c 3 Schade door bezetting en roof wordt op 25.7 milliard geschat Jmiida z|™±uin Employé bij suikerfabriek te Halfweg zou vijftien mille hebben verduisterd Wereldnieuws Vrijdag 10 Juni 1949 Haarlems Dagliïad De vergoeding bestaat tot dusverre slechts uit de teruggave van een deel der geroofde goederen. Herstelbetalingen van weinig betekenis Voor de derde maal is er een jaarverslag verschenen van het Commissariaat-gene raal voor de Nederlandse Economische be langen in Duitsland. Onlangs werd beslo ten het commissariaat in Juni te liqui deren, zodat er van moet worden uitge gaan, dat het derde jaarverslag tevens het laatste zal zijn. In een inleiding schrijft de commissaris- generaal, dat het commissariaat aan het einde van het restitutiewerk staat. Alleen ten aanzien van binnenschepen en effecten moeten nog enkele principiële beslissingen worden genomen. Daar er van uitgegaan wordt, dat dit jaar verslag 't laatste zal zijn, heeft men daaraan een beschouwing toegevoegd, getiteld „res titutie in theorie en practijk". Hierin is een algemeen overzicht gegeven van de juri dische vraagstukken, samenhangende met de restitutie, van de resultaten, die be reikt zijn en van verschillende andere bij komende punten. De Nederlandse regering claimt een be drag van ƒ3.640.000.000 wegens schade door roof. Dit bedrag omvat niet de waar de van dé naar Duitsland gevoerde goede ren, welke door de Duitsers werden betaald met „bezettings-guldens". De hierdoor aan 't nationale vermogen toegebrachte schade wordt apart op de schaderekening vermeld. Wat terugkwam. Volgens een enquête werden in totaal circa 55.000 machines weggevoerd. Hier van zijn er 15.000 gerestitueerd, dus 27 procent. De taxatiewaarde van de terugge voerde machines en- grondstoffen is circa 35.000.000,tegen een claim-waarde van 1.000.000.000,—. Wat de spoorwegen betreft kan gezegd worden, dat vrijwel alle weggevoerde loco motieven, rijtuigen en een groot percen tage van de goederenwagens werden te ruggevonden. Betrekkelijk gering waren de resultaten bij de bovenbouwmaterialen, slechts een klein percentage van de ver dwenen dwarsliggers werd teruggevonden. Alle 301 geroofde tramwagens werden opgespoord en (op zeer enkele na die on herstelbaar waren beschadigd) terugge bracht. Van de 3354 weggevoerde binnenschepen werden tot 1 Maart 1949 ongeveer 2200 schepen teruggebracht. Van ongeveer 500 schepen was op die datum de verblijfplaats bekend, zodat mag worden aangenomen, dat deze ook nog terugkomen. Van andere vervoermiddelen waren de restitutieresultaten slécht. De geroofde auto's en fietsen waren inmiddels versleten of niet meer identificeerbaar. Voor de ge- hele groep „vervoer" was geclaimd 440.000.000,De taxatiewaard^ der ge-, restitueerde goederen in deze groep is on geveer 110.000.000, Voor goud en buitenlandse bankbiljetten was geclaimd ƒ310.000.000,De taxatie waarde van het gerestitueerde is 200.000.000,—. Wat juwelen betreft was 300.000.000, geclaimd. De taxatiewaarde van het ge restitueerde is 1.000,000,Het is on mogelijk gebleken ook maar een klein deel van het geroofde op te sporen. Voor onge zette diamant was de claimwaarde 34.500.000,De restitutiewaarde is 15.000.000,Verder was geclaimd 200.000.000,voor voorwerpen met cul turele waarde, met iïbegrip van antiek meubilair, tapijten en porcelein. Van de enigszins belangrijke schilderijen is 80 procent terug. Het is vrijwel onmogelijk een waarde van het gerestitueerde op te Jï De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 9.00 Symphonisch concert. Frans programma. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Cora May, Max van Praag en Johan Jong. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Orkest Spike Hughes. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Koninklijke Mili taire Kapel. 15.00 Proza en poëzie van Twente. 15.25 Omroeporkest met Alice Heksch. piano: Pianoconcert in Es, Mozart; Pastoralesuite, Larsson. 16.25 Kwartet Cor- duwener. 16.45 Sport. 