Haarlems Dagblad Europese Raad Frans plan tot oplossing van Europa's economische moeilijkheden Brandgevaar Van Zeeland niet geslaagd in vorming van Belgisch kabinet <63e Jaargang No, 19286 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Advert tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <0pretijte ïjaartemsri^c Courant (3ötno 165-6) Woensdag 6 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom BINNEN VIJF WEKEN zal de Europese Raad voor het eerst te Straatsburg bij eenkomen en naar verwacht wordt een maand bijeen blijven. Zoals hier al met enige nadruk is betoogd is die Raad geen Europees parlement, maar slechts een raad gevend lichaam. Zijn instelling betekent dan ook geen werkelijke verandering in de bestaande verhoudingen der staten van West-Europa, maar duidt wel op een tasten naar werkelijke aaneensluiting der volken. Die instelling is een schuchtere stap, of een aarzelende stap, of een voorzichtige eerste stap. Men kan kiezen. Het woord stap blijft in elk geval; in zoverre is het een belang rijke gebeurtenis. Het statuut van de Raad is aan de ver schillende parlementen ter goedkeuring voorgelegd en onze Tweede Kamer heeft er gisteren over gedebatteerd. Vandaag zou minister Stikker antwoorden. Ofschoon het debat een goede inleiding had in de maiden speech van mej. Klompé (K.V.P.) en zulke bekende Kamerleden als mr. P. Oud (V.V. D.), jhr. mr. v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.). mr. Schmal (C.H.) en dr. Bruins Slot (A.R.) er andere fracties in vertegenwoor digden, kenmerkte het zich niet door de vermaarde „grote stijl". Men zou zich kun nen voorstellen, dat een eerste stap als deze aanleiding kon geven tot belangwekkende algemene beschouwingen over de West- Europese ontwikkeling en het geweldige belang dat ook ons volk daarbij heeft. Of schoon mej. Klompé wel het streven, dat de Raad een waarlijk Europees parlement zal worden, naar voren bracht en betoogde dat de volken er rijp voor gemaakt moeten worden en moeten gaan beseffen dat men bereid dient te zijn offers te brengen, over woog de beschouwing in grote lijn niet. Men opperde enige bezwaren tegen het statuut en toonde zich bereid, het te aanvaarden. Mr. Schmal vond weinig woorden gewenst nu de Europese Raad nog met een kraam kamer te vergelijken is en men kan deze opvatting met verbazing noteren. Wat be doelt de geachte afgevaardigde? Denkt hij het inzicht der volken en hun bereidheid tot offers te verwerven door er het zwijgen toe te doen en maar af te wachten? Dr. Bruins Slot, zich vermeiend in een gehele reeks beeldspraken, verheugde er zich in dat de Raadgevende Vergadering, nog in de windselen liggend, meteen zo effectief mogelijk aan de ketting wordt gelegd. Want men moet, zei hij, niet al te hard lopen. Toch wou hij wel dat het een loopketting zou zijn. Ik denk dat vooral moeders niet zonder verbazing van deze beschouwingen kennis zullen nemen. Zo behandelt men het jonge leven niet. „Als 't kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin; men haalt het met een lachje en zoete woordjes in", zer de vaderlandse dichter tenminste nog (en hij verwierf een grote meerderheid voor zijn gedachte). „Leg het maar aan een loop ketting", adviseert dr. Bruins Slot. Zijn advies, vooral niet te hard te lopen, verdient commentaar. De Europese gedach te is geen wilde inval van nieuwlichters. Zij is al zeer oud. Het federale stelsel is geen theoretisch denkbeeld, dat men nu maar eens als mogelijkheid oppert, maar een in verschillende delen der wereld sinds lange jaren met succes toegepaste vorm. Voor de vrees, dat men te hard zou lopen, bestond een eeuw geleden wellicht aanleiding. Nu niet meer. Daarbij is West-Europa in een gans andere positie komen te verkeren dan een eeuw geleden: in een zo gevaarlijke positie tussen twee aaneengesloten wereld machten in, dat velen beducht zijn voor precies het tegenovergestelde