Haarlems Dagblad Achesons voorste! aangenomen nadat het eerst was afgewezen Bevin laat internationale situatie de revue passeren Burgerzin 63e Jaargang No. 19264 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132, Vrödag 10 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata" Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ^pretljtc 'itjaariemsclje «éourant (3iwio té $6) DirecteurenP. W. Peereboom en Ph. A. Mees DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN kunnen aanleiding geven tot meer dan een weemoedige bespiegeling over de vraag, wat er van de gemeentelijke autonomie is overgebleven en of' die ooit in haar oude omvang zal worden hersteld. Zij werpen ook het probleem op: is er genoeg belang stelling bij de kiezers, zijn er voldoende mensen die genoeg burgerzin hebben om een werkzaam aandeel in de arbeid der gemeenschap te nemen? Ten tijde van de samenstelling der groslijsten voor de raads verkiezingen is er op deze plaats op aange drongen dat diegenen, die daarvoor door hun bekwaamheid en karakter-eigenschap pen in aanmerking komen, zich voor een raadscandidatuur beschikbaar zouden stel len. Eerder is er hier op aangedrongen, bij herhaling, dat meer gedaan moet worden om het publiek begrip bij te brengen om trent het wezen der parlementair-democra tische regeringsvorm en omtrent de wer king van onze staatsinrichting: een taak, die geenszins alleen aan de scholen ten deel valt, omdat zij zich niet tot dé jeugd kan bepalen en die men op de kranten, in hun nog steeds zeer beperkte omvang, niet kan afwentelen. Niet alleen door cursussen in allerlei kring, maar ook door ruime ver spreiding van voor ieder begrijpelijke, een voudige lectuur zou men daar veel aan kunnen doen. Tegenover de propaganda van een leer, die Westelijke opvattingen omtrent vrije persoonlijkheid volkomen loochent zou dat ook een noodzakelijk mid del van zelfverdediging zijn. Er bestaat een andere, in de kern der zaak hechtere defen sie tegenover een opdringend Oosten dan die van een Atlantisch Pact. Stel u voor dat men verkiezingen, zoals bijvoorbeeld die welke nu voor de gemeen ten aan de orde zijn, te baat nam om zulke eenvoudige voorlichting in de vorm van een klein boekje in voor ieder verstaanbaar Nederlands te verstrekken. Het zou het juiste ogenblik ervoor zijn. Want op de dagen, waarop de kiezers worden opgeroe pen om hun stem uit te brengen, wordt hun aandacht noodzakelijkerwijs naar deze za ken getrokken en moeten velen er zich weer eens van bewust worden, hoe bitter weinig zij er eigenlijk van weten. Het zou hun aanleiding geven om zo'n eenvoudige uit eenzetting, als die goed en boeiend geschre ven was, met aandacht te gaan lezen. Ge kunt mij antwoorden dat ik met dit voor stel voor deze verkiezingen te laat kom. Dat is waar, maar het is in andere termen al meer dan eens hier gedaan. Ik geef de gedachte trouwens niet op; er komen weer verkiezingen en misschien zijn die voor de Tweede Kamer, die het breedste bestuurs- belang raken, er wel het meest geschikt voor. De kunst van het in boeiende vorm voor ieder bevattelijk maken het popu- ariseren van moeilijke onderwerpen telt in ons land niet zoveel beoefenaars. Maar zij zijn er en ongetwijfeld zullen zij met gelijkmoedigheid de nimmer ontbrekende critiek slikken, dat zij geen wetenschappe- lijk-verantwoord betoog hebben geleverd en een aantal ondergeschikte punten bui ten beschouwing hebben gelaten. Al voel dat een moeilijkheid in.de zaak is dat dergelijke voorlichting zo eenvoudig en tevens zo ongewoon zou zijn. In gemeentelijke zin doet men overigens sl hier en daar ongewone dingen ten aan zien van de ontwikkeling van burgerzin. Het is bekend dat Rotterdam, Enschedé en andere steden wijkraden hebben ingesteld, die tot taak hebben het gemeentebestuur van raad te dienen omtrent de noden en wensen van de bevolking der verschillende stadsdelen. Dit moet leiden tot een werk zamer deelneming in de openbare