Keiler Macdonald ELEVOX ELECTRIC CALL Lied van de arbeid klinkt in Leeuwarden Sportvariété op de Grote Markt Hef huis aan de baai HRJV viert haar koperen jubileum met groot concours in Vogelenzang Sport in het kort Woensdag 8 Jun! 1949 HET GEVANGENISWEZEN mm Alleen de figuur van de bewaarder op de voorgrond toont aan dat dit geen gewone druk kerij is. Maar die bewaker staat er niet altijd. Het werken in deze af delingen geschiedt trouwens onder werkmeesters, die voor de bezoekers wat het uiterlijk betreft nauwelijks te herkennen zijn. Als men de werk plaatsen doorwan delt en dat zijn er zeer vele, want er is behalve de drukkerij, een let- terzetterij, een boekbinderij, een immerfabriek, een meubelmakerij met stoffeerinrichting, een weverij, een rietvlechterij, een herstelplaats voor auto's, een smederij, een zadelmakerij, een kleer makerij dan krijgt men slechts zelden de indruk in een gevangenis te zijn. Opge wekt zijn de mensen aan de arbeid, blijk baar heeft ieder lust in zijn werk. Van het oude begrip dwangarbeid is geen spoor meer over. Vroeger gaf men een gevangene een houten lepel in de volksmond is dit be waard gebleven, daar de gevangenis nog wel eens „hotel de houten lepel" wordt genoemd omdat men het gevaarlijk vond hem een ijzeren te geven. Nu gaat hij om met allerlei beitels, hamers en andere als wapens gevaarlijke voorwerpen, .alsof het iets heel gewoons is. Geen werkmeester of bewaker voelt zich een ogenblik daardoor in gevaar. Men werkt, zelfs met liefhebberij, want een gedetineerde zei het mij arbeid is hier een zegen. „Als ik aan het werk ben vergeet ik dat ik in de gevangenis ben". De voorwerpen en artikelen, in de maga zijnen opgeslagen, bewijzen dat er veel en goed geproduceerd wordt. De rijksdien sten .zijn de grootste afnemers, maar ook worjjèn wel particuliere orders aange nomen. „Ledigheid is des duivels oorkussen" is een waar gezegde. Daarom wordt er naar gestreefd voor alle gedetineerden passend werk te vinden. Zo mogelijk wordt daarbij aangepast bij het vak dat iemand in de maatschappij beoefende. Niet altijd gaat dat, want voor land- of tuinarbeiders is geen werk. Bovendien hebben velen nooit een vak geleerd. Die mogen kiezen voor welk ambacht zij een opleiding willen hebben. Als zij dan in vrijheid komen kunnen zij daarvan profiteren. Het is moei lijker intellectuelen aan arbeid te helpen. Sommigen werken aan de samenstelling van „de Schijnwerper", het huisorgaan dat elke week voor en door de gedetineerden wordt uitgegeven, anderen worden aan het werk gezet voor het uitwerken van gege vens voor het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Er wordt in Leeuwarden veel aan opvoe ring der vakbekwaamheid en bevordering 'der algemene ontwikkeling gedaan. De practische kant wordt op de dag verzorgd door de werkmeesters. In de avonduren worden veel cursussen gegeven. Onder de gedetineerden zijn verscheidene intellec tuelen die cursussen geven. Zij doen dit met ambitie en de cursisten zijn dankbare leer lingen. Er worden in de gevangenis geen hoge Ionen betaald. Het loon is 50 cent per dag, bij een goede prestatie wordt het 75 cent. Daarvan mag de gedetineerde de helft in de cantine besteden, het overige wordt op zijn boekje gezet voor het vormen van een uitgangskas. Af en toe wordt toestemming gegeven om een deel van het cantinegeld te besteden om een geschenk naar huis te sturen. Vooral op Moederdag wordt daar van gebruik gemaakt. Voor het gezin werken? De sociale ambtenaren die thans aan alle gevangenissen verbonden zijn, beijveren er zich voor, dat de band tussen gedetineer den en hun familie behouden en zo moge lijk versterkt wordt. In Leeuwarden is dit in menig geval moeilijk, want een vrouw van een man die tot een langere straf dan vier jaar veroordeeld is, mag volgens ons Wetboek scheiding vragen. Van die be voegdheid wordt door vele vrouwen ge bruik gemaakt. Als de verhouding in het huwelijk toch al stuk was, legt de man zich daar meestal gauw bij neer, maar