van dr. Bruins Slot's betoog. Velen vrezen dat men te langzaam zal lopen en zij hebben daar wel reden voor. Hun beduchtheid wordt ver groot door de omstandigheid, dat in Kamerdebatten een zo afwachtende, zo wei nig energieke houding wordt aangenomen. Men krijgt steeds meer de indruk dat vrij sceptisch op initiatieven van anderen wordt gewacht. Als men niet in deze rich ting wil gaan en zich dus een andere voor stelling maakt van de toekomstige ontwik keling, zou men dat andere plan wel eens willen vernemen! Men zou die in andere richting vooruitziende blik wel eens willen zien schitteren! Maar zulk een afwijkend inzicht treedt niet aan den dag, een grote politieke lijft wordt ons niet voorgehouden en er schittert geen vooruitziende blik. Wie dit zegt krijgt natuurlijk te horen dat hij een idealist is. Dat moge een ge makkelijk antwoord zijn, dat sceptici in de mond bestorven ligt, maar het neemt niet weg dat hier harde werkelijkheid en kei harde practische belangen op het spel staan. Men zou wel eens een Kamerdebat willen bijwonen over de vraag, hoe de vertegen woordigers des volks zich de toestand van Nederland over tien of twintig jaar voor stellen en welk plan, welk beleid op langer termijn zij hebben om 's lands zaken ten beste in die richting te leiden. Als de re gering zulk een vooruitziende blik toonde zou de aanleiding voor een dergelijk debat zich voordoen. Mochten er tegenstan ders van Verenigde Staten van West-Euro pa zijn buiten de communisten, die ieder opbouwend streven in het Westen eenvou dig anti-Russisch noemen en dat ook bij deze gelegenheid deden dan zouden zij met hun tegenstand uit de hoek moeten komen. Dat zou van meer nut zijn dan het voortdurende sceptische afwachten en de vrees om te hard te lopen in een ontwik keling, waarvoor de tijd overrijp is en waartoe de noodzaak dwingt. Het is geen wonder dat de Amerikanen zich over Euro pa's traagheid verbazen en zeggen: Is het hun eigen belang" of niet? waar wachten Zij toch op? R. P. JOURNALISTEN VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het beroep verworpen van de journalisten W. H. K. en P. J. C., redacteuren van het blad „De Kruidenier", die ieder door de Haagse rechtbank waren veroordeeld tot vijftig gulden boete, omdat zij geweigerd hadden als getuige te verklaren van wie zij een voor de minister van Landbouw bestemd ambtelijk rapport over de sane ring van de margarine-industrie hadden ontvangen, welk rapport zij openbaar heb ben gemaakt. 197. De president van de Franse repu bliek, Vincent Auriol. heeft te Parijs de onthulling bijgewoond van een zuil, waarop de namen van 197 schrijvers zijn aangebracht, die van 1939 tot 1945 hun leven gaven voor Frankrijk. Verhoging van de goudprijs en verlaging Amerikaanse douane tarieven voorgesteld De Franse minister van Financiën Mau rice Petsche heeft gisteren te Parijs aan de Amerikaanse minister van Financiën John Snyder een geheim plan overhandigd voor Europese economische samenwerking, aldus Reuter. Petsche verklaarde aan journalisten na dat hij een onderhoud van twee uur met minister Snyder had gehad, dat zijn plan tot overwinning van de Europese economi sche moeilijkheden kan leiden. Hij kon echter nog niets over de inhoud van het plan meedelen, doch naar men gelooft wordt in dit plan voorgesteld de goudprijs te brengen van 35 op 55 dollar per ounce. Uit bronnen in de omgeving van de Franse minister van Financiën werd vernomen, dat in het plan ook gevraagd wordt de Amerikaanse douanetarieven te verlagen. De Franse regering meent, dat de voor gestelde verhoging van de goudprijs de handelsbalans van het sterlinggebied met ongeveer 300 millioen dollar per jaar zou verbeteren en' dus een belangrijke bijdrage zou vormen tot de oplossing van de Britse dollarcrisis. Wederzijdse devaluaties? Naar men gelooft heeft de Franse minis ter van Financiën er op aangedrongen, dat het