Haarlems Dagblad Republikeinse regering nog deze maand in Djokja terug Na vier jaar Grote Vier moeten op korte termijn een Duits vredesverdrag ontwerpen 63f Jaargang No. 19265 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 11 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <@pcedjte ïjaarfetttöt^e Courant (anno 1656) Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees HET was geen opwekkende lectuur die wij u gisteravond voorzetten onder de titel „Schade door bezetting en roof wordt ')P 25.7 milliard geschat". Vier jaar na de lorlog heeft het Commissariaat-generaal -oor de Nederlandse belangen in Duitsland haar derde jaarverslag, dat vermoede- jlc wel het laatste zal zijn, dit totale be jag vastgesteld. Zoals wij mededeelden is iet eigenlijk precies vijfentwintig duizend i levenhonderd vijfentwintig millioen gul len. Dat is vijfentwintig millioen meer dan •ij in de kop, waarin de totale 'som werd afgerond, vermeldden. Maar .wie kijkt in jiet veen nog op een turfje? j Het Commissariaat, dat in lengte van ïaam herinnert aan de bekende vereniging iie de boekhandel behartigt, en welks comst wij ons in bezettingstijd plachten poor te stellen in de term „de terughaal- commissies", heeft duidelijk trachten te maken dat de Duitsers ons voor jf 3.640.000.000 hebben beroofd en dat de overige door hen veroorzaakte schade aan ons land, ten bedrage van 22.085.000.000, loor de bezetting is veroorzaakt. Als ge dit raderscheid niet belangrijk vindt en een en ander wenst samen te vatten onder het hoofd inbraak en diefstal op grote schaal ben ik het met u eens. Niet dat het nu nog zin heeft,.er zich over op te winden. Er zijn inmiddels vier jaar verstreken en het is verstandiger ons toe te leggen op verder herstel en op afdoende middelen om her haling van dergelijke misdaden te voor komen. Veilig daartegen zijn wij nog lang niet. Als straks de legers van de z.g. Wes telijke Unie gaan manoeuvreren en als de ,Unie"-vloot hetzelfde gaat doen, met veel onderlinge saluutschoten en zo en weder zijdse beleefdheidsbezoeken van admiraals aan eikaars vlaggeschepen wil dat geens zins zeggen, dat wij nu beveiligd zijn. Even min als de eerste bijeenkomst van de Euro pese Raad, in September te Straatsburg, bewijzen zal dat er nu een West-Europese eenheid tot stand is gekomen. Want die in stelling zal alleen maar een raadgevend lichaam zijn, welks mening de ministers zullen vragen als hun dat belieft. Manoeu vres, Unie en' Raad bij elkaar kunt ge u voorstellen ais een menigte vlaggen, die de lading niet genoegzaam dekken. Er moeten veel groter besluiten worden genomen om een waarlijk sterk geheel in West-Europa tot stand te brengen. Tot dusver is het nog steeds een verbrokkelde groep staten, ge legen tussen twee enorme aaneengesloten machten, die elkaar grimmig beloeren. Ik kom terug op die 25.725 milliard, voor welk bedrag het Duitse „Duizendjarig Rijk" ons in de laatste vijf van zijn 12% jarig bestaan heeft bestolen. Ons Commis sariaat in Duitsland heeft een uitvoerig overzicht gegeven van hetgeen wij terug gekregen hebben en mogelijk nog zullen terugkrijgen. In totaal is dat een bitter beetje. Van de geroofde goederen is voor een waarde van 12.4% dus ongeveer een achtste in ons land teruggekeerd en dat is dan nog het beste resultaat. Ten aan zien van onze schade-rekening van ruim tweeëntwintig milliard, dus van de schade, die door de bezetting is veroorzaakt, zullen wij blijkbaar niet veel meer dan dertig millioen terug zien, hetgeen dus ver onder één procent blijft. Het is maar een schraal deel van het totale bedrag, dat de Parijse conferentie voor de herstelbetalingen ons heeft toegewezen. Waarbij men dient te bedenken dat de andere geallieerde landen er eveneens enorme verliezen bij lijden, zich behoort te herinneren dat de Angel saksische landen ons van de Duitsers be vrijd hebben en dat de resten van