Jieetnecs De Hilleg omse bollenbeurs groeit uit de kleren VOLKSWAGENS te huur ZONDER chauffeur „T A XI 13000" KANT BLOUSES 2 75 SLEUTEL WEG? Zaterdag 2 Juli 1949 Haarlems Dagblad 5 Met het mismoedig afwachten is het uit Iedere Donderdagmorgen leggen de lange rijen auto's, in de Hillegomse straten geparkeerd, getuigenis ai van het drukke bezoek aan de beurs, die daar wordt gehouden in de lange pij penla van „Flora". Ruim vijftien jaar geleden werd hiermee een begin gemaakt. Het ver eiste enig optimisme, zulks te doen. In verschillende bloembollen-centra was reeds eerder een poging gewaagd om naast de Haarlemse Maandagbeurs nóg een gelegenheid te scheppen, waar de mensen van het Vak elkaar konden vinden. Die plaatselijke beurzen ble ven echter óf onbetekenend, óf bleven helemaal niet. Daarom was het te meer opvallend 'dat de Hillegomse beurs, na een aarzelend begin, zo snel groeide, maar niet zo verwonderlijk, want Hillegom is speciaal het centrum van de bloembollenexport, de handel alzo. De grote aantrekkingskracht van de Donderdagmorgen beurs lag niet alleen in het feit, dat ze was gesticht in het han delscentrum. Maar vooral: er werden za ken gedaan op korte termijn. De Maandag- beurs in Haarlem duurde lieel de dag, en wanneer men 's morgens tien uur op de beurs arriveerde, gebeurde het wel eens dat men „zijn mannetje" pas tegen drie uur in de middag te pakken kreeg. In Hil legom is dat niet het geval. Daar zitten de eerste bezoekers om 'n uur of tien achter hun tafeltjes en om één uur 's middags zijn er alleen nog wat „plakkers" over. Binnen enkele uren tijd heeft men zijn zaken daar afgedaan. Vooral na de oorlog is de belangstelling sterk toegenomen. Bezoekers moeten zich in de smalle looppaden, tussen de tafels overgelaten, moeizaam een weg banen en het is dan ook geen gewoonte, zich te ver ontschuldigen, wanneer men daarbij een ander moet opzijduwen of op de tenen trapt. Men kon dan wel aan de gang blij ven! In de lange, smalle beurszaal treffen soms meer dan vierhonderd zakenmensen elkaar. De autowacht heeft zich al een fiets moeten aanschaffen om een oogje te kunnen houden op de hem toevertrouwde wagens! Nieuwbouw noodzakelijk! De Hillegomse Beurscommissie heeft getracht, door de bloemenkeuring naai- de toneelzaal te verplaatsen en het toneel bij de beurszaal te trekken, voorlopig enige opluchting te krijgen, maar men is er van doordrongen, dat dit slechts een tijdelijke verbetering betekent. Dringend noodzake lijk is het, dat zo spoedig mogelijk te Hil legom een nieuw beursgebouw verrijst. De geschiedenis van dit beursgebouw heeft echter voor Hillegom droevige as pecten. In 1946 viel het besluit, dat de zetel der Algemene Vereniging naar Hil legom zou worden overgeplaatst, en dus ook de beurs daar voortaan zou worden gehouden. Op het Treslongterrein, door de gemeente Hillegom' aangeboden, zou een imposant beursgebouw verrijzen, waarin ook de kantoren zowel der Algemene Ver eniging als van de Bond van Bloembollen handelaren en de neven-organisaties zou den worden ondergebracht. De man, die door geweldige enèrgie dit succes voor Hillegom had bereikt, Bernard Rijnveld, overleed echter kort daarna. En met hem verdween de hoop van Hillegom op verwezenlijking van dit project. De op positie stak het hoofd op: men wenste in Haarlem te blijven. Een onaangename en onverkwikkelijke procedure was het ge volg, maar tenslotte handelde de voorzitter der Algemene Vereniging, tevens burge meester van Hillegom, naar het recept: beter een half ei dan een lege dop. Haar lem hield verenigingszetel en beurs, maar in Hillegom zou een nieuw gebouw voor de Donderdagse beurs verrijzen. Daartoe werd een stichting onder auspiciën van de Algemene Vereniging in het leven geroe pen, waarin de Hillegomse vakmensen (die tenslotte toch de hele zaak moesten betalen) een belangrijke plaats zouden in nemen. Het ging niet zo vlot. Formeel staat dus reeds vast, dat Hil legom een nieuwe beurs krijgt. Maar het ging niet allemaal zo vlot. Na alles wat gebeurd was, kostte