Haarlems Dagblad Oostenrijks vredesverdrag kan voor September tot stand komen Vrij tabak Verschuiving naar rechts door stembusuitslag bevestigd De zaak tegen de gewezen burgemeester van den Haag en diens secretaris Oost-Berlijnse politie grijpt leider van jeugdvereniging Joegoslavische communisten vrezen nieuwe maatregelen tegen Tito Weerbericht 63e Jaargang No. 19269 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 16 juni 1919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 14,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Cpccttjte tjaartematlje tfoucattt (anno tó^6) DirecteurenP. W. Peereboom en Ph. A. Mees Toch nog positieve resultaten te Parijs Berlijnse blokkade definitief van de baan, contact tussen de vier ministers krijgt permanent karakter k- Parijs 15 Juni (AFP). In gezaghebben de kringen te Parijs is men optimistisch. De conferentie der vier ministers, die waarschijnlijk Donderdagavond zal afgelopen zijn, zal wellicht gesloten worden met een overeenkomst, die, hoewel beperkt, toch een paar positieve zaken zal behelzen. Uit gezaghebbende Franse bron meldt Reuter, dat het „zeker" is, dat de blokkade van Berlijn niet opnieuw zal worden ingesteld en dat het contact tussen de vier ministers een perma nent karakter zal dragen. Het verdrag met Oostenrijk is zo ver gevorderd dat het in de naaste toekomst zou kunnen worden getekend. Schuman de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in de Franse mi nisterraad meegedeeld, dat een vier- mogendhedenovereenkomst over het Oos tenrijkse vredesverdrag voor 1 September mogelijk is. Volgens een woordvoerder van het Franse kabinet had Schuman verklaard dat er 10 goede reden was te hopen, dat de onderhan delingen en besprekingen over het Oosten rijkse vredesverdrag goede voortgang zou maken. De correspondent van het ANP meldt oit Parijs: Het is nog onzeker of de minis ters hun besprekingen Donderdag kunnen beëindigen teneinde Bevin en Schuman de gelegenheid te geven Vrijdag aanwezig te zijn te Luxemburg voor de bijeenkomst van de Westelijke Alliantie. Beide ministers hebben het plan Vrijdagochtend te vertrek ken, doch hebben voordien hier nog veel te doen. De vier ministers hebben Woensdag op nieuw voor verrassingen gezorgd door plot selinge wijzigingen in hun dagprogramma. De voor Woensdagmiddag vastgestelde be de Bloten zitting werd eerst voor een half uur uitgesteld, nadien werd zij geheel afgezegd, doch niettemin kwamen de ministers 's avonds nog officieus bijeen, niet in Palais de Rose doch aan Quay d'Orsay. Ier Na de vergadering is een offcieel com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de ministers de afgelopen dagen hebben gesproken over „een Oostenrijks verdrag en een modius vïvendi met betrekking tot de toestand in Duitsland". „De ministers hebben de zitting tot Don derdag verdaagd", zo wordt verder in het N. communiqué gezegd, „nadat de delegaties verschillende voorstellen hadden inge diend". Nieuw compromis. Een nieuw compromis-voorstel was blijk baar het resultaat van de mogelijkheden, 2e die de Westelijke ministers zagen na dis cussie. Het werd tijdig aan Wysjinki over handigd, die zich opnieuw met Moskou wilde verstaan. H. Ofschoon heden weer een besloten zitting tal worden gehouden en de periode van ..handelen" dus nog niet voorbij schijnt, heeft de loop van zaken hier toch het ver trouwen versterkt, dat de ministers kans zullen zien tot een zeer beperkte overeen komst te komen. Ingewijden nemen aan, dat de ministers inzake het lang omstreden L. Oostenrijkse verdrag bezig zijn zich te ver- inigen op een zeer algemene basis, die ener zijds de Rusen enigszins tegemoet komt in hun eisen inzake Duitse bezittingen in de olie-industrie en de Donauscheepvaart en anderzijds de Sovjet-Russische ondersteu- ing ning van aanspraken van Belgrado op Zuid- Karinthië