Haarlems Dagblad Parijsu conferentie bracht tenslotte meer resultaat dan verwacht werd Laszlo Rajk gearresteerd op strand Overeenstemming in Luxemburg Betogers verstoren hoogmis in Praag met gefluit en geschreeuw Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12,-Telefoon 12713, 10132. Maandag 20 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©pceti}te tqaarUrmsrtje Courant (anno t6?6) Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees Vandaag laatste geheime zitting, openbare slotzitting en eind-communiqué Bestctnd in koude oorlog PARIJS, 20 Juni. (Van de reisredac- teur van hef ANP) Drie uren beraad van de vier ministers na een twee daagse pauze heeft Zondagavond een goed deel van de nog bestaande tegen stellingen uit de weg geruimd. In Brit se en Amerikaanse delegatiekringen werd Zondagavond na afloop der zït- ting te verstaan gegeven, dat het be stand in de koude oorlog in Duitsland thans een feit is, terwijl wat Oosten rijk betreft slechts enkele punten van technische aard een voortzetting der discussie eisen. De vier plaatsvervan gers der ministers konden zich heden ochtend zetten aan het ontwerpen van het slotcommuniqué der besprekin gen. De ministers zullen dit Maandag middag eerst in een nieuwe geheime zitting behandelen en daarbij trachten ook de nog resterende geschillen op te lossen. "Wanneer dit gelukt, en daaraan wordt thans nauwelijks meer getwijfeld, dan zal Maandagmiddag de openbare slotzitting der conferentie kunnen plaats hebben, waarin de ministers de stukken op tafel leggen die zij'in de afgelopen week zo zorg- zuldig hebben trachten geheim te houden. Pas Zondagavond hebben woordvoerders der Westelijke delegaties de sluiers, die over de besprekingen hebben gehangen, een stukje opgelicht. Daaruit is gebleken, dat uit de stugge en taaie onderhandelingen een overeenkomst is voortgevloeid, die de zeer laag gestelde verwachtingen overtreft. De Westelijke ministers hebben, zo werd hier verklaard, geen van hun belangrijke principiële stel lingen in deze behoeven prijs te geven. In het bijzonder hebben zij de voldoening ge had, dat Wysjinski zijn aanvankelijke hard nekkige weigering tot uitdrukkelijke er kenning "van de rechten van het Westen op toegang tot Berlijn heeft herzien. Deze garantie zal thans worden neerge legd in een schema, dat de wederzijdse rechten van toegang tot en doorgang door de zones stipuleert. Dit betekent, dat de Russische minister de verzekering heeft gegeven, dat van een nieuwe blokkade van Berlijn geen sprake meer zal zijn; hoewel dit laatste door het Westen niet beschouwd wordt .als een Russische concessie, doch als een erkenning van'een recht dat niet heeft opgehouden te bestaan. Ook al werd het een tijdlang door de Russen niet erkend, wordt de thans verkregen uitdrukkelijke garantie toch beschouwd als een aanzien lijk succes der Westelijke onderhandelaars. Inzake de handel tussen Oost- en West- Duitsland is thans definitief besloten te streven naar een evenwichtige uitwilseling van goederen tussen beide gebieden, het zal aan de Duitsers zelf worden overgelaten daartoe plannen uit te werken. Beide andere overeenkomsten, waartoe Gewezen Hongaarse minister was spion Het Hongaarse ministerie van Binnen landse Zaken heeft Zaterdagavond mede gedeeld, dat Laszlo Rajk en dr. Tibor Szoenyi zijn gearresteerd onder besehuldi ging van spionnage voor een vreemde mogendheid. Rajk is voormalig minister van Buiten landse Zaken, dr. Szoenyi was lid van het centrale comité van de communistische partij. Volgens het communiqué zijn nog acht tien „medeplichtigen" gearresteerd. Het blad van de communistische partij in Hongarije. Szabad Nep, schrijft dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Laszlo Rajk heeft gewerkt voor „Ameri kaanse imperialisten". De officiële mededeling van het ministe rie van Binnenlandse Zaken gaf de namen van twee anderen onder de tezamen met Rajk gearresteerde 19 personen. Het zijn Tibor Szoenyi en Paul Justus, eens leider van de sociaal-democratische partij (vóór de fusie) en tot zijn arrestatie vice-voor- zitter van de Hongaarse radio-omroep. Szabad Nep zegt verder: „De ontdekking van deze spionnagegroep staat gelijk met een overwinning in een beslissende slag. Onder de arrestanten bevonden zich geen arbeiders of boeren, doch slechts meedogen- i loze elementen buiten de arbeidende klasse, die handelden op bevel van de imperialis ten en van hun eigen, onbeperkte ambities". Ofschoon de minister van Binnenlandse Zaken nog geen andere hamen heeft mee gedeeld, is het bekend dat zich onder de ge arresteerden ambtenaren van verschillende ministeries bevinden. Garry Davis zonder pas van Frankrijk naar België Wereldburger Garry Davis is er in ge slaagd zonder formaliteiten te vervullen en zonder papieren van welke aard ook een landsgrens te overschrijden zonder door de autoriteiten te worden gegrepen. Hij kwam Zaterdag per vliegtuig uit Pa rijs op het vliegveld Grimbergen ten Noorden van Brussel aan. Aanvankelijk had het de schijn alsof Davis moeilijkheden zou ondervinden. Da delijk na de landing werden alle uitgangen van het vliegveld afgesloten en werd Garry ondervraagd door- douanepersoneel. Een uur lang werd getelefoneerd cussen Belgische gezagsdragers en de Sureté Na tionale in Parijs. Tenslotte kreeg Davis de verheugende mededeling dat hij tot Zon dagavond de tijd had om naar Frankrijk terug te keren en dat hij totdien verlof had in België te blijven. De ambtenaar die hem dat vertelde was zelf een aanhanger van de beweging van wereldfederalisten en feliciteerde Davis hartelijk met het suc ces. (U.P.) de ministers voor wat Duitsland betreft gekomen zijn, betreffen de voortzetting van het nu hervatte contact tussen de vier be zettende mogendheden. Hun vertegenwoor digers zullen bij de UNO-vergadering van het najaar in New York beraadslagen over de wenselijkheid van het bijeenroepen van een nieuwe zitting van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken. Het opperste orgaan van het geallieerde bestuur heeft daarmee dus weer een zekere continuïteit gekregen. De samenwerking zal voorts ook in de lagere regionen, de bezettingsautori teiten in Duitsland, worden hersteld. Wat Oostenrijk betreft zijn de ministers het over de grote lijn eensN geworden, doch zij hebben nog niet definitief beslist over een aantal technische bijzonderheden met betrekking tot de economische burcht, die de Sovjet-Unie in dit land wil bezet hou den nadat zij haar militaire bezetting zal hebben teruggetrokken. De zitting van Zondagavond werd voor afgegaan door een korte bespreking tussen de drie Westelijke ministers. De C. A. Banck ligt op ons strand, Al meer dan honderd dagen. 't Volk komt uit overal in 't land Een oogje aan haar wagen. Wat is er aan een schip te zien, Zo stil en ze onmachtig, 't Is lelijk, zielig bovendien, Toch vindt men het maar prachtig. Geen schuimend snijden door het nat, Geen trotse strijd met golven, Haar hellend dek wordt hoogstens wat Door stuivend zand bedolven. Zij kan niet meer op eigen kracht Haar element hervinden, Zij rust en roest daar maar en wacht Op goedgezinde winden. Een springvloed trok haai- van haar plaats, Hoog tij trok weer wat beter, Maar zij is lang niet buiten gaats, Zij schoof maar dertig meter. Intussen komt haar lang bezoek De slrandventer te stade, Hij slijt de kijkers vlot zijn koek En glazen limonade. Er is