Haarlems Dagblad De Pers Socialisten weigeren mee te regeren op basis van Van Zeelands program Republikeinse leiders zullen naar vermogen meewerken aan een oplossing 63e Jaargang No. 19283 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 2 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en óprechte tfjaarletratljc Courant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Een britse royal commission wij zouden zeggen: Staatscommissie heeft na langdurige studie een lijvig rap port over de Pers uitgebracht. Twee jaar geleden deed een Amerikaanse commissie in de Verenigde Staten hetzelfde. En in ons land is het eerste resultaat van de arbeid van een dergelijke groep mannen, in de vorm van een wetsontwerp, bij het parlement aanhangig gemaakt. Dat wets ontwerp behelst cTe publiekrechtelijke regeling van een tuchtrechtspraak voor journalisten. Het heeft in vakkringen op schudding verwekt en tot dusver meer tegenstand dan bijval gevonden. Dat een rechtsprekend college zou worden inge steld, dat volle gelegenheid en bevoegdheid krijgt om tuchtmaatregelen ten uitvoer te leggen, lijkt mij niet verwerpelijk, mits het zowel in zijn eerste als in zijn beroeps instantie in meerderheid uit mensen van het vak bestaat. Want die moeten hun tucht recht toepassen en niet vertegenwoor digers van de Staat. In het aanhangige, wetsontwerp is het inderdaad zo geregeld voor de eerste instantie, maar niet voor het college van beroep. Dat lijkt mij een fout. Er zijn ook andere ernstige bezwaren tegen het ontwerp, vooral tegen het zeer elastisch geformuleerde artikel waarin de gronden voor tuchtrechtelijk ingrijpen beschreven zijn, maar ik zal daar vandaag niet over gaan uitweiden. Het verzet in vakkringen is, zoals gezegd, groot. Qf een pas benoemde commissie uit de Federatie van Journa listen, die ten doel heeft de mogelijkheid tot verbetering van het ontwerp te onder zoeken, daarin slagen zal en door haar voorstellen het een nieuwe levenskans geven, is de vraag. De van regeringswege ingestelde commissie-Pompe aldus ge naamd naar haar voorzitter, de Utrechtse hoogleraar prof. mr. Pompe - die het stuk heeft gewrocht, heeft eigenlijk een uit voerige Perswet op haar programma, die dus nog andere onderwerpen omvat. Ik hoop dat dit plan, om een gemoedelijke term te bezigen,- onder tafel zal gaan. De waarde van de vrije Pers is ten nauwste verbonden aan de voorwaarde, dat haar dienaren alleen maar gebonden zijn aan de wetten die voor iedereen gelden, dus niet aan enige speciale wetgeving. Wij be horen in ons vak tot iedereen: tot het pu bliek. Wij richten ons tot het publiek en komen op voor hetgeen wij als zijn belang zien. Wij* staan aan zijn zijde. Het is wel licht het belangrijkste kenmerk van de organen der openbare mening, dat zij onge hinderd door enige speciale binding aan de Staat hun taak kunnen vervullen. Als ik zeg dat het gevaarlijk is op dit gebied ook maar enige belemmering- toe te passen geldt dat geen eng vakbelang, maar het belang der samenleving. Want dat staat erbij op het spel. Nu is het opvallend dat eerst in de Ver enigde Staten, daarna in Groot-Brittannië en in ons land Commissies, met een hoofd letter, zijn ingesteld met het schone streven, de Pers te verbetëren. In meer landen is dit aan de orde. Het kan ons in zoverre verheugen, dat belangstelling altijd een verheugend verschijnsel is, dat de Pers niets liever opwekt, dan belangstelling en det-het beste :da£ men van iets-zeggen, k^n ïg, dat liet verbeterd moet worden, want dat bewijst dat men het in zijn kern goed acht en niet missen wil. (Zoals een ver maard kenner'vande mensen en de samen leving eens geschreven heeft). -De Euro pese belangstelling voor verbetering van de Pers volgt opvallend op een na-oorlogse periode waarin de overheid