Drieduizend communisten houden :ich schuil in rimboe op Malakka Werkloosheidswet treedt wellicht nog dit jaar in werking Radio geeft Donderdag Veertig procent van het publiek blijft in zijn vacantie thuis Nederlandse verliezen in Indonesië Wereldnieuws Woensdag 6 Juli 1949 Tevergeefs trachten Britten hun hoofdkwartier te vinden Niettegenstaande de in Malakka en Sin gapore afgekondigde noodtoestand thans reeds een jaar van kracht is, is men er nog steeds niet achter, hoe eigenlijk de „her sens" van de terroristische beweging, waardoor het Maleise schiereiland wordt geteisterd, werken. Er bestaat een aantal benden, tot een gezamenlijke sterkte van, naar schatting, 3000 man. Zij worden door een 70.000 man sterke macht van leger- en politie-troepen die bovendien nog door een kleine lucht macht wordt gesteund, opgejaagd, doch zij wisten door het toepassen van een uitwij kingstactiek, tot nu toe aan vernietiging te ontkomen. Dit feit heeft bij velen de mening doen post vatten, dat de benden onder leid in; staan van een opperbevel, dat wordt ge vormd door het centrale uitvoerende comité van de Maleise communistische partij. Men meent, dat dit comité diep in de oerwouden van het Maleise schiereiland zit, doch het is nog niet definitief bekend, waar het per manente hoofdkwartier zich bevindt. Er wordt gedacht aan Penang, Koeala Loem- poer de hoofdstad van de federatie der Maleise staten en aan de Siamese hoofd stad Bangkok. Een jaar geleden werd de communistische partij voor het gehele Maleise schiereiland bij de wet verboden, doch een uitgebreide organisatie dook onder. Leiders, drukper sen en kantoormateriaal, alles was spoor loos verdwenen. Plan voor Singapore. Eerst nu is in het officieel jaarverslag 1948 over de stad Singapore onthuld, hoever het communistische plan ging om Singapore verleden jaar te „neutraliseren" Hierin wordt vermeld dat de Maleise communistische partij, als inleiding tot een gewapende opstand tegen de regering der Maleise federatie, een plan had opgesteld, dat vooi-zag in een sluiting van de haven van Singapore, door alle vervoer stil te leg gen en de vitale diensten der stad te ver lammen, waardoor het Britse leger niet op het schiereiland Malakka zou kunnen ope reren, doch zijn bewegingsvrijheid beperkt zou zien tot het eiland Singapore. NcP een campagne tegen de benden op Malakka, welke een jaar heeft geduurd, treffen de troepen in het oerwoud nog steeds grote kampen aan, met betonnen emplacementen, uitgerust met electrisch licht en voorzien van reparatie-werkplaat- sen voor militaire uitrustingsstukken en onderkomens voor manschappen. Vele van deze kampen zijn gebouwd, voordat de noodtoestand op Malakka was afgekondigd. Ook is gebleken, dat de door de benden gebruikte vuurwapens reeds jaren tevoren waren bijeengebracht. Door officieren van de Britse geheime dienst is overvloedig materiaal bijeenge bracht, waaruit blijkt dat de communisten reeds kort na afloop van de tweede wereld oorlog zijn begonnen stelselmatig voorbe reidingen te treffen om de Britten uit Ma lakka te verdrijven. Het schijnt, dat gebrekkige verbindingen de samenwerking tussen de vechtende benden en de ondergrondse werkers der Maleise communistische partij belemme ren. De benden bezitten blijkbaar geen radio-zend- en ontvangtoestellen, zódat hun boodschappen over lange afstanden door koeriersmoeten worden overge bracht. Het is mede hierom, dat men te Singapore van mening is dat de met de hogere leiding belaste communisten in af zonderlijke groepen rondtrekken