in Zandvoort schaars vertier, Zwaar als het is geschonden, De lamme helpt de blinde hier, Bij 't helen van zijn wonden. Maar, geeft die Banck thans dividend, Eens. mag men veilig gissen, Bereikt zij weer haar element, En Zandvoort zal haar missen. P. GASUS. WESTELIJKE ALLIANTIE Ministers behandelden kwesties van militaire en sociale aard De conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der bij het pact van Brus sel aangesloten larfden is Zaterdag geëin digd, nadat de ministers de coördinatie van de Europese defensie-plannen met de maat regelen van het Atlantisch pact hadden besproken. Zij ontvingen een rapport van de mili taire commissie, dat beoogde het oorspron kelijke plan der mogendheden te koppelen aan het ruimere systeem van Europese defensie volgens het Atlantisch pact. Het rapport van de militaire commissie handelt ook over begrotingsvraagstukken, die door de ministers van Financiën van de vijf mogendheden moeten worden bestu deerd. Deze punten betreffen de vraag hoe de defensie van de West-Europese landen met zo gering mogelijke kosten kan worden bevorderd en hoe de kosten onder de vijf landen moeten worden verdeeld. Minister Schuman verklaarde na de bij eenkomst dat voorzover het de mogend heden van de Westelijke alliantie betrof, er overeenstemming is bereikt over de voor bereidingen voor de bijeenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg. Als datum voor de bijeenkomst is negen Augustus vastgesteld. De consultatieve raad heeft voorts een rapport goedgekeurd, dat zijn commissie voor de bestudering van maatschappelijke aangelegenheden onder de titel: „Eén jaar van samenwerking tussen vijf landen op sociaal gebied" het licht heeft doen zien. Indien de maatregelen in dit rapport ten uitvoer worden gelegd, zullen Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Benelux-landen onderling voordeel hebben van de door elk der landen getroffen maatregelen op sociaal gebied. Er is reeds contact tot stand gebracht tussen de ministeries van Sociale Zaken en de met de verzorging van oorlogsslacht offers belaste regeringsinstanties der vijf landen. Tien bilaterale overeenkomsten zijn reeds gesloten of zullen binnenkort tot stand komen. Er zijn tevens plannen in voorbereiding om een samenwerking op medisch gebied tussen de vijf landen tot stand te brengen, waardoor patiënten uit elk der landen pro fijt zullen kunnen trekken uit in de andere landen toegepaste geneeswijzen. Men overweegt voorts de dokterstitels wederzijds te erkennen, waardoor een be perkt aantal geneesheren uit elk der vijf landen in staat zal worden gesteld in één der andere vier staten praktijk uit te oefenen. Mutaties in legerleiding in Indonesië Naar „Het Dagblad" (Batavia) ver neemt, zijn de verklaringen van minister Schokking betreffende de legerleiding in Indonesië zeker „iets meer dan een idee, dat de minister zo maar eens heeft gelan ceerd. Het schijnt, dat het hier ernstige plannen betreft, die spoedig de vorm van concrete voorstellen zullen aannemen, al thans, indien minister Van Maarseveen, na zijn terugkeer uit Indonesië, hieraan zijn goedkeuring zal geven, hetgeen als waar schijnlijk mag worden beschouwd", aldus „Het Dagblad". Volgens het blad zoü minister Schokking alleen hebben gesproken over de mogelijk heid van benoeming van een Indonesiër tot hoofd van het departement van Defensie en niet over die van een benoeming van een Indonesisch officier tot legercommandant. Voorts deelt het blad mede, dat de benoe ming van de nieuwe legercommandant niet zal plaats hebben voor de terugkeer van minister Van Maarseveen in Nederland. Deze bewindsman zou zich in Indonesië door eigen waarneming willen vergewissen van