ook zijn er gevallen, dat hij zijn misdaad betreurt en nog hoopt eens -met zijn gezin een nieuwe toekomst te kunnen opbouwen. Als zijn vrouw dan de band wil verbreken kan hem dat geducht dwars zitten. En hij moet alles van verre afstand ondergaan. Ook de onzekerheid -'hoe het dan met de kinderen zal gaan. In de drukkerij In een enkel geval wordt de breuk door tussenkomst van een geestelijke of sociale ambtenaar nog wel eens voorkomen. Er zijn gelukkig ook veel gevallen dat er goede verstandhouding tussen de veroor deelde en zijn gezin is blijven bestaan. Daarop kan bij de reclassering worden voortgebouwd. Menig man betreurt dat hij nu niet in staat is voor vrouw en kinderen te werken. Die komen nu veelal ten laste van Sociale Zaken. „En toch sta ik hier elke dag te wer ken" zo denkt de gevangene. Wij stelden de vraag: zou het niet mo gelijk zijn aan de gevangenen die een gezin ter verzorging hebben, een behoorlijk loon te geven, dat dan natuurlijk in handen moet komen van zijn vrouw? In financieel op zicht zou dit geen verschil maken, want of het geld voor het onderhoud van het ge zin nu uit de gevangenis komt of uit de kas van Sociale Zaken, maakt weinig verschil. Maar de gevolgen zouden wel van beteke nis zijn. De man zou het besef (en de vol doening tevens!) hebben, dat hij werkt voor vrouw en kinderen. Bovendien zou de band tussen man en ge zin steviger wor den. Bovendien zou er voor de man een prikkel' tot flink aanpakken komen, want hoe meer hij in zijn werk presteert, hoe gunstiger de omstandigheden thuis worden. De sociale wer ker van Leeuwar den steunde dit betoog. Mij werd geant woord dat deze quaestie in studie Er zijn hier echter grote moei lijkheden te over winnen. ©ver sport en recreatie iets in een volgend ar tikel C. J. van T. Olympische Spelen Onverkort programma in Helsinki Het Finse organisatie-comité voor de spe len van 1952 houdt van aanpakken. Want hoewel de beslissing inzake het programma voor de zomerspelen nog niet gevallen is en bovendien nog niet vast staat of de spelen van 19 Juli tot 3 Augustus dan wel van 12 tot 27 Juli zullen duren, is toch reeds een voorlopig schema voor de zestien dagen opgesteld. Het ziet er als volgt uit: le dag: opening. 2e9e dag: athletiek en worstelen. 2e7e dag. gymnastiek, le11e en verder op 13e en 15e dag: voetbal. 2e—12e en 14e dag: hockey. 2e5e dag: roeien. 2e 11e dag: zeilen. 3e7e dag: moderne vijf kamp. 7e15e dag zwemmen. 7e12e dag: schieten. 7e, 8e, 10e en 12e dag: wielrennen. 7e en 8e dag: kano. 9e11e dag: gewicht heffen. 7e15e dag: boksen. 10e16e dag: ruitersport. 10e15e dag basket ball, le 15e dag: tentoonstelling van kunstwerken. 16e dag: sluiting. Uit het voorlopig programma blijkt, dat het Fins comité zijn voornemen, om enkele tak ken van sport te bekorten, zoals voetbal en hockey, heeft laten varen. Bij hockey had men slechts gesproken van vier landen, die na voorwedstrijden elders in Europa, naar Helsinki zouden komen om daar voor het Olympisch kampioenschap te spelen. Van verkorting van het programma is blijkbaar geen sprake, want waarom zou men anders twaalf dagen voor een Olympisch hockey- tournooi uittrekken? Hetzelfde geldt voor het Olympisch voetbaltournooi. Athletiek en zwemmen zijn verdeeld over de eerste en tweede week. Alle takken van sport, die te Londen op het programma stonden, kan men ook te Helsinki terugvinden, maar ook niet meer. Schaken Eindstrijden persoonlijk kampioenschap begonnen Voor de finale persoonlijk schaakkam pioenschap van Haarlem is een groepje van 5 spelers eigenlijk wel wat klein. Ieder speelt dan slechts 4 partijen, zodat na enkele ron den de kanshebbers en uitgeschakelden reeds te onderscheiden zijn. J. de Vries en G. Kroone (beiden H.S.G.) hebben in de le ronde gewonnen van J. Blokker (Haarlem) en J. Nijman (H.S.G.) In de Eerste klasse won A. Schneiders van J. J. H. Bauer en C. A. Lukaart van J. E. Strengers. In de tweede klasse werd slechts een uit slag bekend: C. Korthuys won van R. Mol. Ook deze