Schroeder kampioen van Wimbledon Christelijk Nationaal Vakverbond herdenkt zijn veertigjarig bestaan Een vage herinnering Zaterdag 2 Juli 1949 '4 BU schitterend weer en voor stampvolle tribunes is Vrijdagmiddag op het centre court te Wimbledon de finale heren-enkel spel SchroederDrobny gespeeld. Schroc der won met 3-6, 6-0, 6-3, 4-6, 6-4. Koningin Mary, de hertogin van Kent, prinses Margaret en de hertog van Edin burgh waren hierbij tegenwoordig. Drobny won de eerste set met 6-3. Het was een heel andere Schroeder, die de tweede set op love won in amper 13 mi nuten. Door prachtig plaatsen wist hii Drobny telkens tot fouten te dwingen. Het resultaat was 6-0. Drobny begon de derde set met grote geestdrift, maar Schroeder nam de eerste game met een tikje geluk, toen de bal juist over het net ging. In snel tempo won Drob ny de volgende game, maar Schroeder' was bliksemsnel en zowel in zijn volleys als in zijn lobs zeer accuraat. Er waren weinig rallies want beide spelers stormden naar het net als ze er maar even kans toe kre gen. De games gingen met de services tot dat Schroeder doorbrak en er 5-3 van maakte en tenslotte 6-3. De Amerikaan Schroeder met de grote beker, welke hij in Wimbledon heeft ver- overd, nadat hij Vrijdagmiddag de Tsjech Drobny in het herenen"kelspel een neder laag had toegebracht. In de vierde set was de uitslag lang on zeker. Drobny won zijn service met grote moeite, maar Schroeder antwoordde met .een love game. Het keerpunt kwam in de derde game, toen Schroeder na 30 love te hebben gestaan, fouten begon te maken. Drobny haalde op en won de game. Schroe der verloor het eerste punt op zijn service in de vierde game door een gemakkelijke bal te missen. De Tsjech liep uit tot 40 love en haalde de game binnen met een prach tige backhand drive nadat Schroeder op 30-40 was gekomen. Zo werd het 3-1 voor Drobny. Het grote ogenblik was nu geko men voor de Tsjech, die de service had, maar hij kon de kans niet gebruiken, want Schroeder had succes met verscheidene prachtig geplaatste slagen en maakte de stand gelijk (3-3). De zevende game bracht een uiterst ver woede strijd. Vier keer kreeg Schroeder een kans op winst en alle vier keren sloeg hij de bal juist over de lijn. Toen kwam Drobny, die eerst met 40 love had voorge staan, drie maal op advantage en Schroeder haalde telkens op tot deuce. Drobny won de game en leidde met 4-3. Schroeder nam de volgende game op zijn service: 4-4, waai'na Drobny van love 30 ophaalde en de game op zijn naam bracht (5-4). De Tsjech weerstond Schroeder's service in de tiende game en liep uit tot 40-30, waarna de Ame rikaan voor een anti-climax zorgde dooi een double fault te serveren. Drobny won dus met 6-4 en de stand was 2-2. Onder grote spanning traden de tegen standers aan voor de beslissende set. Alles Kegelen Om het Nederlandse kampioenschap Zondag 3 Juli zullen de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland gehouden worden in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Uit zes districten komen een bondstiental, een clubvijftal en de persoon lijke kampioenen naar Haarlem. De Haar lemse Kegelbond is dit jaar in de voorwed strijden geen kampioen geworden. De heer Frantzen Sr. (kampioen van Haarlem) zal de strijd aanbinden tegen kampioenen van andere bonden. Honkbal Zilveren Baltournooi Voor de vijf en twintigste maal houdt de Sportclub „Haarlem" een tournooi oni de „Zilveren bal" op het terrein in Haarlem- Noord. Des morgens vermeldt het program ma de eerste ronde en des middags om vier uur begint de eindstrijd. In de eerste ronde worden gespeeld: 9 uur ABC 2—HFC „Haar lem" 2; ZandvoortmeeuwenBlauw Wit 2. 10 uur: The CatchersSchoten 2; THB Volewijckers. 11 uur: HHC 3—Quick: WGA 2—RCH 2. 