Hij was in Januari 1948 ook reeds tot twee weken voorwaardelijk veroordeeld voor een dergelijk delict. S. voerde tot zijn verdediging aan, dat de witte katoen, die hij had ingekocht, „er nogal smoezelig uit zag". Hetgeen de politierechter een sym bolische uitbeelding noemde van „witte handel, die zwart wordt". Prof. P. Miller zal in het komende academie-jaar optreden als gasthoogleraar van Harvard University aan de Leidse academie, als opvolger van prof. Schlesinger, die afgelopen cursus deze functie heeft bekleed. Prof. Miller zal colleges geven in de Amerikaanse literatuurgeschiedenis en de godsdienstgeschiedenis. WIJZIGING LAGER ONDERWIJSWET Minister Rutten wil de school voor voortgezet lager onderwijs handhaven Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet 1920. In de Memorie van Toelichting verklaart minister Rutten dat in 1950 de achtjarige leex-vei-plichting weer van kracht zal wor den. Volgens het tweede lid van artikel 3 der Lager Onderwijswet 1920 wordt het ge woon lager onderwijs gegeven in scholen met zes achtex-eenvolgende leerjax-en. Zijn aan deze scholen niet een of meer klassen voor vervolgonderwijs verbonden, dan zul- len de ouders voor him kind, dat aan het einde van de zesde klasse de school ver- laat, een andere school moeten kiezen. Wanneer zij hun kind willen laten gaan naar een ambachtsschool, een land- en tuinbouwschool of een school voor voort gezet gewoon lager onderwijs, dan kunnen tot de eerste twee scholen slechts leer lingen worden toegelaten, die zeven jaren gewoon lager onderwijs hebben gevolgd. De ouders zijn in deze gevallen dus ge noodzaakt hun kind eerst gedurende een jaar naar een andere onderwijsinstelling te zenden. Dit betekent, dat een kind, wan neer het naar een van deze scholen gaat, tweemaal in de tijd van een jaar van school moet veranderen. Zowel om paedagogische als om didactische redenen is dit volstrekt verwex-pelijk en alleen reeds daarom is het wenselijk, dat een andere organisatie van het gewoon lager onderwijs tot stand komt. Er is echter meer, dat tot een ander systeem dwingt. De ouders, die hun kind niet naar een van de twee genoemde scholen willen la ten gaan en hun kind niet op een school voor voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs of op een ULO-school plaatsen, hebben om aan de achtjarige leerverplich ting te voldoen, slechts één mogelijkheid: de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs, indien deze school er. is en in dien de ouders bereid zijn him kind het nog steeds in het stadium van experiment bevindende onderwijs te doen volgen. De minister heeft hier het oog op de goedwillende ouders, die hun kind meer onderwijs dan dat van de zesjarige school wil laten genieten. Maar er zijn ook kort zichtige ouders. De tegenwoordige organi satie van het onderwijs maakt het deze ouders wel zeer gemakkelijk. Nadat de kinderen de zesjarige school voor gewoon lager onderwijs hebben verlaten moeten de ouders een andere school kiezen. Nu zijn deze ouders echter met het afleggen van de in artikel 7 der Leerplichtwet be doelde verklaring, dat zij tegen 'het onder wijs op alle binnen redelijke afstand van de woning gelegen scholen in de zin dier wet overwegend bezwaar hebben, van de leerverplichting vrijgesteld. De minister meent, dat een afdoende oplossing van deze bezwaren kan worden gevonden in een verlenging van het tegen woordige aantal van zes leerjaren der school voor gewoon lager onderwijs. De onwillige ouders kunnen met toepas sing van artikel 10 der Leerplichtwet wor den gedwongen hun kinderen op school te laten blijven. Naast de school voor gewoon lager on derwijs met acht leerjaren wil de minister de school voor voox-tgezet lager onderwijs deze gedachte daar moeilijker zal zijn dan in de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs staat wel vast. De minister is echter van oordeel, dat dit bezwaar moet worden aanvaard, omdat de bezwaren tegen het ontbreken*van deze klassen aan de school voor gewoon lager onderwijs nog groter zijn. Voortgezet lager onderwijs. De school voor voortgezet gewoon lager onderwijs krijgt reeds terstond een voor sprong op de zevende en