17.00 Nieuwe platen. 17,30 Om en nabij de twintig. 18.15 Lichte pianoklanken. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Ds. G. J. Sirks, Amsterdam. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Accordeola. 20.45 Revue. 21.45 Socalistisch commentaar. 22.00 Vindobona Schrammel'n. 22.25 Flitsen uit het leven. 22.40 Cor Steyn, orgel. 23.15 Orkest George Helvoirt. 23.40 The Inkspots. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Gewijde muziek. 8,30 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Werken van Ravel en de Bourguignon. 9.35 Gedeelten uit opera's van R. Strauss. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Opgewekte melodieën. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 licht pianospel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Amusementsorkest. 13.50 Film en to neel. 14.10 Omroeporkest. 14,40 Boeken nieuws. 14.50 Omroeporkest. 15.10 Muziek- cursus. 15.30 Musetteklanken en chansons. 16.00 Luchtvaart. 16.10 Koor. 16,30 Grego riaans, 17.00 Wigwam. 18.00 Sextet Henk Orthmann. 18.30 Journalistiek overzicht. 18.45 Septet Johnny Ombach. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Franse operamuziek. 19.45 „Kampvuren langs de Evenaar". 20.05 Gewone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Platen. 21.00 Cabaret, 21.45 Puzzle. 22".00 Amusements orkest. 22.30 Ave Verum, Mozart. 23.15 Radio Philharmonisch Orkest, met Carel van Leeu wen Boomkamp, cello: Ouverture „Hebri- den", Mendelssohn; Cello-concert in a, Saint- Saëns: drie fragmenten uit „De Doge van Venetië", Wagenaar. geven. Voor platina was de claimwaarde 500.000.Van de circa 220 kg geroofde platina werd ongeveer 35 kg gerestitueerd, Voor de groep landbouw en veeteelt, han del, particuliere eigendommen, zilveren en gouden voorwerpen, voorwerpen van we tenschappelijke en opvoedkundige aard, was -in totaal 855.000.000,geclaimd. Voor zover het mogelijk was de gerestitu eerde goederen in deze groepen onder te brengen, werd de waarde hiervoor ge taxeerd op circa 8.000.000,Erf kon hier slechts weinig succes worden bereikt, omdat de geroofde goederen of opgebruikt of niet identificeerbaar zijn. Geclaimd was 500.000.000,voor ge- confisceerde of geroofde „Duitse en andere buitenlandse effecten". De restitutie was tijdens het opstellen van het verslag nog niet begonnen, zodat geen resultaten kon den worden vermeld. Wanneer men, ondanks de vele bezwaren, verbonden aan een vergelijking in geld, een optelling van de waarde der gerestitu eerde goederen maakt en daarbij die der culturele voorwerpen op 20.000.000, stelt (een bedrag, dat niet. meer dan een grove schatting is) dan komt men op een totaal taxatiewaarde aan gerestitueerde goederen van 389.200.000,Tegenover de claim van 3.640.000.000,(minus ƒ500.000.000,— effecten ƒ3.140.000.000) werd dus 12,4 procent teruggevoerd. Herstelleveringen. Hoe staat dit resultaat ten opzichte van de andere vorm van schadevergoeding door Duitsland, de herstelbetalingen? De schade, die Nederland door de Duitse bezetting heeft geleden, is vele malen groter dan de schade door roof. De Nederlandse regering berekende haar op ƒ25.725,000.000, Daarin is de 3.640.000.000,voor schade door roof begrepen. Men maakte op de Par ij se conferentie over de herstelbetalingen een regeling om trent het percentage, dat elk land zou krij gen uit datgene, wat als herstelbetaling ter beschikking zou komen. Men maakte hier bij onderscheid tussen twee categorieën. Categorie -A omvatte elke vorm van her stelbetaling. Voor Nederland werd een per centage van 3,9 vastgesteld. In categorie B, omvattende industriële outillage en schepen, werd het percentage voor ons land op 5,6 vastgesteld. Onder A vallen de door de geallieerden geconfisceerde Duitse bezittingen in het buitenland, de eventuele herstelbetalingen door middel van confiscatie van een deel der Duitse productie en de opbrengst van de door de Duitsers bij hun terugtocht achtergelaten goederen (z.g. oorlogsbuit). Categorie B omvat de fabrieksinstalla- ties en schepen, die door de bezettende mogendheden als herstelbetaling ter be schikking zouden worden gesteld. Men mag aannemen, dat Duitsland in categorie B niet meer dan voor 1.000.000.000,mark zal leveren. Daar het wel vast staat, dat zeker 100 a 120 fabrieken van de lijst zullen worden geschrapt, zal het uiteindelijk ter beschikking komende bedrag nog lager worden. Nederland ont vangt 5,6 procent van het totaal. De prac tijk heeft geleerd, dat de inkoopwaarde van de verkregen machines zodanig is, dat 1 mark op 0,50 kan worden gesteld. Re kening houdende met deze factoren neemt men aan, dat ons land niet meer d^i on geveer ƒ20.000.000,uit dien hoofde zal ontvangen. Wat categorie A betreft verwacht men, dat er met betrekking tot de opbrengst van Duitse bezittingen in het buitenland en het lage Nederlandse percentage in deze categorie (3,9 procent) geen bedragen uit zullen komen, die in enige verhouding staan tot de Nederlandse claim. De her stelbetalingen uit de lopende productie kunnen buiten beschouwing blijven, om dat het wel vaststaat, dat daarvan niets te recht komt. Voor de derde soort (oorlogsbuitgoede ren) werd Nederland genoteerd voor onge veer 10.000.000, Geconcludeerd wordt in het verslag, dat het totaal voor Nederland als herstelbeta ling ter beschikking komende bedrag in geen enkele verhouding staat tot de Ne derlandse schade-claim (ons land krijgt in categorie B 0,1 tot 0,15 procent van de claim) en ook, dat de waarde van de aan Nederland als herstelbetaling toegewezen goederen slechts een gering deel is van dat gene wat Nederland heeft weten te resti tueren. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de enige belangrijke vergoeding, die Nederland van Duitsland heeft gekregen voor de aange richte schade, de restitutie is geweest. De autobus in Heemstede BinnenwegBronsteeweg of Dreef? Nu de trambaan van de lijn Haarlem Leiden verwijderd mag worden, zal binnen kort ook in Heemstede begonnen worden met het opbreken van de rails en het ver wijderen der bovenleiding. Voorlopig zul len de wegen die gedeeltelijk opgebroken moeten worden, zonder meer bestraat wor den. Vóór een beslissing genomen wordt hoe het wegdek op de Binnenweg en de Bron steeweg definitief zal worden, moet eerst uitgemaakt worden waar de autobus naar Haarlem zal lopen. Deze bussen rijden nu over de Binnenweg en de Bronsteeweg, maar er is reeds lang een actie gaande om de Dreef aan te wijzen als verkeersroute. Het gemeentebestuur heeft nog geen defini tieve keuze gedaan en het laat zich aan zien, dat het ook nog wel enige tijd zal duren voor die beslissing genomen zal wor den. Men wil dit vraagstuk, dat van veel belang voor de gemeente is, van alle kan ten bekijken. Er zijn adressen op het raad huis ontvangen van bewoners dier wegen, maar daarmee wordt nog geen „voldoende materiaal verkregen om over de zaak te beslissen. Vandaar dat nog volstaan wordt met een voorlopig herstel van de wegen als de tramrails verwijderd zijn. Verkiezingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid De Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid lioudt op Maandag 13 Juni in het Gemeentelijk Concertgebouw gen opënbare verkiezingsvergadering. De spre kers, D. J. A. Geluk, wethouder van On derwijs en Kunstzaken, mevrouw mr. E. van Eck-Thiel en E. F. Albrecht en W.'F. Happé, raadsleden, zullen ieder in een Jvort betoog een deel van het gemeentelijk beleid bespreken. De Stem des Volks on der leiding van Maurice van IJzer luistert de bijeenkomst op. Een luifeltje bezweek Hedenmorgen stond de 46-jarige J. v. d. L.de L., wonende aan de Vergierde- weg in Haarlem-Noord op een trap, die op een luifeltje geplaatst was, ramen te lappen. Het luifeltje, dat vermolmd bleek, bezweek, waardoor mevr. v. d. L. viel en in de voortuin van het huis terecht kwam. Er werd hulp verleend door de Ongeval- lendienst. Met een linker enkelbreuk werd mevr. v. d. L. naar de Mariastichting ver voerd. