GROTE ACTETAS Amsterdamse Beurs CKort en Bondig j Hel huis aan de baai Vrijdag 10 Juni 1949 Haarlems Dagblac? 4 Amateurtoneel „Spoken" In zekere zin kan men zeggen, dat de toneelvereniging „Nieuw Leven" een baan brekende daad heeft verricht met haar drie opvoeringen voor de kunstlievende leden van het drama „Spoken" door de Noorse auteur Henrik Ibsen, dat uit het jaar 1881 dateert. Weliswaar behoort het tot schreeu wende verontwaardiging aangezwollen rumoer, dat na de vroegste voorstellingen ontstond, reeds tot een lang verleden tijd en wordt dit even strak gespannen als hevig geladen'werk nog vrij vaak door de beroepsgezelschappen gespeeld, toch is het vermoeden niet gewaagd dat enige honder den toeschouwers nu voor het eerst met een stuk van deze grootmeester van het naturalisme zo men wil: het maatschap pelijk realisme kennis maakten. Daar mag men dankbaar voor zijn. Want zelfs al beschouwt men de inhoud voor drie kwart als verouderd, omdat de nadrukke lijk gestelde problematiek niet meer past op de hedendaagse verhoudingen en de wetenschap grotendeels de voorstelling van de vreselijkste hoofdzaken achterhaalde, niettemin blijft het een toonbeeld van monumentale karakterschildering. Uit de nerveuze reacties van het publiek bleek trouwens duidelijk met hoeveel onont koombaar geweld de schrijver zijn onder werp hanteerde. Hier zag men de stelling bewezen, dat het er niet zozeer op aankomt welk standpunt er in het theater verdedigd wordt, als het maar met doeltreffende en aangrijpende middelen geschiedt. Respect dient men te hebben voor de artistieke moed, die deze amateurs tot het vrijwillig op zich nemen van deze buiten gewoon moeilijke opgave inspireerde. Het is alleen te betreuren dat men voor deze gelegenheid niet de hulp heeft ingeroepen van een volkomen ter zake kundige regis seur. Doordat nu een der medespelenden de heer Fokke van der Schaaf zich met de leiding moest belasten, kreeg men slechts dan een enigszins sluitend samen spel te zien, wanneer hij zelf niet op het toneel verscheen en dat gebeurde slechts zelden. Vandaar het onevenwichtige van deze voorstelling die enkele hoogtepunten afwisselde met soms langdurige inzin kingen. De centrale figuur in dit „familiedrama" is de geestelijk sterke mevrouw Alving, die haar liederlijke man trouw bleef uit een fataal plichtsbesef en daarmede voor haar enig kind de weg naar de hel plaveide. Jo de Vos slaagde er in de belangrijkste twee kenmerken van haar wezen duidelijk te maken: haar zelfstandig levensinzicht en haar tenslotte alleen nog maar op de zoon geconcentreerde liefde. Bepaald uitstekend gedroeg zij zich in de gesprekken met dominee Manders, gevoerd op een gedeci deerde toon waar langzaam maar vlijmend het sarcasme in doordrong. De slotscène echter ging ver boven haar kracht. Meer bewondering nog verdiende Jaap Kuyper met zijn vertolking van Oswald, de egocentrische kunstenaar aan wie de zonde van de vader op een ontzettende manier wordt bezocht. Stellig had'hij de in het laatste bedrijf doorbrekende verstands- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Juni 1949 GEHUWD: 9 Juni, H. J, Hartgers en J. Peters: M. J. Beck en J. Smit; W. Reinalda en J. C. van Rijswijk; N. A. Kencstra en N. Eichhorn; G. Lenaarts en L. C. van Biezen; M. Koguchi en A. Reus; D. Koeman en W. Brouwer; J. Faber en C. C. Flesch. BEVALLEN van een zoon: 6 Juni, T. Sal- verda—Croes; 8 Juni, F. M. Pel—Dingenouts; 9 Juni, A. van Zijlde Lange; J. M. L. SpaansKraan. BEVALLEN van een dochter: 8 Juni C. E. Kuipervan Reijendam; 9 Juni, G. L. M. van LeerdamSchippers; T. van Mierlo van der Heide. OVERLEDEN: 6 Juni, A, C. Geurten, 89 j., Hagestraat; 8 Juni, A. Molenaar, 83 j., Ged. Schalkburgergracht; G. van der Reust—Se vers, 77 j., Crayenesterlaan; H. Langerhuizen, 67 j., Zomerkade; P. A. PhilippoSpijkstra, 36 j., Lekstraat, <$0{Ebaat Speciaalzaak Baby- en Kleuterkleding WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) (Adv.) Agemda voor Haarlem VRIJDAG 10 JUNI Gemeentelijk Concertgebouw: Zomercon- cert HOV, 8 uur. Rembrandt: „Mijnheer de gouvernante", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Are de triomphe", 18 j., 2.00, 4,15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De zaak Paradine". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Een huis in de Dulcimerstraat", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Het goud van Canada", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Zondag 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur). Frans Hals: „Het stond in de sterren", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Zondag 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur). ZATERDAG 11 JUNI Stadsschouwburg: „Drie eeuwen ballet", 8 uur. Westerhoutpark 1 a: Open religieuse gemeenschap, concert Frans Vester en fyliep van Luin, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. |lENT-)E O, WAT" H£0 Jjj -■PRAcht-TAS! paar 2_e c., waac. h£g> je Lie vandaan: feiefsj-neMOE ALEOT C3A NAAR. Rf£M£R.S, 'K GEN naae. REENeff-s TOB. Ge CAA M. CtrlHCe DOoRCNOttS solide uitvoering 4.90 KUXi ISSTRA/NT 35" verbijstering, welke hij zeer beheerst sug gereerde, in het begin sterker kunnen doen voorvoelen. Maar toch was zijn opvatting in aanleg verrassend zuiver en werd zijn spel gedragen door een bij dilettanten vrij zeldzaam temperament. Inge Troost levert in iedere voorstelling sterkere bewijzen van haar betrouwbaar natuurtalent. Haar uit beelding van Regine Engstrand, deze vul gaire natuur met haar dunne vernis van fijne manieren, zouden slechts weinigen haar verbeterd hebben. Het onderhoud met haar zogenaamde vader bereikte zelfs de perfectie, doordat zij hierin voldoende van haar erfelijk belaste karakter onthulde om haar later gedrag tegenover Oswald te verklaren. De beide anderen voldeden in aanzienlijk mindere mate aan de eisen van hun rollen. Fokke van der Schaaf, wiens type vrijwel tegengesteld aan het bedoelde is, maakte dominee Manders tot een dorre staak, wiens lichtgelovigheid slecht rijmde met zijn autoritair optreden. Deze man ver school zich niet voor het leven achter een muur van vooroordelen, die hij moest ge bruiken om zijn gedrag te verontschuldi gen, hij trachtte integendeel voortdurend de anderen aan zijn gezag te onderwerpen. De timmerman Engstrand; een listige hui chelaar, werd in handen van Wim Kèrk- hoff geen ogenblik de doortrapte vleier waartoe de tekst hem voorbestemde. Men vergat zelfs dat dit een min of meer ko mische rol behoort te zijn. Nieuw Leven kan alles bijeen genomen met voldoening op deze proefneming te rugzien. Want het is geen geringe prestatie om een zo veel vergend speelstuk op eigen kracht tot een resultaat te brengen dat de aandacht intens boeit. DAVID KONING. FAMEZO RIJWIELEN met lamp, geheel compl., verchroomd, 129,95 met solide garantie. Reparaties vakkundig en billijk. H. v. d. MEER Alléén Schagchelstraat 7 Telefoon 12430 (Adv.) Benoeming directeur Provinciaal Electriciteitsbedrijf Door het overlijden van ir. J. A. Wijn malen, kort na de bevrijding van ons land, kwam de functie van directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf te vaceren. Het directoraat is sedert waarge nomen door mr. W. Snellen, economisch- adjunct-directeur van het bedrijf. Gede puteerde Staten zijn op grond van de op gedane ervaring van oordeel, dat de lei ding van het bedrijf met vertrouwen aan mr. Snellen kan worden opgedragen. Zij bieden de Provinciale Staten de navol gende aanbeveling aan: 1. Mr. W. Snellen, economisch-adjunct- directeur van het Provinciaal Electrici teitsbedrijf. 