het enige moeite, de Hillegommers en de Algemene Vereniging tot nauwe samenwerking te krijgen, aller lei formaliteiten moesten worden vervuld en misverstanden uit de weg geruimd. Het ziet er echter naar uit, dat deze voorbe- 1 reidingen de langste tijd geduurd hebben, en dat op korte termijn volledige overeen stemming tussen Hillegom en Haarlem zal worden verkregen, vooral ook dank zij de bemiddelende activiteit van Hillegom's burgemeester, die in zijn dubbele functie wel „tussen twee vuren" zit, maar hiervan tegelijk gebruik weet te. maken om de standpunten tot elkander te brengen. Wat daarbij niet weinig meewerkt, is het besef, dat bij de Hillegomse beursmen sen met de dag meer levendig wordt: een nieuwe beurs is broodnodig. Zo gaat het niet langer. Straks zou de beurs aan haar eigen succes ten onder gaan, omdat men geen gelegenheid heeft, nog behoorlijk en rustig met elkaar zaken te doen. Na een periode van mismoedig afwach ten, is men te Hillegom weer tot activiteit gekomen. En velen, die omtrent het nieuwe beursgebouw pessimistisch gewaagden van een „luchtkasteel" beginnen er weer moed op te krijgen, dat men binnen niet al te lange tijd het Hillegomse beursbedrijf kan huisvesten in een gebouw, waarin het zich onbelemmerd kan ontplooien. Auto tegen trein gebotst Dame uit Heemstede op slag gedood Een droevig ongeluk is Donderdagavond nabij Mijdrecht gebeurd, waarbij mevrouw H. J. M. van der Renst-Jansen uit Heem stede om het leven is gekomen. De heer Van der Renst bestuurde een auto en naast hem zat zijn echtgenote. Bij de onbewaakte overweg tussen Mijdrecht en Uithoorn passeerde een trein, toen de auto naderde. Het voertuig botste tegen de trein en werd ongeveer veertig meter mee gesleurd. Mevrouw Van der Renst werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De heer Van der Renst was ernstig gewond en is naar de Maria-stichting te Haarlem overgebracht. De auto was geheel vernield. De begrafenis van het stoffelijk over schot van mevrouw Van der Renst-Jansen is bepaald op Dinsdag 5 Juli, half twaalf, op de Algemene Begraafplaats te Heem stede. NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM: Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, telef. 11793. Teyler-apotheek. Teylerplein 79, tel. 17946. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 28320. Model 1949 PLEIN 33 Inlichtingen uitsluitend onder telefoonno. 17000 Witfe vlot model met kraag en revers maten 40 t/m 80 zonder punten 10«^ Fijn gehaakte HANDSCHOENEN kleuren: wit, ecru, bordeau, marihe, zwart Ga naar KRUISSTRAAT 35 Pauselijke onderscheiding voor de heer Van Turnhout Op een bijeenkomst van de R.K. Haar lemse sportveren. is de heer H. W. van Turnhout onderscheiden met „Pro Eccle sia et Pontifice". Deze onderscheiding werd hem uitgereikt door kapelaan Van Heems kerk, die in een toespraak in herinnering bracht hetgeen de heer Van Turnhout voor de R.K. sport heeft gedaan. Ook voerden het woord pastoor Van der Lugt, pastoor Van Schalke, de heer G. Kruyver namens de diocesane leden van de Nederlandse Katholieke Sportbond, de heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond en afgevaardigden van sportvereni gingen. Het nationaal geschenk aan het Koninklijk echtpaar Haarlemmers tot bijdrage aangespoord Zoals reeds bekend is, ligt het in de be doeling, dat het Nederlandse volk het Koninklijk echtpaar ter gelegenheid van zijn koperen huwelijksfeest een geschenk aanbiedt. Dit geschenk zal bestaan uit een nieuwe parkaanleg voor het Huis ten Bosch, dat £1"fnKr,lK..won®ncle f1 gerestaureerd en zoveel mogelijk in zijn I sche. schrijver Joseph Kessel over de wa- oude glorie hersteld zal worden. Bataljon der dapperen (Rembrandt) In samenwerking met de Franse en Brit se legervoorlichtingsdiensten heeft Alex andre Esway een film gemaakt naar de bekende reportage in romanvorm „Les ba- taiüons du ciel" van de reeds jaren in Frankrijk wonende en werkende Tsjechi- In Haarlem is een comité gevormd, waarvan burgemeester Cremers voorzitter is en waarvan de leden