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK De Arrondissementsrechtbank te Haar lem behandelde Donderdag .de zaak tegen J. C. M. uit Haarlemmermeer, wie ver-, duistering van vijftien duizend gulden ten laste was gelegd ten nadele van de suiker fabriek „HoUand" te Halfweg, waar hij als terreinchef werkzaam was. De ver dachte was belast met het regelen en ad ministreren van de verkoop van pulp, een afvalproductbij de suikerfabricage, aan binnenvaartschippers, die deze pulp weer aan boeren plegen te verkopen. Hij zou daarbij kleinere hoeveelheden verkochte pulp hebben opgegeven dan in werkelijk heid verkocht waren, en zodoende bij de campagnes 1947-'48 en 1948-'49 'in totaal vijftien miüe voor zichzelf hebben gehou den., De fabrieksdirecteur de heer C. P. Zon- nevylle getuigde, dat hij verdachte al eer der niet had vertrouwd en hem had ge waarschuwd; een agent van politie te Halfweg, die de zaak had onderzocht, was eveneens als getuige opgeroepen. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen M. anderhalf jaar gevangenisstraf. De raadsman van verdachte, mr. dr. F. B. Jonker te Amsterdam, betoogde dat zijn cliënt een ijverig en bekwaam werker was geweest, die op het bedrijf een grote ver antwoordelijkheid bezat en daar reeds meer dan 25 jaar werkte. Een verbittering, die bij hem langzamerhand is gegroeid toen hij gedurende de jaren na de oorlog zijn verdiensten niet voldoende erkend voelde, hebben hem volgens de verdediger voornamelijk tot deze praktijken gebracht, Bovendien was de boekhouding bij het be drijf in 1947, aldus mr. Jonker, zeer slor dig te noemen, iets dat verdachte moeilijk had kunnen verdragen en de verleiding voor hem in de hand had gewerkt. Gezien de gezondheidstoestand van verdachtes vrouw, die zwaar ziek is, andere zorgen in zijn gezin, en het feit dat hij reeds vijf Nieuwe huisouders voor Christelijk Militair Tehuis Wegens het vertrek van de huisouders van het militair tehuis aan de Jansweg, de heer en mevr. Van den Burg, geschiedde Woensdagavond de installatie van de nieuw benoemde huisouders, de heer en mevr. Lemmers. Bij afwezigheid van de voor zitter ds. W. J. van Elden opende de heer J. H. Zeldenrijk de vergadering met het zingen van lied 97 6 uit de soldatenbun- del. De spreker heette luitenant-kolonel H W. Lenderink en de veldprediker J. Brouwer en afgevaardigden van Pro Rege I welkom. Vader en Moeder Van den Burg werd dank gezegd voor al het werk dat zij ge daan hebben aan de militairen. De nieuwe huisouders werd een hartelijk welkom toe geroepen. De heer L. Lam, secretaris van het be stuur memoreerde de taak der huisouders die volgens hem zeer groot is, maar ge weldig mooi. Een der militairen richtte een woord van afscheid tot de huisouders. Hun werd dank gezegd voor al hetgeen zij gedaan hadden. Luitenant-kolonel H. W. Lenderink sprak de mannen toe, „Op mijn medewerking kunt gij rekenen, maar schep zelf een prettige sfeer. Van onze kant zullen we alles doen om het U hier naar de zin te maken, maar bezoek dit Militair tehuis dan ook trouw". De nieuwe huisvader, de heer W, Lem mers, sprak de militairen en bestuur toe. maanden voorarrest heeft gehad, verzocht de raadsman om onmiddellijke invrijheids- stelling. Dit verzoek werd door de Recht bank geweigerd. Zwijggeld? De hoofdcontroleur bij de fabriek W. J. C. te Halfweg stond" eveneenk terecht. Hij zou een maal een bedrag van 5000 en een andere keer 1500 van J. Q. M. hebben ontvangen. Verdachte ontkende dit ten stelligste, doch volgens de getuigenverklaring van M. had de hoofdcontroleur deze bedragen inderdaad aanvaard. De politie had boven dien in M.'s werkkamer een briefje aan getroffen met de letters „W. C., 1500", het geen M. zeide te hebben gebruikt voor privé-administratie van de verduisterde gelden. De letters W. C. zouden op ver dachte betrekking hebben. De Officier van Justitie had de indruk, dat verdachte de bewuste geldbedragen wel degelijk