Stralende zomermaanden kunnen slecht voorseizoen niet meer goed maken Kort en Bondig Een vage herinnering Maandag 20 Jim! 1949 4 Zandvoort in mineur Cricket in Engeland Nieuw-Zeelanders verrichtten 'n fraaie prestatie In hun wedstrijd tegen Hampshire be vochten de Nieuw-Zeelanders oen schitte rende overwinning. Nadat Hampshire in de eerste innings voor 129 uit was, maakten zij zelf 430 runs voor vijf wickets (Scott 129, Donnelly 100 not out, Sutcliffe 71). In de tweede innings kwam Hampshire be ter voor de dag. Zij waren 35 minuten voor het einde van de wedstrijd uit voor 409. De Nieuw-Zeelanders moesten dus 109 runs maken om te winnen, hetgeen in deze korte tijd een onmogelijke taak leek. Toch besloot aanvoerder Hadlee een poging te wagen en stuurde de lefthanders Sutcliffe en Donnelly in. Deze begonnen het bowlen meteen aan te vallen en de eerste overs leverden resp. 11, 11, 14, 13 en 10 runs op, alvorens Sutcliffe op de laatste bal van de vijfde over gevangen werd voor 46. Zijn innings duurde slechts 13 minuten en be vatte drie zessen en vijf vieren. Het totaal was toen 59. Smith was op de eerste bal uit en ook Reid maakte het niet lang. Na zeven overs waren er 77 runs. Donnelly en Hadlee begonnen toen op alles te slaan en te lopen. Met een enorme zes bracht de eerstgenoemde de partijen gelijk en met de volgende bal was het pleit beslecht. De Nieuw-Zeelanders hadden slechts 28 minu ten nodig om de benodigde 109 runs te maken. Donnelly bleef met 39 not out. Cricket Grote overwinning van HCC I op Rood en Wit Rood en Wit zgt tegen H.C.C. I reeds onmiddellijk in moeilijkheden. Aanvoerder Van Baasbank won de toss en koos batten. Door het falen van de kopstukken waren er spoedig vijf wickets neer voor 30 runs. Bijleveld en Ligtenstein hielden echter stand. Nadat het totaal verdubbeld was, gingen beiden vlak na elkaar uit. Bijleveld scoorde 19 runs en Ligtenstein 18. Van de overige batsmen maakte alleen Winter nog 18 runs en vlak na de lunch was Rood en Wit uit voor 68. Van de Hagenaars had De Beus het meeste succes. Hij veroverde zes wickets voor 23 runs. Verder bowlden Bakker 3-29, v. d. Bosch 0-9 en Rietdijk 1-13. Ook het Haagse openingspaar maakte het niet lang. Van Riemsdijk sloeg een enorme zes en werd met de volgende bal door Bijleveld gebowld. Gallois sneuvelde op een prachtige bal van Hagenaar. Toen ook Sillevis faalde, waren er drie wickets neer voor 21 runs. Alles was nog mogelijk. Rietdijk (23) en Born speelden echter uit stekend en de score steeg gestadig. Voor het verlies van 5 wickets passeerden de Ha genaars het totaal van Rood en Wit. Born was nog steeds in en viel het bowlen ge ducht aan. Alles wat iets te kort of te scheef was werd naar de boundary ge jaagd. Aan de andere zijde vielen de wickets vrij regelmatig, doch met de laatste man op de mat maakte Bom zijn honderd vol. Toen hij er 97 had sloeg hij Bijleveld voor 22 runs in één over weg. Hij bleef met 117 not out. Zijn innings werd slechts ontsierd door één kans, toen hij ongeveer 20 runs had gescoord en be vatte 13 vieren en 3 zessen. Het H.C.C.- totaal bedroeg 255 runs voor 9 wickets. De bowlingcijfers van Rood en Wit wa ren: Hagenaar 1-32, Bijleveld 4-76, Winter 1-23 en Ligtenstein 2-59. Rood en Wit ging hierna nogmaals bat ten en bracht het tot 89 runs voor 5 wickets, waarna gestopt werd. In deze innings maakten Kramer 19, De Nijs 25, Ligtenstein 10 en Chapon 15 runs. Eerste zege van Haarlem De in Den Haag gespeelde wedstrijd tus sen HCC 2 en Haarlem werd door de gas ten met 18 runs op de eerste innings ge wonnen. Haarlem scoorde 176 runs, waarvan Van Bueren 28, Maas 87, Peschar 14 en Harmsen 28, De bowlingcijfers van HCC 2 waren: Menschaar 5 voor 64; Planten 2 voor 58; Arendsen de Wolf 1 voor 31 en Heimei 2 voor 2. HCC II scoorde 158 runs, waarvan Schill 10; Planten 25; Colthoff 10; Arend sen de Wolf 50; Van der Vlugt 15 en Men schaar 14 not out. De bowlingcijfers van Haarlem waren: Maas 1 voor 24; Harmsen 4 voor 44 en Peschar 5 voor 40. Haarlem II— Rood en Wit II Gewonnen door Rood en Wit met 14 runs. Rood en Wit 200, waarvan