en elkan der slechts van tijd tot tijd in de oerwou den van Malakka ontmoeten. Drie jaar wegens overval op taxi-chauffeur Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 21- jarige A. J. van B. te Utrecht, die het vorig jaar met een vriend een overval heeft ge pleegd op een taxi-chauffeur. De recht bank te Haarlem had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Van B. heeft tezamen met zijn vriend een taxi gehuurd en met deze afgesproken de chauffeur onderweg bewusteloos te slaan en hem zijn geld te ontnemen. Het gerechtshof veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van drie jaar, door te brengen in een jeugdgevangenis. Voor het verduisteren van een aantal rij wielen werd hem bovendien zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd met een proeftijd van drie jaar. De 23-jarige Pool J. P.. die op 2 October 1948 een vriend uit minnenijd met een broodmes neergestoken heeft, is door het Ge rechtshof te Amsterdam tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. „Definitief teruggeslagen" Te Singapore wordt thans verklaard, dat het „uit de Maleise volken samenge stelde leger voor actie tegen de Britten" definitief is teruggeslagen. De inwendige partij-machine loopt echter nog gesmeerd. Nog steeds wordt bij bendeleden een over vloed van propagandamateriaal aange troffen, dat is gedrukt op in het oerwoud verborgen drukpersen. De namen van een aantal leiders der terroristen zijn aan officieren van de Britse geheime dienst bekend. Er is een prijs op hun hoofden gezet, doch men weet nog steeds niet, langs welke kanalen de poli tiek van de partij ten uitvoer wordt gelegd. Van gevangen genomen bendeleden is men te weten gekomen, dat slechts weinigen der terroristen zelf de namen of de ver blijfplaatsen kennen van hun hoogste leiders. De Nederlandse Spoorwegen hebben als service voor de reizigers aan boord van de „Van Hasselt", die tussen Enkhuizen eh Stavoren vaart, een mobilofoon opgesteld. Via de rijkstelefoondiensten kunnen de abonnês over het gehele land worden bereikt. Verwondert u dus niet, als u plotseling hoort: „Hallo met Jansen, op het IJselmeer!" Band tussen Nederland en Australië Herinneringssteen in kerk te Melbourne Onlangs werd in de Presbyteriaanse kerk in de wrik Toorak te Melbourne, Australië, een zandstenen fragment van de grote kerk te Rotterdam onthuld. Dit fragment werd in het voorportiek van het kerkge bouw ingemetseld, tesamen met een her inneringstegel van de eerste bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken in Am- serdam in 1948. Het brok zandsteen is een deel van een raamtracering van de St. Laurenskerk te Rotterdam, welke op 10 Mei 1940 voor het grootste deel werd ver nield en waarvan muren en toren nog eenzaam in het hart der stad staan. De onthulling werd verricht door de Ne derlandse gezant in Australië, de heer P. E. Teppema. De plechtigheid werd gehouden na af loop van de Zondagsdienst, die behalve door de- gezant ook door vele leden van de Nederlandse kolonie en door de Belgische consul-generaal werd bijgewoond. De predikatie van de reverend Alan C. Watson was nagenoeg geheel aan Nederland gewijd. Hij belichtte de vele perioden uit onze geschiedenis, van de tachtigjarige oor log tot heden. Met grote sympathie ge waagde hij van de nauwe banden, welke tussen Nederland en Australië gedurende de laatste oorlog waren gelegd. Hij herin nerde verder in het bijzonder aan de har telijke ontvangst en de grote gastvrijheid die tijdens de eerste bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken in Amsterdam van de zijde der Nederlandse autoriteiten werd ondervonden. Wie voor uitkering in aanmerking komen Meer toeristendeviezen voor Groot-Brittannië en Frankrijk Naar de A.N.W.B. mededeelt is het be drag aan deviezen dat voor toeristische reizen naar Groot Brittannië en Ierland kan worden toegewezen, verhoogd van 30 tot 35 pond sterling, terwijl het maximum dagverbruik per persoon gesteld is op 3.10 pond sterling. Ook voor kinderen beneden 14 jaar kun nen thans deviezen worden aangevraagd. Zij ontvangen maximum 17.10 pond ster ling met een maximum dagverbruik van 1.15 pond sterling. Voor toeristische reizen naar Frankrijk zullen voortaan voor kinderen eveneens reisdeviezen kunnen worden aangevraagd. Het maximum bedraagt hier de tegen waarde van maximaal 150,— per per- soon, met een toegestaan dagverbruik van ten hoogste 15,—. Bevolkingstoeneming eist doelmatig bodemgebruik Firma Bootz, ik moet U berichten, Dat steeds het Lim'ricken dichten Mij wordt een obses' Stuur gauw nu, een fles, Misschien helpt 't de rijmkoorts verlichten 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr. C. K. te A'dam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) Hilversum I, 301 m.: 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Gymnastiek; 7.30 Piano duo; 7.45 Gebed;'8.15 „Pluk de dag"; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Zangplaten 9.30 Sym- phonisch concert; 10.00 Duo voor viool en altviool, Mozart; 10.15 Moitgendienst; 10.45 Koraal, Franck; 11.00 Voor zieken; 11.45 Benjamino Gigli; 12.03 Zevenklapper; 12.30 Land en tuinbouw; 12.33 Septet Ombach; 12.55 Zonnewijzer; 13.20 Piano-duo; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Ned. Chr. Blinden- bond; 15.00 Kamerorkest; 16.0024.00 Na tionaal programma; 16.06 Kinderkoor; 16.30 Promenade-orkest; 17.00 Luisterspel voor jongeren; 17.40 Voordracht; 18.17 Oranje liederen; 18.30 Sport: 18.40 Marsen; 18.50 Reportage Soestdijk 19.01 Toespraak prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer; 19.10 Promenade-orkest; 19.30 Klankbeeld over vier prinsesjes; 20.05 Ge varieerd programma; 21.00 Klankbeeld aan bieding nationaal geschenk; 21.30 Omroep orkest; 22.15 „Album 1937", herinneringen; 23.15 Koninklijke Militaire Kapel; 23.45 Nederlandse liederen. Hilversum II, 415 m.: 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur Nieuws; 7.15 Platen; 7.50 Dagopening 8.15 Lichte klanken; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Symphonie no. 3, Schumann; 9.35 Lichte melodieën; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen;1 10.50 Voor kleu ters; 11.00 Kamermuziek; 11.45 Voordracht; 12.00 Skymasters; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Spionnetje; 12.38 Trio Jan Hof meester; 13.20 Licht orkest; 12.38 Trio Jan Hofmeester; 13.20 Licht orkest; 13.50 Zang platen; 14.00 Voor de tuin; 14.15 Zang- en! pianorecital; 15.00 „Klimop"; 16.00—24.00 Nationaal programma. (Zie Hilversum I). lagere straf dan door de officier was geëist! Nieuwe commissie gaat situatie bestuderen De moeilijkheden van de „ruimtelijke or dening", zo schrijft het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zijn in eerste aanleg het gevolg van ónze sterke bevolkingstoeneming. De span ningen, die optreden bij de verdeling van de bodem worden steeds groter. Het aantal inwoners in Nederland per vierkante kilo meter was in 1930 nog 244. in 1940 reeds 271 en in 1960 zal dit circa 330 zijn. Al deze mensen zullen moeten kuijnen. wonen, werken, eten