had aanvaard. M. kan bij ?ijn verklaring hierover geen enkel belang hebben, integendeel: hij 'stelt zichzelf daar bij nog eens in een slecht daglicht. De officier eiste in dit geval een maand ge vangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps, be twistte het dat het bewijs wettig geleverd zou zijn. Aan het bewuste briefje moest men volgens hem niet te veel waarde hechten; M. had het geschreven, nadat hij gehoord had dat de politie op bezoek was geweest bij de fabrieksdirectie, en de ver dediger. zag in M.'s getuigenverklaring een poging om C. in zijn val mee te slepen. De terreinchef kan het briefje hebben ge bruikt om de politie op de hoofdcontroleur af te sturen, en daarmee het onderzoek „af te' dammen", zodat hij geen andere namen zou hebben te noemen. Mr. Stomps vroeg dan ook vrijspraak. Nadat verdachte nog eens zijn onschuld had betuigd, sloot de Rechtbank, die werd gepresideerd door mr. H. J. Ferwerda, het onderzoek. Uitspraak in beide zaken op 23 Juni. Provinciale subsidie voor wetenschappelijk werk Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de Christelijke Vereniging voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede te beginnen met'1949, tot we- •deropzeggens toe een jaarlijkse subsidie van /..2500 te verlenen als bijdrage in de kos ten van het wetenschappelijk werk der vereniging. De brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder die is gelegen te Halfweg en bij dat waterschap in beheer en onderhoud is, wordt door een nieuwe brug vervangen, welke thans gereed is. Het waterschapsbestuur heeft de wens te kennen gegeven de oude brug af t,e bre ken. Gedeputeerde Staten stellen de Pro vinciale Staten voor de brug aan het openbaar verkeer te onttrekken. In een brief aan de Provinciale Staten schrijven Gedeputeerde Staten, dat sedert 1937 telkens voor een periode van drie jaar aan de in de provincie gevestigde borgstellingsfondsen een provinciale sub sidie wordt verleend. De regionale fond sen hebben in de twaalf jaren bewezen niet alleen door het verlenen van borg stellingen, doch vooral door bemiddeling en bijstand en het doorvoeren van sane ringsmaatregelen aan een groot aantal van de in de aangesloten gemeenten wonende middenstanders zakelijke hulp te kunnen verlenen en velen hunner zelfs voor de ondergang te kunnen behoeden. Na de oorlog werd de taak der fondsen belang rijk uitgebreid. Slechts vijftien gemeenten uit Noordholland zijn niet bij een Dorg- stellingsfonds aangesloten. Gedeputeerde Staten stellen voor ook voor de komende drie jaren een subsidie te verlenen. DE ZANGERES ANNA TIJSSEN— BREMERKAMP OVERLEDEN. Op 78-jarige leeftijd is na een langdurige ziekte te Haarlem overleden mevrouw A. M. TijssenBremer kamp. Anna Bremerkamp werd 26 Mei 1871 te Rotterdam geboren, studeerde piano en zang bij Cornelis van Zanten en kreeg als i8-j.arige 'n engagement bij de Nederland- sche Opera te Amsterdam. Daar leerde zij Jos. Tijssen kennen, met wie zij in 1892 in het, huwelijk trad. Haar eerste grote succes behaalde zij als herdersknaap in Gounod's „Mireille". Later speelde zij bij het operagezelschap van Van der Linden. M. H. Szekely-Lulofs over Indonesië In het wijkgebouw van de Vrijzinnige Gemeente in de Molenaarstraat hield de schrijfster M. H. Szekely-Lulofs gister avond voor het Comité voor Vrede in In donesië een lezing over Indonesië en de Indonesiërs. Zij betoogde dat zo langzamer hand de Nederlanders zich gaan bezinnen op de fouten die daarginds gemaakt zijn, maar dat zij gehandicapt worden door een ontstellend gebrek aan kennis over dat land. Ons onderwijs is sterk in gebreke gebleven ons die kennis bij te brengen, want wat het schoolkind hier over Indonesië leert be perkt zich in hoofdzaak tot dé verrichtingen van J. P. Coen, de Oost-Indische Compagnie en de Atjeh-oorlog, allemaal zaken die met een zuiver begrip van het land weinig van doen hebben. Spreekster behandelde in het kort onze koloniale geschiedenis. Met het Cultuur