vraagstuk der kostprijzen in Europa niet zou worden opgelost door Europese maatregelen alleen. Het is, zo zeide minis ter Petsche, noodzakelijk Europese goede ren op de Amerikaanse markt op een vol ledige concurrentiebasis toe te laten en dus de Amerikaanse tarieven te verlagen. In sommige gevallen worden Europese pro ducten met tot 30 of 40 procent van him waarde belast. Van Franse zijde wordt niet beweerd, dat verhoging van de goudprijs die sedert 1 Februari 1934 ongewijzigd is gebleven, op zichzelf de dreigende terug slag zou afweren, of de nieuwe dollarcrisis tot oplossing zou brengen. Deze verhoging zou gelijk staan aan een devaluatie van de dollar en daarom, zo zeggen de Fransen, zou deze maatregel vergezeld dienen te gaan van een betrekkelijk grotere devalua tie van het pond sterling en aanpassing van andere Europese valuta's. Ook hebben de Fransen voorgesteld een wisselstabili- satiefonds voor Europese valuta's te vor men. Dit zou naar zij voorstellen kunnen geschieden met het goud, dat thans nutte loos in Fort Knox in de Verenigde Staten ligt opgeslagen. Uit Washington wordt door Agence France Presse gemeld, dat er in het geheel geen sprake van zou zijn de „dollar te deva lueren ten opzichte van het goud" om een eventuele Europese economische crisis te voorkomen. Dit is van bevoegde zijde aan een vertegenwoordiger van AFP verklaard. De geruchten rond het pond sterling. Het Amerikaanse „Journal of Commerce" meldde gisteren dat de Amerikaanse rege ring nog steeds overtuigd is, dat Engeland zonder dralen tot devaluatie van het pond sterling moet overgaan. Volgens de corres pondent te Washington van dit blad wordt de regering niet beïnvloed door de druk van die Amerikaanse bankiers, die tegen devaluatie zijn. Voorts meldt het blad nog uit Washing ton, dat „het Amerikaanse Congres wel licht zou eisen, dat de hulp van de E.C.A. aan Engeland zal worden stopgezet of aan zienlijk verminderd, totdat Engeland op houdt met het bilaterisme en met het toe passen van economische sancties tegenover de Verenigde Staten". Twee overeenkomsten. De organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking heeft Dinsdag te Parijs de teksten gepubliceerd van twee overeen komsten die Vrijdag tot stand gekomen zijn. Een overeenkomst, welke betrekking heeft op het vrijer maken van het handels verkeer binnen Europa, bepaalt, dat de deelnemende landen onmiddellijk stappen zullen ondernemen om geleidelijk de kwan titatieve invoerbeperkingen te doen ver dwijnen, teneinde zo mogelijk in 1951 te komen tot een algehele vrijmaking van het inter-Europese handelsverkeer. Verder worden de deelnemende landen uitgenodigd om unilateraal dergelijke beperkingen zo volledig als hun economische en financiële positie dat toelaat, op te heffen. Tot dat de quota volkomen zijn opgeheven zullen de crediteurlanden, voor zover mogelijk, hun nog bestaande kwantitatieve beperkingen verzachten, in die gevallen, waarin derge lijke verzachtingen van buitengewoon be lang zijn voor de debiteurenlanden. Deze overeenkomst houdt ten nauwste verband met de tweede overeenkomst die de inter-Europese betalingen betreft. Deze overeenkomst beperkt de „trek kingsrechten" die op multilaterale basis zullen worden vastgesteld, tot 25 procent van het totaal. De voorwaardelijke Marshallhulp, die correspondeert op het multilaterale deel van de trekkingsrechten, zal worden verleend aan landen, op welke deze multilaterale trekkingsrechten worden uitgeoefend. De trekkingsrechten mogen niet gebruikt worden voor afwikkelingen anders dan in de deelnemende landen en zij zullen niet in dollars omwïsselbaar zijn. Mc. Cloy: „Russen willen vriendschap hernieuwen" Desnoods zal hij zelf de eerste stap doen J. McCloy, dè Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, heeft aan verslag gevers verklaard zeker te geloven, dat de Russen eerlijk de vriendschappelijke be trekkingen