c D „Milde depress ie" in Amerika jaagtveleAmerikanenschrikaan Een jongetje De radio geeft Zondag Maandag Verliezen in Indonesië Luxemburg ziet de Nederlandse toeristen graag komen Benelux-accoord vraagt offers Guépin van der Vlugt Q Wereldnieuws Zaterdag 25 Juni 1949 2 Prijzen en productie dalen en de werkloosheid neemt toe Met man en macht wordt gearbeid aan het grondwerk van de Rijksweg (Amsterdam) Burgerveen-Rijswijk (Rotterdam)ook wel de weg beoosten Leiden genaamd. Deze weg zal dienen ter vervanging van de weg door Wassenaar en Den Haag, ivaardoor. de verkeersweg AmsterdamRotterdam belangrijk zal worden bekort en verbeterd. Het voor dit omvangrijke werk nodige zand ivordt met treintjes van de zandivinning bij Nooddorp naar Leidsendam vervoerd, waar het gestort wordt om tot ondergrond te dienen voor de nieuwe weg. Van onze correspondent te New York) De optimistische verwachtingen, door president Truman en zijn adviseurs geuit, dat zich na 15 Maart een economische op leving zou voordoen, zijn niet door de fei ten der laatste maanden gestaafd. Integen deel; toen eenmaal de achterstallige vraag, ontstaan gedurende de oorlogsjaren, be vredigd was, zette de kopersstaking zich voort in wat men thans „een milde depresr sie" noemt. De uiterlijke kentekenen van deze de pressie zijn een productiedaling met tien procent, een daling der groothandelsprij- zen met 8 pet., een daling van de kosten van levensonderhoud met 3 pet. en een werkloosheid, die thans reeds 4 millioen geheel en 4 millioen gedeeltelijk omvat. Het land bevindt zich momenteel in een deflatieperiode, na gedurende vele jaren op de vloedgolf van de inflatie te zijn voort gestuwd. Hoewel de regering nog niets on dernomen heeft ter bestrijding van de werkloosheid, zijn er wel plannen in studie. De regerings-economen zijn wat voorzich tiger geworden in hun voorspoedvoorspel lingen. De laatste op dit gebied is dat wij momenteel zijn gekomen op een punt waar de conjunctuur zich spoedig kan oprichten, of verder doorzakken. Het kan dus vriezen of dooien, en ieder kan kiezen wat hem zint. Productie gedaald. Men kan zeggen dat de industriële pro ductie over de gehele linie is gedaald, met uitzondering van de bouwnijverheid en de automobielindustrie. De bouwnijverheid vertoont echter belangrijke schommelingen met de seizoenen en een daling tegen de herfst wordt, algemeen aangenomen. De automobielindustrie spuwt momenteel nog een enorm aantal wagens uit de fabrieken, maar de verwachting is dat met de zomer en de vacanties achter de rug, ook Detroit wat langzamer zal gaan draaien. Het hopen is nu dat tegen het najaar de deflatie in de overige industriën zal zijn uitgewerkt en de opgaande lijn zal worden ingeslagen, waardoor de teruggang in de bouwnijverheid en de automobielindustrie kan worden opgevangen. Is dat niet het geval dan bestaat er een flinke kans dat de milde depressie omslaat in een echte, met een productiedaling van 15 a 20 pet. en een werkloosheid van 6 millioen (werklozen). Zou de depressie zich binnen deze limiet houden dan nog is er geen reden om van een zware crisis te spreken. Immers 6 mil lioen werklozen op een totaal van 64 mil lioen werkers, is aanzienlijk beter dan de 8 millioen werklozen op 56 millioen juist voor de oorlog of de 12 a 13 millioen werk- HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Postduiven. 8.20 Platen. 8.30 Wenken voor de vacantie. 8.40 Kinderkoor. 9.10 Postduiven. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. .10.00 Meester-trio. 10.30 Gedichten van Ber- tus Aafjes. 10.50 Jonge Flierefluiters. 11.15 Triangel, cabaret. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 Gronings Mannenkoor, 13.20 Hongaarse klanken. 13.50 „Even afreke nen!". 14.05 Boekbespreking. 