achtste klasse van een school voor gewoon lager onderwijs door haar betere outillage en door een lagere leerlingenschaal. De tegenwoordige mogelijkheid tot opheffing van de verplich ting tot het geven van onderwijs in han denarbeid voor jongens en de facultatief- stelling van de vrouwelijke handwerken voor meisjes aan de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs behoort te ver vallen. Slechts in die gevallen, waarin het aantal leerlingen' van de achtste klasse van een school voor gewoon lager onderwijs ten minste twintig leerlingen telt, acht de mi nister. mits deze leerlingen in een afzon derlijke leslokaliteit zijn geplaatst, een gelijke leerlingenschaal als voor de scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs verantwoord. Bij aanvaarding van deze wjjziging van artikel 28 der Lager Onder wijswet 1920 zal een einde zijn gemaakt aan de tegenwoordige toestand, dat een onderwijzer voor een klasse van slechts enkele leerlingen slaat. Ook met het oog op de toekomstige behoefte aan meer on derwijzers acht de minister deze wijziging noodzakelijk. De ondex-wijskrachten zullen voor dit speciale onderwijs bekwaamd moeten wor den. Voor de toekomstige onderwijzers zal dit aan de kweekscholen kunnen geschie den. De tegenwoordige onderwijzers zullen hiertoe applicatiecursussen moeten volgen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Johannes Marinus Stange. wonende te Haarlem, Zaanenstraat 6 en aldaar zaak- drijvende onder de naam „Expeditiebedrijf Sneldicnst Nederland". Rechter-Commissa- ris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J- II. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. Izaac Mulder, gedomicilieerd te Bloemen- daal. Dennenweg 5. Rechter-Commissaris: mr. C- E. Mulder. Curator: mr. A. W. Luï- kinga, advocaat en procureur te Haarlem. W. M. Beuzenberg. koopman, wonende te Zaandijk, Meidoornlaan 11. Rechtcr-Commis- saris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. Dc vennootschap onder firma Eleetrolech- nisch Bureau Assman van der Werff. geves tigd te Halfweg, gem. Haarlemmerlicde en Spaarnwoude, Plein 8. en de beide beherende vennoten: Jacob Assman en Maarten Antonie Johannes van der Werff, beiden wonende te Halfweg, Plein 8, Rechter-Commissaris: mr. C. E. Muller. "Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillismeix- ten van: Th. J. van Leeuwen, hovenier, wonende te Haarlem. Gasthuislaan 146. H. J. N. Hogervorst, bloembollenkweker en handelaar, wonende te Aerdenhout, Ley- weg 9. Wegens het verbindend worden der slot- uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Franciscus Aloysius Gerardus Speet, zonder beroep, wonende te Haarlem, Iordens- straai 33. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d- 24 Mei 1949 is. na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis der arrondis- sements-rechtbank te Haarlem d.d. 26 April 1949. waarbij Hendrikus Cornells Martinus Donderds. auto-plaatwerker, wonende te Haarlem. Zaanenlaan 90. :n staat van faillis sement werd verklaard, met benoeming van mr. A. J- Fibbe. advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Tegen de Hagenaar G. M. E. v. d. O. heeft de advocaat-fiscaal bij het Amster damse Bijzondere Gerechtshof twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Hem was ten laste gelegd dat hij in 1942 en 1943 admi nistratieve werkzaamheden heeft verricht voor de „Zentralstelle für Jüdische Auswan- dei-ung" en voorts Joodse landgenoten heeft geax-resteerd. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS B-36 CONTRA „BANSHEE" Door rivaliteit bij Amerikaanse strijdkrachten zouden geheimen uitlekken Tot grote spijt van iedereen die belang stelt in de ontwikkeling van de luchtvaart is een aangekondigd spiegelgevecht tussen een B-36 bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht en een Banshee-jager van de marine door de Amerikaanse le gerleiding afgelast, omdat „een dergelijk gevecht tussen de twee beste toestellen van twee rivaliserende strijdkrachten in lichtingen van vitaal belang zouden kun nen onthullen". Het Amerikaanse Congres had dit spie gelgevecht voorgesteld, om te kijken wie •-o--O— -j- er nu met