12 uur: DWVHCK 2 en EHS Spartaan 2. was nog mogelijk en zowel de Tsjech als de Amerikaan speelden met zelfvertrou wen. Aanvankelijk gingen de games weer met de services tot 2-2. Het werd voor de eerste maal deuce op Drobny's service in de vijfde'game. Hij bleef accuraat slaan, nam de game en leidde met 3-2. Door schit terend volleren in de hoeken maakte Schroeder gelijk (3-3) en toen volgde de doorbraak. Drobny serveerde een double fault en plaatste vervolgens een volley in het net. Hij haalde op tot 30-30, maar werd toen twee- keer geslagen, eerst met een zuivere volley op zijn forehand en daai'na met een harde drive op zijn backhand. Schroeder won ook zijn volgende service (5-3). Het leek er op, dat de partij in de volgende game beslist zou worden toen de taai volhoudende Tsjech zich herstelde en er 5-4 van maakte. In de tiende game zag men de Amerikaan op zijn best want met gemillimeterde volleys en harde passing shots won hij zijn service op love, wat hem de game, de set, de partij en de begeerde titel van Wimbledon opleverde. De verdere uitslagen luiden: Heren dubbelspel, halve finale: Gonzales en Parker slaan Patty en Sturgess 6-3, 6-1, 3-6, 5-7, 7-5. Dames dubbelspel, halve eindstrijd: Gussy Moran en Patricia Todd slaan Shirley Fry en mevrouw H. Rihbany 6-0, 7-5. Gemengd dubbelspel, halve finales: Bromwich en Louise Brough slaan Wor- thington en Thelma Long 6-1, 6-2. Sturgess en Sheila Summers slaan Diswell en Mar garet Dupont 6-4, 7-9, 6-3. Wielrennen Pech voor Nederlanders in de Ronde van Frankrijk De uitslag van de tweede etappe Reims- Brussel (273 km) luidt: 1. Lambrecht (België A) 8.37.58; 2. Ma- rinelli (lie de France) z.t.; 3. Teisseire (Frankrijk A) 8.39.14; 4. Kint (België A) 8.39.17; 5. Ricci (Italië Aï z.t.; 6. Öckerx (België A) 8.39.31; 7. Jomaux (België A) 8.40.40; 8. Tassin (W.N. Frankrijk) 8.40.43; 9. Kubler (Zwitserland) 8.41.15; 10. Bar- tali (Italië A) 8.41.15; 11. Coppi (Italië A) z. t. De Nederlandse ploeg heeft onfortuinlijk gereden. De etappe was zeer zwaar, als ge volg van de hitte, maar daar kwam voor onze landgenoten nog een groot aantal lekke bandjes bij. Nauwelijks was de een geholpen en weer opgestapt, of een ander moest aan de kant gaan staan en eeii nieu we band omleggen. Indien er een prijs be schikbaar was gesteld voor de grootste pechvogel dan zou die ongetwijfeld aan De Hoog ten deel zijn gevallen, want hij heeft zeker tien keer van band moeten wisselen. Hij zette toch door, hoewel zijn achterstand hoe langer hoe groter werd, ook al omdat de jeep van zijn ploegleider een paar keer panne kreeg, waardoor hij lang op hulp moest wachten. De Hoog arriveerde na de sluiting van de contróle. Hij heeft de vruch ten van zijn volharding kunnen plukken, omdat de wedstrijdcommissarissen, na het relaas van de moeilijkheden te hebben aan gehoord en vastgesteld te hebben dat het buiten zijn schuld uitblijven van hulp eigenlijk de doorslag had gegeven, beslis ten dat hij in de koers mag blijven. Intussen staat tegenover deze clementie- maatregel ook een straf: De Hoog had zich onderweg geravitailleerd op een ogenblik, dat dit verboden was. Dit kost hem 500 francs plus 30 seconden die bij zijn totaal- tijd worden opgeteld. De Korver, Syen en Lambriehs hadden ook hun deel in de pech. Men zag hen meestal samen. Met grote achterstand kwa men zij binnen. De Ruiter en Pauwels konden zich lange tijd in het hoofdpeloton handhaven, voordat ze terrein verloren, om 'tenslotte een mi nuut of twaalf achter de winnaar te arri veren. Maar daarvoor hadden ze alle twee veel van hun krachten moeten vergen. Waterpoloprogramma Het programma van de in de week van 3 tot en met 9 Juli te spelen waterpolo-wed- strijden. luidt: Zondag 3 Juli, heren reserve hoofdklasse: SVH 2—HPC 2. Dinsdag 5 Juli, dames, derde klasse G: Oosterbad 1DWT 2. Heren, reserve eerste klasse B: Haarlem 2DJK 2. Reserve tweede klasse B: Haarlem 3—de Zijl 2. Reserve derde klasse C: Nereus 4HVGB 4. Woensdag 6 Juli. dames, eerste klasse: DWRMeeuwen. Derde klasse F: DWR 2 Waterlelie 1. Heren, reserve hoofdklasse: HPC 2—Zian 3. Eerste klasse A: DWR—HPC. Tweede klasse D: DAW—VZV. Donderdag 7 Juli, dames, tweede klasse A: VZV—Nereus: ADZ—HVGB. Heren, reserve tweede klasse B: LZC 3—HVGB 3. Reserve derde klasse F: VZV 2—DWT 2. Vrijdag 8 JuliMxeren, hoofdklasse: HVGB— ZIAN. Reserve eerste klasse A: HZPC 2— HPC 2. Reserve eerste klasse B: Robben 2— Haarlem 2. Reserve derde klasse C: HVGB 4—IJ 3. Zaterdag 9 Juli. dames: tweede klasse A: HVGBDWT. Heren: tweede klasse D: DWT —DAW. Reserve derde klasse F: DWT 2 de Zijl 