14.30 Residentie orkest onder Willem van Otterloo, met de violist Willem Noske: Academische feest- ouverture, Brahms; Vioolconcert in e, Men delssohn: Symphonie no. 7, Schubert. In de pauze: filmpraatje. 16.15 Kinderkoor. 16.35 Sport. 17.00 Harmonie-orkest, 17.20 Meisjes koor. 17.40 Kwartet Corduwener. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Luisterclub. 19.30 Bijbelvertelling. 20.05 Reportage. 20.15 Wal sen. 20.20 „De laatste dagen van Pompei", luisterspel. 21.15 Werken van Dvorak. 21.50 Cabaret Chiel de Boer. 22,20 Kwintet in C, Schubert. 23.15 Skymasters. 23.45 Dans muziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00. 9.30, 13.00. 19.30, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Brandenburgs Concert no. 3. Bach. 8.25 Hoog mis. 9.45 Symphonisch gedicht „Saul en Da vid", Wagenaar. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Ge wijde muziek. 12.15 Beantwoording van vra gen. 12.40 Amusementsorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.20 Orkest. 13.45 Uit het Boek der boeken. 14.00 Omroepkamerorkest met Corry Beversluis, zang. 14.30 Reportage Olympische dag Amsterdam. 17.00 Kerkdienst. 18.00 Voor zieken. 18.30 Psalmbewerkingen voor koor en orgel. 19.00 Fantasie voor strijkorkest, Nie- land. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.50 Boek bespreking. 20.05 Gewone man. 20.13 „Uit en thuis", gevarieerd programma. 22.37 Actuali teiten. 22.45 Gebed. 23.15 Symphonie no. 8 („Onvoltooide"), Schubert; Symphonische variaties, Franck. BLOEMENDAAL, 245 M. 10.30 en 15.45 uur Kerkdiensten in de Geref. Kerk te Bloemendaal. Voorganger: ds. G. S. Oegema, Zutphen. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Piano-duo Rawics en Landauer. 8.35 Cor Steyn, orgel. 9.00 Werken van Tsjaikofski en Sjostakowitsj. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Piano recital. 11.40 Voordracht. 12.00 Accordeola. 32,30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Zangplaten. 13.20 Orkest Malando. 13.50 Platen, 14.00 Alma Musica: Telemann en J. C. Bach. 14.30 „Tussen hemel en aarde". 14.50 „Friedrich Engels in Manchester", klank beeld. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano-duo de Raaff—Schutte. 17.45 „Islam in Indonesië". 18.20 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Kleuteronderwijs. 19.30 Platen. 19.45 Landbouw. 20.15 Lichte orkesten. 20,50 Sport. 21.10 Cabaret. 21.45 „Internationaal pers recht". 22.00 Radio Philharmonisch Orkest, onder Willem van Otterloo, met Clara Has- kil, piano: Ouverture „La finta giardiniera", Mozart. Pianoconcert no. 19 in F, Mozart; „Psyche", Franck; 23.15 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Opgewekte klanken. 8.45 Kwartet in C, Haydn. 9,15 Voor jonge zieken. 9.45 Hiller- variaties, Reger. 10.30 Morgendienst. 11.00 Suite voor strijkorkest, Bridge. 1.1.20 Boek- fragment. 11.40 Piano-recital. 12.10 Ballet muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Koor. 1315 Mandolinata. 13.45 Zangplaten 14.00 Schoolradio. 14.35 Beiaardconcert. 15.00 Om roeporkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17,00 Voor kleuters. 17.15 Schoolzangwed- strijd. 18.15 Sport. 18.30 Gevraagde platen. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 West-Europese commentaar. 20.05 Wen- ken voor vacantie. 20.15 Rotterdams Philhar monisch Orkest onder Eduard Flipse, met Willem Andriessen, piano: Eerste Piano-Con- cert in C en Vijfde Symphonie. Beethoven. 21.20 C. N. V. 22.20 Vocaal kwartet. 