met de andere bezettende mo gendheden willen hernieuwen. Refererend aan zijn bespreking met generaal Tsjoeikof te Berlijn zeide McCloy: „Ik heb in Tsjoei- kofs houding niets opgemerkt, dat op het tegendeel zou wijzen". Hij had met generaal Tsjoeikof geen kwesties van groot belang besproken, wel had deze toegegeven, dat de resultaten van de ministersconferentie van Parijs gunstig waren voor het scheppen van de mogelijkheid voor de vertegenwoordigers van de twee mogendheden om het contact te hervatten en voort te gaan met het wer ken aan een oplossing voor de problemen betreffende Duitsland. Op de vraag of hij van plan was het initiatief te nemen tot besprekingen met de Russen antwoordde McCloy: „Ik denk dat ik, wanneer de gelegenheid zich zou voordoen, de eerste stap zou doen". Volgens McCloy was hervatting van de handel tussen Oost en West „hoogst wen selijk" voor Duitsland. Verder zeide McCloy te hopen, dat het „in afzienbare toekomst mogelijk zal zijn Duitsland toe te staan, officiële handelsvertegenwoordi gers in het buitenland te hebben en de beperkingen voor de Duitsers betreffende de handel overzee te verlichten." De luchtbrug zou voorlopig worden ge handhaafd. „Wij zullen de toestand moeten beoordelen wanneer de treinenloop volle dig hersteld is". China is nog te redden, meent Tsjang Kai Tsjek Wil hij opnieuw aan de macht? Volgens het- Amerikaanse blad „World Telegram", welles speciale correspondent een interview met Tsjang Kai-Tsjek heeft gehad, heeft de generalissimus verklaard, dat hij het „revolutionnaire leiderschap" van het Chinese volk behoudt. In het interview, dat te Taipen op For mosa werd gehouden, verklaarde Tsjang. dat hij de Verenigde Staten om steun heeft verzocht. Volgens de correspondent is deze uitla ting de voorbode van Tsjang's terugkeer tot het actieve leiderschap. Tsjang had tegen over de correspondent verklaard, dat hij niet geloofde, dat het thans te laat was om de situatie in China te redden. Hij noemde de „onjuiste indruk", dat de zaak hopeloos was, een gevolg van de communistische propaganda. De eerste stap naar een natio nalistische overwinning achtte Tsjang de hervatting van de Amerikaanse morele steun. Op de nationale tentoonstelling op het gebied der vrije tijdsbesteding „Gouden Handen", welke van 28 Juli tot en met 6 Augustus te Ede gehouden zal worden, zal onder meer dit prachtig model van het zeilschip ,,D' Halve. Maen" uit 1609, dat werd vervaardigd door een 17-jarige jongen uit Utrecht, te zien zijn (Door de overheid wordt op nieuw gewaarschiLWd tegen on achtzaamheid met vuur in bos en heide, welke jaarlijks hon derden hectaren in vlammen doet opgaan). Je vacantie goed besteden Is een gang naar bos en hei, 't Bos bezorgt je rust en vrede, Hei 't is in de hei zo blij. Zo in de natuur geborgen. Ver van al het stadsgewoel Voel je je eens zonder zorgen, Krijg je een bevrijd gevoel. Vrij van alles wat kan hindren, Vrij van dagelijks verband, Vrij van meerderen en mindren, Vrij van rijmpjes in de krant. Alles van je af te gooien, Zij het maar voor korte tijd En omringd door al dat mooie, Ach, dat is een heerlijkheid. Maar één gooi valt zeer te laken 't Peukje sigaret dat brandt, Eén plicht mag men niet verzaken, Spaar het schone in je land. Ais j' in bos en heide wandelt. Raak voor de natuur in vuur, Maar let goed op hoe je handelt Raak met vuur niet de natuur. Wees je het gevaar indachtig, Zorg dat je je hieraan houdt: Met figuurlijk vuur is prachtig, Letterlijk met vuur is fout. P. GASUS. Van Cauwelaert genoemd ais vermoedelijke nieuwe formateur Gistermiddag heeft de Belgische kabinets formateur Paul van Zeeland zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen opge geven. De prins-regent heeft daarna de voorzit ter van de liberale partij Motz, en die van de socialistische partij Max Buset ontvan gen. August de Schrijver, voorzitter van de Katholieke partij, zal