tien duizenden van hun jonge mannen onder de witte kruisjes op onze soldaten-kerk hoven liggen en tenslotte beseffen moet dat de Amerikanen bezig zijn met ons enorme leveranties onder hun Plan-Marshall te doen. Leveranties, die wij om niet krijgen. Een deel van hetgeen ons uit Oostelijke richting ontstolen is keert uit Westelijke richting tot ons terug, en wij zouden m een benarde toestand verkeren als daartoe niet was besloten. Met dat al geeft dit jaarverslag van het Commissariaat met de lange naam vooral weer eens het besef, hoe uiterst kwetsbaar en onzeker de positie van een klein land als het onze in de moderne Wereld is geworden. Er zijn blijkbaar mensen die nog altijd menen, dat als onze strijdmacht in 1940 beter geleid en bewapend was geweest, het heel anders zou zijn gelopen. Voorzover dat denkbaar ware geweest in een land, dat in meer dan een eeuw geen oorlog had ge voerd, moet men toch inzien dat het de Duitsers alleen genoopt zou hebben om een wat groter deel van hun legers waarvan slechts een klein aantal divisies hier bin nenviel en van hun enorme luchtvloot tegen Nederland in te zetten. Het zou mis schien de strijd wat hebben verlengd (en de directe oorlogsschade en het aantal slachtoffers sterk hebben vermeerderd). Tegen een militaire macht zoals Duitsland in 1940 bezat waren wij onder geen enkele voorwaarde opgewassen. In nog minder male zou dat denkbaar zijn tegenover de nu bestaande grote machten. Dat is dafi ook wel erkend door de toetreding tot het At lantisch Pact, dat de Amerikanen overigens niet verplicht om bij iedere aanval, die op een West-Europees land gedaan zou kunnen worden, meteen ten oorlog te trekken. Als West-Europa waarlijk een sterk geheel wil worden zal het dat zelf moeten bereiken door tot een werkelijke Unie van volken te komen en zijn grote hulpbronnen te orga niseren in één grote, gefedereerde natie. Dat heeft niets met min of meer vaag idea lisme te maken. Het is naar veler en ook mijn overtuiging op den duur: snze enige en laatste kans. De dagen van Tromp en de Ruyter keren niet weer. Dit is een totaal andere wereld dan die van hun tijd, met totaal andere krachtsverhoudingen. Vrees voor hét nieuwe, achteromkijken en voor oordeel zullen ons niet baten. Het leven slaat niet stil en keert niet terug tot het oude. Zin voor werkelijkheid wordt vereist. R. P. Groenfenexport naar Duitsland stopgezet Naar het A.N.P. verneemt wordt de Nederlandse export van groenten naar Duitsland met ingang van Maandag 13 Juni stop gezet, omdat het tot heden be schikbare contingent van drie millioen dollar is uitgeput. Onderhandelingen heb ben tot dusver nog niet tot goedkeuring Van een nieuw contingent geleid. Dr. Van Royen: Vijftien Juli richtdatum voor Ronde Tafel-conferentie BATAVIA, Aneta. De voorzitter van de Nederlandse delega tie, dr. Van Royen, heeft tegenover het republikeinse blad „Merdeka" verklaard, dat aan de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja twee voorwaarden moeten voorafgaan, te weten de evacuatie van de burgerpersonen en het vinden ener „formule" voor het bevel tot het staken an het vuren. Dr. Van Royen hoopte, dat tegen het eind van deze week een vorm zal kunnen worden gevonden voor dit bevel. Daarna zouden de Neéerlandse troepen on middellijk worden teruggetrokken, waar voor tenminste een week nodig is. Naar ver wacht wordt zal dan de terugkeer van de republikeinse regering op 20 Juni kunnen plaatsvinden. Voorts verklaarde dr. Van Royen, dat er geen enkele grond is voor de berichten als zou de terugkeer van de repu blikeinse regering niet deze maand kunnen jeschieden. Hij ontkende ook, dat men in een „kritiek stadium" zou zijn. „Het is ook voor Nederland van belang, dat de terug keer bespoedigd wordt ter voorkoming van incidenten, welke de mogelijkheid van wan trouwen weer zouden kunnen opwekken" aldus dr. Va'n Royen. Ten aanzien