zou doen vervallen. In elk ge tal- val wordt hier ht rapport van Schuman 1 is, aan de Franse ministerraad gezien als een het zekere aanwijzing, dat de kansen voor een be- overeenkomst over Oostenrijk' thans zeer gunstig staan. De Franse minister heeft ook in deze een zeer optimistisch en posi tief geluid doen horen. „Le Monde", die goede relaties met Quay Spanning in Italië De spanning in Italië is gisteren toege nomen doordat weer 2 millioen arbeiders uur in staking zijn gegaan en de onder communistische leiding staande algemene arbeidersbond, die 6-millioen leden heet te tellen, met een algemene staking heeft ge dreigd. Op verscheidene plaatsen kwamen arbei ders in landelijke distrieten, die met hun dagstaking de vier weken geleden begon nen staking der V/2 milioen landarbeiders steunen, met niet-stakers in botsing. Over het gehele land zijn extra politie- losten uitgezet. In vele steden zijn open- tare bijeenkomsten verboden en in het be langrijke communistische centrum Bo logna hebben alle openbare gelegenheden, waaronder bioscopen en schouwburgen, bevel gekregen om 9 uur 's avonds te slui ten. In midd'en-Italië schijnt de stakings actie te verslappen. Amerikaanse oudstrijders in ons land Woensdagmiddag arriveerde een klein ge selschap Amerikanen in Eindhoven. Het waren oud-leden van de 101ste Airborne- Division, die in September 1944 in Son, Nij megen en Arnhem „gedropt" waren, en enkele familieleden van gesneuvelde para chutisten. In het Van Abbemuseum werden lij door loco-burgemeester mr. dr. L. Jans tens verwelkomd, die nog eens accentueerde, tot 18 September 1944 de grootste dag in Eindhoven's historie is, dank zij de bevrij ding dooi de luchtlandingstroepen. De heer Loomi, een der parachutisten, die bij Son was gesprongen, dankte voor de Prettige ontvangst, Daarna werd voor de lasten gedefileerd door de Rij- en Tractie- khool Eindhoven. Na een thee maakte het gezelschap, waar ender ook It. kol. Smoller, assistent-militair «ttaché van de. Amerikaanse ambassade, gen. majoor b. a. K. E. Oudendijk van de Ver eniging „Ons Leger", en het voltallige college van wethouders, een rondrit van meer dan een uur door Eindhoven. Avonds werd het gezelschap een diner aangeboden door het Eindhovense gemeente bestuur, Vervolgens vertrok het gezelschap qud- •Irijders naar Nijmegen. d'Orsay pleegt te onderhouden, spreekt reeds van een hervatting van het beraad der vier ministers in September te Washington. Het begint nu duidelijk te worden, langs welke lijnen de modus Vi vendi voor Duitsland zal worden getrokken, indien de ministers erin zullen slagen het moeilijkste punt, de Sovjet-Russische aar zeling om de Westelijke rechten op toe gang tot Berlijn op schrift te stellen, te pas seren. Indien de opgewekte gezichten, waarmee de ministers gisteravond Quay d'Orsay verlieten, als 'aanwijzing mogen gelden, dan staan de kansen hierop thans gunstig. Tabaksproducten komen vrij, De distributie opgeheven, Er raakt een boze droom voorbij Voor allen die om roken geven. Dit is almee een sterk geval Van: lang gewacht en nooit gezwegen, Gevraagd of 't dan nooit komen zal Ennu nog onverwacht gekregen. De bonnen krijgen dus de bons, Vrij! pijptabak en saffiaantjes, Dit is een groot moment voor ons, Wij rokers storten bijna traantjes. Weet u het nog van toen? die hop In weeïg zoete stanksigaren? Wij rookten ze dan toch maar op, Weet u het nog van moerbeiblaren, Van Consi, Pax, Rhodesia, Van eigen teelt nog daarenboven? Ga 't eens in uw memorie na En weet de tijd van nu te loven. Wat kregen wij tabak ervan, Ook als het geen tabak mocht heten. Maar ja, als het niet anders kan, Ga je met andre maatstaf meten. Wij zijn niet langer de sigaar, Er komt een eind aan veel misère En de sigarenhandelaar Zit niet meer in een bonbonnière. P. GASUS. Schipper Berkheij van de 1JM 316 „Kralingen" die