zaak dooi de kiezer. Te Utrecht heeft onlangs prof. Scholten de nieuwe kiezers de 23-jarigen toegesproken over de betekenis van het staatsburgerschap. Het weekblad Vrij Ne derland haalt deze feiten aan en ook de .burgerdag", die in Zaandam, den Briel en andere plaatsen is gehouden, in een betoog onder de titel „Activeer het burgerschap", hetgeen wil zeggen: Maak het burgerschap werkzaam. I-Iet menselijk leven moet krachtens zijn aard in dienst van iets gesteld worden, in dienst van een grootse of nederige onder neming, van een verheven of eenvoudig lot. Dit is een vreemde, maar onverbiddelijke voorwaarde, die in ons bestaan besloten ligt. Enerzijds is het leven iets dat ieder doet voor zichzelf en terwille van zichzelf. Anderzijds zal dit leven, dat alleen voor mij van belang is, wankel, slap en arm zalig verlopen als het door mij niet aan iets ondergeschikt wordt gemaakt." Zo heeft de Spaanse denker Ortega y Gasset het in een fan zijn boeken uitgedrukt en dat geldt ook lenvolle voor het tonen van burgerzin. Hij heeft eraan toegevoegd: „Ieder leven, dat aan zichzelf is overgeleverd, is van zich zelf ontheven. Het is leeg, het heeft geen laak.De zelfzucht is een doolhof. Leven s naar iets heen gezonden worden, het is :e gang naar een doel. Aan dat doel wordt aijn leven dienstbaar gemaakt. Indien men :esluit zich alleen binnen zijn eigen leven le bewegen, uit zelfzucht, dan komt men liet vooruit. Men gaat ook nergens heen; men draait slechts in het rond op dezelfde Plaats. Dit is een doolhof, een weg die ner gens heen voert, die in zijn doelloze wen- iingen verloren gaat." Ge ziet dat dit eenvoudige taal van een geleerd man is. Ge kunt eruit afleiden dat »ie zich in deze tijd leeg en onbevredigd roeit goed doet zich af te vragen: werk ik »it mee tot het bereiken van een doel dat ruiten mijn eigenbelang ligt? Ge kunt er »k uit afleiden dat het streven naar de «twikkeling van burgerzin een zaak van Matschappelijke gezondmaking en bevor- iering van levenskracht in het volk is. R. P. Consultatieve raad der Westelijke Unie bijeen De consultatieve raad van ministers van luitenlandse Zaken der Westelijke Unie 2l vermoedelijk 17 Juni te Luxemburg "ijeen komen. Dit zal de eerste vergade ring zijn sinds West-Europa onder de parapluie" van het Atlantisch pact is Ikomen. De voornaamste taak van de vergade- ing zal zijn de bespreking van de vorde- ingen, die gemaakt zijn op het gebied ior defensie-voorbereidingen door de ge- oördineerde militaire staven van de vijf inden. Voorts zal men moeten bespreken, oe de militaire plannen van de Wes- wlijke Unie en van het Atlantisch pact st best in elkaar kunnen worden gepast. WYSJINSKI'S „NEEN" WERD „JA' Eerste tastbare resultaat van de Parijse conferentie De vier ministers in Parijs hebben gis teren na een conferentie van bijna vijf uren besloten in te grijpen in de -moeilijkheden te Berlijn, door hun vertegenwoordigers aldaar op te dragen hun onderhandelingen over de uitvoering van de Jessup-Malik- overeenkomst aanstaande Maandag af te sluiten en er op die dag rapport over uit te brengen. Wysjinski had zich bijna de gehele zitting tegen Acheson's voorstel verzet, doch verklaarde tegen Met einde rapporten uit Berlijn te hebben ontvangen, die hem deden besluiten ermee in te stemmen. De drie Westelijke ministers hebben voorts Russische voorstellen tot het in voeren van de Oostelijke mark als enig betaalmiddel te Berlijn ongeïnteresseerd aangehoord en categorisch afgewezen. Wvsjinski's voorstel was gebaseerd op de instructies van Moskou van Augustus 1948 en op de aanbevelingen van de commissie van deskundigen van de Veiligheidsraad waarover Wvsjinski zelf zijn veto had uit gesproken. Hij achtte de Westelijke mo gendheden nog gebonden aan deze aan bevelingen van de commissie-Bramuglia, doch de Westelijke ministers meenden in' deze geheel vrij te zijn door de veranderde omstandigheden en door het oorspronke lijke veto van de