Feest in Nederlands eerste gezin 7 Januari 19377Juli 1949 Ondanks bezwaren instemming met statuut van Europese Raad Woensdag 6 Juli 1949 De 9 Muzen MORGEN ZAL HET twaalf-en-een-half jaar geleden zijn dat op een stralende winteo dag een vorstelijk bruidspaar in de gouden koets door een jubelende en feestelijk getooide residentie naar het stadhuis reed om in de echt te worden ver bonden. Treffend waren de woorden van burgemeester De Monchy bij deze plech tigheid: „Het is wel het grootste geluk dat ons mensen beschoren kan zijn, wanneer een man en een vrouw elkander in oprechtheid verklaard hebben, dat het hun liefste wens is, voortaan samen hun leven te leiden, schouder aan schouder te staan om samen te dragen wat ieder aan zorgen en verdriet te torsen krijgt, maar ook om de vreugde en de heerlijkheid van het leven samen te genieten." En later, in de oude St. Jacobskerk, was het de voorganger bij de huwelijksinzege ning, prof. Obbink, die de woorden sprak: „leder huis heeft zijn kruis en ook uw huis zal zijn kruis wel krijgen. Of het kruis ons zwaar valt of licht, of wij er onder bezwijken dan wel het met vreugde dragen hangt niet af van de zwaarte van het kruis maa' van de kracht van degeen die het draagt." verwachting, spoedig naar het vaderland te kunnen terugkeren, werd na het mis lukken van de Slag om Arnhem de bodem ingeslagen. Het zou nog tot 4 Augustus 1945 duren voordat de leden van het Prin selijk Gezin op het vliegveld Teuge weer voet op vaderlandse bodem konden zetten. En een paar maanden later keerde dit ge zin terug' in het witte paleis in Soestdijk, waar op 17 Februari 1947 prinses Marijke werd geboren. En in September van het jaar daarna waren opnieuw ieders gedach ten bij onze Koninklijke Familie, toen een moeder de tijd gekomen achtte, haar hoge taak over te dragen aan haar dochter. Ook morgen zal het Nederlandse volk denken aan een gelukkig gezin dat op Soestdijk een familiefeest viert. Een ant woord op de vraag, wat dit gezin voor ons betekent, vinden wij in de toespraak van prof. Obbink tijdens de huwelijksinzege ning, nu twaalf-en-een-half jaar ge leden: „Waar elk huis het nodig heeft te leven onder open hemel, zal uw huis dat nodig hebben in dubbele mate: uw hoge plaats temidden van het Nederlandse volk, uw meer dan gewone verantwoordelijkheid tegenover elkander en tegenover ons va derland en daarmede tegenover God stelt U tot plicht met grote wijsheid te wandelen in-uw persoonlijk en in uw openbaar leven. Het Nederlandse volk wil hoog tegen u op zien met eerbiedige liefde. Wij willen in u beiden zien ons voorbeeld in trouw, in een voud, in plichtsbetrachting en in Godsver trouwen". Landelijke organisaties zullen defileren voor Koninklijk paar l neiuwe aven I Wonderlijke nachten, door Godfried Bo- mans. Met illustraties van Karei Thole. Uit geverij A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Ant- September 1948: Koningin Juliana en Prins Bernhard na de eedsaflegging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Leslie Cnarteris. Oorspronkelijke titel: The Saint in Miami. Vertaald door J. W. Merc- kens. Uitgeverij A. W. Bruna Zoon, Utrecht, Antwerpen. De N.V. Mateor. detectiveroman door Havank. Derde druk. Uitgeverij A. W. Bruna Zoon. Utrecht, Antwerpen. Japan, bakermat van het Aziatische impe rialisme, door prof. dr. H. N. ter Veen. Uitgeverij J. A. Boom Zoon, Meppel. Laat mij maar zwerven, door Fernand van den Oever. Illustraties van Anton Pieck. Uitgeverij G. F. Callonbach N.V.. Nijkerk. De zegen, roman door Rein Brouwer. Uit geverij G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. Geen angst voor de baring, practisch-psy- chologische wenken voor aanstaande moe ders. door dr A. J. M. Lamers. Uitgeverij Van Gorkum Camp. N.V., Assen. Hoe kan ik zelf kippen houden?, door B. van Asperen Vervennc. Derde druk. Uit geversmij. W. de Haan N V.. Utrecht. Onder vier ogen. gesprekken