zijn beweringen gelijk had, de nandhaven. Dit schooltype heeft tot dusver luCMmacht of de marine. De luchtmacht omci:« wol on niof had betoogd dat alleen zware bommen werpers Amerika in geval van oorlog zou den kunnen redden en de marine beweerde dat slechts kolossale vliegdekschepen met snelle jagers uitkomst zouden kunnen brengen. Men was zelfs al begonnen met de bouw van zo'n kolos, de „United Sta tes", maar deze is inmiddels op order van Truman stopgezet, klaarblijkelijk omdat hii meer vertrouwen had in de bommen werpers. De luchtmacht bleef toen snoe ven dat geen jager ter wereld de B-36 te pakken zou kunnen krijgen. Onmiddellijk bood de marine aan methaar Banshee- jager te demonstreren, dat zulks m een wip gebeurd zou zijn. De grote B-36 aan ernstige, wel en niet gerechtvaardigde critiek blootgestaan. Ook al is de doelstel ling van deze school duidelijk, de wijze, waarop dit doel dient te worden bereikt, is ook nog op dit ogenblik niet helder. Voor het onderwijs aan jongens zal nog moeten worden geëxperimenteerd voordat er voldoende klaarheid in de didactiek aan deze school zal zijn gekomen. Toch begint het naar 's ministers mening hier en da; te dagen. Er moet een verschuiving in het onderwijs plaats hebben naar de zintuige- lijke-motorische uitvoeringshandeling ei naar de vorming van het gemoedsleven. Dit moet echter geenszins aldus worden ver staan, dat de practische intelligentie en be langstelling zonder inzicht in theorie zou den kunnen worden gevormd en alleen op machinaal nadoen en routine zouden kun nen berusten. Op welke wijze dit kan worden bereikt is op dit ogenblik nog niet duidelijk. De minister heeft daarom een kleine com missie ingesteld, welke hem in deze zal voorlichten. Ook voor de leerlingen van de zevende en achtste klasse van een school voor ge woon lager onderwijs zal, zo vervolgt de minister, het accent van een intellectualis tisch onderwijs, van kennis en vaardigheid in technieken moeten worden overgebracht naar het gebruik van de verworven kennis, het aanwenden van de ingeoefende tech niek, naar zintuigelijke-mötorische han deling en naar de vorming van het ge moedsleven. Dat de verwezenlijking van 'mi "II— Er worden momenteel op de Amerikaanse luchtbasis Muroc proefnemingen gehouden met het door sir aal-motor en aangedreven vliegtuig 7002. Dit model werd bij de Consolidated Vultee fabrieken ontworpen en is in tegenstelling tot. de gebruikelijke vliegtuigen voorzien van vleugels in driehoeksvorm. Doordat deze vleugels minder remmend werken verwacht men. dat de maximum snelheid daardoor aanzienlijk hoger zal zijn. Al zijn alle détails over de beide vlieg tuigen nog lang niet bekend, wat er over gepubliceerd is, blijft nog belangwekkend genoeg. De B-36 is het grootste militaire vliegtuig ter wereld. Zij heeft een vleugel- spanwijdte van zeventig meter, dc romp is vijftig meter lang en het topje van het richtingsroer zit veertien meter boven de grond. Het toestel heeft zes motoren, die aan de achterkant van de vleugels zijn gemonteerd en die dnebladige propellers aandrijven met een diameter van vijf drie kwart meter. De benzine-tanks hebben een capaciteit van bijna tachtigduizend liter en er gaat vier-en-halfduizend liter olie mee. De machine kan 4540 kilo aan bommen mee voeren over een afstand van 16000 kilometer. De maximum-snelheid van het toestel is 428 kilometer per uur en de hoogte waarop het vliegt 12 kilo meter. De maximum-lading aan bommen is 32.700 kilo. maar dan kan het natuur lijk niet zijn hoogste actie-radius halen- Het toestel heeft een bemanning van tien koppen, waarvan er zes steeds in actie zijn. De bemanning huist in drukcabines die door een kruipgang van 26 meter met elkaar verbonden zijn. Over de defensieve bewapening is niets bekend alleen dat in het bommenruim een kleine een-persoons straaljager kan worden meegenomen, die met zijn snelheid van 906 kilometer per uur. en een bewapening van 4 zware mitrailleurs, de B-36 zou kunnen bescher- en. Dc suellrt „Banshee" De McDonnell „Banshee"-jager is een product van een in 1939 opgerichte vlieg tuigfabriek die begon met twee mede werkers en geen enkele order. Eind 1947 