Van Tets 41 (6x4), Slendebroek 18 (4x4), v. Ros- sem 28, Elias 19, Osborne 21 en Roorda 4.9 (10 x 4!). Bowlingcijfers Haarlem: A. Maas 3-63, Fortgens 1-51, P. Kruyt 0-16, Ton 2-36, Abendanon 1-5, Buissink 1-20. Haarlem 186, waarvan Fortgens 40, H. Peschar 33, Wessel 26, Plantz 27, Abenda non 17 not out. Bowlingcijfers Rood en Wit: De Jong 3-50, Slendebroek 1-62, v. Eek 0-12 en v. Rossem 4-46. Een draw tussen de Flamingo's en het elftal van de H.C.B. Zaterdag is de wedstrijd Haarlemse Criket bondelftalFlamingo's op het terrein van Rood en Wit gespeeld. De Haarlemse aan voerder won de toss en stuurde Van Loenen en G. Goossens naar de wickets. Na 8 runs verdweeirvan Loenen voor 1, W. Honnebier had aan twee ballen genoeg (0), G. Goossens 13 runs. Tussens J. Jacobs en G. van Lange- laar kwamen snel vele runs en zij speelden het bowlen met vertrouwen. Op 74 ging Langelaar uit voor 31 en op 87 viel het wicket van Jacobs ook voor 31. Kruijff scoorde een goede 40 not out, G. Zeeuwe 13 en H. Bakker 15 not out en deden het HCB- totaal sluiten op 151 runs voor 8 wickets. H. Rietdijk bowlde 2 voor 22. A van Benthem 3 voor 34. O. Planten 2 voor 51. Drs. B. Kleefsfcra 1 voor 11. De Flamingo's gingen hierna in, H. Scheep stra 11. P. Ligtenstein 18, aanvoerder Van Baasbank 18 en vooral M. Campioni een uit stekende 55 n.o. brachten het totaal van de Flamingo's op 131 voor 7 wickets toen de tijd verstreken was. Het was een prettige wedstrijd, die aan het doel beantwoordde. G. Zeeuwe bowlde 3 voor 43. M. Kapteijn den Bouwmeester 1 voor 30. G. van Langelaar 2 voor 51 en J. W. van Zeeland 1 voor 8. W. Honnebier gaf 1 extra weg. Flamingo'sYorkshire Gentlemen De tweedaagse cricketwedstrijd tussen een elftal van de Flamingo's en de Yorkshire Gentlemen is Zondag op het VRA-terrein te Amsterdam begonnen. De bezoekers, die eerst batten, sloten hun innings op een totaal van 234 runs voor het verlies van acht wickets, waarna de Flamingo's voor het einde van de eerste speeldag drie wickets verloren voor 61 runs. Terwiel is met 19 not out, Kummer met 1 not out. Wittebol ging vrij onfortuin lijk run out voor 20, en Smit werd voor 10 door Holderness gebowld. De aanval der Engelsen, met Gillespie als snelste, doch Bradford Lawrence als de ge vaarlijkste bowler, schijnt toch niet het sterkste punt van de ploeg te zijn. Dit moet in het batten gezocht worden, dat op een bij zonder hoog peil staat. Alle batsmen tonen een kaarsrecht batten en beschikken over een sterke verdediging. M. Barber (31) sloeg zes vieren, P. N. L. Terry scoorde in zijn 75 not out twee zessen en zes vieren, Holderness maakte een fraaie 40 en Cumming noteerde in zijn 42 drie zessen en drie vieren. Sodderland werd in een over voor 23 runs door deze batsmen weggeslagen. Voor de Flamingo's bowlde Leeftink 4 voor 42, Sodderland 3 voor 99 en Terwiel 1 voor 50. Quick (N.l-VW. Gewonnen door Quick (N.) met 81 runs op de eerste innings. Quick 215 runs. waarvan Burki 77, Ingelse 50, Smitshuysen 23, Fiege 26 en Veugelers 15. Alders bowlde 5 voor 70. Daarna ging VW aan bat en behaalde 134 runs, waarvan Roo- denburg 69. Slagters 32 en Alders 17. De bowlingcijfers van Quick waren: Burki 3 voor 24, Bluyssen 5 voor 43 en Phijffer 2 voor 13. SpartaHBS. Gewonnen door HBS met 44 runs op de eerste innings. Sparta 85 runs, waarvan Van der Linde 24, Hall 19. Van der Lee 10 not out. Bowlingcijfers HBS: Van der Vegt 3 voor 52 en Wunder 7 voor 21. HBS scoorde 129 runs, waarvan Bousquet 19. Zoutendijk 17. Van Katwijk 14 Van der Vegt 16, Boelhouwer 13 not out, Kuneman 13 en Scholten 16. Bowlingcijfers Sparta: De Bruijn 1 voor 18, Borrani 4 voor 26, Schilthuis 5 voor 37. ACCHermes DVS. Gewonnen door HDVS met 12 runs op de eerste innings. Hermes DVS scoorde 110 runs, waarvan Stolk 20, Van der Ende 12, Tettelaar 10 en Van der Sloot 16. Bowlingcijfers ACC: San ders Jr. 1 voor 20, H. van Weelde 1 voor 33, W. van Weelde 3 voor 25, Henrich 2 voor 16. ACC scoorde 98 runs, waarvan Immig Jr. 16, W. van Weelde 14, Van Kranendonk 14 en Henrichs 29 not out. Bowlingcijfers Hermes DVS; Van der Ham 