Morgen gaan de sportwagens op het Zandvoortse circuit slag leveren Kampioenschappen te Wimbledon ÉiH;IMdai*H$ Nieuwe Uitgaven HAGEMAN SLEUTEL WEG? Een vage herinnering Zaterdag 25 Juni 1949 Haarlems Dagblad Morgenmiddag zullen dan voor het eerst na de oorlog wij tellen hot wedsti'ijdje op het Leeuwardense vliegveld niet als „echt" mee Nederlandse sportwagens de strijd met elkaar aanbinden op een heuselijk circuut, te weten dat van Zand- voort. Omdat-het nog maar een bégin is, heeft men deze races gecombineerd hiet de junioren-races voor motoren van de K.N. M.V., maar zij vormen niettemin de grote attractie. De inschrijving laat niets te wensen over, temeer daar de deelnemende wagens niet uitsluitend bestaan uit sportwagens maar tevens uit normale toer-automobielen, die door hun liefhebbende eigenaars wat „op gefokt" zijn. Zo komen er in de klasse tot 1100 cc een DKW, een Fiat, een Morris Minor en een Renault aan de start, die het tegen 4 felle MG's en een Riley Monaco op zullen nemen. Speciaal het Renault je van Kreisel is zeer verdienstelijk opge voerd, maar het staat toch te bezien of deze wagens het tegen hun ontegenzegge lijk snellere Engelse makkers zullen kun nen rooien. Bij de anderhalve liters staat een zeer interessante strijd te wachten. Ten eerste is daar de Alfa Romeo van P. Richardson waar niets ontziend aan gesleu teld is. De cylinder-inhoud is terug ge bracht tot 1,5 liter en de compressor, die bij deze races taboe is, heeft het veld moe ten ï-uimen voor maar liefst zes motorfiets carburateurs. Naar verluidt zou deze 16 jaar oude Alfa 148 km. moeten lopen. Richardson zal in deze klasse slag moeten leveren tegen een anderhalve liter Gatso (met Fiatmotor) van Gatsonides. Deze perfect gestroomlijnde, lage, rode wagen beschikt waarschijnlijk niet over de snel heid van de Alfa, maar heeft daarentegen een niet te verbeteren wegligging en een voor dit circuut zeer gunstige gearing. De meeste kans in deze klasse moet op papier J. L. Molenaar met een nieuwe MG maken. Nochtans kunnen er altijd verrassingen komen van de zijde van Beyermans Riley en van de Lancia's van Van Houten en Roeloffzen. In de twee liter-klasse is het al BMW wat de klok slaat. Zes van deze snelle wa gens komen hier aan de start, waarvan één wordt bestuurd door Nortier die met de oude „Smoke" altijd best raad wist. Bo vendien is de Veritas van Ropsdorp uit Antwerpen in wezen ook een/BMW. De twee Citroëns Sport zullen het tegen deze rappe machines waarschijnlijk niet kunnen klaren. In de klasse bo-ven de twee liter kan alles gebeuren. Sterk favoriet is niet temin Barendregt op een 4 lïter-Gatso die bij de selectie-proeven een ronde draaide met een gemiddelde van 112 km. per uur en naar verluidt nog wat op zak had. Al tijd gevaarlijke concurrenten zijn hier de gebroeders Van Ramshorst met een 2,3 en een 3,3 Bugatti. Voorts kunnen de Healy van Sijthof en de Delahayes van dr. Hout- Fikse inschrijving doet spannende races verwachten appel van Rumpt en Tielens hier een har tig woordje meespreken. Dat de meerendeels voor-oorlogse wa gens het in deze betrekkelijk korte races (42 km) zullen uithouden, is vrij waar- schijnlijk, hoewel er van begin tot eind wel zo hard aan zal werden „getrokken" als maar mogelijk is. Aan spanning zal het zeker niet ontbre ken. Cricket Haarlem ontmoet ACC Haarlem heeft Zondag een goed resultaat geboekt tegen HCC 2 en behaalde de eerste zege in dit seizoen. Morgen, als ACC op be zoek komt, zal het niet zo gemakkelijk gaan. Mogelijk