3. Cricketprogramma Het programma van de Nederlandse Cricketbond voor Zondag aanstaande luidt: eerste klas Excelsior—Sparta, Haarlem— HCC 1. HHC 2—Hermes DVS, Kampong— HBS, VOV—VVV, VRA—Rood en Wit. Tweede klas: CVHW—ACC 2, HBS 2—Haar lem .2, Rood en Wit 2Meikevers. Nederlandse verongelukt Tijdens de dames-Derby te Boitsfort (België) heeft zich een ongeluk met dode lijke afloop voorgedaan. Mej. L. Wagenaar uit Den Haag, die „Etoile du Nord" bereed, kwam ten val door het breken van een stijgbeugelriem. Zij stond op en kreeg toen een trap van een paard dat achter haar aankwam. Mej. Wagenaar werd onmiddellijk naar de geneeskundige post van de renbaan ge bracht, waar zij even latei' overleed. Roeien Neumeier verloor in Henley In de halve finale van de diamond sculls in Henley, die de skiffeur "van Willem III Neumeier en Kelly Jr. van de universiteit van Pennsylvania tegenover elkaar bracht, kreeg de Nederlander kort na de start een voorsprong. Bij Remenham Barrier (600 yards) lag hij nog iets voor. Er werd geroeid in een tempo van 30, maar Kelly kwam steeds beter op dreef en leidde later met een halve meter. De Amerikaan bereikte Fawley, hal verwege het parcours, in 3 min. 51 sec. 1 sec. boven het record en had toen lengte voorsprong. Bij het baken van de mijl waren het twee - lengten geworden. Neumeier begon te spurten bij Remenham club (1 mijl) en liep iets in. De Amerikaan bleef de repliek echter niet schuldig en zette op zijn beurt een spurt in. De afstand tussen de twee werd weer groter en in prachtige stijl ging Kplly met drie lengten voorsprong het eerst'door de finish. Zijn tiid voor de 1 mijl 550 yards was 8 min. 12 sec. Waterpolo HPC verloor van GZC (1—3) Direct na het begin slaagde middenvoor De Boer van de Goudse ploeg er in zjjn club de leiding te geven. Gouda bleef ook daarna opdringen, waarna de linksachter naar voren zwom om de voorsprong ie ver groten (0-2). Braam, die bij HPC de mid denachterplaats bezette, ondernam daarna op ouderwetse wijze een rush, waarna hij er in slaagde de stand op 1-2 te brengen. Even voor het einde bracht de links-achter speler van GZC de stand op 1-3. De voor hoede van HPC "schoot in deze wedstrijd slecht. Bovendien was het dekken zeer on voldoende. VOETBALCLUB „R1PPERDA" - In de dezer dagen gehouden vergadering van de voetbalclub „Ripperda" zijn de jaarverslagen goedgekeurd. Tot secretaris is gekozen de heer F. Dreyer, Spionkopstraat 5 zwart. Slowaken verzetten zich PRAAG (Reuter). Volgens een oogge tuige is bij een van de incidenten, welke zich in de- afgelopen dagen op het platte land van Noord-Slowakije zouden hebben voorgedaan, een leidende communist door een woedende menigte aangevallen, waar bij hij dusdanige verwondingen opliep, dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Zijn toestahd zou ernstig zijn. Het incident zou voorgevallen zijn aldus seint Reuters correspondent, in Cadca aan de hoofdweg naar Polen, naar aanleiding van geruchten, dat communisten ter plaatse ge schoten hadden op een kruisbeeld. Van deze laatste geruchten kon geen bevestiging verkregen worden, doch het gevolg ervan was in elk geval een heftige demonstratie door de bevolking in het centrum van de Een plaatselijke communistische leider, die klaarblijkelijk was gekomen om het volk te kalmeren, moest zijn toevlucht in het huis van een geestelijke zoeken, die hem de rest van de dag onderdak verleen de,'Toen de communist later het huis ver liet, werd hij opnieuw door het volk aan gevallen. Onder politiebescherming werd hij naar de stad gebracht. De correspondent van. Reuter heeft van verschillende zegslieden vernomen, dat de bevolking in vele districten uiterst geagi teerd zou zijn. Hoewel talrijke berichten over incidenten de ronde doen, aldus de correspondent, zijn er nog geen aanwijzin gen voor een georganiseerd verzet tegen de regering, die volgens plan haar programma inzake de kerk uitvoert. De bisschoppen zijn van hun congrega ties geïsoleerd en de door de regering ge steunde Katholieke actie neemt de kerke lijke functies over. Proclamatie. In een gisteravond uitgegeven procla matie zegt het Katholieke Actie-comité, dat door de