de meningen en stemmingen in het leger alvorens een bepaalde officier voor benoeming aan de Koningin voor te dragen. EEN TWEEDE MINDSZENTY? Mgr. Beran: „Wat de radio ook zegt, men kan mij geen accoord afdwingen" Prins Bernhardfonds kent subsidies toe In zijn laatste vergadering heeft het be stuur van het Prins Bernhardfonds de vol gende subsidies verleend. Voor de uitbreiding van de boekerij van het Nederlandse Studenten-sanatorium, waarvoor reeds belangrijke sommen be schikbaar werden gesteld: f 2000. Voor de uitgave van een wetenschappe lijke levensbeschrijving over de grondleg ger van het cultuurstelsel G. G. graaf Jo- hannus van den Bosch: f 250. Voor de Nederlands-Belgische uitgave van „De algemene geschiedenis der Ne derlanden" f 3000. Voor historisch onderzoek door het Ne derlands Historisch Genootschap: f 3000. Voor de uitgave van de werken van Al- phons Diepenbrock: f 5000. Voor steun bij het optreden van veel belovende niet-financiëel krachtige jonge Nederlandse kunstenaars in Nederland en in het buitenland, ten dele in samemver- Prins Bernhard en zijn oudste dochter Prinses Beatrix, waren Zondagochtend aanwezig hij de ontscheping vaii de „Wa terman", die 1460 militairen, afkomstig uit alle delen van het land, uit Indonesië naar het vaderland terugbracht. Tezamen met de minister van Oorlog en Marine, mr. F. W. Schokking. begaven zij zich aan boord ter verwelkoming van de manschappen. Foto: De Prins, de Prinses en de minister van Oorlog en Marine verlaten dc „Wa terman" aan de Lloydkade te Rotterdam. king met de plaatselijke kunstkringen: f 6500. Het Baliet der lage landen voor het sei zoen 1949-1-950: f 5000. De Leidse en Delftse studenten-kunst- stichtingen ten behoeve van bijzondere kunstmanifestaties: f 2000. Voorts werd besloten een „Commissie voor wetenschappelijke onderzoekingen" in te stellen, die een programma voor een serie wetenschappelijke onderzoekingen op het werkterrein van het fonds zal lei den, waarvoor een voorlopig bedrag is ge voteerd van f 10.000. PRAAG, (Reuter.) Monseigneur Beran, de aartsbisschop vau Praag, heeft Zaterdagavond in een predica te in het Strahof-klooster te Praag verklaard: „Het is mogelijk dat gij zult vernemen dat ik een of andere over eenkomst heb gesloten. Misschien zult ge dat door de radio van 's ochtends tot 's avonds horen herhalen. Doch ik verklaar hier voor God en voor het volk, dat ik nimmer een overeenkomst zal sluiten waardoor inbreuk zou wor den gemaakt op de rechten van de kerk of van de bisschoppen. Niets en niemand zal mij daartoe kunnen dwin gen". Zondag kwam het tot een ernstige demonstratie in de St. Vitus-kathe- draal waar de aartsbisschop een preek zou houden, die vooraf zou gaan aan de traditionele sacramentsprocessie. Nauwelijks had mgr. Beran één zin gezegd, of communistische betogers in en buiten de kerk begonnen met ge schreeuw en gefluit zijn woorden te overstemmen. Mgr. Beran begon zijn preek met te zeg gen: „Het Katholieke blad dat voor de kerk wordt uitgedeeld en het Katholieke actie-comité hebben met de Katholieke Actie niets uit te staan". Met het Katho lieke Actie-comité bedoelde de aartsbis schop de organisatie die onlangs door een aantal priesters en leken is gesticht en die in het conflict tussen kerk en staat de zijde van de re'gering heeft gekozen. Toen mgr. Beran deze woordén had uitgesproken, ging er uit de aanwezigen een hevig ge fluit op. De volkomen verraste gelovigen in de kerk reageerden hierop door neer te knielen en de nationale hymne en het St. Wenceslaus-lied te zingen. De aartsbis schop verzocht de .gelovigen hun kalmte te bewaren en wanordelijkheden te voorko men, met het oog op de vele kinderen die in de kerk