en zich kunnen ontspannen. Voortdurend moeten daarom maatregelen genomen en herzien worden, opdat ten i aanzien van het gebruik van de bodem een evenwicht mogelijk is. Aan de uitvoering van het geprojecteerde bouwprogramma van 40.000 tot 60.000 wo ningen per jaar zal een grote oppervlakte cultuurgrond ten offer moeten vallen. Naast deze huizen en fabrieken hebben wij nog de daarmee samenhangende kanalen, wegen, vliegvelden, havens, sportvelden en dergelijke. Tegenover deze vermindering van de oppervlakte cultuurgrond staat de noodzaak van meer voedsel, eveneens mede tengevolge van het toenemende aantal in woners. Uitbreiding van onze cultuurgrond is echter maar op zeer beperkte schaal mo gelijk; slechts enkele delen van ons land en afzonderlijke stukken woeste grond zijn nog te ontginnen, en een deel van de voor malige Zuiderzee komt nog voor droogleg ging in aanmerking. Daarnaast kunnen nog inpolderingen en droogleggingen in be scheiden mate ter hand worden genomen. De totaal op deze wijze te winnen opper vlakte cultuurgrond is echter gering ten opzichte van de voortdurende verliezen en de sterke bevolkingstoeneming. Deze laat ste vereist bovendien vervulling van be paalde minimum-recreatiemogelijkheden, zonder dat grote schade wordt aangericht aans ons hoog productief bodemkapitaal. Door het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening is thans een commissie ingesteld, welke als coördine rend orgaan zal dienen bij de bestudering van de problemen, welke aan een doelmatig bodemgebruik zijn verbonden. Van deze commissie „Ruimtelijke Ordening", waarin vele deskundigen zitting hebben, is voor zitter ir. C. Staf, directeur-generaal van de Landbouw. Als secretaris treedt op ir. S. Herweijer, inspecteur van de Landbouw in Algemene Dienst. De heer A. J. Louwes is adjunct secretaris. Vijftien maanden voor Handelaar in bonkaarten „Deze verdachte neemt in de rangschik king van grote bonnenhandelaren een hoge plaats in, zo niet de hoogste en daarom veroordeel ik hem tot een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en drie maanden met aftrek van voorlopige hechtenis, en verbeurdverklaring van de in beslag geno men goederen en gelden, waaronder een bedrag van 3000", aldus de economische politierechter te Amsterdam mr. C. H. Plug. De verdachte was de 33-jarige F. H. M. M. te Amsterdam, die ongeveer acht maan den geleden werd gearresteerd als één der hoofdpersonen van een uitgebreid complot van handelaren" in bonkaarten. M., die onder zijn kameraden bekend stond als „Lange Henk", heeft bij de politie een volledige bekentenis afgelegd en be vestigde deze ook voor de economische politierechter. De Officier van Justitie eiste tegen hem een jaar en zes maanden gevangenisstraf en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen en gelden. De' verdediger van verdachte, mr. Th. Muller Massis, schetste het vroegere leven van zijn Cliënt, die zestien jaar lang assis tent-boekhouder is geweest bij een grote instelling in Amsterdam. In 1944 kon hij daar wegens zijn leeftijd niet blijven en toen is hij in de bonnenhandel terecht ge komen. Mr. Muller Massis bestreed voorts dat zijn cliënt een van de hoofdpersonen in dit complot zou zijn geweest en vroeg een Opinie onderzoek wijst uit: „Wat gaat u doen in uw vacantie' vroegen enquêteurs en enquêtrices aan vele mannen en vrouwen in het gehele land. Dit zijn de antwoorden: Blijft thuis 40 pet. Gaat met vacantie bij vrienden of kennissen 31 Op vacantie in hötel of pension 17 Geen antwoord 12 Vier