haar koppig grondstoffen onthield en in ons land boven dien pogingen deed om haar aan te vullen met een vervaarlijk ambtelijk voorlich- ■tings-apparaat en een officiële klachten- dienst, die Oog en Oor heette maar waar van men weinig heeft gezien en gehoord. De tegenwoordige belangstelling, voor zover die van overheidszijde komt, duidt dus ook ten deze op een vooruitgang. Overigens is de periode, waarin men „aan officiële zijde" ons vergeefs om papier liet roepen, leerzaam voor ons geweest. Want wij hebben erin ontdekt hoe schrikbarend weinig men in Den Haag begreep van de taak der Pers en van de betekenis der vrije meningsuiting in onze samenleving. Dat zeg ik niet omdat men er meningen uitte waarmee wij het niet eens waren, maar omdat men in de meeste gevallen volstrekt geen mening had. Men bleek er zich niet op te hebben bezonnen. Als ooit een Perswet in het parlement aan de orde zou komen zou ik de behandeling dan ook met een huivering tegemoet zien. Temeer omdat het zo moeilijk te omschrijven be grip „vorming der openbare mening" ver beeldingskracht vergt. Het is een eigen schap die in de Lage Landen aan de zee niet haar vruchtbaarste bodem vindt en die in Den Haags openbare gebouwen slechts door weinigen wordt gewaardeerd. Als nu blijkt dat de Britse Royal Com mission, evenals de Amerikaanse staats commissie twee jaar geleden, tot de over tuiging is gekomen dat in geen geval staatsbemoeienis met de Pers moet wor den toegepast, dan verheugt mij dat. De Royal Commission heeft aanbevelingen gedaan, die in hoofdzaak de instelling van een „Press Council" betreffen evenwel niet door de Staat, maar uit het vak zelf, ofschoon er dan ook enkele buitenstaanders zitting in zouden hebben. Zij heeft deugden en fouten van de Britse pers opgesomd en meent dat de vakgenoten zelf, door schep ping van een centraal lichaam, de laatste moeten bestrijden. Haar onderzoek is breder en minder formeel opgezet dan het Hollandse. Haar voorstellen zullen nog wel herziening ondergaan eer zij tot verwezen lijking komen, maar de hoofdzaak is dat deze Royal Commission tot het vak zegt: doe het zelf. Dat is naar mijn mening het gezonde en het enige aanvaardbare standpunt. Wij moeten het hier ook zelf doen. Sommige in Engeland gesignaleerde gebreken van een deel der Pers de z.g. volksbladen doen zich in ons land veel minder en dan nog in beperkter vorm voor. Maar andere, zoals tekortkomingen in sociale en poli tieke voorlichting, in opvoedende werking van de Pers, in gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef bij een deel der mensen van het vak, kunnen wy ook tot de onze reke nen. Het scheppen van een geregeld vak kundig overleg tussen de hoofdredacteuren, dat sinds jaren van meer dan één zijde is aanbevolen, dient te worden verwezen lijkt. Samengaan van de organisaties van directeuren en journalisten zou het dienen vooral van de ideeële taak van de Pers praehtig-kunnen bevorderen. Wij zijn er voor het publiek, voor de DE KABINETSFORMATIE IN BELGIë Dit laatste behelst namelijk voor alles het forceren van een oplossing in de kwestie-Leopold Spaak tracht zijn partij bestuur te vermurwen Kabinetsformateur Paul van Zeeland heeft gistermiddag in een vergadering van het partijbestuur van de Belgische CVP een uiteenzetting gegeven over de stand van zijn besprekingen met betrekking tot de vorming van een nieuwe regering. Naar hij verklaarde, heeft de CVP de socialisten voorgesteld een drieledige dan wel een tweeledige regering te vormen, al naar gelang de omstandigheden zich voor doen. Eenzelfde voorstel is aan de liberale partij voorgelegd. Alles zal afhangen van de antwoorden dezer partijen, zo zeide Van Zeeland. De nieuwe regering zou, naar de heer Van Zeeland verklaarde, gevormd worden bp „een enigszins