aanwezig waren. De hoogmis werd daarna onderbroken en de sacra mentsprocessie afgelast. Honderden aan wezigen drongen in de kerk naar voren om de aartsbisschop te beschermen. Bui ten de kerk was een menigte van 5000 mensen bijeen, die met moeite door de politie in bedwang kon -worden gehouden. Het geroep: „Leve de aartsbisschop" was niet van de lucht. Hier en daar werd ech ter ook „Leve president Gottwald" ge roepen. Herderlijke brief. De aartsbisschop heeft een herderlijk schrijven uitgegeven, dat Zondag in een aantal kerken is voorgelezen. In dit schrijven komen de voornaamste grieven tegen de regering en de „schisma tieke Katholieken" voor. Tot besluit wordt verklaard: „Het gaat niet meer om een overeenkomst tussen kerk en staat, maar om de onderwerping 'van de Katholieke kerk aan een leer, die anti-Christelijk is en die de vervanging van de godsdienst door het Marxisme predikt. Bovendien is de staat volgens die leer gemachtigd zich met gewetens- en geloofszaken te be moeien". Na aanhaling dezer grieven wordt Informele overeenkomst in Batavia bereikt? De republikeinse delegatie is onder lei ding van Mohamed Roem hedenmorgen voor een ééndaags bezoek naar Bangka vertrokken, nadat gedurende het weekeinde informele besprekingen waren gehouden met de Nederlandse delegatie. Naar ver luidt, zou voor de punten, welke nog in bespreking waren, thans een informele overeenkomst zijn bereikt. Deze punten omvatten het staken van het vuren en tijd en voorwaarden voor de Ronde Tafel conferentie. „De Republikeinse delegatie is vandaag naar Banka gegaan om de maatregelen betreffende de terugkeer naar Djokja te bespreken", zeide Mohamed Roem op het vliegveld in Batavia na zijn terugkeer uit Banka, waar de Republikeinse delegatie besprekingen heeft gevoerd met de heren Soekarno en Hatta. Roem zeide dat zulks inhield, dat de mogelijkheid bestaat om uit de impasse aangaande het bevel tot staken van het vuren te geraken en voorts dat over de voorwaarden voor de Ronde Tafel-conferentie overeenstemming wordt bereikt. Roem deelde verder mede, dat ir. Soe karno zich volgens de verklaringen van 7 Mei verplicht had, een politiek voor te slaan welke zal leiden tot deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie. Hij vervolgde: „Nog voor het einde van deze week ver wacht ik een officiële mededeling betref fende de terugkeer naar Djokja" en hy voegde eraan toe, dat na het terugtrekken van de Nederlandse troepen het gezag in Djokja in handen van de sultan van Djokja berust. „Het is dan aan ons om te bepalen, wanneer de Republikeinse regering naar Djokja zal gaan". Roem verwacht, dat zulks zal geschieden enige dagen na de overdracht der bevoegdheden. In haar vergadering van Maandagoch tend heeft de B.F.O. een door elf leden in gediende motie aangenomen, waarin werd besloten: om af te zien van beantwoording van het betoog van de afgevaardigde van Oost- Sumatra, de heer Dhamrah, door hem uit gesproken in de vergadering van Zater dag. de vierde resolutie van de tweede confe rentie voor Sumatra, welke in het bijzonder tot de B.F.O, was gericht, te verwerpen, en geen goedkeuring te hechten aan de be zwaren, uitgedrukt in de andere resoluties d#r tweede conferentie voor Sumatra met betrekking tot het accoord Van Royen- Roem. een opsomming gemaakt van de voor waarden van het episcopaat tot een even tuele hervatting van de besprekingen met de regering. Deze zijn onder andere: er kenning, niet alleen in woorden maar in daden, van de Christelijke leer in de op voeding; erkenning van het gezag van de Paus als leider van de kerk en van dat der bisschoppen, die aan de Paus zijn onder worpen, krachtens het kanonnieke recht: intrekking van