op de tien ondervraagden blijven thuis'in, hun vacantie, ongeveer één derde gaat naar vrienden of kennissen, nog geen cwee op de tien gaan naar een hotel of pension. Bij de laagste inkomens-trekkers vinden we 51 pet., die thuis blijft, bij de welgestelden 28 pet! Van de welgestelden gaat 37 pet. met vacantie in hotel of pen sion. De Brabanders en Limburgers blijven het meest en wel 58 pet. van hen thuis. De bewoners uit het Westen van ons land gaan het meest met vacantie in hotel of pension (20 pet.). „Waar gaat u dit jaar heen?" vroegen de enquêteurs en enquêtrices van het N.I.P.O. verder. „Naar het buitenland" antwoordde 7 pet. „In eigen land" 41 pet. Van de welgestelden gaat echter 30 pet., van de middenklasse 11 pet. naar het bui tenland. In eigen land zijn de Veluwe, het strand, de Zuidelijke en Westelijke provincies het meest in trek. Maar weinig ondervraagden gaan trekken door Nederland of zeilen. Merkwaardig is verder, dat de meeste vacantiegangers het niet ver van huis zoe ken. De bewoners van de drie Noordelijk ste provincies gaan in de eerste plaats naar Groningen, Friesland, Drente of Overijsel. (11 pet), in de tweede"plaats naar Gelder land en de Veluwe (11 pet.). De bewoners van de drie Westelijke provincies gaan naar het platteland van Noordholland, Zuidholland en Utrecht (9 pet.), naar de badplaatsen (8 pet.), naar Gelderland en de Veluwe (9 pet.). De bewoners van het Zuiden gaan naar Brabant en Limburg (11 pet.), naar een badplaats (8 pet.) en naar het buitenland (8 pet.). De bewoners van Gelderland én Overijsel naar Gelder land en de Veluwe (8 pet.) en de drie Westelijke provincies Utrecht, Noordhol land en Zuidholland (8 pet.). „In welke maand gaat u met vacantie?" vroegen enquêteurs en enquêtrices verder. Ook nu evenals vorig jaar zijn Augustus en Juli weer favoriet; 49 pet. van de va cantiegangers gaat in Augustus (vorig jaar 53 pet.) 28 pet. in Juli (vorig jaar ook 28 pet.), 11 pet. gaat in September of na September en de rest (12 pet.) is in Juni met vacantie geweest (vorig jaar 9 pet.). Aan alle ondervraagden is de vraag ge steld: „Welk land, buiten ons land zou u het liefst eens bezoeken, wanneer u daartoe in de gelegenheid gesteld werd?" Dit zijn de resultaten: Zwitserland 28. pet. Landen buiten Europa 22 Italië 9 Engeland 7 Frankrijk 6 Duitsland 6 Scandinavië 4 België en Luxemburg4 Oostenrijk 2 Andere landen in Europa 3 Geen antwoord 9 (Nadruk verboden) Begin de dag mei noitOL Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. (Adv.) ASSISTENT BIJ ROULETTESPEL VRIJGESPROKEN. De 37-jarige C. K. te Amsterdam, die door de rechtbank tot drie maanden ge vangenisstraf was veroordeeld' wegens „ge legenheid geven tot hazardspel", is door het Amsterdamse gerechtshof vrijgesproken. De advocaat-generaal eiste veertien dagen geleden vier maanden tegen hem. Hij was tegen het vonnis in beroep gegaan, omdat, zoals hij verklaarde, „hij moeilijk kon wen nen aan de idee, dat hij een overtreding zou hebben begaan". Hij had een perceel aan de Vondelstraat te Amsterdam gehuurd van een zekere K., en deze had hem op 28 Februari gevraagd hem te willen assis teren bij het roulettespelen, omdat de ver loofde van K., die gewoonlijk de fiches'in ontvangst nam en uitbetaalde, in een zie kenhuis lag. De legeroefening op de Veluwe zal niet worden gehouden op 27, 28 en 29 Juli, doch op 2, 3 en 4 Augustus. Tot dit uitstel is be sloten om de militairen die deel zullen nemen aan de legeroefening in de gelegenheid te stellen ook deel te nemen aan de