A De stucadoorsstaking RADIO Het huis aan de baai Dinsdag 14 Juni 1949 Haarlems Dagblad De verschillende standpunten toegelicht Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond verzoekt ons het vólgende te plaatsen: Van begin Mei af is er buitengewone beroering in het stucadoorsbedrijf. De ge volgen zijn dat een aantal grote bouw werken (volkswoningbouw) niet afge maakt kan worden, en dat andere bouwvakarbeiders worden ontslagen. De oorzaak is het besluit van de Samen werkende Stucadoors-Patroonsorganisaties om geen hogere lonen meer te betalen dan wat maximum door het college van Rijks bemiddelaars is toegestaan. Enige jaren achtereen hebben de stuca- doorspatroons, vooral zij die in de ver woeste gebieden werk hadden, de arbei ders bij hun collega's weggelokt door steeds hogere lonen te betalen. Plotseling hebben zij daaraan een einde willen maken, in vele gevallerr daalde het weekloon met enkele tientallen guldens. De arbeiders gevoelden zich gedupeerd, de Alg. Bond van Werkers in het Bouw bedrijf (onderafdeling van de E.V.C.) spande zich voor het karretje en stakin gen werden geproclameerd onder leiding van zogenaamde Contact-Commissies, waarin ook leden van de Unie-Bonden waren opgenomen. Alles volgens het recept zoals dit van 1946 af door de E.V.C. in tientallen stakingen is toegepast.,, De Unie-Bonden (Algemene, R.-K. en Christelijken) kondeji zich met deze sta kingen, welke geproclameerd zijn zonder overleg met de bondsbesturen, niet ver enigen, en dus worden deze noch. moreel, noch financieel van bondswege gesteund. Zolang er organisatie in het bedrijf is, is de voornaamste grondslag van het loon het tarief geweest. Dit was na de grote stakingen en uitsluitingen in 1920 voor gewoon vlak werk 30 ct. p. m2. (uurloon 90 ct.) Destijds werd in de hoogconjunctuur meermalen 50 a 60 cént per m2. betaald. Maar, hoewel er toen geen prijs- en loon politiek van de Overheid was, durfde toch geen enkele boua-fide organisatie aan een werkgever de eis te stellen dat hij meer moest betalen dan de Coll. Arbeidsover eenkomst aangaf. Een bona-fide vakorga nisatie kan zich o.a. met het al of niet betalen van loon dat boven het geldende loon uitgaat om velerlei redenen niet be moeien. Het is niet doenlijk tegen een werkgever te zeggen: „U moet meer be talen dan het loon", maar even ondoenlijk is het om tegen een arbeider, die tenge volge van alles wat hij sinds 1940 heeft doorgemaakt aan velerlei zaken behoefte heeft, te zeggen: „Je mag geen cent meer aanpakken dan het officiële loon". En iemand die daarvan de redelijkheid inziet, zal ook niet verlangen dat de or ganisaties zich met de „zwarte lonen" bemoeien. Maar, in 1932 was het tarief voor vlak werk nog 30 cent per m2. Door de grote werkloosheid was het in 1940 gedaald tot 20 cent. En in 1945 bij het vaststellen van jle lonen voor alle bedrijven werden deze met 25 pet. verhoogd en later nog eens verbeterd tot een hoogte van 29 cent. Het officiële loon (tarief) stond dus in 1948 nog lager dan in 1932. De „hoge" lonen der stucadoors werden dan ook niet tegen het officiële tarief verdiend. En werkgevers en werknemersvertegen woordigers in de Bedrijfsraad liebben dan ook herhaaldelijk aangedrongen op ver betering van uurlonen en tarieven. Maar het college van Rijksbemiddelaars ver langt, zoals bij alle loonregelingen, dat deze wetenschappelijk worden vastgesteld door middel van tijdmetingen en bereke ningen. Het gaat nu eenmaal anders dan vroeger met de vaststelling van het loon, vroeger was dit een zaak van werknemers- en werkgeversorganisaties. Nu - hebben de Contact-Commissies de eis van de E.V.C. overgenomen: a. een uurloon van f 1.20; b. een toeslag van 25 pet.; c. afschaffing der tarieven wordt ook hier en daar ver langd. Dus 1.50 per uur. De Unie-Bonden menen dat een dergelijke eis, die ingaat tegen het tot dusverre door het parlement gesanctioneerde regeringsbeleid, niet kan worden gesteund. Maar wel dat door tijd metingen kan worden aangetoond dat de tarieven te laag zijn. En krachtig wordt geijverd om liet loonplafond hoger te stel len dan de toegestane 25 pet. bij aange nomen werk. Doch