zijn de Haarlemse batsmen op dreef en dan kan nog een spannend slot verwacht worden. Rood en Wit trekt naar Schiedam, om HDVS te ontmoeten. Mogelijk kan een wedstrijd met hoge totalen tegemoet worden gezien. Verder zijn in de eerste klas vastgesteld: HBS—PW; Kampong—Quick (N.); VOC— Excelsior en VRA-VW. In de tweede klas worden gespeeld: Mei kevers—CVHW; ACC 2—HBS 2; Rood e Wit 2—VUC en in de derde klas: CRIC- Rood en Wit 3 en VVV 2—Haarlem 3. De Mallumse watermolen te Eibergen, die destijds tengevolge van hoog water gedeeltelijk instortte, is thans geheel gerestaureerd en ziet er weer keurig uit. Op de vijfde dag van Wimbledon is er slechts een Nederlands succes te noteren, de overwinning van Van Swol en zijn Aus tralische partner Harper op de Hongaren Feher en Vad met 3-6, 6-3, 6-4, 13-11. On ze landgenoot werd weer betrokken in een scheidsrechterlijke beslissing, die zijns in ziens onjuist was geweest. Spoidief maakte hij de scheidsrechter attent op een bal, die de referee out had gègeven, ten gunste van Van Swol en partner en die „in" was ge weest. Op dat ogenblik was de stand 6-6, in de vierde set en de spanning was toen zeer groot. Door de verkeerde scheids rechterlijke beslissing was het 7-6 voor Van Swol c.s. geworden. Het werd nu 6-6 met nog twee serviceballen voor Vad. Het werd deuce en de Hongaren wonnen de game (6-7). Het duui'de tot aan de 23e game voor en aleer Van Swol en Harper de tegenstand van de Hongaren hadden gebroken en door de service van het dubbel heenkwamen. Harpers's servicegame werd tenslotte ook gewonnen en zo eindigde de vierde set met 13-11 ten gunste van de Nedei'landse- Australische combinatie. Van Meegeren en Ampon werden in de tweede ronde door de Fransen Borotra en Abdessalam geslagen, de cijfers waren 6-3, 6-4, 6-0 ten gunste van het Franse paar. De service van Van Meegeren bracht de tegenstandeirs vaak in moeilijkheden en het kalme netspel van Ampon bracht dik wijls nuttige punten op, maar Jean Boro- tra, de eeuwig jonge Bask, was in schitte rende vorm en zijn drives en onhoudbare smashes gaven de doorslag ten gunste van de Franse combinatie. Het was bijna on mogelijk te geloven, dat hier een man van een halve eeuw op de baan stond en het contrast in leeftijd met de jeugdige Van Meegeren was wel bijzonder scherp. De lenigheid en handigheid .van Borotra ver baasden de toeschouwers zeer en men kon moeilijk aannemen, dat het al 25 jaar ge leden was, dat Borotra op Wimbledon voor de eerste maal de titel in het enkelspel be haalde. In de tweede set bleken de Fran sen, in de tiende game, op heftige tegen stand van Ampon en Van Meegeren te stuiten, maar de poging van de Neder- lands-Philippijnse combinatie om door de service van hun tegenstanders heen te breken, faalde. Met twee sets achterstand maakten Van Meegeren en Ampon er in de derde set niets meer van, zodat het ten slotte nog een vrij gemakkelijke overwin ning werd voor het Franse dubbel. In het gemengd dubbel vochten Nel Hermsen en Mitic fel tegen het Zuid-Afri kaanse paar Nigel Cockburn en Ethel Wa- termeijer, maar met 6-4, 6-4 werd de Ne- derlands-Zuid-Slavische combinatie uit geschakeld. Nel Hermsen speelde vast, maar zij moest het tenslotte afleggen tegen de machtige drives en smashes van de Zuid-Afrikanen. Bovendien sloot de com binatie tussen haar en Mitic lang zo goed niet als bij de tegenstanders, waarvan me vrouw Watermeijer en Cockburn profi teerden en de tegenstandei's menigmaal uit positie speelden, waarna het scoren van