vierdaagse- afstandmarsen. De wet tot verplichte verzekering van werknemers tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, kort ge noemd „werkloosheidswet", die door de Tweede Kamer is aangenomen en die de minister van Sociale Zaken na de goed keuring door de Eerste Kamer nog dit jaar in het Staatsblad hoopt te krijgen, heeft de volgende strekking: Verzekerd worden alle werknemers onder de 65 jaar, die per jaar niet meer verdienen dan 6000 gulden, behalve: amb tenaren en met dezen gelijkgestelden voor wie reeds een even gunstige regeling geldt, huishoudelijk personeel en zij, die in loon dienst slechts werkzaamheden verrichten, die voor hen van bijkomstige aard zijn. Als werknemers in de zin dezer wet gelden ook zij, die bij wijze van werkver schaffing of werkverruiming tewerkgesteld; zijn (DUW-arbeiders), behalve door de minister aangewezen groepen, alsmede de z.g". deel vissers (die hun loon ontvangen in de vorm van een deel der gemaakte besom ming). Zij zijn verzekerd door middel van een wachtgeldverzekering en een werkloos heidsverzekering. Het risico van de eerste wordt gedragen door de bedrijfsverenigin gen. Dat van de tweede door het Algemeen Werkloosheidsfonds. Wie in een periode van 12 maanden, on middellijk voorafgaande aan zijn werk loosheid, ten minste 156 dagen als werk nemer in de zin der wet heeft gearbeid, ontvangt wachtgeld over ten minste 48 dagen of zoveel meer als de wachtgeld regeling van zijn bedrijfsvereniging be paalt. Is hij daarna nog werkloos, dan kan hij nog maximaal 78 dagen werkloosheids uitkering ontvangen per uitkeringsjaar. Wie geen recht heeft op wachtgeld en in de periode van 12 maanden, onmiddellijk voorafgaande aan zijn werkloosheid, ten minste 78 dagen als werknemer in de zin der wet heeft gearbeid, heeft aanspraak op een werkloosheidsuitkering gedurende maximaal 126 dagen per uitkeringsjaar. Het uitkeringsjaar voor een verzekerde begint, zodra hij wachtgeld of werkloos-1 heidsuitkering ontvangt. De werkloosheidsuitkering bedraagt 80 procent voor gehuwde mannen en voor vrouwelijke en ongehuwde mannelijke kosgtwinners, 70 procent voor niet-kost- winners boven de 18 jaar, die niet bij hun ouders inwonen en 60 procent van het dag loon voor de overige verzekerden. Het wachtgeld moet tenminste zo hoog zijn als de werkloosheidsuitkering. Men moet werkwillig en buiten eigen schuld werkloos zijn om voor de uitkering in aanmerking te komen. Bij staking of uitsluiting kan de bedrijfsvereniging be palen, of al dan niet zal worden uitgekeerd. De premie voor de wachtgeldverzekering is voor de helft verschuldigd door de werk- Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) i gever en voor de helft door de werknemer. De premie voor de werkloosheidsverzeke ring wordt voor de helft door het Rijk be taald en door de werkgever en werknemer elk voor een kwart. De premies voor beide verzekeringen te zamen worden door de minister van Sociale Zaken vastgesteld op een percentage van het loon van de werknemer (vermoedelijk 6 procent). Het deel daarvan, dat door de arbeider moet worden gedragen, wordt door de patroon van het loon afgehouden. Eerste filmstudio in Israel Op 3 Juli is te Herzliah bij Tel-Aviv de eerste steen gelegd voor de eerste filmstudio in Israel. Met de bouw van deze studio, waar van in het eerstvolgend halfjaar voorlopig alleen de laboratoria en de synchroniseer- afdeling zullen worden voltooid, (de films in Israel zullen voor het grootste gedeelte in de openlucht worden opgenomen), zijn de eerste