Comedia werd in de West uitbundig ontvangen Verkeersschool Ook auto-rijlessen Volks - en beroepstelling in Bloemendaal \Kort en Bondig SLEUTEL WEG? Geen geld Geen kolen Amsterdamse Beurs Woensdag 6 Juli 1949 Slechts één wens: „Laat ze terug komen" Vijf leden van Comedia, deel uitmakend van het uit zeven personen bestaande reis gezelschap dat op 2 Juni naar de West vertrok, zijn in het holst van de nacht van Dinsdag op Woensdag met de naar Konin gin Juliana vernoemde K.L.M.-vogel in het vaderland teruggekeerd. Het waren de dames Mary Dresselhuys en Mimi Boes- nach en de heren Jan Teulings, Jules Verstraete en Bob Verstraete. Gedurende het verblijf van zestien dagen op de eilanden Curagao en Aruba werden in totaal dertien voorstellingen gegeven in geheel uitverkochte schouwburgen in hoofdzaak van de blijspelen „Candida" van Shaw en „Korporaal Elizabeth" van Te rence Rattigan en bovendien twee voor drachtmiddagen voor de schoolgaande jeugd. De pers plaatste opgetogen recen sies, doch beschouwde"algemeen het in ons land evenzeer geprezen „Hélène" van Paul Géraldy als 't hoogtepunt van de tournée. Merkwaardig genoeg stelde men ondanks deze uitermate gunstige beoordeelingen in Suriname absoluut geen prijs op verto ning van dit psychologische drama voor slechts drie personen, omdat men meende dat het onderwerp de bevolking hoege naamd niet zou interesseren. Onze tooneelspelers werden in Willem stad gefêteerd alsof het een bezoek van Amerikaanse filmsterren gold. Herhaaldelijk moesten zij, zelfs op straat handtekeningen aan bewonderaars schen ken. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat waren zij het middelpunt van allerhande feestelijke bijeenkomsten te hunner ere. Op vaderdag bijvoorbeeld werd het gezel schap reeds om negen uur gehaald voor een picnic, daarna volgde een rijsttafel ten paleize van gouverneur Peters, in de mid dag een cocktailparty ten huize van een textielfabrikant en tot besluit een diner in de woning van een oliemagnaat. Dat klinkt natuurlijk allemaal prinsheerlijk, maar de volgende ochtend vertrok het zevental reeds om zes uur per vliegtuig naar Paramaribo! Incident in Paramaribo. In Suriname viel de belangstelling enigs zins tegen. De premières trokken veel toe schouwers, maar op de andere avonden liep de schouwburg slechts half vol, uit welk verschijnsel men de les heeft kunnen trekken, dat men voortaan telkens met een nieuw stuk dient te komen. Overigens deed zich daar een vreemd incident voor. In het Thalia-theater moest men een spe ciaal voordoek ophangen, omdat er geen gordijnen aanwezig bleken te zijn. Bij ge brek aan een stoffeerder kwam men niet verder dan een nogal primitieve construc tie, die door twee mannen bediend werd: één voor het opentrekken en één voor het sluiten. Voor deze werkzaamheden recru- teerde men twee afgekeurde militairen, die op geen enkele manier met elkaar con tact onderhielden, met als gevolg dat op een gegeven ogenblik de gehele installatie op het toneel in elkaar, stortte nog voor het einde van het stuk. Dat gebeurde bij een opvoering van „Kor poraal Elizabeth" in het laatste bedrijf. De Scène eindigt met een partijtje poker door fle drie manlijke hoofdpersonen. Om het stuk toch aan een slot te helpen, waardoor de toeschouwers zouden begrijpen dat de voorstelling was afgelopen, keek men om beurten op zijn horloge onder het uitroe- Eerste Nederlandse o.l.v. S. C. J. Heerma van Voss Deskundige Verkeerswezen Bentveld-Aerdenhout vanaf 5 Juli 1949 Tel. 26791 Soldaat uit Haarlem wegens dienstweigering veroordeeld Het Hoog Militair Gerechtshof heeft een vonnis van de krijgsraad te Vught van 17 Augustus 1948 vernietigd waarbij op grond van overmacht de soldaat P. van L. uit Haarlem, wiens principiële bezwaren niet waren erkend door de minister van Oorlog, was