4 2. Ir. C. M. Cool, eerstaanwezend hoofd ingenieur van het Provinciaal Electrici teitsbedrijf. MODERNE VERLICHTING? Vraagt vrij advies bij 3. G. KAASENBROOD Technisch groot! SMEDESTR. TEL. 11287 (Adv.) Het Edel Ambacht 1949 Onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt van 10 Juni af in het Frans Hals museum een tentoonstelling gehouden van voortbrengselen der hedendaagse kunst nijverheid, getiteld „Het Edel Ambacht". De expositie omvat ceramiek, edelsmeed kunst, textiel, meubels en bovendien een collectie gebruiksgrafiek. Vooral de cera miek is rijk vertegenwoordigd en het op vallende is dat de oudere generatie van dit vak zo jong gebleven is. Met name Bert Nienhuis is hier verreweg de sterkste fi guur. Van de renaissance onzer toegepaste kunsten af, die omstreeks 1903 inzette ter gelegenheid van de tentoonstelling te Tu rijn (waar vooral Nederland en Oostenrijk met overtuigende nieuwe dingen aanwezig waren) tot nu toe bij de allereersten te blijven behoren, gelukt alleen een man van zeer groot talent en onaantastbaar vakman schap. Verder zijn er heel mooie dingen van Zaalberg 'en van Gerrit de Blanken. Van Zaalberg vooral een groote paars-rode vaas en van De Blanken een eierschaaldun, tonig wit servies van aardewerk, een prachtig staal van draaitechniek. Goede zaken zijn nog aanwezig van Hubers .en ook het Te- gelse aardewerk heeft zich mooi ontwik keld. Bij de kunstsmeden is het ook een van de ouderen die prachtig voor de dag komt, n.l. Jacobs, met een heel mooie wijde ge dreven schaal. Verder viel mij een vaas van Zwollo op, zuiver en eenvoudig van vorm. Op het gebied der weverij is „de Knip- scheer" vertegenwoordigd door zeer uiteen lopende zaken. Een traditioneel heraldisch geval door Kriek, een zeer kleurig en sterk Frans georiënteerd wandtapijt door Bou- huys en een heel mooi, decoratief zuiver kleed door Peters ontworpen, Dan noteerde ik nóg een wandkleed door Rie van Gorp (weverij „de Gouden Spin") eenvoudig en sterk van werking en heel mooie tere kleur- vondsten door B. Rinse Klinkenberg (de Haspel). Op de grafische afdeling liggen voor beelden van goede moderne reproductie techniek, typografie enzovoort, werk, zowel zuiver zakelijk als bibliophiel zetwerk, af fiches, bindwerk, gelegenheidsgrafiek en boekillustraties. Van de affiches trof mij als goed en mooi van plaatsing en kleur, die van Otto Treumann voor de grote ten toonstelling van beeldhouwwerken te Sons- beek. Een bibliophiele uitgave van ,,le Cor- beau" door E. A. Poe in de vertaling van Baudelaire, geïllustreerd met litho's door L. Faire (uitgegeven bij Mouton) is prach tig van typografie, maar de illustraties zijn mij bij de tekst te zwaar. Heel mooie din-, gen liggen hier van Pam Ructer uitstekend van zwart en wit, elegant van vondst en steeds met een fijne gedachten achter grond. Blijven nog te vermelden goede moderne illustraties en mode-tekeningen door Jetty Olivier, Coolen-illustraties door Henk Krijger en een heel mooie perkamen ten boekband door Dieuwertje Kollewijn. L. H. H. SCHUTTE. RECTIFICATIE. In het verslag van het optreden van de balletgroep Scapino in het Bloemendaalse Openluchttheater stond in ons blad van gisteren te lezen dat „De Pascha en de Beer" tot dusver de eerste stap in de goede richting betekende. Deze conclusie berust op een zetfout van één letter. Er had moe ten staan: de verste stap. Het verschil is te belangrijk om het niet te corrigeren. 'D. K. Het asfalteringswerk De Grote Houtstraat is. ver moedelijk 21 Juni gereed De voltooiing van het asfaltex-en van de binnenstad komt niet rasse schreden nader. De volgende week Woensdag of Donder dag wordt met het leggen van een nieuw asfaltdek op de Jansweg begonnen. Als de Jansweg klaar is, krijgt de Grote Hout straat haar beurt. Er wordt begonnen bij het Proveniershuis, waarna geleidelijk naar het Noorden getrokken wordt. Vex-wacht wordt dat het dan 3 dagen zal duren voor de hoofdstraat haar nieuw asfaltkleed vol ledig heeft. Voox-lopig wordt aangenomen dat het werk op 21 Juni voltooid zal zijn. In elk geval tjjdig om de Grote Houtstraatver- eniging op 25 Juni in staat te stellen haar 40 jaar bestaan te gaan vieren. De Dreef is ook bijna voltooid. De mid denweg is al voor een groot deel bestraat, maar nu moeten de fietspaden die een laag van teerslakken krijgen nog ge maakt worden. Het kan worden aangenomen dat de Dreef ook omstreeks 21 Juni klaar komt. Dan is dus de gehele vex-keersweg NoordZuid in de binnenstad voltooid. Er komt dan nog wel