Haarlems Dagblad Pioniers Oorzaak van ramp met „Roermond" ligt nog steeds in het duister Wetsontwerp tot wijziging van de Noodwet Indonesië Republikeinse politie krijgt wapens van de Nederlandse Minister-president van Griekenland, Themistocles Sophoelis, overleden 63e Jaargang Nö. 19277 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Jirecteur-HoofdredacteurRobert Peereboom en Zaterdag 2." Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschynt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees HET IS VEERTIG JAAR GELEDEN dat voorliet eerst een vliegtuig in ons land opsteeg. Morgen zou Etten-Leur, waar de Fransman graaf de Lambert de Brabanders op de aanschouwing van: het nieuwe wonder onthaalde, feestvieren. Dat kan nu met doorgaan, want de ramp met de Roermond sluit iedere mogelijkheid tot feestelijke Her denking uit. Er zullen dus alleen speeches bij het monument worden afgestoken. Veertig jaar. Men denkt, behorend tot degenen die de eerste jaren van het vlieg tuig hebben beleefd, met bewondering aan zijn pioniers terug. En met verwondering aan de wrakke toestelletjes, waarin zij zich waagden: zwak samenstel van latten en doek, met dunne staaldraadjes bespannen. De eerste vliegtuigbouwers pasten de lichtst-mogelijke constructie toe en zij plaatsten er automobiel-motoren in, die het hele geval zichtbaar deden schudden als de schroef werd aangeslagen. Het moest vrij- wel windstil zijn eer van vliegen sprake kon wezen. Meermalen moest de demon stratie worden uitgesteld omdat de wind niet wou gaan liggen; als zu doorging was dat gewoonlijk pas in de vooravond nadat mensenmassaas urenlang geduldig badden gewacht. Dan voltrok zich het wonder, er ging een trilling door de menigte als het kleine toestel over het gras rende en een Ohhh! van verbazing volgde alsde werkelijk de grond loslieten en het zich verhief. De jeugd van nu kan over hetgeen wij in onze jeugdals een wonder ervoeren; ons antwoord kan alleen zijn dat het ons spijt voor de jeugd van nu, dat zij het niet heeft kunnen meemaken. Die eerste vliegers werden als helden vereerd. Zij verdienden dat ook; zu toon den de grootste koelbloedigheid in het be sef dat iedere vlucht hun laatste kon zijn Maar weinigen van hen hebben die eerste jaren overleefd. Er kwam wel sP'red'S 'enige verbetering in de bouw der toestellen, maar in sneller tempo werden ook sleeds moeilijker en langduriger ondernomen. De jacht °P meteen; die korte demonstratie-vluchtjes waren nog het minst gevaarlijk. Du"r records, afstand- en hoogte-records werden om de haverklap verbeterd en natuurlijk moesten er wedstrijden worden gehouden. Het is deze zomer ook veertig fM ïekto dat de Fransman Louis Bleriot de f=ehe wereld verbaasde door in zijn zelfgebou de één dekker over het Kanaal tevhegen. Het was een grootse gebeurtenis, die vlucht van Tets mee? dan veertig kilometerm Eneeland werd het feit met gemengde ge- voelensbegroet: men zag:zijn^ndenng, viin sulendid isolation" bedreigd. De'uit\verking die dit op moderne oor logvoering moest hebben werd ook meteen begrepen. Trouwens, vijf Jaar later reeds brak de eerste wereldoorlog uit en begon meteen de constructie op militaire vliegtuigen, die met mitrailleurs %enpSea.