metaalafdeling verschilt niet veel van een particulier bedrijf. De Haarlemse Sportweek wordt Zater dagavond geopend met een vaandel- en vlaggendéfilé en met een programma op de Grote Markt, dat „Sportvariété" genoemd is. De vertegenwoordigers van de sportbon den en verenigingen stellen zich om zeven uur op de Botermarkt op, maken eeh korte wandeling door de stad en komen om kwart voor acht op de Grote Markt aan. De ver tegenwoordiging van iedere bond, of club bestaat uit tiéh leden en een vaandel- of vlaggendrager. Nadat de deelnemers aan het défilé zich op de Grote Markt hebben opgesteld zal burgemeester nu. P. O. F. M. Cremers de Sportweek officiëel openen. Vervolgens worden postduiven opgelaten. Het gemeentebestuur zal de vertegen woordigers van de bonden en verenigingen officiëel op het Stadhuis ontvangen. De Haarlemmers, die zich op de Grote Markt hebben verzameld kunnen inmiddels getuige zijn van een aantal sportdemonstra- ties, waaraan turners(sters), athleten, boksers, judospelers en schermers mede werking verlenen. Op drie plaatsen zal Sproeten? SPRUTOL (Adv.) FEUILLETON 56) door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. Het glas rode wijn had stimulerend op mijn overspannen zenuwen gewerkt en ik ging nu te keer met een energie, die ik een uur geleden zeker niet. op had kunnen brengen. Mijn armen trilden vair de krachtsinspanning, maar ik ging door met slaan, terwijl zweetdroppels over mijn ge- zicht liepen. Judith's blond haar hing over haar ge- zichtje. Toen ze het opzij duwde, zag ik dat ook dit vochtig was, maar ze lachte me j vol dapperheid toe. Je werkt prachtig mee, prees ik haar. i Nog krachten genoeg voor een nieuwe aan val op de muren? Natuurlijk, zei ze glimlachend. Zeg jij het maar, dan beginnen we tegelijk. Ik hief de stoelpoot omhoog, maar on middellijk liet ik deze weer zakken, ter- j wijl ik Judith beduidde stil te zijn. Ze moest de opwinding in mijn ogen gezien hebben, want ze kwam naar me toe. Luister eens goed, fluisterde ik. Mis schien is het verbeelding van me, maar hoor jij ook niet iets? Judith legde haar oor tegen het hout werk. Ik hoor niets, zei ze op teleurgestelde toon. Je oren suizen van al het lawaai, dat we zelf maken, Bob. Ik luisterde opnieuw aandachtig. Héél ver weg, als was het aan het eind van kilometers-lange gangen, meende ik een vaag klopgeluid te horen. Judith hoorde het nu ook en begon als waanzinnig van vreugde de kamer door te dansen. Ze hebben onze klopsignalen gehoord, Bob, riep ze uit. Binnenkort zullen we in veiligheid zijn. Vooruit, laten we doorgaan met lawaai maken. Laten we vooral duide lijk maken, dat we nog altijd hier zijn. Met ver nieuwe kracht sloegen we op de muren en begeleidden ons geklop met onze stemmen. We schreeuwen zo hard als we konden. Het geluid dat we voortbrachten, was zó overweldigend, dat onze oren er min of meer doof van werden. Maar het Icon ons niet schelen. We zouden doorgaan met kloppen en schreeuwen, totdat de ver lossing kwam of wij het van uitputting op zouden moeten geven. Opeens slaakte Judith een kreet. Schei uit, Bob, zo vlak naast mij te slaan. Je raakt mijn arm. Ik keek haar aan. We waren niet eens op dezelfde muur bezig! Het is de trilling van je eigen slagen, verzekerde ik haar. Sla niet zomaar ik sprak de woorden, die ik zeggen wilde, niet uit, aangezien het geluid van heftig kloppen aan de andere kant thans duidelijk van dichtbij waarneembaar was. Er is iemand achter die muur, riep Judith opgewonden uit. Waar kwam die trilling vandaan. O, Bob, kunnen we niet iets doen om hen te helpen? Ze hebben ons ongetwijfeld gehoord, antwoordde ik. Als wij geen opening van onze kant van de muur kunnen vinden, dan kunnen zij het misschien aan hun kant. We luisterden nu gespannen naar het geluid van regelmatig kloppen op de muur. worden gewerkt. Op de ronde vluchtheuvel wordt aandacht besteed aan turnen met muziek-begeleidin». De demonstraties wor den gegeven door dames en meisjes van de Christelijke Gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap", jongste en oudste meisjes van „Concordia" en de dames van „Turn- lust". De dames van GITA zullen trainings- flitsen laten zien. Bij de Vleeshal zullen toestellen voor gymnastiek worden opgesteld. De dames van „Bato" laten tafelspringen zien, de heren van het keurcorps van de Kennemer- Turnkring demonstreren paardvoltige, de heren van „Bato" hoogbrug en de heren van de K.T.K. besluiten het programma met tafelspringen. Nabij het Rembrandttheater demonstre ren de beoefenaars van de verdedigings- sporten. Leden van de boksclub „De Ring" beginnen met enkele partijen in de ring, leerlingen van de heer Nauwelaerts de Agé laten zien op welke wijze judo gespeeld wordt en daarna volgen schermdemonstra- ties, waaraan leden van de politie- en mi litaire schermverenigingen deelnemen. De heren Endlich en Dijkstra, inspecteurs van politie zullen gekleed in costuums van edel lieden een gevecht laten zien, zoals in vroe ger eeuwen op dezelfde plaats te zien was. De romantiek hex-leeft dus. De programma's nemen een uur in beslag. Ik was naast Judith gaan staan en auto matisch klemden onze handen zich in elkaar. Ik kon haar vingers zich om de mijne voelen knellen, terwijl we tè Op gewonden om een woord uit te brengen doodstil stonde te luisteren. Plotseling hield het geluid op en door het contrast leek het thans een stilte des doods. Denk je dat ze het opgeven? vroeg Judith met een bedrukt, teleurgesteld stemmetje. Dan opeens week het gedeelte van de muur, waar we vlak vóór stonden, en kwam een stel mannen in uniform met Brannigan aan het hoofd en de kolonel achter hem aan, lyst vertrek,waarin wij ons bevonden, binnenstormen. RUITERSPORT Judith lag te snikken in de armen van haar oom, terwijl Brannigan en ik elkaar toegrinnikten. Daar hebben we je dan eindelijk, lelijke schooier, riep Brannigan uit. *ïk had me erop geprepareerd het Huis aan de Baai eventueel steen voor steen af te breken om uit te vinden, wat er van jou geworden was. Heel toevallig was ik in de werkkamer van de kolonel, toen ik dat geklop van je hoorde. Als het nodig was geweest, had ik die muur afgebroken, maar terwijl we bezig waren met het ver plaatsen van een boekenkast, week opeens de muur en werd een doorgang zichtbaar. Een politieagent hield zich onledig met het bekijken van een stapeltje brieven, dat hij van de grond had opgeraapt. Hé Cor, kijk hier eens, zei hij tot een collega, dit is niet gek Brannigan nam de brieven uit de man Hippische hoogtijdag met twee nationale kampioenschappen Het jaarlijkse concours-hippique, waarmee de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging het seizoen pleegt te besluiten, dat aanstaande Zaterdag op het landgoed van jhr. Barnaart in Vogelenzang zal worden gehouden, belooft deze keer een zeer bijzonder karakter te krijgen en wel ten eerste omdat de HRJV nu 12!d' jaar bestaat en ten tweede omdat op dit concours het kampioenschap jachtpaar den en elegantste rijpaard van de Nationale Bond voor ruiterwedstrijden zal worden verreden. De jubilaresse heeft deze dag dan ook groots opgezet en het concours belooft een hippisch hoogtepunt te worden, waaraan de talloze toeschouwers die zeker naar Voge lenzang zullen komen, hun ogen uit kunnen kijken. Het programma bestaat uit vier nummers. Er wordt begonnen met een licht spring concours over hindernissen van ten hoogste 90 centimeter voor paarden die nog nooit een prijs op een officieel concours hebben ge wonnen om de J. A. C. Steur-wisselbeker, die zijn naam ontleent aan de onlangs over leden ere-voorzitter van de vereniging. Daar na volgt het kampioenschap elegantste rijpaard, dat gezien de inschrijving een feest van gratie en schoonheid zal worden. Als derde nummer komt dan het springconcours om de Riche-cup over hindernissen van 1.10 meter. Het concours wordt besloten met het hoofdnummer, het kampioenschap jacht paarden. Evenals vorig jaar zal dit nummer zijn climax vinden in een korte jachtrit over het