9 Dreigende noodtoestand bij het Lager Onderwijs Predikbeurten De kunstenaar. ASSEN Voorverkoop bij de bekende adressen Hilariüs - Foto - Kino PIANO Zilvervossen en bontmantels naar maat A COLDWAVE? Josv. Bodegraven Huwelijk IJzer hekwerk stuk?? Zaterdag 25 Juni 1949 Haarlems Dagblad Tekort aan onderwijzers en scholen Er dreigt door een tekort aan onderwijs krachten een noodtoestand bij het Lager Onderwijs, die door een tijdig ingrijpen in elk geval beperkt moet worden. Wij verzochten de heer Jr. v. d. Meulen, directeur der Rijkskweekschool te Haarlem daarover zijn mening te geven. Hij schrijft: Noodtoestand? Ramp in ons Lager Onder wijs? Inderdaad! In 1951 en volgende jaren dreigt er een wanverhouding te ontstaan tussen het aantal schoolgaande kinderen, het getal der beschikbare schoollokalen en de grootte van het leerkrachtencorps. Alleen indien deze drie gelijke tred houden, is er sprake van een normale bevrediging van de behoefte aan onderwijs. De vele tienduizenden kleine Nederlandertjes die zich in en na 1945 boven het normale aan tal baby's aangemeld hebben voor 'n plaats je in de wieg, hebben het evenwicht ver broken. Aan de hand van de geboorte statistiek en de gegevens omtrent het aan tal schoolgaande kinderen is op te maken, dat er in 1945 en daarna zoveel kinderen zijn geboren, dat in 1951 voor elke 100 kin deren die de Lagere Scliool verlaten er 110 een plaatsje in de schoolbanken zullen moe ten vinden. Het onderstaande staatje geeft het ver loop over dat en dë volgende jaren weer: komen In het jaar gaan van school op school 1951 100 110 1952 100 147 1953 100 134 1954 100 121 In 4 jaar tijds 400 512 Toeneming 28 In ronde getallen uitgedrukt bedraagt het aantal leerlingen van de Lagere Scho len in ons land thans 1.200.000. Naar het zich laat aanzien zal dit getal van 1951- 1956 stijgen tot 1.500.000. Dit betekent, dat voor ongeveer 300.000 kinderen lokaal ruimte gevonden zal moeten worden. Hét bouwen van een 8000 schoollokalen zal een zware taak zijn voor de gemeenschap, die ook o.a. vele tienduizenden woningen moet doen verrijzen. TJit de besprekingen in de gemeenteraad van Haarlem is gebleken, dat de autoriteiten van de Spaarnestad zich met het probleem van de scholenbouw reeds ernstig hebben beziggehouden, al zal het hun heel wat hoofdbrekens kosten, alle jonge Haarlemmertjes een plaatsje in de schoolbanken in te ruimen. Niet minder zorg baart het ontstellende tekort aan leerkrachten, waarvan de op lossing gezocht moet worden door de Rijks regering en. de ouders. Slechts aan de hand van de statistiek is dit probleem dui delijk te stellen. Thans geven in ons land ongeveer 23.000 leerkrachten onderricht in de Lagere Scholen. Dit getal zal moeten groeien tot 40.000 in 1956; een toeneming dus van 8000 onderwijzers en onderwijze ressen, of 1300 per jaar, natuurlijk boven de normale vervanging tengevolge van overlijden, pensionnering, huwelijk enz. Deze normale vervanging bedraagt per jaar tennaastebij 2000, zodat gedurende vele jaren meer dan 3000 onderwijzers en onder wijzeressen jaarlijks door de kweekscholen moeten worden gediplomeerd. Maar. mogen we in verband met de scholenbouw spreken van een dreigende noodtoestand, dan dreigt er niet minder dan een ramp, wat betreft het beschikbare personeel. Im mers. de nieuwste statistiek (Mei 1949) geefi aan, dat alle 89 kweekscholen in Ne derland tezamen slechts 7246 leerlingen tellen, verdeeld over 4 leerjaren. Een een voudige berekening leert ons, dat er van 1949 tot en met 1952 per jaar slechts 1700 leerkrachten de kweekscholen zullen ver laten. Er dreigt dus een jaarlijks tekort van 1500 klasseleiders, tenzij er vele 15-18 jarige jongelui van nu, met 5- of 3-jarige Middelbare School-opleiding of volledig Mulo-diploma, de kweekscholen gaan be zoeken. Het lijkt mij van het grootste be lang voor ons land, dat ouders zich afvra gen: „Ligt'er voor onze zoon (dochter) niet een taak en goede kans bij het onderwijs?" Postduif nam vacantie Een postduif van iemand uit een Duits plaatsje ten Noorden van Brunswijk is I naar huis teruggekeerd na een uitstapje naar Engeland, dat niet op het program had gestaan. Men had de duif reeds op gegeven. Aan haar pootje was de