ïhadden in de voorafgaande jaren al een Europese Rondvlucht gg1™" den; in étappes. Onze landgenoot Henri SStn S FraS Sn ik herinner mij nog de vlieger Frevost, die „te steil omlaag kwam en bij lg>- ding met zijn eendekkertje over de kop ging, mSar er tot grote verbazing van ons allen or^edeerd onderuit kroop. Een nieuwe moeeliikheid voor demonstraties-met-pu- bliék ontstond toen allerlei lucht-acrobati- fcSoëag telSbestel'oudere Haarlemmers stSeg everi later triomfantelijk boven de SlaNdaC1drekeeernst wereldoorlog werden alk dolle waagstukken ondernomen door som miM vlieiers, die hem overleefd hadden. Vooral in Frankrijk bleek het noodzakelijk, allerlei verbodsbepalingen in te voeren. Iemand vloog door de Are de Triomphe, ander snorde onder een Seinebrug vermaarde Jules Védrines slaagde erin te landen op een plat dak van de Galen fayette, middenin Parijs. Het was maar veertig meter lang en hij kwam er PreC1®^ mee uit: zijn toestel stopte nog geen meter van dl dakrand. Bij een andere onderneming viel Védrines een paar maan- dCHit ïeremtege ongelukken bij de lucht- vaart was in de eerste jaren hoog. Het is nu uiterst laag. Hetgeen niet wegneemt dat .het ook nu nog mogelijk bïqkt dateen ramn als die van de Roermond bij klaai- lichte da0, in goed weer en op flinke hoogte, plaats grijpt- Deze omstandigheden, waar over veertig jaar geleden niemand zich ver- wonderd zou hebben, maken de ramp nu onbegrijpelijk. Misschien is er nog kans dat men de oorzaak ontdekt. r- Duikers konden gisteren het wrak niet meer vinden Naar aanleiding van het ongeluk met de „Roermond" heeft de Italiaanse regering een commissie van onderzoek gevormd, die hedenmorgen te Bari zou aankomen. Deze commissie, die onder leiding staat van ge neraal Silvestri, bestaat uit vijf deskun digen. Het stoffelijk overschot van 23 der in zittenden van de „Roermond" ligt- opge baard in de rouwkamer van de begraaf plaats te Bari. In afwachting van de offi ciële passagierslijst heeft men reeds negen tien der slachtoffers voorlopig geïdenti ficeerd. Duikers zijn inmiddels begonnen met het zoeken naar de tien inzittenden, die nog vermist worden. De Nederlandse gezant in Italië, mr. W. F. L. gfaaf van Bylandt, is naar Bari ge reisd om aanwezig te zijn bij het onder zoek naar de ramp van de „Roermond". Gisteravond werden nog steeds bezoeken van deelneming gebracht aan 't kleine, uit grijze steen opgetrokken lijkenhuis, dat in een hoek van het kerkhof te Bari staat. Alle belangstellende werden door de Itali aanse politie op een afstand gehouden, met uitzondering van een aantal kleine meisjes, die rozen en anjelieren bij de zinken kisten met de stoffelijke overschotten van de slachtoffers der ramp legden. Italiaanse vissers, die met hun vaartui gen de haven van Bari uitvoeren, wierpen kransen uit in de omgeving van de witte boei, die zacht heen en weer schommelt boven de plaats, waar het vliegtuig gister ochtend in zee stortte. De commissie van onderzoek onthoudt zich nog van een definitief oordeel over de mogelijke oorzaak van het ongeval, voor dat het wrak gelicht is Zij hebben echter sterk het vermoeden, dat hun conclusie niet overeen zal komen met het bericht, dat ontplofbare stoffen in de bagage van een passagier de oorzaak zou zijn. Wrak niet te vinden De duikers hebben gistermiddag het onderzoek moeten staken, daar zij het wrak niet terug konden vinden, dat in de afge lopen nacht door de sterke stroom van plaats is veranderd. Er moeten zich nog tien slachtoffers aan boord bevinden. Naar wij nader vernemen is door de K. L. M. niet overwogen haar Lockheed „Con- i stellations" uit de dienst te nemen. Bewijzen van deelneming blijven uit alle delen van de wereld binnen stromen. Zo wel de K.L.M. als de heer en mevrouw Plesman werden betuigingen van mede leven gezonden. Er werden telegrammen van generaal Kruis, van de Amerikaanse ambassadeur te 's-Gravenhage, Herman B. Baruch, van de Canadese ambassadeur te s-Gravenhage P. Dupuy, van de gouver neur van Suriname, dr. W. H. Huender, van vice-admiraal Quant en van de Nederland se gezant in Italië, mr. W. F. L. graaf van Bylandt ontvangen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen betuigde in een per soonlijke brief aan de heer en mevrouw