Haarlems Dagblad Ontruiming van Djokja verliep vlot en ordelijk Nakaarten Een dode opde„Kota Inten" Vrije prijzen Tsjechen verdreven politie die hun geestelijken kwam arresteren „Blokkade van communistische havens in China is onwettig" De „Edam" bracht een droeve last van Bari naar Schiphol 63e Jaargang No. 19281 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713,10132. Donderdag 30 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prctbtc l^aartcmstbe Courant (Inno iéf 6) Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees IN MOSKOU zijn ze weer eens aan het nakaarten geweest over de oorlog en dat in de bekende trant. Volgens de Russische leiders zou Rusland en Rusland alleen de wereld gered hebben van de Nazi's. Achter een IJzeren Gordijn, onder een dictatuur, kan men de mensen heel wat opdissen. Het wordt toch (veiligheidshalve) niet tegen gesproken. Aanleiding tot de jongste pro paganda is de herdenkingsdag van Ruslands intrede in de wereldoorlog veroorzaakt door Hitiers aanval geweest. Men zal zich herinneren dat die pas plaatsgreep op 22 Juni 1941 en dat voor die datum, een jaar lang, Engeland alleen tegenover de Duitse a^gressie heeft gestaan. Welnu, de Moskouer lezing is dat Hitier al in Juni 1940 besloten had Rusland aan te vallen dat in Augustus 1939 een verdrag met hem gesloten had en hem in hetzelfde najaar hielp tegen de Polen en dat de hele histo rie van Engelands isolatie in het jaar 1940 1941 slechts „een legende" is. De aanval len van het Luftwaffe op Londen en vele Industrie-centra van Engeland hadden hele maal niet ten doel zeggen de Russen om een invasie voor te bereiden. Neen, Hit- Ier wou alleen maar de Engelse regering .tot overgave nopen. Hij dacht dat Chur chill meteen zou capituleren als hij Enge land uit de lucht aanviel. En dat zou Chur chill ook gedaan hebben zeggen de lei ders in Moskou als het Engelse volk niet zo vastberaden was geweest om weerstand te bieden. De Manchester Guardian, deze dingen citerend uit de reeks artikelen en radio betogen, waarop Moskou's machtigen de Russen onthaald hebben, zegt dat men deze grappige voorstelling van de figuur-Chur- chill als een soort mop kan voorbijgaan, maar dat de verdraaiing van de feiten zo merkwaardig is. Men moet er inderdaad in Moskou wel op rekenen, dat het Russi sche publiek niet het flauwste begrip van een persoonlijkheid als die van Churchill heeft en bovendien geen notie van de gebeurtenissen in de oorlogsjaren om te kunnen hopen dat dergelijke onzin geloofd wordt. Ge ziet de oude leeuw al, bibberend van schrik bij de eerste de beste luchtaanval, op weg naar een kabinetszitting waar hij onmiddellijke overgave wil voorstellen. Maar zijn chauffeur.- en de Bobby op de hoek van Downing Street en de postbode die net voorbijkomt zeggen hem op het laat ste ogenblik: „Doe dat nou niet, Winston, vat nou maar moed, wij willen ons liever ver zetten. Vooruit nou maar. Hup." Nu, dan Iaat hij zich bepraten. Zo stellen ze in Moskou de zaak voor. Waarom Hitier zolang doorging met bom men op Engeland te gooien toen Churchill niet capituleerde wordt niet duidelijk. De Manchester Guardian merkt op, dat Molo- tof's telegram van gelukwens aan Hitier, waarin hij hem feliciteerde met zijn prach tige successen, ook niet in herinnering is gebracht. Maar wel heeft Moskou de Rus sen laten weten, „dat de bedreiging van En geland niet werd weggenomen door Chur chill's legendarische Battle of Britain, maar door de ver-vooruitziende heldenmoed van de Sovjet-Unie en door de heldenmoed van het Russische volk." Het Engelse blad noemt dit een onbeschaamdheid. Het heeft er alle reden toe. Dit is de juiste term. Ten aanzien van de Westelijke invasie in