een stuk van het Houtplein aan de beurt, met inbegrip van de verlegging van de verkeersheuvel bij de Dreef, maar dat zal voor het verkeer geen ernstige beletse len geven. Nadat eerst „de ijzeren masten op de massale betonnen voet voor de spandraden van de bovenleiding langs Frans Halsplein en Schoterweg waren opgeruimd, is nu be gonnen met het opnemen van de rails. Het verkeer ondervindt daarvan niet veel last, want aan beide zijden op de Schoter weg van het Kennemex-plein af naar de. Kennemerbrug", is ruimte genoeg en verder naar het Noorden is éénrichting-verkeer tot de Kennemerstraat en dan gaat het weer aan beide zijden van de weg. Zo zal ook het asfalteren niet veel hinder voor het vex-keer opleveren, behoudens op enkele kruispunten. Zéér apart: „FANCY" thee, 80 cent pei r?g:ai AI i MJpruFSSiZana (Adv.) A. P. Versluys overleden In de ouderdom van 80 jaar is te Heem stede overleden de heer A. P. Versluys, oud ontvanger van de registratie en domeinen te Haarlem. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De tex-aardebestelling is bepaald op Maandag 13 Jxxni op de begraafplaats te Heemstede. Onderwijzersexamens Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaagden voor de onderwijzersakte, de heren: Th. Belterman, F. P. van Driesten, C. Koeman, J. Kraamwinkel en J. V. Munsterman, allen uit Haarlem en N. v. Doorn uit Heemstede. Aaix de eindexamens hebben 20 leer lingen deelgenomen, die allen slaagden, 13 dames en 7 heren. Bloemendaal Partij van de Arbeid De afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid hield een openbare vei-ga-! dex-ing in Overveen, waarin het woord ge voerd werd door mevrouw F. Dalmeyer- van Bachum de Boer, candidate voor de gemeenteraad en door de voorzitter Van de afdeling de heer S. Polak. Mevrouw Dalmeyer sprak over: „Waar om vrouwen in de gemeenteraad". De vrouw behoort deel te nemen aan het werk in staat en maatschappij, dus ook aan het werk in de gemeente. Voor de vrouw is behalve de'taak in haar, huishouding zéker een taak weggelegd in liet bestuur van de gemeentelijke huishouding, de gemeen schap, die het dichtst bij het gezin staat. Hierna gaf zij een overzicht van de ar beid, waarvoor de Partij van de Arbeid in. de gemeenteraad zal komen te staan, een ai-beid, die met grote vooruitstrevend heid volbracht zal moeten worden. De heer S. Polak sprak over het onderwerp: „Waar- LAMPEN welke goed gemaakt zijn, en waar iets behoorlijks aan zit „INTIMA" KRUISSTRAAT 42 - TELEFOON 10311 (Adv.) om meer socialisten in de raad". Hij ging na wat in de loop der jaren door socialisten in de grote steden en in kleine plaatsen, zo ook in Bloemendaal gedaan is op het gebied van verbetering van de volkshuis vesting in het bijzonder voor de arbeiders. Vooi-ts ijverden zij voor overname door de gemeenten van gas, water en electrische bedrijven, die door particulieren werden beheerd met het doel grote winsten te maken. Indien in de toekomst wex-kloosheid mocht ontstaan, zullen de socialisten in de gemeenteraad op de bres moeten staan voor bestrijding van dit maatschappelijk euvel. Wereldfederalisten bijeen De Wereldfederalistenbeweging' blijft steeds actief en gisteravond werd in het Jeugdhuis aan de Donkere laan te Bloe mendaal weer een bijeenkomst gehouden. De heer v. d. Klashorst wees er op, dat het internationale recht niet aan de nieu we tijd is aangepast. De souvereine staten kunnen niets verrichten in internationaal verband, omdat elk gebonden is aan de opdracht, om voor zijn land op te komen. Dit moet tot botsingen leiden. Daarom moet een staatkundige wereldvrede geor ganiseerd worden. Dit zal geschieden via een officieuse Wereldvolksstemming, die in 1950 zal plaats hebben. Daartoe moet echter de lauwheid, die op het ogenblik over de mensheid hangt worden opgehe ven. De heer v. d. Klashorst hoopte, dat allen hieraan zullen medewerken. De tweede spreker was de heer H. Bakker. Deze ging na, wat een dei-de wereldoorlog voor ons betekenen zou. Ne derlanders mogen elkaar xxiet georgani seerd vermoorden, zei hij. Zo móet het in de wereld ook worden. Er moet een inter nationale rechtsorde komen, die het dra gen van wapens van iedere staat afzonder lijk afwijst, en die een internationale politiemacht kent. Heemstede Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 293)4 292K 256 256 229'4 228)4 A. K. U 166 1651/2 - Nederlandse Ford 269 Nederlandse Kabel e. Berkel's Patent 108 Scheepvaart-Unie. 160 159M Holl.Amex-ika Lijn 145l/2 Deli Maatschappij 147 146K H. V. A 149^ 150)4 A'dam Rubber 132)4 Ned. Handel Mij. 152 N.