Plesman eijn deelneming. Canadese zeelieden weer aan het werk De stakende Canadese zeelieden op de schepen in de Britse havens zullen het komend weekeinde het werk hervatten op de door hen zelf gestelde voorwaarden. Door het tot stand komen van deze re geling wordt een staking van 27.000 Britse havenarbeiders voorkomen en zal waar schijnlijk een einde komen aan de staking van Canadese zeelieden over de gehele wereld, die reeds drie maanden heeft ge duurd. „De te Londen tot stand gekomen overeenkomst zal ongetwijfeld navolging vinden", menen de stakers. KERSENCAMPAGNE IN VOLLE GANG De kersencampagne in de Betuwe is in volle gang. Er wordt op beide Tielse vei lingen thans gezamenlijk 140 ton kersen per dag aangevoerd. Hiervan koopt de in dustrie circa 50 procent. De veilingprijs van goede Meikersen bedraagt op het ogenblik gemiddeld 60 cent per kilogram. Bergingswerk van de „Roermond" bij de kust van Bari. Sleepboten en vaartuigen der Italiaanse Marine voeren onmiddellijk na de ramp naar de plaats des onheils' om het bergingswerk te verrichten. Wrakstukken van het verongelukte toestel worden door leden van een der reddingsploegen aan wal gebracht. De verkeersregeling bij de races in Zandvoorf Het staat nog niet geheel vast of men morgen over de Zeeweg naar het Zand- voorts Circuit zal kunnen komen. Zoals men weet worden aan de Noordboulevard in Zandvoort momenteel herstelwerkzaam heden uitgevoerd. Men heeft echter met man en macht gewerkt om op deze boule vard een gewalste rijbaan te maken, die zowel door de Zandvoortse politie als door de Rijkspolitie volkomen geschikt wordt geacht voor het tweerichtingsverkeer. Mochten zich echter nochtans opstoppingen van ernstige aard voordoen, dan zal de Bloemendaalse politie overwegen om de Zeeweg voor alle verkeer af te sluiten en het verkeer over de Zandvoorterweg te lei den om opstoppingen op de Zeeweg te voorkomen. Dat ook deze maatregel een weinig ideale toestand zou scheppen staat wel vast. aangezien de Zandvoortse politie er op rekende dat de Zeeweg minstens 20 procent van het verkeer voor zijn rekening zal nemen. Toen wij vanochtend het betreffende stuk bereden, bleek ons dat het wegdek weliswaar verre van ideaal - hobbelig en zanderig - was, maar niettemin alleszins berijdbaar; dit met zeer bescheiden snel heid (15 a 20 km per uur). De breedte van de weg is voldoende. 1 Vermoedelijke moordenaar van A. M. de jong gearresteerd De Opsporingsdienst Politieke Delin quenten van de rijkspolitie te Amsterdam heeft te Scheveningen gearresteerd T. van G., die verdacht wordt tezamen met een zekere B. eind 1944 de schrijver A. M. de Jong te hebben vermoord. Van G. had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp in Den Helder, waar hij was opgesloten, te ontsnappen. Sindsdien was hij ondergedoken. Na een uitgebreid onderzoek vond de Amsterdamse rijks politie zijn onderduikadres. Vrijdagmiddag werd daar een inval gedaan. Van G. werd gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij Van G. te zijn, doch na in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen te zijn, gaf hij toe, dat hij de gezochte was. Van G. maakte deel uit van het „Son- derkommando Feldmeyer". Hij wordt er van verdacht aan „Silbertannemoorden" meegedaan te hebben. De vermoedelijke medeplichtige van Van G. bij deze moord op A. M. de Jong, B. is geruime tijd ge leden reeds gearresteerd en te Amsterdam opgesloten. Een van de punten van be schuldiging tegen Van G. is, dat hij bij een poging tot vordering van een auto de eige naar, die zich tegen deze vordering ver zette neerschoot, hem voor de auto legde, overreed en daarna verklaarde, dat de man was verongelukt. Verkiezing in West-Berlijn door geallieerden verboden De