Frank rijk in Juni 1944 heeft Moskou de Russen voorts verteld dat de Engelsen en Ameri kanen na hun landing gedurende twee maanden „de pas markeerden,, en slechts trage en tot niets leidende actie tegen zeer onbeduidende Duitse strijdkrachten onder namen". Hun materiële hulp aan de Russen was nietig geweest. „Welk een verwrongen en zieke geest hebben deze Russische leiders", zegt het Engelse blad. Ik zou liever iets anders wil len zeggen. Namelijk dat in 't Westen noch de regeringen, noch de publicisten op welk terrein ook ooit hebben ontkend dat het Russische aandeel aan de oorlog sinds 22 Juni 1941 van grote betekenis is geweest voor het behalen van de overwinning op de Duitsers. Dat is dus het treffende ver schil tussen de publiciteit hier, die vrij is en de Russische die van boven af wordt opge legd en gedicteerd. Amerikanen, Engelsen, West-Europeanen van het vasteland ver zwijgen niets in deze dingen en verdraaien de feiten niet. Onze volken weten wat er in de oorlog in waarheid gebeurd is. Dat het Russische volk geweldig gevochten heeft en zich grote offers getroost, dat Rus land zwaar geleden heeft door kolossale verhezen aan mensenlevens en verwoesting op grote schaal, is ons eveneens allen be kend. Het Westen verdraait de feiten niet; het heeft ze altijd tenvolle bekend ge maakt. Het kan zich dat- ook veroorloven^ Het opvallende in deze zaken is, dat de Russische regering zich het kennelijk niet kan veroorloven. Zij is, zoals dat altijd in dictatoriaal-geregeerde landen het geval is geweest, onderworpen aan haar eigen dic tatuur. Zij moet werken met methoden van zulk minderwaardig allooi omdat zij die blijkbaar nodig heeft tot handhaving van haar macht. Het heeft geen zin ons over deze dingen op te winden. Wij weten wat in werkelijk heid is geschied. Wij kunnen door dit soort actie alleen gesterkt worden in ons ver trouwen in de democratie van het Westen en met name in het vrije woord, de vrije meningsuiting. R. P. Italiaanse neo-fascisten roeren zich Zeshonderd afgevaardigden van de neo fascist ische „Italiaanse sociale beweging" (M.S.I.) hebben gisteren de eerste bijeen komst bijgewoond van het tweede jaarlijk se congres van hun partij. De leider der partij, Giorgio Almirante, parlementair af gevaardigde en voormalig secretaris van een van Mussolini's ministers, beweerde, dat elke week honderden jonge Italianen zich bij de partij aansloten. De partij, die thans vijf zetels in het parlement telt, heeft gestadig winsten geboekt bij de regionale verkiezingen in het afgelopen jaar, zo zei hij. Een der eerste daden van de afgevaardig den voor het merendeel jongelui in hemdsmouwen was de verkiezing van Luigi Filosa, die de vorige week wegens „fascistische staat van dienst" voor de oor log uit de Kamer van Afgevaardigden ver bannen werd, tot voorzitter van 't congres. Over Italië's aandeel in de oorlog zei Fi losa: „Wij wilden winnen en wij verloren alleen door tegenslag". Minister Van Maarseveen, op thuisreis: „Souvereiniteitsoverdracht .voor 1950 mogelijk" De stad Djokja is gisteren door de Neder landse troepen ontruimd. Des ochtends be gon de ontruiming met het wegtrekken van de T-brigade uit de aan de Zuidelijke stads rand gelegen militaire posten. De troepen zijn afgemarcheerd in de richting van Ma- gelang en nemen nu stellingen in tussen deze stad en Djokja. Vandaag vindt de laat ste fase van de ontruiming plaats, waarbij de Nederlandse troepen zullen worden te ruggetrokken naar definitieve, buiten d< residentie Djokjakarta gelegen stellingen De ontruiming van de stad geschiedde vol gens plan en zonder incidenten, zo meldt Aneta. De wegtrekkende Nederlandse troepen werden op een afstand van circa 300 meter gevolgd door manschappen van de T.N.I. Volgens mededelingen van militaire waar nemers verscheen de sultan, na contact verkregen te hebben met T.N.I.