van de datum van de Ronde Tafel-conferentie verklaarde de voorzitter van de Nederlandse delegatie, dat deze zo spoedig mogelijk zal worden gehouden. Hij hoopte, dat na de terugkeer van de repu blikeinse regering en nadat de overeen komst zou zijn goedgekeurd door het repu blikeinse parlement, de „richt-datum" 15 Juli zou kunnen zijn. Op de vraag of ook de Nederlandse An tillen en Suriname van de partij zouden zijn op de Ronde Tafel-conferentie en of dit niet, zou kunnen betekenen, dat de Ne derlandse regering voornemens is de Neder lands-Indonesische Unie te vormen alvorens over te gaan tot overdracht van de souve^ reiniteit verklaarde dr. Van Royen deze kwestie niet als zodanig te beschouwen en dat eventuele deelname van Suriname en de Nederlandse Antillen normaal is, even als deelname van de minderheidsgroepen. Deze kwestie zou op de te Batavia te hou den voorbesprekingen ter tafel kunnen worden gebracht. Naar de mening van dr. Van Royen kan nog niet worden vastgesteld of deze gebieden zullen deelnemen met stemrecht. Veiligheidsraad wacht af. Dr. Van Royen voegde hieraan toe, dat genoemde gebieden zouden kunnen deel nemen als adviseurs, waarnemers of als subcommissie in de Nederlandse delegatie of, in geval het gaat over minderheidsgroe pen, als onderdeel van de Republikeinse delegatie of van de delegatie van de B.F.O. De vraag beantwoordend wat onvoorwaar delijke overdracht van souvereiniteit be tekent, zeide dr. Van Royen, dat in de over dracht en de daaraan verbonden overeen komst geen andere voorwaarden zouden worden ingelast, dan die welke in de over eenkomst van de Renville zijn opgenomen. Gevraagd naar zijn mening of de Veilig heidsraad wederom de Indonesische kwes tie zou behandelen en wanneer deze kwes tie eventueel van de agenda zou worden afgevoerd, zeide dr. Van Royen, dat wan neer in het rapport van de UNO-commissie voor Indonesië sprake is van een „goede gang van zaken" bij de onderhandelingen, de Raad geen zitting zal bijeenroepen. Dr. Van Royen voegde hieraan toe, dat vóór de Ronde Tafel-conferentie geen debatten in de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie zouden plaats hebben. Over het afvoeren van de Indonesische kwestie van de agenda, van de Raad zeide dr. Van Royen, dat zulks zou geschieden na de overdracht van de souvereiniteit. De kwes tie zou natuurlijk terugverwezen worden indien de uitvoering van de overeenkomst niet vlot zou verlopen. Op de vraag of de Verenigde Staten van Indonesië lid van de UNO zouden kunnen worden, verklaarde dr. Van Royen, dat indien van de zijde van de Sovjet-Unie geen moeilijkheden in de weg worden gelegd Indonesië zeker lid van de UNO zou kunnen worden. Voorts ant woordde dr. Van Royen nog bevestigend op de vraag of hij vertrouwen stelde in de republikeinse leiders met wie hij thans de besprekingen voert. Hij verklaarde voorts, dat het vraagstuk van de keuze van de staatsvorm of de staat kundige organisatie van enig gebiedsdeel gezamenlijk zou moeten worden behandeld onder internationale controle. Het republikeinse blad „Merdeka" had eveneens een onderhoud met de voorzitter van de republikeinse delegatie Roem. Deze noemde eveneens 20 Juni als datum „voor de overneming van het bestuur over het gebied door de Sultan, -waarna nog vijf tot zeven dagen nodig zouden zijn voor de ontvangst van de republikeinse leiders" Desgevraagd verklaarde Roem, dat het uitstel van de terugkeer te wijten is aan de evacuatie van Djokja en de terugtrekking van de Nederlandse troepen. Voorts ver klaarde hij. dat de besprekingen behalve over de terugkeer van de republikeinse regering zich ook uitstrekten over de voor waarden van de Ronde Tafel-conferentie, doch dat de besprekingen daaromtrent nog in het informele stadium waren, waarbij men echter- niet veel moeilijkheden had ontmoet. Hij zei voorts, dat het de wens is van de Republiek, dat de