Franse commandant van Berlijn, generaal Ganeval, heeft de burgemeester in West-Berlijn, Ernst Reuter, zonder op gaaf van reden bevolen alle voorbereidin gen af te gelasten voor de verkiezing van Berlijnse gedelegeerden voor het West- Duitse parlement (Bundestag). Ganeval, die thans voorzitter is van het geallieerde Berlijnse bestuursbureau (Kommanda- tura), gaf deze order na een onderhoud met zijn Britse en Amerikaanse collegas. De West-Berlijnse gemeenteraad besloot Dinsdag tot het houden van genoemde ver kiezing. Termijn voor de „voorlopige maatregelen inzake de bewindvoering" verlengd tot 1 Mei 1950 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Noodwet Indonesië. In de Memorie van Toelichting zegt de regering dat de buitengewone en dringende omstandigheden, waarvoor het Koninkrijk zich zag gesteld, het noodzakelijk hebben gemaakt dat op korter termijn dan bij de wet mogelijk zou zijn maatregelen zouden moeten kunnen worden genomen met be trekking tot de voorbereiding van en de overgang naar een nieuwe rechtsorde in Indonesië. Die mogelijkheid is neergelegd in de wet van 29 October 1948, volgens welke de Kroon bevoegd is, met inacht neming van de bepalingen der „Noodwet Indonesië", het bewind in Indonesië te doen voeren overeenkomstig door de Kroon te treffen voorlopige maatregelen. De bevoegdheid van de Kroon tot het treffen van voorlopige maatregelen vervalt met'ingang van 1 Juli 1949, in welke be grenzing naar tijdsduur het karakter van de voorziening als noodwet mede tot uit drukking is gebracht. In haar Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer naar aanleiding van het desbetreffend wets ontwerp heeft de regering medegedeeld, dat de datum van 1 Juli 1949 niet was ver meld, omdat het in de bedoeling zou heb ben gelegen, dat op die datum de nieuwe rechtsorde volledig haar beslag moest heb ben verkregen. De regering hoopte, dat op dat tijdstip de toestand in Indonesië dus danig zou zijn verbeterd, dat de buiten gewone en dringende omstandigheden, die het wetsontwerp noodzakelijk maakten, dan zouden hebben opgehouden te bestaan. Die buitengewone en dringende omstan digheden duren, zoals uit de loop der ge beurtenissen is gebleken, sedert de tot standkoming van de Noodwet Indonesië ook thans nog voort. Het treffen van voorlopige maatregelen door de Kroon kan ook na 1 Juli 1949 nog nodig zijn. Het thans ingediende wetsvoorstel beoogt wijziging van de Noodwet Indonesië in dier voege, dat de bevoegdheid van de Kroon met met ingang van 1 Juli 1949, doch pas op een later tijdstip zal vervallen. Het is voor de regering moeilijk vooraf te bepalen tot welk tijdstip de vervaldatum zou dienen te worden verschoven. Dit tijd stip is daarom op enigszins ruimere termijn gekozen, waardoor bovendien bevorderd kan worden, dat niet nogmaals een even tuele verlenging gevraagd behoeft te wor den. De regering meent, dat het karakter van noodwet onaangetast blijft, indien als deze datum bepaald wordt 1 Mei 1950. Britse conservatieven wenst actieve Gemenebest-politiek De Britse conservatieve partij heeft een verklaring over zijn „politiek ten aanzien van het imperium" uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op een nauwere sa menwerking tussen de leden van het Gemenebest en veelvuldiger ontmoetingen tussen de ministers-presidenten der domi nions. De partij stelt verder voor, dat een defensieraad en een gecombineerde gene rale staf voor het Britse Gemenebest zul len worden ingesteld, terwijl de dominions op economisch gebied in een zelfde soort lichaam zouden moeten worden verbon den, als met een aantal Europese staten is geschied door het tot stand komen van de organisatie voor Europese economische samenwerking, met dien verstande dat