Sovjet-Unie. Zij wilden met het oog op de onmoge lijkheid tot het bereiken van overeenstem ming overgaan naar de volgende agenda punten, doch hadden aan het einde dei- zitting nog niet besloten welk onderdeel zij op de volgende zitting zouden aan snijden. Volgens Wvsjinski moest het debat over de geldkwestie worden voortgezet. Schu- man zeide echter, dat nu er geen overeen stemming over de Berlijnse eenheid was bereikt, het ook weinig zin had hiermede verder te gaan. Acheson en Bevin waren het daarmee eens. Acheson leidde de discussie in over de verdere afwikkeling van de agenda. Bevin wenste het Duitse vredesverdrag behan deld te zien, Acheson en Schuman echter het staatsverdrag voor Oostenrijk. Minister Wysjinski beschuldigde zijn Britse, Franse en Amerikaanse collega's er herhaaldelijk van. dat zij weigerden het vraagstuk van de Berlijnse munteenheid te bespreken. Op een gegeven ogenblik verklaarde hij opgewonden in het Russisch dat, indien de ministers der Westelijke mogendheden wei gerden de agendapunten te bespreken, de bijeenkomst niet veel zin had en men, even goed tot sluiting van de conferentie kon overgaan. Deze opmerking werd in de Franse vertaling, opgenomen, doch toen de tolk dit punt in de Engelse weergave had bereikt, verzocht Wysjinski zijn opmerking betreffende het sluiten van de conferentie weg te laten. Eigenlijk heeft Wysjinski slechts ge deeltelijk ingestemd met het door.zijn col lega Acheson gedane voorstel, dat inhield dat de vier ministers aan de geallieerde militaire bevelhebbers te Berlijn gezamen lijk opdracht zouden geven, dat zij hun Uit een trein gevallen Jongen uit Haarlem tijdens een schoolreisje verongelukt Leerlingen van de Noorderschool (Chris telijke Opleidingsschool in de Velserstraat) maakten Donderdag een schoolreisje. Helaas is aan de opgewekte stemming een plotseling einde gekomen. In de trein ArnhemUtrecht is, onder Maarn, de 12- jarige Hendrik Z., wonende in het Klever park te Haarlem, uit de trein gevallen, met het noodlottige gevolg dat hij om het ieven kwam. In droeve stemming keerde het ge zelschap naar huis terug. Volgens een onderzoek door de Neder landse Spoorwegen ingesteld hebben andere scholieren verklaard, dat de jongen aan de deurknop heeft gedraaid, waardoor de deur plotseling open ging en hij uit de trein viel. wèrkzaamheden met betrekking tot het opheffen van de blokkade van Berlijn uiterlijk 13 Juni a.s. voltooid moeten heb ben. Het bij verrassing aan het einde van de zitting gedane Sovjet-Russische tegenvoorstel hield in, dat de ministers ieder afzonderlijk bovengenoemde opdracht aan de militaire bevelhebbers hunner regeringen té Berlijn zullen verstrekken. Het voorstel van Wysjinski werd door de drie andere ministers onmiddellijk aange nomen. Dit besluit is het meest tastbare resultaat, dat sinds het begin der confe rentie is bereikt. Nieuwe landingspoging van Coloradokevers Op het strand tussen Egrnond aan Zee en Den Helder hebben Donderdag Colo radokevers een nieuwe invasiepoging ge daan. In Den Helder werden terstond tien klassen van lagere scholen gemobiliseerd. De kinderen wisten op het strand tussen Den Helder, Huisduinen en Callantsoog 1600 kevers te vangèn. In Egrnond aan Zee hebben badgasten en schoolkinderen jacht gemaakt op de Coloradokevers, waarvan er bijna 5000 onschadelijk werden gemaakt. RAADSVERKIEZINGEN Winst voor K.V.P. en V.V.D.; verlies voor C.P.N. en P.v.d.A. In een twintigtal gemeenten in verschil lende provincies zijn reeds verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden. Uit de uitslagen blijkt dat de K.V.P. in deze ge meenten 7 zetels won. De V.V.D. ging 3 zetels vooruit en de protestants christe- 1 ijken 1 zetel. De C.P.N. verloor 6 zetels, de Partij van de Arbeid 2. Donderdagmiddag is ten paleize Soestdijk aan Koningin Juliana de Koninginne- haringwelke door de Rijksopperkeurmeester. de heer W. Don, uitgekeurd is uit de lading van de VI. 20S ..Frieda", schipper H. van Roon, aangeboden. Wel heeft de vorstin reeds op 20 Mei haring ontvangen van de KW. 227 „Karei Doorman", doch deze haring kon niet onder Rijkscertificaat worden geleverd, daar hij nog niet voldoende „rijpwas. Foto: De Koningin dankt de deputatie, die de haring aanbood. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin voor deze gelegenheid per vliegtuig uit Parijs overgekomen, heeft op de conferentie van de Labourpartij te Blackpool een rede uitgesproken, waarin hij de verschillende internationale kwes ties belichtte. Hij verklaarde dat de „tra ditionele argwaan" van Frankrijk ten op zichte van Engeland thans geheel uit de weg is geruimd en hetzelfde kan gezegd worden ten aanzien van Italië, met welk land samengewerkt dient te worden tot het vinden van een oplossing voor zijn economische problemen. Wat Oostenrijk betreft is Engeland ge heel bereid om tezamen met Amerika op redelijke wijze tegemoet te komen aan de aanspraken van dit land wat betreft de Duitse activa, mits „de economie van Oos tenrijk niet voor jarenlang zal overgele verd zijn aan de gunst van een andere regering". Bevin zeide te hopen, dat Oos tenrijk in de naaste toekomst zijn vrijheid zal herkrijgen en dat de bezettingstroepen zouden worden terugetrokken. Sterk blijven. Bevin vervolgde: „Er is nooit een dicta tor in de geschiedenis van deze wereld geweest, die niet over vrede gepraat heeft, wanneer hij oorlog voorbereidde. Laat u niet misleiden. Het grootste leger, de grootste macht in de wereld, wordt thans gemobiliseerd. Ik wil, dat hieraan een Als dank voor het schoolmateriaal dat Canadese schoolkinderen verleden jaar naar Nederland stuurden, overhandigde Tineke van Royen, het dochtertje van dr. J. H. van Royen, het boekje Behind the Dunes and Dykes(Achter duinen en dijken) aan Canada's oud-premier Mackenzie King. In totaal werden 6000 van deze boekjes, ieder vergezeld van een briefje van een Nederlands schoolkind, aan de UNESCO in Canada gestuurd. Tineke van Royen (links) in vrolijk gesprek met de heer Mackenzie King. Rechts van hen, op de kist met de boekjes, de vierjarige Wim van Royen. einde komt, niet door oorlog, maar door dat wij zelf Sterk blijven". Hij zei, dat de landen in het Westen geen middelen tot verzet hadden. Daarom sloten zij het verdrag van Brussel. „Ik ga Zaterdag naar Luxemburg om met de an dere ministers van de Westelijke Unie culturele, economische, en militaire détails te bestuderen en uit te werken, opdat wij ons in het Westen kunnen verdedigen". Over het Atlantisch pact, dat hij be schreef als ,de grootste stap op het gebied van collectieve veiligheid, die ooit in de geschiedenis der wereld is gedaan", hij: „Beweerd wordt, dat 't tegen de Sovjet Unie gericht is. Indien de Sovjet-Unie echter niet aanvalt, dan is het niet tegen haar gericht". Naast elkaar. Over de conferentie te Parijs zei hy: „Indien wij geen overeenstemming kunnen bereiken over hoe wij zullen leven, moe ten wij tenminste besluiten naast elkan der te leven. De Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie zullen wellicht niet in staat zijn een schriftelijke overeenkomst te bereiken. Maar er zou een mogelijkheid kunnen zijn van een ongeschreven over eenkomst, waarin zij in economische en andere aangelegenheden van gemeenschap pelijk belang elkaar zouden kunnen hel pen zonder dat Engeland zich zou ver plichten tot principes, die het niet werke lijk kan verteren". Over Indonesië zei Bevin, dat hij hoopte, dat binnenkort de Nederlanders hun pro blemen daar zouden oplossen en er vrede zou worden gesloten. Over China zei hij dat het Chinese probleem door de Chine zen zelf moet worden opgelost. Grote manoeuvres der Westelijke Unie Ook Amerika zal deelnemen De Parijse correspondent van de New York Times schrijft dat eenheden van de luchtmacht en kleine onderdelen van de landmacht der Verenigde Staten in het laatst van September tezamen met troe pen van de Westelijke Unie manoeuvres