met jonge ren door Johan A Sellenraad. Uitgeverij „In den toren". Naaien. Finse geste. Het pronkjuweel van het Finse kunstbezit komt op de tentoonstelling „uit de schatkamers der middeleeuwen" in het Rijksmuseum. Bemiddeling van de Nederlandse bij de Finse regering heeft tot resultaat gehad dat bij hoge uitzondering enige panelen van het Sint Barbara altaar een werk van Meister Franke, uit Helsinki voor de grote expositie te Amsterdam werden afgestaan. Deze kunstwerken, waarvan de waarde op een millioen gulden wordt geschat, hebben nimmer tevoren voor enige expositie in Fin land zelf of daarbuiten het museum verlaten. Met deze geste wil het land van Manner- heim zijn dankbaarheid tonen voor de kunst tentoonstelling, die Nederland twee jaar leden het Finse volk deed genieten. TWEEDE KAMER Mej. Klompé (in maidenspeech): „Men stelle liefde boven recht" (Van onze parlementaire redacteur) Het behoort tot de goede parlementaire gebruiken om, wanneer, een afgevaardigde voor het eerst sinds zijn benoeming een rede houdt, daaraan bijzondere aandacht te wijden. Jammer genoeg handelde een deel der leden gisteren minder hoffelijk, door de onderlinge kout nog wat voort te zetten, toen mei. Klompé (KVP) haar maidenspeech hield bij de behandeling van het wetsontwerp ter goedkeuring van het Statuut van de Raad van Europa. Het bleef zodoende aanvankelijk nogal roezemoezig, hetgeen de spreekster enigszins onzeker scheen te maken. Later werd het echter rustiger en toen kwam zij ook beter op dreef en voelde zich weer op haar gemak. Wanneer zij de techniek van haar voor dracht nog wat weet te verbeteren, zal zij in dat opzicht menig ander Kamerlid tot voorbeeld kunnen strekken. Dit was reeds in zoverre het geval, dat zij afwijkend van de slechte gewoonte der meeste afge vaardigden niet voorlas, maar voordroeg. De inhoud van mej. Klompé's rede ge tuigde van gezond begrip en kennis van zaken met betrekking tot de te bereiken Europese samenwerking. Zij waarschuwde er tegen onmiddellijk reeds te hoge ver wachtingen te koesteren. Men gaat iets nieuws beginnen en dus zal er wel enige tijd nodig zijn voor men voldoende inge steld is op de nieuwe vonnen. Dat nieuwe bestaat hierin dat de Raadgevende Verga dering niet zal bestaan uit delegaties, die namens hun landen elk één stem uitbren gen. dat de leden dier delegaties regerings vertegenwoordigers zullen zijn, maar dat door middel van dit college werkelijk over leg tussen volken zal gepleegd kunnen worden en dat de leden het naar gelang nen worden, los van de vraag uit welk land van gelijke gezindheid met elkaar eens kun- zij komen. De Raadgevende Vergadering heeft in 't huidige statuut nog slechts zeer beperkte bevoegdheden. Het zal dan ook no dig zijn er naar te streven dat zij worde tot een waarlijk Europees Parlement. Nodig is daarom tevens, zo betoogde spreekster, dat de volken zelf hiervoor rijp worden ge maakt en gaan beseffen dat Europese sa menwerking ook inhoudt de bereidheid, offers te brengen. Boven recht moet liefde gesteld worden, zeide mej. Klompé, die de nadruk legde op de Christelijke gedachte als 'grondslag voor de Europese samen werking. Zij vond het bezwaarlijk dat de Kamer het statuut heeft goed te keuren zonder invloed op de samenstelling te hebben kunnen uitoefenen en merkte op, dat in de toekomst het Nederlandse parlement zelf, zonder dat daarbij nog overleg met de regering nodig zou zijn, over de samen stelling van onze afvaardiging moet be slissen. Ook mr. Oud (WD) was deze zienswijze toegedaan. Hij opperde het denkbeeld om mettertijd de benoeming van de afgevaardigden naar de Raadgeven de Vergadering in een gemeenschappelijke bijeenkomst van de beide Kamers te doen geschieden. „Dit denkbeeld is wel aardig", zei mr. Van der Goes van Naters (Arbeid), „maar er zijn praktische be zwaren aan verbonden". Deze afgevaardig de vond trouwens, dat men over het vraagstuk van