vijf en twintig mijl Noord West van lJmuiden viste, kreeg Woensdag een ongezellige verrassing: Bij de eerste trek vertoonde zich een grote Duitse mijn in het net. Nu is het verspelen van een net het laatste waartoe een schipper besluit en daarom waagde men het erop en werd de mijn aan boord gehesen, ivaarna met het gevaarte op dek huiswaarts werd gestoomd. Zonder vis! Angstige ogenblikken kwamen nog toen, tijdens het dobberen op zee, de mijn aan het rollen ging. Doch de Kralingenis heelhuids met een opgeluchte bemanning in de haven van lJmuiden aangekomen waar ijlings de Mijnopruimings- dienst werd gewaarschuwd, die zich toen verder over de mijn heeft ontfermd en deze in de loop van de morgen heeft gedemonteerd. Communisten verspeelden bijna de helft van hun zetels Gisteren zijn de kiezers in 23 gemeenten met meer dan twintigduizend inwoners en in een reeks kleine plaatsen naar de stem bus getrokken om te bepalen hoe hun ge meenteraad in de komende jaren zal zijn samengesteld. >e uitslagen hebben een duidelijke aanwijzing gegeven, dat de politieke situa tie in Nederland sedert de Kamerverkie zingen van 1948 geconsolideerd is: de par tijen die toen aan de winnende hand waren, de VVD en de Prot.-Christel. groepen waren het gisteren weer, de Katholieke Volkspartij kon haar stevige positie hand haven of verbeteren, de Partij van de Ar beid streed op de verschillende gemeente lijke fronten met wisselend succes en kon in totaal zelfs een zetel winst boeken, de grote verliezers waren de communisten. De V.V.D. heeft wel de meeste reden tot vreugde: in zetels klom zij in de 23 gemeen ten van 32 tot 50, een winst van achttien zetels. Daarna volgen onmiddellijk de protestants-christelijke partijen, die voor deze verkiezingen in zeer vele gevallen de weg tot elkaar bleken gevonden te hebben, Tezamen wonnen zij zeventien zetels en stegen daarmee tot 125 zetels in totaal. Daarvan komen er drie voor rekening van de volgelingen van de heer Schouten, tien voor die van de heer Tilanus. De K.V.P. won drie zetels, waardoor zij er thans in onze raadzalen 183 bezet. De Partij van de Arbeid moet het met tien minder doen. Voor de C.P.N. zijn deze verkiezingen cata strofaal geweest. In een tiental gemeenten werd zij gehalveerd, in vele kleine plaat sen keren haar vertegenwoordigers niet meer terug, In totaal verloor zij 33 zetels, zij daalde van 71 tot 38, waardoor zij in het vervolg in de categorie van kleine groe peringen valt te rangschikken, al houdt zij in enkele industrie-centra, Enschede bij voorbeeld, een belangrijke aanhang. Als totaalbeeld geeft ook deze stembus uitslag een duidelijke tendenz weer tot terugkeer naar de vooroorlogse politieke verhoudingen. Uit het feit, dat de C.P.N. 33 zetels verloor en de Partij van de Arbeid er slechts één won, kan men concluderen, dat de socialisten een belangrijk deel van hun vlak na de bevrijding gewonnen „burgerlijke" aanhang naar de rechtse for maties hebben zien terugvloeien. Hièruit valt ook te verklaren, dat hun verliezen het gevoeligst waren in gemeenten als Wassenaar en Heemstede. Een ander typisch Nederlands verschijn sel kon eveneens gesignaleerd worden: de terugkeer van de splinterpartijtjes. In totaal behaalden zij thans zestien zetels, dat is twee keer zoveel als drie jaar geleden. Groningen sloeg in dit opzicht een record. Behalve de zes „erkende" partijen dongen nog mpe: Middenstand en Arbeid, Revolu- tionnair Communistische Partij, Gerefor meerd Politiek Verbond, Middenstands partij en Christelijke Volkspartij. Alleen het Gereformeerd Politiek Verbond bracht het tot een zetel, ten koste van de A.