zolang de stakingen duren kunnen de onderhandelingen over cle voorgestane verbeteringen niet door gaan. Slechts dan, als de stucadoors be grijpen dat het werk eerst moet worden hervat, kan verder worden gewerkt aan verbeteringen die ook de werkgevers no dig achten. Zo is gesproken op een ver gadering van de Uniebonden in verband met de stakingen. Het is te wensen dat de stucadoors hun verantwoordelijkheid om het werk te hervatten zullen inzien en niet door acties anderen zullen belemmeren te doen wat dezen als hun plicht beschouwen, Wij gaven dit stuk ter inzage aan het bestuur dei- E.V.C te Haarlem. Dit schrijft in zijn antwoord: De stucadoors hebben, als antwoord, op het besluit der stuca- doorspatroons ,0m slechts de vastgestelde lonen te betalen, geantwoord door in alle plaatsen commissies te vormen, terwijl inmiddels ook een landelijke commissie is gevormd. Een minimum programma is op gesteld: voor de stucadoors 1.20 per uur voor de opperlieden 1.10, met daar boven 25 pet. vaste toeslag. In de commissies hebben leden zitting van alle organisaties, zodat de beschuldi ging van de hand gewezen wordt, dat de strijd die de stucadoors voeren een rel zou zijn van de Eenheidsvakcentrale. In de nieuwbouw wordt practisch overal ge staakt, terwijl nu reeds vele patroons door de knieën zijn, die tegemoet komen aan de minimum seisen van de stucadoors. Zoals bekend hebben de zogenaamde Uniebonden direct na de bevrijding hun sanctie gegeven aan regelingen voor het bouwbedrijf, die in wanverhouding ston den tot de eerste levensbehoeften. Het gevolg was dat niemand zich aan deze regeling hield en de bouwarbeiders zelf hun lonen gingen vaststellen. Hieruit blijkt dat de Uniebonden geen vat op liun leden hadden, om ze voor lonen te laten werken die door hun organisatie was vastgesteld. Er werd compensatie gevonden door enige kunstmatige toeslagen, echter de enig afdoende maatregel, verhoging van het basisuurloon, werd resoluut van de hand gewezen. Inplaats de belangen van de arbeiders te behartigen, namen de Uniebonden zit ting in de Stichting van de Arbeid en pro pageerden de arbeidsvrede. Deze tactiek betekende, dat de ondernemers steeds sterker te paard kwamen te zitten en dat zij oogluikend de zwarte lonen toestonden. Zo is te begrijpen, dat de Uniebonden na 3 jaar onderhandelen geen resultaat heb ben kunnen bereiken, zodat zelfs de mo derne bond heeft moeten verklaren op 20 Januari bij geen verder resultaat het sta kingswapen te moeten hanteren. Het wachten van de ondernemers was op zogenaamde normale tijden, waarmede zij bedoelde de crisis van voor de oorlog, met haar ontzaglijke werkloosheid en leed voor de arbeidersklasse. Door de jongste maatregelen van mi nister In 't Veld om de woningbouw te beperken, achten de ondernemers de tijd gekomen om de lonen omlaag te drukken. Hierop hebben de stucadoors geantwoord door de strijd te aanvaarden. De Uniebonden, waar regelmatig con tact mee is opgenomen, verklaarden uit drukkelijk de regeringspolitiek te blijven steunen, zij waren alleen bereid te praten over doorbreking van het loonplafond en hieraan te verbinden tijdmetingen. De strijdende stucadoors kunnen zich hiermede niet verenigen, omdat het geen zin heeft te praten over doorbreking van het loonplafond zolang de tarieven op vooroorlogse verhoudingen zijn gebaseerd, waardoor alleen het jaagsysteem in het leven zou worden geroepen. Te praten over tijdmetingen heeft evenmin zin, al vorens overeenstemming is bereikt over de hoogte van het minimumloon. Uit de huidige situatie blijkt, dat overal In de nieuwbouw gestaakt wordt, waar niet aan de minimum-eisen van de stu cadoors is voldaan. Ondanks dep oproepen van de Unie-bonden strijden de stuca doors door en staan hecht aaneengesloten rond hun zelf gekozen commissies. Het is onredelijk te verlangen dat de stucadoors eerst aan de,, gang moeten, al vorens de onderhandelingen - weer kunnen beginnen, die na 3 jaar onderhandelen geen effect hebben gesorteerd. Het zijn niet de stucadoors, die verant woordelijk zijn voor stagnatie van de wo ningbouw, doch de regering gesteund door de Uniebonden. „Caecilia" concerteert