Term „het zwakke geslacht"onjuist Voorkom stagnatie De Noordzee is zo goed als „doodgevist" Zaterdag 25 Juni lU?t9 Haarlems DagMa'd Ervaringen in de oorlogsjaren bewezen dit In ons blad is reeds de aandacht geves tigd op de studie van prof. dr. P. J. Bou- man getiteld „Samenleving in puin", waar in sociologische waarnemingen in West- Duitsland toegelicht worden. Opmerkelijk is ook dat de geleerde schrijver verklaart dat in de oorlogsjaren gebleken is, dat de vrouw doorgaans taaier en sterker bleek dan de man, waardoor aangetoond wordt, dat de term „het zwakke geslacht" niet juist is. Er wordt een biologische verklaring van het feit gegeven, die hierin bestaat, dat de jonge vrouw (boven de 40 jaar bleek de vrouw, niet meer weerstand te hebben dan de man) van nature uitgerust is met de kracht die wordt vereist voor het voort brengen van kinderen. Daardoor heeft zij de beschikking over een zekere reserve, die maakt dat zij gemakkelijker dan de man aan moeilijke omstandigheden het -hoofd kan bieden. Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met dr. W. B. Smit, de directeur van de Geneeskundige Dienst te Haarlem. Deze deelde ons mede dat hij de indruk heeft, dat zich in Nederland hetzelfde ver schijnsel heeft voorgedaan. Het is jammer dat voor ons land geen wetenschappelijk- getoetste gegevens bestaan. Natuurlijk zou daarvoor een zeer omvangrijke studie ver eist worden, maar het is een heel aanlok kelijk onderwerp voor een academisch proefschrift. Ditzelfde geldt ook voor de vraag wat wij geleerd hebben door de rantsoenering van levensmiddelen. Wij we ten nu alleen wat verschijnselen. Er waren om enkele voorbeelden te noemen in de periode van voedselschaarste veel min der maagpatiënten, terwijl er ook minder bezwaren van lijders aan suikerziekte wa ren. Dit laatste was een gevolg van het feit dat er betrekkelijk weinig koolhydraten in ons voedsel zaten. Nu de rantsoenering practisch is afgelopen, herstelt zich helaas weer de oude toestand. Dit heeft er toe geleid dat de extra-verstrekking aan lijders aan suikerziekte wordt ingehouden als de patiënten boven een bepaald lichaamsge wicht komen. Daardoor worden zij dan wel in hun eigen belang gedwongen wat te ver mageren. In het algemeen wordt aangenomen dat de man meer behoefte heeft aan bepaalde voedingsmiddelen dan de vrouw, o.a. ei witten, die in vlees zitten. Vandaar dat er door de Distributiedienst toeslagen gegeven werden voor het verrichten van zware ar beid. Indien men evenwel zou willen be togen zo vervolgde dr. Smit dat de arbeidsproductie in ons land nog geremd wordt doordat de mannen op de bonnen nog niet kunnen eten wat zij" nodig hebben, dan betwijfel ik dit. Bijna alle levensmid delen zijn vrij. Alleen vet en vlees zijn nog aan rantsoenen gebonden. Vlees zou in ar beidersgezinnen vermoedelijk niet meer ge geten worden, ook al wordt de verkoop daarvan vrij gegeven, omdat het te duur is. Maar ik geloof dat de arbeidsproductiviteit meer geremd wordt door de moeilijkheden waarmee vele gezinnen te worstelen Heb ben. De textiel-voorziening is wel ver beterd, maar menige huismoeder kijkt toch nog met zorg in haar kast. Bovendien is alles duur. Aanschaf en vernieuwing eist grotere uitgaven dan het inkomen toelaten. En dan vooral niet te vergeten de druk die op vele gezinnen gelegd is door de woning nood. Vooral die laatste factor acht ik van overwegende invloed. Uit mededelingen van andere genees heren bleek ons dat ook zij ervaren heb ben dat de vrouwen de moeilijkheden van de oorlog beter doorstaan hebben dan de mannen. Een feit is dat mannen behoefte blijken te hebben aan meer voedsel dan de vrouwen. Ook het verschil tussen jon gens en meisjes in dit opzicht is aange toond. De mannen hebben in het bijzonder meer behoefte aan eiwitten en wel speciaal en maak, dat het geld voor betaling van Uw kolenleverantie aanwezig is. Aflevering geschiedt n.l. uitsluitend tegen directe betaling. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en Omstreken. (Adv.) Spaai lammers voelen zich Haarlemmers Er waren zeer weinig voorkeurstemmen Het heeft wel lang geduurd voor de in woners van Spaarndam, dat in 1927 door Haarlem geannexeerd werd, zich Haarlem mers voelden. Te verklaren is dit trouwens wel, want het dorp is irïimers in veel een zelfstandige wijk gebleven. Ook bij verkie zingen bleek dat, want er werden bij een raadsverkiezing steeds veel voorkeurstem men uitgebracht op candidaten die daar woonden. Nu is dit anders geworden. De K.V.P. en de C.H. hadden inwoners van Spaarndam op hun lijsten staan. De een kreeg evenwel geen enkele voorkeurstem (dus ook niet van zich zelf en huisgenoten), de andere slechts twee. Daarentegen ver kregen deze candidaten in andere districten wel voorkeurstemmen. Rijdt met stadslichten De K.N.A.C. brengt onder de aandacht van motorvoertuigbestuurders, dat aan weerszijden van de wegen Amsterdam- Haarlem en Haarlem-Sassenheim, welke van een goede verlichting zijn voorzien, borden zijn geplaatst met het opschrift „Stadslichten a.u.b." Bovendien zijn dergelijke borden ge plaatst ter weerszijden van de bebouwde kom van Halfweg en ter weerszijden van de Zandvoortselaan te Heemstede. De K.N.A.C. dringt er bij alle motor voertuigbestuurders op aan te voldoen aan het verzoek van de Rijkswaterstaat, zulks in het belang van de veiligheid van het ver keer. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 24 Juni 1949 ONDERTROUWD: 24 Juni. J. Martin Stan- ONDERTROUWD: 24 Juni, J. Martin Standhardt en J. H. de Leng. BEVALLEN van een zoon: 23 Juni, W. E. van Denderenvan der Steen: W. N. van der Vlist—de Graaf: J. H. A. de Graeff—Bijl ,de Vroe; 24 Juni. T. M. Staats—Brink; J. Koe horst—Boeree: A van Everdingen—Klokke- meiier: C. Cornet—MÖhringer. BEVALLEN van een dochter: 22 Juni, P. H van "t Hoff—Stijnman; L. Claus—Perner; 24 Juni. G. M. Croese—Mens. OVERLEDEN: 23 Juni. A. Kelderman, 68 j., M. v. Heemskerkstraat; L. G. de Jong, 59 j., Spaansevaartstraat. die in vlees zitten. Vis staat bij veelvuldig gebruik gauw tegen. Tenslotte zijn wij naar het bureau van de Burgerlijke Stand gelopen om daar de archieven te raadplegen. In 1944 zijn van de Haarlemmers 973 mannen en 869 vrouwen overleden. Op 31 December van dat jaar was het totaal der bevolking 149.862, waarvan 75.516 mannen en 78.346 vrouwen. Op de 10.000 mannen stierven er dus 129. Op de 10.000 vrouwen was dit 118 vrouwen. Op 31 December 1945 waren er 150.464 inwoners, waarvan 72.110 mannen en 78.354 vrouwen. In dat jaar stierven 1509 man nen, waarvan er evenwel 134 in Duitsland of elders overleden zijn. Er bleven dus 1375 sterfgevallen aan mannen in Haarlem over. Van de 1189 vrouwen stierven er slechts 11 in Duitsland, zodat het „gezuiverde" aantal sterfgevallen 1178 is. Per 10.000 mannen in Haarlem was de sterfte dus 191, per 10.000 wouwen 150. liet aantal inwoners was op 31 Decem ber 1946 155.759; 74.689 mannen en 81.070 vrouwen. Er stierven 718 mannen, waarvan 61 in Duitsland. Van de 635 vrouwen die over leden waren er slechts vier die in Duitsland overleden. De gezuiverde cijfers zijn dus 657 mannen en 631 vrouwen. Per 10.000 mannen dus 88 mannen en per 10.000 vrou wen 78 vrouwen. Ook uit deze cijfers blijkt dat in de oor logsjaren en de tijd die daarop gevolgd is, in Haarlem in verhouding minder vrouwen dan mannen gestorven zijn, waaruit dus ook blijkt, dat de vrouwen in Haarlem over meer weerstandsvermogen beschikt hebben. Lessen uit de distributietijd. Er worden thans in Nederland onder zoekingen ingesteld naar de invloed van de voedseltoestand in de oorlogsjaren en de lessen die daaruit te putten zijn. De des kundige die zich in het bijzonder aan dit vraagstuk wijdt, zegde ons toe daarover binnenkort mededelingen te zullen doen. Feest van de Grote Houtstraat wordt met muziek ingezet Vanavond zal „Harmonie Crescendo" met een muzikale wandeling van het Plein naar de Grote Markt de feestweek van de Grote Houtstraatvereniging inzetten. Deze opmars begint om ongeveer half acht. Tus sen acht en tien uur zal het corps op de Grote Markt een paar populaire nummers weggeven, waarvan de volgorde hieronder volgt: 1. Stars and Stripes for ever, mars, Sousa. 2. Een morgen, -een middag en een avond in Wenen, ouverture, Suppé. 3. Maannacht op de Alster, wals, Fetras. 4. Feestjubel, mars, Blankenberg. 