-R. De prijs voor de merkwaardigste uitslag gaat naar Venhuizen. Zowel op de pro testants-christelijke lijst als op die van de K.V.P. (meer keus was er niet) werden 871 stemmen uitgebracht. Beide partijen kregen vijf zetels toegewezen, om de elfde moet geloot worden. Tot lid der Eerste Kamer (vacature H. F. M. baron van Voorst tot Voorst) is be noemd mr. H. A. M. T. Kolfschoten te Eind hoven. Procureur-Generaal doet mededelingen (Van onze parlementaireredacteur) Het aandeel, dat mr. W. A. J. V., destijds burgemeester van Den Haag heeft gehad in de zaak, die voor hem ontslagneming nood zakelijk maakte, heeft zich bepaald tot de viezen-overtreding van ernstige omvang. Dit was voor hem als burgemeester in hoge mate bezwarend. Zo drukte mr. Vérsteegh, procureur-ge neraal bij het Haagse gerechtshof zich gis teren omtrent de aard van mr. V.'s hande lingen uit. Toen hij later samenvatte hoe de situatie ten opzichte van de heer B. is (destijds secretaris van de burgemeester, tevens tijdelijk referendaris in -algemene dienst van de gemeente) zeide mr.Versteegh dat deze dezelfde deviezenovertredingen heeft medegepleegd. Maardat hem daarnaast nog een drietal dingen ten laste worden gelegd, vallende onder het gewone strafrecht. In de eerste plaats zou de heer B. zich aan oplichting hebben schuldig ge maakt en wel door een zekere Bonté te bewegen 50.000 Zwitserse francs, die deze op een rekening bij de Schweizerische Cre- ditanstalt te Zurich had staan, af te dragen, door hem te suggereren: „Ik kan u helpen aan tegenwaarde hier te lande in Hol landse guldens als u voor mr. V. en mij Zwitserse francs^ter beschikking stelt. B. zou deze heer Bonté tevens wijs gemaakt hebben dat V. zijn invloed wel zou aanwen den. dat hij in zijn functie van directeur van de „Montana" hersteld zou worden. Uit niets was gebleken, aldus de procureur- generaal, dat de burgemeester van <deze of soortgelijke mededelingen van B. aan Bonté op de hoogte is geweest. Het tweede misdrijf, dat vermoedelijk door Bos is gepleegd, zou bestaan hebben in verduistering van tienduizend gulden, door mr. V. aan hem ter hand gesteld om dit uit te betalen aan de heer Bonté, zulks als tegenwaarde voor wat laatstgenoemde aan Zwitserse francs had afgestaan. En in de derde plaats zou, naar mr. Ver- steegh nog mededeelde, B. in tegenstelling met mr. V., van hetgeen hij van de gelden in Zwitserland had genoten niets aan Bonté hebben teruggegeven, maar dat hebben be schouwd als „beheerdersloon". B. was na melijk beheerder over het vermogen van Bonté, destijds lid van de N.S.B. en in de bezettingstijd directeur van de „Montana". Die bewering omtrent „beheerdersloon"_ noemde de procureur-generaal een „zeer' aanvechtbare stelling". In het bovenstaande heb ik allereerst weergegeven, wat aan de beide heren op het ogenblik ten laste wordt_ gelegd. Hier zij meteen vermeld, dat mr. V., die onmid dellijk na zijn ontslag-aanvraag zich in „Rhijngeest" heeft laten opnemen en vóór dien, toen hij nog in Den Haag was, alleen als getuige tegen B. was gehoord, onlangs in deze inrichting, waar hij overigens niet in zijn bewegingsvrijheid is beperkt, als „verdachte" is gehoord. Op hem rust na melijk de verdenking van deviezenover tredingen, die zowel bestaan zouden heb ben in het opnemen van gelden in Zwitser land als in het over de Nederlandse grens brengen van een bedrag, dat een deel van de opbrengst van bedoelde Zwitserse francs uitmaakte. Mr. Versteegh zette uitvoerig uiteen wat het onderzoek in heel deze diep tragische zaak tot nu toe had opgeleverd. Zo vertelde hij dan als resultaat van het onderzoek, dat op 5 Maart 1948 mr. V. (vergezeld door vrouw en dochter) met B. naar Zurich was gevlogen. Beide verdachten hebben ei'kend, dat de reis ten doel had om van de rekening van de heer Bonté gelden los te maken. Bonté had volgens de procureur-generaal zijn vermogen in Zwitserland niet aan de belastingen opgegeven. Op de Schweizerische Creditanstalt nu heeft mr. V., die een machtiging van B. had gekregen, een chèque van 50.000 francs getekend, waarna