vandaag door de prins-regent worden gehoord. C.V.P. houdt voet bü stuk. Nadat de heer Van Zeeland aan de jour nalisten had meegedeeld, dat hij zijn taak als kabinetsformateur had neergelegd, voegde hij er aan toe: „de katholieken blij ven er echter bij, dat de koningskwestie zonder verwijl moeten worden opgelost. Op dit punt is onze houding onwrikbaar en de C.V.P. zal alle wettelijke middelen te baat nemen, welke een einde kunnen maken aan het koningsprobleem". Paul van Zeeland's tweede, gisteren on dernomen poging om de liberalen te over reden, met de C.V.P. een nieuwe regering te vormen, is mislukt, aldus weet Reuter te De schepen waarmee dezer dagen een herhaling van de Viking-invasie in Engeland zal worden uitgevoerd, zijn thans grotendeels gereed en hebben met hun beman ningen van roeiers en vechters proef gevaren voor de kust van Denemarken. Hier gaat een der Vikingschepen van de helling. Goed geluid uit Berlijn Vier bezetters overleggen in sfeer van vriendschap De vier plaatsvervangende militaire gou verneurs in Duitsland zijn gisteren in een „zeer vriendschappelijke sfeer" te Berlijn bijeengeweest voor verdere besprekingen over de uitvoering van het besluit der vier ministers van buitenlandse zaken ten aan zien van een overeenkomst van „leven en laten leven" in Duitsland, zo heeft een Britse zegsman verklaard. De plaatsvervangers kwamen overeen een commissie van deskundigen voor eco nomische en vervoerskwesties samen te stellen. De commissie zal aan de plaatsvervan gers verslag uitbrengen. Nieuwe terreuracties in Indonesië Uit Bandoeng meldt Aneta: Maandag ochtend deed een sterke bende een aanval op de theefabriek en het emplacement van de onderneming Kiara Pajoeng, 30 kilo meter ten Noord-Westen van Tjiandjoer. De bende droeg helmen, waarop de letters „M P" waren aangebracht, zodat aanvanke lijk werd gedacht, dat er een Nederlandse patrouille militaire politie naderde. De aan val werd gepareerd door de ondernemings- wacht en drie militairen die op de onder neming een rusticuur deden, zodat fabriek en woningen gespaard zijn gebleven. Onder de bende werden minstens twee Japanners opgemerkt. De employé Luning werd licht gewond en een ondernemingswachter wordt vermist. De onderneming werd ten slotte door een militaire patrouille ontzet. Zondagmiddag werd een trein van Che- ribon naar Tjikampek door een bende aan gevallen. De bewaking en militaire reizi gers sloegen de aanval af, zonder dat er gewonden vielen. De ongeveer 50 man sterke bende werd achtervolgd en een bendelid, waarschijnlijk de leider, werd in de trein gegrepen toen hij de bewaking onder bedreiging mef een revolver wilde ontwapenen. Op de hoofdverkeersweg te Malang is de 22-jarige Europeaan S. op klaarlichte dag neergeschoten. Hetgeen in de laatste dagen de tweede moord in een der hoofd straten van Malang was. De twee daders werden een half uur later gepakt. Drie aanvallers aangehouden. Uit Salatiga meldt Aneta: Het is de poli tie van Salatiga gelukt drie personen te arresteren, die betrokken waren bij de grote aanval op een politie-patrouille bij Tengaran op 22 Juni jongstleden. Volgens verklaringen heeft de bende, die gedeeltelijk bestond uit leden van de "i.G.M. (Barisan Guerilla Merbabu), 32 doden en 17 zwaar gewonden verloren. De bevolking van Gading had hen moeten helpen bij het begraven der lijken. Amerikaanse mijnwerkers zullen niet staken De Amerikaanse „Verenigde Mijnwerkers- bond" heeft zijn politiek van „geen con tract. geen werk" gisteren laten varen. De voorzitter van de bond. John Lewis, gaf de leden bevel, het werk na afloop van hun vacantie te hervatten. Het contract liep op 30 Juni af, op welke datum de mijnwer kers met vacantie waren. De besprekingen over het contract zul len worden hervat. Bedevaartsplechtigheid in Praag Uit Praag meldt Reuter: Tijdens de gis teren door de onder regeringsinvloed staande katholieke