volgende bood schap in het Engels bevestigd: „Frau- lein duif heeft een klein uitstapje naar Dover gemaakt, zonder paspoort. Zij i kwam een slaapkamer binnenvliegen j en wij voedden, haar bij voor de terug- tocht. Voordat zij wegvloog legde zij j een ei in het bed". De postduif werd i verscheidene weken geleden te Kassei j losgelaten, op een afstand van ongeveer 120 km van huis. De eigenaar neemt aan, dat stormachtig weer de vogel uit zijn koers heeft geslagen. Zandvoort BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Yvonne, d. van Y. Pieksma en G. Seeuwen; Sonja, d. van Y. Pieksma en G. Seeuwen; Maria Magdalena Johanna!, d. van J van den Bos en M. S. van Turenhout; Johanna Hermina, d. van C. A. J. M. van Dooren en C. Donker. ONDERTROUWD: J, A. Mes en W. D. de Jong. GETROUWD: G. Heidebrinlc en G. G. Kerkman. OVERLEDEN: H. D. Weenink—Heida, oud 60 jaar, Haarlemmermeer Kosteloze inenting tegen pokken Op de volgende plaatsen zal op 28 Juni gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken zijn. Wijkgebouw te Hoofddorp 11 uur, dr. Bult. Wijkgebouw te Nieuw Vennep 2 uur, dr. v. d. Weg. Wijkgebouw te Vijfhuizen 11 uur, dr. Nanninga. Wijkgebouw te Bad hoevedorp 2 uur, dr. Sabel. School 9 te Zwanenburg 2 uur, dr. Sepers. School 6 te Abbenes. dr. v. Haeringen. Medische dienst op Zondag Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. Haeringen. Badhoevedorp: dr. Sabel. Jaarvergadering Toneelvereniging Gezellig Samenzijn zal op Dinsdag 28 Juni in Hotel De Land bouw haar jaarvergadering houden. Reeds thans bestaat er behalve aan ondër- wijzeressen vooral ook aan mannelijke leerkrachten voor de hogere klassen, hel voortgezet-, vak- en ULO-onderwijs eer steeds toenemende vraag. Wat het niet tijdig voldoen aan deze vraag van ons volk naar goed-onderlegde en voor hun taak berekende leerkrachten zou betekenen, be hoeft stellig niet breed te worden uitge meten. Lisse MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt a.s, Zondag waargenomen door dr. A. J. Duymaer van Twist. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Carolus Martinus, z. van C. M. M. Hoes en H. C. Huiskamp: Jan Cornelis, z. van A. A. Markusse en P. L. v. d. Kam: Johannes, z. van Th. v. Egmond en N. van Egmond: Evert Marinus, z. van A, P. v. Pelt en T. de Rijk; Cornelia Klazina, d. van P. Sprokkelenburg en K. A. Rijnbeek; Pe trus Cornelus Maria, z. van J. C. J. Slobbe en C. A. Hoogervorst; Elizabeth Gerardus Leopolda, d. van G. L. Boot en C. v. d. Voort; Francisca Maria, d. van C. v. d. Ploeg en M. J. de Groot; Ida Catharina Hubertha, d. van M. J. Wassenaar en A. J. C. Hoog straten. ONDERTROUWD: J. Kaalc en J. J. v. d. Wijngaard; Chr. Alserda en K. J. v. Dreu nen; W. Crisnich en C. Leeflang; C. v. Til- borg en J. v. Duivenboden; J. H. Ruigrok en M. J. A. Vreeburg. GEHUWD: Th. Smits en J. v. d. Weide; W. S. Casters en E. Hesseling; H. J. Gerritse en J. Hesseling; W. C. Lagerweij en J. J. Wes- selius. OVERLEDEN: Johannes den Hollander, oud 79 jaar. Uitstapje Chr. Vrouwenbond De afd. Lisse van de Ned. Chr. Vrouwen bond maakte een uitstapje naar Walcheren waar verschillende Zeeuwse bezienswaar digheden bezichtigd werden. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De.Zondagsdiensten worden waargenomen door: dr. J. Reurink, Aerdenhouts Duinweg 8, tel. 26035; dr. J. Laeijendecker, Raadhuis plein 9, tel. 28103, dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster Mans, v. Merlelaan 25, tel. 28305. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. P. v. Aalst, Rijkstraatweg, telef. 300. Hillegom Gemeenteraad De gemeenteraad van Hillegom vergadert op Woensdag 29 Juni des namiddags om 2 uur. De agenda vermeldt: Verzoek van R. Mens om eervol ontslag als onderwijzer der O. L. School; herbenoeming leden van de commissie- tot wering van schoolverzuim; verzoek van het bestuur der St. Jozef- meisjesschool om medewerking, ingevolge artikel 72 der L.O. wet 1920, voor het ma ken van een aansluiting op de gemeente lijke riolering; verzoek van het bestuur der St. Martinus-jongensschool om medewer king, ingevolge 72 der L.O. wet 1920, voor bet aanbrengen van tussenmuren in de inasselokalen; voorstel van B. en W. tot aankoop van grond van de