ongebruike lijke basis." Wat de koningskwestie betreft, zouden de samenwerkende par tijen namelijk hun eigen standpunt blijven innemen. „Wat wij (de CVP- leiders) evenwel vragen is dat de rege ringsverklaring de volgende drie pun ten zal inhouden: 1. De erkening, dat in het belang van het land de koningskwestie zonder ver wijl moet worden opgelost; 2. Dat hierover onmiddellijk in het parlement gestemd moet worden; 3. Dat de samenwerkende partijen de verplichting aangaan, dat al degenen, die in de regering samenwerken, zich zullen neerleggen bij de beslising van de beide Kamers. Volgens de heer Van Zeeland is bij de door hem gevoerde onderhandelingen ge bleken, dat een volksraadpleging over de koningskwestie niet veel kans maakt door de beide andere partijen te worden aan vaard als een oplossing voor deze kwestie. Hij zeide met name: „Indien de socialisten en liberalen willen overwegen te onder zoeken of de wet van 1945 (die 's konings terugkeer als monarch onmogelijk maakt) afgeschaft kan worden, dan zal de rege ringsverklaring gedétailleerder moeten zijn. Hierin zou dan moeten worden vast gelegd, dat indien het vertrouwen in de regering is uitgesproken, de beide Kamers gezamenlijk bijeen zouden moeten komen om te trachten tot een oplossing van de koningskwestie te geraken. Ik heb voor gesteld, dat men in deze eerste plenaire vergadering van Kamer en Senaat niet stemt op een wijze, die als een „vote de surprise" („verrassings-stemming") kan worden uitgelegd. Tijdens de eerste bijeen komst van het parlement zou men een commissie moeten samenstellen, bestaande uit 22 Senatoren en 22 Kamerleden, welke zo gètroüw mogëlijk 'de opinie van het par lement moeten weergeven en binnen 8 dagen rapport moeten uitbrengen. Dit rap port zal' zo wél het pró als het contra be treffende de afschaffing van bedoelde wet moeten weergeven. De verenigde Kamers zullen zich vervolgens bij hun besprekin gen op dit rapport kunnen baseren om ver volgens tot stemming over te gaan. In de betrokken commissie zal men tevens gelegenheid hebben de verschillende stand punten nader „tot elkaar te brengen". „De op deze basis gevormde regering zou", zo meende Van Zeeland, „slechts een kort bestaan hebben en zou hoogstens enkele weken aanblijven. Het is weinig waarschijnlijk, dat zij belangrijk werk zal kunnen doen buiten het zoeken van een oplosing voor het koningsprobleem. Niet temin heb ik geprobeerd de verschillende programma's nader tot elkaar te brengen en tot een synthese te geraken. Welke regering ook gevormd wordt, zij zal de ge durfde politiek,'die sedert de oorlog gevoerd wordt, moeten voortzetten", aldus besloot Van Zeeland volgens ANP. United Press meldt voorts: Indien hij niet tot overeenstemming zou komen met de liberalen of met de socialisten of zelfs met beiden, dan zal Van Zeeland naar ver luidt proberen een volledig katholiek kabinet te vormen.. Zulk een geheel uit katholieken bestaande rege'ing zou echter „onhoudbaar" zijn in tijden van crisis en een daarmede gepaard gaand vertrouwensvotum, daar de CVP slechts 44 procent der stemmen voor beide Kamers van het parlement kreeg. Na de conferentie met de heer Van Zee land, vertelde Max Buset, voorzitter van de Belgische socialistische partij aan de pers, dat zijn partij „met d? door Van Zeeland voorgestelde procedure niets uitstaande wilde hebben en zich bovendien voor geen enkel besluit zou buigen dat het resultaat daarvan zou zijn". Spaak confereert met zijn partijleiders. De aftredende socialistische premier Paul Henri Spaak is inmiddels gisteravond hals over kop uit Parijs waar hij mede-con fereerde over het Europese betalingsverkeer in Brussel teruggekeerd om een poging te doen zijn partij alsnog in de vorming van een nieuw kabinet te betrekken. Spaak had