voor de leden van hef Gemenebest een economische voorkeursregeling zou moeten gelden. In de verklaring die er een is van een reeks bekendmakingen, welke door de Britse conservatieve partij, met het oog op de in het volgende jaar verwachte alge mene verkiezingen, wordt uitgegeven wordt verder nog verklaard: „Wij zijn van mening dat, indien het Britse Gemenebest uiteen zou vallen, Groot-Brittannië tot een derde klasse mogendheid zou worden, die niet in staat zou zijn voor de voeding van haar burgers, noch voor him verdediging, zorg te dragen". Door de Britse conservatieve partij wordt verder verklaard dat, terwijl zij volledige steun verleent aan de UNO en aan regio nale overeenkomsten, de partij niet zal toestaan dat „een dergelijke overeenkomst de politieke, economische of militaire ver plichtingen, welke op Groot-Brittannië. Sian - als lid van het Britse Gemenebest, rusten, j Shensi in gevaar brengt of teniet doet". Het woord is aan Feuchtersleben: Het is met onze geest zo gesteld dat afwisseling meer ontspanning geeft dan rust. Chinese communisten naderen Hongkong Op slechts tien mijl afstand van Hong kong zijn gevechten uitgebroken tussen Chinese communisten en nationalisten. Communistische guerillatroepen hebben het heuvelland ten Noorden van de Sjarn- tsj oen-rivier, die het Westelijke einde vormt van de internationale grens, bereikt. De nationalistische strijdkrachten worden geraamd op 2.000 man waarbij dè plaatse lijke militie is inbegrepen. De sterkte der guerillastrijdlcrachten is onbekend. Te San Francisco is een bericht van de onder communistische controle slaande radio-omroep van Peiping opgevangen, waarin wordt medegedeeld dat de commu nistische strijdkrachten die opereren in de ten Zuiden van Sjanghai gelegen provin cies Tsjekiang en Foekien. de havenstad Foetsjou tot óp een afstand van 140 kilo meter zijn genaderd. Van de grote Chinese havensteden is Foetsjou het dichtst bij het eiland Formosa gelegen. Zoals bekend, be vindt zich een aantal regeringstroepen op Formosa, dat een bastion der nationalisten Door radio-Peking wordt verder nog ge meld, dat een groot gebied ten Oosten van de hoofdsta geheel van uiteen pen der nationalistische lege de provincie geslagen troe- rs is gezuiverd. Etappe-gewijze evacuatie is begonnen De speciale correspondent van Aneta vernam te Djokja van republikeinse zijde, dat op het ogenblik in de nabijheid van de hoofdstad 600 man republikeinse politie- troepen zijn samengetrokken, die na het vertrek van de Nederlandse troepen, uit Djokja daarheen zullen trekken voor de handhaving van rust en orde. Volgens de zegsman van Aneta zouden deze politie- Iroepen wapens van de Nederlanders ont vangen. Het aecoord hierover zou Woens dag te Batavia zijn bereikt tijdens de be spreking met de sultan van Djokja. De levering der wapenen zou een der voor naamste redenen zijn, waarom de sultan Woensdag naar Batavia is gegaan. Uit dezelfde republikeinse bron werd aan Aneta verklaard, dat Tan Malaka op 9 April is geëxecuteerd door de luitenant kolonel van de TNI Sunkono, commandant der republikeinse troepen in Oost-Java. De reden tot deze executie was het feit, dat Ton Malaka infiltraties in onderdelen van de TNI leidde. „Het voornaamste wat ons op het ogen blik voor de geest staat is, een botsing met de republikeinse strijdkrachten te ver meiden", aldus kolonel Van Langen tegen over de speciale correspondent van Aneta te Djokja enkele ogenblikken na zijn terugkeer uit Wonosari welke plaats juist was overgedragen aan de sultan van Djokja. Het zware materiaal was reeds geduren de de voorgaande dagen afgevoerd. Om 10 uur Vrijdagmorgen was de sultan van Djokja te Wonosari gearriveerd en te Koning Paul benoemt Tsaldaris tot