alle groepen, rich tingen en gezindten van de Spaarnestad vertegenwoordigen. Dit comité doet een beroep op de Haarlemse ingezetenen om de reeds lopende inzamelingsacties krachtig te steunen. In de eerstkomende dagen zal hen een formulier worden toegezonden, zoals dat ook reeds in de dagbladen werd afgedrukt, waarop men door het opplakken van post zegels zijn bijdrage aan het comité kan doen toekomen. Voorts wordt men herinnerd aan het postgironummer 80 ten name van het Co mité Koperen Bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar, 's-Gravenhage. Afzonderlijke circulaires werden verzon den aan de hoofden der scholen en aan de bedrijfs- en personeelskernen van de meeste bedrijven. Tot allen die tot nu toe verzuimden te doen, wat zij ongetwijfeld toch stellig van plan waren, namelijk hun bijdrage te leve ren aan het geschenk, richt het comité het verzoek dit alsnog te doen voor 7 Juli op de hierboven aangegeven wijze. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis. Ga dan naar: De Stofzuigercenfrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 Vo de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) Vaesmtieverblijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaaltarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig MaatschappvJ Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Juli 1949 ONDERTROUWD: 1 Juli, L. J. Luiten en M. J. C. Westerburger. GEHUWD: 1 Juli. J. A. J. Remmers en C. P. van der Meer; J. L. H. de Haas en H. Rijn veld; J. G. Florisson en M. H. van Poeteren. BEVALLEN van een zoon: 29 Juni, G. J. H. Vader—Berkhout; 30 Juni, W. Wubbe— van Muijen; 1 Juli C. E. Langeveld—Philippo (tweeling); W. Krijgsman—Bosman. BEVALLEN van een dochter: 30 Juni, A. H. Reiber—Dinkla: J. C. M. Bosman Jansen— Janssen: C. T. Oorthuis—Jukes; 1 Juli. A, C. de GrootKleijn. OVERLEDEN: 29 Juni, G. Ter Mors—Ten Kate, 71 j., Stalpaert v d. iWelenstraat; A. E. M, de Waal—van der Burgh, 80 j., Jans straat C. G. van Hazebroek—van Rijn, 45 j„ Duncklerstraat; 30 Juni, H. P. van Dort Schelvis, 40 j., Hazepaterslaan; A. C. Dam mers—Dweelaard, 82 j., .Velserstraat, Twee gewonden bij nachtelijke autobotsing In de afgelopen nacht om ongeveer kwart over twaalf wilde een personenauto op de Jansweg te Haarlem, ter hoogte van de Parklaan, een autobus passeren. De per sonenwagen reed daarbij in volle vaart tegen het betonnen voetstuk van een ver keersbord op. De bestuurder raakte de macht over zijn stuur kwijt en de wagen sloeg met kracht tegen een muur. De twee inzittenden, beiden Haarlemmers, kregen snijwonden in het gelaat en zijn per taxi naar het Elizabeth's Gasthuis vervoerd. Hun auto was aan de voorzijde ernstig beschadigd. Ziekenhuis bij Medemblik wordt niet opgeheven In een vergadering van de commissie uit de Provinciale Staten van Noordhol land heeft een der leden gevraagd, hoe het staat met de vroeger geuite plannen, om het ziekenhuis in Medemblik op te heffen. Een lid van Gedeputeerde Staten heeft daarop geantwoord, dat het niet verant woord is te achten liet ziekenhuis op te geven. Er worden op het ogenblik bespre kingen gevoerd in de commissie tot onder zoek naar de ziekenhuisruimte. VELUWS BALLET. Onder artistieke leiding van Theo Branz, een van de jonge Nederlandse dansers (hij was onder andere leerling van Mascha ter Weeme) is te Ede een nieuwe balletgroep opgericht onder de naam „Het Veluws ballet". Van het Veluws ballet zullen deel uit maken: Theo Branz (algemene leiding en choreografie), Hellena Rajewska (karak terdanseres en choreografe), Ada den Bur ger en Irene Hissink (lyrische danseressen) en Betty de Jong (komisch danseres). Voorts zijn nog aan hét gezelschap verbon den: Hilda Neef (pianiste), Helen Ramaker (eostuumontwerpster) en Lex van Voorst (decors). De première zal in October of begin No vember in Ede gegeven worden. penfeiten van de vrije Franse studenten corpsen bij de invasie in Normandië. De film werpt, althans voor hen die zich niet door een tikkeltje chauvinisme en de schone schijn van de overwinning