punten slechts een kwestie van plaatsen werd. Negen van de zestien partijen voor de derde ronde van het damesenkelspel wer den gespeeld en er zijn twee verrassingen genoteerd. Het^jn China geboren Engelse speelstertje Gem Höahing schakelde de geplaatste Amerikaanse Gussie Moran uit en mevrouw Mollïe Blair, de Engelse Wightmancupspeelster elimineerde Nellie Adamson, de bekende Francaise, die ook al geplaatst was. Van de negen speelsters, die de laatste zestien bereikten, waren er zes Engelse, één van Zuid-Afrika en twee van de Verenigde Staten. Louise Brough, de titelhoudster en Margaret Osborne Dupont, hebben gemakkelijke overwinningen be haald. Louise Brough blijkt dermate in vorm te zijn, dat het wel heel vreemd moet lopen, indien zij haai- kampioenschap niet voor een jaar verlengt. Waterpolo Waterpoloprogramma Het programma van de waterpolocompeti- tie wedstrijden voor de week van 26 Juni tot 2 Juli luidt: Maandag 27 Juni, heren, le klasse A: RZC DWR. Reserve le klasse A: RZC 2—DWR 2. Reserve 3e klasse C. Futen 2—HVGB 4. Dinsdag 28 Juni. dames. 3e klasse G: Haar lem 1DWT 2. Heren, reserve le klasse B: Haarlem 2AZPC 2. Reserve 3e klasse E: de Zijl 3VZV 2. Woensdag 29 Juni, dames, le klasse: DWR ODZ. Heren, le klasse A: HPC—RZC. DWRMervede. Reserve hoofdklasse: HPC 2ZIAN 2. Reserve le klasse A: DWR 2 Merwede 2. Donderdag 30 Juni, dames, 2e klasse A: Nereus—HVGB, DWT—VZV. 3e klasse F: Nereus 2DWR 2. Heren: Reserve 3e klasse F: VZV 2—de Zijl 3. Vrijdag 1 Juli. dames, 2e klasse D: Robben 2—HPC 1. 3e klasse F: HVGB 2—Waterlelie 1. Heren, reserve hoofdklasse: HVGB 22lAN 3. le klasse A: HPC 1GZC 1. Reserve le klasse A: HPC 3GZC 2. Reserve 2e klasse B: HVGB 3—Haarlem 3. Golf Nederlands dameskampioenschap Te Wassenaar won mevrouw J. Abbeloos (België) met 6 en 5 ln de eindstrijd van de internationale dame» kampioenschappen van Nedei-land van mej. S. D. Veltman (Hil versum) Des morgens had mej. Veltman de finale bereikt door met 2 up van mevrouw G. Style (Engeland) te winnen. Mevrouw Abbe loos had in de andere halve eindstrijd met 1 up van mejuffrouw R. Woodward (Verenig de Staten) gewonnen. Roeien Njord niet naar Zweden Naar het A. N. P. verneemt heeft het be stuur van de Nedeirlandse Roeibond aan Njord, dat met een vier zou deelnemen aan de internationale roeiwedstrijden van Sim- laangen in Zweden op 2 en 3 Juli een start verbod opgelegd. Bij de Nederlandse Roeibond was namelijk -bericht binnengekomen, dat de Deense Roei bond aan de bekende Deense roeiverenigin gen „Kvik" en „Skjold" een startverbod voor de wedstrijden van Simlaangen (bij Halm stad) had opgelegd, aangezien de organise rende vereniging ook Duitse verenigingen heeft uitgenodigd tot deelneming. Ook de Noorse bond zou een dergelijk verbod hebben gegeven aan de vereniging „Christiania". Volgens een besluit van de FISA (Interna tionale Roei Federatie) mag geen enkel con tact met Duitse verenigingen worden opge nomen, zolang Duitsland nog geen roeibond heeft en deze bond niet bij de Federatie is aangesloten. Dammen Hoofdklasse competitie Dg hoofdklasse competitie van de Neder landse Dambond zal in September aanvangen. In district Noordholland zijn de volgende verenigingen met hun eerste tientallen inge deeld: Damvereniging „Gezellig Samenzijn", Damvereniging „Jozef Blankenaar". Chr. Damvereniging „Amsterdam" en Dam- en Schaakclub „D.S.T.O.", alle Amsterdam; Haarlemse Damclub en .Damclub „Ooster kwartier". beiden te Haarlem: Damclub „Zaandam"; Damclub „Oostzaan". Damclub „Wormerveer-Woi-mer": Damclub „IJmui- den"; Weesper Damclub en Beverwijkse Damclub. De eindstand van de finale om het eerste klasse clubkampioenschap van Noordholland luidt: Clubs gesp. gew. gel. verl. pt. b.pnt. „D. C. G." I 3 2 1 0 5 37—23 Haarl. Damclub n 3 1 1 1 3 26—34 Gez. Samenzijn III 3 1 0 2 2 2931 Zijper Damclub I 3 0 2 1 2 2832 J. BOERKOEL KAMPIOEN HAARLEMSE DAMCLUB In de wedstrijd om het eerste klasse club kampioenschap 1948/1949 der Haarlemse Damclub behaalde J. Boerkoel de titel. De nieuwe kampioen promoveerde tevens naai de hoofdklasse. Vacantieverblijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's- Speciaai tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4-5. Examens Geslaagd zijn voor het examen HBS-A aan het Jac. P. Thijsse Montessorie-Lyceum te Overveen de heren M. Minnisma, I. M. Philips en II. Schoo. Afgewezen geen. Bij de examens voor kleuteronderwijzeres, afgenomen door de gemengde commissie voor examens voorbereidend onderwijs te Rotterdam, 'slaagden voor het diploma B (volledige bevoegdheid) de dames C. Bruijn, M. van Eek en A. N. Hoeneveld, allen leer lingen van de Stichting tot het opleiden van Leerkrachten bij het Openbaar Voorberei den L. Onderwijs te Haarlem. NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM: Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, tel. 11596. Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telefoon 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. tel. 11180. BLOEMENDAAL:Santpoorter apotheek, Bloemendaalseweg 145, Santpoort-station. Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. HEEMSTEDE: Heemsteedse apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 28187. Aerdenhout apo theek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. HUISBRAND OLIE VOOR KANTOOR VERWARMING Het cdllege van B. en W. van Haarlem Welke wethouders zal de nieuwe raad kiezen? Na een raadsvei-kiezing rijst altijd de vraag: wat zal de nieuwe raad beslissen over de samenstelling van het college van B. en W.? Zo is het natuurlijk ook in Haarlem. Wel is het in het algemeen de gewoonte dat de fracties pas kort van te voren (de nieuwe vaad komt pas in September voor het eerst bij elkaar) daarover onderhandelingen be ginnen, maar toch worden reeds lang te voren veronderstellingen geopperd. Thans bestaat het college van B. en W. uit twee KVP'ers en twee leden vgn de Partij van de Arbeid. In hel verleden is al gebleken dat de KVP-fractie wel bereid is met één wet houder genoegen te nemen, maar onder het beding dat er ook slechts één P. v. d. A.-* man in het college zit. Daartegen heeft de P v. d. A. bezwaar, omdat zij meent als grootste fractie dan achtergesteld te wor den, daar ook de burgemeester R.K. is. Indien de KVP met de Partij v. d. Arbeid een werkmeerderheid in de raad wil blij ven' vormen zal het moeilijk zijn beide standpunten in één bedding te brengen. Tezamen hebben deze twee fracties 26 stemmen in de nieuwe raad, dus op een totaal van 39 ruimschoots de meerderheid. Er is evenwel nog een andere mogelijk heid. De KVP, de VVD, de AR en de CH (die tezamen 21 stemmen bezitten, dus ook een meerderheid vormen) zouden kunnen beslissen de candidaten voor 3 wethouders- zetels aan te wijzen, namelijk 1 KVP, 1 VVD en 1 van de Protestants-Christelijke fractie, om dan de bezetting van de vierde zetel aan de P. v. d. A. over te laten. Maar dan komt de vraag of de P. v. d. A. daarmee genoegen zou nemen. Zo niet, dan zou die fractie kunnen weigeren deze ene zetel te bezetten. Dat zou dan betekenen, dat de P. v. d. A. en de Communisten in de oppositie zouden komen. Een oppositie van 18 leden zou het werken voor de overige partijen moeilijk maken. Uit het stellen van deze mogelijkheden blijkt wel dat de samenstelling' van het college op moeilijkheden kan stuiten. Taxi-ondernemer wierp hand granaat in garage van concurrent In het dorp Nieuw- en St. Joostland op Walcheren heeft de taxi-ondernemer H. 