Tsjechoslowaakse regering wordt gesteund, dat ondanks de vijandig heden van de bisschoppen en het Vaticaan de oogmerken van de Katholieke Actie zeker zouden worden verwezenlijkt. Het eerste doel zou zijn „een overeenkomst voor samenwerking tussen kerk en staat". De px-oclamatie gaat voort: „Wij zullen onze stem vei'heffen in naam van millioe- nen Katholieken en een toestand oplossen waarvoor de bisschoppen de schuld dragen. Zij worden ervan verdacht te weigeren bux'gers van hun eigen land te zijn. Wij doen op alle goede en oprechte Katholie ken, priesters en gewone gelovigen een beroep, het werk voor het welzijn van de kerk en het land tot een einde te bren gen". Dr. A. Valentine nam afscheid In kasteel Oud-Wassenaar is Vrijdag avond een receptie gehouden ter gelegen heid van het afscheid van dr. A. Valentine, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland. 1-Iem werden twee grote Delftse vazen aan geboden door de heer E. Kupers namens de adviescommissie van het E.R.P. Deze commissie vertegenwoox-digt het Neder landse bedrijfsleven. Namens de Koningin was aanwezig de hofmaarschalk kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Bei'gmann, voorts de Amei'ikaanse. Engelse en Chinese ambassadeurs, de ge zanten van Peru, Chili, Finland en Grie kenland, de heer C. Hunter, opvolger van dr. Valentine, de vice-president van Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de ministers Drees, Lieftinck, Joekes, Mansholt, In 't Veld, Stikker en Van Schaik, prof mr. R. Kranenburg, voor zitter der Eerste Kamer en mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland. Zondag zal dr. Valentine 'per vliegtuig' ons land verlaten. GEDOOD DOOR NEERVALLENDE KRAANGRIJPER Bij het lossen van aai-de in de haven van Oudeschild op Texel 'schoot de rem van de hijskraan los, tengevolge waarvan de grijper naar beneden kwam en de chauffeur Van der Vis trof. Hij was op slag dood. Circus heeft zijn tenten opgeslagen Sinds gisterochtend vroeg zijn de oranje wagens van het circus Mikkenie Heemstede komen binnenrijden; de materiaal-, woon- en restauratiewagens, vijftig in totaal. Er van de ochtenduren tot laat in de avond hebben tachtig zwetende kerels 25 ton aluminium buizen en balken (met een to tale lengte van zeven kilometer) aaneen- gepast tot een circustent van 44 meter middellijn. In de loop van de dag zijn ook de dieren gearriveerd: de drie'logge oli fanten wandelden van het goederenstation aan de Westergracht naar hun stallen op het terrein en begonnen er terstond aan het auantum van zestig emmers drinkwa ter en honderden kilo's hooi en haver, waarmee zij het per dag minimaal kunnen stellen. De zes tijgers rolden in hun kooien- op-wieltjes hetzelfde traject; later namen de paarden van de Amerikaanse Jacksons en de chimpansees hun intrek in de stal len en hokken. En vandaag zijn de artisten gevolgd, 43 buitenlanders, zeven Neder landers; de acrobaten, de clowns, de hoge schoolrijders en een orkest dat merkwaar digerwijs uit musici bestaat, die alle een conservatorium-diploma in hun zak hebben. - En Wie wat rondscharrelt tussen al die balken, wagens, kooien en electrische lei dingen en weinig Nederlands, veel Duits, Hongaars en Engels door elkaar hoort klin ken, is maar al te gauw geneigd de circus- romantiek te groot te zien en de circus realiteit te klein, zelfs temidden van dié zwoegende kerels (dezelfde, die u vanavond in keurige livrei uitgedost uw plaats zullen aanwijzen), tussen de schots en scheef door elkaar staande circusattributen en de bergen fourage vdor mensen en dieren. Maar toch wórdt men nog niet zover mee gevoerd door de schijn-romantiek van het circusleven, of men bemerkt hoe handig en snel al die rommel tot een keurig en effi ciënt geheel wordt verwerkt. Het Neder landse Circus Mikkenie'geldt als 's wei'eld properste circus. De circusmensen werken graag met superlatieven, maar deze laatste kwalificatie lijkt hier inderdaad op zijn plaats. Jenny, Mary en Rany, de drie olifanten van het circus-Mikkenie, hebben gisteren op hun wandeling van het goederenstation naar Heemstede onder tevreden getrom petter hun dorst gelest in de-Westergracht. Dr. Drees