landgoed, waaraan alle paarden moeten deelnemen en waarbij de toeschouwers hun haj;t kunnen ophalen aan de machtige sen satie van een veld van dertig paarden dat in vlotte galop over de hindernissen gaat, om dan de concoursring binnen te stormen, waar het winnende paard de rood-wit-blauwe roset aan het hoofdstel zal krijgen, terwijl er een opwindende jachtfanfare wordt geblazen. Sterke deelneming. In totaal hebben 50 ruiters met 65 paarden, die 6 jachtverenigingen vertegenwoordigen, voor het concours ingeschreven. De winnaars van de springconcoursen van vorig jaar, R. Spangenberg met Furioso en J. H, W. Pas man met Cheer 'O, gijn weer van de partij, maai- zij zullen ditmaal duchtig slag moeten leveren om hun prijzen te behouden, gezien het grote aantal prominente springruiters tegen wie zij het op moeten nemen. Namen als E. v. Vilsteren met Wodan, ir. de Neree tot Babberich met Skymaster, G. J. v. Lim- burgh met drie paarden, R. J. W. Koster. J. Pot en hiej. Bout zeggen in dat opzicht genoeg. Of de ruiters van de HRJV ditmaal beter uit de bus zullen komen dan vorig jaar. toen de vereniging net weer een maand actief was, zal moeten worden afgewacht. De Haar lemse inschrijving is zeer groot en behalve Wielrennen Beneiux-wegwedstrijd Zaterdagmiddag 11 Juni om een uur wordt in Breda het startschot gelost voor de Bene iux-wegwedstrijd voor amteurs. Dan zal de rennerskaravaan, die uit ongeveer 120 renners bestaat, zich in beweging zetten voor een wegwedstrijd van bijna 260 km. lengte. Evenals het vorige jaar zullen ook nu waarschijnlijk geen Belgen en zeker geen Luxemburgers aan deze wedstrijd deel nemen. De Luxemburgse amateurs hebben reeds geschreven, dat zij voor deze race geen belangstelling hebben en van de Belgen, die een uitnodiging hebben gekregen voor een ploeg van zes man, is nog steeds geen bericht ontvangen. De ronde loopt van Breda naar de grens bij WuustWezel, dan naar Merksen bij Ant werpen en terug naar de Nederlandse grens, die weer bij Wuust-Wezel gepasseerd wordt. Vervolgens gaat het door Noord-Brabant en Utrecht naar het Gooi, waarna via Hilver sum, Bussum, Weesp, Ouderamstel, Amstel veen, Amsterdam wordt bereikt. De finish van deze wedstrijd is in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. In afwachting van de aankomst van de deelnemers worden in het Stadion wieler wedstrijden achter handelsmotoren gehou den. Schulte, Van Beek, Schellingerhout, Lakeman, Pellenaars, Loos, Reuter, Bijster, Remkes en Tolen zullen elkaar in een om nium bestrijden. Voethal Deens elftal samengesteld Het Deense voetbal elftal, dat Zondag 12 Juni in het Idraetsparken-Stadion te Kopen hagen tegen het Nederlands elftal in het veld treedt, werd gisteravond als volgt samen- Doel: Nielsen (Kobenhavns Boldklub). Achter: Koppel (Kobenhavns Boldklub) en Petersen (Akademisk Boldklub). Midden: Pilmark (Kobenhavns Boldklub), Ornvold (Kobenhavns Boldklub) en Jensen (Akademisk Boldklub). Voor: Frandsen (Fremad Amager), Jorgen Hansen (Dense), Praest (Odense Boldklub), Lundberg, aanvoerder (Akademisk Bold klub) en Leschly (Odense). z'n handen met een ongeduldig gebaar. Schei uit daarmee, snauwde hij. Dat zijn alleen maarallemachtig, dat is verdacht Hier ligt inderdaad het eind van onze speurtocht, Brannigan, zei ik. Dit is het vertrek, van waaruit de afperser opereerde. Die schrijfmachine daar is degene, die je zoekt; hier is het keurige blauwe postpa pier, en overal op de grond verspreid lig gen bundeltjes brieven, waarmee de slacht offers in de val gelokt werden. De ogen van de kolonel schenen uit zijn hoofd te vallen. Grote genade, meneer, te bedenken, dat zo iets onder mijn eigen huis plaats vond, barstte hij uit. Ik heb nooit eerder geweten, dat deze doorgang bestond, voor dat ik uw geklop hoorde. Ik zie het nu allemaal duidelijk voor me. Mijn arme zuster.