22.45 Overdenking: 23.15 Gramofoonmüziek.' lozen uit de zwartste jaren van de depressie in de dertiger jaren. Regerings maatregelen. Overigens is het duidelijk dat wanneer onverhoopt de najaarsopleving opnieuw zou uitblijven, president Truman gedwon gen wordt om handelend op te treden. Im mers in 1950 is een verkiezingsjaar en dan willen de kiezers actie van hun regering zien bij een zo belangrijk vraagstuk als dat der werkloosheid. „De milde depressie" heeft intussen nog andere gevolgen. In de achter ons liggende jaren, toen de. Amerikaanse industrie de vraag van het kooplustige publiek niet aan kon, werd weinig aandacht geschonken aan de paar milliard dollar aan goederen, die door Amerika werd geimporteerd. Nu echter de kleinhandelsmafkt geslon ken is, gaat de import zwaarder meetellen, en komt men op tegen invoer van buiten landse fabrikaten. Meer en meer lean men horen dat de belasting-dollars van het Amerikaanse publiek via de Marshall hulp gebruikt worden om de Europese industrie te versterken en dat vervolgens deze Euro pese industrie met de producten, van haar „goedkope arbeid" (dit is nog altijd een geweldig populaire uitdrukking bij de pro- tectionisten) thans de Amerikaanse fabri kant komt beconcurreren en Amerikanen werkloos maakt. Vakbonden worden bang. In de practijk uiten deze klachten zich in brieven aan het Congres en het departe ment van handel en vraagt men om be scherming tegen het buitenlandse product. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat, wanneer de toestand zich verder toespitst, de georganiseede arbeid zich bij deze jam merklachten zal gaan aansluiten. Immers kort geleden kwam er reeds een stem uit die richting, die zeïde dat de vakvereni gingen zich achter het programma van in ternationale handel van de president scha ren, maar dat gewaakt moet worden dat niet tegelijk met het Europese product de werkloosheid geïmporteerd wordt. Een ander gevaar, dat in de situatie schuilt, is dat wanneer de president maat- LAND ZONDER ZORGEN (Van onze correspondent te Brussel) Wij zijn weer eens op bezoek geweest bij onze Luxemburgse Beneiuxpartners,. die in dit zorgenvolle jaar 1949 nog helemaal geen zorgen schijnen te kennen. Het Groot-Her togdom leeft rustig voort, werkt hard, ként niet de minste werkloosheid en verwacht in het koménde seizoen ■-een stroom - van toeristen. De- eerste zonnige weekends van Pasen en Pinksteren gaven reeds een formidabele drukte te zien. Luxemburg, Echternach met de Moezelvallei, maar ook het trotse en hooggelegen Vianden zagen duizetj Belgi sche automobilisten, autocars en ook reeds een respectabel aantal Nederlandse wagens aankomen. De ééndagreisjes van Nederland uit zijn nog moeilijk omdat daarvoor slechts een zakgeld van 20 francs (welk bedrag eerlang op 40 francs zal worden gebracht) toegestaan wordt. En zoals men weet of begrijpen zal, reikt dit amper voor het be talen van een biertje en een koffie. Praat men een tijdje met de Luxemburgse hoteliers of ambtenaren dan komen ze wel los uit hun gereserveerde doch steeds uiterst beleefde houding. Vooral als zij merken dat men hun land kent. Wij lezen wel eens hun grote krant, de „Luxemburger Wort", die half Duits, half Frans geredigeerd wordt en wij weten ook dat Luxemburg een hoop harde deviezen in het Benelux- deviezenpotje brengt. De wijnoogst is dit jaar echter een cata- Pensioen voor vrijwillig in dienst zijnde reserve-officieren Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot vaststelling van een pensioen wet voor reserve-officieren der Koninklijke Landmacht, die zich op grond van een vrij willige verbintenis, voor onbepaalde tijd in actieve dienst bevinden. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat de bijzondere omstandigheden in Indonesië het noodzakelijk maken dat de sterkte van het leger aanzienlijk groter is dan normaal het geval zou zijn. Voor de officiersencadrering is in ruime mate ge bruik gemaakt van de diensten van reserve-officieren. Een aantal dezer reser ve-officieren is bereid langer in dienst te blijven dan voor hun collega's in het alge meen is beaald. Deze vrijwillige beschik baarstelling maakt het gemakkelijker het korps beroepsofficieren geleidelijk:weer op peil te brengen. Door de steeds verder gaande specialisering zijn in het leger tal van functies aan te wijzen welke mede door reserve-officieren werden vervuld, waarbij vervanging op korte termijn slechts ten koste van grote schade aan de dienst kan geschieden. De ministers van Oorlog en Binnenlandse Zaken zijn van oordeel, dat het van over wegend belang moet worden geacht, ge bruik te maken van de diensten van reser ve-officieren, die bereid zijn, krachtens een vrijwillig door hen te sluiten verbintenis, voor onbepaalde tijd in actieve dienst te komen of te blijven. De bereidheid om een zodanige verbintenis te sluiten zal volgens de ministers ongetwijfeld, groter worden, indien de belanghebbenden uitzicht krijgen op pensioen onder dezelfde voorwaarden als gelden ten aanzien van het korps be roepsofficieren. Het thans ingediende wetsontwerp heeft het doel een daartoe" strekkende regeling in het leven te roepen. regelen tegen de werkloosheid gaat hemen, de werkverschaffing grote bedragen van de schatkist gaat eisen. De schatkist heeft voor het lopende jaar al met een tekort te kampen en het is zeer goed denkbaar dat het Congres, wanneer het opgeroepen wordt om uitgaven en inkomsten min of meer met elkaar in overeenstemming te brengen, met de bezuinigingsbijl zal gaan zwaaien, die dan wel eens op het Marshall plan terecht kan komen. Zoals in de laatste weken is gebleken, is er reeds een groep in Washington, die wil beknibbelen op de dollars voor het Europese herstel-pro gramma. Resumerend kan gezegd worden dat, hoewel de situatie momenteel nog aller minst alarmerend is, er factoren aanwezig zijn die de situatie snel kunnen doen ver slechteren. De daling in de conjunctuur, begonnen in 1948, is nog niet tot staan gebracht. In de maanden September, October aanstaan de zal het sein „weest op uw- hoede" in Amerika uithangen. strofe. Enkele maanden geleden heeft de hagel op de rijke wijnvelden alles te gronde geslagen. Het zal dus een zeer magere oogst, worden. Het eigenaardige van de Luxemburgse wijncultuur is, dat van elke oogst slechts zeer geringe voorraden bestaan. De binnen landse consumptie en de export slorpen het jaarcon'tingent volledig op. Op de, Benelux worden trouwens in Luxemburg grote verwachtingén 'gebouwd, al moet de Nederlander bepaald nog leren Moezelwijn te drinken en schijnt hij aan de Franse rode wijnen de voorkeur te geven. Moezel is als apéritief, bij het eten, of om de dorst te lessen in de hete dagen, een voortreffelijk wijntje. De Nederlandse toerist mag men ginds gaarne. De liefde is trouwens wederkerig, want voor de oorlog was het Groot-Her togdom het geliefd vacantieoord van dui zenden Nederlanders. Het is een verleng stuk van de Belgische ardennen, maar men kan wel zeggen dat het toeristisch veel beter uitgerust is en in vele opzichten nog aantrekkelijker natuurschoon biedt. Met Belgische francs. Wat de prijzen betreft, deze zijn in het algemeen ongeveer dezelfde als in België. Alleen de verbruiksgoederen, tabak, tex tiel, schoenen, etc. komen uit België en zijn daardoor soms een tikje duurder. De hötelprijzen zijn zeer gevarieerd. In het grootste hotel van Luxemburg kan men logeren voor 70 francs per nacht in een kleine maar nette en gerieflijke kamer. Er zijn echter pok apartementen van 300 francs. Men kan overal betalen in Belgi sche francs en het verdient aanbeveling bij het verlaten van het land geen Luxem burgse francs mee te nemen, omdat men die in België moeilijk omgewisseld krijgt tegen Belgische valuta-. Men begrijpt eigen lijk niet goed waarom de Luxemburgse franc niet een even