5. Si j'étais Roi, ouverture, Adam. 6. Potpourri van marsen, K. J. Alford. 7. Carmen Sylva, wals, Ivanovici. 8. Jubelklanken, mars, E. Uebel. Vanmorgen wapperden allerwege reeds de wit-rode dundoeken en legden de win keliers de laatste hand aan hun extra-ver zorgde étalages. Bij „Peek en Cloppenburg" trok vooral de maquette van het net der N.Z.H., waar op honderden lichtjes afwisselend de ge bezigde tractie aangeven, de aandacht. Tramlijn Haarlem-Zandvoort een halve eeuw oud Op 1 Juli zal het vijftig jaar geleden zijn dat de eerste electrische tram in Nederland Zandvoort met Haarlem ging verbinden. In 1897 vonden de concessionarissen Arend en Van der Steur een combinatie bereid hun plannen voor electrische tramverbin ding uit te voeren en twee jaar later kon de Eerste Nederlandse Electrische Tram wegmaatschappij met de geregelde dienst beginnen. Voordat het zover was, was er in de vergaderingen van het bestuur dei- maatschappij ménig hartig woordje gewis seld, want de begroting werd ver over schreden. Dat was niet alleen een gevolg van de eis van de minister van Waterstaat en van de directie der H.IJ.S.M., dat de kruising met de spoorweg bij de Leidse- vaart niet gelijkvloers mocht worden uit gevoerd, doch dat er een viaduct moest komen. Ook het grondwerk en de bruggen kwamen duurder dan geraamd was. Boven dien liep de onderneming nog een schade van vierduizend gulden op voordat zij goed en wel begonnen was. Op 28 Januari 1899 vernielde een hevige storm een groot deel van de remise en de krachtcentrale aan de Leidsevaart. Desondanks ging ir. J. E. A. R. van Hel den rustig met zijn opmetingen door, ook al duwden de koeien, die zich in hun pas torale rust bedreigd voelden, hem van tijd tot tijd wel eens in een sloot. Verder wer den de voorbereidingen gekenmerkt door boze woorden tegen de minister over de concessie-voorwaarden en obstructie van de Zandvoorters, die niet veel heil in het nieuwe voertuig zagen. Burgemeester Beeckman bracht zijn gemeentenaren evenwel tot andere gedachten. De lijn was 8,2 kilometer lang en daarvan was het grootste gedeelte, bijna zeven kilometer, enkel spoor. De bovenleiding en electrische uitrusting werd door Siemens en Halske geleverd, het materiaal - acht „grote" rij tuigen - door Beijnes. Tezamen werd ruim een half millioen gulden in het be drijf, dat weldra zou bewijzen zijn geld wel waard te zijn, geïnvesteerd. In het eerste jaar werd weliswaar een verlies van ruim duizend gulden geleden, maar dat kwam, omdat de exploitatie pas in Juli begon en de uitgaven over een vol jaar liepen. In 1900 kochten reeds 339.600 reizigers een kaartje en werd aan inkomsten uit het personenvervoer f 56.800 ontvangen. Ter vergelijking moge dienen, dat in 1948 de inkomsten uit reizigersvervoer op de lijn Haarlem-Zandvoort f 273.590,55 bedroegen, aan de totstandkoming van welke som 1.818.337 personen medewerkten. Een wagen van de E.N.E.T. bij de halte aan de Viersprong in Aerdenliout. (Foto ■welwillend afgestaan door het Maandblad voor het personeel van de N.Z.H.). In het eerste jaar had de maatschappij al 78 man in dienst, maar men moet be denken, dat drie weken na de opening van Haarlem-Zandvaort ook de ceintuur- lijn door (eigenlijk toen om) de stad be gon te tingelen. Van deze verbinding maak te men ook gebruik om doorgaande trams van Zandvoort naar het Station te Haarlem te laten rijden. Over het gedrag van de reizigers werd toen al even hard ach en wee geroepen als tegenwoordig. In het eerste jaarverslag klaagt de directie over het misbruik dat haar klanten maken van de faciliteit om op ieder gewenst punt de tram te kunnen laten stoppen en in het tweede lezen wij niet zonder glimlach: „De ergerlijke tonelen van dringen en geweld plegingen welke vorige jaren te Zandvoort plaats grepen, behoren nu tot de geschie denis". Dat was dan de heilzame uitwer king van een „schapenhok". De E.N.E.T. heeft de lijn Haarlem- Zandvoort tot 1904 bediend. In dat jaar werd dit traject samengesmolten met de lijn Haarlem-Amsterdam van de E.S.M., later N.Z.H. Amsterdam-Zandvoort groeide uit tot de drukste interlocale tramlijn in Nederland en is op het ogenblik zelfs'de enige tram lijn op smalspoor die nog in bedrijf is. Voorlopig zal zij nog wel niet „van de baan" zijn. „VISSERÜDAG 1949" Nederland moet nieuwe wegen inslaan, wil zijn vloot varende blijven In de Ripper da-Kazerne bij de K.