inter-Indonesische con ferentie (als voorbereiding op de Ronde Tafel-conferentie) te Djokja zal worden gehouden. Na de terugkeer van de Republi keinse regering in Djokja zal de republiek de Indonesische nationalistische leiders voor deze conferentie naar Djokja uitnodi gen. VAN KLEFFENS SPRAK WEBB. De Nederlandse ambassadeur in de V. S., mr. van Klef fens, heeft Vrijdag een halt uur geconfereerd met de Amerikaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken, James Webb. Na de conferentie verklaarde de ambas sadeur aan de pers, dat hij verschillende punten met betrekking tot West-Duitsland had besproken. Chinese regering begint Kanton te ontruimen Reuter meldt, dat de Chinese nationalis tische regering inderhaast voorbereidingen treft om Kanton haar tweede hoofdstad binnen twee maanden te ontruimen, wegsns een dreigende aanval van de onder communistische leiding strijdende legers, die in de provincies Hoenan en Kiangsi oprukken. Het nationalistische kamp blijft even verdeeld als tevoren. De nieuwe premier, maarschalk Yen Sji Sjan, is nog niet in staat een kabinet te vormen. Vele leden van de wetgevende Yoean hebben inmiddels Kanton reeds verlaten en zien naai- Formosa begeven. Een officiële woordvoerder te Canberra (Australië) heeft verklaard, dat het on waarschijnlijk is, dat Australië het nieuwe Chinese communistische regiem volledig zal erkennen, maar men verwacht, dat er een erkenning de facto zal volgen. Australië neemt deel aan besprekingen over erkenning van het nieuwe regiem, zo zei hij, en „machtige commerciële belangen groepen in de Verenigde Staten met grote bezittingen in China dringen er bij haar regering op aan erkenning de facto te ver lenen." Hongaars minister verdwijnt van het tapijt In de gister bekend gemaakte namen lijst van het nieuwe Hongaarse kabinet komt de naam van Laslo Rajk niet voor. In het vorige kabinet was Rajk minister van buitenlandse zaken en van voorlichting. Hij was lid van het politbureau van de (com munistische) Hongaarse arbeiders-partij. Rajk was niet aanwezig, toen het nieuwe parlement gisteren bijeeu kwam en zijn naam stond niet op de lijst van gekozen parlementsleden, ofschoon hij bij de on langs gehouden verkiezingen lijstaanvoer der in een kiesdistrict was. In officiële kringen wilde men geen commentaar op Rajk's afwezigheid geven. In het nieuwe kabinet blijft Istvan Dobi (Kleine-Boerenpartij) minister-president, terwijl d.e communist Matyas Rakosi (Ar beiderspartij) het vice-premierschap be houdt. Rajk wordt als minister van buiten landse zaken opgevolgd door Gyula Kallay, die tot dusver hoofd van het kabinet van de president was. Van de 18 ministers, die in de nieuwe regering zitting hebben, behoren er 13 tot de (communistische) arbeiderspartij, drie tot de kleine-boerenpartij en twee tot de nationale boeren partij. Bruggeschilders Het machtige lijnenspel van de moderne ver- keersbrug is altijd impo sant voor de toeschou wer, die bij zijn tocht over het water eens een ogenblik omhoog kijkt om de stalen kunst der Hollandse bruggebou- wers te bewonderen. Het kan zijn dat hij dan in de lachende gezichten der schilders kijkt, die vrij van hoogtevrees de spanten van een nieuwe laag verf voorzien. Op de foto: Schilders in de bogen van de machtige Moerdijkbrug over het Hollands Diep. WYSJINKI'S VOORSTEL: Binnen een jaar na sluiting de bezettingstroepen weg In de gisteren gehouden vergadering van de vier ministers van buitenlandse zaken heeft Wysjinslci voorgesteld, dat de Grote Vier een vredesverdrag voor Duitsland zuUen ontwerpen en zich zullen verplichten tot het terugtrekken van alle bezettings troepen uit Duitsland binnen een jaar na sluiting van het verdrag. De regeringen van de vier landen zouden binnen drie maanden elk een ontwerp-vredesverdrag- bij de raad van ministers van buitenlandse zaken moeten indienen. Intussen zou de huidige zitting