hoopt dat het conflict tussen de vakbonden bijgelegd wordt Het Christelijk Nationaal Vakverbond rekening te houden met dat onderscheid, heeft Vrijdag in Utrecht in een zeer druk bezochte bijeenkomst zijn veertigjarig be staan herdacht. Aanwezig waren onder an dere de minister-president, dr. Drees, de ministers Joekes, Lieftinck, Schokking en Wijers, de Commissaris der Koningin In de provincie Utrecht, vertegenwoordigers der kerken en de sociale attaché van de Mai'shall-plan-administratie in Nedei'land, mr. L. Smith. In zijn herdenkingsrede gaf de voox-zit- ter van het C.'N. V., de heer C. Ruppert, een overzicht van het werk van het ver bond gedurende veertig jaren. De Chi'iste- lijke vakbeweging heeft, aldus de heer Ruppert, steeds in het licht gesteld dat de arbeider niet „maar een ai'beidei'" is. maar een schepsel Gods en een volwaardig lid van de ondernemings- en bedrijfsgemeen- schap. Er moet nog veel werk worden verricht. Het C. N. V. telt thans 150.000 leden, maar, zo zei de heer Ruppert, nog duizenden behoren bij onze vakorgani satie. Vervolgens sprak de minister-president, die namens dê regering het C. N. V. geluk wenste. Dr. Drees was naar hij zei, voor nemens geweest, een toespraak te houden over de goede verstandhouding tussen drie vakverbonden, maar de gelegenheid daarvoor leek hem thans niet zo gunstig wegens het conflict tussen de confessio nele oi'ganisaties en het N.V.V. Over di conflict zei dr. Drees: „Het zou tot schade van ons land zijn indien uit het plotseling weer opvlammen van een oude princi piële tegenstelling een blijvende verwij dering zou voortkomen. Samenwerking der vakbonden is juist nu zo dringend noodzakelijk. Zij is vooral na de bevrij ding steeds nauwer geworden en ik hoop van harte dat de drie bonden zonder ver doezeling van principiële vex-schillen weer tot een normale samenwerking zullen ko men". Dr. Drees dèelde tenslotte mede dat de Koningin de heer Ruppert heeft benoemd tot Officier in de orde van Oranje- Nassau. De heer Ruppert verklaarde in antwoord op hetgeen dr. Dx-ees had gezegd, dat hij persoonlijk en dat ook het C. N. V.-be- stuur de wens van de minister-president deelt, overtuigd van de wenselijkheid en het nut van deze samenwerking. Volgens de heer Ruppert berust deze samenwer king niet op een gemeenschappelijk doel of gemeenschappelijke grondslag, doch op de erkenning van verschillen en weder zijdse zelfstandigheid. Op grond van deze erkenning is samenwerkiixg mogelijk. Wie dat doet, moet zich ervan bewust zijn, C.B.T.B. TEGEN PENSIOENREGELING VOOR ZELFSTANDIGEN. De Christelijke Boeren- en Tuindei'sbond hield in Middelburg zijn jaar-vergadering. De voorzitter, de heer Chr. van den Heu vel, besprak in zijn openingsrede verschil- dene aangelegenheden op principieel, so ciaal en economisch gebied. Hij zeide on der andere dat de gx-ens der sociale lasten is bereikt. Ten aanzien van een pensioen regeling voor zelfstandigen merkte hij op, dat het hoofdbestuur van de bond daaraan geen medewerking verleent; volgens het hoofdbestuur heeft niemand het recht aan zelfstandigen voor te schrijven hoe zij voor hun oude dag moeten zorgen. Boven dien acht men het niet verantwoord van kleine boeren met een laag jaarinkomen 125,— premie per jaar te vorderen. wanneer hij namens allen spreekt. In de middagbijeenkomst roerde ook de heer A. C. cl? Bruyn, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, het con flict even aan. Volgens het verslag in „De Volkskrant" zeide hij: „Het hoeft niet te bevreemden dat an deren ons beider taal niet voldoende ver staan en daardoor-het wezen, de bedoelin gen en de handelingen van de Christelijke vakbeweging schijnbaar niet begrijpen. Er zijn personen, die er geen begrip van heb ben, dat bij het regelen van verhoudingen tussen mensen, zedelijke beginselen een belangrijke rol dienen te spelen. Er zijn mensen, die menen, dat economie met moraal niets te maken heeft en die me nen, dat met wat men vaaglijk „huma nisme" noemt in een mensenwereld kan worden volstaan. Dat humanisme moet dan de plaats van Christus' leer innemen. Het is voor het Nederlandse volk van nauwelijks te overschatten betekenis, dat