courant betaalmiddel is als de Belgische franc in Luxemburg, nu beide munten officieel volledig gelijk geschakeld heten te zijn. HO O F D PI J N 7 Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 Ct. (Adv.) 7. De oude, ongewassen heer Kassus, de huisbezitter, scheen helemaal tevreden gesteld te zijn door het dure horloge, dat Joris Goedbloed hem overhandigde, en zo kwam het, dat Joris en Panda nu onge hinderd het vertrek binnen konden gaan, dat Joris in dit huis bewoonde. Het was een eenvoudig, ja zelfs armelijk vertrek, zoals op de tekening hier boven duidelijk is afgebeeld. Er hingen echter enkele leer zame spreuken aan de icand. Op de ene stond: „Wie geeft wat hij heeft is waard dat hij leeft" en op de andere: „Wie Effecten- en Geldmarkt De internationale conferenties zijn de laatste tijd zo talrijk, dat men nauwelijks de verschillende vraagstukken welke er worden besproken in zich op kan nemen en beoordelen. Eén ding blijkt er echter zonneklaar uit: dat men in Europa, on danks het economisch herstel dat sinds de bevrijding onmiskenbaar is en ook ondanks de Marshallhulp, die tot dusver werd ver leend, nog altijd voor zeer grote moeilijk heden staat en dat de belangen ook van de Europese landen onderling, dikwijls bot sen. Nederland zit daarbij niet in de gemak kelijkste positie, omdat het aan de ene kant economisch met sterke banden aan Engeland en de in ponden rekenende lan den verbonden is en in een versterkte positie in dat pondenblok een groot voor deel ziet, aan de andere kant echter in het kader van de Benelux zich tot een Econo mische Unie met België en Luxemburg heeft verbonden, welke op l Juli 1950 zal ingaan en waarvan de z.g. Voor-Unie, welke 1 Juli a.s. intreedt, een overbrug gingsperiode vormt. Gebleken is dat men 'met die Voor-Unie op genoemde datum niet gereed zal zijn en dat zich thans met België moeilijkheden, voordoen, welke de Nederlandse regering voor een uiterst zwaar dilemma plaatsen. In grote lijnen gaat het er om of Neder land zich voor de naaste toekomst op het pond, dan wel op de dollar zal oriënteren teneinde tegen 1952/53, als de Marshallhulp afloopt, op eigen benen te kunnen staan. De Nederlandse handel met Engeland en de andere ponden-landen is zeer belang rijk, ook daarom, dat we ten aanzien van deze landen een vrijwel sluitende beta lingsbalans hebben. Onze export in ponden bedroeg in 1948 f 606.6 millioèh> onze im port f 655.2 millioen en het verschil is dus van weinig betekenis. Engeland streeft naar een soort autarkie voor de gezamen lijke pondenlanden, waarvan zij dan na tuurlijk het centrum zal vormen en waar in Stafford Cripps de uitweg ziet van de moeilijkheden, waarin het land zich be vindt. Moeilijkheden, die thans niet in de laatste plaats verband houden met een verstard peil van lonen en prijzen, waar door de export naar de dollarlanden zich niet in voldoende mate kan ontwikkelen. Vandaar dat het nauwere samenwerking zoekt met de andere Europese landen die geen 'volwaardige valuta hebben, teneinde zich door een grotere onderlinge uitwisse ling van goederen meer en meer onafhan kelijk te maken van de dollar. Dit streven is begrijpelijk en ook voor Nederland wel aantrekkelijk, maar even begrijpelijk is dat onze Benelux-partners daartegen bezwaren maken, omdat zij via Voor-Unie en daarop volgende Economi sche Unie de economische positie van de 'Benelux in Europa en tegenover Amerika willen versterken. De moeilijkheid is. daarom zo groot, dat 'België een volwaardige valuta heeft - de Belgische franc wordt immers wel eens de Europese dollar genoemd en ook Frankrijk in. die richting streeft, zoals wel blijkt uit het feit dat zij de Belgische franc op de vrije valutamarkt heeft toegelaten. Daar komt bij dat ook West-Duitsland in het