2 voor 15; Dellow 3 voor 20, Tettelaar 4 voor 25. ExcelsiorKampong. Gewonnen door Kampong met 50 runs op de eerste innings. Kampong 97 runs, waarvan Offèrman 38, Wagenvoort 26 en Esveld 11 not out. J. Oosterholt bowlde 4 voor 27, Dries 4 voor 36 en Bakker 1 voor 27. Excelsior sco'orde 47 runs, waarvan Huet 11. Bijl bowlde 7 voor 20 en Wagenvoort 3 voor 17. HBS 2—CVHW. De tweede klasse wed strijd HBS 2CVHW werd gewonnen door HBS 2 met 2 runs en nog 2 wickets in han den. De Haarlemmers scoorden 152 runs en de Hagenaars 154 runs voor 8 wickets. Korfbal Haarlem kwam In het bezit van de Stads-Editiebeker Door de beslissingswedstrijd tegen Oost hoek met 73 te winnen, is Haarlem er in geslaagd om voor de eerste maal in haar 35-jarig bestaan beslag te leggen op de Stads-Edi tiebeker. Spoedig opende mej. Wehnes de score. (10). Even later vergrootte W. v. Maren de voorsprong door een verre treffer in de korf te deponeren. (20). Oosthoek kwam nu in de meerderheid en spoedig was de stand 22. In de derde opstelling kon mej. A. Steiger de stand op 42 brengen, doch kort voor rust werd het dank zij Doets 43. Na de hervatting was Haarlem de betere ploeg en reeds na enige minuten in de, 2de helft doelpuntte mej. G. Nouwen na een prachtige doorloopbal (53). Hierna kwam Oosthoek, door het goede Haarlem- middenvakspel, wat in de minderheid en na fraai combinatiespel kon mej. E. Eek hout de stand tot 73 opvoeren. Hoe Oosthoek ook zwoegde, niets gelukte haar, zodat Haarlem tenslotte een verdien de 73 zege behaalde. Na afloop reikte het H.K.B.-bestuurslid de heer Vogelpoel de beker aan Haarlem uit'. Zwemmen Strijd om de Haarlemse titels Door het goede weer was het HPC mo gelijk Zondag het zeer uitgebreide pro gramma vlot af te werken. Uit de inschrijvingen bleek dat er voor de zwemtitels van de zijde der Haarlemse zwemmers en zwemsters een grote belang stelling bestaat. Reeds vorig maal trad deze belangstelling aan de dag, hetgeen nu werd geactiveerd. De zwemprestaties ble ven echter beneden de verwachtingen. Dit blijkt wel - uit de tijd van Tjebbes op de 100 meter borstcrawl. Dit nummer werd dooï hem gewonnen in de tijd van 1 min. 3.2 sec. In Mei bij de nationale wedstrijden van LZC te Leiden werd door hem nog een tijd van 1 min. 1.5 sec. genoteerd. Ander zijds was G. Bijlsma uitstekend op dreef. Een tijd van 1 min. 4.2 sec. betekent dan ook dat deze zwemmer nog steeds voort gang maakt. Bij de dames was ook ditmaal Margot Marsman op dreef. Nu won zij de 100 meter borstcrawl in de uitstekende tijd van 1 min. 9,9 sec. Deze prestatie toont aan dat zij op het ogenblik in een zeer goede vorm is. Bij haar tijd moet in aanmerking worden genomen dat Jenny van Waard, anders steeds haar grote rivale, een voor haar doen slechte tijd van 1 min. 13.7 sec. maakte. Op dit nummer verrichtten Jopie Wisker met haar 1 min. 16.5 sec. en Lida Wensing met haar 1 min. 17 sec. goede prestaties. Ida Smit, de geroutineerde zwemster, plaatste zich als derde. De wisselslagestafette was voor DWR een teleurstelling. Met grote voorsprong tikte haar damesploeg als eerste aan. Het bleek evenwel dat de butterfly-zwemster Jopie Spoor, sleohts met 1 hand had gekeerd, waardoor de ploeg moest worden gediskwa lificeerd. Het viel bij deze wedstrijden op, dat op de 100 meter schoolslag heren slechts drie zwemmers de butterfly zwom men. Al de overigen bepaalden zich tot de klassieke schoolslag. Wil het zwemmen in Haarlem tot verdere ontwikkeling komen, dan zal het noodzakelijk zijn, dat meer tot de beoefening van de butterfly-slag wordt overgegaan. Op een korte afstand, als deze, biedt de butterfly grote voordelen. De jeugdige zwemmer A. de Vries is echter op de goede weg. Indien hij zijn armslag soepeler maakt door het ontspannen van de arm en schouderspieren, zullen' zijn ver richtingen ongetwijfeld beter worden. De uitslagen waren als volgt: 100 meter borstcrawl heren: 1. J. Tjeb bes (HPC) 1 min. 3.2 sec.; 2. G. Bijlsma (Haarlem) 1 min. 4.2 sec.; 3. W. Geurtsen (HPC) 1 min. 4.7 sec. 100 meter boi'stcrawl dames: 1. M. Mars man (HVGB) 1 min. 9.9 sec.; 