stelsel en andere uitbuitingsmethoden heb ben wij bij de Indonesiër een blijvende ai'g- waan verwekt, die zelfs in de periode na- 1876, toen Nederland 'dank zij de liberale minister Franssen van der Putte begon te beseffen dat het naast rechten ook plichten in Indonesië had, niet kon worden wegge nomen, aldus de spreekster. Nog later begon de periode waarin gewerkt werd aan de materiële lotsverbetering en langzaam be gonnen werd aan het verlenen van mede zeggenschap aan de „inlander". Die periode werd echter door de oorlog onderbroken. Spreekster gaf volmondig toe dat het Nederlandse koloniale systeem door de ge weldige sociale en economische ontwikke ling in de jaren vóór de oorlog met trots kan worden beschouwd. Maar helaas moest zij constateren dat de Nederlanders „Jan Compagnie" nooit helemaal hebben kun nen uitbannen en dat zij hem ten hoogste een masker hebben opgezet. De Volksraad, waarvan het Indonesisch gedeelte werd samengesteld uit mensen die volkomen op onze hand waren, kon moeilijk een demo cratisch lichaam worden genoemd. Indone sische intellectuelen werden in het maat schappelijke leven geboycot en de bevol king heeft nooit op redelijke wijze kunnen profiteren van de rijkdommen van het land. Dat de nationalistische beweging van Japanse makelij zou zijn, noemde spreek ster een fabeltje. Zij was reeds lang vóór de Japanse bezetting voortgekomen uit het saamhorigheidsgevoel van lotgenoten onder een vreemde overheersing. Het enige wat het gouvernement tegenover deze idealis tische groeperingen wist te stellen, was een politie-inlichtingendienst en arrestaties en verbanningen van de leiders waren niet van de lucht. Soekarno, Hatta en Sjahrir werden zonder vorm van proces naar straf kampen gestuurd, waar zij jaren lang zaten en waaruit zij door de Japanners moesten worden bevrijd. Men vraagt zich af, zo zei de spreekster, waarom deze mensen de Jappen zouden moeten haten. Men kan hen geen collabora teurs noemen, hoogstens hen verwijten dat zij in deze strijd niet aan de kant der demo cratie stonden, hoewel dat met Sjahrir wel het geval was. Spreekster besloot met te zeggen, dat Nederland in Indonesië een missie te ver vullen heeft, omdat het iets goeds te ma ken heeft. „Wij kwamen er als de Compag nie, laten wij eindigen als partner. Maar laten wij", aldus spreekster, „het nu zelf doen inplaats van ertoe te worden gedwon gen door buitenlandse interventie." Emissie Boom-Ruygrok De Hollandse Bank-Unie N.V. stelt ten behoeve van het Uitgevers- en Drukkers- bedrijf Boom-Ruygrok N.V. te Haarlem- op 17 Juni de inschrijving open op 200.000 gewone aandelen aan toonder, in stukken van 1000 nominaal, ten volle delende in de winst over het boekjaar 1949 en volgen de jaren, tot de koers van 115 pet., uitslui tend voor houders van prioriteitsaandelen èn gewone aandelen, waarbij twee oude aandelen recht geven op één nieuw aandeel. Het doel der kapitaalsuitbreiding is de beschikking te krijgen over ruimere be drijfsmiddelen. De sterk gestegen omzetten en de daarmede gepaard gaande toegeno men investeringen hebben aan de bedrijfs middelen grote eisen gesteld. Op de balans per 1 Januari 1949 staan de vastgelegde middelen met een bedrag van 500.000 ver meld. Daartegenover bedraagt het geplaat ste aandelenkapitaal 400.000. Daar de drukkerij in 1948 totaal was bezet en ook gedurende het eerste kwartaal van 1949 op vole bedrijfscapaciteit heeft gewerkt, zijn nieuwe uitbreidingsplannen voor de toe komst ontworpen, waardoor vergroting van het beschikbare bedrijfskapitaal gewenst is. SCHEEPVAART Aalsum, BeiraAmsterdam 9 Juni te Ant werpen. Alamak, 9 Juni van Antwerpen te Narvik. Albireo, Buenos AiresRotterdam 10 Juni te Pernambuco. Amstelland, Amster damBuenos Aires pass. 9 Juni East Good win. Averdijk. 