-troepen werd een ouderdag georganiseerd, waarbij verschillende demonstraties werden ge houden. Een motorrijder springt met gijn motor door ■een brandende hoepel. Een voorbeeld van rijvaardigheid. Minister S. L. Mansholt zeide tijdens de „Visserijdag 1949" in Den Haag, dat de rederijen initiatief en durf moeten tonen om nieuwe wegen in te slaan. Naar zijn mening vindt men deze eigenschappen in het buitenland soms meer dan hier. Ander zijds achtte de minister het verstandig, dat men bij nieuwbouw van de visserij vloot niet te hard van stapel is gelopen, want op het ogenblik leven over nieuwbouw andere gedachten en opvattingen, dan in 1945. Nu de Noordzee dreigt leeggevist te worden, richt men zich op de verre visserij, rond IJsland en nog Noordelijker waarvoor gro tere schepen nodig zijn. De minister kon digde, evenals een half jaar geleden bij de behandeling van zijn begroting, aan, dat het financieringsplan voor wederopbouw der vloot thans „practisch gereed" is. Ten aanzien van de mening, dat de maxi mumprijzen voor vis in het jongste ver leden mogelijkheden tot reservering voor nieuwbouw hebben uitgesloten, zeide de minister, dat loslaten van de prijzen tegen over de lonen onmogelijk was. Bovendien achtte hij juist door het tegengaan van in flatie de positie van landbouw en visserij gesteund en versterkt; de voordelen ervan zullen naar zijn mening op den duur blijken. Mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Stichting voor de Visserij hield een rede over aspecten van het visserij vraag stuk onder Potgieters motto „Achter raakt, wie stil blijft staan" en hij zeide, dat de visserij, in tegenstelling tot de koopvaardij, een regionaal karakter draagt; breder ge zien een Westeuropees karakter. Pas op voor eenzijdigheid! In het jaar 1948 was de totale aanvoer in Nederland 258 millioen kilogram vis, voor een waarde van 90 'millioen gulden. In 1947 was de aanvoer anderhalf millioen kilogram of zes en een half millioen gul den minder. Voor verse zeevis werd het niveau van 1947 niet overschreden (41 millioen kg). Door het opheffen van de maximumprijzen stegen de besommingen met drie millioen gulden. De verse zeevisserij was niet be vredigend, want eind 1948 waren te IJmui- den 33 trawlers of 40 procent van die vloot opgelegd. De overbevissing van de Noordzee demonstreert zich duidelijk bij zeevis, aan gezien van vele kleine eenheden de exploi tatie als niet rendabel gestaakt is. De vangst van haring nam in 1948 toe. Nederland is op weg een eenzijdige ha ringvisserij land te worden, aldus deze spreker, die voor de economische gevaren hiervan waarschuwde. Gestreefd moet worden naar grotere dif ferentiatie in typen en vermogen van schepen en voor harmonische vlootopbouw zal een zekere ordening nodig zijn. In het binnenland werd in 1948 12 tot 12.5 kilogram vis per hoofd gebruikt tegeen 13 kg in 1947. De heer De Jonge verwacht een verdere consumptiedaling door uitbrei ding van het voedselpakket, maar toch ligt volgens hem in de betrekkelijke vlees- schaarste een behoorlijke mogelijkheid voor vis. Men moet goede, panklare kwali teiten leveren van alle gewenste soorten, gepaard aan doeltreffende distributie en propaganda. Ten aanzien van de prijsvorming in het binnenland zeide spreker dat de producen ten ten nauwste zullen moeten samenwer ken om tot het vaststellen van maximum prijzen te komen. Aan het slot van zijn rede zeide mr. Kie wiet de Jonge, dat rationele bevissing van de Noordzee een dringende vereiste is, waarover internationaal samengewerkt moet worden. In een jaar na de oorlog was de visstand van de Noordzee gehalveerd en na 1946 was die stand alweer met 25 procent ver minderd. Copacabana (Luxor). Een show-film met Groucho Marx en Carmen Miranda die in Hollywood niet zonder reden de Zuid-Amerikaanse atoombom wordt ge noemd. Carmen krijgt in deze film boven dien de kans om haar explosieve talenten in tweevoud te demonstreren want zij treedt in de bekende New