onmiddellijk na zijn aankomst in de Belgische hoofdstad besprekingen met leiders van zijn partij. Later op de avond of vanochtend zou hij een onderhoud hebben met Paul van Zeeland. De socialisten zijn bereid op alle punten concessies te doen, maar met betrekking tot de koningskwestie wijken zij geen duim breed. Onder geen beding zullen zij toestaan „dat Leopold ooit een voet in België zal zetten als regerend vorst." Wanneer dit toch zou gebeuren, hebben zij gedreigd over het gehele land stakingen te zullen uitroepen. Spaak echter onderneemt thans een poging de socialistische partijleiders over te halen een iets ruimer standpunt te kiezen. Zouden de socialisten hun onver zoenlijke houding" handhaven, dan zou Van Zeeland eerst willen proberen een twee partijen coalitie samen te stellen met de liberalen, die betreffende de koningskwes tie een iets soepeler houding aannemen. Op een persconferentie gaf Van Zeeland gisteravond toe, dat momenteel de verhou ding tussen socialisten en katholieken in een critiek stadium verkeerde, maar hij wees er op dat „de liberalen thans de troe ven in handen hadden om een crisis te voorkomen." Conferentie overOosfenrijk ontmoet moeilijkheden De plaatsvervangers voor Oostenrijk van* de Grote Vier zijn gisteren te Londen bij eengekomen om het ontwerpen van een staatsverdrag voor Oostenrijk te voltooien op basis van het accoord, dat twee weken geleden door de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs is bereikt. Men hoopte dat de plaatsvervangers er in zouden slagen tot overeenstemming te komen over de nog hangende details. Reuter meldt dat de plaatsvervangers een vrij ernstig meningsverschil hadden over de betekenis van de instructies van hun chefs te Parijs. De Amerikaanse afgevaardigde Samuel Reber zei, dat hij overleg met zijn regering diende te plegen en dat de kwestie mis schien naar de ministers van Buitenlandse Zaken zou moeten worden terugverwezen. De Sovjet-afgevaardigde Zaroebin hield vol, dat het slotcommuniqué van de minis ters van Buitenlandse Zaken hen instrueer de om in het Oostenrijkse verdrag een nauwkeurige verklaring op te nemen van de rechten, die Oostenrijk moet garanderen aan zijn Sloveense en Croatische minder heden. De drie Westelijke afgevaardigden waren daarentegen van mening, dat het hun taak was in het verdrag slechts de eenvoudige bepaling op te nemen, dat Oostenrijk de rechten van de Sloveense en Croatische minderheden moet garanderen. Zowel Zaroebin als de Westelijke afge vaardigden haalden het verslag van de Parijse vergadering aan om hun standpunt te steunen. De vergadering werd tot a.s. Maandag verdaagd. Er 's een schat aan diamanten In de hoofdstad opgesteld, 'k Zie de plaatjes in de kranten, Tjonge-jonge wat 'n geld. Groot als eieren van duiven: Voor degeen die ervan houdt, Zou ik denken, om te gnuiven, Mij laat het Siberisch koud. 'k Kon niet minder erom geven En ik zweer u, 't is mij goed, Als ik die mijn hele leven (Naar wel vast staat) missen moet. Als ik er nog eens ga-neuzen (Dat is op z'n minst dubieus) Heb ik een heel andre keuze, Minder groot, maar meer precieus. Onder al die diamanten, Saamgebracht in Amsterdam, Ligt de kleinste der briljanten Van geen halve milligram Twee-en-vijftig stuks facetten Zijn daar toch op aangebracht, Daarvoor steek ik loftrompetten, Dat vind ik je reinste pracht, 'k Zal zo'n splinter ook niet kopen Met de zucht naar ijdle tooi, Maar voor één facet sta 'k open, Zulk kunstvakwerk vind ik mooi. Een van onze stadgenoten Speelde 't klaar, en in de krant Wil ik daarvoor 't hoofd ontbloten, Dat is inderdaad.briljant. Langzaam-aan.actie in Engeland uitgesteld De Britse minister van Arbeid, Isaacs, heeft gisteren in het parlement meege deeld, dat de spoormannen besloten heb ben hun „langzaam-aan" actie op te schor ten. De actie had Zondag te middernacht zullen beginnen. Isaacs deelde mede, dat hij alle bevoegd heden die het parlement hem had gegeven, zou gebruiken om partijen te helpen tot een regeling te komen. Hij had het vak- bondsbestuur doen weten, dat de diensten van zijn departement niet zouden worden verleend zolang het spoorwegpersoneel bij zijn besluit bleef om Zondag in langzaam- aan-staking te gaan. Van zijn kant had het vakbondsbestuur thans meegedeeld, dat het alles zou doen om tot overeenstemming te komen. Ondanks het feit dat de nationale unie van Britse spoorwegarbeiders officieel heeft besloten de langzaam-aan-stakïng op te schorten dreigt op Maandag een niet- officiële langzaam-aan-staking uit te breken. Ook bestaat er kans, dat een ge deelte der spoorwegarbeiders in de loop van de maand toch besluit tot staking over te gaan. Twee honderd en vijftig lederj van de unie van spoorwegarbeiders die werkzaam zijn in een der Westelijke voorsteden van Londen, hebben gisteravond, na het ver nemen van het besluit der unie om de langzaam-aan-staking op te schorten, na melijk besloten, deze toch uit te voeren. In Arnhem is gistermiddag de Europese Beeldhouwkunsttentoonstelling Sonsbeek 1049" officieel door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. F. J. Th. Rutten geopend. Foto: Tijdens de rondgang over de tentoonstelling v.l.n.r. de heren Jean Rivière (ambassadeur van Frankrijk), Hildo Krop, beeldhouwer, ■minister Rutten en de Belgische ambassadeur E. Graeffe bij een beeld van Rodin, „Johannes de Doper". Het woord is aan Schopenhauer: Iemands vrije tijd is zoveel waard als hijzelf. Mao Tse Ttfsng legt zijn kaarten op tafel China zal zich aan de zijde van de Sovjet-Unie scharen De leider der Chinese communisten, Mao Tse Toeng heeft gisteren openlijk bekend gemaakt dat China zich zal scharen aan de zijde van de Sovjet-Unie en dat het bezig is aan de vorming van een volksde- mocratische dictatuur. In de verklaring die hU te Peking aflegde cn die door de radio verspreid werd, beweerde hij dat er geen middenweg bestaat tussen imperialisme en socialisme. „Het volk van China moet nu kiezen aan welke zijde het zich zal scharen. Er zullen geen uitzonderingen gemaakt worden want een middenweg is niet mogelijk. Het streven van de Chinezen is er op gericht", zei hij, „samen te werken in een internatio naal front waarin de Sovjets de voorposten bezetten". „Het is een kinderlijke gedachte dat de Chinezen het niet zouden kunnen zonder de hulp van de kapitalistische landen. Na tuurlijk zijn de Chinezen bereid handel te drijven met het Westen, maar deze landen zullen alleen geld lenen aan China op ge wone voorwaarden omdat het Westen in terest nodig heeft om een eigen crisis te kunnen bestrijden. Dit betekent dus geen hulpverlening", zei hij. Mao deelde mede dat het eerste doel van de regering zal zijn de landgenoten te for meren tot een eensgezind front onder volksdemocratische leiding, die zal berusten bij de arbeidende klassen in nauwe samen werking met de boeren. Als antwoord op aanvallen van de tegen partij dat de communisten er op uit zouden zijn een dictatuur te vestigen zeide Mao: „Juist mijne heren. Ge spreekt het rechte woord. Het volk van China dat door jaren lange ervaring wijs is geworden heeft ons verzocht een volksdemocratische dictatuur in te stellen, dat wil zeggen de reactionaire elementen verdrijven en een kans te geven aan het volk". (U.P.). Dimitrof ernstig ziek Volgens een speciaal communiqué van het hoofdbestuur der Bulgaarse commu nistische partij is de toestand van de Bul gaarse minister-president, Georgi Dimi- trof, die reeds enige tijd ziek in de Sovjet- Unie ligt, de laatste twee dagen verergerd. Begrotingsjaar in de V.S. leverde groot tekort op