van de raad de laatste hand kunnen leggen aan de procedure, die de voorbereiding van het verdrag eist. De vergadering duurde vier uur. Een Franse gedelegeerde zei bij het verlaten van het gebouw, dat de raad Zondag op nieuw bijeen zal komen. Wysjinski zal dan, naar verwacht wordt, antwoorden op de critiek, die zijn voorstel bij de Westelijke ministers heeft ontmoet. Op voorstel van Schuman werd besloten om Wysjinski's voorstel voor onmiddel lijke bestudering naar de plaatsvervangers der ministers te zenden. Acheson oefende sterke critiek op Wysjinski's voorstel, doch hij beloofde het te zullen bestuderen. Hij Neger-arbeiders van een New Yorkse werf waren in proteststaking gegaan, omdat er, naar zij meenden, rassen-onderscheid werd gemaakt. Toen een aantal blanke arbeiders op hardhandige wijze een einde aan hun protesten wilde maken, moest de New-Yorkse politie er aan te pas komen om te verhinderen dat de straat een slagveld werd. sprak echter over de „vertragingstactiek" van de Sovjet-Russische delegatie en zeide: „Wij zijn hier niet gekomen om een diplo matiek menuet te dansen". Hij verklaarde zich tegenstander van het bespreken van een vredesverdrag met Duitsland alvorens de Grote Vier het er over eens waren met wat voor een soort Duitsland zij een vredesverdrag zouden moeten sluiten. Acheson zei, dat hij niet veel langer dan tot eind volgende week uit de Verenigde Staten kon wegblijven. Nog 50 jaar. Naar aanleiding van het Sovjet-Russische voorstel om de bezettingstroepen binnen een jaar na het sluiten van het vredesverdrag uit Duitsland terug te trekken, zeide Ache son, dat het met de „vertragingstactiek" van de Sovjet-Unie nog wel 50 jaar kon duren voor men aan het sluiten van een vredesverdrag toekwam. Bevin verklaarde, dat hij genoeg had van de veronderstelling, dat de Sovjet-Unie alleen belang had bij een vredesverdrag met Duitsland en hij protesteerde tegen „de overmaat van deugd, die de Sovjet- Unie aan zichzelf toekent." In een definitieve verklaring over zijn beleid zeide Bevin uit naam van de Britse regering, dat hij moest herhalen wat hij op de conferenties van Moskou en Londen had gezegd: „Wij zijn hier om vrede te ma ken en geen propaganda. Onze motieven zijn oprecht en wij wensen, dat zij duide lijk begrepen worden, wij willen geen over eenkomsten met voetangels en klemmen. Wij willen Duitse eenheid en geen voorge wende eenheid, waarachter een Duitsland, verdeeld door zöne-barrières, schuil gaat". Wat Bevin wil. „Wij willen een democratisch-Duïtsland en geen schijndemocratie, waar een paar mannen tyrannieke macht uitoefenen. Wij willen een centrale Duitse regering, maar geen gecentraliseerde regering in die zin, dat zij opnieuw een dictatuur kan worden En bovenal wensen wij geen marionnetlen- regering. Wij willen een vredesverdrag met Duitsland, een rechtvaardig verdrag bij welks voorbereiding een open oor wordt geleend aan allen, met inbegrip van Duits land zelf", zei hij. „Wanneer door diplomatieke kanalen een datum is vastgesteld voor een andere raad van ministers van buitenlandse zaken, kunnen wij misschien in een nieuwe confe rentie in betere sfeer tot een beter begrip komen en een waarlijk democratisch Duits land instellen", zo besloot hij. Schuman, die zich eveneens bereid ver klaarde Wysjinski's voorstel in studie te nemen, citeerde Molotofs uitspraak op de zitting van de raad te Londen, toen deze zeide, dat een vredesconferentie voor Duits land alleen dan bijeengeroepen kon worden, wanneer er een gequalificeerde centrale Duitse regering was. Commandanten in Berlijn ontvangen hun instructies BERLIJN, Reuter. De Amerikaanse en Britse autoriteiten, die gisteren uit Parijs het verzoek hebben ontvangen de bespre kingen met de Sovjet-Russische autoritei ten over de volledige uitvoering van de te New York gesloten overeenkomst over het opheffen van de blokkade te