vrijgesproken van gepleegde dienst weigering. Deze overmacht zou hierin heb ben bestaan, dat Van L., indien hij ondanks zijn gewetensbezwaren niettemin militaire dienst zou verrichten, in ernstige tegen spraak zou handelen met hem door zijn geweten gestelde dwingende normen. Het Hoog Militair Gerechtshof nam de overmacht niet aan en veroordeelde be klaagde tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit mili taire dienst zonder ontzetting van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Waarschuwing tegen „gasspecialisten" Gedurende de laatste weken dienen zich bij de Haarlemse ingezetenen personen aan, die aanbieden gastoestellen te contro leren en te herstellen. De directie van het Gem. Energie bedrijf deelt mede, dat het gebleken is dat deze zogenaamde „specialisten" niet vol doende vakkundig zijn om het werk be trouwbaar te doen, zodat het zelfs moge lijk is, dat ongevallen daardoor kunnen ontstaan. Deze specialisten geven veelal ook geen volledig adres op. Bonafide gasfitters zijn door het Ge meentelijk Energiebedrijf erkend en be zitten een herkenningsbewijs voor het jaar, waarin zij bevoegd zijn gasfitterswerk- zaamheden uit te voeren. Personeel van het Gemeentelijk Energiebedrijf heeft een legitimatiekaart. In twijfelgevallen kan men inlichtingen vragen bij het Gemeentelijk Energiebe drijf Haarlem. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: G. Oddens, betonbouwer, wonende te Haarlem, Pijnboomstraat 61. Rechter-Com- missaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: Johannes Marinus Stange, wonende te Haarlem, Zaanenstraat 6 en aldaar zaak- drijvende onder de naam „Expeditiebedrijf Sneldienst Nederland". pen van de gedenkwaardige woorden: „Kom, het wordt mijn tijd, ik ga naar huis Ook hier gedroegen de gastheren zich bijzonder hartelijk. Op de herdenkingsdag van de bevrijding der negerslaven woonden de leden van Comedia een voorstelling van een gelegenheidsrevue door kleurlingen bij en des nachts een geheime bijeenkomst van extatisch feestvierende negers in de binnenlanden. In Curasao liet de verzorging van de dé cors niets te wensen. Voor de bezetting van de achtste rol in laatstgenoemd blijspel on dervond men de prijzenswaardige mede werking van een plaatselijke amateur. De vele sprekers na afloop der vertoningen hadden slechts één wens: laat Comedia de volgende zomer naar de Antillen terug keren. D. K. «eeeaooeeeco hotel „DE SCHELP" ZANDVOORT restaurant a la carte dancing dagelijks vanaf 5.30 uur ORKEST LORENZO ter gelegenheid van het 12!i- jarig Huwelijk van het Koninklijk Paar Donderdag 7 3uli a.s. Speciaal diner a 7.50 per couvert: Crème Comtesse oü Consommé Impériale Bouchées a la Reine Tournedos Grand Due oü Médaillon de Veau Béatrix Coupe Reine Juliana Fromage: Gouda - Edam Fruits Café RESERVEERT TIJDIG UW TAFEL g Hier ziet men de zeven leden van Comedia na hun aankomst op het vliegveld. Hato nabij Willemstad. Van links -naar rechts: Jan Teulings, Ellen Vogel. Fons Rademakers, Mimi Boesnach, Mary Dresselhuys en Jules Verstraete. Half zichtbaar achter Mary Dresselhuys staat Bob Verstraete. Het huis van ds. Heyn Rechter staat in woningkwesties altijd voor moeilijke keuze De beslissing van de Kantonrechter, die de belangen van twee om een huis strij dende partijen moet afwegen, komt vaak neer op het kiezen van het kleinste kwaad. De kwestie die gerezen is over het tot vandaag door ds. C. B. Heyh, de vroegere predikant bij de Remonstrants-gerefor meerde gemeente van Haarlem, bewoonde perceel Wilhelminapark 13, is daar een voorbeeld van. In ons blad van Maandag hebben wij de feiten, zoals wij ze van ds. Heyn en van het Huisvestingsbureau ver namen, weergegeven. Het is mogelijk, dat er lezers zijn die hebben gedacht: „Waarom kon ds. Heyn nu zelfs die twee maanden