formateur Themistocles Sophoelis, de Griekse mi- nister-president, is gisteren op 88-jarige leeftijd in Athene overleden, tengevolge van een hartaanval. Sophoelis, die in No vember, kort nadat hij na de ministercrisis het premierschap weer aanvaardde, twee hartaanvallen kreeg, overleed in zijn bu reau. Ondanks zijn vergevorderde leeftijd bracht Sophoelis herhaaldelijk bezoeken aan het front, waar het Griekse leger zich tegen de guerillastrijdkrachten verzet. Sophoelis werd in 1861 in Vathy, hoofd stad van Samos, geboren. Deze liberaal was vijf maal minister-president. Hij be gon zijn politieke loopbaan als revolution- nair. Aan de vooravond van de Balkan oorlog leidde hij een opstand op Samos Duisburg, een van de belangrijke doelen in Duitsland voor de geallieerde luchtmacht tijdens de tweede wereldoorlog, heeft heel wat zware aanvallen te verduren gehad, waardoor talloze schepen in de Rijn zijn gezonken. Nog steeds is men dagelijks in de weer met het bergen van de wrakstukken. Een overzicht van de Rijn bij Duisburg. Een enorme drijvende bok (op de voorgrond) bezig met het ruimingswerk. Daarachter liggen talrijke Nederlandse en Belgische rijnschepen op lading te wachten. Geen overeenstemming over nieuwe UNO-leden De Veiligheidsraad is er gisteren op nieuw niet in geslaagd een besluit te nemen inzake de aanvragen van twaalf landen om toelating tot de UNO. De Oekrainse minister van buitenlandse zaken, Manoeilsky, uitte opnieuw de be schuldiging, dat de V.S. en Engeland de toelating van Mongolië, Albanië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije om politieke rede nen opzettelijk „blokkeerden". Sir Alexander Cadogan (Engeland) had tevoren verklaard, dat zijn delegatie er nog steeds niet van overtuigd was, dat sommige van de door de Sovjet-Unie gesteunde staten „vredelievend" waren en in staat om de verplichtingen van het handvest na te komen. De vergadering ging daarop tot de vol gende maand uiteen. AMERIKA EN CHINA. Een en twintig leden van de Amerikaan se senaat 16 republikeinen en 5 demo craten hebben een schrijven onder tekend, waarin zij president Truman me dedelen, gekant te zijn tegen „elke erken ning van het communistische régime in China door de regering der Verenigde Staten." tegen het Ottomaanse rijk. Toen de Turken hun troepen terugtrokken, riep Sophoelis ae vereniging van Samos met Griekenland uit. In 1925 werd hij voor het eerst minister president. Na de dood van Venizelos in 1936 koos de liberale partij hem met alge mene stemmen tot voorzitter. Na de oorlog was hij vier maal minister-president. Tengevolge van het overlijden van mi nister-president Sophoelis dreigt een poli tieke crisis in Griekenland. De huidige minister van buitenlandse ru isen, Tsaldaris, poogde in November 1948 vergeefs een kabinet samen te stellen. Daarop bracht de oude liberale staatsman Sophoelis enige wijzigingen in de onder zijn leiding staande regering aan en sinds dien is het kabinet, zij het niet ongewijzigd, aan het bewind gebleven. De voormalige Griekse premier, Con- stantin Tsaldaris, die onder Sophoelis mi nister van buitenlandse zaken was, is door Koning Paul aangezocht om een nieuwe regering te vormen. Hij begon onmiddellijk besprekingen met de dissident-liberale leider Sophocles Venizelos over de vorming van een coa litieregering. Het stoffelijk overschot van wijlen mi nister-president Sophoelis zal op een praalbed in de kathedraal van Athene worden opgebaard. Voor geheel Grieken land zijn vijf dagen van rouw afgekondigd. Hevige aardbeving geregistreerd te Batavia Hedenochtend werd te 7.40 uur in Bata via een geweldige aardschok waargenomen, die 5 minuten aanhield. Het epicentrum van de aardbeving bevindt zich ongeveer 200 km ten