dollarblok is - opgenomen en dit land voor de verdere economische ontwikkeling wan Nederland van de grootste betekenis zal zijn. België eist in het kader van de Beneluxovereenkomst, dat we zullen stre ven naar een zo spoedig mogelijke conver tibiliteit va» onze valuta, dat wil zeggen dat de gulpen ook in België en Luxem burg en dus ook in Amerika de waarde van een gulden zal hebben, hetgeen alleen mogelijk is wanneer op korte termijn een sluitende begroting en een gunstiger be talingsbalans met de dollarlanden wordt goed doet goed ontmoet". Dat is mooi," dacht Panda, „dat zal ik onthouden. En Joris is toch wel echt goed geworden, wanneer er in zijn kamer zulke dingen te lezen zijn!" „Neem plaats, ventje," sprak Joris intussen, terwijl hij zelf ook ging zitten. „Zo ge ziet leef ik in uiterste sober heid, om daarmee een goed voorbeeld te geven. Nu ge dan eenmaal secretaris van onze Maatschappij tot Uitvoering en In standhouding van Goede Werken zijt, doet ge er goed aan te bedenken, dat ik geen praalzucht en weelderigheid van u zal ver dragen! Simplicitas hominem lupus est, zo Accoord met België inzake sociale wetgeving Op het departement van Sociale Zaken in Den Haag hebben de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de heer L. E. Troclet, en de Nederlandse minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, twee accoorden ondertekend, welke uitvoering geven aan het op 29 Augustus 1947 tussen België en Nederland gesloten verdrag be treffende de toepassing der wederzijdse wetgeving op het punt der sociale verzeke ring. Deze uitvoeringsregelingen betreffen de kinderbijslagregeling en de ziekengeld en ziekenfondsverzekering. In het bijzonder hebben zij betrekking op het over en weer verlenen aan elkaar van diensten. Deze diensten betreffen het doen van betalingen voor elkaar, het ver richten van controle voor elkaar en het verlenen van tussenkomst bij de verifi catie van gegevens voor .kinderbijslag. Tenslotte voorzien de accoorden in de instelling van een technische commissie voor de uitkeringen in geld en een techni sche commissie voor de geneeskundige ver zorging. Minister Joekes zeide, dat het geheel der wederkerigheidsregelingen moet worden .gezien binnen het kader van de Benelux als een van de vele vormen, waarin het proces van het naar elkaar toegroeien der beide volken zich voltrekt. verkregen, dit laatste door een intensive ring van de handel met die landen, het geen trouwens ook de bedoeling van de Beneluxovereenkomst is. Deze intensivering van de buitenlandse handel zal uiteraard een verscherpte con currentie betekenen en nu verwijt men ons in België dat we wel goederen uit België willen importeren, voorzover we daardoor zelf uit de moeilijkheden gera ken, maar overigens door kunstmatig laag gehouden prijzen de Belgische import be moeilijken en met die laaggehouden prijzen een voorkeursplaats op de Belgische markt pogen te verwerven. De Belgen zeggen thans tegen ons wat de Engelsen vroeger zeiden: In matters of business the fault of the Dutch is giving too little en asking too much. Het is duidelijk dat Nederland goed zal doen meer naar de Belgen te luisteren, niet alleen omdat de Beneluxovereenkomst fei telijk tot de door hen gevraagde maatrege len verplicht, maar ook omdat deze maat regelen tenslotte neerkomen op een spoe dige en volledige sanering van onze eco nomische en monetaire positie, welke met een kunstmatig prijspeil niet gediend is. Een sluitende begroting en een volwaar dige valuta, welke daarmee samenhangt, opent de mogelijkheid voor de internatio nale inwisselbaarheid van de gulden en daardoor voor de investering van buiten lands kapitaal, dat nodig is voor de ver dere ontplooiing van het Nederlandse be drijfsleven en de overbrugging van het tekort op de betalingsbalans. Dat dit met offers en voor sommige be drijven met teleurstellingen zal gepaard gaan is wel zeker. Maar tenslotte zal het onze positie in de wereldhandel, ook in de hoogst belangrijke, thans nog zeer be scheiden transitohandel met Duitsland, slechts kunnen versterken. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 Mei 1949: sold. S. Elzinga uit gemeente Smallingerland. Gesneuveld 15 Mei 1949: sold. H. Tak uit 's-Gravendeel. Gesneuveld 18 Mei 1949: sold. Ie kl. M. Teunissen van Manen uit Heteren. Gesneuveld 19 Mei 1949: sold. H. Verstegen uit Heesch (N.B.). Gesneuveld 22 Mei 1949: sold. W. Huis man uit Oldemarkt; serg. F. A. S. Tim merman uit Borne (O.). Gesneuveld 24 Mei 1949: serg. M. van Boven, uit Qlde- broek. Gesneuveld 28 Mei 1949: korp. D. J. Aalderinlc uit Laren. (Gld.). Gesneuveld 2 Juni 1949: kapit. A. van El uit Haarlem, sold. Ie kl. H. H. Kijlstra uit Drachten. Gesneuveld 5 Juni 1949: opperwacht meester A. J. van Noort uit Rijswijk (Z.H.). Gesneuveld 6 Juni 1949: korp. J. Niemeijer uit Nijmegen. Gesneuveld 8 Juni 1949: sold. C. P. J. Hooyen uit Tilburg. Gesneuveld 10 Juni 1949: wachtmeester C. de Bruin uit Nieuwerbrug a. d. Rijn (gem. Bodegraven) Gesneuveld 12 Juni 1949; sold. J. Hilverda uit Arum (gem. Wonseradeel)mare chaussee 2e kl. P. G. C. van Rijn uit Delft; sold. D. van Schenkhof uit Renkum. Ge sneuveld 13 Juni 1949: sold. H. Gëurtsen uit Lunteren; huzaar P. A. G. van der Linden uit Veldhoven (N.Br.). Koninklijk Ned.-ïnd. leger: Gesneuveld 30 Mei 1949: Mal. sold. 2e kl. inf. Asmat. Gesneuveld 1 Juni 1949: Jav. sold. 2e kl. Soeprapadmo; Jav. sold. 2e kl. inf. Soe- trisno. Gesneuveld 2 Juni 1949: Men. sol daat 2e kl. inf. J. Saisab; Men. sold. 2e kl. inf. Ph. Tawaang, allen afkomstig uit In donesië. luidt onze spreuk. Denk daaraan, wanneer gij wankelmoedig zoudt worden! Nu zal ik u uitleggen, waaruit uw taak zal komen te bestaan....". En dat wilde Joris juist gaan doen, terwijl Panda diep onder de indruk toeluisterde, toen er iets heel merk waardigs gebeurde. De deur ging open enja, en wie kwam daar binnen? Nie mand minder dan de heer Jeroen de Blaet, wie Joris juist het dure horloge had af- handig gemaakt. Joris schrok zó erg, als lieden met zuivere gewetens maar zelden schrikken, Gisteren heb ik een hele middag met een knaap van twee jaren zitten spelen. Eerst een uur met een kruiwagen en een teddy beer. Toen een tijd met allemaal rode eh gele en blauwe blokken en vervolgens met een heel groot prentenboek met poesje- mauw-mauw en muisje-piep-piep en koe tje-boe-boe. Wij gingen er allebei erg in op en wanneer u het mij vraagt moet ik eer lijk bekennen, dat ik mij met volwassen mensen wel eens erger verveeld heb. Zijn moeder heeft hem in zijn bedje gelegd en ik heb een tijdje aandachtig naar hem zit ten kijken, toen hij pardoés in slaap ge vallen was en heel rustig met bijna door- zichtig-rose oogleden, als kleine tedere schelpen, te dromen lag van alle koetjes en poesjes en muisjes van de wereld. Het eendje-kwak-kwak was er ook bij. Dat had ik bijna nog vergeten. Ik stond naar hem te kijken en ik heb de vraag niet kunnen onderdrukken in mij zelf, hoe dat nu over een jaar of vijf-en- twintig zou zijn: geen muisjes en geen eendjes en geen koetjes-boe-boe meer; geen blokken en teddyberen; maar kruiwagens wel; daar zal hij dan ook mee moeten manoeuvreren. Hij zal andere blokjes in elkaar moeten passen en hij moet danig op passen voor de poesjes-mauw-mauw, want die kunnen zo vleien, dat je er je leven lang 1 mee op moet trekken. Misschien wordt hij dokter, advocaat of dominé. Misschien ook journalist, net als die leuke oom van gis termiddag. Dan gaat hij zijn vulpenhouder hanteren met het air van de man, die over al verstand