bespoedigen, hebben het Sovjethoofdkwar tier te Karlshorst doen weten, dat zij daar toe bereid zijn. De Russische autoriteiten hebben gister avond de ontvangst oevestigd van de mede delingen vair de Westelijke autoriteiten, waarin een spoedig te houden vergadering over de handel en het vervoer wordt voor- gesteld. Plaats en tijd van de besprekingen waren gisteren nog niet vastgesteld. Export verloopt vlot. Een woordvoerder van het West-Berlijns. gemeentebestuur verklaarde dat de export uit Berlijn, met uitzondering van een aan tal schaarse materialen zoals sommige machinerieën en electrische artikelen, thans vlot verloopt. De Sovjet-Russische grens beambten erkennen de waarmerking van de West-Berlijnse magistraat en het ver keer verloopt normaal, aldus de woord voerder. De beperkingen ten aanzien van de uitvoer van schaarse materialen waren reeds voor Maart 1948 van kracht en de Russen waren dus niet verplicht deze op te heffen. In Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-Russisch militair be stuur wordt gezegd, dat generaal-majoor Kotikof, de Sovjet-commandant, gisteren van zijn minister van buitenlandse aaken. Wysjinski „zorgvuldig geformuleerde" in structies heeft ontvangen. Volgens deze leringen werd aan alle Sovjet-functionarissen te Berlijn de in structie gegeven hun uiterste best te doen „alle vervoersbeperkingen" te Berlijn op te heffen. Gerequireerde arbeiders in de Sovjet-zone De in Russisch bezit zijnde maatschappij „Wismuth A.G.", die zich bezig houdt met de uraniumwinning te Aue in Saksen, is de enige maatschappij in Oost-Duïtsland, waarin de Duitse autoriteiten geen zeggen schap hebben, zo heeft Fritz Selbmann, vice-voorzitter van de Duitse economische commissie in de Sovjet-zóne, gisteren te Frankfort verklaard. Selbmann gaf toe, dat deze en andere in Russisch bezit zijnde maatschappijen ge bruik maker, van „gerequireerde arbeids krachten". Hij zei, dat dit een privilege is, dat door de geallieerden in wet no. 3 van de bestuursraad is omschreven. R. C. P. DAGVAART BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. De Revolutionnair Communistische Partij (R.C.P.) te Amsterdam, heeft me degedeeld dat zij de burgemeester van de hoofdstad in kort geding heeft gedag vaard. De burgemeester heeft enige da gen geleden de R.C.P. bevolen de leuze „Indonesië los van Holland nu", welke op haar verkiezingsborden stond vermeld, te verwijderen. Enige borden zijn op bevel van de burgemeester door de politie weg genomen. De R.C.P. beschouwt de inbe slagneming der borden als een onrecht matige daad. Het woord is aan Stanley Jones: Niet gelukkig zijn zij, die zich op zichzelf concentreren en wei geren iets voor anderen te doen ten koste van zichzelf; zij begin nen zich te vervelen en worden het leven moe. Werkelijk gelukkig zijn zij die doelbewust ook pijn aanvaarden ter wille van anderen. Onenigheid in de Staten der Nederlandse Antillen In de Vrijdagavond gehouden vergade ring der Staten van de Nederlandse An tillen heeft de heer Jonckheer een motie van wantrouwen ingediend tegen het hui dige kabinet. In de motie wordt gezegd, dat de partij politieke belangen bij het kabinet zwaarder hebben gewogen dan het algemeen belang. De heer Gerharts sprak over de „fascis tische" neigingen van dr. Da Costa- Gomez en vergeleek „Mein Kampf" met „Nos Lucha" („Onze Strijd", het blad van dr. Da Costa Gomez' partij). Spreker was voorts van mening, dat er overeenkomsten waren lussen de „Hitlerjugend" en de „Gomez- jugena" en verklaarde, dat „deze pestilen tie moest worden uitgeroeid". De heer Dus- senbroek verklaarde „eenzelfde soort ter reur op Aruba te zien". Dr. Da Costa Go mez zweeg gedurende de gehele vergade ring, daar -Jtyn mening niet werd gevraagd. De motie werd aangenomen met negen tegen zes stemmen. Na de stemming deelde de heer Jonck heer mede, dat de oppositie nu rustig kon heengaan en de