voor de oboi d'amore Vrijdagavond zal het Koninklijk Man nenkoor „Caec^ia" in de Grote Kerk een volksconcert geven met medewerking van Jaap Stotijn, hobo en de organist Dolf Hen- driksen. Dit concert wordt gegeven ten bate van het fonds, dat hier te stede is opgericht voor de aanschaffing van twee stuks „oboi d'amore" voor de Haarlemse Orkest-Ver eniging. Het aanschaffen van deze instru menten is voor de H.O.V. van zeer veel belang, reden waarom wij voor Caecilia's concert uw bijzondere belangstelling zou den willen vragen. TRIMTEITSLYCEUM Voor het eindexamen gymnasium zijn aan het Triniteitslyceum geslaagd: voor diploma B: F. Alkemade, Nieuw-Vennep, E. Crabben- dam, Zandvoort; G. Grimbergen, IJmuiden- Oost; J. Roozen en J. van Wijck, Overveen; H. Beukers,. A. Bosse, Haarlem en B. Lucas, Bloemendaal. Afgewezen twee. Na verlengd examen slaagde nog Voor diploma A: J. Gigengaclc, Haarlem. Ongeoorloofde pressie bij toewijzing van woningen? Raadslid Happé stelt vragen Naar wij vernemen heeft het lid van de Haarlemse raad W. F. H a p p (Partij van de Arbeid) de raad verlof gevraagd de vol gende vragen aan het College van B. en W. te stellen: 1. Blijkens een door mij ontvangen mededeling van het bestuur van de af deling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd aan een Rooms-Katholielk lid van deze organisatie, welk lid in aanmerking kwam voor een woning van een Rooms- Katholieke woningbouwvereniging door het bestuur van deze vereniging de voor waarde gesteld, dat hij lid moest worden van de Nederlandse R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Is het B. en W. bekend, dat in dergelijke gevallen zulk een pressie wordt uit geoefend? 2. Zijn B. en W. bereid de nodige stappen te doen om aan het toepasseri van deze ontoelaatbare methode een einde te maken? STAD Oprichting sociëteit Een aantal kunstbeoefenaars, kunstmin- nenden en in kunst belangstellenden, van mening dat er te Haarlem ernstig behoefte bestaat aaq een trefpunt voor gelijkgezin den, heeft per circulaire, gericht aan daar in eerste instantie voor in aanmerking komenden, kennis gegeven van het plan tot oprichting van een Sociëteit, die zal wor den gevestigd in de kelders van het res taurant Brinltmann aan de Grote Markt. Reeds maakte de architect professor G. Iiolt een ontwerp tot inrichting van dit etablissement. Onder meer is aan de in richting van een welvoorziene leestafel ge dacht. De verkiezing van een bestuur, het rege len der huishoudelijke zaken en van de frequentie der samenkomsten worden overgelaten aan een algemene vergadering. Een systeem van ballotage zal beslissen over toetreding. De Sociëteit zal de naam „Teisterband" dragen, welke, overigens op betwistbare historische gronden, gevoerd werd door de dichter Willem Bilderdijk, die in het tot domicilie te kiezen perceel leefde en stierf. De voorlopige commissie van voorberei ding bestaat uit de heren: mr. L. Ali Cohen. M. S. Andriessen, H. P. Baard, C. Brants, Godfried Bomans, J. Chapon, prof. G. Holt, 'Otto B. de Bat, David Koning, P. Leffelaar, dr. A. Melchior, Jan Mul, Wim Paauw, A. Planteydt, H. L. Prenen, L. Spierenburg en W. Steyn. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Juni 1949 BEVALLEN van een zoon: 11 Juni, J. C. Koelemeijervan Son; P. N. Leeuwerke-Koe- lemeijer; C. H. Brammer—Le Noble; 12 Juni, C. S. Udovan der Wurf; C. F. SernéLuke; C. SchouteriDoes; A. G. SnoekKloot; 13 Juni, J. C. van SchootenMaarschalk; W. MeijerGeurts. BEVALLEN van een dochter: 10 Juni, W. I-ïomanVisee; 11 Juni, J, RekmanSnoek; J. KleinNijhuis; B. S. van EerdenRoe- loffzen, 2 d.; H. Kessensvan Eerden; C. F. E. M. Rolink—Kahmann; 12 Juni, C. E. Oling Marchand. OVERLEDEN: 11 Juni, G. R. Bosmanvan Geenhuizen, 29 j., v. Nievèltstraat; J. F. Kroon, 63 j., Westerhoutpark; H. van Eek, 1 d., Rijksstraatweg; 12 Juni, A. Janse, 71 j., Kedoestraat; H. D. Beekman, 66 j., Tempe liersstraat; H, Smakman, 56 j., Hazepaters- laan. Communistische raadsleden stellen vragen De heren G. Mol en mr. M. D. Proper, leden van de communistische fractie in de Haarlemse raad, hebben verzocht hetCol lege de volgende vragen te mogen stellen: 1. Is het Uw College bekend dat op 7 Juni 1949 uit het pand Schotersingel 55 te Haar lem een moeder en drie kinderen krachtens een ontruimingsvonnis zijn verwijdend zon der dat enige woonruimte voor hen ter be schikking was, terwijl deze bewoonster geen aanleiding had gegeven tot deze ont ruiming? 