Yorkse nachtclub van gelijke naam als de film, als Franse en Bra ziliaanse chansonnière op. Men wil ons bovendien wijsmaken dat de doorgaans niet op het achterhoofd gevallen nachtclub-ex ploitant niet door heeft, dat Mademoiselle Fifi en Carmen Navarro niet één en dezelfde, wij mogen wel-zeggen, energieke persoon is. Tot onze schrik merken wij nu het hele gegeven van de film verraden te hebben. Nochjans, men gaat deze film niet zien om een gecompliceerde intrigue te be wonderen, maar om meegesleept te worden door de ketting-explosies van Carmens temperament, te lachen om de grollen van Groucho en in het algemeen de zorgen van alledag te vergeten bij het aanschouwen van zotte taferelen die in het normale leven helaas veel te weinig voorkomen. En daar slaagt de film wel in, behalve dan tijdens de momenten waarop een crooner met maanziek gelaat pogingen schijnt te doen een iegelijk het laatste vertrouwen in de menselijke intelligentie te ontnemen. Is men bereid zich daartegen te wapenen, dan blijft er genoeg gerechtvaardigde vro lijkheid om de grappigste aller Marxen over. W. L, B. Hallo Noord 777 (Rembrandt). Wij hebben niet kunnen ontdekken welk ver band er bestaat tussen deze titel en de in houd van de film, welke betrekking heeft op een ware gebeurtenis, die zich in 1932 in Chicago heeft afgespeeld. Er werden in dat jaar meer dan driehonderd politie agenten doodgeschoten door dranksmokke laars. Om blijkbaar politieke redenen moést een onschuldige daarvoor boeten. Hij kreeg levenslang, maar elf jaar na het vonnis, dat gebaseerd was op slechts één getuigever- klaring, wist een verslaggever van de „Chicago Times" aan de hand van een bij de arrestatie gemaakte foto 's mans on schuld te bewijzen. Het is een onderhoudende film met een bizonder spannende climax en een voor treffelijke creatie van James Stewart als een typisch Amerikaanse verslaggever. Men krijgt ook een kijkje achter de schermen van een Amerikaans dagbladbedrijf. Als u deze film gezien hebt, moet.u niet denken dat het bij ons net zo toegaat. S. K. De laatste étappe (Frans Hals) werd door ons reeds op 4 Mei uitvoerig be sproken. „Black Angel" (Pal ace) is bedoeld als „thriller", maar verdient die naam nauwelijks; in de eerste plaats omdat het scenario van deze Amerikaanse rolprent nu niet bepaald verrassend is en verder, omdat de regisseur er niet steeds in is ge slaagd de vaart van zijn film en de aan dacht van de toeschouwer gaande te hou den. Het. verhaal is dat van de man, die ten onrechte beschuldigd wordt van moord op een nachtclub-zangeres, en zijn echtge note (June Vincent) die van zijn on schuld overtuigd op eigen houtje naar bewijsmateriaal gaat speuren om hem van de electrische stoel te redden. Zij wordt daarbij geholpen door de vroegere echt genoot van de vermoorde, die eerder door zijn vrouw werd verlaten en sindsdien zijn verdriet in drank pleegt te verdrinken. Deze (Dan Duryea) komt echter langza merhand tot hét besef, dat hij zelf de moordenaar van zijn ontrouwe ega is; dat hij die moord in beschonken toestand pleegde en zich er zodoende later niets van heeft herinnerd. En dit alles wordt hem en de politie gelukkig nog juist duidelijk voor dat het vonnis over de onschuldige verdachte zal worden geveld. Dan Duryea heeft met het uitbeelden van slappe, verlopen figuren een zekere reputatie gekregen, die hij ook hier hoog houdt. Naast hem weet het spel van June Vincent wel heel weinig indruk te maken; zij moge dan aardig zingen, enige inner lijke bewogenheid kan zij met de beste wil van de wereld niet tot uitdrukking brengen. De film heeft naast haar gebre ken ook enkele goede momenten en er valt voor de liefhebbers van hetgenre wel het een en ander te genieten. Wat altijd een mysterie zal blijven is de titel: van een „zwarte engel" is in de gehele film geen spoor. H. J. E. C. „San Antonio" (City). Erroll Flynn heeft met de karakterisering van legenda rische heldenfiguren een zekere roem ver worven als „ridder zonder vrees of blaam". Hij speelde Robin Hood en andere, min of meer historische helden met een flair die wel eens lichtelijk aan de onvergetelijke d'Artagnan van Douglas Fairbanks sr. deed