beslissing van het bestuur afwachten. Hierna verlieten acht leden van de oppositie de vergadering. Het quorum was nu niet meer aanwezig, zodat de ver gadering moest worden gesloten. De agen dapunten (goedkeuring der geloofsbrieven van twee leden der coalitie en de vertegen woordiging in Nederland) konden niet worden behandeld. Ernstige situatie door stakingen in Engeland Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De ontwikkeling van het conflict in het Engelse spoorwegbedrijf heeft thans een dramatisch hoogtepunt bereikt. De houding van de machtige nationale unie van spoorwegpersoneel heeft in de afgelopen dagen de vorm van een revolte aangenomen. De regering kan zich moeilijk in het con flict mengen, zolang er nog een mogelijk heid bestaat dat beide partijen tot elkaar komen. Zij weigert invloed uit te oefenen op het spoorwegbestuur. zolang het vak- bondbestuur zich niet ronduit tegen de staking verklaart. De regering heelt thans ultimatief geëist, dat de bond een einde maakt aan de stakingen. Overigens staat de regering achter de spoorwegleiding, die de belangen van het publiek behartigt. Tot dusverre heeft de vakbond dubbel spel gespeeld. Daarbij komt dat 80 procent van het locomotief- personeel aangesloten is bij de vakvereni ging voor machinisten en stokers, welke tot op zekere hoogte bereid is de nieuwe dienstregeling te aanvaarden. De algemene spoorwegbond wil echter van het hele systeem niets weten. Er bestaat een grote rivaliteit tussen beide organisaties. De mogelijkheid van con algehele spoor wegstaking met onherstelbare gevolgen voor productie en export staat thans voor de deur. Maar erger nog is de situatie in de havens van Liverpool en Avonmouth, waar ge staakt wordt omdat de dokwerkers weigeren de Canadese schepen te lossen uit solidari teit met de stakende havenarbeiders in Canada. Dit heeft reeds geleid tot een chaos in de voedselvoorziening. Het fantastische feit doet zich voor, dat met levensmiddelen geladen schepen uit de Nieuwe Wereld ongelost over de oceaan weer naar hun haven van uitvaart terug keren. Een schip met 1 millioen eieren aan boord heeft reeds vier maal tussen Dublin en Liverpool heen en weer gevaren, zonder dat iemand buiten de bemanning het aan raakte. Deze situatie duurt nu al zes we ken. Duizend man troepen' zijn bezig 15 van de 23 opgehouden schepen te lossen. Indien de stakingen een nationaal karak ter mochten aannemen, zal de regering waarschijnlijk zo goed als zeker de natio nale noodtoestand afkondigen en het leger ook op de spoorwegen inschakelen. De politieke consequenties voor de Labour- regering van een dergelijke crisis zouden niet te overzien zijn. KLEERMAKER OVERVALLEN EN IN HET WATER GEGOOID. Voor de tweede maal binnen een week is in de hoofdstad een roofoverval ge pleegd. De 28-jarige kleermaker J. B. uit de Saxen-Weimarlaan te Amsterdam-Zuid werd in de afgelopen nacht omstreeks een uur op het jaagpad, achter de be graafplaats „Huis te Vraag" door een onbekende jongeman neergeslagen, van zijn portefeuille beroofd èn daarna in de Schinkel geworpen. Toen de kleermaker op de wal was ge kropen, was de aanrander verdwenen. AF EN TOE ZONNESCHIJN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: (opgemaakt te 10 u): Overwegend droog weer en verander lijke bewolking, die overdag op vele plaatsen af en ioe zonneschijn toelaat. Meest matige wind uit Westelijke richtingen, Weinig verandering in temperatuur. 12 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur Maan op 23.22 uur, onder 4.58 uur 13 Juni: Zon op 4.20 uur. onder 21.00 uur Maan op 23.57 uur, onder 6.09 uur Hoogwater lijden: Zaterdag 11 Juni: 3.35—16.03 uur. Zondag 12 Juni: 4-2216 52 uur. Maandag 13 Juni: 5.0817.38 uur. Laagwatertijden: Zaterdag 11 Juni: 11.39 uur. Zondag 12 Juni: 0.0312.26 uur. Maandag 13 Juni: 0.49—13.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1