2. Zijn er nog andere van soortgelijke uitzettingen te verwachten in de eerst komende tijd? 3. Is Uw College bereid in daartoe ge- eigende gevallen de te ontruimen woon gelegenheid te vorderen voor de gedu peerden? 4. Waarom heeft een dusdanige vorde ring niet plaats gevonden in het hierboven bedoelde geval? De heer P. II. Vooren heeft de volgende vragen gesteld: 1. Is het Uw College bekend dat het College van Rijksbemiddelaars bij beschik king' van 30 Mei 1949 aan de werkgevers heeft toegestaan om de werknemers een uitkering te verstrekken in de loop van 1949 van 2 procent van het jaarloon? 2. Is Uw College van Burgemeester en Wethouders "bereid aan de Raad een voor stel te doen toekomen krachtens hetwelk een dergelijke uitkering aan het personeel van de Gemeente op korte termijn zal wor den verstrekt? Heemsteedse raad vergadert Donderdagmiddag vergadert de gemeen teraad van Heemstede in het Raadhuis. De agenda vermeldt zeven punten. B. en W. stellen de gemeenteraad voor medewerking te verlenen aan de Vereniging „Bijzondere Protestantse School te Heem stede" voor uitbreiding van de Nicolaas Beetsschool met een leslokaal voor handen arbeid en zolang het lokaal niet kan wor den gebouwd, de uitbreiding tijdelijk onder te brengen in het gebouw voor Christelijke Belangen. Voorgesteld wordt de löontabellen voor gemeentewerklieden te wijzigen en die aan te passen aan het loonpeil van het rijk. Er mag in geen geval meer betaald worden dan door het rijk. Lonen, welke op het ogenblik hoger liggen, kunnen voor dat hogere in de vorm van een persoonlijke toelage worden gegarandeerd. Echter ware, aldus een brief van de minister van Bin nenlandse Zaken, in geen geval het uitzicht op een hoger loon te garanderen. B. en W. stellen verder vbor in te trekken het besluit van 22 September 1938, inzake vaststelling van een uitbreidingsplan voor de terreinen, gelegen Westelijk van de Crayenestersingel en Noordelijk van de Lanckhorstlaan en te bepalen, dat een her ziening wordt voorbereid. Anti Revolutionnaire Gemeentepolitiek W. C. BAKKER li Hollanders in Indonesië twijfelen Zij willen zekerheid voor de toekomst Het is een somber lied, dat de Europeaan in Indië nu en dan door het hoofd speelt. Overal waar blanken elkaar treffen, praten zij over dezelfde onderwerpen. Er zijn gebrek en economische chaos op ve lerlei gebied. Maar dat kan allemaal tijde lijk zijn; het is een verschijnsel, de uiting van een algemene na-oorlogse crisis, die in andere omstandigheden met enige moei te zeker overwonnen zou kunnen worden. Want heeft dit land niet nog steeds zijn enorme rijkdom aan producten en zijn on gelofelijke vruchtbaarheid. Maar de omstandigheden doen de men sen dan weer aarzelen ïh die gesprekken. Wat is de toekomst van dit land? Hoe lang blijven hier nog Nederlandse troepen? En als die weg zijn, wat gebeurt er dan met de .burgers in het zakenleven en de amb- tenaren? Dat zijn allemaal open vragen, die het leven van de Nederlandse burger in In donesië niet eenvoudiger maken. De toe komst is voor hem een grote bron van on zekerheid. Hij twijfelt met die twijfel die alle Nederlanders hier hebben aan de .vooruitzichten van „dat kleine polder landje" aan zijn mogelijkheden in Ne derland. De berichten, die hij krijgt over de arbeidskansen in het moederland, zijn niet overdreven gunstig verre van dat enJa, en.... Ligt de toekomst voor al die Nederlanders, die van dit zon nige land zijn gaan houden, hier of in Holland, dat sommigen zijn ontwend en waar ze de meeste van hun relaties uit het oog hebben verloren? De meeste Hollanders, die, voor dit pro bleem komen te staan, kiezen de eerste weg: zij blijven hier. Want zij houden hoop en zij weten, dat het hun moeilijk zal vallen om weer iri Holland te aarden. Maar de animo ontbreekt velen om in de onrustige en onveilige sfeer