hem dit bedrag ter hand is gesteld. Met Bonté was overeengekomen, Zware straffen ivegens verspreiding van West-Bei lijnse bladen Tijdens een proces tegen negen leden van de door de West-Berlijnse geallieerden goedgekeurde jeugdbeweging de „Valken", dat' in de recreatiezaal van de Oost-Ber lijnse gasfabriek werd gevoerd, is de 24- jai'ige voorzitter van de „Valken", Heinz Westphal, buiten het gebouw gearresteerd, wegens ordeverstoring in de rechtzaal. Hij protesteerde in de zaal tegen het proces waarna hij naar buit ging, kennelijk om de geruchten te onderzoeken, dat nog meer „Valken" gearresteerd waren. De verdachten in het proces, onder wie een meisjes-tweeling van 17 jaar hadden miniatuur-edities van het West-Berlijnse blad „Telegraf" in de Sovjet-Russische sector verspreid. Zij waren hierbij betrapt en gearresteerd. De voornaamste verdachte, de 19-jarige student Geruell, ontkende, dat de minia tuur-edities van de Telegraf illegale bla den waren, zoals in de ten laste legging werd beweerd. Hij zeide dat de Telegraf een door de bezettïngsmogendheden geli- centieerd West-Berlijns blad was. Tevens ontkende Geruell. dat hij sabotage ge pleegd had door zijn kameraden op te wek ken verkiezingsaffiches van de Duitse volksraad van de muren te scheuren. Het gerechtshof veroordeelde hem tot 2i/, jaar gevangenisstraf wegens het „han- Shr. mr. De Ranitz burgemeester van Den Haag? De regering heeft aan de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, verzocht zich beschikbaar te stellen voor de functie van burgemeester van Den Haag. Jhr. De Ranitz, die eerst sinds 15 December van het vorig jaar burgemeester van de Domstad is, heeft nog geen beslissing ge nomen. delen tegen de vrede van het Duitse volk door schadelijke geruchten uit illegale bla den te verspreiden". De 17-jarige W. Wilke werd tot 1 jaar veroordeeld, zeven andere leden der be weging, die geboeid in de rechtszaal waren verschenen, werden vrijgesproken. De politie uit de Sovet-sector heeft voorts Helga Wels, kleindochter van Otto Wels, ex-voorzitter" van de sociaal-democratische partij, gearresteerd. Helga Wels is een vriendin van Westphal. dat deze voor die Zwitserse francs een zeker bedrag in Hollandse guldens zou ont vangen. De door mr. V. opgenomen 50.000 Zwit serse francs zijn omgezet in Hollandse gul dens, in Zwitserse francs en in dollars. Volgens de heer Bonté had hij na terugkeer van de verdachten, die op 7 Maart 1948 Zurich weer verlieten, een bedrag van 15000 guldens en 500 dollars ontvangen. Van de 50.000 Zwitserse francs had mr. V. ter waarde van 10000 Zwitserse francs en zulks gedeeltelijk in die valuta, gedeel telijk in dollars, een rekening bij de Schweizerische Creditanstalt geopend. Die rekening zou tot October 1948 aangehouden zijn, tijdens welke periode mr. V. enige malen in Zwitserland verblijf zou hebben gehouden. In October 1948 nam hij wat er op de rekening stond op en gaf dat uit. Ook B. had bij die bank een rekening geopend en daarvan bij een volgend bezoek het totaal insgelijks uitgegeven. Toen mr. V. in October 1948 in Neder land terugkwam, zou hij aan B. tienduizend gulden ter hand gesteld hebben, bestemd voor betaling aan Bonté wegens hetgeen aan deze nog uit hoofde van diens vroegere bezit aan Zwitserse francs verschuldigd was. B. beweert die 10.000 gulden even als 15.000 Zwitserse francs uitbetaald te hebben. Maar Bonté ontkent dit. "Uit wat mr. Versteegh verder nog ver klaarde, stip ik aan, dat blijkbaar in Maart 1948 het toen voor Bonté bestemde geld door mr. V. en B. van Zwitserland uit, over de Nederlandse grens is gebracht. De ver klaringen over de vraag wie dat geld toen onder zich had, lopen uiteen. Nog heel wat verhalen deden en doen de ronde. Omtrent de gegrondheid daarvan bestaat echter op het ogenblik, naar uit de mededelingen van mr. Versteegh