2. J. v. Waard (DWR) 1 min. 13.7 sec.; 3. I. Smit (HPC) 1 min. 15.8 sec. 100 meter schoolslag heren: 1. J. Lablans (DWT) 1 min. 20.2 sec.; 2. A. Nolte (HVG B) 1 min. 22.4 sec.; 3. L. Schornagel (HVG B) 1 min. 24 sec. 50 meter schoolslag meisjes: 1. J. Spoor (DWR) 41.6 sec.; 2. B. Nelissen (DWT) 41.8 sec.; 3. N. Janssen (DWT) 41.9 sec. 50 meter rugslag jongens: 1. M. Cleyn- dert (HVGB) 39.8 sec.; 2. F. Erkelens (HPC) 39.9 sec.; 3. C. v. d. Weele (HVGB) 41 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette dames: 1. DWT (B. Nelissen, D. Turkenburg en P. van Bruggen) 1 min. 57.5 sec.; 2. HVGB 2 min. 0.4 sec.; 3. Haarlem 2 min. 3 seci 10 x 50 meter borstcrawlestafette heren: orde maken. Mag ik je nog eens komen opzoeken? Zij knikte, terwijl zij haar ogen op hem gevestigd hield. De dokter kwam binnen met de meid achter zich aan. We gaan een ritje maken, begon hij. All right, zei zij bedaard. Hilda, wil je even mijn jas geven? Dekens alleen zijn wel voldpende, zei de dokter. Ik zal je naar beneden dragen. Zij schudde het hoofd en wendde zich tot Jim. U moet mij dragen. En voegde er toen beleefd tegen de dokter aan toe: Hij is groter en u heeft uw tas. Jim bukte zich en nam haar op. Het meisje wikkelde de Sekens om haar heen en toen hij haar in zijn armen optilde, voelde hij haar slanke armen om zijn hals slaan. Zij sprak niet, terwijl hij haar door de keuken naar de dienstlift droeg, maar hij meende, dat hij haar lichaam eenmaal voelde trillen, net als een ouder persoon trilt door een onderdrukte snik. Hij was er niet zeker van; hij hoorde geen enkel geluid en haar gezichtje was tegen zijn schouder verborgen. De ambulance stond voor de achterdeur met een verpleegster en een verpleger-er naast. Jim zei tot het kind: Nu zal ik je op dit bed leggen. Je hebt er niet op tegen om achteruit te rijden? Neen. Ik wou, dat u meeging. Ik zal je komen opzoeken mis schien morgen al. Hij legde haar zachtjes op de bran card en bevond, dat hij een van haar handjes vast in de zijne geklemd hield. Over een grauwe, zwaar deinende zee, die in vlokken van wit schuim stukbreekt op de kust, hangen flarden van loodgrauwe wolken. Troosteloos en verlaten ligt het strand, nu al weken lang in deze zomer van 1949, die maar geen zomer wil worden. Waar fleur en kleur, vreugde en vertier moesten heersen, waar kinderen moesten scheppen in het gele zand, waar baders lui uitgestrekt zich moesten koesteren in war me zonnestralen, staan nu de badstoelen keurig gerangschikt tegen elkaar en ach ter de ramen van de consumptie-gebouw tjes zitten de strandpachters te wachten op de zomer. Regen klettert tegen de ruiten, een dunne schrale Noord-Wester jaagt over het strand en het is koud als in midden November. Een riskant bedrijf, dit strandpachters- bedrijf. Bij zón en warmte een goede brood winning, bij het ontbreken daarvan een schip van bijleg. En met angst in het hart denkt men aan de hoge pachtprijzen, aan de wintermaanden waarvoor nu een reserve moet worden gekweekt, want er zijn dagen, dat men geen dubbeltje ontvangen heeft. Over de Boulevard in aanbouw holder- deboldert een auto. Bergen van opgestoven fijn. zand vergen het uiterste van wagen en rii-kunst. Ja, dit verraderlijke zand, dat stuift en prikt en het zicht belemmert, kan een mens kwaad maken om de aanhou dende hardnekkigheid van een Junimaand, die op November blijft lijken. Want elke dag opnieuw blijft de wind in de verkeerde hoek. West, dan hoopvol rui mend naar Noord-Wést, Noord, en de Zandvoorter weet het: als het windje nu even dóór wil lopen naar de Oosthoek, dan kan de warmte doorkomen, maar 's avonds krimpt de stijve bries weer naar het Zui den, logge zware wolkenmassa's doemen op aan de horizon, een ondergaande zon werpt fantastische licht-effecten, en maakt de grauwheid een ogenblik tot een indruk wekkende schoonheidsmengeling van kleu ren, elke avond anders, elke avond wonder lijk móóimaar de zomer blijft weg. En in hét dorp zitten de badgasten. Ze gluren en turen naar een enkele zonne straal. Ze lezen de weerberichten, die maar steeds geen hoop geven. En ze ontsteken