zullen houden in het Moezeldal tussen Koblenz en Metz. De troepen der Bene- luxlanden zouden echter niet buiten de grenzen der Benelux opereren. Van bevoegde Nederlandse zijde kon men ons hieromtrent nog geen nadere in lichtingen verstrekken. Door het hoofdkwartier van de Ame rikaanse nationale defensie is medege deeld dat het „niet onwaarschijnlijk" is dat eenheden van de Amerikaanse lucht macht en van het Amerikaanse leger deel zullen nemen aan gemeenschappelijke ma noeuvres van militaire eenheden der Westelijke Unie-landen, die eind Septem ber a.s. in Frankrijk zullen wprden ge houden. De zestig in Engeland gestationneerde super-vliegende forten (,,B-29"-toestellen) zullen, evenals verleden jaar, in samen werking met de Britse luchtmacht deel nemen aan verdedigïngsoefeningen ter zee en in de lucht, die eind Juni of begin Juli a.s. zullen worden gehouden. Drie militaire vliegtuigen verongelukt Twee Spitfires van de Nederlandse lucht strijdkrachten, de H-5 en de H-32, die Don derdagmorgen van het vliegveld Twente waren opgestegen, hebben wegens motor storing noodlandingen moeten maken. De H-5, bestuurd door de eerste luitenant J. Eden, kwam, zoals wij nog in een gedeelte van onze vorige oplaag hebben gemeld, in een weiland bij Usselo neer. Het toestel sloeg tweemaal over de kop, waarbij beide vleugels afbraken. De romp schoof onge veer veertig meter door. Enige personen die op het land aan het werk waren, snel den toe en wisten met een in allerijl ge haalde ijzerzaag de piloot uit de cabine te bevrijden. Hij werd naar een ziekenhuis te Enschedé overgebracht. Aanvankelijk meende men dat hij beide armen en een been had gebroken, doch dit bleek niet het geval te zijn. Wel had hij enige diepe vlees wonden opgelopen. Zijn toestand is bevre digend. De Spitfire H-32 moest een noodlanding maken bij Iserlohn op Duits gebied in de Britse sector. De bestuurder, de tweede lui tenant H. J. Polmer, werd hierbij licht ge wond. Hij is opgenomen in een ziekenhuis te Minden in Duitsland. Zijn toestand is niet ernstig. Het toestel werd vrij ernstig beschadigd. Ook hier was motorstoring de oorzaak van de noodlanding. Behalve de twee Spitfires is gisteren nog een derde militair vliegtuig neergestort. Van een Firefly van de Marine-lucht vaartdienst, die omstreeks half vier opsteeg van het vliegveld Valkenburg bij Leiden, sloeg vlak na de start de motor af. De piloot, de luitenant-vlieger der derde klasse W. Duinker trachtte in een duinpan op het terrein der duinwaterleiding een noodlanding te maken. Het vliegtuig werd daarbij ernstig beschadigd. De piloot en de tweede inzittende, de sergeant-vliegtuig maker A. A. M. Rietveld, kregen slechts lichte kwetsuren. De firma Rector wil haar bedrijf sluiten Conflict met Vakorganisatie Gedistilleerde Dranken De firma J. H. Rector en Co., distilla teurs en likeurstokers te Amsterdam heeft medegedeeld, dat zij zich wegens maat regelen van de Vakorganisatie Gedistilleer de Dranken genoodzaakt ziet haar bedrijf per 15 Juni te sluiten. Hiedoor zullen 30 leden van het personeel zonder werk komen. De firma is van mening, dat verandering moet worden gebracht in de kar tel ver deling, die sedert 1933 onafgebroken is ge handhaafd. De Vakorganisatie Gedistilleer de Dranken, een semi-overheidsinstelling, wijst de distilleerderijen grondstoffen toe. Behalve van grondstoffentoewijzingen zijn de distilleerderijen afhankelijk van een hun door de vakorganisatie opgelegde afzet- restrictie. Zowel grondstoffentoewijzing als afzetrestrictie zijn gebaseerd op die van 1939. De firma acht zich benadeeld daar de afzet slechts anderhalf maal die van 1939 mag bedragen. Naar aanleiding van deze mededelingen heeft het ANP zich gewend tot de afdeling voorlichting van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, die het volgende meedeelde: De binnenlandse afzet van gedistilleerd in 1948, gebaseerd op de grondstoffentoe wijzing, bedraagt ongeveer