's nachts een handgranaat geworpen in de garage van zijn concurrent K. Het projec tiel ontplofte echter niet. H. is door de rijkspolitie gearresteerd. De handgranaat is door deskundigen onschadelijk gemaakt. In Rotterdam is het grootste Nederlandse dok, het „Prins Eernhard dok" van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, door Prins Bernhard in gebruik gesteld. Dit geschiedde door het opnemen van het Nederlandse vliegdekschip Karei Doorman", dat thans voor het eerst in ons land zelf gedokt kon worden. Overzichtsfoto terwijl de „Karei Doorman" hel dok binnenvaart. Op de voorgrond Prins Bernhard, de leden van de directie van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en enige andere autoriteiten. Max Prick van Welv. Het bloei tijdperk van het Nederlandse volkslied Uitgeverij de Toorts. Het Nederlandse volkslied is volgens Max Prick van Wcly al sinds 1600 in verval; verder dan dat 'jatif kan een studie met een titel als boven niet reiken. Men moet hem verwijten, of aithans zeggen, dat zijn schrij verstalent hier niet voldoende is gebleken om een zaak na driehonderjnrige scheiding tot het hart van het publiek terug te brengen. Was dat wel zijn bedoeling? Misschien niet; het is zeker dat men zonder enige muziek theoretische kennis met weinig vrucht dit boek zal lezen. Maar anderzijds is het ook niet doordringend genoeg om wetenschappe lijke bevrediging te verschaffen. Wie niet geheel vreemdeling is in de materie, en toch ook geen expert, meent tenslotte dat de dunheid der bestrijding het gevolg is van de enorme oppervlakte van het terrein. Het ongeluk is aan beide zijden: enkele proeven en voorbeelden van oude volkslie deren stimuleren bij de lezer met kracht het verlangen naar de herleving ervan. Hoe meer de oude liederen weer op de toijg komen, en er nieuwe worden gemaakt waarvan de sen timenten niet alleen conventioneel of plicht matig zijn, hoe beter dit ongetwijfeld voor de kleurigheid van het dagelijks leven is. Het blijft een twi.jfclacht.ige zaak of hel onder moderne omstandigheden nog wel tot een nieuwe spontane bloeiperiode van het volks lied kan komen (in een voortdurend gecul tiveerde zou het lied zijn meest eigen karak tertrek missen), maar het vuur ferm stokend kan men in ieder geval een verbetering ver wachten. Reden, voor wie dit ter harte gaat, om wat er verhelderend en belangwekkend is in het wat brosse betoog van de heer Prick van Wely met enige aandacht te zoeken. Wij verhuren stofzuigers voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenpver de kerk. (Adv.) Dë stemplicht Alle nalatigen te Haarlem worden aangeschreven In Haarlem zijn 94.802 kiezers. 