laten verblinden, een schril licht op het vele ongeweten leed dat iedere oorlog met zich brengt en vormt eens te meer een felle aan klacht tegen een régime dat zich bij voor keur met duivelse middelen en methodes trachtte in stand te houden. De wanhopige strijd van de Franse parachutisten had naar onze smaak overigens wel wat be knopter weergegeven kunnen worden en de typering" der soldaten is niet van een lichte idealisering vrij te pleiten. Daar staat tegenover, dat de sfeer, waarin de geallieerde troepen onmiddellijk voor en na D-day leefden vaak uitstekend werd getroffen. De grootste lof verdienen de mannen aan de camera. De talrijke indruk wekkende opnamen van dalende parachu tisten zouden ons bijna doen vergeten, dat we hier met een der dieptepunten uit de geschiedenis der mensheid hebben te ma ken. De hoofdrollen worden vertolkt door Pierre Blanchar en René Lefèvre. In het voorprogramma draait een aan trekkelijke montage van journaal-frag menten ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. J. H. B. Titanenstrijd (P a 1 a c e) John Wayne, de held uit ontelbare avonturenfilms, is in dit verhaal een ingenieur die voor een schatrijke industrieel een spoorwegtunnel dobr een gebergte ergens in Zuid-Amerika moet aanleggen. Hij sleept en passant de dochter van zijn opdrachtgever in de wacht en dit is het begin van alle narigheid. Papa gaat de tunnelbouw saboteren: er komt geen materiaal meer en de arbeiders heb ben weinig anders meer te doen dan naar de technicolor solo-modeshow van de vrouw van de ingenieur te kijken. De scho ne Zuid-Amerikaanse krijgt gauw genoeg van het ruige volkje, het stof en het la waai en gaat naar papa terug. De tunnel stort een keer of wat in en de ontmoedigde ingenieur geeft er dan maar de brui aan, Met zijn laatste beetje dynamiet laat hij de hele zaak in de lucht vliegen. Als u denkt dat hiermede het verhaal uil- is, vergist u zich. Het begint dan pas span nend te worden. De ingenieur bouwt nu gauw een spoorbrug, waarbij schoonpapa en. dochter schoorvoetend komen kijken en duidelijk blijk geven alles te willen ver geven en vergeten, indien de brug bestand blijkt te zijn tegen een inmiddels naderende bandjir. Ter verzwaring wordt er nog gauw een trein opgereden en dan komt de vloedgolf. De koude rillingen lopen u over de rug als u ziet hoe het zaakje staat te wiebelen. De trein kan dat niet hebben en stort in de diepte, maar de brug houdt stand, zodat de man die haar bouwde ein delijk zijp welverdiende beloning kan krij gen. Een passend slot van een aanvankelijk wel wat langdradige geschiedenis, waarin John Wayne en Sir Cedrick Hardwicke beter spel te zien geven dan de overigens zeer charmante Laraine Day. S. K. „Hildegard" (City) Een Engelse film van vrij recente datum, die grotendeels speelt in een van de kampen voor „displa ced persons" in Duitsland. Het meisje Hil- degard is een van de velen, die na de oorlog in zijn verschrikkelijkste vorm te hebben doorstaan in een dergelijk kamp hun tijd doorbrengen met wachten, op een betere tijd, op veiligheid, een tehuis. En zij is een van de weinigen, wie dat alles ten deel zal vallen: een Brits officier wordt getroffen door een portret van dit meisje, dat hij vindt op een Londense tentoonstel ling van op de oorlog geïnspireerde schil derijen, en hij besluit haar te gaan zoeken E7R zijn natuurlijk altijd nog lezers, die ■1 voor het eerst een Groentje ter plaatsing in Haarlems Dagblad opgeven. Onveranderlijk gaan zij daarna behoren tot de velen die het telkens weer doen als zich een aanleiding voordoet. als hij bovendien op die tentoonstelling een Oostenrijkse professor van Joodsen bloede tegen het lijf loopt, die in het portret zijn reeds verloren gewaande dochter heeft herkend. Zijn speurtocht heeft succes, doch hij ontdekt dat het meisje aan een geheu genstoornis lijdt een erfenis van twee jaren Auschwitz. Slechts na veel strub belingen slaagt hij er in, nu volledig in haar lot geïnteresseerd, het meisje van haar geestesverwarring te bevrijden. Het belang