uitstel niet krijgen? Temeer daar hem een huis is toegewezen en vooral gelet op de kwaal van zijn zoon tje!" Toch is dat, zoals vele bij deze kwestie betrokkenen ons hebben duidelijk gemaakt, niet zo onbegrijpelijk. Immers, dan had het zeker moeten zijn, dat de betrokken wo ning ook inderdaad op 1 September was vrijgekomen. Die zekerheid nu bestaat er niet. De bewoner daarvan voert op zijn beurt ook weer een proces om zijn eigen huis in Den Haag terug te krijgen en de uitspraak kan nog wel enige tijd op zich laten wachten. Bovendien weet men nog niet hoe die beslissing uitvalt. Het gevolg zou zijn, dat het uit Indonesië gerepatriëerde gezin, dat door het Huisves tingsbureau als een noodgeval wordt be schouwd (een officiëel rapport zegt over de tegenwoordige woonruimte: „Het lijkt er meer een pak- dan een woonhuis", nog- ORGANON OSS maals twee maanden in zijn huidige misère moest blijven, terwijl voor ds. Heyn de moeilijkheden dezelfde blijven of hij nu, dan wel over twee maanden 'n tijdelijk onder komen moet vinden. Men heeft er ons op gewezen, dat ds. Heyn deze toestand reeds lang heeft kunnen zien aankomen. En de beschikking van de Kantonrechter is erop gebaseerd, dat de toestand van het gezin van de eigenaar onhoudbaar is geworden, terwijl in het geval van ds. Heyn om een tijdelijke, zij het ongetwijfeld onaange name oplossing gaat. Ook hier dus: het kiezen van het kleinste kwaad. Tijdelijk onderdak gevonden. Vanmorgen is de deurwaarder inderdaad aan het perceel Wilhelminapark 13 ter uit voering van het vonnis van de Kanton rechter verschenen. Ds. Heyn heeft' door middel van een bevriende relatie de be schikking gekregen over een tuinhuisje in de binnenstad van Haarlem, dat weliswaar voor bewoning niet geschikt is (er is water, gas, noch electriciteit en al evenmin een keuken of een toilet) maar dat toch een onderkomen vormt, tenminste.... als het verblijf niet te lang behoeft te duren. Een aantal mensen heeft na onze publi catie spontaan hulp aangeboden, waarvoor ds. Heyn uiteraard zeer dankbaar is, maar het is triest te moeten vaststellen, dat deze uitsluitend afkomstig was van personen, die zelf al zo klein behuisd waren, dat aanvaarding van hun aanbiedingen niet verantwoord genoemd kan worden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Juli 1949 GEHUWD: 5 Juli, B. Straatsburg en M. E. Effring; G. F. W. Ruckert en C. J. Hagenaar. BEVALLEN van een zoon: 3 Juli. H J. C. de GraaffBosman; G. A. van den Berg Krol; 4 Juli. C. F. Rijnsburgervan der Kamp; A. C. W. van EmmerikPlus; 5 Juli. M. van Duffelenvan Melsen; L. J. G. M. van der Voorenvan Kimmenaede; J. C. Fennis Vester. BEVALLEN van een dochter: 5 Juli, D. Hagende Kruif; G. H. PeenWeimar. OVERLEDEN: 2 Juli, J. F. Raar—Verreijk. 69 j., Lotterstraat; M. VerschoorVerzaal, 44 j.. Lange Boogaardstraat. Haarlems Kunstgemeenschap wordt niet opgeheven Bezwaren tegen fusie met V.U. gaven de doorslag De Haarlemse Kunstgemeenschap blijft bestaan: dat is het resultaat van de algemene ledenvergadering, die Dinsdagavond was belegd om de leden te kunnen confronteren met de on getwijfeld critieke situatie, waarin de vereniging is beland. Een sterk af nemen van het ledental had er toe ge leid, dat de meerderheid van het be stuur het niet langer mogelijk achtte een behoorlijk aantal avonden te kun nen geven en een gezonde financiële stand van zaken te kunnen behouden. De voorzitter, de heer E. de Kat, gaf het veertiental leden, dat aan de oproep voor deze vergadering gehoor had gegeven, een uiteenzetting van de impasse, waarvoor het bestuur zich gesteld zag. Van een débócle kon men volgens hem nog niet spreken; de moeilijkheden zijn overigens niet plotseling gekomen, maar langzamerhand ontstaan en gegroeid. Een streven om definitief contact te verkrijgen met andere Haarlemse