NV F. Rijn- veld Zn. en de Erven G. H. Hermans; voorstel van B. en W. tot aankoop van grond van de firma P. J. Damen Zonen. harddraverij. De jaarlijkse kortebaandraverij van de Hillegomse Harddraverij vereniging zal ge houden worden op Dinsdag 13 September. gereformeerde kerk. Tot scriba van de Gereformeerde Kerk is in plaats van de heer H. Korbee benoemd de heer G. E. Veldhuyzen van Zanten. Tot- lid der commissie van administratie in de vacature H. Buurman werd benoemd de heer Jac. v. Vliet. collecten. De opbrengst van de Reclasserings-col- lecte bedroeg voor Hillegom 777,van de Rode Kruis-collecte 678, katholieke zwemclub. Op initiatief van de Katholieke Jeugd raad is een Katholieke Zwemclub opge richt. Woensdag 6 Juli is de oefenavond voor heren, Woensdag 13 Juli voor dames, in de Hillegomse Zweminrichting. ZONDAG 26 JUNI 1949. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Ds. G. J. Waardenburg, Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Ds. E. Pot. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Dijkhuis. Noordcr- kerlc, Velserstraat. 9: Ds. W. J. van Elden. 10.45: Prof. van Niftrik. Amsterdam. Ooster- kerk. Zomerkade. 10: Dr. H. van der Loos, Haarlem-Noord. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Dhr. Chr. Kousemaker, Kinderkerlc. 10.30: Ds. F. J. Pop, Driebergen, Jeugddienst Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Mw. S. M. de Milde-Kapteijn, Kinder- kerk. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Diacones- senhuis, Hazepaterslaan 4.15: Ds. G. J. Waar denburg. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Oost, Wijkgebouw Oosterkerk 10: Jeugdkapel, Ver. van Vryz. Hervormden Jacobstraat 6, 10.30: Ds. J. Heidinga. Stads- Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist, Gouda. Zang Adr. Pape, 6.30: Openluchtsamenkomst Kruisweg-Parklaan. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. W. Dubbeldam, Evang. te Rotterdam. 5: Dhr. Joh. v. Oost veen, Evan- gelisatièsamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. studenten uit Beatenberg. Opwekkings samenkomsten, Zuiderkapel, Zuiderstr, 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma. Evang. te Amsterdam. Zang door Adr. .Pape. Vrye Evangel. Gemeente, Bakeness^rggracht. 9.30 en 5: L. Neerings. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. Zand, Delft. O. R. G. Centrum 10.30: Ds. A. R. de Jong". Evang. Luth. Gemeente, Witte Heren straat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. van Brakel, van Baarn Remonstr. Gereform, Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Herfst, Geref. Kerk. Kloppcrsingel- kerk. 10: Prof. Dr. S. U. Zuidema, te De Bilt 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Prof. dr. S. U. Zuidema. Geref. Kerk, Begijnhof kapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63. Dins dag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47 Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Christ. Gei"ef. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Park laan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeug'dsamenkomst (geb. Salem). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst Pinkster Evangelisatie, Wolstraat 7. Zater dag 8: Openluëhtsamenkomst Parklaan hk. Kruisweg. Zondag 10 en 7: Volle Evangelie- p»ediking. Vergadering van Gelovigen, Jans straat 85. 10: Samenkomst. CBroodbreken) Conferentie voor alle Gelovigen, Jansstr. 85. Vrijdag 8: Samenkomst. Zaterdag 3 en 8: A. Ramakers en K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22.' 10 en 5: Samen komst. Gemeente Gods, Jansstr. 85. 10: Sa menkomst. Gemeente van Christus, Jansstr. 85. 10: Eredienst en Preek. 8: Avonddienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. O. Gracht 47. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11,15: Engelse Taal, Hersteld Apost. Zendingskerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeen te, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-beweging, Nassauplein. 11: Dienst Ned. Ver. v. Spiritsten „Harmonia". Jansstr. 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. De Koelen- smid-v. d. Staay, Amsterdam. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag geen zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakcrk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. M. G. Blauw, van Overveen,. 7: Ds. G. Koch. Immanuëlkcrk 10: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds, G. K. v. d. Horst. Ver Doopsgez. Gem., in "de Noorderkapel, Minahassastraat 10.30: Ds. Hoëlcema. Geref. Kerk, Noord-Sehoter- kerlt. 9 en 1-0.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Willielminaplein 10: Ds. F. R. A. Hen- kels. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Adr. Oskamp. Chr. Lyceum (ing. van Merlenstr.) 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Prin- sessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugdgcboüw a. d. H. Dreef 10: Jeugdkapel Dhr. R. Oostra Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P J Richel Koediefslaan. 10: Prof, Dr. G. C. Berkouwer 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10:- Ds. J. E. Drost. Bevest. van een ouderling. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. van Biemen uit Bentveld. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. 7: Ds. P. W. Spruyt, Leiden. Jeugddienst Kerkkoor. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: 'Prof. Dr. G. Sevenster, uit Leiden. 9: Jeugdkapel 12 j. e. o. „Maranatha", Don- kerelaan, 11.45: Zondagsschool 5 j. e. _o. „Jeugdhuis", Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema, Schapenduinen, Brederodelaan 57. Donder dag 8: IT. v, d. Brink. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.45: Ds. G. S. Oegema, van Zutphen. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag" 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch, de Bcus. 10: Jeugdkapel in „Irene", hoek Elswoutslaan, 19.45: Zondagavondstilte voor Vereniging van ten onrechte gedetineerden Adres aan de regering Het bestuur van de „Landelijke Vereni ging van ten onrechte gedetineerden" (T. O.G.-actie), welker doelstelling' luidt: „de behartiging der morele en materiële be langen van hen die na de bevrijding ge detineerd zijn geweest, doch wier abso lute onschuld door authentieke gerechte lijke bewijsstukken is gebleken en er kend", heeft zich met een adres tot de minister-president, de leden van de Raad van State en van de Staten-generaal ge wend. In dit adres spreekt het bestuur zijn te leurstelling uit over het door de minister aan de Tweede Kamer aangeboden wets ontwerp tot toekenning" van een tege moetkoming aan ten onrechte gedetineer-, den en uit zijn bevreemding er over, dat de -minister bij het ontwerpen van deze wet is uitgegaan van een vergelijkende be schouwing met de gewone rechtspleging. Het bestuur meent dat deze vergelijking in geen enkel opzicht gerechtvaardigd is en dat de ten onrechte gedetineerden niet voldaan kunnen worden met een tege moetkoming doch recht hebben op een volledige schadeloosstelling. Het bestuur besluit met de eis, dat van regeringswege bekendmaking der volledi ge rehabilitatie zal volgen en dat de moge lijkheid wordtopengesteld om onbillijk heden in de zuivering van de ten onrechte gedetineerden alsnog nader te bezien. Voorts verzoekt het bestuur een bijzon dere raad van rechtsherstel in het leven te roepen en een commissie in te stellen die tot taak zal hebben contact met de ten on rechte gedetineerden te onderhouden. Nederlands circusartist overleed na val De Nederlandse circusartist Antonius Verkerk, die Maandagavond bij. een repe titie voor een balanceernummer op de motorfiets een val van zes meter maakte, is gisteravond in een ziekenhuis te Stock holm overleden. Sport in 't kort STRAF ArOOR ZWITSERSE ZWEMBOND GEHANDHAAFD. Het bestuur van de Zwitserse Zwembond heeft aan de vereni gingen een mededeling .doen toekomen, dat de F.I.N.A. het verzoek van Zwitserland, om de schorsing, welke tot 1 October van kracht is, op eeh vroegere datum op te heffen, heeft afgewezen. De Zwitserse zwem- clubs kunnen tot die datum dus geen con tact opnemen met buitenlandse zwemver enigingen. Prot. Overveen, voorafgegaan door Zang bijeenkomst, ,aanv. 19 uur i. d. kerk aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10: Ds. W. Fijn van Draat. 5: Ds. A. v. d. Weg, Bussum. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. Voorber. H. Avondmaal. 