Noordoosten van Batavia, in de Javazee. De schok was zo geweldig, dat de seismograaf er door defect is geworden. De vroegere dirigent van het Residentie orkest en van de H.O.V.. de heer Frits Schuurman, is met zijn echtgenote, de violiste Maria Neuss, naar Antwerpen ver trokken, waar zij zich inschepen voor de reis naar Zuid-Afrika. Zoals men weet is de heer Schuurman benoemd tot eerste dirigent van het stedelijk orkest van Johannesburg. kwart na tien marcheerden de laatste Nederlandse troepen naar het Noordelijk gelegen vliegveld Gading, dat volgens het programma om 16 uur zou worden 'ont ruimd. Aanvankelijk bestond er enige vrees, dat de ontruiming van dit vliegveld niet op tijd zou kunnen geschieden, daar er een vliegtuig motorstoring had gekre gen. Te 15.45 uur kwam de reparatie echter gereed. De Nederlandse troepen marcheerden daarop tot 12 km achter de Kali Ojo, van waar zij Zaterdagochtend vertrekken voor een mars tot achter de Kali Opak, zodat de overdracht in étappes plaats heeft. Het vliegveld van Djokja. Magoewa, zal 28 Juni tussen 16.00 en 17.00 worden ont ruimd en de volledige ontruiming zal op 30 Juni zijn voltooid. „Dit is het algemene plan. De sultan wordt van de ontruiming van ieder gebied tweemaal 24 uur tevoren in% kennis gesteld", aldus kolonel Van Langen. De Wonosarisector werd na het vertrek van de Nederlandse troepen door de TNI- troepen tezet. De bevolking werkte nor maal op de sawahs door en ook de drukte op de pasar ging normaal voort. Gevraagd naar de gevoelens onder de Nederlandse soldaten, antwoordde kolonel Van Langen: „De manschappen zijn down en gedepri meerd. De mannen begrijpen, dat dit po litiek is. maar zij begrijpen niet welke po litiek dit is. De Nederlander is van huis uit geen militairist, doch in grote zaken is hij erg gehoorzaam". Civiele dienst Over de overgave van de civiele diensten in de residentie deelde resident Lycklama mede, dat de overdracht van de meeste diensten reeds is geregeld. Op de ochtend van de dag, waarop de laatste Nederlandse troepen Djokja verlaten, zal hij de sleutels van de gebouwen overhandigen aan de re publikeinse commissie van overdracht. Wat er gebeuren gaat met de republikeinse ambtenaren, die op enigerlei wijze met de Nederlanders hebben samengewerkt, is nog niet bekend. Resident Lycklama verklaarde tegen over Aneta, dat hij in het bezit was van een bevel van de sultan om alle republi keinse ambtenaren na de overdracht te testen alvorens' hen in hun functie te her stellen. Geheime distilleerderij ontdekt in Voorhout De douanrechcrchedienst te Rotterdam heeft in samenwerking met ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen te Lei den op een afgelegen tuinderij te Voorhout een geheime distilleerderij ontdekt. Het toestel, waarmee grote hoeveelheden ge distilleerd konden worden bereid, behoor de toe aan een inwoner van Noordwijk. MORGEN BREKENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Za terdagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uilr: Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met op enkele plaatsen enige motregen. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Voornamelijk in het Zuiden van het land minder koud. Morgen overdag brekende be wolking met hier en daar perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 20 Juni: 4.21 uur. onder 21.04 uur 3.36 uur. onder 22.00 uur (Nieuwe maan) 27 Juni: 4.21 uur. onder 21.04 uur 4.39 uur. onder 22.42 uur Hoog wat ertjjden: Zaterdag 25 Juni: 2.5015.15 uur. Zondag 26 Juni: 3.2815.56 uur. Maandag 27 Juni: 4.10—16.36 uur. Laagwatertjjdcn. Zaterdag 25 Juni: 10.40—23.08 uur Zondag 26 Juni: 11.2823.51 uur. Maandag 27 Juni: 12.11 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1