cultu rele verenigingen was op niets uitgelopen. Anderzijds liep het ledental van de H.K.G. het laatste jaar met meer dan dertig pro cent terug en daalde tot ongeveer 500 be talende leden. Bovendien heeft men steeds op het standpunt gestaan slechts eerste klas kunstenaars te engageren, hetgeen hoge kosten met zich meebracht. De sectie film, die aanvankelijk in zeer grote mate tot de ontvangsten bijdroeg, moest haar toevlucht nemen tot de smalfilm toen de beschikking over een bioscoop haar ontnomen werd; de smalfilm biedt echter nog te weinig speel films van voldoende cultureel belang, en de belangstelling van de leden voor documen taires alleen is nog te gering. Tenslotte be staat er geen kans op een gemeentesubsidie; wel heeft men uit het Prins Bernhardfonds een geldelijke bijdrage ontvangen, doch niet in de vorm van een vaste en regelmatige subsidie. De voorzitter voelde zich niet bij machte om met deze moeilijkheden zijn leidende functie te blijven vervullen en ook de pen ningmeester, de heer W. Noordanus, had de wens te kennen gegeven wegens gebrek aan vrije tijd zijn bestuursfunctie neer te leg gen. Mochten er geen gegadigden gevonden worden om de leiding over te nemen en voort te zetten, dan zou de voorzitter moe ten voorstellen een voorstel tot fusie met de Volksuniversiteit in stemming te brengen. De V. U. zelf voelt daar zeer zeker voor en heeft toegezegd in dat geval met haar pro gramma zoveel mogelijk tegemoet te ko men aan de wensen van de huidige H.K.G.- leden. Uit de impasse. Tot een fusie met de Volksuniversiteit kwam het echter niet. In het ernstige debat dat volgde, kwamen enkele doorslaggevende bezwaren tegen een oplossen in de V. U. naar voren, bezwaren die overigens door een gedeelte van de mensen achter de groene tafel gedeeld werden. Men bleek er vooral niet van overtuigd te zijn, of de Volksuniversiteit afgezien van haar goede wil wel geheel en al in staat zou zijn de behoeften van de leden der Kunst gemeenschap volledig op te vangen, in het bijzonder wat de geïnteresseerden in de (uit de filmkring „H '46" ontstane) sectie film van de H.K.G. betreft. Het idee ..film liga" zou geheel verloren kunnen gaan. De stemming in de vergadering was dan over het algemeen ook wel deze. dat de Kunstgemeenschap moet blijven bestaan en haar belangrijke culturele werk moet blijven voortzetten. Het werd mogelijk een derge lijk besluit te nemen, doordat de secreta resse. mej. J. E. Andreas, zich tijdelijk voor het presidentschap beschikbaar ste'Je. De heer E. Lubberdink werd aangezocht de functie van penningmeester op zich te ne men. Hij zal zich hierover nog beraden. Examens Kennemer Lyceum. Aan het Kennemer Lyceum zijn geslaagd voor het examen HBS a de dames M. L. Adama van Scheltema, A. F. M. Boot. A. G. H. Giezen, R. van Ginkel, A. Meyer, E. N. Ris, L. M. Schortemeyer. J. H. Veen. C. C. Veeren. J. M. Verlaak en H. Wurpel en de heren R. F. G Bak. O. Blikslager. W. J. van Dusseldorp, W. O. Fransen, A. S. Gerbracht, J. F. C. Kool. J. Latooy. I. M. Porton. A. Postma. B. G. Putman Cramer. K A. Sissingh en B. Verwey. Afgewezen geen. Voor het examen gymnasium, diploma A zijn geslaagd de dames P. B. Eckelt von Pel- kinie, I. van Tongeren en de heren F. K. Adriaanse, J. C. Benz van den Berg en A F. O. de Jong; voor diploma B slaagden me juffrouw L. E. Elhorst en de heren R. J. v. d. Hell. H. R. Kraus, C. v. d. Oord. D. Sche pers en S. Schimmelpenninck van der Oye. Afgewezen geen. Het departement Haarlem van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt een bijeenkomst op Donderdag middag 14 Juli in café Brinkmann, waar door de heer mr. H, Zwarensteyn, secretaris van de K. v. K. voor Amerika, een voordracht zal worden gehouden over „De Exportmogelijk heden naar de V. S." 15% der bevolking verblijft in