(zijn stem brak bijna) heeft deze doorgang waarschijnlijk bij toeval ontdekt. Die schurk van een Fellowes moet een toegang van buiten af hebben gevonden. Hij heeft Edith misbruikt voor het verzamelen van die compromitterende brieven, De zuster van de kolonel is dood gevonden in een pension in Colchester, zei de inspecteur. De pensionhoudster zei, dat ze erg ziek was geweest, maar dat ze geen dokter had willen laten halen. Ze stierf door verstikking. Fellowes was on getwijfeld bij haar. voordat ze stierf. We zijn thans op zoek naar hem. Judith keek in mijn richting mei een vraag in haar ogen. Het een of ander in stinct waarschuwde me echter op dat mo ment nog niets te zeggen over het lot van Fellowes. Judith aankijkend, zag ik toen voor 't eerst, hoe vies ze er uit zag. Haar v. Limburgh zullen o.a. ir. Oei met Gra- cieuse, H. Paanen met Tèntor le Grand en J. Huysman met de formidabele springer Café Noir de groen-witte kleuren verdedigen. Voor de Vereniging de Haarlemse Manége komt nog de talentvolle jonge amazone mej. T. v. d. Meer met Irish Beauty uit. Na afloop van het concours, waarvoor een groot aantal autoriteiten is uitgenodigd, zal het bestuur van dé HRJV een receptie hou den in het gebouw van de Kennemer Golf club. waar het feest zal worden voortgeezt. Het is voor de Haarlemse ruitersport zeker te hopen dat de HRJV, die in het afgelopen jaar behalve dit concours al weer evenemen ten als de cross van het Naaldenveld en de jacht achter de honden naar Vogelenzang heeft doen herleven, haar activiteit met on verminderde kracht zal voortzetten. Waterpolowedstrijden Voor de eerste klasse competitie heren werd te Amsterdam de waterpolowedstrijd AZ—DWR gespeeld. De rust ging in met 0—2 en het einde kwam met 22. De ontmoeting DWTFuten in de tweede klasse D werd in het Sportfondsenbad ge speeld. Spoedig had Futen de leiding, waar na DWT kwam opzetten en Molenaar schoot de gelijkmaker in. P. Geukers bezorgde nog voor de rust DWT de leiding. 45 seconden na de hervatting was het wederom P. Geu kers, die er 31 van maakte en daarna de voorsprong vergrootte tot 41. Door niet goed overnemen van DWT in het midden van het veld, kwam een speler van Futen vrij met de bal en de DWT-doelverdediger werd ver rast, daar de bal via de midvoor hem pas seerde (42). Nadat Lablans nog een doel punt had gemaakt kwam het einde met eer 52 overwinning voor DWT. Voor dezelfde afdeling is in Naarden ge speeld de wedstrijd de VestVZV. De Vel- senaren verloren met 20. In Alkmaar ver loor DWT met 32 van DAW. In de reserve tweede klasse werd gespeeld de wedstrijd DZV 2—Haarlem 3 met resultaat een 21 overwinning voor de Haar lemmers. De wedstrijd HVGB 4DJK 3, reserve derde klasse, eindigde in 51. Voor de tweede klasse dames werd gespeeld wedstrijd ADZDWT, Paula van Bruggen maakte voor DWT het enige doelpunt. De wedstrijd HPCRobben 2 (dames) bracht een nederlaag voor HPC van 70. De uitslagen in de competitie van de kring Haarlem waren: Dames: DWT 3VZV 2 12. Meisjes: Haarlem aHVGB a 12. Heren, afdeling I: VZV 3—HVGB 5 1—1; afdeling II: DWT 3—DWR 4 0—4. Jongens: Haarlem —HVGB b 3—2. Voor de tweede klasse waterpolocompetitie werd gisteravond gespeeld de wedstrijd HaarlemMaas. Haarlem was sterker. De rust ging in met 61; het einde kwam met 92 in het voordeel van Haarlem. De wedstrijd Haarlem 2Robben 2 werd gespeeld voor de reserve eerste klasse. Haar lem 2 moest in de Robben zijn meerdere erkennen en verloor met 48. In Leiden verloor DWR 3 met, 30 van de Zijl 3. Paardensport Nimbus won de derby De derby te Epson, de klassieke Engelse paardenrace over anderhalve mijl, werd ge wonnen door „Nimbus"' met jockey E. C Elliott met hoofdlengte verschil voor Amour Drake" gereden door W. Johnstone en „Swal low Tail" onder jockey D. Smith. De race was zo spannend en het onderling verschil zo gering, dat de foto, aan de finish genomen, moest uitmaken, wie de winnaar was. De weddenschapepn stonden 7 tegen 1 voor „Nimbus", 10 tegen, 1 voor Amour Drake" en 100 tegen 8 voor „Swallow Tail". In totaal namen 32 paarden deel. Soflball-competitie De kampioen van verleden jaar „Gymna sion" en de runner up H.C.K. zijn