de methode van samen stelling der delegatie (voor het ver volg wel te verstaan) beter na de bijeen komst in Straatsburg eens kon spreken. Blijkbaar wenste hij er naar te streven, op j dit punt eventueel eenzelfde stelsel te doen toepassen als men elders zou blijken voor te staan. Hel belangrijkste punt in het sta tuut vond hij, dat de leden in de Raad gevende Vergadering individueel hun stem 2ullen kunnen uitbrengen, het zwakste dat als regel voor resoluties eenstemmigheid is voorgeschreven. Wil men het werkelijk tot een supra-nationaal orgaan brengen, dan is het onontbeerlijk het statuut zodanig te wijzigen, dat meerderheidsbeslissingen mogelijk zullen worden. Andere voorstanders van het wetsont werp waren de heer Schmal (CH) (die weinig woorden gewenst vond nu de Raad van Europa nog met een kraamkamer te vergelijken is). Dr. Bruins S 1 o t en de heer Wel ter (NKP). De Anti-Revolu- tïonnaire woordvoerder zei onder andere, dat op een volkenrechtelijke stronk een staatsrechtelijk takje is geënt. Verder was hij van mening, dat hoewel de Raadgeven de Vergadering nog in de windselen ligt. zij meteen zo effectief mogelijk aan de ketting wordt gelegd. Dit vond hij erg ver standig, daar men zijns inziens niet al te hard vooruit moet lopen. Toch wenste hij wel dat de ketting een loopketting zal zijn. Wat het statuut betreft, dit is zo zeide hij op het ogenblik een wolkje als 's mans hand, maar hij hoopte tevens dat het de inleiding zal zijn tot een ruisende regen. Eén tegenstander liet zich horen, te weten de heer Wagenaar (Comm.). De Europese samenwerking was tegen Rusland gericht en er wordt in het statuut van vrede ge sproken, maar in werkelijkheid gaat het alleen, zo beweerde deze spreker, om de handhaving van de bestaande maatschap- pijvormen. Hedenmiddag zal minister Stikker ant woorden. Weekstaat Nederlandse Bank vertoont grote verschuivingen Op de verkorte balans van de Neder landse Bank kunnen enige vrij grote ver schuivingen worden waargenomen. Zo is het totaal der vorderingen op het buiten land met ruim 35,000.000 opgelopen tot 406.993.367, daarnaast zijn gestegen de vorderingen in guldens op vreemde circu latiebanken met 3.000.000 tot 263.193.107 en de diverse rekeningen aan de debetzijde van de balans met 5.000.000 opge lopen tot 128.216.780. Daartegenover dient er echter op te worden gewezen, dat de vrije saldo's van vreemde circulatiebanken en soortgelijke instellingen met 23.000.000 zijn aangegroeid tot 414.930.321, terwijl de andere vrije saldo's een toeneming vertonen van 15.000.000 tot ƒ404.432.004. de post crediteuren in vreemde geldsoort met bijna 2.000.000 is opgelopen tot 64.347.567 en diverse rekeningen aan de creditzijde van de balans met bijna 2.000.000 zijn ver meerderd tot 140.211.289. Het tegoed van de schatkist bij de Bank is met ruim 69.000.000 geslonken tot 112.051.052, daartegenover zijn de saldo's van banken met 23.000.000 gestegen tot 82.918.004. Dat het tegoed van de schatkist een flinke aderlating heeft ondergaan, kan wel licht verband houden met het feit, dat per 1 Juli een vrij aanzienlijk bedrag aan schatkistpapier kwam te vervallen, het geen, naar men veronderstelt, niet geheel is vernieuwd, waarmede dan tevens de stij ging van de saldo's van banken in Neder land met bovengenoemde 23.000.000 kan worden verklaard, en het Rijk voorts de nodige betalingen heeft moeten bewerk stelligen. De uitzetting van de bankbiljettencircu- latie met ƒ45.000.000 tot ƒ3.015.921.065 zal hierdoor wellicht te voorschijn zijn geroe pen. Het particuliere bedrijfsleven stelde na de ultimo geen bijzondere eisen meer, hetgeen wel hieruit blijkt, dat de voor schotten in rekening courant met 3.500.000 zijn achteruitgegaan tot 146.310.799. Te Naardcn overleed op 74-jarige leeftijd mgr. dr. ir. F. A. Brandt, legionair bisschop voor Nederland cn België der Vrije Katho lieke Kerk Ex-burgemeester van Groningen voor