bleek, grote onzekerheid soms ook schijnt elke grond er voor te ont breken terwijl zij bovendien in dit sta dium bepaald van minder belang te achten vallen. Ten aanzien van Bonté noemde mr. Ver steegh een onderzoek niet meer nodig, door dat deze door zijn klacht (tegen B.) zich zelf reeds had beschuldigd. In overweging is nog, of men tot gerechtelijke maatrege len te zijnen opzichte zal overgaan. Volgens berekening van de procureur-generaal had mr. V. ruim 15000, B. ongeveer 10000 francs in Zwitserland uitgegeven. Op de vraag, welke motieven de beide heren tot hun han delingen geleid hadden, luidde het ant woord: „beiden hadden blijkbaar wel be hoefte aan Zwitserse deviezen." Voor zover ik hierover op het moment kan oordelen, heeft de procureur-generaal in het algemeen in belangrijke mate opening van zaken omtrent de belangrijkste feiten gegeven. Dit achtte hij thans, nu het onder zoek daartoe ver genoeg gevorderd was. verantwoord. In een inleidend woord had hij echter op de voorgrond geplaatst, dat de Justitie meer dan eens niet op het tijdstip, waarop onder meer sommige persorganen dit schijnen te wensen, mededelingen kan doen, aangezien zulks het onderzoek en dus het belang van het zoeken naar het Recht, dat zij in strikte objectiviteit, zonder aan zien des persoons dient, kan schaden. Mr. Versteegh liet niet na, zijn scherpe afkeu ring uit te spreken over de volgens hem door „De Waarheid" Zaterdagavond bedre ven „in hoge mate onbehoorlijke journa listiek". Het woord is aan Freitschke Niets bindt de mensen hechter aaneen dan gemeenschappelijk gepleegd onrecht. (Uit: Deutsche Geschichte im 19ten Jahrhundert). Italiaanse partisanen komen voor het gerecht Waar bleef de schat van Mussolini? Negen-en-twintig Italianen, merendeels oud-partisanen, zullen binnenkort m Mi laan terechtstaan onder beschuldiging van medeplichtigheid aan de verdwijning van de fabelachtige schat aan goud en juwelen van Mussolini. Onder de beklaagden be vindt zich de secretaris van de raad van arbeid te Parma, de voormalige afgevaar digde Dante Gorreri. De autoriteiten van Milaan wachten op toestemming van Rome om een vervolging in te stellen tegen de communistische afgevaardigde Walter Audisio, die als „kolonel Valerio" verant woordelijk was voor de terechtstelling van Mussolini en zijn maitresse Clara Petacci, alsmede van andere hooggeplaatste fascis ten te Dongo, aan de oever van het Como- meer in April 1945. Sedert de dood van Mussolini zijn door verscheidene Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide nasporingen gedaan naar de vermiste schat, echter zonder resultaat. Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoe veelheid goud en juwelen en een som gelds van naar schatting 100 millioen lire bij zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanen in be slag genomen zijn. De rest van de kost baarheden, die bekend is geworden als „de schat van Dongo" werd onder escorte van een tiental partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. De schat is ech ter nooit in Milaan terechtgekomen. Min stens vijf personen, die betrokken waren bij de opsporing van vermiste documen ten, die Mussolini bij zich gehad zou heb ben, zouden vermoord zijn. Proefverkiezingen voor een wereldregering In vijf Europese steden NiveMes (Bel gië); Silkeborg (Denemarken: Cahors (Frankrijk); Bad Kissingen (Be^ron) en Chelmsford (Engeland) zullen de volgen de week „verkiezingen" gehouden worden onder auspiciën van de „Kruistocht voor een wereldregering", zo verklaarde een woordvoerder van de beweging Woensdag op een persconferentie te Londen Indien uit het resultaat van de verkie zingen blijkt, dat er voldoende steun is voor de gedachte, zullen resoluties worden ingediend in de gemeenteraden der vijf steden, waarin wordt voorgesteld, dat ge noemde steden elkanders burgers