in de juist begonnen softball-competitie uitste kend gestart. HCK versloeg „Catchers" uit Amsterdam kansloos 212; „Gymnasion" bereikte in slechts zes innings de recordscore van 392 tegen HCK II. Nu reeds wordt met spanning uitgekeken naar de ontmoeting HCKGymnasion. In de B-afdeling speelde Gymnasion III tegen het stedelijk Gymnasium. Eerstge noemd negental maakte wat minder fouten dan de tegenstandsters, en.won met 169. DECGymnasion II werd dapper, in stro mende regen begonnen, maar na twee innings gestaakt. ZEVENKAMPDAG DCO. De voetbal vereniging DCO hield haar jaarlijkse zeven kamp. Winnaar' bij de senioren werd K. Klop met 3824 punten; 2. G. van der Wie'le met 3210 pnt.; 3. L. Baay met 3149 pnt.; 4, B. de Jong met 3095 pnt.; 5. L. Plaizier met 3002 pnt. Bij de junioren werd T. Wiersma met 2870 pnt. winnaar en J. van Santen met 4860 pnt. bij de adspiranten. Winnaars van de onderdelen weren: L. Baay (hardlopen): K. IGop (verspringen en ver trappen)C. Schol ten (doelschieten), G. van der Wiele (in werpen) en P. Schouten (plaats de bal). Honderd leden namen deel. KRINGWEDSTRIJDEN IN STOOP'S BAD. Het eerste deel van de Kringkampioen schappen wordt hedenavond in Stoop's Bad verzwommen onder leiding van de Zwemclub Haarlem. Het programma luidt: 50 meter borstcrawl meisjes, 100 meter rugslag dames, 200 meter borstcrawl heren, 200 meter school slag dames, 5 x 50 meter borstcrawlestafette meisjes, 3 x 50 meter wisselslagestafette heren, schoonspringen, KLM-JUBILEUMMARS. De KLM-jubi- leum tocht welke uitgeschreven werd ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij is een groot succes geworden. Ongeveer 140 groepen namen deel met in totaal ruim 6000 deel nemers. De voornaamste uitslagen zijn: Eerste prijs voor de beste burgergroep 40 km., gewonnen door de wandelvereniging Excelsior te Scheveningen (dr. Plesman- beker). .Eerste prijs voor de beste militaire of overheidsgroep in uniform over 40 km. gewonnen door de Koninklijke Maréchaussée te Apeldoorn met 197 punten. Deze prijs be stond uit een klein model van een DC6, welke beschikbaar was gesteld door het KLM-per- soneel van Schiphol, Geldlening voor aanleg van provinciale wegen Gedeputeerde Staten van Noordholland vragen aan de Provinciale Staten ten be hoeve van de aanleg en verbetering der provinciale wegen, naarmate de behoefte daaraan zich voordoet, geldleningen aan te gaan tot een zodanig bedrag als nodig zal zijn, om een som Van 15.000.000 te verkrijgen, met bepaling, dat de leningen zullen worden aangegaan tegen een rente, waarvan de percentage-de door de regering gestelde normen niet overschrijdt. Ter toelichting wordt meegedeeld, dat een becijfering is gemaakt van de gelden, welke nog aan het wegenplan ten koste moeten worden gelegd. Het resultaat van de becijfering is, dat nog een bedrag van f 12.661.000 wordt vereist, althans voor die werken, waarvan de noodzakelijkheid voor zich spreekt en die veelal ook sluitstukken vormen van wegen, die reeds gedeeltelijk in aanleg of gereed zijn. Daarbij zou in de verdere toekomst voor' de algehele vol tooiing van alle tracés nog een bedrag van 15.643.000 nodig zijn. Met dit laatste be drag' willen Gedeputeerde Staten nog geen rekening houden. Stopzetting van het we genplan achten Gedeputeerde Staten niet doenlijk. Zij zien dan ook geen andere mogelijk heden dan geleidelijke voorzetting van het wegenplan, waarbij zij er uiteraard nauw lettend op zullen toezien, welke werken het meest urgent zijn, vooral ook gezien uit een oogpunt van economisch nut, dat de werken voor een bepaalde streek of voor de gehele streek met zich brengen. Spaarsaldi in eerste kwartaal 1949 gestegen Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in April bij de algemene spaarbanken werd ingelegd 27.023.956,en terugbetaald 29.641.563,Het spaartegoed vermin derde dus met 2.617.607,In de eerste vier maanden van dit jaar beliepen inleg en terugbetalingen respect, 133.984.550, en 117.120.996,hetgeen voor deze peroide een