-troepen, gekleed in khaki-uniform met de onder scheidingstekens van republikeins generaal. De stad bood de hele dag volledig een dode aanblik; alle winkels waren gesloten met blinden voor de ruiten. Journalisten protesteren. Uit Batavia heeft de verenigde dagblad pers, omvattend de Indonesische, Chinese en Europese pers, aan de sultan van Djokj. een telegram gezonden, waarin verzocht wordt om onmiddellijke intrekking van diens verbod tot toelating van Nederlandse journalisten in Djokja. „Het verbod brengt een juiste nieuwsvoorziening in gevaar; de journalisten aanvaarden eventueel het risi co", zo wordt gezegd. Minister Van Maarseveen huistoe. BATAVIA, 29 Juni (Aneta). Minister Van Maarseveen is thans met de Constel lation „Gouda" naar Nederland vertrokken. In antwoord op de vraag of hij gelooft, dat de overdracht der souvereiniteit voor het eind van 1949 mogelijk zal zijn, ant woordde de minister bevestigend. Op de vraag, of hij in de Tweede Kamer een verklaring zal afleggen, zeide de heer Van Maarseveen, dat zulks na zijn terug komst in Nederland zal worden bepaald na overleg met het kabinet en de voorzitter der Kamer. De -minister deelde verder mede, dat hij in de 10 dagen van zijn verblijf in Indone sië getracht heeft, zo intens mogelijk kennis te maken met de Indonesische samenleving in al haar aspecten. Hij zeide verder, in het bijzonder te zijn getroffen door de toewij- Gevaar voor pokken-import wordt gevreesd Aan boord van het troepentransportschip „Kota Inten", op weg van Batavia naar Nederland, hebben zich vier ziektegevallen voorgedaan, die zeer sterk aan pokken doen denken. Drie zieken zijn opgenomen in een ziekenhuis in Aden. Helaas is één pa tiënt reeds voor Aden overleden. Alle maatregelen zijn getroffen, opdat de ziekte zich niet zal uitbreiden aan boord. Alle opvarenden zijn opnieuw gevaccineerd, een militaire arts en een hoogleraar in tropi sche ziekten vliegen naar Egypte om de medische staf aan boord te versterken. Dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid deelde mede, dat „er geen reden tot ongerustheid is". Toch blijkt thans duidelijk, aldus dezelfde hoofd inspecteur, „dat Nederland bloot staat aan het gevaar van import van pokken". Dringend wordt aangeraden aan hen, die door hun werkzaamheden met poklijders in aanraking kunnen komen, zich zo goed mogelijk te beschermen. Dit kan geschieden door zich te laten herinenten. Zij die vroe ger reeds één of meermalen zijn ingeënt, doen verstandig zich nu weer aan die be handeling te onderwerpen. Bij herinenting is het gevaar van de zogenaamde postvac cinal hersenontsteking vrijwel nihil. Tot de categorieën aan wie herinenting wordt aangeraden behoren behalve artsen en verplegenden allen die hun werk in de havens en vliegvelden hebben: havenar beiders, haven- en rivierpolitie, loodsen, douane-ambtenaren, handelaren, die aan boord van schepen komen en anderen. Familieleden van uit Indië repatriëren- aen wordt aangeraden zich ook te laten herinenten. Kinderen, ouder dan 1 jaar, die nog nooit zijn gevaccineerd moeten zich nu nog niet laten vaccineren. Inenten van kinderen onder het jaar wordt nog eens zeer dringend aanbevolen. De familieleden van de vier personen bij wie pokken zijn geconstateerd cn van wie inmiddels een is overleden, zijn op de hoogte gebracht. ding van en de geest en de discipline onder de Nederlandse strijdkrachten en onder de bestuursambtenaren die onder zeer moei lijke omstandigheden het bewijs hebben geleverd, dat Nederland en Indonesië on voorwaardelijk op hen kunnen