stappen gedaan ter verwezenlijking van een reeds lang voorbereid plan: in Israel de technische mogelijkheden te verschaffen om films van A tot Z te vervaardigen. Dit was tot nog toe niet mogelijk en elk journaal of grote speelfilm werd in het gunstigste geval in Israel opgenomen en dan in het bui tenland voltooid. Aan'de „Israël motion picture studios Ltd." zijn door de regering én andere staatsinstel» lingen faciliteiten vedleend. Het terrein van 72.000 vierkante meter is voor 49 jaren ter beschikking gesteld en de pacht voor tien jaren kwijtgescholden. Alle machines en bouwmaterialen mogen zonder enige invoer rechten worden geïmporteerd. Van het maat schappelijk kapitaal zijn 200.000 Israel- ponden geplaatst, waarvan de helft door een Amerikaanse zustermaatschappij is gestort. De toestellen voor de studio zullen door Amerikaanse deskundigen in Amerika wor den samengesteld en gekocht. Een comité van vrienden, de „Hollywood advisory council", staat de nieuwe maatschappij op technisch en artistiek gebied ter zijde. De maatschappij zal voorlopig niet zelf als pro- ducente optreden, doch zal voor alle produ centen werkmogelijkheden ter beschikking stellen. Technisch directeur van het bedrijf is de heer L. Reichl, leider en oprichter van de Barrandow-studio te Praag. De electrische installaties zullen door Phi lips worden uitgevoerd. ARCHITECT W. M. DUDOK 65 JAAR. Heden is de architect W. M. Dudok te Hilversum 65 jaar geworden. De heer Du- dok, die door een speciaal raadsbesluit nog voor vijf jaren als gemeente-architect aan Hilversum verbonden blijft, zal Donderdag middag 21 Juli in de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis door het gemeente bestuur worden gehuldigd. VRACHTAUTO REED VAN KADE AF; INZITTENDE VERDRONK. Toen de 26-jarige boekhouder J. S. uit Vught in een der garages aan de Handels kade te Den Bosch een vrachtwagen wilde starten, zulks op grond van klachten over deze wagen door een der chauffeurs, reed de auto plots achteruit. In zijn vaart-ver nielde de wagen de garagedeur en reed de kade af. De boekhouder slaagde er niet in tijdig uit de cabine te komen en verdronk. S. was pas een week gehuwd. De regering maakt bekend, dat in de af gelopen week tot haar leedwezen de navol gende verliezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke landmacht: gesneuveld 12 Mei 1949: 2e luit. D. M. Driebergen uit Venlo-Blericlc; sold. T. H. M. Ververgaert uit Venlo. 5 Juni: serg. A. Rijsdam uit Oegstgeest. 16 Juni: soldaat Ie kl. H. Be- daux uit Tegelen. 19 Juni: sold. L. Bos uit BrunssLim. 21 Juni: sold. A. C. M. van Don gen uit Eindhoven; sold. J. A. M. v. Griens- veen uit Deurne; sold. M. van Happen uit Eindhoven; serg. A. W. Schut uit 's-Gra- venhage. 22 Juni: sold. J. H. J. Albers uit Wanroy. Kon. Ned. Ind. Leger: gesneuveld 13 Juni 1949: Soend. sold. Ie kl. Koi; Tim. sold. 2e kl. inf. Laben; Chin. sold. 2e kl.- inf. Lim Oeij Liang; proefverbander Moehalini; Soend. sold. 2e kl. Sahroen. 14 Juni: Jav. sold. Ie kl. inf. Djoemadi; Jav. sold. Ie kl. inf. Mardjo; Men. korp. inf. Paleneven; sold. Ie kl. inf. Portier; Jav. sold. Soekri; Arnb. sold. Ie kl. inf. Tanamal. 15 Juni: Jav. sold. 2e kl. inf. Kamsoen. 