de gashaard, of stoken een laatste restje ko len. De badgasten klagen over het weer, de strandpachters klagen over het weer, en de neringdoenden nemen dit klaaglied over, want er wordt geen cent verdiend en mor- 1. HVGB 5 min. 4.2 sec.; 2. Haarlem 2 5 min. 36.9 sec.; 3 HVGB 2 5 min. 42.2 sec. De ploegen van Haarlem 1 en HPC welke respectievelijk tweede en derde aankwa men, moesten worden gediskwalificeerd. De waterpolowedstrijd tussen het Haar lemse Jeugdzevehtal en het Haagse Jeugd- zevental is in een 64 overwinning' voor de Haarlemse ploeg geëindigd. Van de Haar lemse ploeg maakten Paanakker, Bijlsma en Kuipers de doelpunten. Bij de Hagenaars was Harmsen de uitblinker. MEDAILLEWEDSTRIJD VOOR DAMMERS In Hötej „Seinpost" te Noordwijk aan Zee speelde de Haarlemse Damclub een massa kamp tegen de Noordwijkse Damvereniging, De Haarlemmers wonnen, met 2511 en daarmede de voor: deze wedstrijd beschik baar gestelde medaille. gen is de langste dag al weer aangebroken. Zó was het gisteren nog. Zal het vandaag aan de vooravond van de zomer, anders zijn geworden? Zandvoort moet het hebben van een sei zoen met véél zon en véél warmte. Het een •nóch hef ander kreeg men tot nu toebe deeld, en daarom is de badplaats vervuld met zórg, want over acht weken is het voor dit jaar weer gebeurd en zelfs twee maan den stralend heet zomerweer kunnen de nu reeds opgedane schade niet meer goed maken. Een onvergetelijke Vaderdag had vader Smit uit de Eemstraat in Haarlem-Noord want zijn zöons Jan en Sjaak< die ruim drié jaar in Indonesië zijn geweest debarkeer- den Zondagmorgen van de Waterman en kwamen om half twee in de Eemstraat aan, waar de gehele buurt was uitgelopen om de jongens te verwelkomen. De straat was versierd en voor de deur van hun woning prijkte een ereboog. De twee thuis- vaarders ontvingen een zilveren vork en lepel met hun naam en datum als blijk van medeleven der buurtgenoten. Voor het eerst weer in 1950 De afd. Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal, te beginnen met het voorjaar 1950, een oude traditie in ere herstellen. Zoals bekend organiseerde deze vereni ging' voor de oorlog ieder jaar een voor- jaarsbeurs, die zich in de algemene sym pathie en grote belangstelling van de da mes uit Haarlem en omgeving mocht ver heugen. Onder auspiciën van deze vereniging zal nu in het voorjaar van 1950 de 8ste Da mes-Voor jaarsbeurs in Hearlem worden gehouden. Daartoe is een „Commissie van Advies" samengesteld bestaande uit me vrouw M. C. D. Wesstra-Mackay, presi dente en mevrouw C. Fonfeyn-Vonlc, se cretaresse der vereniging; voorts de heren B. W. Lasschuit, voorzitter van de Haar lemse Handelsvereniging en C. S. Th. van Gink, directeur van de Stichting „Haar lem's Bloei". Examens Sancta Maria. Aan het R.K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" zijn voor de afdeling Middelbare Meisjesschool geslaagd voor het eindexamen: Hannie Heemskerk, Andrea Hommes, Joe Janssen Schmidt, Tiny Kloet, Carla Koets, Anneke van Rijn, Mia Blaas, Tony Eijsvogel, Gertie Houtkooper, Hortens Kerstholt, Tiny Kimman, Erny Schlatmann, Marieke Spee, allen Haarlem. Tootje Groen, Gonnie IJzer, Mariëtte ten Berge, Mia Beijk, Mine Kuttschrütter, Cokkie Wilas Floet, allen Bloemendaal. Corrie Athmer, Riet v. Bueren, Rini van Houten, Hanny Ruysenaars, Ellen Schulte, Hanny Wijzenbroek, Tineke van den Berg, Jetty Middelkamp, Nettie Santen, Fineke van der Schoot, allen Heemstede. Wies Helmer, Thea van der Ploeg, Wies Wijngaarden, allen Velsen. Toos Bosman, Zandvoort. Marianne Laim- böck, Halfweg, Rika Lodewikus, Raams- donksveer, Hannie v. Seumeren, Amsterdam, Claar Oudejans, Hillegom. Handenarbeid. Voor de bevoegdheid handenarbeid slaag den aan de Rijkskweekschool te Haarlem de heren: Th. Bellerman, F. v. Driesten, C. Koe man, J. v. Kraamwinkel, J. Munsterman, R. Stam te Haarlem, N. v. Doorn te Heemstede. Afgewezen geen, De examens zijn ge ëindigd. BINNENLAND Maandagochtend is de echtgenote van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, mevrouw C. R. Lovink, per K. L. M.