-I. Handelsbank 1091/2 Biliton Mij. II Uitreiking Verkeersdiploma's De verkeersexamens zijn weer achter de rug en voor de 11e maal werd Don derdagmiddag in het R.K. Verenigingsge bouw aan 273 kinderen, allen leerlingen van de 6 e klasse der diverse scholen, het diploma uitgereikt. Daarbij waren er tien die het volledig examen zonder fouten hadden afgelegd, n.l. van de Bos en Hoven- school D. de Vos, E. v. Muiswinkel, J. F. v. Luin en A. M. Verveen; van de St. Jozef school J. Medemblik en Kees Bol; van de Dreefschool Gerda Willemse, R. Cool en A. J. den Daas en van de Crayenesterschool Mac. de Raay. Vergeleken met het vorig jaar, toen er 58 kindex-en waren die geen enkele fout hadden gemaakt, zou men ge neigd zijn aan te nemen, dat er een grote achteruitgang te constateren is, doch de examens warexx ditmaal veel lastiger en ook werden er hogere eisexx gesteld. Slechts één school, namelijk de St. Jozefschool, slaagde er in, met 23 leerlingen ook 23 diploma's t,e veroveren. De 273 geslaagden die vrijwel allen aan wezig waren, werden op hartelijke wijze toegesproken door- de burgemeester jhr; J. P. W. v. Doorn. Hij dankte allen die ook nu weer hun krachten hadden gegeven om zowel de less'en te geven als het examen af te nemen. Voorts wees hij de kinderen op verschillende fouten die gemaakt zijn, die betreffen vooral het aangeven van de richting, het letten op de aanwijzingen van de verkeersagenten en het maken van de bochten. Hierna kwamen twee meisjes van de Dreefschool, Trini Smit en Jenny Pothoff, op het podium. De eerste hield een toe spraakje waarin zij er aan herinnerde, dat de burgemeester voor de laatste maal de verkeersdiploma's uitreikte. Jenny. Pot hoff bood vervolgens bloemen aan. Ter vei'hoging van de feestvreugde trad een accoi'deonist op, waarna een klankfilm, met Stan Laurel en Oliver Hardy, ver toond wex'd. Ook werd limonade aange boden. Ook de hoofdinspecteur van politie, de heer A.' Berentsen, sprak de kinderen toe. Daarna werden de tien uitblinkers op het podium geroepen die niet alleen het ge bruikelijk diploma maar ook het verkeers- insigne en een extra reep chocolade kregen. De overigen kregen via het hoofd van de school hun diploma en naden slotte op een ijsco te zijn getrakteerd, gingen allen tevreden huiswaarts. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. Schnitger en J. F. Kappers. GETROUWD: T. F. van Rijn en C. J. M. Holt. GEBOREN: Theodorus Leopold, z, van A. van Katwijk en G. H. Simons; Derk Johan, z, van G. J. Kuijpers en E. H. van Houten; Theodorus Antonius Maria, z. van- F. A. M. Lohman en E. T. M. van der Sman. OVERLEDEN: M. Wïemex', 62 j.; J, Geveke, 63 j.; J. Zwaagstra, 68 j. De minister van Soicale Zaken, mr. A. M. Joekes, is Donderdagmiddag van Schip hol naar Genève vertrokken ter bijwoning van de jaarlijkse internationale arbeidscon- ferentie van het Internationaal Ax-beids- bureau. De minister zal in de loop van de volgende week terugkeren. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van het college van cux'atoren der Gen* ente universiteit van Amsterdam ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. Het m.s. „Johan van Oldcnbamevelt" van de Mij. Nederland is in de afgelopen pacht met ongeveer 1000 militairen in de haven van Amsterdam uit Indonesië aange komen. Tegen de „S.S. Sturmscharfiihrer" G. Egenolf, die wei'kzaam was bij de S.D. te Ai-nhem, is 15 jaar gevangenisstraf geëist. Hem was ten laste gelegd het fusilleren van drie burgers te Eist (Geld.), in September 1944, deelneming aan een „Silbertanne"- moord te Apeldoorn in Juli 1944 en het doodschieten van drie burgers in Mei 1945 te Zeist. De Koningin ontving Woensdag de afge treden Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. L. J. M. Beel, ten paleize Soestdijk. Het Nederlandse Rode Kruis verleende aan dr. G. Royer het Kruis van Verdienste. Dr. Royer is voorzitter van Simavi, de ver eniging die na de oorlog voor vele honderd duizenden guldens medicamenten en instru menten naar Oost en West zond. De heer M. Lalisang, hoofd van het departement van financiën van de negara Sumatra Timoer, die sedert 30 Mei in Neder land vertoefde met ziekteverlof, is in Am sterdam overleden. In Rotterdam is een tandem door een vrachtauto aangereden. De berijders waren de 67-jarige M. J. R. uit Barendrecht en zijn 57-jarige echtgenote. De vrouw werd ernstig gewond en is in een ziekenhuis overleden. HAARLEM EN OMGEVING Op het concours voor damkampioen schappen van Noordholland voor amateurs hebben de wedstrijd-paren van Dansschool R. Knol te Haarlem drie eerste en twee tweede prijzen gewonnen. Aan de Vrije Uniycrslteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de heer C. S. H. van Lokhorst te Haarlem, Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam slaagde voor het semi-arts examen mevrouw E. C. Engelenberg' te Haarlem. De heer J. H. Verhagen te Haarlem is aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuur kunde. In ons blad van Woensdag deelden wij mee, dat het nog geruime tijd zal duren, eer „Wildhoef" in Bloemendaal voor ouden van dagen in gebruik genomen zal worden. Er wordt echter naar gestreefd het gebouw te gebruiken, zodra er een gedeelte klaar is. De eerste groep kan waarschijnlijk reeds in Augustus haar intrek nemen en daarna vol- geng, wanneer de kamers gereed zijn, nieuwe groepen. Zaterdag 11 Juni. Opening van de Spoi-tweek. jj 19.15 Vaandeldéfilé. Route Botermarkt. Gedempte Oude Gi'acht, Zijlstraat, Oude Groenmarkt, Krocht, Bartel- j: jorisstraat, Grote Markt. 19.45 Toespraak van burgemeester mr.. J P. O. F. M. Cremers. Oplaten van j: postduiven. I 20.— Ontvangst van afgevaardigden van bonden en vex-enigingenop hpt.| Stadhuis. l Sportvariété op de Grote Markt (op vluchtheuvel, bij 't Rembrandt g jj Theater en bij de Vleeshal). Veilingen De uitslag van de verkopingen, Donder dag in het Notarishuis te Haarlem gehou den is: Wagenweg 11 en 13 zw. en rd., Haarlem, 26.150,G. Kunst qq. Thom- sonlaan 73, Haarlem, 3.600,O. Dik qq. Klein Heiligland 35, Haarlem, 1.225, Mr. B. E. van Tyn qq. Brouwersstraat 112, Haarlem, 2.545,J. Lucas qq. Spaanxe 39, Haarlem, 3.625,C. J. J. Jacques. Marnixstraat 127, Haax-lem, 6.050,J. J. Schipper. Dr. Schaepmanlaan 21 en 23, Bloemendaal, 14.400,J. A'. L. v. Eysen- doorn qq. Korte Kleverlaan 5, Bloemen daal, 13.325,F. H. van Emmerik qq. Vondellaan 2, Aerdenhout, 31.800,J. H. D. Schade van Westrum. Mr. Enschedé- weg (bouwterx-ein), A'hout, 14.300,F. Wildeboer qq. Rijksstraatweg 79, Haarlem, 9.100,J. P. v. d. Aardweg qq. Rijks straatweg 104, Haarlem, 12.500,N.N. Rozenpi'ieelstraat 50, Haarlem, (opgehou den), 2.000,Rozenprieelstraat 52, Haarlem, 2.700,J. W. G. Anschütz qq. Roosveldstraat 6, Haarlem (opgehouden), 3.050,Assendelverstraat 55, Haarlem, 2.900,N.N. Kam. Onnesstraat 50. Haar lem, 7.800,H. B. Homborg. Paul Kru- gerkade 43, Haarlem (opgehouden), ƒ3.350,Ipenrodestraat 9, Haarlem, 10.000,W. F. Lefevre qq. Zaanenstraat 58 zw. en rd., Haarlem, 9.650,— Mevr. G. M Cats-Geui't. Orchideeënlaan 13 en 15, Heemstede, niet geveild. Zomerlust- straat 6, Haarlem (opgehouden) ƒ9.950, Havenstraat 31, Heemstede, 5.005-,L. A. Vosse qq. FEUILLETON 58) door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. Met vernieuwde krachten stormden we op de betimmerde wand aan. Een soort opwinding had zich van ons meester ge maakt. We schreeuwden luid, terwijl we op de houten panelen beukten, als wilden we de geheime sluiting door ons geloei zover brengen, dat deze zich aan ons zou openbaren. Brannigan bracht