elke maatregel, die de gods dienstvrijheid der Katholieken in Tsjecho- slowakije beperkt of bedreigt en schorsing van het „Katholieke mededelingenblad" dat door het ministerie van openbaar on derwijs wordt uitgegeven; schorsing van alle decreten tot beperking van de vrijheid van vereniging, van eredienst en van het recht inzamelingen te houden en schorsing van de maatregelen die staatsinmenging in de bisschoppelijke administratie na streven. Radio-Praag heeft Zaterdagavond een waarschuwing gericht tot de kerkelijke functionarissen, die het „patriottisch voe lende gedeelte" van de Tsjechoslowaakse geestelijkheid intimideren dat het door de staat beschermde „Comité voor Katholieke Actie" wil steunen. In de radiomededeling werd gezegd, dat ieder, die „zijn kerkelijk ambt misbruikt voor het uitoefenen van druk" op die priesters, die zich bij het comité aansluiten, verantwoordelijk ge steld en openlijk ontmaskerd zal worden". Het woord is aan De Longchamp: De lof voor een eigenschap, die wij niet hebben, maakt vaak dat wij die verwerven, evenals toy soms een miskende deugd verliezen. Betoging entegen-betoging in Parijs verliepen rustig Een leger van 25000 politiemannen en manschappen van de republikeinse garde zijn gisteren in het geweer geweest om de achttienduizend mensen, die een commu nistische demonstratie te Parijs bijwoon den, weg te houden van een andere menig te van dertigduizend personen, die een plechtigheid bijwoonde waarbij ook gene raal Charles de Gaulle aanwezig was, ter gelegenheid van de negende verjaardag van de oproep van De Gaulle uit Londen aan alle Fransen om de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Bij deze plechtig heid werd de Avenue d'Orléans omgedoopt in Avenue du Général Leclerc. Men had voor ernstige botsingen bij deze plechtig heid gevreesd, omdat de burgemeester van Parijs, Pierre de Gaulle, wel zijn broer, generaal Charles de Gaulle, had uitgeno digd. doch niet Vincent Auriol. de president van de republiek, hetgeen de communisten aanleiding had gegeven tot heftige pro testen. Er viel echter niet meer voor, dan éen treffen tussen politie en Gaullisten, waar bij een Gaullist op het hoofd werd gesla gen met een gummistok, zodat hij op een brancard moest worden weggedragen. Boven in een kerktoren was een obser vatiepost voor de politie ingericht, waar heen ook de minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, zich begaf, om de „ge- vaarzóne" te overzien. Voorts stonden ver kenningsvliegtuigen, radiowagens en traan^ gas-apparaten gereed. De evacuatie van Djokja loopt ten einde. Dagenlang vertrokken convoOien van 3000 personen uit de stad in de richting van Semarang, waar zij in een evacuatiecentrum werden ondergebracht en verzorgd. Foto: In Magelang werd even gerust en een maaltijd genuttigd. Minister Van Maarseveen Postzakken verbrand in Batavia aangekomen „Niet schieten en praten tegelijkertijd" Minister Van Maarseveen is Maandag morgen per K.L.M.-Constellation op het vliegveld Kemajoran bij Batavia aange komen. Tijdens het laatste gedeelte van de vlucht werd de Constellation geëscor teerd door vier jachtvliegtuigen. Ter begroeting waren aanwezig een adjudant van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de vice-admiraal Pinke en de generaal-majoor Buurman van Vreeden, de heer Hoessein Djajadiningrat namens de voorlopige federale regering en de alge mene secretaris, baron Van Boetzelaer. Na de erewacht geinspecteerd te hebben verklaarde de minister, dat het doel van zijn reis is zich te oriënteren over de situa tie in Indonesië. Hij denkt ongeveer tien dagen i* Batavia te blijven. Met betrekking tot het herstel van het republikeinse bestuur in Djokja