weder kerig het ereburgerschap verlenen. Volgens de woordvoerder zou de verkie zing „slechts het begin zijn van een sneeuwbal-proces over de gehele wereld". Een groep „vliegende ambassadeurs" zal een bezoek brengen aan de steden om de „burgers aan te sporen hun stem uit te brengen". De ploeg zal onder andere be staan uit Sir John Boyd Orr, oud-voor zitter van de wereldvoedselorganisatie en Claude Bourdet, hoofdredacteur van het Franse blad „Combat". COMINFORM BIJEEN Volgens te Warschau verkregen inlich tingen, meldt Reuter, is de derde Comin- form-bijeenkomst thans geëindigd. Het doel van de bijeenkomst zou geweest zijn om tegemoet te komen aan de eis van de Sovjet-Unie, economische'sancties te tref fen tegen Joegoslavië. Bevestiging hierover is nog niet verkre gen, doch persberichten, de afwezigheid van prominente Poolse communisten uit Warschau en geruchten, die stammen uit Poolse regeringskringen, doen sterk ver moeden dat een pan-Slavische, zo niet een volledige Cominform-bijeenkomst is ge houden en dat definitieve plannen om Tito aan de dijk te zetten punt één van de agenda vormden. Verder gelooft men, dat Vele Joegoslaven vrezen nieuwe maat regelen tegen Tito door de landen van de Cominform met het oog op de berichten, dat zojuist in Polen een bijeenkomst van de Cominform is geëindigd, meldt Reuter. De democratisch-georiënteerden in Joe goslavië zouden een intensivering van de campagne van de Cominform toejuichen, omdat zij geloven dat zulks maarschalk Tito zou noodzaken zijn betrekkingen met het Westen te versterken. Vele communis ten vrezen echter, dat de breuk met de Cominformlanden definitief wordt en dat Joegoslavië afhankelijk zal worden van economische hulp van het Westen. „Volgens te Londen ingekomen berichten verwacht men, dat Rusland alle diploma- Duitsland, Griekenland, China en de gods- tieke en handelsbetrekkingen met Jocgo- dienstkwesties in Oost-Europa besproken zijn. Ambtenaren te Parijs van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken hebben de berichten tegengesproken, als zou reeds dollarhulp naar Joegoslavië onderweg zijn. Zij verklaarden wel te heb ben vernomen, dat Joegoslavië leningen heeft verzocht van internationale banken zoals de Wereldbank en van particuliere bronnen in de V.S. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana werd Woensdagmiddag in het Indisch Instituut te Amsterdam de oprichting van de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming op 19 Juni 1S99 feestelijk herdacht. Tijdens de herdenkingsrede van de minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers. Links Koningin Juliana. slavië zal verbreken", aldus cle Daily Tele graph", die er aan toevoegt: „De Weste lijke mogendheden maken zich reeds klaar om maarschalk Tito hulp te bieden." Men verwacht, dat de thans aan de gang zijnde besprekingen tussen Joegoslavië en het Westen geëindigd zullen zijn, voordat de USSR de breuk met Tito ruchtbaar zal maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joegoslavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen helpen. De heer C. G. van Trigt, oft'iciaal en kanun nik, verbonden aan het ziekenhuis Joannes de Deo is ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest benoemd tot geheim-kamerheer van de Paus. f30"QOOOCCiaiXnjJUOOOOCOOOOOOOOOOCOOCOCOCOOCOOCOOOXO"^>30^ AANHOUDEND KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. te De. Bill, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar droog weer. Meest matige Noor delijke wind. Aanhoudend koud weer. 17 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur Maan op 0.49 uur. onder 11-16 uur Hoogwatertyden: Donderdag 16 Juni: 7.3019.53 uur Vrijdag 17 Juni: 8.16—20.43 uur. Laagwaterlijden: Donderdag 16 Juni: 3.00—15.22 uur. Vrijdag 17 Juni: 3.45—10.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1