waren er voor dertig millioen dollar aan orders onderhanden. In 1944, vijf jaar na de oprichting, werkten er 5212 personen. „De „Banshee" is een één-persoons straaljager met twee straalmotoren, die Het oorlogsmonument in Haarlem-Noord De gelden voor het oorlogsmonument in Haarlem-Noord zijn nog niet geheel bijeen. Toch moeten ze er komen. Daarom laat het comité de bussen nog een week staan op de postagentschappen, in de verwachting dat het nog ontbrekende dan komt. Ook kan men geld voor dit doel storten op Postgiro 31186 van de Amsterdamse Bank, met vermelding „Oorlogsmonument Haarlem-Noord", naast elkaar zijn aangebracht in dc romp achter de cockpit en die gedeeltelijk in de aan de romp grenzende vleugelhelften zijn opgenomen. Hij opereert van een vliegdekschip en de vleugels zijn daarom opklapbaar. De maximumsnelheid is meer dan duizend kilometer per uur. De verste afstand zonder bijvulling of tussenlanding is bijna tweeduizend kilometer en de be reikbare hoogte bijna 15 kilometer. Van dit toestel is verder bekend, dat het vier machinegeweren van 15.2 mm bezit. Over stijgsnelheden en verdere prestaties is niets gepubliceerd. De Amerikaanse marine meent, dat een Banshee" slechts zeven minuten nodig zou hebben, om in de buurt van een op 12.000 meter vliegende B-36 te komen. De proef die nu niet door zal gaan is theo retisch uitvoerbaar, maar alle ingewijden weten hoe moeilijk het is een met een vaart van ongeveer viei-honderd kilometer per uur op ruim twaalf kilometer boven de aarde vliegende bommenwerper te be- naderen. Elke minuut legt deze een afstand van minstens 10 kilometer af. In de tijd die de jager nodig zou hebben om op ruim twaalf kilometer hoogte le komen (zeven minuten) is de bommenwerper al meer dan zeventig kilometer verder. Wanneer die dan bovendien nog een zig-zag koers vliegt, dan is er grote kans, dat de snuf felende jager hem niet binnen de twee uur (de maximurnlijd dat hij in de lucht kan blijven) vindt. „Wildhoef" heeft veel schade De Stormschool is uit Bloemendaal ver trokken, maar dat betekent nog niet, dat „Wildhoef" voor ouden van dagen bestemd kan worden. Toen het gebouw in 1940 ge reed was en de eerste bewoners hun intrek zouden nemen, werd het door de Duitsers gevorderd en na de bevrijding hebben de militairen het gebruikt. Na negen jaar zal er eerst heel wat opgeknapt moeten wor den. Voor men hiertoe kan overgaan, moe ten nog voorbereidende maatregelen ge troffen worden. Het is nog niet le zeggen, wanneer „Wildhoef in gebruik genomen kan worden. Schipper van „Nordkaperen" heeft blanco-strafregister Het is komen vast te staan dat de in lichtingen over financiële en politieke on betrouwbaarheid van de heer Ambcch, dc schipper van het Deense jacht „Nordka peren", dat zijn reis van Kopenhagen naar Kaapstad in Haarlem moest onderbreken, niet door de feiten kunnen worden ge staafd. De heer Ambech heeft zich dezer dagen naar aanleiding van een desbetref fende verklaring van de heer Kuyten jr., die in ons land werd gepubliceerd, naar Denemarken begeven on is nu terugge keerd met officiële papieren van de Deense justitie, waaruit blijkt dat de heer Ambech een volkomen blanco strafregister heeft. De inlichtingen van de heer Kuyten, volgens welke de Deense politie nog regel matig op het oude adres van Ambech kwam, blijken in zoverre juist te zijn, dat men inderdaad te zijnen huize de rekening kwam presenteren voor een nog niet betaalde boete van dertig kronen. Nu deze kwestie in het reine is gebracht, zijn de Denen overigens nog niet uit de moeilijkheden. Weliswaar is hun zaak voor de rechtbank weer veertien dagen uitge steld voor het overleggen van de stukken, maar hun schip ligt nog steeds aan „de ket ting" en wanneer zij niet binnen een dag of acht kunnen vertrekken zou de weersge steldheid in de Golf van Biscaye hen moeilijkheden kunnen bezorgen. Er bestaan echter op het ogenblik bij een aantal Haarlemmers plannen om op een of andere.manier bijvoorbeeld door het storten van een cautie-som de Denen in staat te stellen hun tocht voort te zettem Het geld is echter nog niet bij elkaar. f

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5