verklaarde minister Van Maarseveen het noodzakelijk te achten, dat tevoren de overeenkomst betreffende het staken van het vuren tot stand moet komen. Deze overeenkomst dient te zijn uitgevoerd, voordat in Den Haag de Ronde Tafelconferentie begint. „We kunnen niet schieten en praten tege lijkertijd", aldus de minister. Er bestaat kans, dat mr. Van Maarse veen in Batavia besprekingen zal voeren over de rechtspositie van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië. De kwestie van de vertegenwoordiging der minderheden op de Ronde Tafel-conferentie wordt be handeld in de preliminaire besprekingen, die thans te Batavia gaande zijn. De aan gelegenheid wordt clan ook behandeld door de Nederlandse delegatie. Op de vraag of kan worden verwacht, dat de minister republikeinse autoriteiten zal ontmoeten, antwoordde de heer Van Maarseveen, dat deze mogelijkheid niet is uitgesloten. Coalitie-regering in het „nieuwe China" Radio-Peking verklaart, dat de eerste stappen zijn gedaan ter vorming van een „democratische regering voor China". Een commissie van 134 leden heeft eenstemmig heid bereikt over de beginselen voor de vorming van een „vrij, onafhankelijk, vre delievend en verenigd sterk China" De regering zou ingesteld worden door een nieuwe consultatieve vergadering, waarin 510 leden zitting zouden nemen. In de vergadering zouden 14 democratische par tijen, negen gebieder, en zes legereenheden vertegenwoordigd zijn evenals minderhe den, de Chinezen buiten het land en gods dienstige kringen. De Chinese communistenleider, Mao Tse Toeng, heeft verklaard dat het commu nistische China bereid is serieuze betrek kingen met reactionnaire landen aan te knopen. op station Amersfoort Politie speurt naar de oorzaak Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur heeft zich op het station te Amersfoort een ont ploffing voorgedaan in een postzak, welke met enige andere postzakken op een wa gentje naar de trein voor de richting Apel doorn werd gebracht. Er ontstond een brandje, waardoor vier postzakken in vlammen opgingen. De politie werd gewaarschuwd, die on middellijk een onderzoek instelde. Dit werd echter bemoeilijkt doordat de postzakken, met alles wat zich daarin had bevonden, verbrand waren. Desondanks verklaarde de politie, dat waarschijnlijk van een bom geen sprake is geweest, maar dat vermoe delijk in een postpakket een licht brand bare vloeistof is vervoerd en dat de ver pakking mogelijk een fles door het schokken tijdens het vervoer op het wa gentje is gebroken. De zending postzakken, waartoe de ver brande postzak behoorde, werd in Amers foort gesplitst in een zending voor Gro ningen en een voor Apeldoorn. De ver brande zak was bestemd voor Groningen. De politie vermoedt echter, dat meer pak ketten met een licht ontbrandbare chemi sche stof zijn verzonden. In Apeldoorn heeft men namelijk later een postzak aan getroffen, waarvan de inhoud gedeeltelijk was verschroeid. Deze postzak \vas afkom stig uit Amersfoort. Bij aankomst in Apel doorn bleek bovendien dat. de vloer van het postrijtuig smeulde. Het vuur is dooi de Apeldoornse brandweer geblust. De wagon is, nadat de post in een ander rijtuig was overgeladen, ten behoeve van het justitiële onderzoek naar Amersfoort ge bracht. TIJDELIJK VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Tijdelijk veel bewolking, maar over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. 21 Juni: Zon op 4.19 uur. onder zi-04 uur Maan op 1.29 uur. onder 15.59 uur Hoogwatcrtüdcn: Maandag 20 Juni: 11.02—23.29 uur. Dinsdag 21 Juni: 12.06- uur Laagwatcrtyden: Maandag 20 Juni: 6.15—18.52 uur. Dinsdag 21 Juni: 7.19—19.57 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1