gestichten en inrichtingen Heden kwam het Centraal Bureau voor de Statistiek klaar met de verwerking van de gegevens over de op 31 Mei 1947 gehou den volks- en beroepstelling te Bloemen daal. Er waren op dat moment 8880 mannen en 11607 vrouwen, totaal dus 20487. Daarvan waren er evenwel 3045 (983 mannen en 2062 vrouwen in gestichten of inrichtingen. De meesten (507 m. en 1329 vr.) waren in de wijk bij Santpoort, waar 't Provinciaal Ziekenhuis is. In vergelijking met andere gemeen ten heeft Bloemendaal een zeer groot aantal inwoners die in gestichten en inrichtingen verblijven. Het percen tage is ruim 15. Buiten de gestichten en instellingen waren er dus 17437 bewoners. Over de verschillende wijken waren die alsvolgt verdeeld: m. vr. totaal Bloemendaal 2710 3415 6125 Santpoort (gedeelt.) 586 641 1227 Overveen 2069 2525 4594 Aerdenhout-Bentv. 1853 2315 4168 Leidsev. (Bennebr.) 183 155 338 Vogelenzang 358 363 721 Verspreide huizen 135 129 264 Onder de Bloemendalers zijn 9 vrouwen die in 1856 of vroeger geboren zijn. Geen enkele man was zo oud. Er was een vrouw in 1848 geboren. Indien deze nog in leven is, zou die nu ouder dan 100 jaar zijn Op de afdeling van de Burgerlijke Stand was dit evenwel niet bekend.. Over de leeftijdsgrenzen Was de bevol king alsvolgt verdeeld: 0—15 jaar: 4951; 15—20 jaar: 1856; 21— 24 jaar: 1366; 2539 jaar: 3995; 4049 jaar: 2951; 5064 jaar: 3674; 6569 jaar: 696; 70 jaar en ouder 998. Verdeling over de kerkge nootschappen. De ingezetenen gaven als kerkgenoot schappen op: Rooms-Katholiek 6042; Ned. Hervormd 5945; Gereformeerd 1098; Ge reformeerd (art. 31) 25; Christ. Gerefor meerd 115; Geref. gemeente 68; Evang. Luthers 453; Doopsgezind 577; Remon strant 388; Israëlitisch 91; Overige kerk genootschappen 743. Geen kerkgenoot schap 4942. Van vreemde nationaliteit. In Bloemendaal waren 130 Duitsers (109 vrouwen; 19 Belgen; 62 Britten; 6 Fran sen; 3 Italianen; 3 Polen; 9 Oostenrijkers en 85 van andere nationaliteit Zeventig hadden geen nationaliteit. Weinig echte Bloemendalers. Er wonen in Bloemendaal slechts 1044 mensen die in die gemeente geboren zijn. Dit cijfer is vergeleken met vele andere gemeenten zeer laag. De beroepen. Er waren 930 mannelijke en 169 vrou welijke zelfstandige bedrijfshoofden; 66 kleine zelfstandigen in de nijverheid; 258 directeuren van NV's, coöperaties en der gelijke; 185 bedrijfsleiders; 1055 manne lijke en 1033 vrouwelijke arbeiders; 135 medewerkende kinderen; 1676 mannelijke en 997 vrouwelijke employés. In totaal 4245 mannen en 2344 vrouwen die werkten. Daaronder waren 85 mannen en 5 vrouwen van 70 jaar en ouder. In dienst van het rijk waren 404 man nen en 89 vrouwen; van de provincie 125 mannen en 263 vrouwen; van de gemeente 276 mannen en 59 vrouwen. In totaal was het aantal ingezetenen in overheidsdienst 1245. 197 Bloemendalers werkten in de Bouw nijverheid; 85 in de kledingindustrie en reiniging; 126 in de metaalnijverheid en scheepsbouw; 128 in de gas-, electriciteit's- en waterleidingbedrijven; 50 in de voe- dings- en genotmiddelen; 240 in de land bouw; 159 in winkels; 194 in andere han delsbetrekkingen; 233 bij het verkeer; 211 bij het onderwijs en 837 in huishoudelijke diensten. Het aantal forensen was 2950 (waarvan 2350 mannen en 600 vrouwen) 1098 maak ten gebruik van de trein: 275 van een tram; 192 van een auto: 103 van de autobus: 20 van een motorrijwiel: 766 van de fiets. Wij vinden voorts nog de volgende be roepen: accountant 38; administratief per soneel (geen overheidsbetrekking) 664; rechtskundig adviseur 9; advocaat 27; ana list 32; apothekersassistent 13; architect en bouwkundige 27; arts 47; automonteur 29; bedienend personeel (excl. kellner) 102; brievenbesteller 15; chauffeurs 71; han delsreiziger of vertegenwoordiger 118; huis- houdpersoneel 