actie georganiseerde plechtigheden ter herdenking van Slavi sche heiligen, werden opnieuw onder meer door regeringsgezinde priesters waarschuwingen geuit aan het adres van de leiders der RK kerk in Tsjechoslowakije. Van katholieke zijde wordt vernomen, dat de plechtigheden, die op bedevaart plaatsen in Moravië en Slowakije zijn ge houden, slechts door betrekkelijk weinig gelovigen werden bijgewoond. Er was wel grote belangstelling voor de viering der plechtigheid, doch uit het in groten getale aanrijden van fabrielcsvrachtauto's, waar in vele groepen van georganiseerde arbei ders naar de bedevaartplaatsen werden vervoerd, bleek op welke wijze deze be langstelling tot stand is gekomen. De plechtigheid te Devin in de nabij heid van Bratislava werd bijgewoond door minister-president Zapotocky, door leden van zijn kabinet en van de Slowaak se raad van gevolmachtigden en door de Sovjet-Russische ambassadeur Silin. Premier Zapotocky verklaarde in een toespraak onder meer: „De kerkelijke hiërarchie heeft getracht onze vorderingen op de naar hei socialisme leidende weg le saboteren, doch het .volk kent zijn plaats en het weet wie zijn vijanden zijn. Ge lovigen en vaderlandslievende priesters bewijzen op het ogenblik, dat zij niets ge meen hebben met degenen, die het land wensen te verraden. Wij kunnen niet toe staan, dat deze vaderlandslievende pries ters door de kerkelijke hiërarchie worden vervolgd en wij zullen haar ondergrondse bedrijvigheid daarom tegengaan." Volgens officiële rapporten hebben 2300 priesters zich bij de beweging der „katho lieke actie" gevoegd en daarmee „zichzelf geëxcommuniceerd". De actie heeft een groot deel der kerkelijke administratie overgenomen. Drie doden bij botsing tussen auto en bus Gevaarlijk weggedeelte tussen Heeze en Geldrop Bij een botsing tussen een personen auto en een autobus op de rijksweg Heeze-Geldrop bij Eindhoven zijn Dinsdag drie van de vier inzittenden van de personenauto om het leven ge komen. De slachtoffers zijn de 39-jarige me vrouw A. M. P. Kuilaars uit Amsterdam, de 38-jarige heer P. Kruitbos uit Amster dam en de bestuurder de heer J. Overburg uit Eindhoven. De vierde inzittende, de heer Pelders uit Eindhoven, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht. De personenauto werd totaal vernield. De autobus, die de dienst onderhoudt tussen Weert en Eindhoven, kwam uit de richting Heeze. De personenauto, die uit de andere richting kwam, moest voor een wielrijder remmen, ging daarop glijden op de nat geregende weg, botste tegen de bus en werd in de sloot naast de weg gedrukt. Op de plaats van het ongeval is de weg zeer smal, waardoor daar reeds vaker on gelukken zijn gebeurd. Herhaaldelijk is reeds bii het ministerie van Verkeer en Waterstaat op verbetering van de toestand ter plaatse aangedrongen, maar als enig resultaat is er een bord „slipgevaar" ge plaatst. melden, omdat de katholieken bij het zoe ken naar een oplossing van de konings kwestie geen enkele concessie wilden doen. De liberalen meenden dat aan het vinden van een oplossing voor de koningskwestie geen voorrang diende te worden gegeven boven het behandelen van andere vitale vraagstukken. Er is nog geen nieuwe formateur aange wezen, doch waarnemers zijn van mening, dat een andere katholieke leider met deze taak zal worden belast. Prins-regent Karei zou nu naar alle waarschijnlijkheid Frans van Cauwelaert, vóór de verkiezingen voor zitter van de Kamer van Afgevaardigden, verzoeken zich met de vorming van een nieuwe regering te belasten. United Press meldt nader uit Brussel: Waarnemers verwachten dat prins-regent Karei wellicht vandaag nog een nieuwe ka tholieke kabinetsformateur zal aanwijzen. Mocht deze, evenals Van Zeeland, niet sla gen met zijn taak, dan zal de kwestie van nieuwe verkiezingen onder ogen dienen te worden gezien. De verwachting is dat een nieuwe katholieke formateur eveneens zal