bouwen. „Mijn besprekingen met de republikeinse autoriteiten en leden der B.F.O. hebben mij de overtuiging gegeven dat het inzicht al gemeen wordt, dat de huidige moeilijk heden door gemeenschappelijke krachtsin spanning kunnen worden overwonnen, om op korte termijn te worden besloten door de overdracht der souvereiniteit, die Indo nesië zijn onafhankelijkheid zal geven en de traditionele goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, zowel in het ver band der tfhie als daarbuiten, zullen be stendigen." (Bij beschikking zijn de prijzen van vele rubber artikelen, hui den, vellen leer en dierlijk haar voortaan vrij). Gaandeweg (de stop weggaande) Komen heel wat prijzen vrij, Zo'n vermindering der bestaande Teveel voorschriften maakt blij Nu zijn het de rubberbanden Van de meest verscheiden soort. Materialen, allerhande, Zolen, hakken, enzovoort. Daarnaast huiden, vellen leder, Haar, behalve schapenwol, Zo'n bericht verheugt ons weder, Maakt ons meer vertrouwensvol. Als 'k van rubber iets wil kopen, Laat ons zeggen na een week, Wil ik echter vurig hopen, Dat de prijs niet. rekbaar bleek. Huiden koop ik uiterst zelden, 'k Hoop, als 't er van komen mocht, Dat óf 't huidig peil blijft gelden, Of 't goedkoper wordt verkocht. Wat het leer betreft mag 'k wensen, Dat de prijs ook daar wat daalt, Of althans niét door de mensen Straks meer leergeld wordt betaald. Dierlijk haar ga ik nooit halen, Slechts voor andren hoop ik hier, Die 't wel kopen en betalen, Ook dat worde niet tedier. P. GASUS. Meer hoop op uitweg uit Europese betalings-crisis Compromisvoorstel van Spaak schijnt goede kans te maken De raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking is gistermiddag te Parijs begonnen met de bespreking van het vraagstuk der intereuropese betalingen. De ministers der 19 Marshall-landen zullen hier trachten een nieuw stelsel te ontwer pen voor de financiering van de West- europese handel. Na een vergadering van drie uren gingen de ministers in optimistische stemming uiteen. De besprekingen zullen heden her vat worden. De voornaamste gedelegeerden gaven te kennen, dat er een algemene indruk van bevrediging over het resultaat van de be sprekingen van gisteren bestond. De Bel gische minister voor de buitenlandse han del, baron Moens de Fernig, hoopte dat nog hedenavond een oplossing zou kunnen wor den gevonden voor de moeilijkheden be treffende de intereuropese betalingen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zeide: „Ik ben vandaag beslist optimistischer". Na afloop van de gistermiddag gehouden bespreking werd officieel verklaard, dat Spaak voorgesteld had, af te zien van de omwisselbaarheid der Europese valuta's in dollars voor het jaar 19491950 en een Arbeidersmilitie onderdrukt na zestig uur verzet der Katholieke dorpelingen Thans is bekend geworden dat in cen traal Tsjecho-Slowakije, dat voornamelijk door katholieken bewoond wordt, Zondag relletjes uitgebroken zijn, die eerst na zes- tig uur onderdrukt konden worden. United Press verneemt dat in de streek van Turcansky Svati Martin communisti sche arbeidersmilitie met tommyguns te velde trok tegen de menigte die zich onge- Amerika en Engeland verklaren Nationalisten bombarderen Sjanghai Dean Acheson, minister van Buitenland se Zaken der Verenigde Staten, heeft aan de pers verklaard, dat de regering der Ver enigde Staten van oordeel is, dat de blok kade van de communistische havens aan de Chinese kust door de nationalistische strijdkrachten, die vorige week is ingesteld, onwettig is. Acheson zei dat de V.S. het sluiten van de havens slechts als wettig konden erken nen indien de Chinese regering een doel treffende blokkade van de havens afkon digde cn