804; journalisten 28; kunst schilder 28; leraren 137; beroepsmilitair 50; muziekleraar 25; onderwijzer 120; politie 77; sociale werksters 47; tandarts 18; typiste 75; verpleegster 402. Het Nationale Huldeblijk bij het Regeringsjubilé Een batig saldo van 2.081.127.51 voor kankerbestrijding Het uitvoerend comité heeft een verslag gepubliceerd van de inzameling voor het Nationale Huldeblijk aan H.M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van het Re geringsjubilé. De inkomsten hebben be dragen 2.338.198.57. Aan insignes werd uitgegeven 206.592,66. Er zijn ook nog wat andere onkosten geweest, zodat het saldo 2.081.127,51 is. Zoals men weet heeft H.M. dit bestemd voor kankerbestrijding. De opbrengst der inzameling was in Haarlem ƒ35.104.46. Heemstede ƒ6.139,72, Bloemendaal ƒ8.406.88, Bennebroek ƒ925,37, Hillegom ƒ484,44. Lisse ƒ1.832,-, Zandvoort 2.212.99, Haarlemmermeer 3.835,15, Haarlemmerliede c.a. 1.846.42, Velsen f 21.295,23. Beverwijk 5.447,07, Heems kerk 259,23, Castricum 1434,37. Driejarig jongetje in het Spaarne verdronken De driejarige Henk J. H. uit de Thorbecke- straat is Dinsdagmorgen omstreeks tien uur bij de Harmen Jansweg spelenderwijs in het Spaarne gevallen. Op het hulpgeroep van twee speelgenootjes is een schilder, die aan de overkant van het Spaarne bezig was onmiddellijk komen toevaren en in het water gesprongen. Het gelukte hem het kind boven te brengen. Pogingen om met behulp van een zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken mochten echter niet meer baten. Verbetering van het trottoir j de kerk aan de Raaks bii De kerkeraad van de Christelijk Gere formeerde Kerk heeft zich bereid verklaard een strook grond voor en naast het kerk gebouw aan de Raaks, groot 68 vierkante meter, om niet aan de gemeente in eigen dom over te dragen. Door dit aanbod te aanvaarden zal het mogelijk zijn de hin derlijke onderbreking van het verloop van het trottoir ter plaatse op te heffen. De ver groting van het trottoiroppervlakte opent de mogelijkheid, dat de kerkgangers zich na het verlaten van de kerk niet meer on middellijk op de rijweg behoeven te be geven, doch gelegenheid hebben zich reeds op het trottoir te verspreiden. Ook zal meer ruimte worden verkregen voor het leggen van kabels en leidingen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de strook grond te aanvaarden. Optreden van de Orkestklasse van Haarlem's Muziekinstituut Toon Verhey, de leider van de orkest klasse van het Muziekinstituut van Hoo- gerwerf heeft met zijn dilettanten weer een lang seizoen gewerkt en gezwoegd om, tot besluit van de leerlingenvoordrachten, een zwaar programma op behoorlijke wijze voor het publiek te kunnen brengen. Er is moed en geduld ja vooral geduld voor nodig, om een symphonie van Brahms (de eerste) en de Variations Symphoni- ques van César Franclc met een onvolledig ensemble van amateurs in le studeren en op te bouwen, tot dan op de generale repetitie de noodzakelijke hulpkrachten zullen opdagen om de muzikale legprent volledig te maken en men eindelijk een totaalindruk van de werken zal kunnen krijgen. Maar hoe secuur is ondertussen het détaihverk verzorgd geworden en hoe passen ten slotte dan alle onderdelen van de constructie haarfijn in elkaar! En dit betekent heel wat voor een zo ingewikkel de legprent als een partituur van Brahms. Er kan natuurlijk altijd nog wat gebeuren; het rhythme kan eens wat te slap uitval len of het ensemble kan een ogenblik iets minder zuiver zijn, of. ja noem maar op. Maar het op de repetities haarfijn uit geplozen werk wordt uiteindelijk een ge heel; het groeit in elkaar en wordt met levendige stuwing bezield door de man, die het vooraf uiteenrafelde en elk détail er van geduldig wist te poetsen en scherp te slijpen. Op het beslissende ogenblik van de herschepping