De Amerikaanse minister van financiën, John W. Snyder, heeft Vrijdag medege deeld, dat het begrotingsjaar 1949 voor de V.S. eindigde met een tekort van 1.711.440.047 dollar. Uit de slotcijfers van het op 30 Juni ge- eindigde begrotingsjaar blijkt, dat de uit gaven stegen tot het recordcijfer in vredes tijd van 40.057.107.857 dollar, waarbij dan rekening gehouden is met alle uitgaven voor hulpverlening aan het buitenland. De inkomsten daalden tot het laagste punt sedert vijf jaren, namelijk 38.345.667.810 dollar. Het tekort was bijna drie keer zo groot als president Truman in Januari ver wachtte. Voor het eerst sedert drie jaren heeft de regering meer uitgegeven dan ontvangen. Het vorige begrotingsjaar gaf een overschot van 8.419.000.000 dollar. Dit jaar waren de uitgaven groter en de in komsten kleiner als gevolg van lagere be lastingen en minder grote activiteit in het bedrijfsleven. VLIEGRAMP IN AUSTRALIë. Een Douglas „DC 3"-vliegtuig is kort na het opstijgen van een vliegveld te Perth, neergestort. Het toestel vloog in brand en ale 18 inzittenden kwamen door verbran ding om het leven. Het vliegtuig had een uit vier koppen bestaande bemanning aan boord. De 14 andere slachtoffers waren passagiers. openbare mening. Wij zijn er, zoals ik als motto in mijn boekje „Het Dagblad" heb gezegd: om de mensen te helpen. Het is ons gegeven dit in vrijheid te doen. Als wij onze eigen tekortkomingen erkennen moeten wij de handen ineenslaan en er zelf in voorzien. Wij moeten er geen buiten staanders bijhalen. Die kennen de mogelijk heden van dat terrein niet. Het is immers ook ons terrein en niet het hunne. Wij kunnen het zelf wel. R. P. Een overzicht van een deel der gecombi neerde vloten van de landen der Westerse Unie, die op het ogenblik grote gezamen lijke manoeuvres houden, te Mounts Bay. (Telefoto). GESTAAKTE ROMANTIEK. De gondeliers van Venetië zijn in sta king gegaan uit protest tegen de lage prij zen, die door de eigenaars van motorboten worden berekend. Zij trokken door de stad met spandoeken, waarop aan buiten landse toeristen werd verzocht de actie der gondeliers te steunen. DUITSE MARINE-DOKKEN OPGEBLAZEN. Gisteren zijn te Bremerhaven twee der drie grootste droogdokken, die bij de Duit se marine in gebmik waren, opgeblazen. Ook het derde dok zal binnenkort worden vernietigd. Drie andere dokken zijn zes maanden ge leden vernietigd. De vernietiging der dok ken is geschied op last van het Britse mili taire bestuur in Duitsland. Minister Van Maarseveen Vrijdagmiddag arriveerde op Schiphol de Constellation, die minister Van Maarse veen van zijn eerste reis naar Indonesië terugbracht in het vaderland. „Ik heb tot mijn grote vreugde overal in Indonesië een gezond optimisme aangetrof fen", aldus zei de minister. „Overal heeft men thans de indruk op weg te zijn naar de definitieve oplossing van het Indonesische probleem. Ik heb gedurende mijn tiendaags bezoek contact gehad met velerlei instanties, in de eerste plaats natuurlijk met de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon en met de voor lopige federale regering, voorts met de gedelegeerde van de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon in de verschillende deel staten, die tot dit doel naar Batavia -jvaren gekomen. Verder met het algemeen hoofd- Toestand op Java nog niet verbeterd BATAVIA, (Aneta). In het officieel weekoverzicht van de toestand in Indone sië wordt gezegd, dat de toestand op Java niet belangrijk veranderd is sedert de vo rige week. De onveiligheid in sommige ge bieden draagt een zorgwekkend karakter. Ook op Sumatra is de toestand weinig ver anderd. De tendenz van consolidatie en langzame vooruitgang, vooral op econo misch terrein, bleef in een aantal gebieden gehandhaafd. Elders laat de veiligheid te