-lijntoestel naar Batavia vertrokken. Zij i wordt vergezeld door mej. C. W. A. Walburgh Schmidt, secretaresse van de heer Lovink. 1 De K. L. M. voerde haai' 250ste retour vlucht naar Zuid-Amerika uit. Sinds de opening van de Zuid-Amerikalijn in October 1 1946 werden bijna 24.000 passagiers, 47 ton post en ruim 850 ton vracht vervoerd. Op 24 Juni, ruim 30 jaar na de eerste geslaagde oceaanvlucht van de Engelsen Alcock en Brown, zal de K. L. M. haar 600ste retourvlucht naar New York uitvoeren, sinds de opening van deze lijn in Mei 1946. - In de plaats van dr. ir. M. H. Damme is tot voorzitter van de Vereniging Nederlands Fabrikaat gekozen de heer E. J. Muller, oud- J directeur van de Shell Nederland N.V. Ir. Damme wenste af te treden met het oog op zijn vele werkzaamheden van andere aard en zijn gevorderde leeftijd. Bij het fort De Bilt nabij Utrecht is een monument onthuld ter nagedachtenis aan de tientallen Nederlanders uit alle delen van het land, die daar tijdens de bezetting zijn gefusilleerd. Het nationaal hoofdbestuur van het Comité Benelux heeft aan de minister van Financiën om. spoedige verlaging van de prijs van paspoortên verzocht. HAARLEM EN OMGEVING Reisvereniging' „Ons Genoegen" heeft voor haar leden een vierdaagse reis per auto- 1 bus naar Valkenburg' en België georga niseerd. Op Donderdagavond 23 Juni zal ds. W. Teeuwissen, predikant van de Presbyterian Church te Grand Rapids, die momenteel als 'vertegenwoordiger van de zending der Lage landen in Europa Vertoeft, in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 5 te Haarlem spreken. Eind Juli komen in Haarlem Franse kinderen aan en in September arriveert een groep uit Duitsland. Zij zullen verzorgd worden door het Humanistisch Verbond. Stadgenoten, die een buitenlands kind wen sen te ontvangen, kunnen zich in verbinding stellen met mevrouw M. C. TonSeyler, Bos boom Toussaintlaan 20 te Heemstede. Ds. J. C. Maris, Chr. Geref. predikant te Haarlem-Noord, staat op het tweetal voor Groningen'. Bevestiging en intrede van ds. A. Oskamp Zondag was het voor de Nederlands Hervormde Kerk van Heemstede een grote dag door de bevestiging en intrede van ds. A. Oskamp. De bevestiging geschiedde 's morgens in de kapel Nieuw Vredenhof door een broer van de nieuwe predikant en 's middags deed deze onder zeer grote belangstelling in de kerk op het Wilhel- minaplein zijn intrede. Als tekst voor zijn predikatie had hij gekozen Mattheus 22 2: „En de koning zond zijn slaven uit om de genodigden tot het bruiloftsmaal te roe pen". Ds. Oskamp werkte deze tekst nader uit en merkte daarbij op, dat er geen reden was om op deze bijzondere dag van de gewone volgorde af te wijken, want ook nu is het thema weer de allesomvattende en allesvergetende Goddelijke liefde. Deze stelt ook aan de dienaar de eis, dat hij de boodschap van de Koning tot de gasten nauwgezet en precies moet overbrengen, opdat ieder nauwkeurig zal weten wat de Koning gezegd heeft. Aan het slot van zijn predikatie wees hij er op dat allen de uit nodiging van de Koning der koningen dankbaar moeten aanvaarden en in alle ootmoed behoren te trachten deze waardig te zijn. Na de'predikatie sprak ds. Oskamp nog een persoonlijk woord en dankte allereerst zijn broer voor de bevestigingstoespraak en vervolgens de leden van de Kerkeraad, die de moed hadden gehad, hem ongehoord en ongezien over een afstand van 11.000 mijl te beroepen. Dank bracht hij ook aan de vele belangstellenden, waaronder de burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, die in de kerk waren. Aan het slot werd de predikant het derde en vierde vers van Gezang 257 toe gezongen, waarna gelegenheid werd ge geven-om persoonlijk kennis te maken. Minder en duurder aardbeien op de veiling Op de Beverwijkse aardbeienmarkt van Zaterdagmiddag was de aanvoer heel wat geringer dan Vrijdag; dit lag overigens wel in de lijn der verwachting. De handel was vlot en de prijzen konden daardoor hoger komen dan Vrijdag. De Moulin Rouge noteerde van 260-340' cent per slof, de Anna Paulowna ging tot 280 cent. Agenda voor Haarlem MAANDAG 20 JUNI Rembrandt: „Huwelijk in de