7: Ds. G. A.'den Hertog, A'dam, Jeugddienst. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Lieve. H. Doop. 7: Ds. Salverda. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. J. Breeuwsma. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds. J. v. d. Vlugt, em. pred. Bloemendaal. 6.30: Ds. J. Breeuwsma Bethel. 10: Ds. M. M. de Jong RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk, Reigerstraat. 10: Ds. C. J, Mei link. 7: Ds. G. W. IJzerman. Geloof- en Lief- dekerk. Lijnden 10: Ds. G. W. IJzerman. 7: Ds. C. J. Meilink. Rehobotli, Nieuwe Meer- djjk, 10: Eerw. Hr. W-. G. J. Koudstaal, Am sterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Salverda, H. Avondmaal. 7: Dhr. A. C. Brö- rens, Dankzegging, e SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. Klein Wassink, Alkmaar. Medew. van Kapelkoor. Dè Toorts. 10: Ds. E. Pot. Haar lem. Ned. Herv. Kapel. 5: Dhr. H. W. Hof meester, Hilversum. Prov. Ziekenhuis. 10.30: Herdenkingsdienst t. g. v, h. jubileum v. h. Ziekenhuis, Ds. Mudde. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris- SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop en Voprber. II. Avondm, West. Kon Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon H, Avondmaal 5: Dezelfde. Dankzegging H. Avondmaal. i ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru, Bevestiging ouder ling, Voorber. H. Avondmaal. Gezamenlijke dienst met Vrijz. Hervormden. 7: Ds. E. Sa- raber. Voorber. H. Avondmaal. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter, Voorber. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Ned. Prot. Bond. Brugstr. 15. Geen dienst. Gezamenlijke dienst in de Ned. Herv. Kerk. Ned. Chr. Ge meenschapsbond, in „Ons Huis". Dinsdag 8: J. Dammuller, Evangel, te Alkmaar. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Mis sen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof in de week om 7 en 7,45 n.m. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. Mr. G. A. Alma. Geref. Kerk 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de. Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Kort verhaal door Bram Brehema Wiegerans senior en Wiegerans junior leven op voet van oorlog. Het is de steeds opnieuw weer tot uiting komende strijd tussen oud en nieuw, conservatief en pro gressief, antiek en modern. Maar de kwestie Wiegerans heeft daarbij nog een speciaal tintje, dat ontleend is aan de in het leven eveneens vaak voorkomende tegenstelling tussen de schrale, droge, slechts in concrete zaken denkende geest en het begenadigde, rijk met fantasie geladen, artistieke brein. Het is het noodlot der familie Wiegerans, dat deze catastrophale tegenstelling zich openbaarde in haar kleine gemeenschap want de huiselijke vrede is wreed.-verbro ken. Maar het geval is interessant en leer zaam genoeg om te worden gelicht uit de discrete beslotenheid van het familieleven en het tot stichting en geestelijke verrij king van velen aan de openbaarheid prijs te geven. Wiegerans senior is een hartstochtelijk en vaardig smalfilmamateur. Met de zorg vuldige systematiek van de boekhouder be oefent hij deze kunst echter op streng af gemeten, vaste tijden, namelijk gedurende zijn veertiendaagse vacantie en de wijze waarop hij het apparaat hanteert, kenmerkt zich door diezelfde systematiek: ik heb ieder jaar weer een onbegrijpelijk-ver- velende en slaperige avond, dat is wanneer ik als vriend der familie op>de première dei- vacantiefilm word uitgenodigd. Dit jaar echter is die a-vond voor mij een da verende, onvergetelijke sensatie geworden, en ik krijg tranen van ontroering in mijn ooghoeken als ik mij de gewaarwording herinnei', die mij op deze laatste smalfilm gala-avond heeft bestormd. Doch dit even terzijde gelaten. Hoe zal ik de vacantiefilms van papa Wiegerans beschrijven? Het licht wordt uit gedraaid, nadat papa in zijn hemdsmou wen urenlang aan het projectie-apparaat heeft gemorreld en ma duizendmaal heefl gezucht „Wat heeft dat ding nou?" Het ap paraat snort behagelijk. Op het witte doek bliksemt een onweer van snelle zigzagstre- pen voorbij, en dan „Op vacantie" staat er te lezen drie minuten later staat er nog hetzelfde en de toeschouwer kijkt met be langstelling alsof hij