handhaafde. Hij wees er op, dat de Chinese regering het sluiten van de havens niet als blokkade had betiteld. Zij heeft dat vermeden omdat zulk een be titeling de communisten in feite als oor logvoerenden zou erkennen r hetgeen deze laatsten op zekere internationale facilitei ten recht zou geven. Bommen op Sjanghai. Uit Sjanghai meldt Reuter: Viermotorige Liberators, naar men meent van de natio nalistische luchtmacht, bombardeerden gisteren gedurende twee uur Sjanghai. De meeste bommen vielen in Tsjapei in de „oude Chinese stad", een dichtbevolkte in dustriële wijk. Vele lemen huizen werden vernield en men vreest dat er tal van slachtoffers zijn. Dit was de zesde lucht aanval sinds de capitulatie van Sjanghai op 25 Mei. Volgens berichten in het Chinese blad Ta Koeng Pao bedraagt het aantal doden en gewonden tengevolge van de jongste Steekpartij op de Baan Vannacht om kwart over' twaalf werd op de Baan nabij de Kleine Houtweg een vrouw aangetroffen, die hevig bloedde. Zij werd naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. De vrouw, die negen en twintig jaar oud is en ongehuwd, deelde mee, dat zij Woensdagmiddag in een café in Den Haag had kennisgemaakt met een Haarlemmer. In de lo'op van de avond zijn beiden naar Haarlem met de trein gereisd en de bedoeling was bij een familielid van de man onderdak te vinden. Twee pogingen in die richting leverden echter geen resultaten op. De vrouw en de man begaven zich in de richting van de Hout en onderweg kregen zij onenigheid. De man is volgens de mededelingen van de vrouw kwaad ge worden en heeft haar steken toegebracht aan de borstj schouder en bovenlip. De vrouw gaf aan de politie een signalement op en deelde mee, dat de man dronken was. De politieposten in Haarlem en omgeving werd verzocht medewerking te verlenen en kort daarop hielden twee agenten van politie in de Prins Mauritslaan een man aan. die dronken was. Hij beweerde op weg te zijn naar Schalkwijk, om in het hooi te gaan slapen. Op het politiebureau deelde hij mee, niets van een steekpartij te weten. Op zijn goed zat echter bloed en ook wer den op papieren in zijn zak bloedvlekken aangetroffen. De familieleden, aan wie de man onder dak gevraagd had, werden door de politie gehoord en geconfronteerd met de man en zij verklaarden, dat deze Woensdagavond bij hen geweest was. Ook de gewonde vrouw zeide. dat de aangehoudene de be wuste persoon was, die zij in Den Haag ontmoet had en die haar gestoken had. De man, de vier en veertigjarige A. M., is in arrest gesteld. luchtaanval op Sjanghai honderd tot twee honderd. De meeste doden vielen nabij het Noordelijke spoorwegstation. Reuters diplomatieke correspondent ver neemt van gewoonlijk welingelichte zijde te Londen, dat ook Engeland heden de nationalistische Chinese regering mede zal delen, dat Engeland de blokkade van door de communisten bezette havens niet erkent. Bevin's visie. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft gisteren in het Lager huis verklaard: „Geen enkel land heeft nog betrekkingen aangeknoopt met de commu nistische autoriteiten in China. Desondanks en afgezien van de kwestie der erkenning hadden wij gehoopt, dat onze vertegen woordigers in China dagelijks contact met deze autoriteiten zouden kunnen onder houden voor de oplossing van gemeen schappelijke problemen. Helaas hebben zij een dergelijk coniact van de hand ge wezen". Treinenloop in West-Berlijn nog niet hervat Sovjet-représailles tegen hen die staakten? Gisteren liepen in West-Berlijn nog geen treinen zo meldt Reuter. Een woordvoerder van het door de Russen beheerste spoor- wegbestuur heeft gezegd, dat „de schade, veroorzaakt door Westelijke saboteurs" zo snel mogelijk wordt