van de onder nemingen diep in de rimboe een bestaan te zoeken. Zij zijn er hun leven niet ze ker. Nooit. En zolang de bevolking niet rustiger wordt zullen ook de militairen er nooit in kunnen slagen overal in dit enorme land, tot op de meest afgelegen posten, veiligheid te brengen. Daar zullen wij nimmer genoeg militairen voor op de been kunnen brengen, Nederlandse noch Indonesische (die dan binnenkort samen gevoegd zullen worden in het federaal leger). Zij zoeken werk in de stad; vaak tot wanhoop'van Amerikaanse financiers, die hun geld in de republiek steken, maar daar dan ook een zo groot mogelijke op brengst van verwachten. Een opbrengst die althans voorlopig door Indone sische planters niet geleverd kan worden En dat weten die Amerikanen. Dat zal meneer Fox ook wel weten. Militairen. Enige tijd geleden heeft men hier plot seling een grote campagne op touw gezef om demobiliserende militairen er toe over te halen niet terug te keren naar Holland „de kansen zijn daar slecht" maar hun toekomst onder- de tropenzon te zoe ken. Dit voorstel tot al die demobiliseren- den werd nogal aantrekkelijk voorgesteld. Maar men vergat hierbij te vermelden dat slechts die Europeanen in dit land een kans hebben, die kennelijk beschikken over de capaciteiten, en de ontwikkeling om leiding te geven: leiding op velerlei gebied en vaak over zeer vele mensen. En het is nu eenmaal zo, dat talloze van die Hollandse militairen vermogen zowel als ontwikkeling voor deze posten missen. Zij zijn geschapen voor meer ondergeschikte functies op kantoren en fabrieken, en voor dergelijke werkzaamheden heeft dit land zelf vrijwel onuitputtelijke arbeidsre serves. Een paar weken na het begin van bo vengenoemde campagne is men dan ook in iets minder extatische bewoordingen gaan schrijven over de kansen voor blij vers. Maar met dat al staat de Neder landse militair voor ongeveer dezelfde moeilijkheden als de burger. Kan dit land hem de zo begeerde bestaanszekerheid bieden? Kan Holland dat? Kan Holland dat bieden aan hem en aan zijn duizenden collega's, die op ongeveer hetzelfde tijd stip óp de burgermaatschappij zullen wor den losgelaten? Kan het dat verzekeren aan fhensen die sinds drie of vier jaar, of al sinds 1941 of 1942, aan het normale burgerleven zijn onttrokken? Die vaak nog maar weinig kunnen, behalve - patrouille lopen en met een geweer op wacht staan? Dit jaar zal de militaire dienst zeker dertigduizend mannen' laten gaan. Waar komen zij terecht? Zij willen geenszins aanspraak maken op betere kansen dan hun gelukkiger tijdgenoten, die niet of die in De speciale aardbeienveilingen zijn weer begonnen en vier weken lang zullen de sappige vruchten onder de veilingklok doorgaan om hun weg te vinden naar de consument. De kwaliteit is prima door het goede weer en als de prijs meevalt kunnen velen weer gemeten, want de export is niet groot. Voor het eerst bestaat er geen verplichting om 40 procent aan de fabriek te leveren. Een oude waarheid Wanneer wij zeggen dat het beste middel om iets op te ruimen, een Groentje in Haarlems Dagblad is, dar» is dat geen nieuwtje. Het is een oude waarheid, maar een die verdient telkens herhaald te worden. ERRES en PHfLIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Holland in dienst zijn geweest. In een democratisch land moet iedereen dezelfde kansen hebben. Maar dat „moet" is dan ook een dringend „moet". Een conclusie. Bij dit alles bestaat voor hen één voor waarde. Er is maar één ding, dat aan deze mensen die zekerheid kan geven, die zij meer dan iets anders willen hebben: een regeringspolitiek met een zeer doelbewust streven, Een politiek, die op een bepaald doel is' gericht. En daar wachten al die tienduizenden Nederlanders in Indonesië op. Daar zien zij naar uit. Reikhalzend. E. P. Werkstukjes van leden der technische Marine-opleiding In een der etalages van een kleermakers- firma in de Zijlstraat te Haarlem'heeft de Koninklijke Marine een aantal werkstukken tentoongesteld die zijn vervaardigd door deelnemers aan de technische opleiding der Marine. Het gaat er hier niet in de eerste plaats om de algemene belangstelling te wekken