18 Juni: serg. Ie kl. Boenag; allen afkomstig uit Indonesië. QUARANTAINE IN MARINEKAMP LOOSDRECHT OPGEHEVEN. De quarantaine in het marine-opleidings kamp Hilversum is vanmorgen opgeheven. Het is bij één geval van nekkramp ge bleven. Uitbreiding heeft zich niet voorge daan. Het enige slachtoffer wordt verpleegd in het militair hospitaal te Utrecht. Panda en de Meester Wereldver beter; 16. Geert Graai en Fokko Flopke en de andere boeven stonden nu erg sip te kij ken, zoals je wel zult begrijpen. Zij hadden gedacht dat zij Joris op vals-spelen be trapten en dat ze nu al het geld dat hij gewonnen had weer terug konden nemen, maar nu liet hij even zien, dat zij net zo vals hadden gespeeld! Panda en Jeroen de Blaet begrepen niet, hoe het nu verder moest gaan, maar daar wist Joris wel raad mee. „Vrienden, vrienden," zei hij hoofd schuddend. „Dat had ik toch waarlijk niet verwacht! Vals spelen! Tjonge, tjonge! Ik j zou u aan de politie over kunnen leveren ik zou u op het verkeerde van uw handel wijze kunnen wijzenmaar ach weet ge, ik ben de President van de Maat schappij voor Goede Werken, en daarom vergeef ik het u! Ja, ik ga in mijn goedheid nog verder! Omdat dit maar een spelletje was, zal ik u al het geld terug geven dat ik van u gewonnen hebmaar dan moet gij mij eerlijk zeggen, waar ik het horloge van deze dièp-brave heer De Blaet kan vinden! De ene dienst is de andere waard, is het niet?" Nu, daar hadden de boeven wel oren naar. Zij wilden graag hun geld terug hebben, dat begrijp je! Panda begon nu in te zien, dat dit eigen lijk steeds al Joris bedoeling was geweest, en dat viel hem nu wel weer mee. „Goed', makker," zei Geert Graai; „omdat jij het bent. De hele boel die uit de Lommerd gestolen ts, ligt nu bij Loetje de Heler, hier om de hoek; maar meer moet je o?zs niet vragen." Meer hoefden ze ook. niet te we ten. Joris gaf het geld weer terug, en Jeroen schudde Geert Graai ontroerd de hand. „Dat was een mooie daad van u; ja, heel mooi," zei hij daarbij ernstig. Maar Panda riep: „Laten we nu opschieten Amsterdams hoogste toren, de Westertoren bij de Jordaners beter bekend als de „Lange Jan" wordt op het ogenblik gerestaureerd. De klok, waarop duizenden, die zich 's morgens naar hun werk begeven, een vluchtige blik werpen, gaat geheel achter de steigers verscholen. Goodwill. Als bewijs van goodwill ten op zichte van de 15 Amerikaanse journa listen, die Indonesië bezoeken, heeft de regering van India toestemming ver leend, dat het KLM-toestel, waarmede zij terugreizen, over India vliegt. Verhoging. De Australische minister-pre sident Chifley heeft medegedeeld, dat de voor vijf jaar vastgestelde Austra lische defensiebegroting, welke in 1947 is aangenomen, is vermeerderd met een bedrag van 45 millioen Australische ponden. Het kabinet had de besteding van een gedeelte van de nieuwe toewij zing aan een nieuw type bom en aan raket projectielen goedgekeurd. Het oorspronkelijk begrotingsbedrag voor vijf jaren was 250 millioen Australische ponden. Beroep. Het onder communistische léiding staande „wereldverbond van vakver enigingen" heeft in een resolutie een beroep gedaan op de UNO om te trach ten de uitgave harer leden voor bewa pening te verminderen. Unie. Na een twee-daagse conferentie te Londen hebben sociaaldemocratische ballingen uit Polen, Tsjechoslowakije, Burgarije, Hongarije en Joegoslavië Dinsdag de vorming van een socialis tische unie van Centraal-Oost Europa bekend gemaakt. Deze unie zal in October te Parijs een nieuwe conferentie houden. Tot deze conferentie zullen ook socialisten van de Baltische landen en de Oekraine wor den uitgenodigd. Af en op. Na vijftien weken vrij te zijn ver kocht is melk in Engeland weer op de bon gekomen, aldus heeft minister Strachey van voedselvoorziening gister avond bekend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2