hersteld. Een aantal stakers, die zich op de gewone wijze op het werk meldden, is aangezegd, dat zij in Berlijn overtollig zijn, doch in verafgelegen gebieden in de Sovjetzöne aan het werk kunnen gaan, zo is door een woordvoerder van de „Onafhankelijke bond van spoorwegpersoneel" die in de Oostzöne gevestigd is, meegedeeld. wapend gekeerd had tegen de politie welke de opdracht ontvangen hadden, de priesters gevangen te nemen. Een ooggetuige vertelde aan U.P. dat Zondagavond de politie met auto's net kerkplein opreed. Nieuwsgierigen hadden waarschijnlijk de lucht gekregen van de ophanden zijnde arrestaties, ver zamelden zich om de auto's en vielen zo dra zij vernomen hadden dat het de politie om de geestelijken te doen was, de agen ten aan. De priesters werden gearresteerd wegens het in bezit hebben van een her derlijk schrijven dat „tot verzet tegen de regering opzette" of wegens het voorlezen daarvan. Volgens de ooggetuige kreeg de politie het zo hard te verduren van de woedende bevolking dat zij in de auto's de vlucht moest nemen. De priesters lieten zij achter. Korte tijd na het incident met de politie rukte de militie van de communistische arbeidersbeweging de dorpen binnen. Tientallen mannen werden gearresteerd en in de parochies van de bedreigde pas toors wordt dag en nacht wacht gelopen, maar de geestelijken zelf schijnen nu onder gedoken te zijn. De vier dorpen waar de relletjes begon nen hebben een inwonertal van tussen de duizend en tweeduizend. Volgens andere getuigen waren ook in enkele grotere steden onlusten uitgebroken en was het leger te hulp geroepen om de orde te herstellen. Vele soldaten hadden echter de zijde van de bevolking gekozen. Derhalve is verder uitsluitend gebruik gemaakt van de militie van de commu nisten. Het woord is aan „Het Lot" is een goed excuus voor onze eigen wil. middel te zoeken, om het gevaar van goud en dollarverlies, dat Groot-Brittannië of welk ander land ook zou bedreigen, te be perken. Deze voorstellen zullen onderzocht wor den door de verschillende delegaties, en vervolgens door de beperkte groep deskun digen, die door de voorzitter van de con ferentie is aangewezen. Formateur van Zeeland ontmoet vele problemen Liberalen willen niet mee- regerpn zonder de socialisten De Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland heeft gisteravond aan de journalisten verklaard, dat hij besprekin gen gevoerd heeft met de heren Devèze, liberaal lid van de Kamer. Max Buset, voorzitter van de socialistische partij, Motz, liberaal Senator en gan Acker, socialistisch minister van verkeerswezen in het afge treden kabinet. Vandaag zal hij de onder handelingen voortzetten met de heren Dierckx, liberaal Senator, Buset en Van Acker. „De problemen, die wij vanmiddag heb ben behandeld", aldus de katholieke minis ter van staat, „zyn zo talrijk en zo gecom pliceerd, dat ik nog geen conclusies zal kunnen trekken". Naar Van Zeeland verder mededeelde, zijn de besprekingen voornamelijk gegaan over het programma der toekomstige regering. In antwoord op een vraag of hij als informateur en niet als formateur te beschouwen is, zoals enkele Belgische dag bladen hebban opgemerkt, antwoordde Van Zeeland: „Ik ben vastbesloten mijn taak als formateur tot een goed einde te brengen." Tenslotte verklaarde hij waar schijnlijk niet eerder clan vanavond con crete mededelingen te kunnen doen over de stand der besprekingen. De liberale minister van staat Devèze verklaarde na zijn onderhoud met de for mateur tegenover de pers: ,,De heer Van Zeeland heeft zijn programma uiteengezet, ik het onze. Ik ben evenwel niet van plan alleen met de rechtse vleugel samen te gaan. Ik zie slechts heil in een drieledige