86.737 daarvan hebben aan hun stemplicht vol daan, want ook de 3441 die een ongeldige stem hebben uitgebracht gaan voor de wet vrij uit. Er waren dus 8065 thuisblijvers. Op het bureau Verkiezingen der gemeen te zijn zeer veel mededelingen van kiezers ingekomen die door omstandigheden (ziek te, uitstedigheid, enz.) niet in staat waren op het stembureau te komen. Het juiste aantal is nog niet vastgesteld. Er wordt nagegaan wie riiet aan de slem plicht voldaan hebben. Zij die zich veront schuldigd hebben worden uitgzonderd. Alle overigen ontvangen binnenkort de volgende aanschrijving' van de burgemeester: „Blijkens mededeling van liet stembureau hebt Gij U bij de laatst gehouden stemming ter verkiezing van de Gemeenteraad niet aan dat bureau gemeld ter voldoening van Uw stemplicht. In verband hiei'mede verzoek ik U mij binnen 14 dagen na dato dezer mede te delen, waarom U aan deze verplichting niet hebt voldaan. Indien Gij U .ter zake van Uw verzuim mondeling wenst te verantwoorden, be staat hiervoor gelegenheid binnen 14 dagen na dato dezer ter gemeentesecretarie, af deling bevolking en verkiezingen, stad huis. 1 Wanneer geen geldige reden van ver hindering bestond of geen verantwoording plaats heeft, kan dit tot strafvervolging leiden". Ue namen van de kiezers die zich niet op voldoende wijze excuseren worden aan de politie opgegeven. Haarlemse luchtvaartclub Het vijftienjarig bestaan van de Haarlemse Luchtvaartclub zal Zondag gevierd worden met een wedstrijd voor modelvliegtuigen. Hieraan kunnen alle luchtvaartclubs in Ne derland deelnemen. Daar de Zaanse Lucht vaartclub tegelijkertijd vijf jaar bestaat wordt de wedstrijd gezamenlijk gehouden. Vandaar, dat in tegenstelling met een nor male wedstrijd, die drie ronden telt. deze wedstrijd uit vier ronden zal bestaan. De resultaten van de eerste en derde ronde tel len voor de door Zaandam uitgeloofde prij zen, die van de tweede en vierde ronde voor de door Haarlem beschikbaar gestelde. De wedstrijd wordt gehouden op de Crailose Heide bij Bussum en begint om elf uur. Er zijn bijna honderdtwintig vliegers voor deze wedstrijd ingeschreven, welke verdeeld zijn over zes startplaatsen. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 10) Oh neen, zei zij, jij moét schenken, omdat het jouw huis is. Jim, die hen gadesloeg, dacht, dat de handigheid, om met kinderen om te gaan, gewoonlijk een heel goede proef is. Som mige van zijn vi'ienden negeerden Mark en Emily volkomen; andere praatten neer buigend tegen hen, met een volkomen valse vriendelijkheid, maar dit meisje deed niets van dit alles. Zij trad tegen hen op op precies dezelfde manier, als zij tegen Jim leed, met dezelfde half verlegen, half vriendelijke vertrouwelijkheid. Zij zaten allen in de beste stemming thee te drinken en toast te verorberen, en hij bedacht zich juist, hoe vreemd het eigenlijk was, dat tij zo goed in deze omgeving scheen te passen toen de voordeurbel overging. Emily sprong op. Ik zal wel gaan. Margaret is bezig met ons eten Zij rende de hall in. Jim hoorde haar de voordeur openen en daarna een hem maar al te goed bekende bruuske vrou wenstem. Hallo, Em. Is je vader thuis? voor zijn hart nog geheel en al in zijn schoenen gezonken scheen, slenterde Tony Babrev de kamer binnen. Zij droeg nogal voyante tweeds, die een ieder afschuwe lijk gestaan zouden txebben, maar die bij haar lange slanke figuur als van een goed renpaard, schenen te passen. Haar korte roodbruine haar zat in de war en haar ogen, die dezelfde kleur hadden als haar haar, namen de kamer met een geamuseer de blik in zich op. Hallo, zei zij. Wat een gezellig toneel tje, Jim, Ik kwam langs en ik dacht, dat dit de juiste plaats was, om een borrel te gaan halen. Hallo, Tony. Zijn stem klonk strak en officieel en had naar hij vreesde ook een klank van ontevredenheid. Miss Babrey Miss Blanshaw. Thee, Tony, of whisky? Schotse whisky, als je die hebt ten