die woorden nog nooit gedrukt heeft gezien. Dan wordt het doek- vlak gevuld met een huisdeur. Zij gaat open. Ma komt er uit., kennelijk moeite doende om niet naar de filmende pa te kij ken. De kinderen komen buiten, koffers sjouwend en lachend zonder naspeurlijke reden. Titel: in de trein. Een dampende locomotief, ma en de kinderen uit het raampje, een stationchef, pl-otseling een kijkje uit liet raam naar een voorbijglijdend landschap. Een man is aan het hooien. Een koe graast. Titel: we zijn er! De film laat zien dat we er zijn. Titel: ons hotel. De film geeft het gebouw ten voeten uit, tien mi nuten lang". Titel: een regenachtige dag. De familie met mistroostige gezichten vooi een natte ruit. En zo gaat dat door, tot ik wak ker schrik en bedenk, dat ik me gereed heb te maken voor een compliment aan pa voor zijn prachtig geslaagde film. Pa glun dert, ma staart hem bewonderend aan, zus lief schenkt thee'en Wiegerans junior zit zwijgend en somber te peinzen. Waarom? Ik stond er nooit bij stil, doch nu, na de catastrophe, begrijp ik het. Wiegerans ju nior is een groot man geworden in mijn ogen. Er hing een dreigende stemming bij mijn aankomst in de familiekring op de laatste filmgala-avond. Allen zwegen. Ma keek droevig en verongelijkt, pa woedend en wraakgierig. „Je zult me moeten excu seren", zei hij met een grafstem, „als ik je ditmaal geen goede film kan laten zien. Die zoon van mij (hij knarsetandde) heeft het bestaan mijn film te verruïneren en te verpesten. Hij heeft het geval in stukken geknipt en op beestachtige manier aan el kaar geplakt. Het is een schandaal. Ik zal je laten zien, wat de jeugd van tegen woordig vermakelijk vindt Het licht ging uit, het onweer passeerde. Titel: Op vacantie! Een gesloten deur een deurknop die langzaam verandert in het verlegen gezicht van ma een hand die haar bij de neus grijpt en een slag om maakt, zodat men denkt: die is er af. Een close-up van zus, die knipoogt klaar blijkelijk naar een jongmens dat met een schillenkarretje passeert. Een opname van pa, langzaam overgaand in. -de gestalte van een grazende koe. Een voorbijglijdend landschap, een hooiende man die zijn hand opheft en zwaait. Onmiddellijk daarop zwaait ma enthousiast terug. Opname van pa, die achterdochtig naar ma krijkt. Pa's gezicht verdwijnt in een donkere wolk, waaruit een bliksemflits schiet. Ma kijkt verschrikt en trekt haai' mond wijd open, als in panische schrik. Pa zwaait een bijl. Een politieagent komt met snelle stappen naderbij. Op een lange, eenzame landweg ziet men pa snel wegstappen. Een meertje. Pa doet zijn jasje uit. Hoog spat het wafer op. Mensen in een roeibootje zoeken blijk baar naar een drenkeling. Opname van zus met een zakdoek voor haar gezicht. "Wui vend riet, dat langzaam verdonkert Het licht ging aan. De familie Wiegerans, voor zover aanwezig, zuchtte in koor Ik mompelde iets, ik weet niet wat, en stond tien minuten later buiten. En ik herinner me, hoe ma nog zei terwijl ik wegging: „En ik kan me niet herinneren, dat ik naar die akelige man op dat weiland ge zwaaid heb. (Nadruk verboden) Mening van Amerikaanse journalisten over Indonesië NEW YORK, 25 Juni (ANP-Aneta). De artikelen van de 15 Amerikaanse jour nalisten, die thans een bezoek aan Indo nesië brengen, leggen tot dusver alle het zwaartepunt in het vraagstuk van het com munisme. W. H. Newton van de Scripps-Howard schrijft uit Banka in „World Telegram": „De republikeinen treffen thans voorberei dingen om de strijd tegèn de Nederlanders te beëindigen. Het ziet er naar uit, dat zij voor een veel ernstiger en dodelijker strijd met de communisten staan. Het vooruit zicht is niet bemoedigend. Er zijn in Indo nesië duizenden gewapende communisti sche g'uerillastrijders, en niemand weet hoe groot hun aantal is. Volgens president Soekarno spelen op het ogenblik de Neder landers de communisten in de kaart door zijn terugkeer naar Djökja te vertragen. Hij is niet bevreesd dat de communistische guerillabenden 'in de omgeving van Djokja hem enige moeilijkheid .van betekenis zul len bezorgen en volgens hem zijn er in dit gebied niet meer dan ongeveer 300. In De cember heeft hij gezegd, dat er bij de nade ring van de Nederlandse troepen