anderhalf maal die van 1939. De afzetrestrictie, welke ge baseerd is op de omzetten in 1938/1939, geldt voor alle fabrieken. De grondstoffen- quotering voor de fabrikanten van gedistil leerd blijft ondanks het feit, dat aan de behoefte van het publiek (de consument dus) nagenoeg is voldaan, gehandhaafd tot blïikt dat ook van de zijde der fabrikanten het verzadigingspunt is bereikt en er geen gevaar meer bestaat voor een ontwrichting van de spiritus-positie. Spiritus is een grondstof, die niet alleen voor de vervaar diging van gedistilleerd wordt gebruikt doch Voor vele andere doeleinden. Dat dit verzadigingspunt nog niet is be reikt, bewijzen de vele gevallen van „zwarte" aankopen van grondstoffen, die bij een groot aantal fabrikanten geconsta teerd zijn. De fa. Rector heeft, aldus de mededeling van het ministerie, speculerend op een spoedige afschaffing van de grond stoffen-quotering, haar. productiecapaciteit vergroot. Voor export-orders krijgen de fabrikanten de nodige grondstoffen, zo ook de fa. Rector. Gebleken is, dat de firma heeft getracht het daaruit gefabriceerd ge distilleerd in het binnenland af te zetten. Toen in September 1948 de rantsoenering van gedistilleerd voor de slijters en het publiek werd afgeschaft en de verwachting bestond, dat ook de grondstoffenvoorzie- ing voor de fabrikanten weldra niet meer aan restrictie gebonden zou zijn, is aan de fa. Rector op haar verzoek een werkvoor- raad gegeven, die haar in staat zou stellen op het ogenblik, waarop deze vrijstelling zou ingaan over een voorraad „belegen" product te beschikken, zodat zij niet bij haar collega's ten achter gesteld zou zijn. Ook deze werkvoorraad is in het binnen land afgezet. Een verzoek tot verdere ver hoging van de grondstoffentoewijzingen onderwindt vertraging wegens deze feiten. Naar aanleiding van deze mededelingen van het ministerie deelt de firma Rector mede, dat over deze kwestie een kort ge ding aanhangig is gemaakt door de vak organisatie. Dit zal door de tuchtrechter voor de voedselvoorziening te Amsterdam worden behandeld. De firma is van mening, dat pas na de uitspraak van dit kort ge ding mag worden gezegd of zij al of niet een overtreding, zoals door het ministerie is omschreven, heeft begaan. Versterkingen naar Hongkong Aanzienlijke Britse versterkingen zullen naar Hongkong worden gezonden, zo heeft de Britse minister van Defensie, Alexan der, aan de opperbevelhebber admiraal Sir James Patrick Brind te Hongkong meegedeeld. Deze nieuwe troepen, tezamen met de ervaren strijdkrachten ter plaatse, zo voegde de minister hieraan toe, „zullen het tastbare bewijs leveren, dat de Britse regering resoluut is in haar houding en zal vasthouden aan haar reeds bekend ge maakte politiek van standvastigheid, ge combineerd met de oprechte wens goede betrekkingen te vestigen en te handhaven met het volk van China". Hef woord is aan Constantijn Huygens: Het leven is een droom, maar dromen is geen leven. Radio-toespraak van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft Donderdag avond over beide radio-zenders de vol gende rede uitgesproken ter gelegenheid van de Pinkstertijd: „De Heilige Geest door God met Pink steren gezonden, moge ons niet slapende vinden, in dromen verzonken over dingen die vergaan, zelfvoldaan bij het gedenken van hetgeen door ons niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de grootste fout, die een mens begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdienstige begrippen. Dat God's Geest ons klaar wakker vinde, be reid te „staan" voor wat ons wachten moge en voorwaarts te gaan. Immers hoe kan de Heilige Geest woning bij ons maken en hoe kunnen wij Zijn taal spreken, „de taal die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze hemelse gave met achterstelling van alle andere wensen en verlangens? Tenzij ons hart brandende in ons is, bewust en vol ver wachting om daarop weerklank te geven, hoe kan die heilige kracht ons