9 Juni van New York te Ant werpen. Boissevain, 10 Juni van Mauritius te Mombassa. Dalerdijk, 9 Juni van Ant werpen naar Londen. Delfshaven, 9 Juni van Duala naar Lagos. Eemland," Amsterdam Buenos Aires 9 Juni van Las Palmas. Ka- merlingh Onnes, RotterdamJava 9 Juni te Port Said. Nigerstroom, 9 Juni nog te Lan- dana. Roebiah, 10 Juni van Makassar te Balikpapan. Zuiderkruis, RotterdamJava pass. 9 Juni Malta. Kedoe, JavaRotterdam pass. 8 Juni Perim, Kertosono, New York Java 9 Juni van Alexandrië. Nieuw Amster dam, 10 Juni van New York naar Rotterdam. Utrecht, 9 Juni van Houston naar New Or leans. Veendam, 10 Juni 16 uur van Rotter dam naar New York. Willem Ruys, Batavia Rotterdam 10 Juni van Port Said. PANDA OP DE KERMIS 13. Nu liep Panda dus met een kinder wagen op de kermis. Hij voelde zich diep ongelukkig, zoals men zich wel voor zal kunnen stellen. Iedereen om hem heen had plezier, maar hij niet hij was zijn mooie, blinkende rijksdaalder kwvjt, en in de plaats daarvan bezat hij mi. een lege kin derwagen, compleet met dekzeil, waar hij helemaal niets aan had. Hij kon er niet eens zelf in rijden; hij liep maar wat te duwen en hij vroeg zich af, wat hij nu moest beginnen. Nu wilde het toevaldat juist nu een zekere Karéltje Appelveld misselijk werd. Deze Karéltje was heden met zijn moeder naar de kermis gekomen om zich te vermaken. Hij had een groot aantal poffertjes en enige zoete koeken opgegeten en daarna een rit per draaimolen gemaakt. Maar aangezien Karéltje nog maar een klein jongetje was en deze draai molen zeer snel draaide, werd hij nu mis selijk. Zijn moeder, mevrouw Appelveld- Bolpiep, tilde hem. van het draaimolenr paard en merktedat hij tiiet meer op de benen kon staan. Dat was onaangenaam, want nu zou zij hem helemaal naar huis moeten dragen, en dat was voor de tere dame wel wat zwaar. Maar wat zag zij daar, in haar verlegenheid? Panda met dp lege kinderwagen! „Och, ventje," zei ze beminnelijk, „wil jij misschien mijn Kareltje even in die kinéerwagen naar huis rijden? Dan krijg }e ten gulden van me." „Maar natuurlijk, mevrouw! Graag, mevrouw!" riep Panda. Dat was me een uitkomstdie misselijke Kareltje! Politiemensen beschuldigd van huisvredebreuk Hevige vechtpartij in Heemsteedse woning De gépensionneerde hoofdagent van po litie te Heemstede W. K. en zijn zoon E K., politie-agent te Haarlem, hadden zich Donderdagmiddag voor de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem te verantwoor den wegens huisvredebreuk en mishande ling. Volgens de verklaringen van de getuigen, de glasschilder F. J. K., zijn vrouw, zijn schoonvader W. A. Ph. en diens echtgenote heeft de zaak zich als volgt toegedragen: Op 28 Maart van het vorig jaar had de zestienjarige zoon vail W. K. met een ca tapult steentjes geschoten voor het huis van de bloembollenhandelaar Ph. in de buurt De Glip. Diens schoonzoon, die me! zijn vrouw bij hem inwoont, had de jon gen gevraagd zich elders te gaan amuseren en had hem, toen hij daarop onhebbelijk reageerde, een paar oorvijgen toegediend De jongen was daarop huilend naar huis gelopen, waar hij zich bij zijn vader, die met zijn zoons E. en F. K. (deze laatste is politieman te Eindhoven) zat te kaarten, beklaagde. De drie politiemannen waren onmiddel lijk, in hemdsmouwen, naar de woning van Ph. getogen om diens schoonzoon over deze mishandeling te onderhouden, W. K. werd naar zijn oordeel niet snel genoeg binnengelaten en liep toen maai het huis in, waar hij de glasschilder ge lastte mee naar buiten te gaan. Toen deze zich daartoe niet bereid verklaarde, riep W. K. uit: „Je bent mijn arrestant" en greep de man hardhandig bij de kraag. Ei ontstond een worsteling; de beide zoons- politiemannen kwamen op het lawaai daarvan af en mengden zich in het ge vecht. De overige huisbewoners kwamen de aangevallene te hulp en nadat Ph. de va der en zoons K. had gesommeerd het huis uit te gaan, zette hij zijn woorden kracht bij door te trachten hen er inderdaad uit te werken. Zijn vrouw en zijn dochter kwamen daarbij eveneens in hardhandige aanraking met de indringers, die tenslotte afdeinsden en in de menigte welke zich voor het huis had verzameld