ongeveer 30.000 communisten uit de verschillende republieinse gevangenissen waren losgela ten. Als het döor Soekarno genoemde getal juist is en er inderdaad slechts een drie honderd communisten over zijn, ligt er een sluier van geheimzinnigheid, over het doen en laten vaii de anderen". B. D. Hulen schrijft uit Djokja in de New York Times van Vrijdag: De toestand in de republikeinse hoofdstad is aan de vooravond van het terugtrekken der Ne derlandse troepen rustig doch gespannen door de aanwezigheid van de ongeregelde benden uit de stad. Volgens betrouwbare inlichtingen bestaan deze benden uit een samenraapsel van communisten en bandie ten en valt hun sterkte niet te bepalen. Een bewijs van de heersende spanning is wel, dat de militaire waarnemers van de UNCI voor het eerst sedert hun werkzaam heden hun diensten gewapend verrichten. Volgens de mening van ervaren neutrale burgerlijke waarnemers zal er waarschijn lijk geen chaos ontstaan zolang de Neder landers in Djokja zijn en zullen de com munisten niet onmiddellijk na hun ver trek de stad binnentrekken. Deze waar nemers verwachten een rustig verloop van de ontruiming door de Nederlanders. Hetgeen echter naar hun mening na ver loop van enkele weken zal worden gevolgd door gevechten als een gevolg van de acties van onverantwoordelijke gewapende elementen. Ch. Gratke, buitenlands redacteur van de Christ. Science Monitor meldt: President Soekarno gaf uiting aan zijn vast geloof, dat door het ontbreken van een volkslaag van proletariërs in Indone sië en door het feit, dat de Islam de over heersende geloofsrichting is, deze eilanden geen vat bieden voor het communisme, en dat zijn regering wat er in Indonesië aan communisme bestaat, er onder zal kunnen houden. Of echter deze zwakke handen de komende verantwoordelijkheid, bij het ontbreken van vaardigheid en ervaring, zullen aan kunnen, zal nog moeten blijken, maar het is het voornemen der republi keinen, het te proberen. Italiaanse duikers bij het wrak van de „Roermond" Later werd nog gemeld: Dë duikers die op de zeebodem bij Bari op zoek zijn naar het wrak van de „Roer mond" hebben een deel van de vleugel ge vonden. Zij zijn er thans zeker van in grote trekken te weten waar het wrak zich be vindt. De identificatie van de slachtoffers wordt vertraagd door het ontbreken van identi teitspapieren. De autoriteiten wachten verderë beschrijvingen van familieleden af. Wegenwacht assisteert bij Engelse invaliden-rally Maandagavond 'arriveren te Hoek van Holland de deelnemers aan de rally naar. Zutphen, welke de Engelse „Invalid tricycle Association" op Dinsdag 28 Juni heeft uit geschreven voor gemotoriseerde invalide wagentjes. De A.N.W.B.-wegenwacht zal aan deze rally haar medewerking verlenen en reeds Maandagavond op de kade aanwezig zijn om behulpzaam te zijn bij het uitladen der ruim veertig motorcars. De rally-deelnemers blijven die nacht aan boord om Dinsdagmorgen te zeven uur te starten voor de reis naar Zutphen. Zowel op deze rit aïs op de terugtocht, welke op 6 Juli wordt aanvaard, zal de Wegenwacht de deelnemers-stoet bege leiden. Prins Bernhard woont begin der vlootmanoeuvres bij Op uitnodiging van de Britse marine autoriteiten zal Prins Bernhard in zijn. functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Marine het begin van de vlootmanoeuvres der Westelijke Unie bij wonen. Op 3 Juli vliegt de Prins van Soester- berg naar het vliegveld Culdrose bij Pen- zance. Daarna begeeft de Prins zich aan I boord van ITr. Ms. „Tromp", die daar voor anker ligt. Vervolgens gaat de Prins naar het vlaggeschip van de vloot, de „Impla cable". De Prins blijft tot de volgende morgen aan boord en vliegt daarna naar Ports mouth. Hier zal hij in het hoofdkwartier van de commandant van Portsmouth het begin van de operatie „Verity" gadeslaan op een enorme kaart, waaróp de bewegin gen van de vloot met miniatuurmodellen worden gevolgd. Des middags keert de Prins naar Neder land terug. Uitvinding welke voor blinden van belang is De heer Marius den Outer te Rotterdam heeft een nieuwe machine geconstrueerd voor blinden de zogenaamde dobiograaf. Door deze vinding worden moeilijkheden bij het aanleren van het lezen van braille schrift tot een