het meeste geluid van ons allemaal, voort. Het lawaai was enorm. Temidden van al dit gei'aas hoorde ik opeens achter ons de deur openmaken. Als aan de grond genageld bleven we staan en draaiden we ons om. Langzaam werd de deur geopend. Brannigan haalde de revolver voor de dag en x-ichtte deze op de groter wordende opening van de deur. Zijn vinger was bij de trekker. Dan werd het ronde gezicht van dominee Josiah Barlow zichtbaar, die één en al verontschuldiging binnentrad. Ik hoop dat ik u niet stoor, zei de dominee. Stomverbaasd staarden we hem aan. Het duurde even. voordat een van ons iets uit kon brengen Hoe ter wereld komt u hier? vroeg Brannigan tenslotte. Ik wist, dat er een geheime ingang was ergens op het terrein van het Huis aan de Baai en ik was vastbesloten deze te vinden, legde de dominee uit. Ik had al lange tijd een vermoeden van wat zich hier afspeelde en ik wilde een en ander aan het licht brengen. Dus daarom zwierf u 's nachts altijd rondom het Huis! riep ik uit. Precies. En toen ik werd vastgehou den, met huisarrest, kwam ik tot de con clusie, dat de ingang tot de keldergewel ven zich in het kleine gedeelte, dat ik nog niet had onderzocht, moest bevinden. Daarom sloeg ik die politieagent bewuste loos, omdat ik verder wilde gaan met mijn onderzoek. Ik ben er echter zeker van, dat de man er niet erg aan toe is. Brannigan begon opeens te lachen. Dat doet helemaal niet ter zake. Als u het niet gedaan had, zouden wij hier met z'n allen omgekomen zijn. Tussen haakjes, bent u de kolonel soms tegen gekomen? Ja, inderdaad. Hij liep hard en sleur de zijn nichtje met zich mee. Hij zag mij niet. U weet, dat hij de afpex-ser is, niet waar? Daar zijn we zo juist achter geko men, bekende Brannigan. Maar hoe wist u dat? Ik heb een speciale neus voor het Kwade, antwoordde de wonderlijke domi nee. Al lange tijd geleden kwam ik tot de conclusie, dat hij één van de slechtste mensen was, die ik ooit had ontmoet. En toen besloot ik bewijzen hiervoor te 'vin den. Ik weet niet, hoe lang we daar nog gezeten zouden hebben om te luisteren naar de onthullingen van de dominee, als Brannigan niet mede door het ongedul dig gekuch van de politieagenten ter zaken was gekomen. Het is bter geen tijd te verspillen, dominee. Wilt u ons zo snel mogelijk hier uit geleiden? zei hij. De zaak kan hier ieder ogenblik opgeblazen worden. Maar die arme manbegon de dominee, op het lijk van de politieagent op de grond wijzend. Hem kunnen we helaas niet meer helpen. Vooruit, laten we ons haasten, voordat het te laat is. De dominee had een grote lantaarn. We liepen snel voort en kwamen door de ka mer, waar ik gevangen had gezeten en waar de vaten nog in een hoek lagen. We stelden er echter geen nader onderzoek naar in om te vermijden, dat bij ongeluk de lading voortijdig zou ontploffen. Hoelang hebben we er voor nodig om eruit te komen? vroeg Brannigan. Een minuut of tien, antwoordde de dominee. Laten we ons dan in 's hemelsnaam haasten, drong ik aan. Judith is in gevaar en we mopten haar redden. De domiixee keek mij even verwonderd aan, maar zei niets. Hij ging ons voor door het labyrinth van gangen, langs het lijk vaii Fellowes, en sloeg vervolgens naar rechts af. Ik begreep niet hoe hij zo zeker was van de weg, die hij moest volgen, totdat ik merkte, dat hij het verse spoor van twee paar voeten volgde, dat duidelijk zichtbaar was in de vochtige aarde. Als Judith en ik langs deze weg verder waren gelopen, dan hadden we zonder enige hulp de uitgang kunnen vinden, want ik zag nu divex'se voetsporen, ook van oudere datum We begonnen thans omhoog te gaan. De aarden bodem ging over in ruwe stenen traptreden. Dit is een oude smokkelgang', riep de dominee ons toe en zijn stem weei'klonk in de gewelven. Vooruit, snel, hijgde Brannigan ach ter me. De tijd begint op te schieten. Voor ons uit zagen we vaag iets van daglicht schijnen. De weg, die we volg den, werd stijler en stijler, en was zo nauw, dat we één voor één achter elkaar moesten lopen. De dominee begon buiten