verdwenen Nog tijdens het gevecht had een der huis genoten de hoofdinspecteur van politie A Berentsen opgebeld, die spoedig na afloop van de slag verscheen. De hoofdinspec teur verklaarde op de zitting inderdaad een grote ravage in de woning te hebben aangetroffen, en dat W. K. naar aanlei ding van dit geval is ontslagen. De geneesheer P. v. d. Aalst uit Benne- broek, die de glasschilder nog dezelfde avond had onderzocht, .verklaarde dat hij duidelijke striemen en vingerafdrukken aan de hals van zijn patiënt had gecon stateerd. Later zou deze van nog meer kwetsuren last hebben gekregen. Volgens F. J. K.'s eigen getuigenverklaring had hij bovendien, mede wegens shock, twee weken niet kunnen werken. Zaak geschorst. De president sprak er zijn verwonde ring over uit, dat de K.'s in hemdsmou wen ter arrestatie waren uitgegaan, na het gevecht toch maar weer van die arresta tie hadden afgezien, en dat de hoofdagent wel van zeer weinig politie-ervaring. had blijk gegeven. Dé echtgenote van de bloembollenhan delaar Ph. verklaarde ter zitting, dat niet alleen haar man maar ook zjj de verdach ten had bevolen te verdwijnen. Het feit, dat deze getuigenverklaring niet in de stuk ken voorkwam, vond de Officier van Justitie aanleiding om de Rechtbank te verzoeken de zaak te schorsen en de stuk ken naar dé Rechter-commissaris te ver wijzen voor verder onderzoek. De Recht bank willigde dit verzoek na een kort be raad in. Minder belangstelling voor evacuatie uit Djokja De belangstelling voor evacuatie uit Djokja is sterk gedaald, zo meldt de corres pondent van Aneta te Semarang. Na de berichten over de grote aantallen die ge- evacueerd zouden worden, werd Woensdag nog slechts één transport van 450 personen uit Djokja te Semarang verwacht. Dinsdag zijn nog 1100 personen uit Djokja geëva cueerd. Revolutie. Bij de relletjes in de gevange nis te Calcutta, waar de communisti sche gevangenen in opstand kwamen, omdat zij niet in cellen wilden worden opgesloten, zijn 51 personen gewond. Eén der opstandelingen is in het zie kenhuis overleden. De door de gevan genen gestichte brand werd geblust, voordat veel schade was aangericht. De opstandelingen gingen het gevan genispersoneel en de te hulp geroepen politie met stenen, flessen en kapotte meubels te lijf onder het geroep: „Lang leve de revolutie". Niet zo leuk. Er zijn omstandigheden, waaronder het bemoederen van een vierling een zorgenvolle bezigheid is. De vrouw van de Zuid-Afrikaanse naturel, Petreus Makari, kan er van meepraten. Zij is, met haar vierling in een zendelingenstation gevlucht, om dat haar stam, de Bawenda's, een vier ling als een verzameling gedrochten beschouwt, die men ten spoedigste moet doodslaan. Zij zelf wordt als een heks beschouwd. Niemand mag haar aan raken of uit bekers of kalebassen drin ken, waaruit zij heeft gedronken, en als iemand haar passeert, moet hij op de grond spuwen. Bestemming. De vroegere privé-bioscoop van Hitier te Berchtesgaden zal met behulp van door het Amerikaanse mi litaire bestuur beschikbaar gesteld ma teriaal in een kerk herschapen worden waarin 1.100 personen plaats kunnen nemen. Vrouw. Een groep vrouwen, die woedend waren omdat zij door James Griffith, de minister van Nationale Verzekering, niet waren ontvangen, wachtte de mi nister op, toen hij het Labourcongres te Blackpool verliet. Zij namen een zo dreigende houding aan, dat de po litie Griffith te hulp snelde, opdat deze zijn auto zou kunnen bereiken. Toch deed een vrouw een poging om mee in te stappen. De politie wou haar dit oe- letten en duwde haar vrij hardhandig op het trottoir. „Maar ik ben zijn vrouw", riep zij uit tot verbazing en ontstelte nis van de gerechtsdienaren. Weer wapens. Engeland overweegt het wapenembargo voor de Arabische sta ten, die de wapenstilstandsovereenkomst met Israël hebben ondertekend, op te heffen, aldus wordt uit gewoonlijk be trouwbare bron te Londen vernomen*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2