schaduw", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9,15 uur. Palace: „Passa giers in de nacht", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Schaduw over het huis", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Till we meet again", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Saigon", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 21 JUNI Grote Kerk. Orgelconcert 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen, vorige avond haar rechtervoet geopereerd. Ilc moest de grote teen bij het eerste lid wegnemen, zei hij kortaf. Geen kans om dat te redden de kogel had het beentje verbrijzeld. Zal zij mank blijven? Waarschijnlijk niet, zei de dokter. Zij is nog jong genoeg, om zich aan te passen. Als zij ouder was, zou het haar misschien zwaarder vallen, maar zij is nog maar acht jaar. U zoudt er van staan te kijken, hoe kinderen op die leeftijd zich nog aan aller lei .dingen kunnen aanpassen. Ik zou mij over niets, wat zij deed verbazen, zei Jim. Zij is een merkwaardig kind, stemde de dokter toe. En verbazingwekkend met dergelijke ouders. De moeder is helemaal in elkaar geklapt we moesten haar ook opnemen. Jim vernam, dat hij Honora de vol gende dag mocht bezoeken en ging terug naar de krant om te trachten daar de gelukwensen van zijn vrienden te ont wijken. Het was niet als verslaggever, maar als vriend, dat hij de volgende dag Honora in het ziekenhuis ging bezoeken. Zij glimlach te verlegen tegen hem, toen hij binnen kwam, maar zij scheen zeer rustig. Haar ovale gezichtje was smaller en bleker onder het donkere haar, dat als een wedu- wekap op haar voorhoofd groeide. Jim zei: Ik ben de boer weet je nog wel? Zij knikte en hij nam haar slappe kleine handje in de zijne. Nadat hij vijf minuten met haar gepraat had, zei hij, dat hij weer aan het werk moest. Op de boerderij? wilde zij weten. 1, (Wordt vervolgd7 Koning Gustaaf van Zweden, die 91 jaar is geworden, is een sportsman in hart en nieren. Hoewel hij te kennen had gegeven, dat hij zijn verjaardag rustig temidden van zijn familie op het koninklijk kasteel te Tullgarn wilde vieren, verklaarde Jiij zich onmiddellijk bereid een deputatie van de Wereld Sport Tentoonstelling, die daags na zijn verjaardag m Stockholm werd geopend, te ontvangen. De koning overhandigde de leider van de deputatie een boodschap, bestemd voor de jeugd over de gehele weveld, die bij de opening van de tentoonstelling moest worden voorgelezen. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 4) Het kleine meisje zat op haar smalle, witte bed. Zij huilde niet en scheen ook niet verschrikt te zijn. Zij zat eenvoudig steil rechtop, kijkend naar haar rechter voet, die verbonden was. Toen Jim in de deuropening verscheen, hief zij het hoofd op en keek hem aan. Hoor ogen waren grijsgroen, stonden wijd uit elkaar en keken hem ernstig aan. Haar dikke don kere haar, dat tot op haar schouders viel, was recht van haar voorhoofd terugge- kamd. Zij zei niets, maar zij keek hem alleen maar zwijgend en een beetje vra gend aan, alsof zij zich afvroeg, waarom hij daar wel zijn zou. Zij had echter blijk baar tegen zijn tegenwoordigheid geen bezwaar. Hij vroeg zacht: Mag ik binnenkomen? Zij knikte zwijgend en hoewel hij zich alb een indringer voelde, ging hij naar het voeteinde van het bed en stond daar even nftar haar te kijken. Zij bleef hem nog even aanzien en toen gingen haar ogen weer terug naar haar voet. I-Iet. doet pijn, zei zij eindelijk. Het was zuiver! een constatering van feiten zonder enige emotie. Het doet vrij veel pijn. Dat weet ik, zei hij. De dokter zal je zo wel iets geven, dat de pijn doet ophou den. Zij knikte een beetje afwezig. Haar wenkbrauwen fronsten zich. Het was zijn bedoeling niet, om het te doen, zei zij. Jim twijfelde er in zijn geest geen ogen blik aan ovèr wie zij het had. Zijn keel werd als het ware even dicht geknepen. Neen, zei hij bedaard, dat was het ook niet. Daar ben ik zeker van. Er viel weer een pauze, terwijl hij naar dat kleine figuurtje keek, dat zo eigen aardig rijp was en zo treffend in zijn waardigheid en