voor onze defensie, maar vooral om ambachtsscholieren en adspirant-tech- nici een indruk te geven van het peil dezer technische opleiding. Er zijn dan ook een aantal keurige staaltjes van metaalbewer king te bewonderen, werk van een ser geant-machinist, van een stoker eerste Idas voor zijn opleiding tot korporaal-machinist en oefenwerk van een torpedomaker-ge- scl&tmaker. ifkarnaast is echter nog een drietal modellen geëxposeerd, die ook de leek op hun waarde zal kunnen schatten. Het pronkstuk van de kleine collectie is onge twijfeld een groot model van de kruiser „Sumatra", die na een 19-jarige trotse dienst nog een vrij roemloos einde vond bij de invasie van Juni 1944, toen het schip tot zinken werd gebracht om als golfbreker dienst te doen. Verder is er een model op kleinere schaal van de bekende onderzee boot K 18 en van een moderne „Firefly" van de Marine-Luchtvaartdienst. .Spoorverkeer Amsterdam- Haarlem twee uur gestremd Op de spoorlijn HaarlemAmsterdam brak hedenochtend om ongeveer half zeven nabij Halfweg een „versterkingsdraad", waardoor het verkeer van Amsterdam naar Haarlem gestremd werd. Het reizigersverkeer van Amsterdam naar het Westen werd over Uitgeest geleid. Een en ander heeft vele forensen gedu peerd, aangezien de stremming juist tijdens het ochtend-spitsuur viel. Omstreeks kwart ovè-r acht Icon men het verkeer weer langs norrriale banen leiden. Paratyphus in Rijnsburg Vast is komen te staan,' dat de ongeveer 300 inwoners van Rijnsburg (Z.H.), die van het eten van leverworst ziek zijn ge worden tengevolge van vergiftiging, para typhus hebben. De ziektegevallen zullen waarschijnlijk geen van alle een ernstige afloop hebben, zo verklaarde de behandelende genees heer. SCHEEPVAART Amsteldijk, Rotterdam—Japan 13 Juni van Aden. Aldabi, Buenos AiresRotterdam 14 Juni te Santos; Alhena, RotterdamBuenos Aires 13 Juni te Fernando. Boissevain, 13 Juni van Tanga naar Lorenzo Marquez. Congostroom, DakarAmsterdam 14 Juni te Antwerpen verwacht. Delfshaven, 14 Juni van Lagos te Grandbassam. Grootekerk, Amster damBeira pass. 13 Juni Ouessant. Gaaster- kerk, 12 Juni van Mombassa naar Amsterdam. Kedoe, JavaRotterdam 14 Juni te Suez. Lievevrouwekerk, RotterdamCalcutta pass. 13 Juni Aden. Maetsuycker, pass. 13 Juni Straat Soenda. Manoeran, 13 Juni v. Bahrein, naar Muscat. Marpessa, 13 Juni van Singapore naar Aden. Meerkerk, RotterdamJapan 13 Juni van Hongkong. Molenkerk, JapanRot terdam 14 Juni te Singapore. Mijdrecht, 13 Juni van Pórt Arthur te Londen. Rotti, New YorkBahrein pass. 13 Juni Gibraltar. Rijn land, Buenos AiresAmsterdam 13 Juni van Santos. Ruys, 13 Juni van Mombassa naar Mauritius. Schiedijk, 13 Juni van Singora te Singapora. Stad Leiden 14 Juni van Houston te Hamburg. Tegelberg, 13 Juni van Hong kong naar Yokohama. Triton, 14 Juni van New York te Puerto Cabello. Van Oudshoom, 13 Juni van Batavia naar Palembang. Van 't Hoff, 14 Juni van Durban te Lorenzo Mar quez. Westerdam, 13 Juni van Rotterdam te New York. IJsel, AmsterdamParamaribo pass. 13 Juni Ouessant. Zwijndrecht, Lulea IJmuiden pass. 13 Juni Brunsbuttel. Bantam, 12 Juni 19 uur van Abadan naar Basra. Lim burg, 14 Juni van Tanga te Rosario verwacht. Salatiga, vermoedelijk 18 Juni van Calcutta naar Pacific. Sarangan, 4 Juni van Lo£' Angeles te San Francisco, Waterman, Java- Rotterdam pass. 13 Juni 10 uur Malta. Wil lem Ruys, pass. 13 Juni Gibraltar, wordt 16 Juni 8 uur te Southampton verwacht. Zui derkruis, RotterdamJava pass. 12 Juni Suez. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 61) Wat mij bezig houdt, is hoe mijn oom het voor elkaar kreeg zijn indentiteit als hoofd van de chanfftge-beweging geheim te houden voor zijn zuster Edith en Fello- wes, zei Judith. Enige ogenblikken later liet juffrouw Clithervvood, die tijdens mijn ziekte als een moeder voor mij gezorgd had, inder daad de inspecteur binnen; die gevolgd werd door de dominee Braiyngaii drukte mijn hand in zijn ge weldige handen op een wijze, dat ik in elkaar kromp. Het spijt me ontzettend, dat ik met eerder hierheen kon komen, Bob, zei hij. Maar zodra een politieman één geval ach ter de rug heeft, ligt