minste. Zij glimlachte tegen het meisje, dat tegenover haar zat. Jullie bent beiden op het concert geweest, hè? Dat wist ik wel jullie zien er beiden zo Zondags en deugdelijk uit. Een concert is bijna even plechtig als een kerkdienst, tenminste als je het afmeet naar de gelaatsuitdrukking van de mensen. Het was best mogelijk, dat zij er naar raadde, dacht Jim, maar de kans was groot, dat zij gehoord had, dat zij er samën ge weest waren. En zij waren pas een uur hier terug! Ja, inderdaad, zei hij gi-immig bij zichzelf. Craigford was toch maar een klein gatMet haar ruwe, langzame stem ging Tony voort: Ik werd ver ondersteld er met mijn moeder heen te gaan, maar ik kon het niet over mijn hart verkrijgen en toen ben ik uitgegaan en heb gewandeld en gewandeldOh, wacht maar Het andere meisje had zich voorover gebogen, om haar kopje neer te zetten. Haar tasje was van haar schoot geglipt en er rolde een poederdoos uit, een platte, zilveren cirkel, die aan Tony's voeten neer kwam. Zij bukte zich en nam haar op. Ziet er goed uit, zei zij achteloos. Haar spitse vinger raakte even de initialen aan. Jim, die mei een glas op haar toe kwam, zag haar haar wenkbi-auwen op trekken. A. B., zei zij. Dezelfde initialen als ik. Of tenminste zoals de mijne waren en Goddank weer zijn. A is Alice? Anne? Arabella? Alden. Het meisje sprak op effen toon, haar hand naar de doos uitstekend. Dank u Alden. Tony gaf haar de doos over. Priscilla of John? Geeh van beiden. Zij glimlachte even. Het is een familienaam. Oh, juist. Tony stale de hand uit naar het glas, dat Jim nog steeds vasthield. Geef mij dat liever, anders mors je er nog mee. Wat is er met jou aan de hand. te laat opgebleven in de laatste tijd? Hij gaf geen antwoord, maar keek naar het hoofd van het meisje, dat over haar tasje gebogen was en trachtte zijn ver warde gedachten weer te ordenen. Alden. Dan was zij dus nietMaar zij kon haar voornaam net zo goed gewijzigd heb ben, als haar achternaam. Dit bewees niets tenminste nog niet. Hij wierp Tony een snelle blik toe. Als zij zijn agitatie gezien had, negeerde zij die nu in ieder geval en zat rustig haar glas uit te drinken. Maar het meisje wist het. Zij had haar hoofd opgeheven en keek hem recht aan met een eigenaardige uit drukking in haar ogen men zou zeggen een smekende blik. Zij vroeg hem, om iets te zeggen; om die lastige stilte te verbre ken en zij vroeg hem nog iets anders ook. Er was een niet onder woorden gebrachte vraag in haar ogen een vraag, die hij I niet begreep, maar die hij zo goed als hij I kon, onmiddellijk beantwoordde. Zich tot Tony richtend, keek hij over haar hoofd heen in de gi-ote grijs-groene ogen en zei: Het was dom van je om het concert te missen. Wij hebben er zeer van genoten, is het niet, Alden? Zij knikte en toen begreep hij, dat zij verbleekt moest' zijn, want nu stroomde het bloed haar naar het gelaat. Het was prachtig, zei zij bedaard'. Het verbaast me alleen, dat u een noot kon horen, tussen al dat gesnuif en gekuch en geschuifel van Craigford, zei Tony. Emily gilde van het lachen en het meis je hij dacht nog altijd aan haar als aan Honora gaf iets ten antwoord, maar hij wist niet zeker wat. Hij dacht met een vastbeslotenheid, waar hij zich zelf over verbaasde en die sterker was dan enig ge voel, dat hij zich kon herinneren mis schien is zij Honora Brayle misschien is zij werkelijk Alden Blanshaw. Ik weet het niet maar ik zal het wel uitvinden. Ik moet het nu weten, want ik heb haar lief. HOOFDSTUK V. Toen hij later