ongeveer 450.000 leden van het C.N.V. en de K;A.B. die taal wèl verstaan. Kennis neming van dit cijfer kan ook van be tekenis zijn voor hen, die beslissende waarde hechten aan getallen bij het be palen van de representatie". De Weense Staatsopera bezoekt ons land Met %en reeds weken van tevox-en totaal uitverkochte voorstelling van Mozarts ver rukkelijke melodieuze zangspel „De ont- voering uit het Serail" begon gister-avond in de hoofdstedelijke schouwbux-g het aan deel van de in korte tijd tot ouderwetse bloei hei'rezen Weense Staatsopera in het met kunstzinnige evenementen overladen Holland Festival. Het verdere programma bestaat op uit drukkelijk verzoek eveneens uit enige be kende werken van de genoemde meestex*. Vooral diens „Don Giovanni" of „Don Juan" wordt met spanning verwacht. Sche- veningen krijgt bovendien ixog „De bruiloft van Figaro" te zien De enige andere hier vertegenwoordigde componist is Richard Strauss, die men met Gustav Mahler de grondlegger van de tegenwoordige opera stijl mag noemen, ter gelegenheid van wiens 85ste vex'jaardag „De Rozencavalier" tot vertoning komt. Alle voorstellingen staan onder muzikale leiding van profes sor Josef Kx'ibs. Dit bezoek aan ons land vormt geenszins de eex'ste buitenlandse reis na de oorlog van dit vermaarde gezelschap. Reeds in 1946 ging men in vol ornaat naar Zwitsex-land, het jaar daarop onder meer naar Frankrijk en Engeland, verleden jaar naar België en Italië en thans voert men ondex-handelin- gen over een toui'xxée door Zuid-Amerika. Dit dwingt temeer bewondering af als men weet dat op 12 Maax't 1945 zowel het fa meuze Burgtheater als het gebouw van de Staatsopera aan de Ring grondig werden verwoest en dat na de bevrijding van Oos tenrijk het répertoire geheel opnieuw moest worden opgebouwd. Als tijdelijk tehuis fungeert het tamelijk kleine doch centraal gelegen Theater-an-der-Wien, waar des tijds Mozart de toverstaf zwaaide en Beet- hovens enige opei'a „Fidelio" zijn eersfct uitvoering beleefde. Op een door het Oostenrijkse gezantschap belegde persconferentie vertelde de artis tieke leidei', dr. Egon Hilbert, het een en ander over de beginselen, die men in de practijk tracht te brengen. In de eerste plaats heeft men volledig afgerekend met het funeste sterrensysteem. De toekomst van de opera, aldus deze woordvoerder, kan men alleen veilig stellen bij de gratie van een perfecte ensemblekunst. Er wordt dan ook gestreefd naar de grootst mogelijke eenheid van toneel en concert. Men is bezig, om nogmaals deze geestdriftige spreker te siteren, de bodem te bereiden voor het scheppende genie dat men aan de oevers van de Donau op korte termijn verwacht. Op de weldra plaats hebbende Fest- spiele te Salzburg zal men in ruime mate aandacht schenken aan moderne vooi't- brengselen. Ook wordt daar deze zomer een revisie ten doop gehouden van de opex'a „Titus" van Mozart, die in de oorspi'onke- Iijke versie weinig waardering genoot en derhalve zelden tot vertoning kwam. Ter gelegenheid van de Goethe-hei'denking brengt de Weense Staatsopera voox'ts de Egmont-muziek van Beethoven met de verbindende tekst van de Oostenrijkse dich ter Grillpax'zer. De Weense Staatsopei-a stuurde bewust aan op de thans in zo ruime mate onder nomen buitenlandse reizen, teneinde Oos tenrijk in de wereld te kunnen vertegen woordigen met het meest eigenaardige op cultureel, gebied. Zo spoedig mogelijk hoopt men echter'de rollen om te keren en zelf weer als gastheer op te treden. Maar cos- monopolitisch zal men blijven. Wenen was immers altijd een doorgangshuis van gees telijke stromingen. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 16) Toen zij weer doorging, zag hij ze dui delijk voor zich: de bekrompen „goede" vrouw met het grauwe gezichtje; de eens nogal opzichtige echtgenoot; de knappe, gemelijke zoon op wie hij al zijn teleur stellingen luchtte; de spichtige zuster, ja- loex's op haar knappe, kleine nichtje hij zag ze allen voor zich. Hij kon het stof ruiken, als het graan in de schuur ging en het hete geblakerde gras in de maand Augustus; hij kon de regen in de winter voelen, als de kinderen naar de wegkrui- zxng liepen, om met de bus naar school te gaan. Penny snuffend met een permanente verkoudheid, hij kon nicht Callie's stem horen, zoals die zich deed horen in gebeden voor haar dwalende echtgenoot. Het stond hem allemaal voor de geest, niet zozeer uit Alden's woox-den, als uit hetgeen zij niet vertelde. Na enige ogenblikken zei hij: Je hebt me gezegd, dat je bij hen gelukkig was. Ik zie niet, hoe dat moge lijk :- - - ich was het zo. De grüs-groene or u'den voor een ogenblik naar hem O' ven. F. 