adem te raken. Als we hem niet voortge jaagd hadden, zou hij even stil zijn blijven staan om op adem te komen. Ik kan niet sneller.... hijgde hij. Dit tempo is mij een beetje te Opeens was er een vlam zichtbaar in de duisternis en scheen er een kogel over ons heen te scheren. We lagen tegelijker tijd plat op de grond. Ik hoorde een stuk rots ex-gens boven me afbreken. Branni- gan's revolver schoot terug en veroorzaak te een donderende echo. Maar tussen alle weerklinkende geluiden in de gewelven was één zwaai'der, dreigender geluid hoor baar. Het geleek op het gegx'om van een wild beest van ongekende afmetingen. En met dit dreigende geluid hoordeix we over al het afbreken van rotspartijen. De gewelven storten ineen, schreeuw de Brannigan. Loop wat je lopen kunt, het gaat om je leven! De inspecteur sprong over de dominee, die nog plat op de grond lag, heen en leidde onze race de traptreden op. Ieder ogenblik zou er weer een revolverschot op ons gelost kunnen worden, maar dat moesten we riskeren. Ik hees de dominee omhoog. Zijn gezicht was vertrokken van angst. Bent u niet gewond? schreeuwde ik. Hij schudde zijn hoofd en wees op zijn hals. I Geen adem meer? Vooruit, ik zal u I helpen! Overal om ons heen was nu een oorver dovend lawaai als vielen grote muren naar omlaag. Ieder ogenblik zouden ook de j traptreden ineen kunnen storten, waar- door wij allen in een onmetelijke diepte j zouden vallen. Sleep die dominee mee, meneer, zei een van de politieagenten, we hebben geen i seconde te vei'liezen. I Laat mij hier maar achter, hijgde i de dominee, ik houd u alleen maar op. Zeg niets, maar haast u, dx-ong ik aan. Onmiddellijk achter ons stortte een ge- I deelte van een muur ifxeen met donderend 1 geraas. Onze neusgaten kwamen vol gruis en een verblindende stofwolk volgde. Maar 1 het daglicht voor ons werd steeds duidelij ker zichtbaar. I Ergens in het gex-aas hoorde ik een stem I schreeuwen. In 's hemelsnaam, Alien, haast je! j Op dat moment begon mijn been me ondraaglijk pijn te doen. Even kreeg ik de neiging de dominee niet verder mee J te slepen en op de tx-eden neer te zinken. Maar ik wist, dat dit de dood betekende. Ik had al meer ervaren, dat op dergelijke momenten van uiterst levensgevaar een j wonderlijke kalmte over een mens komt, I die de tekort schietende gewone kx'achten aanvult. Dit gebeurde ook nu. Tot op heden weet ik nog niet, hoe ik die laatste twintig treden opgeklommen ben. De trap werd I steeds stijler, ik moest mijn pijnlijke been meeslepen, terwijl ik de volkomen uitge- I putte dominee voor me uit duwde. Achter me daverde en dreunde het in de gewelven en ik stond op het punt in overspannen snikken uit te barsten, toen de stofwolken het daglicht voor me on zichtbaar maakten, maar het volgende moment lag ik in het gras en voelde ik regen op me neervallen. Tussen de derxne- bomen door kwam de regen in kleine droppels. Ik lag uitgeput ter neer in de buurt van enig struikgewas, dat de ingang tot de onderaardse gang maskeerde. De dominee lag naast me. Ik sloot mijn ogen en voelde me wegzinken. Het kon me op dat moment niet schelen om daar voor al tijd te blijven liggen. Ex-gens in mijn be wustzijn voelde ik een drang om op te staan en achter Judith aan te gaan, maar ik was eenvoudig niet in staat me te ver roeren. Iemand raakte mijn schouder aan. Ik hoorde Brannigan iets zeggen, maar ik was te moe om te luistex-en. Laat me maar liggen, mompelde ik, ik moet eei'st bijkomen. Twee grote handen trokkexx me overeind. Je moet nog even volhouden, Bob, riep Brannigan. We zijn hier nog niet veilig. De hele zaak gaat de lucht in bij stukjes en beetjes. De grootste klap moet echter nog komen. Ik stond op het punt om te protes teren, dat het me niet kon schelen, hoe veel ontploffingen er nog zouden volgen, toen mijn blik viel op de nog steeds hij gende figuur van de dominee. Onmiddel lijk voelde ik wroegiixg. Het spijt me, Brannigan, vergeef me, zei ik. Het gaat nu wel weex\ vervolgd),.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6