van de film komt nauwelijks boven de betrekkelijke onbelangrijkheid van dit fictieve geval uit. Daartoe loopt de geschiedenis te gemakkelijk, heeft zij te weinig diepgang en interesseert zij zich vooral te veel voor de helden van het ver haal en zo goed als niet voor de massa van de kampbewoners en de algemeenheid van het probleem der „displaced persons". „Portrait from life" geeft van hen zeker geen portret naar het leven. Dank zij het feit echter, dat de individuën van dit ver haal ons menselijk worden voorgezet en hun lotgevallen eenvoudig en zonder op smuk worden weergegeven, laat de rol prent niet na de toeschouwer menigmaal te treffen, mede door gevoelig spel van Mai Zetterling en Robert Beaity. H. J. E. C. „Het dreigende water" (Luxor). Een thriller die na een traag en weinig belang wekkend begin, waarin men vreest dat Hollywood zich weer niet heeft los kunnen maken van de wens om psychische aberra ties op het doek te brengen, in de tweede helft de spanning brengt, die we bij gebrek aan wat anders in dit soort films zo gaarne zien. Franchot Tone, Merle Oberon en Thomas Mitchell verzorgen de hoofdvollen in dat verhaal, dat zich afspeelt in de lome mysterieuze sfeer van het Zuiden der Ver enigde Staten en vooral Mitchell slaagt er in van zijn kwalijke rol een creatie te ma ken, die het iri deze legpuzzle van wel en niet geslaagde misdaden goed doet. Het heeft geen' zin de intrigue te verklappen en wij volstaan met de vermelding dat zij een gelukkig einde brengt. Hetwelk geen verrassing mag heten, maar slechts als ge ruststelling kan dienen voor hen wier ge moed door het zenuwslopende einde teveel van streek wordt gebracht. W. L. B. „Sioux City Sue" (Spaarne) Een vrolijk lied zingt Gene Autry, als hij „Si oux City Sue" ten gehore brengt in zijn geboorteland, waai- hij aan het hoofd staat van een groot boerenbedrijf. Hij is niet alleen een goede boer. maar ook een film acteur. Deze ontdekking doet een jonge dame, die uitgezonden wordt om namens Hollywood onder de cowboys filmartisten op te zoeken. Gaarne zijn de jongemannen bereid om voor haar te zingen. Ook Gene Autry, wiens hart eigenlijk bij zijn be drijf ligt, dingt mee naar een filmcarrière en met succes. Zijn optreden in Hollywood schenkt hem geen voldoening en hij keert zo spoedig mogelijk weer naar zijn streek terug. Dat dit niet geheel naar de zin van de jongedame is blijkt uit het volgende deel van deze vlotte en vrolijke film. „Als een geest verschijnt" is een span nende film. De toeschouwer vraagt zich af wie al die misdrijven pleegt. Is het efen geest of treedt een dei- bekenden van de familie, die de moeilijkheden ondervindt, op unfaire wijze op? A. O. Het Frans Hals theater prolongeert nog een week de film „De laatste etappe". Relletjes in Den Haag bij première „Het geval Gouzenko" Tijdens de première van de film „Het geval Gouzenko" in het Metropole- en het Astatheater in Den Haag is het gisteravond tot ongeregeldheden gekomen. De eerste avondvoorstelling werd her haaldelijk onderbroken door uitroepen van mannen en vrouwen in de zaal als: „oor- logs-ophitsers", „leugenaars" en „fascis ten". Politie in burger dreef deze demon stranten met medewerking van het publiek uit de zaal, waarbij gebruik werd gemaakt van de gummiknuppel. Er ontstond grote verwarring toen in „Metropole" enkele bezoekers met ammo niak gingen gooien. De voorstelling werd onderbroken en zeven verdachten gearres teerd. De scherpe lucht werd door middel van rondgespoten parfum verdreven. Op straat was het iets rumoeriger dan anders doch incidenten deden zich niet voor. In „Asta" wierp een toeschouwer een met carboleum gevulde eierschaal naar het doek, waardoor dit werd beschadigd. De schuldige werd gearresteerd. In „Metropole" nam de politie zevenhon derd - pamfletten in beslag, waarin tegen de vertoning werd geprotesteerd en het publiek aangespoord de beide theaters te boycotten. Een deel van deze vlugschriften was afkomstig van de Vereniging Neder- land-USSR. Ook werden twee stinkbommen in beslag