regering". Koning Leopold in Frankrijk. Koning Leopold van België is gister avond te Perly de Frans-Zwitserse grens overgestoken cn heeft zich naar Aix-les- Bains begeven', waar hij voorlopig zat blijven. (AFP). Diomedes vormt nieuw Grieks kabinet ATHENE, 30 Juni (United Press) Alexander Diomedes, oud-plaatsvervan gend premier, is er in geslaagd een nieuw Grieks kabinet te vormen, waarvan de samenstelling precies dezelfde is als van het kabinet van wijlen premier Themis- tocles Sophoulis. Vandaag zal de regering ten paleize door koning Paul beëdigd wor den. Diomedes, die buiten de partijen staat, werd als kabinetsformateur aangezocht nadat de minister van Buitenlandse Zaken Constantin Tsaldaris, een Populist, Woens dagochtend zijn mandaat aan de koning teruggaf na mislukte onderhandelingen met de andere partijen. Volgens Franse bron zijn de tien vermiste passagiers in de Roermond^cockpit gevonden Volgens het Franse persbureau AFP heeft de duiker, die belast is met de berging van de cockpit van de „Roer mond" na een afdaling bij Bari, waar bij het zicht onder water deze keer beter was, verklaard, dat hij de licha men van de tien passagiers, die nog vermist worden, heeft waargenomen. De „Edam" heeft vannacht negentien passagiers van de verongelukte Constella tion naar Schiphol gebracht, 150 uur nadat hun familieleden verslagen Schiphol ver lieten met de verbijsterende wetenschap, dat hun dierbaren het vaderland niet levend zouden terugzien. Geen bloedver wanten aanschouwden hun thuiskomst. Slechts enige autoriteiten van de KLM be vonden zich in de hangar „Hebriden" toen Een Tiger Moth-lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool is Woensdagmiddag als gevolg van motorstoring nabij Burgerdam in het IJselmeer gevallen. De 23-jarige leerling-vlieger zag kans uit de cockpit te komen en op een der vleugels te klimmen. Een landbouwer, die het toestel naar beneden had zien komenkwam hem met een roeibootje te hulp en bracht hem naar de wal. de „Edam" met zijn droeve last langzaam binnenrolde. Enige minuten na de_ aan komst werd de eerste kist uit het toestel gedragen; de baar van een kind. Tenslotte lagen er negentien kisten, elk gedekt met een kleine Nederlandse vlag en een bloemstuk en omkranst door tien tallen andere bloemstukken en kransen in de stille hangar, c, Een uur lang heeft het uitladen der kis ten geduurd onder het oog van de Officier van Justitie te Haarlem, mr. B. van der Burg. Dan worden de kisten gedragen naar de buiten gereedstaande auto's die nog vannacht de omgekomenen van de Roer mond-ramp naar de plaatsen, waar zij zullen worden ter aarde besteld, hebben vervoerd. Drie slachtoffers van de ramp, de heer M. S. Broos, mevrouw A. BroosMul en H. Broos worden Vrijdag om twee uur in Ten Boer (Gr.) begraven. De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae zal Vrijdag om 19.15 over Hilversum II een toespraak houden „Vrijwilligers voor". IN HET ZUIDOOSTEN WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Noord-Westelijke helft van het land: aanvankelijk afnemende maar later weer toenemende bewol king. Op de meeste plaatsen over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord-West en West. Iets hogere tem peraturen dan vandaag. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: droog en overdag vooral aanvankelijk zonnig en warm weer. Zwakke of matige wind hoofdzakelijk tussen. Noord-West en Noord-Oost. 1 Jkili: Zon op 4.24 uur. onder 21.03 uur Maan op 10.21 uur, onder uur Hoogwatertyden: Donderdag 30 Juni: 6.17—13.44 uur. Vrijdag 1 Juli: 7.04—19.30 uur. Laagwatertjjden: Donderdag 30 Juni: 1.56—14.17 uur. Vrijdag 1 Juli: 2.42—15.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1