vermeerdering van de spaar gelden met 16.863.554,betekent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbe talingen in April respectievelijk 2.036.555 en 2.293.599 en in de eerste vier maanden respectievelijk 10.576.363 en 9.114.783. Bij de spaarbank voor de stad Amster dam werd in Mei ingebracht 1.726.501 en terugbetaald 1,475.826. Per eind Mei was het tegoed sinds 1 Januari toegenomen van 62.817.888 tot ƒ64.339.777. Het aantal boekjes in omloop nam toe van 170.287 tot 173.748. Bij de spaarbank te Rotterdam werd in Mei ingelegd 2.775.000 en terugbetaald 2.432.000. Er werd dus 343.000 meer in gelegd dan terugbetaald, (vorig jaar ƒ469.000 meer terugbetaald dan ingelegd). Op het eind van de maand was aan 309.442 inleggers 86.909:000 verschuldigd (eind December j.l. 83.435.220). r. LUIDSPREKENDE TELEFOON INSTALLATIES 1HLICHTIHGEN EN PROSPECTUS BIJ: JANSWEG 42, HAARLEM TEL. 11828-18626 mooie gezichtje zat onder het vuil en haar hand zat vol spinnewebben. Ik moet er ook weinig aantrekkelijk uitzien, riep ik uit. Is het héél erg? Iedere politieagent zou je inrekenen op een dergelijk verdacht uiterlijk, grin nikte Brannigan. Je moet daar in die kel ders flink rondgespookt hebben. Opeens kwam het beeld van de kolonel voor mijn ogen, zoals ik hem hoe lang geleden nu al de hall binnen had zien komen met bloed aan zijn hoofd en onder het spinrag. U moet in deze doorgang naar de kelders geweest zijn in de nacht, dat men mij naar het Huis aan de Baai liet komen, zei ik tot hem, U vertelde me, dat u zich niet precies kon herinneren, wat er toen met u gebeurd was, nadat u die slag op uw hoofd had gekregen. Het is wel mogelijk, gaf de kolonel toe. Hersenschudding brengt je in een derge lijke toestand. Ik moet gauwer dan men verwachtte weer bij kennis gekomen zijn en me teruggesleept hebben naar mijn werkkamer. Maar hoe ik die geheime opening achter de boekenkast gevonden heb, daar begrijp ik niets van. Brannigan haalde de brief te voorschijn, die ik het laatst gezien had, toen de man met de maskerkap deze mij voor had ge houden om te ondertekenen. Is deze brief echt? vroeg hij. Ik heb de handtekening met andere vergeleken en handschrift-experts hebben me verze kerd, dat het jouw schrift was. Ik geloof, dat ik beter bij het begin van mijn verhaal kan beginnen, legde ik uit. Ik tekende die brief alleen ten be hoeve van Judith. Toen ik vervolgens mijn hele verhaal vertelde, luisterden Brannigan en de kolo nel met de grootste aandacht. Ik zei niets over de liefdesverklaring', die Judith en ik elkaar onder zo tragische omstandigheden hadden gedaan, en evenmin vertelde ik iets over het tafereel, dat we in dit vertrek gezien hadden, waarbij Fellowes de kogel kreeg, die zijn dood ten gevolge had. Die geschiedenis bewaarde ik voor Brannigan in een onderhoud onder vier ogen. Als ik maar had kunnen vermoeden, dat je in dat verhaaltje van het dienst meisje Mary zou vliegen, zei Brannigan spijtig, dan had ik je natuurlijk afgehou den van die tocht naai- het Huis aan de Baai. Je bent geen politieman en bekijkt vrouwen van het type van Mary niet auto matisch als doortrapte leugenaarsters. Waarom heb je me niet laten waarschu wen over wat je van plan was te doen? Ik vermoedde, dat je me zou willen tegenhouden, bekende ik. En als Judith werkelijk in gevaar verkeerde, wilde ik naar haar toe. Brannigan schudde zijn hoofd, als had hij geen woorden voor wat hij hierover dacht. Toen ik die brief van jou kreeg met een Londens poststempel, zei hij, vermoed de ik dat dit een valstrik was. Toen de afperser jou die brief liet ondertekenen, wist hij niet dat je een briefje gekrabbeld had, dat juffrouw Clitherwood de volgende morgen aan mij bracht. En een uur na ontvangst daarvan was ik bezig het Huis aan de Baai van kelder tot zolder te door zoeken. De kolonel had intussen de maskerkap van de vloer opgeraapt en was bezig deze met een belangstellend gezicht te bekijken. Wordt vervolgd)..

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6