nog eens aan dit ogenblik terugdacht, vroeg Jim zich af, of hij de blik in Alden Blanshaw's ogen wel inder daad gezien had. Hij was in ieder geval in een geestesstemming, waarin hij in een gelaatsuitdrukking bijna alles kon lezen. Maar niet in de hare. Haar gezichtje"was helder als water, haar kalmte en' verlegen ernst werden er in weerspiegeld en de uitdrukking, die er in dat moment op ge- legen had, was werkelijk geweest. Het was dezelfde blik, dacht hij, die zij hem gege- I ven kon hebben, als zij Honora Brayle was geweest.... een blik, die een soort ver- I ontschuldiging inhield, dat zij werkelijk een ander was en die hem smeekte haar geheim te bewaren. En dat had hij zich ook wel kunnen indenken, want hij wenste, dat zij Honora zou zijn Maar één ding was werkelijkheid en dat overschaduwde al het andere. Het was alles, waar hij zijn gedachten op concen treren kon, alles, wat hij voelen kon, ter wijl hij daar met haar en Tony in die lang zaam donkerder wordende woonkamer zat. Zij praatten, maar hij wist nawelijks waar over. Toen zei Tony, dat zij weg moest en zij gingen allemaal samen naar buiten in de frisse, ietwat kille Meilucht. De wolken in het Westen waren overgedreven en de bloeiende bomen tekenden zich al tegen een flets gele hemel. Weer lente, zei Tony. Nog een lente. Er was een verlangende klank in haar stem en zij zweeg plotseling met een kort lachje. Alden Blanshaw zei: Het is verrukkelijk, is het niet. Zij wendde zich tot Jim: Kan ik niet een bus nemen, zodat u mij niet naar huis be hoeft te rijden? De busdiensten zijn slecht op Zondag. Natuurlijk zal ik u naar huis rijden. Tony, kunnen we jou ergens afzetten? Tony aarzelde en een ogenblik was hij bang, dat zij zou voorstellen, om mee te rijden en met hen terug gaan. Maar toen zei zij: Neen, dank je, ik ga liever lopen. Adieu. Miss Blanshaw. Prettig u ontmoet te hebben. Breng haar eens mee voor een borrel, o: zo iets, Jim. Zij liep de oprijlaan af en hij was met met mensen wier groeiende gemeenzaam heid door een derde onderbroken is, maar Jim werd te zeer bezig gehouden door het vreemde tumult in zijn geest, om veel van de stilte te bemerken. Terwijl hij reed, kwam er één gedachte uit zijn brein naar boven: Dit moet niet het einde zijn! Dit is alleen maar het begin. Ik moet haar weerzien, maar hoe? Ik moet de zaak niet overhaasten, Na enkele ogenblikken zei hij: Ik vrees, dat het maar een verward theepartijtje was met de kinderen en met Tony, die kwam binnenvallen. Hij ving een glimp van een glimlach van haar op Het was prettig. vooral met de kinderen. Zij voegde er zachtjes aan toe: Ik vond Tony ook aardig. Zij.... Hij aarzelde en voelde hoe hij een kleur kreeg. Hij moest niet protesteren, maar hij wilde niet, dat zij zou denken, dat hij en Tony elkaar beter kenden, dan zij in derdaad deden. Zij en mijn vrouw groeiden feitelijk samen op. Zij waren veel samen voor zij trouwde en de stad verliet. En is zij nu gescheiden? Jim knikte. Zij liep van huis weg, toen zij acht tien jaar oud was. Hij was veel ouder! een soort half-professional sportsman, zeer het uitgesproken manlijke type. erg knap en zo egoïstisch als maar kan. Tony hield net uit, tot hij al haar geld er door gebracht had er. toen kwam zy via Reno naar huis. Het moet voor haar niet gemakkelijk - - - zijn geweest, om terug te komenin Alden alleen. Zij zwegen gedurende hun j Craigford. (Wordt vervolgd;,. rit naar de stad, zoals dat meer gebeurt i

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7