er al weer een vol gend geval op hem te wachten. Ik ben intussen al een heel eind gevorderd met de oplossing van een nieuwe affaire, sinds het drama van het Huis aan de Baai zijn einde vond. Is Scotland Yard dus van oordeel, dat die geschiedenis bevredigend is opge lost? vroeg ik. Zeer zeker. Mijn chefs zijn zeer te vreden. De hoofdfiguren zijn dood, de handlangers in verzekerde bewaring, het materiaal, waarmee de chantage gepleegd werd is vernietigd en het Huis aan de Baai Mif omgeblazen. Dat laatste vind ik jammer, mom pelde de dominee. Dank zij u, zijn wij gelukkig niet allemaal met het Huis de lucht 'ingegaan, zei Brannigan. Ik heb nog nooit iemand met zoveel enthousiasme en opluchting begroet, als u, dominee, toen u daar om die deur keek! Ik had u veel eerder in vertrouwen moeten nemen, merkte de dominee op. Ik koesterde al lange tijd argwaan tegen de kolonel. Instinctief voelde ik, dat hij slecht was. Ik kan niet zeggen, wat precies mijn arg\yaan gewekt heeft, maar ik was ervan overtuigd, dat in het Huis aan de Baai kwade dingen gebeurden. De verschijning van de gemaskerde figuur gaf mij toen een eerste aanwijzing. -L- Het Huis aan de Baai was eens in vroeger tijden het hoofdkwartier van een smokkelaarsbendè, légde Brannigan uit. Na de dood van de eerste eigenaar, liet die émekkelaarsbende de legende van een spookfiguur met een maslcerkap voort leven, om de dorpelingen Uit de buurt van het Huis te houden. En deze legende paste uitstekend in de plannen van Simp- kïhs, toen hij dit huis uitzocht om als hoofdkwartier van zijn chantagebeweging te dienen. Hij spookte zelf wat rond met een maskerkap over zijn hoofd om de le gende weer nieuw leven in te blazen. Daar na gaf hij Job en Bartholomeus opdracht om bij het huis de wacht te houden, onder het voorwedsel. dat anders zijn personeel niet zou willen blijven. U moet een doorn in zijn oog geweést zijn, dominee, met uw speurtochten" naar vogels en insecten. Ongetwijfeld, grinnikte de dominee. Dat schot dit het Abessijnse geweer was bedoeld om me af te schrikken. En het deed dat ook in zeker opzicht, want ik wilde geen kogel door mijn hoofd hebben. Als ik ongestoord door had kunnen speu ren, dan had ik zeker iets ontdekt over die nachtelijke bezoeken per motorboot. Dat is een punt, dat me niet duide lijk is, onderbrak ik hem. Waarom nam Simpkins de moeite om Fellowes hier te laten komen voor een onderhoud, terwijl hij hem op ieder moment, dat hij wilde, overal in Londen bij zich kon laten ko men? We moeten de gezondheidstoestand van Edith Simpkins in het oog houden, antwoordde. Brannigan. Ze was niet sterk genoeg om regelmatig naar de stad te gaan. Simpkins was duivels listig en gaf zijn zuster de indruk, dat zij eigenlijk de zaken deed; Zij en Fellowes deden het koelie werk, plaatsten de bedienden en diénst- meisjes, en hiervoor was geregeld overleg noodzakelijk. Een auto kan gemakkelijk achtervolgd worden dénk maar aan de jonge Carfrew, die achter Mary, tegen wie hij argwaan had opgevat, aanreed maar een motorboot, daar denkt niemand aan. Bovendien had Simpkins het plan om per motorboot er tussen uit te trekken, als de politie op zijn spoor zou komen. Judith had zonder een woord te spreken naar ons gesprek zitten luisteren, maar nu kon ze haar nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. r- Maar hoe is het mijn oom toch ge lukt zijn geheim tegenover zijn zuster te bewaren? vroeg ze. Ik heb het Bob ook al gevraagd, maar die weet geen ant woord. Door het eenvoudige feit, dat hij zich nooit aan iemand liet zien, antwoordde Brannigan. De keldergewelven onder het Huis aan de Baai waren in vergetelheid geraakt, toen er niet meer gesmokkeld wercl. Maar de kolonel ontdekte ze als het ware opnieuw en gebruikte de betimmerde kamer als zijn hoofdkwartier en daar gaf hij zelf onzichtbaar van achter het paneel orders aan Fellowes. Zijn zuster behoefde hij geen orders te geven. Ik twij fel er aan, of zij ooit in contact is geweest met de afperser. Zij en Fellowes zouden gezamenlijk een aandeel krijgen voor hun werk in de chantage-beweging. Het bij zondere van deze hele opzet was, dat niemand