van heeft. Ik kan hem nog wel slechter dingen wensen. Want misschien brengt hij het niet verder dan kantoor, met een heel kwaaie meneer hondje-woef- woef waar je elke dag, een heel leven lang, aardig en vriendelijk tegen moet zijn. Als hij het heel ver brengt: Minister. Met een vlag op een lange glanzende auto en honderd-vijf tig eendjes-kwak-kwak om op het Binnenhof in Den Haag mee te spelen. Hij lag zo rustig te ademen met die ge sloten oogjes. Een jongetje van twee jaar, dat nog helemaal niet weet dat die lieve poesjes die lieve muisjes opeten en dat het goede koetje-boe-boe doodgemaakt wordt door de mensen om biefstuk van te eten en schoenen van te maken. Het moest eigenlijk zo zijn in de wereld, dat de kleine jongetjes kleine jongetjes blijven. Dat zij nooit dokter of minister behoeven te worden of klerk-op-kantoor en altijd zouden kunnen blijven geloven in teddy-beren en moeder die alles voor ze doet. Over vijf-en-twintig jaar. Ge moet daar niet aan denken, dacht ik. En toen ben ik zachtjes op mijn tenen de kamer uit gegaan. ELIAS. (Adv.) Hef blijft aardbeien stromen yrijdag was de aanvoer van aardbeien aan de Beverwijkse veilingen weer groot. Er kwamen duizenden manden aan, alle van prima kwaliteit. De minder goede soorten worden door de tuinder „gedopt" en gaan naar de fabriek. Er was weer een levendige handel met vrij gunstige prijzen; deze variëerden voor de Moulin Rouge van 210-300 cent per slof, de Anna Paulowna's gingen tot 250 cent van de hand. Er komen steeds meer fram boos-aardbeien waarvoor tot 320 cent per mand betaald werd. Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Hoesni spreidt zijn bedje. De Syrische pre mier, Hoesni Zaim, die de enige candi- daat is voor het presidentschap, waar over morgen gestemd zal worden, heeft een wet goedgekeurd, volgens welke de president de operbevelhebber der ge wapende macht zal zijn. Volgens de nieuwe wet zal de president alle leger commandanten en stafschefs benoemen. Indien hij zelf een militair is, zal hij recht hebben op de titel van veldmaar schalk. Ontspoorde jeugd. Bij de kinderrechter te Coventry bleek gisteren, dat de nieuw ste rage onder de jeugd van Coventry is, om tussen de rails van een spoor baan te gaan liggen en eer> trein over zich heen te laten rijden. Sport verbroedert! De gemeentelijke zwem inrichtingen te St. Louis (V. S.) zijn Dinsdag jl. zowel voor negers als voor blanken opengesteld. Dit gaf prompt aanleiding tot wanordelijkheden, die gisteravond wederom zijn opgelaaid. In verschillende gedeelten van St. Louis vonden gevechten tussen blanken en negers -plaats. Een zestienjarige blanke jongen kreeg een schedelfractuur en een negerjongen liep inwendige kneu zingen op. Politie-overvalwagens pa trouilleren door de stad. Initiatief. In het Lagerhuis werden giste ren vier wetsontwerpen van leden goed gekeurd voor het eerst sinds 1939 toen het recht van initiatief van parle mentsleden werd opgeschort wegens de spoedeisende regeringszaken. De rege ring juichte de wetsvoorstellen waar van er drie door leden van de opposi tie werden ingediend toe. De wets ontwerpen betreffen hanengevechten, die hoewel zij sinds 1835 verboden zijn, nog steeds in delen van Engeland wor den gehouden, de onderhoudsplicht, adoptie van kinderen en het slachten van varkens. Meerijders. De Engelse artsenbond heeft zich eenstemmig gekant tegen kosteloze medische verzorging van buitenlandse bezoekers volgens het nationale ge zondheidsschema. In een desbetreffen de resolutie wordt verklaard, dat het geld van Britse belastingbetalers ge bruikt wordt om „Italianen een gebit, Belgen brillen en „meelopers" (commu nistisch gezinden) uit Oost-Europa in validewagens" te verschaffen. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2