genomen. De politie zal voorlopig voorzorgsmaat regelen blijven nemen in de beide bio scopen. SCHEEPVAART Alcor, Rotterdam—Porto Alegre 2 Juli te Rio de Janeiro; Boskoop, Amsterdam—West - Indië 1 Juli te Sint Eustatius: Groote Beer, AmsterdamBatavia, pass. i Juli Suez; Randkerk 1 Juli van Walvisbaai naar Las Palmns; Sibajak, Java—Rotterdam pass. 1 Juli 21 uur Ouessant; Tabinta, Rotterdam- Quebec pass. 1 Juli Cape Race; Van 't Hof, 1 Juli van Beira 6 Juli te Kaapstad verwacht; Willem Ruys, Rotterdam—Java, pass. 1 Juli Gibraltar. Een jubileum bij „Zuigelingenzorg" Een merkwaardig jubileum werd Vrijdag bij „Zuigelingenzorg" in het gebouw van de Geneeskundige Dienst" herdacht. De huisbezoekster mejuffrouw C. H. Serné werd aan het eind van het Vrijdagse zit tingsuur verzocht in een niet gebruikt lo kaal te willen komen. Hier vond zij het volledige bestuur en vrijwel alle medische leiders bijeen. Zij werd door de directeur- secretaris dr. Tj. Halbertsma toegesproken en gelukgewenst met haar 25-jarig jubi leum. Deze huldiging was voor haar een verrassing. In werkelijkheid was zij reeds 1 Juli van het vorig jaar 25 jaar aan „Zuigelingen zorg" verbonden, doch toen had niemand aan de datum gedacht. Het bestuur had daarna niet beter weten te doen dan daar voor 1 Juli van het volgende jaar voor een huldiging te kiezen. Mej. Serné werden bloemen, een fauteuil en een enveloppe met inhoud overhandigd, vergezeld van een oorkonde, vermeldende dit bijzondere 26-jarige jubileum. Zuster Serné is een zeer geliefde en populaire huisbezoekster, die tegenwoordig vaak Zuigelingen helpt van ouders, die zij vroe ger zélf als zuigeling in de wieg heeft zien liggen en geholpen heeft. Lisse Woningbouw vordert De 35 woningen welke voor de woning bouw véreniging „Volksbelang" aan de Em- mastraat, Irenelaan en Princessestraat ge bouwd worden, vorderen thans snel. Een gedeelte kwam dezer dagen geheel onder de kap. Men verwacht de nieuwe woningen omstreeks half September voor bewoning te kunnen afleveren. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. A. J. Duijmaer van Twist. WELKE DOKTER VOOR ZONDAG? De Zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door dr. J. M. v. Dijk, Ach terweg 6, Telefoon 3134. Personalia De wachtmeester der Rijkspolitie de heer M. Brilleman behaalde tijdens de Nederl. kampioenschappen schermen te Den Haag. een 5de prijs in de hoofd-afdeling. Haarlemmermeer Zuid-Afrikaners in de Haarlemmermeer Een gezelschap afkomstig uit Zuid- Afrika, bestaande uit dertig dames en heren, is officieel door het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer ten gemeente- huize ontvangen. Bij deze ontvangst waren deputaties van de Vereniging voor de Landbouw, alsmede een vertegenwoordiger van de Haarlernmermeerpolder aanwezig. Burgemeester Jansonius deed in zijn wel komstwoord in het bijzonder uitkomen, dat Zuid-Afrika een land is, dat zich in een grote sympathie van de Nederlandse be volking kan verheugén,'en dat hij hel" dan ook ten zeerste op prijs stelde dat het ge zelschap het landbouwcentrum Haarlem mermeer kwam bezoeken. Onder leiding van ir. Meyes van de Haarlemmermeer polder werd vervolgens een bezoek ge bracht aan de boerderij van de heertffiales en aan het gemaal „De Lijnden". Wr Na deze bezoeken vertrok het gezelschap naar Aalsmeer om de bloemenveiling te bezichtigen. De bezoekers uitten hun be wondering over de prettige ontvangst, en over het mooie Hollandse landschap. Zandvoort Nog dit seizoen een speeltuin? Maandag 4 Juli zal in gebouw „Zomer- lust" een algemene ledenvergadering wor den belegd van de Zandvoortse speeltuin vereniging „Kindervreugd", w.elke naam na een uitgeschreven prijsvraag door het bestuur der nieuwe vereniging uit de vele binnengekomen inzendingen werd gekozen. Op deze vergadering zullen de jeugdige deelnemers aan de' prijsvraag hun prijzen in ontvangst kunnen nemen. Er blijkt veel animo te bestaan voor deze vereniging, het aantal loden en donateurs breidt zich, dank zij eens thans plaats vindende huis-aan- huis-actie, steeds