reserve. Het was misschien het gevolg van shock. Hij was er niet zeker van hoe mensen, die aan shock leden, zich gedroegen. Maar zij was niet apathisch; zij nam hem goecl in zich op. Hij kon voe len, hoe die grijs-groene ogen op hem gevestigd waren, toen hij de kamer rond keek. Toen zei zij: U bent geen politieman, wel? Neen. Wat bent u dan? Hij aarzelde even. Toen, als gedreven door iets, waar hij zichzelf geen reken schap van kon geven, zei hij: O.a. ben ik een boer. Ik werd op een boerderij groot gebracht. Er kwam even een schittering in de grote ogen. Met koeien? Koeien en paarden en een paar scha pen. Mijn grootmoeder heeft paarden, zei zij. In Virginia. Zij is de moeder van Daddy. Er klonken voetstappen in de hall. Snel zei hij: Je heet Nora, nietwaar? Honora, zei zy met nadruk. Honora dan, Ze zullen je voet weer in Wel te rusten, Honora. Ik zal je ko men bezoeken, zodra ze me bij je toelaten. Hij voelde haar strakke blik in de. duis ternis op zich gericht. Dag! zei ze zacht. De brancard gleed de ambulance binnen de verpleegster stapte ook in en de grote zwarte wagen rolde weg. Gedurende het gehele vérdere verloop van die avond het vervelende gedoe van het nemen van foto's en het over nemen van de verklaring van Mrs. Brayle tegenover de politie, want de dokter had haar naar bed gezonden voelde Jim zich eigenaardig afzijdig van de zaak. Het beeld van dat kind, dat daar alleen op haar bedje zat, drong alles in zijn geest op de achtergrond. Zij had haar vader zichzelf zien doden, had een man, die zij kende in een plas bloed zien liggen en had haar moeder half gek van verdriet en vrees gezien; zij was zelf gewond geraakt en had zich beheerst met de waardigheid en de houding van een koningin. Het was ongelooflijk, dacht Jim; 't moest een be goocheling zijn, maar hij wist toch tegelijk, dat dit niet zo was. Maar wat het oók was, het was hartverscheurend. In zijn gedachten nam hij dit beeld van haar mee terug naar Chicago en naar de nachtredöctie en toen hij voor zijn schrijf machine zat, kon hij geen regel op papier krijgen hij kon alleen maar met ge fronst voorhoofd voor zich uit zitten staren. Vooruit, jongeman, trek er eens op los! adviseerde de man, die aan de lesse naar naast de zijne zat. Wat is er met je? Jim's rimpels werden nog dieper, tóen hij het papier uit zijn machine rukte en tot een bal in elkaar frommelde. Ik kan geen aanloop vinden..»,» Kun je geen aanloop vinden en dat nog wel met zo'n verhaal? Terwijl je practisch een ooggetuige waart? Hoor eens even, er was een ldnd bij betrokken, niet waar? Heb je haar gezien? Jim knikte. Wel, daar heb je je aanloop. Jim Wist dat maar al te goed, maar hij kon er niet toe komen dat kon hij dat kind niet aandoen. Zij zou het verhaal niet zien zij was veilig en wel in het zieken huis maar misschien zouze het toch op de een of andere dag onder ogen krij gen. Zijn mond trok samen van boosheid. Hij was niet van plan haar leven bloot te leggen zelfs niet als het hem zijn baantje moest kosten. Hij keek eens naar de grote klok. Nog twintig minuten tijd. Langzaam begon hij op de toetsen van zijn schrijfmachine te tikken. Het was een eenvoudig verhaal nogal I sober gehouden ofschoon de feiten zelf sensationeel genoeg waren. Leighclif Bray- le's leven en de carrière van zijn mooie vrouw, Rita, leverden locale kleur genoeg, j Het kind moest natuurlijk genoemd wor- j den, maar Jim deed het zo kort mogelijk. Tegen de tijd, dat hij het verhaal inleverde, was hij zo vermoeid, dat het hem niet schelen kon, of hij het er in kreeg of niet. j Toen hij de volgende morgen zijn naam als verslaggever in twaalfpunts hoofdlet- j Iers gedrukt zag, waren zijn gevoelens zeer 1 gemengd. Zijn eerste natuurlijke gevoel van jongensachtige opwinding werd ge-' volgd door een reactie. Er was dus een dergelijke ellende voor nodig, om zijn naam op de voorpagina te krijgen. Hij ontbeet en ging toen naar het ziekenhuis. Na enig oponthoud zag hij de dokter, die hem ver telde, dat Honora sliep. Zij hadden d« Een Dames-Voorjaarsbeurs te Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6