pogen de socialisten en liberalen tot samen werking te bewegen. Wanneer de katholie ken niets van hun onverzettelijke houding ten opzichte van de koningskwestie prijs geven, moet echter op een voortduren der impasse worden gerekend. Leven in Djokja thans weer geheel normaal Geëvacueerde Chinezen willen terugkeren Nadat Djokjakarta twee dagen lang het beeld van een uitgestorven stad vertoonde, waar zich alleen patrouilles van de republi keinse politie en T.N.I.'ers, bewapend met automatische wapens en gekleed in ge scheurde uniformen met het rood en wit op de mouwen of op de hoofddeksels, ver toonden, is thans plotseling de bedrijvig heid in de straten teruggekeerd. De winkels zijn heropend en de muren van openbare en particuliere gebouwen beginnen schuil te gaan onder talloze aanplakbiljetten met propagandistische strekking. Nieuwe repu blikeinse troepen trekken de stad binnen en onder deze nieuwe troepen bevonden zich twee Nederlandse deserteurs, die beiden door de speciale correspondent van Aneta ondervraagd werden. Zij waren in 1946 naar de T.N.I. overgelopen en bekleden thans de rang van eerste luitenant. Beiden zijn afkomstig uit Amsterdam. De pasars worden weer druk bezocht, terwijl voedsel weer verkrijgbaar is tegen vrij vaste prij zen. De koers van de Indonesische gulden is ten opzichte van de republikeinse gulden aanzienlijk gedaald: Maandag kreeg men tachtig rupiahs voor een gulden en Dinsdag nog slechts vijftig. Suiker, tabak en sigaret ten zijn schaars. Sedert 1 Juli is in de stad niet het geringste incident voorgeko men, terwijl het nachtelijk schieten ook op hield. Aan de avondklonk wordt streng de hand gehouden. Toch deden zich enkele ge vallen van plundering voor, waarbij door gewapenden fietsen en andere goederen uit winkels van Chinezen werden weggenomen. De Chinese consul deelde aan Aneta mede, dat circa 5000 van de Chinezen, die eva cueerden, verzocht hebben te mogen terug keren naar Djok'ja. Soekarno in Djokja teruggekeerd President Soekarno is hedenmiddag per vliegtuig uit Banka op het vliegveld van Djokja aangekomen. Hij werd verwel komd door de Sultan en vele andere Repu blikeinse autoriteiten. (Aneta). Communistische agitatie in Japan gevreesd Het onthoofde lichaam van Sadanori Sji- moyana, president van de door de staat ge- exploiteerde nationale spoorwegen, is Dins dag op een spoorbaan even buiten Tokio aangetroffen. De politie is er niet zeker van of de be jaarde leider der Japanse spoorwegen zich van het leven heeft benomen uit teleur stelling over zijn ondankbare taak een massa-ontslag bij de spoorwegen te moeten doorvoeren of dat hij het slachtoffer is ge worden van communisten en agitatoren, die hiermede hun misnoegen over het regerings besluit kenbaar willen maken. In politiekringen vreest men inmiddels dat het gebeurde het sein zal worden voor een bloedige opstand der communisten, die reeds door premier Sjigeroe Yoshida be schuldigd zijn van voorbereidingen voor een „Augustus-revolutie". Het kabinet van Yoshida heeft reeds de nodige maatregelen genomen om aan even tuele revolutionnaire actie het hoofd te bieden, ingeval zij door insurgenten moch ten worden aangevallen. (United Press.) AANHOUDEND KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Noordelijke provincies: over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele lichte buitjes. Matige tot krachtige wind lussen Noord-West en Noord. Weinig verandering van temperatuur. Voor het overige deel van het land wisselende bewolking, maar over wegend droog weer Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering van temperatuur. 7 Juli: Zon op4.28 uur; onder 21.00 uur. Maan op 19.01 uur; onder 1.22 uur. Hoogwaterlijden: Woensdag 6 Juli: 12.07 uur. Donderdag 7 Juli: 0-3613.15 uur. Laagwatert(jden: Woensdag 6 Juli: 7.27—20.07 uur. Donderdag 7 Juli: 8.31—21.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1