denken. Dit flair vindt men terug in San Antonio, die eigenlijk ook een stukje ge schiedenis in beeld brengt, zij het dan de welhaast door de film leeggezogen historie van het Wilde Westen. Deze kleurenfilm geeft sensatie en zogenaamde heldendaden genoeg. Flynn vindt er een overdadig aan tal gelegenheden in om zijn onverschrok kenheid te demonstreren. Dat in het Wilde Westen niet op een mensenleven gekeken werd in de tijd, die deze film op het cellu loid brengt, is een constatering die stof zou kunnen geven tot een gepeperde beschou wing over de culturele taak van de film maar daarvoor is deze „San Antonio" t.e weinig serieus en teveel sensatie zonder meer. Men moet er naar kijken als naar een kleurig prentenboek waarin boze reu- zen en liefelijke elfjes samen een boeiend avontuur beleven. A. O, H.O.V. Zomerconcert met Karei de Jong, solist Het publiek dat Vrijdagavond het derde Zomerconcert bezocht, heeft de Haarlemse pianist Karei de Jong, na zijn vertolking van het Vijfde concert van Beethoven, hartelijk toegejuicht. Daar was reden toe, want het was een dappere prestatie van de 74-jarige solist, waarbij dirigent Hartvelt geregeld op zijn „qui vive" moest zijn. Maar meer nog verdiende de heer De Jong een warm applaus voor de wijze waarop hij de piano-solopartij in „Les Djinns" van. César Franck interpreteerde. Dat klonk alles klaar en helder en zelfs in de meest aanjagende gedeelten rustig beheerst. Bovendien mag men hem dankbaar zijn, dat dit al te zeldzaam gespeelde Sympho- nisch Gedicht op het programma kwam. In eerste instantie is „Les Djinns" (naar een gedicht van Victor Hugo) een orkeststuk Kees Hartvelt had er met het orkest be hoorlijk werk van gemaakt maar toch kan men er in zien een zoeken naar een nieuwe vorm die het traditionele klavier concert zou moeten vervangen. Doch het borduren op een literair patroon was Franck's sterkste zijde niet; hij was te veel uitsluitend „muzikant"; en met zijn volgen de compositie voor klavier en orkest, de „Variations Symphoniques" laat hij dan ook de idee van het Symphonisch Gedicht totaal varen en nadert hij, naar de geest, niet naar de vorm het uitgangspunt van het klassieke concert. Maar de idee „Ge- sammtkunst" beheerste hem volkomen toen hij in Les Djinns de piano een virtuoos- solistische rol liet spelen in een orkestwerk dat bedoeld was de stemmingen van een gedicht weer te geven. Maar in zijn door werking kan hij toch niet nalaten met spit- vondige contrapuntiek - canonisch en in omkering - zijn natuurlijke aanleg, zijn zin voor zuiver muzikaal spel te volgen. Het eigenaardige gedicht van Hugo wordt door de muzikale interpretatie van Franck dan ook weinig verduidelijkt. De componist gaf hoogstens een synthese; zijn juist gevoel voor de grenzen der toonkunst deed hem hierbij wellicht de wijste partij kiezen. Met dat al is „Les Djinns" een merkwaardig stuk, met een brillante orchestratie, waarin als bijzondere eigenaardigheid niet minder dan vier fagotpartijen voorkpmen. - Hartvelt liet openen met de Quacréon- ouverture van Cherubini, goed gespeeld, alleen wat te fors in de „tutti". Het programma van deze avond werd onnodig gerekt met een Symphonie voor strijkers en slagwerk van de jonge Franse componist Yves Ramette, en waarvan de uitvoering het effect maakte v&n een.eerste lezing van een lastig werk. Alleen de elegi sche gedeelten en daaronder vooral het alternatief van de finale kwamen vol doende tot hun recht. Het heeft geen zin om op dergelijke wijze onvoldoende voorbereid een moderne noviteit te lan ceren; daar mag de dirigent het orkest en ook de compositie niet aan wagen. Met de drie bekende fragmenten uit Berlioz „Damnation de Faust" werd de avond effectvol besloten. JOS. DE KLERK EEN Groentje in Haarlems Dagblad is eenvoudig en succesvol. Als dat niet zo was, zouden er niet tien duizenden jaarlijks worden opgegeven. Centraal Genootschap voor Lijkbezorging Alvorens de deelnemers aan de jaarver gadering van het Centraal Genootschap voor lijkbezorging Vrijdag hun werkzaam heden begonnen, werden zij in het Stad huis door het gemeentebestuur van Haar lem ontvangen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heette