opheffen tot Hem, wiens komen de verlossing onzer zielen betekent? Want is dit niet het waar merk van Zijn heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor onze ogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des Allerlioog- sten? Te lang is de wereld reeds blind ge weest voor de waarheid dat noch ideolo gieën, noch stoffelijke belangen ons kunnen brengen tot die inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de verbijsterende ver warring, waaruit wij uitkomst zoeken, doch slechts wanhoop vinden. Voorgekomen uit het verkeerde beginsel vast te houden aan bepaalde stelsels en bepaalde vormen, zijn de pogingen, over de gehele wereld onder nomen, hoe verschillend zij zich mogen voordoen, tevergeefs, omdat het uitgangs punt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wij ge werkt hebben voor de spijs die vergaat. Onze daden, niet onze woorden, getuigen van ons dat wij op dat voedsel meer ver trouwd hebben dan op het brood, dat van de hemel neerdaalt, zelfs in de verlaten heid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbare zelf genoegzaamheid en van alle dingen die wij gewrocht hebben ten koste van onze naaste, om af te breken wat wij opbouwden als zelfbescherming, zowel verstandelijk, moreel, als stoffelijk, want dit bleken nood lottige staketsels te zijn, zowel tussen mensen onderling, als tussen God en de mens. Niets rest ons dnn deze donkerste ure der mislukking te helpen omzetten in een volkomen keerpunt. Door niet langer aan de leiband te lopen van berekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrou wen aan de leiding van Hem. „wandelende met Hem". Wiens liefde boven onze be vatting en al ons denken uitgaat. Wiens hand in tegenstelling tot de aardse leids lieden, ons leidt naar de eeuwige vrede". Deze rede werd, nadat de Prinses haar uitgesproken had, vertaald in het He breeuws. De Wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Nederlands, waar na H.K.H. haar voorts in het Engels en Frans uitsprak. Guerilla-activifeif in Indonesië BATAVIA (Aneta) Sedert 19 Decem ber hebben de Nederlandse troepen rond 600 mortieren, 450 machinegeweren en vele duizenden handvuurwapenen, munitie en explosieven in beslag genomen, aldus wordt van officiële zijde gemeld. In het gebied tussen Magelang en Djokja werden enkele kleine groepen, die con- vooien beschoten, buiten gevecht gesteld. Te Solo is de activiteit der guerilla's de laatste maanden voortdurend toegenomen en worden overvallen door communistische groepen op de bevolking gemeld. Bij het optreden van Nederlandse troepen tegen volgelingen van het „Front Demokrasi Rakjat" bleken deze laatsten goed be wapend te zijn. In het grensgebied tussen Madioen en Solo werd een aantal guerilla's gedood of gevangen genomen, waarbij dum-dum munitie in beslag werd genomen. Dinsdag werd de onderneming Koebang Kangkoeng, ten Oosten van Bandjar, aan gevallen. Hierbij werd de administrateur, de heer J. van Offeren, gedood en zijn echtgenote ontvoerd. Maandagnacht had een aanval plaats op de onderneming Giriawa§, ten Zuiden van Garoet. De aanval werd afgeslagen zonder dat er slachtoffers werden gemaakt, doch vijf geweren werden door de guerilla's buitgemaakt. Woensdagavond is de laatste personen trein van Garoet naar Tjibatoe beschoten; één passagier werd gewond. Met ingang van 16 Juni is benoemd tot burgemeester van Westkapelle mr. M. Tyde- man te Bilthoven. OVERAL, DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, (opge maakt te 10 uur): Droog weer en overdag perioden met zonneschijn. Matige tot zwakke wind overwegend tussen Noordwest en Noordoost, Gematigde temperaturen. 11 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 20-59 uur Maan op 22.31 uur. onder 4.02 uur Hoogwaterljjden: Vrijdag 10 Juni: 2.45—15.16 uur Zaterdag 11 Juni: 3.35—16.03 uur. Laagwatertjjden: Vrijdag 10 Juni: 10.47—23.14 uur Zaterdag 11 Juni: 11.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1