meer uit. Op de Maandag te houden ledenvergadering zal het bestuur mededelingen doen betreffende de reeds verrichte werkzaamheden, het resultaat van de huis-aan-huis-collecte bekend ma ken, en nadere gegevens verstrekken over de inrichting van de eerste speeltuin. Tevefts zullen statuten en huishoudelijk reglement worden vastgesteld. Naar wij vernemen, bestaat er alle kans, dat reeds in Augustus de speeltuin in be drijf zal worden gesteld. KERMIS EN VUURWERK Het door de Vereniging tot viering van Nationale Feestdagen (V.V.N.F.) georga niseerde Lunapark wordt hedenmiddag om twee uur officieel geopend. Het terrein is gelegen aan het eindpunt van de tram. Het vuurwerk, dat ter ere van de ver jaardag van Prins Bernhard werd opge zet, zal hedenavond om half elf op het strand tussen Strandweg en Zeestraat wor den ontstoken. BRIDGE-DRIVE De Zandvoortse bridge-club organiseert een zomer bridge-drive op 12 Juli in Hótel Keur. Er kan worden ingeschreven in de hoofd-, eerste en tweede klasse. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Helena, d. van J. Bol en W. Theunisse. ONDERTROUWD: M. L. Steenman en W. J. Nolte. GETROUWD, C. W. van Bussel en M. C, Strikkers. Hoofddorp MEDISCHE ZONDAGSDIENST Hoofddorp: Dr. Bult. Nieuw Vennep: Dr. v. d. Weg. Badhocvedorp: Dr. den Ouden. RECLASSERINGSCOLLECTE De opbrengst der collecte voor de Reclas sering in Hoofddorp bedroeg f201.78; te Nieuw Vennep i 108,39 en te Vijfhuizen f 110,02. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J. J. v. Luin. Bron- stecweg 76. tel. 15538 en dr. J. L. Tombrock, Burgemeester van Lennepweg 1. tel. 28032, Wijkverpleging: Zuster B. G, Badings, Heemst. Dreef 138. Tel. 29818. Geopende Apotheek. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. BINNENLAND Eind September zal een grote fruit- en bloemententoonstelling worden gehouden in de gebouwen van de Coöperatieve Centrale Westlandse Snjjbloemenveilins te Honselers- dijk ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de bond „Westland" en hel zilveren jubi leum van de Honselersdijkse Bloemenveiling, Een Haagse taxi-onderneming gaat vijftig wagens en een ziekenauto met mobilo foons uitrusten. De mobilofoons worden uit sluitend voor bedrijfsdoeleinden gebruikt, hoewel ook dringende boodschappen van of aan passagiers kunnen worden doorgegeven. Door een nieuwe weg, die begint bij de voormalige hoeve Rijzenburg onder Sehaars- bergen, zal een gedeelte van het nationale park „De Hoge Veluwe" dat velen onbekend is. ontsloten worden. Veehouder M. Poclsma te Lutkewierum (Fr.) ontdekte toen hij bezig was het land te maaien een nest van een kwartelkoning, een zeer schuwe weidevogel, die in ons land uiterst zelden voorkomt. Helaas werd het broedsel van 5 eieren door de maaimachine vernield. In Eibergen bracht een koe dezer dagen een tweeling ter wereld. Dat is een zeld zaamheid. Een andere koe in Eibergen bracht eveneens twee kalveren ter wereld, echter kwam het ene dier een week na het andere. Beide kalveren zijn'gestorven. De rechtbank te Assen heeft de 48-jarige machinist N. K. uit Zwolle veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met 3 jaar proeftijd. Hij werd aan sprakelijk gesteld voor" het spoorwegongeluk te Meppel, waarbij een gedeelte van een goederentrein in het riviertje de Reest reed. De tentoonstelling „Amsterdam Diamant stad" is verlengd tot en met 11 Juli. In de Wielingen ter hoogte van Cadzand zijn de 545 ton metende „Marie Flore", ko mende van Antwerpen en het Noorse stoom schip „Ragnhild Brovig". groot 2000 ton. op weg naar Antwerpen, in aanvaring gekomen. De „Marie Flore" zonk onmiddellijk. De be manning werd aan boord genomen van de „Ragnhild Brovig". die haar reis naar Ant werpen heeft voortgezet. De machinist van de „Marie Flore" wordt vermist. Sedert geruime tijd i.s men te Tholen bezig de uit het midden van de vijftiende eeuw daterende kerk te restaureren. De toren is klaar en het middenschip nadert zijn vol tooiing. Voor het resterende doel moeten echter opnieuw gelden