meer dan een heel klein onder deel van wat er in werkelijkheid aan de hand was, te weten kreeg. Maar het feit, dat het Huis aan de Baai werd gebruikt, moet toch een ver moeden hebben doen ontstaan, dat de kolonel er iets mee te maken had! riep ik uit. Er werd alleen maar gebruik gemaakt van de ondergrondse gewelven, verbeterde Brannigan mij. En de kolonel was kenne lijk de enige, die de geheime toegang van zijn werkkamer naar het ondergrondse vertrek kende. Fellowes kwam er altijd door de ingang in het bos binnen. Edith Simpkins maakte klaarblijkelijk van die zelfde ingang gebruik, als ze Fellowes ont moette. Ja, dat is de enig mogelijke uitleg, gaf ik toe. We hadden op het bestaan van die ge heime ingang in het bos kunnen komen, toen Johnny Barnes ons vertelde, dat hij Fellowes niet het huis had zien verlaten, terwijl hij toch plotseling ergens uit de struiken opgedoken was, zei Brannigan. Alg ik aan die mededeling toen meer aan dacht had geschonken en de juiste con-, clusie had getrokken, dan hadden we die geheime toegang eerder ontdekt. Wanneer ben je voor het eerst arg waan tegen de kolonel gaan koesteren? vroeg ik. In zekere zin heb ik aldoor argwaan tegen hem gehad, zei Brannigah langzaam. Hij had immers de grootste mogelijkheden. Maar hij cultiveerde de indruk dat zijn zuster en Fellowes de mensen waren met de hersens,- die de zaak bestuurden. Dit leidde de aandacht af ert toen jij me ver teld had, wat je daar in die tuin van het kantoor had afgeluisterd op de avond, dat je daar was binnengedrongen, kwam ik tot de overtuiging, dat ik er naast moest zijn. Toen begon ik naar een andere ver dachte uit te kijken, en daar was de domi nee. Tenslotte was hij in Londen geweest op de dag, dat Biüy Turner werd vermoord, en op het moment, dat de afperser via de Monopolis Magazijnen ontsnapte. Ik volgde meneer Arlen de eerste keer, merkte de dominee op, omdat ik hem verdacht; De tweede keer haalde ik een soort kwajongensstreek uit. Ik was er achter gekomen, dat u mij verdacht en ik wist, dat ""ik achtervolgd werd, en toen besloot ik mijn achtervolger af te schudden. Maar ik zorgde er, wel voor een alibi te hebben: ik was die dag inderdaad in het kinderziekenhuis. Dat weet ik, zei Brannigan. Ik liet dat nagaan, en kwam om die reden tot de conclusie, dat u toch niet de man was. die we zochten. Maar er was zoveel in uw manier van optreden, dat om een uit leg vi-oeg, dat ik u een nacht huisarrest besloot te geven, terwijl ik de diverse fei ten onder ogen zag. Als de kolonel de man. was, die we zochten, hoe was het hem dan mogelijk fta ons fiasco in de Monopolis-magazijnen weer in zijn kantoor te zijn, toen we hem daar opzochten? vroeg ik. Je mensen hiel den daar de wacht en niemand zag hem weggaan. Dat was inderdaad zijn slimste zet, gaf Brannigan toe. Ik ben er achter ge komen, dat de kolonel in zijn jonge jaren een uitstekend toneelspeler was. Op de - dag van de afspraak met gravin Carfrew gaf hij te zijnen kantore order, dat hij niet gestoord mocht worden, en daarna sloop hij er onopgemerkt tussen uit, be hoorlijk vermomd, met een grijs pak aan en een gi'ijze bolhoed op. In een kamer, die hij in de buurt van Bond Street had gehuurd, maakte hij zich verder op tot een oude deftige Londense Club-gentle- man. Nadat hij de politie had weten af te schudden, betrad hij in eerstgenoemde vermomming binnen enkele minuten weer zijn kantoor-. Hij maakte echter één fout, die mij de eerste echte aanwijzing gaf. En die was? vroeg Judith. Bij zijn ooi' zat nog iets van schmink en de lucht hiervan was onmiskenbaar er hing een bepaalde lucht in zijn kamer, zoals in de kleedkamers van artisten hangt. Tenslotte had de man snel moeten werken. I Hij had de verf, die hem onherkenbaar voor mijn mensen, die de wacht hielden, gemaakt had, in allerijl af moeten wissen aan een wastafel in zijn privé-kantoor om daarna in rustige houding achter zijn bu reau te gaan zitten. Had het me maar verteld, zei ik. Als ik geweten had, dat je hem .verdacht, dan I had ik me verre van die man gehouden, j Brannigan schudde zijn hoofd. I

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6