de gasten welkom en zeide, .dat de besturen der aangesloten ver enigingen een post van vertrouwen hebben. Het is van groot belang, dat zij er voor zorgen, dat het vertrouwen niet beschaamd wordt. Voorkomen moet bijvoorbeeld wor den, dat zij, die met de vereniging in ver binding staan, als werkzaamheden verricht worden, op kosten gejaagd worden. Het commerciële streven wordt verdrongen en getracht wordt een waardige begrafenis voor de aangesloten leden te verkrijgen. Dat doel is zeer mooi. De taak, welke de besturen te vervullen hebben, is delicaat, tact is nodig, evenals ménsenkennis. De burgemeester wenste de afgevaardigden succes toe bij het vervullen van hun taak. Namens het Centraal Genootschap voor lijkbezorging dankte de heer A. Tesselhof voor de ontvangst. Hij herinnerde er aan, dat Haarlem een belangrijke stad is voor het genootschap, omdat hier de eerste stoot is gegeven voor het werk. De aangesloten verenigingen stellen zich ten doel de uitvaart te verheffen boven het peil van een zakelijke transactie en hebben het streven naar winst uitgeschakeld. Een uni formiteit bij de verzorging van de uitvaart wordt betracht, waardoor elk welstands- vertoon komt te vervallen. Spreker meende daarom, dal: het genootschap een sociaal werk verricht. Des avonds werd een algemene vergade- ring gehouden, welke een huishoudelijk karakter droeg. Vanmorgen maakten de afgevaardigden een tocht naar Bloemendaal, de Ere begraafplaats aan de Zeeweg en Aerden- hout. Na de lunch stond een excursie naar het crematorium Westerveld op het pro gramma. Vrjjdag 1 Juli zal het 121/!; jaar geleden zijn, dat mejuffrouw Chr. Misset als huis houdster in dienst trad bij de heer J. Boon stra, Lindenlaan 59 in Heemstede. BINNENLAND De Katholiek-Democraten in Limburg, die in Maastricht, Venlo, Sittard en Eijsden een vrij belangrijk aantal raadszetels be haalden, hebben contact gezocht om te komen tot gewestelijke samenwerking bij de Pro vinciale Statenverkiezing in 1950. De brug over de Bielheimerbeek in de verkeersweg DoetinchemGendringen, die door de Duitsers werd opgeblazen, is vervan gen door een nieuwe. De brug is voor het snelverkeer op deze drukke verkeersweg van groot belang. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken besloten, dat de extra opbrengst van vijf millioen in beslag genomen Amerikaanse sigaretten gelijkelijk zal worden verdeeld tussen het Koningin Julianafonds en het Prins Bernhardfonds. Tot burgemeester van Willemstad (N.B.) is benoemd de heer C. van der Hooft (A.R.) te Breda; tot burgemeester van Fijnaart de heer P. W. ter Haar (C. H.), thans burgemeester van Haskerland (Fr.). Op 14 Juli zal Prins Bernhard te Slie- drecht hoge militaire onderscheidingen uit reiken aan een 60-tal verzetsstrijders uit het gehele land. Een Zwitserse onderneming die zich toe legt op fabricage van electr o-technische apparaten, zal binnenkort een bedrijf vesti gen in Waalwijk. De Koninklijke Militaire Academie te Breda zal op Donderdag 14 Juli worden her opend. Hierbij zullen o.a. aanwezig zijn Prins Bernhard. de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F Schokking en de chef van de Generale Staf, mr. H. J. Kruis. Mevrouw Spoor is Vrijdagmiddag uit Batavia op Schiphol aangekomen. Zij werd o.a. verwelkomd door dr. L. J. M. Beel. Gedurende de vlootmanoeuvres der Westerlijke Unie zal er slechts eenmaal ge legenheid bestaan om post te zenden aan de leden der bemanningen van de deelnemende Nederlandse schepen. Deze moet uiterlijk 5 Juli worden gepost en geadresseerd aan: Hr. Ms. Tromp, Marine-postkantoor, Amsterdam. Het Wassenaarse dierenpark heeft twee Saiga-antilopen gekregen die een slurf achtige neus hebben. Het zijn zeer zeldzame dieren, die de laatste vijftig jaar niet meer in Europese dierentuinen zijn voorgekomen. Voorts kwamen enige magots aan. Dit is de enige aapsoort, welke nog in Europa voor komt en wel op de rots van Gibraltar. Be weerd wordt dat zolang deze apen op de rots van Gibraltar blijven, de Engelsen deze vesting aan de ingang van de Middellandse Zee zullen .blijven bezitten. Daarom worden de laatste magots. die daar voorkomen, uit stekend verzorgd door het Engelse garnizoen. HAARLEM EN OMGEVING Blijkens een bericht in het Weekblad voor Bloembollencultuur is een studiecom missie inzake het credietwezen in het bloem- bollenbedrijf samengesteld door het hoofd bestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Voorzitter der com missie is jhr. A. van Lennep uit Amsterdam en secretaris de heer I. F. Leydesdorff. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is aan de heer J. M. Ridderikhoff, Inspecteur der PTT te Haarlem, met ingang van 1 Juli eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de door hem aan het Staatsbedrijf der PTT en daarmede aan den lande bewezen diensten. Het Gezelschap Voor Oude Muziek geeft op Woensdag 29 Juni in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering, waaraan mede werken Gertrude Maclaine.en Hans Philips in concerten voor twee clavecimbels van J. S. Bach. Vierjarig jongetje vermist Vrijdagmiddag om ongeveer half een ia het vierjarige jongetje G. N. V. G. voor zijn woning in de Valkenstraat te Haarlem gaan spelen; toen zijn moeder hem een uur later wilde halen om hem naar school te brengen, kon zij hem nergens vinden. Het jongetje is sindsdien niet thuis gekomen. Om zeven uur heeft men hem nog op de Jansweg zien lopen met een vijfjarig meisje, dat een blauw manteltje droeg. De politie is met. behulp van een politie hond op zoek gegaan. Daar de hond bij de waterkant van het Spaarne het spoor bijster werd, vermoedt men dat het kind op die plaats in het water is geraakt en ver dronken. Dreggen had echter nog geen re sultaat. Het jongetje had de gewoonte op de groentemarkt te. spelen en was al enige malen van dë waterkant weggejaagd. Examens 't Kopje. Aan de HBS voor meisjes ,,'t Kopje" zijn geslaagd voor het eindexamen HBS b, zes jarige cursus, de dames G. Bruinsma, R. Bruinsma, N. Han Yang Nio, I. van Leeuwen en A. Nauta. Afgewezen één. Triniteitslyceum. Voor het examen HBS b zijn aan het Tri niteitslyceum geslaagd: J. Bekkers, F. Brink- mann, W. de Graaff, G. van der Haagen, J. Haverman, K. van der Heyden, L. Mudde, L. de Prie, K. Pijpers, J. van Wees, T. Wes- selingh, N. Zwaneveld, W. Amelung, Max Cornelissen, H. Pieterse, H. Veringa, allen Haarlem, H. Kuttschrütter, W. de Lestrieux Hendrichs, R. Timmerman, allen Bloemen daal, P. van der Wijst, Beverwijk, A. van Haastrecht, Amsterdam, J. Ncuteboom, Heemskerk, J. van Peet, Hoofddorp, H. Wa genaar, Heemstede. N. de Wit, Bovenkarspel en C. Witteman, Hillegom. OUDE KAAK. Te Swartkrans, nabij Sterkfontein in. Transvaal, waar dr. Robert Broom een ske let ontdekt dat de ontbrekende schakel tus sen mens en aap zou moeten zijn, is een kaak gevonden, die waarschijnlijk van menselijke oorsprong is en, naar vermoed wordt, ongeveer 1.000.000 jaar oud zou wezen. SCHEEPVAART Poelau Laut, 24 Juni van Batavia naar Singapore. Rempang, AmsterdamJava 25 Juni te Belawan verwacht. Ridderkerk. Rot terdam—Sydney 25 Juni te Melbourne. Sama- rinda, 24 Juni van Bahrein naar Kuweit. Sibajak, BataviaRotterdam 24 Juni v. Port Said. Sloterdijk, Java—New York 24 Juni v. Narad Hivas. Talisse, 24 Juni van Rangoon naar Belawan. Titus, 24 Juni van Gibraltar naar Tunis. Tjobodas, 24 Juni van Brisbane naar Sydney. Tjipanas, 24 Juni van Mom- bassa naar Penang. IJsel, 26 Juni van Am sterdam te Paramaribo verwacht. Zeeland (KRL), RotterdamMaxico pass. 24 Juni Dover. Abbekerk, BrisbaneRotterdam 24 Juni te Adelaide. Amsteldiep, 24 Juni van Bintam te Yokohama. Amstelland, Amster damBuenos Aires pass. 24 Juni Fernando. Andijk, 25 Juni van Antwerpen te Tampico. B.orneo, JavaNew York 23 Juni van Port Said. Drente, Rotterdam—Makassar 24 Juni van Aden. Groote Beer, AmsterdamJava pass. 24 Juni Finisterre. Jobshaven, 24 Juni van Vlissingen naar Immingham. Larenberg, RotterdamHuelva pass. 14 Juni Finisterre. Langkoeas. RotterdamJava pass. 24 Juni Malta. Lutterkerk, 24 Juni van Musdat naar Karachi. Madoera. AmsterdamBatavia 24 Juni te Genua. Albireo, Buenos AiresRot terdam pass. 24 Juni Casquets. Alwaki, Rot terdamNew York 24 Juni 1400 mijl Oost v. New York. Bacchus, 24 Juni van Rio de Janeiro naar Bahia.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6