beschikbaar worden gesteld. Monumentenzorg heeft de gemeente raad gevraagd nog f 18.000 bij te dragen. De raad heeft het verzoek met 9 tegen 2 stem men afgewezen. De kerk, aldus de raad, drukt reeds te zwaar op do gemeentebe groting. Uit de Cocnhaven te Amsterdam is het lijk opgehaald van een 21-jarige scheepskok van de kustvaarder „Borelli", die vandaag een week geleden bij het zwemmen in de haven verdronk. Van October a.s. tot Mei 1950 zal de K. L. M. wederom „Excursion fares" (winter- tarieven) voor haar Noord-atlontische lucht verkeer invoeren, welke beneden het normale retourtarief zullen liggen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. H. Uhlenbrock te Heemstede is aan de gemeente universiteit te Amster dam geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaodcutisch examen voor werktuigkundig ingenieur de heren F. P. van Bommel. C. Dijkstra, H. J. P, van der Hart, A. Kiuijl, R. F. van Luyk, H, H. van Vliet en E, Vos. allen te Haarlem en F. P. Marcclis te IJmuiden. Te Den Haag is voor liet Staatsexamen viool L. O. geslaagd mej. Wies Burmeister te Haarlem. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", onder leiding van Jack P. Loory zal Donderdag 7 Juli in het Openlucht theater te Bloemendaal een concert geven. Mevr. M. J. Braamdo Peer. thans lerares aan de Prot. Christ. Nijverheidsschool te Haarlem, is benoemd tot directrice van de nijverheidsschool in Elburg. Ds. H. Bouvier to Genèvc heeft het be roep naar de Waalse gemeente te Haarlem aangenomen. De afdeling Haarlem van de Vereent- glng van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland hield Vrijdag de jaarlijkse vaardigheidsproeven voor de zesde klassen van de Lagere Scho len. Deze dag, die steeds weer een sportieve gebeurtenis is voor de Haarlemse schoolr jeugd, slaagde uitstekend. Het aantal deel nemers. dat ieder jaar groter wordt, bedroeg 1065, waarvan 805 het vaardigheidsdiploma behaalden. Het driejarige meisje J. v. d. M. is Vrijdagmiddag uit een raam van de eerste verdieping van de ouderlijke woning aan de Jan Gijzenkade gevallen toen een hor. waar tegen z(j leunde, los schoot. Zij magkte een val van ruim drie en een halve meter en kwam neer op het trottoir. Waarschijnlijk heeft de val geen ernstige gevolgen gehad, aangezien men geen letsel van betekenis heeft geconstateerd. De heer P. C. M. van Kempen te Haar lem slaagde aan de gemeente-universiteit van Amsterdam voor het propnedeutisch exa men geneeskunde. Mej. C. W. Hellema uit Haarlem behaal de te Amsterdam het-diploma voor Mensen dieck lerares. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: L. E. Beszelzen en H. Wiggers; H. van Heemst cn G. Mouw; A. D. Pels Rijcken en L. C. Gobius; J. Michlels en M. J. van Excel. GETROUWD: A. J. M. Broekman en W. J. van Gelder: B. van der Putten cn C. H. Mense; J. Prins en M. E. Ballast; H. Schnit- ger en J. F. Kappers. GEBOREN: Antohie, z. van K. Sas en van B. Diemersen;.Catharina Johanna, d. van B. W. Polder en van G. Joosten: Reindert. z. van R. H. van Dijk en van H. W. Romp; Wilhelmina Maria d. van A, M. Vork en van A. Schoone; Gerardina Henriëtte, d. van G. H. Rothert cn van B. Rovers. OVERLEDEN: B. Tadcma— Doedens. 66 j.; T. J. Groot, 17 j.; P. Hartsuljker, 73 j.; W. Smit, 76 j., Wed. J. C. van Geerenstein— Poelemans, 86 j. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. G. Mansehot. Rijksstraat weg. Tel. 430. De nieuwe school komt Vi-ijdag hield de Openbare School een ouderavond. Het hoofd van de school de heer G. v. Beek gaf een vergelijkende be schouwing tussen kleine en grote scholen, waarbij hij er op wees dat kleine scholen, waarbij de leerlingen tot meer zelfwerk zaamheid cn initiatief worden aangespoord, de voorkeur verdienen. Vervolgens hield de heer K. Enthoven als wethouder een korte toespraak over de nieuwe openbare school, die, naar hij ver zekerde, stellig zal komen en wellicht eer der dan menigeen denkt.. Tenslotte werd een tentoonstelling vao handenarbeid bezichtigd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7