ontgaat hem niets; rustig en beheerst blijven zijn aanduidingen, gra cieus en correct zijn bewegingen. En het resultaat is, dat hetgeen men voor onmo gelijk had kunnen houden, toch een ver rassende mogelijkheid blijkt te zijn. Het programma begon met de Sympho nie no. 88 in G van Haydn. Verhey had over zijn mensen een overwicht van rus tige zekerheid, wat hem toeliet de lang zame tempi overdreven kalm te nemen. De finale vooral werd een staaltje van puntig samenspel. De solopartij in de Variations Symphoni- ques van Franck werd gespeeld door J. P. de Vries, een leerling van Joh. Otten; het werd een opmerkelijk knappe prestatie die een grote belofte inhoudt. Op een en kel wankel moment na, werd de belang rijke rol van het orkest ook verbazend knap vervuld. Ten slotte werd de uitvoering van de Eerste van Brahms, zoals reeds te kennen gegeven, een reeks van aangename verras singen. Het was een prachtig resultaat van paedagogisch inzicht en talentvol leider schap. De leden van het orkest vereerden de heer Verhey een stel partituren van piano concerten van Ravel, Tschaikowsky en Rachmaninow. JOS. DE KLERK. Uurwerk in kerktoren van St. Bavo zal worden verlicht Voor het aanbrengen van een verlich tingsinstallatie voor de vier wijzerplaten van het uurwerk in de toren van de R.K. kerk van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo aan de Rijksstraatweg stellen B. en W. de raad voor een crediet van 1030 beschikbaar te stellen. Parochia nen en buurtbewoners hebben reeds gelden bijeen gebracht en aan het gemeentebestuur is gevraagd een bijdrage te willen ver lenen. SCHEEPVAART Aardijk. 6 Juli van Montreal naar Antwer pen. Akkrumdijk, RotterdamTampa pass. 4 Juli Flores. Groote Beer. Amsterdam—Ba tavia pass. 5 Jupli Kaap Guardafui. Pr Wil lem 4, 3 Juli van Montreal naar Antwerpen Pr. Joh. Will. Friso, 5 Juli van Antwerpen te Montreal. Streefkerk. RotterdamCal cutta 5 Juli van Colombo naar Madras Sumatra. PenangDjeddah pass. 5 Juli Perim. Willem Ruys, RotterdamBatavia 6 Juli van Port Said. Zeeland. Rotterdam- Houston 6 Juli Key West. Rijnkerk. Rotter damJapan pass. 4 Juli Gibraltar. Amstel- stad, AmsterdamPerz. Golf 4 Juli te Ras Tanura Eemdijk, HavannaAntwerpen pass 5 Juli Lands End. Ittersum. Rotterdam- Basra, 6 Juli te Genua. Loenerkerk. Amster damLorenzo Marquez 5 Juli nog te Mom- bassa. Ossendrecht, 5 Juli van Danzig naar Rotterdam. Parkhaven, 5 Juli van Rosario n. Buenos Aires. Saland, 5 Juli van Montevideo naar Amsterdam. Stad Leiden, Rotterdam Calcutta 5 Juli van Genua naar Alexandrië. BINNENLAND Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de Amsterdammer H. E. de G tot de doodstraf. Op verschillende plaat sen in ons land was De G. gedurende de be zetting werkzaam bij de Duitse inlichtingen dienst. Hij arresteerde talrijke goede vaderlanders. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen is voor het candidaatsexamen tropi sche bosbouw geslaagd de heer J. A. J. Stol wijk te Halfweg. Voor het ingenieursexamen tropische bosbouw slaagde de heer J. van den Ende te Overveen. De heren H. Bouwer en J. H. van Kampen te Haarlem zijn ge slaagd voor het candidaatsexamen Neder landse landbouw en voor het ingenieurs- examen Nederlandse landbouw slaagde de heer P Hupkens te Heemstede. Bij de Staatsexamens voor Muziek te 's Gravenhage slaagden voor het diploma piano-lager onderwijs de heer L. Hazelzet te Haarlem en de dames G. A. M. Tuinder te Aerdenhout en I. v. d. Wetering te Haarlem. Voor het staatsexamen viool M. O. slaagde de heer K B M. Sopar tc Bloemendaal. Het bestuur van de woningstichting „Ons Belang" heeft vanmorgen in het openbaar aanbesteed het bouwen van vier en dertig duplexwoningen, zestien benedenwoningen en vier en dertig bovenwoningen met bijko mende schuren, tuinmuren en terreinafschei dingen op een terrein aan en bij de Dunck- lerstraat. Laagste inschrijver was de heer Van den Aardweg uit Beverwijk voor f795.900 (met stenen vloer) en f795.900 (met houten vloer). Architect is de heer Huib Tuninga. De Christelijke muziekvereniging „Sur- sum" te Bloemendaal zal Donderdagavond na zeven uur op verschillende punten in Bloemendaal en Overveen muziek ten gehore brengen, als dank voor de opbrengst der collecte voor de aanschaffing van muziek instrumenten. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de N.V. Boom Ruvgrok Drukkers- en Uit geversbedrijf voor de som van f35 in koop af te staan de grond, gelegen aan de De Haasstraat, groot ongeveer twee m2. zulks met de bestemming om die grond te gebrui ken voor de uitbreiding van de zetterij. Voorts stellen zij voor te verkopen aan M. H. van Kuik en J. Koning tegen de prijs van f 12 per m.2 percelen grond aan de Crayenesterlaan, respectievelijk groot 316 en 325 m.2, De bedoeling is woonhuizen te bouwen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen voor het tijdvak van 1 Septem ber 1949 tot en met 31 Augustus 1950 tot tijdelijk leraar in de geschiedenis aan de HBS a met vijfjarige cursus de heer J. S. Bartstra te Leiden. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Vijfde Zomerconcert H.O.V. met 3an Bresser Aan het zomer-concert der H.O.V. van Vrijdag 8 Juli zal de bekende violist Jan Bresser, tweede concertmeester van het Concertgebouw Orkest zyn solistische me dewerking verlenen. Marinus Adam diri geert dit concert. Vóór de pauze is het programma gewijd aan werken van Fclix Mendelssohn- Bartholdy, namelijk de muziek bij Shake speare's Midzomernachtsdroom en het vi oolconcert, dit laatste met Jan Bresser als solist. Het concert wordt besloten met een uitvoering van Beethoven's Vijfde Sym phonie. Uw kolenleverarcier kan niet als voorschot bank optreden. Ook hij moet CONTANT betalen. Weest verstandig en houdt er vóóraf reke ning mee. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en Omstreken. (Adv.) Bloemendaal Het geschenk voor het Koninklijk Bruidspaar Op verzoek van B. en W. van Bloemen daal is het Centraal Oranje-Comité opge treden als „Comité van aanbeveling" ten behoeve van de inzameling van gelden voor het geschenk, dat het Koninklijk Bruidspaar zal worden aangeboden. Genoemd Comité meent dat, hoewel het ervan overtuigd is, dat een belangrijk aan tal ingezetenen door middel van de Post giro of door inzending van het in de cou ranten afgedrukte formulier hun bijdrage voor het geschenk heeft gestort, er nog een zeker aantal inwoners zijn, dat tot heden verzuimde financiële medewerking te verlenen om redenen volstrekt buiten de strekking van deze actie gelegen. Men begeve zich naar de Twentse Bank en storte daar een bijdrage, ook de klein ste is welkom. En wie toch nog zijn giro tegoed wil aanspreken, zij medegedeeld dat het rekening-nummer 80 is van het Comité Koperen Bruiloftsviering Konink lijk Echtpaar te 's Gravenhage. Te laat is het nog niet. Het „Comité van aanbeveling" in Bloe mendaal bestaat uit: mr. F. J. D. Theyse, Bloemendaal, A. Cassée, Bloemendaal, mr. A. Bos, Aerdenhout, S. A. Wileon, Bloe mendaal, H. Smidt van Gelder, Over veen, M. C. Fahrenfort-Meuffels, Over veen. jhr. H. P. F. Coenen van de Ooster- hoff, Aerdenhout, P. J. Gerbrands, Voge lenzang, J. J. Roozen, Overveen en H. Vis, Bloemendaal. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 310 31914 274 2801/z 23614 241 168)4 16914 130 Nederlandse Ford 268 Nederlandse Kabel 275 v Berkei's Patent 113 Scheepvaart-Unie. 1641/> I66I/2 Hol 1 Amerika Lijn 1471/5 Deli Maatschappij 152 »/2 1491/2 H. V. A. 155 V2 15714 A'dam Rubber 1351/2 137 Ned. Handel Mij. 155 N.-I. Handelsbank 112 Billiton Mij. II 335

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3