'eel er van was onaan genaam, maai :iles. Zie je. een enig kind en dan spc al zij aarzelde even een kind, dal groot gebracht was zoals ik, is in het geheel geen kind. Zij wordt in de wereld van haar ouders opgenomen en dat is soms afschuwelijk gecompliceerd. Zij zweeg en weer kwam die afwezige blik in haar ogen. Dat weet ik, zei hij snel. Er is natuur lijk in ieder gezin een zekere wrijving en de loyaliteit van een kind is verdeeld. Als er meer kinderen zijn, bouwen zij een soort verdediging op, maar een enig kind moet het allemaal alleen verwerken. Met een dankbare blik wendde zij zich tot hem. Dat is het. Bij Nicht Callie was ik een kind. Alles was wit of zwart. Hier was onze wereld en daar de wereld van de groten. Zelfs als wij onder elkaar kib belden, vormden wij een aaneengesloten front tegen de groten. Wij hadden een zeker zelfvertrouwen wij wisten, waar wij stonden. En als je op die gecompliceer de manier bent groot gebracht, half in één wereld en half in een andere, dan schijnt die ene erg eenvoudig, bijna vreedzaam Maar was het dat altijd? Maakte je geen slechte tijd door, toen je er nog aan wennen moest? Niet met er aan te wennen. Er was wel een onplezierige tijd Hij stak een sigaret op, zonder haar aan te zien. Met Penny. Met hun allen, zei ze langzaam, maar het ging over Tom. Hij lag op zijn rug in het gras en keek door zijn rookwolken naar de blauwe he mel, terwijl zij het hem vertelde. Het was ■>en eenvoudig verhaaltje, maar zoals zij net hem verleide, rustig er. '.onder enige emotie, leek het hem wel een Grieks drama in miniatuur. De knappe, opstandige jongen van veertien jaar, zijn ouders hatend en vrezend, verward door de storm van ge voelens, die hem overviel en zijn onhandige, tastende vriendelijkheid voor het kleine meisje. Het was op mijn verjaardag, zei Alden, en ik voelde mij erg ongelukkig. Ik was in de schuur er was een oude schuur, die zij nauwelijks meer gebruikten, met een bouwvallige hooizolder. Wij mochten daar niet spelen, omdat het gevaarlijk was, maar Penny en ik deden het altijd. Wij waren licht en waren niet bang voor de gebroken ladder. Ik was daar boven alleen en zat te huilen. Tom hoorde mij en klom naar boven. Hij sloeg zijn armen om mij heen, maar het hielp niet ik huilde al leen nog maar harder. Dat was alles, maar en hier verspreidde zich een diepe blos over haar gezicht een van de knechts zag ons samen naar beneden komen én vertelde het aan Nicht Callie. De rest was nogal erg. Dat kan ik mi) indenken, zei Jim. Zij straften mij en Neef Jasper sloeg Tom. Hijwilde het niet doen, maar zij dwong hem er toe. Ik hoorde hen in hun kamer er over praten en argumenteren en dat was het ergste van alles. Zij zweeg even. H5j gaf toe, zoals hij altijd deed. Hij gaf Tom een ontzettend pak slaag en Tom liep weg. Dat was het enige, wat hij doen kon. Maar het hielp hem niets. De rem mer van de trein kende hem en bracht hem terug. Hij bleef nog bijna twee jaar,, tot hij de school in Leatherby afgelopen had, maar. hij was een heel andere iongen geworden Hii haatte zijn vader en moe- der meer dan ooit en hij haatte mij ook Maar het Was jouw schuld niet. Zij zeiden, dat het dat wel was. Ze vertelden mij de effen stem werd even onzeker allerlei dingen. Maar ik wei gerde ze te geloven. Ik lag vaak 's nachts wakker, alleen want zij hadden mij in een andere kamer gebracht weg van Penny en zei telkens weer bij mijzelf: Het doet er niet toe, wat zij zeggen, het kan mij niet deren, omdat het.niet waar is. Niets er van is ooit waar geweest; Niets wat zij kunnen doen, kan mij deren de wex-ke- lijke mij. Zij glimlachte flauwtjes. Dat hielp. En zelfs toen heb je*e niet 'gehaat