wensen over. In Midden-Ja va is de gueril- la-activiteit in de omgeving van Poerwo- dadi toegenomen, waarbij een aantal be stuursambtenaren slachtoffer werd. Het is verheugend, dat de dessabesturen en Loerahs grote medewerking verlenen voor de onderdrukking der terreur. Ook in het Zuidelijk deel van de residentie Semarang is de toestand niet bevredigend. Een bende van 600 man viel een politiepost Van 15 leden aan. De bendeleden droegen rode baadjes en hadden een vlag met sikkel en hamer bij zich. De aanval werd afgesla gen, waarbij gevoelige verliezen werden toegebracht. In het Solose kwamen tal rijke botsingen tussen de Nederlanders en goedgewapende guerilla's voor. In de stad zelf was het onrustig en waren er nog steeds nachtelijke beschietingen. De eco nomische toestand was, waar de veiligheid gehandhaafd bleef, niet onbevredigend. In Oost-Java bleef de economische toe stand zich gunstig ontwikkelen. Guerilla's brengen echter vooral in gebieden, waar reeds lang grote moeilijkheden zijn, aan zienlijke schade toe aan het te velde staan de suikerriet. Rondom Malang, Pasoeroean en Probolinggo is de toestand iets verbe terd. Door krachtige patrouillegang werden gevoelige verliezen aan de strijdgroepen toegebracht. In geheel Sumatra zetten Nederlandse strijdkrachten de intensieve patrouillegang voort. De rubberuitvoer- uit Djambi is thans in volle gar.g en wanneer voldoende scheepsruimte aanwezig is, wordt een uit voer van ongeveer 3.000 ton verwacht. In het Padangse wordt hard gewerkt aan-het herstel van wegen en bruggen. kwartier en verschillende legeronderdelen, met vice-admiraal Pinke, met de leden van de B.F.O., in het bijzonder de vertegen woordigers van Sumatra Mansoer, Abdoel- malik en Abbas, met republikeinse leiders, waarvan er enige bij mijn afscheid op hét vliegveld aanwezig waren, met kerkelijke autoriteiten en vertegenwoordigers van on dernemersorganisaties. Dit alles was voor mij uiterst instructief". Op een desbetreffende vraag verklaarde de minister, dat naar zijn vaste vertrou wen de republikeinse leiders alles zullen doen wat in hun vermogen is om een op lossing van het probleem te bespoedigen en de Rondetafel-conferentie te doen be ginnen op 1 Augustus. Gevraagd of de vertegenwoordigers van Sumatra zullen deelnemen aan het inter-Indonesisch overleg in Djokja ant woordde de minister: „Natuurlijk hebben wij hierover met elkaar gesproken. Het ligt echter niet op mijn weg hierover mede delingen te doen". De minister prees ten zeerste de houding van onze troepen. „Natuurlijk willen zij het er allen levend afbrengen, maar, zoals een aalmoezenier mij zeide, is er bij hen nooit enige aarzeling, wanneer zij op pa trouille moeten gaan".' Ter begroeting waren onder andere op het vliegveld aanwezig de ministers Drees, Götzen en Spitzen. WAARNEMERS BESCHOTEN. Bij de ontruiming van Djokja door de Nederlandse troepen is een jeep van de UNO met twee militaire waarnemers, die achter de Nederlandse troepen aanreed, door een bende met een mitrailleur be schoten. De beschieting geschiedde om 14.00 uur in de middag. De waarnemers werden niet getroffen. OVERWEGEND ZONNIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Droog en overwegend zonnig weer. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord en West. Vooral in het binnenland iets warmer dan vandaag. 3 Juli: Zon op 4.25 uur. onder 21.02 urn- Maan op 13.12 uur. onder 0.15 uur fEerste kwartier) 4 Juli: Zon op4.26 uur .onder 21.02 uur Maan op 14.38 uur. onder 0.27 uur Hoogwatertyden: Zaterdag 2 Juli: 7.52—20.23 uur. Zondag 3 Juli: 8.51—21.20 uur. Maandag 4 Juli: 9.50—22.22 uur. Laagwatertyden: Zaterdag 2 Juli: 2.42—15.02 uur. Zondag 3 Juli: 3.29—15.50 uur Maandag 4 Juli: 4.16—16.41 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1