minimum beperkt. Voorts heeft de heer Den Outer een stenografie- stelsel gepubliceerd. Naar de uitvinder beweert zou het be langrijk korter zijn. dan andere systemen en minder tijd"tot aanleren vereisen. Zweefvlucht van 130 kilometer De zweefvlieger W. Kruithof van de vliegclub Teuge (O.) der Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft Vrijdag de langste overland-vlucht met een zweefvliegtuig gemaakt van dit jaar. Kruithof vloog met zijn „Grunau-baby", van het vliegveld Teuge tot over de Bel gische grens. Hij landde zeven kilometer ten Zuiden van Zundert, na een afstand van 130 kilometer te hebben afgelegd. Hiermede heeft deze vlieger zijn eigen jaar-record verbeterd, dat hij vestigde op 1 Mei met een vlucht van Teuge naar Ulicoten (Baarle-Nassau), een afstand van 118 kilometer. Deze laatste vlucht van 130 kilometer behoort tot de langste, die de Nederlandse vliegers na de oorlog hebben gemaakt. Het Nederlandse 'record staat echter nog altijd op naam van de thans in KLM-dienst zijn de vlieger Koch, die in Augustus 1939 met een zweefvliegtuig een afstand van 240 kilometer aflegde. Beverwijk Bloemkool-lawine op de groenteveiling De groentemarkt verwerkte de afge lopen week buitengewoon grote hoeveel heden bloemkool. De prijzen waren laag en varieerden van 6-25 cent per stuk. Sla komt thans ook in flinke partijen aan de markt en noteert van 2-6 cent per krop.; Bespeen heeft zich in prijs geruime tij dl goed gehouden, maar daalde van 25 naar 15-18 cent per bos. Voor het overige be-j perkt de groente-aanvoer - zich tot kleine partijtjes. Doppers gingen tot 60 cent per kg, peulen brachten het tot 84 cent per kg. Snij- en sperciebonen draaiden nog rond de 150 cent per kg en het aanbod vani komkommers en tomaten is nog klein. j Enkele doosjes frambozen brachten het tot 65 cent, aardbeien op de groentemarkt] varieerden van 190-250 cent per slof. Zomerkinderen ter bloemenmarkt.] Op de bloemenveiling is iedere markt dag een grote aanvoer. Van de voorjaars bloemen verdwijnen al weer verscheidene soorten en er komen steeds nieuwe zomer bloemen bij. Engelse irissen zijn nog steeds aanwezig en werden voor 30 cent per bos verkocht; pioenen raken al weer over hun hoogtepunt heen, maar zijn nog heel goed te plaatsen. Alstroerneria's komen in steeds groter partijen en dalen daardoor iets in prijs! Toch brengen zij het gemiddeld nog tot de 50 cent per bos. Gladiolen zijn er nog steeds in kleine partijtjes en ook het aanbod van lelies blijft gering. OFFICIËLE PUBLICATIE TEERPRODUCTEN In verband met de samenvoeging per 1 Juli a.s. van het Rijksbureau voor Teerpro- ducten met het Rijksbureau voor Chemische en Pharmaceutische producten deelt laatst genoemd Rijksbureau mede: tot 1 Augustus a.s. blijft de behandeling van de zaken teer- producten betreffende onveranderd ge schieden aan het adres Huygenspark 3839, 's Gravenhage. Aanvragen voor in- of uit voer, correspondentie enz. inzake teerproduc- ten dienen daarom tot die datum aan genoemd adres te blijven gericht. TT JULI hooghalen GR. HOUTSTRAAT 102. Tel. 10866 Alles voor foto amateurs. En goedkoper. Z. g, a..n. EIKEN Otto Miihler, te koop aange boden. Prijs billijk. Bij de vakman Walter, Hooimarkt 24, Haarlem, Betaling kunt u regelen. Br. no. 3454 AUTOPNQEVAL Zeq nimmer dalgsbeurt rapid Want hieris (raak zoals lizitt Onverzekerd wat een 5TR0P ^'draait voor aldic Schade® Auto- en Motor- verzekeringen ak< Assurantie Kantoren Associatie Fa. F. H. JANSSEN, Tel. 19635. Molenaerstraat 25, Haarlem Bijk. Zeeweg 317, IJmuiden. Ja, maar van Molendijk's kapsaions SANTPOORTERFLEIN X Haarlem Tel. 19706 RIDDERSTRAAT 3 Telef. 13237 Koopt net gedragen Kleding, Meubelen, Schoenen enz. te gen goede prijzen. HOE DENKTUOVER DE VACANTIE- SPREIDING? Wij zijn er sterk vóór! Weet u waarom? We krijgen nu al dat ex tra wasgoed van uw logeer-gasten over een langere periode verspreid, zodat we er de vanouds-bekende „RHEE"-zorg aan kun nen besteden. U zult eer inleggen met WASSERIJ Blekersvaartweg 55, Heemstede. Tel. 28201. Alleenst. dame w. kennism, met net persoon, ong. 45 j. Brieven, liefst met foto, on der nr. 1252, G. ALDERS ZN. JAN STEENSTRAAT 39

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8