en" heb je niet willen weglopen? Gedurende korte tijd wel, zei zij een voudig. Maar het meest om Tom. Zie je, ze hadden hem veel meer gekwetst, dan ze het mij konden doen, omdat hij ze ge loofde. Ik trachtte het hem uit te leggen en hem te zeggen, dat het niet waar was, maar hij wilde niet luisteren. Jim vroeg: Wat is er met hem ge beurd? Hij ontmoette iemand, die hem een baan in Chicago bezorgde en hij trouwde en is weer gescheiden. Nu is hij in het leger. Penny is onderwijzeres en Seth, de kleinste, is op de boerderij. Zijn hart bonsde, alsof hij hard gelopen had. Hij kon zich die twee kinderen voor stellen, belast met een schuld, die zij niet behoefden te aanvaarden; een schaamte, die niet voortsproot uit iéts, wat zij gedaan hadden, maar alleen uit de geest van een „goede" vrouw. Hij kon zich die jongen voorstellen, gemelijk en nors en het kleine meisje, dat met wijd opengesperde ogen u'.sl-rde naar beschuldigingen, onbegre pen toespelingen op erfelijke belasting en sombere voorspellingen. Zijn keel kneep dicht bij de gedachte alleen. Het was ge noeg meer dan genoeg om iedere natuur, die niet zo oprecht en helder was," als die van dit meisje, voor goed te be derven. De vrouw had in haar pogen ge faald en haar falen had bewezen, dat het kind de moed, de eerlijkheid en de integri teit had, die hij bij haar gevoeld had, toen zij nog maar acht jaar was Met een ruk kwamen zijn gedachten tot staan. Hij dacht aan haar, alsof zij Honora was, hetgeen helemaal verkeerd was; niets van wat zij gezegd had, bewees dat. Tien tallen, honderden kinderen hadden dezelf de achtergrond, hadden dezelfde ervaring doorgemaakt en waren bewerkt door over heersende goedwillende geesten. Hij keek eens naar haar, zoals zij daar naast hem zat, haar donkere hoofd achterover, haar ogen gevestigd op de drijvende wolken, die door de zonsondergang waren gekleurd en hij dacht: Hoeveel meisjes zouden deze jaren hebben kunnen doorkomen, zonder volkomen verwrongen en verkeer de opvattingen te krijgen en misschien nog erger. Hoeveel zouden er oprecht, ge zond en lieflijk gebleven zijn, zoals zij? Het antwoord kwam onmiddellijk: Niet een, behalve Honox-a Brayle. Niemand an ders ter wereld. Zij zag een beetje bleek, alsof de in spanning van het zich die dingen weer voor de geest halen en er over praten, haar vermoeid had. Maar zij glimlachte tegen hem. - Ik was niet van plan, om het gehele verhaal op te dissen. Vergeef me, dat. ik je er mee verveeld heb. Je hebt ine er niet mee verveeld. Je. Maar hy kon haar niet zeggen, wat zij gedaan had. In de plaats daarvan zei hij: Maar je hebt je verhaal niet af ge maakt. Hoe ben je daar weg gekomen? i Toen ik achttien jaar was, erfde ik een beetje geld niet veel, maar genoeg, om naar een handelsschool te Detroit te gaan. Toen kreeg ik een baan en andere 1 banen en eindelijk kwam ik naar New England, met een vriendin, een meisje, waarmee ik op die school was geweest. Zij is nu getrouwd en hier zit ik nu. En dat is alles. Zij glimlachte weer. Het is veel te veel, maar jij hebt de zaak aan de gang gemaakt met je schijnbaar onschul dige vraag naar mijn persoontje, toen ik tien jaar was. Zij keek even op haar horloge. Weet je wel, dat het bijna zeven uur is? Hij had grote lust haar te antwoorden, dat het hem niets zou kunnen schelen, al was het de volgende week; dat alles wat hij verlangde was, om hier te blijven zit ten praten. Maar hij stond op en stak haar de hand toe. Zij greep er naar en kwam met een snelle, lenige bcv/eging overeind. Een ogenblik stonden zij zeer dicht bij elkaar. Voor hem was het niet alleen een physieke nabijheid. Hij voelde zich dich ter bij haar, bij de werkelijke Alden, dan nog ooit het geval was geweest. Het had niets te maken met zijn gevoel voor Hono ra, ofschoon het verhaal, dat zij hem juist gedaan had, zeer goed het verhaal van HQnora had kunnen zijn. Het was een ge voel voor haar, zoals zij nu was zoals hij haar liefhad. Neen, dacht hij, zich om kerend om haar over het veld te volgen, door de zich verlengende gouden schadu wen. hij wenste niets meer te weten. Dit was genoeg. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6