de politieke kantonrechter Voor de kantonrechter voor tribunaal zaken te Groningen had zich te verant woorden de 51-jarige landbouwer en ex- burgemeester van de stad Groningen P. T. De verdachte was tijdens de bezetting lid van de N.S.B., van de „Germaanse S.S.", van de „Volksdienst" en van tal van or ganisaties, welke zich op nationaal socia listisch terrein bewogen Talrijk waren ook de functies welke deze verdachte tij dens de glorietijd van het Nazidom ver vulde. Zo was hij onder meer naast „bur gemeester", gemachtigde van de leider voor landbouw en visserij, voorzitter van de kring van burgemeesters en gemach tigde voor de reorganisatie van de land stand. Ter zitting bleek dat T. op alle mogelijke manieren had getracht persoonlijke voor delen uit zijn lidmaatschap en diverse functies te trekken. Zo werden hem in de strenge winter 1944-1945 ruim 140 eenhe den extra brandstof verstrekt. Hij was er van beschuldigd de zoge naamde „gijzelaarslijsten" te hebben sa mengesteld en voorts van het feit, dat hij actief had meegewerkt Groningse mannen naar Duitsland te zenden of hen voor de O.T.-werkzaamheden te noteren. De kantonrechter zal op 19 Juli advies wijzen. Strijd tegen de tuberculose In het jaarverslag over 1948 van de Haarlemse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose wordt opgemerkt, dat ondanks alle verbeteringen in de hulpmiddelen bij de bestrijding de tuberculose nog steeds 'n ziekte is, die haar talrijke slachtoffers on der alle lagen der bevolking vindt. De strijd hiertegen mag ook geen ogenblik verslappen; de ernstigste consequenties voor de volksgezondheid zouden verwacht moeten worden. Dit klemt des te meer, daar de cijfers over het afgelopen jaar wel is waar een sterke daling aan geven van het aantal gevallen van tuber culose als doodsoorzaak, maar slechts een geringe teruggang van het aantal nieuw vastgestelde infecties. Het Consultatiebureau der Noordhol landse Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose werd in 1948 bezocht door 5409 (5210) inwoners van de gemeente Haar lem. Hiervan kwamen 2614 (2539) voor de eerste maal. Van deze personen leden 237 (332) aan actieve tuberculose. Positief sputum hadden 67 (78) personen. Door tussenkomst van het Consultatie bureau werden uitgezonden: naar Brederodeduin (dagverblijf) 78 (80) naar een ziekenhuis83 (71) naar een sanatorium 100 (99) Op 1 Januari 1948 hadden 1654 (1594) gezinnen huisbezoek. In de loop van het jaar kwamen hierbij 283 (321) gezinnen. Afgevoerd werden 300 (261) gezinnen, zodat derhalve op 31 December 1948 1637 (1654) gezinnen huisbezoek hadden. In 487 (455) dezer gezinnen kwamen één of meer lijders aan longtuberculosc voor. Het aan tal door de huisbezoeksters afgelegde be zoeken bedroeg 10858 (11268). De woningtoestand in de gezinnen waar op 31 December 1948 huisbezoek werd verricht was goed in 863 (876) gezinnen, voldoende in 646 (653), onvoldoende in 111 (109) en slecht in 17 (16) gezinnen. De vereniging werd gesteund door leden, wier aantal toenam, door de afdeling Haar lem van de Algemene Nederlandse Bond van Postdiiivenliefhebbers en de voetbal club E.D.O. De verpleegprijs voor Brede rodeduin werd verhoogd. In September is het besluit genomen het eerste deel van de verbouwings- en uitbreidingsplannen van Brederodeduin te laten uitvoeren. Daar zijn thans meer bedden en ook kon de huisvesting voor het personeel verbe terd worden. Fleurige manifestatie voor het paleis Soestdijk ER ZIJN SINDSDIEN VELE JAREN voorbijgegaan, jaren waarin de be klemming van toenemende internationale spanningen geen domper vermocht te zet ten op de vreugde over de geboorte van de prinsesjes Beatrix en Irene, Beatrix-de Ge lukbrengende, Irene-Vrede. Aan de jaren van beproeving, die daarop volgden, is een herinnering overbodig. Zij hadden ondanks alle rampspoed, toch een lichtzijde; de band tussen volk en Oranje werd nog hechter. Velen hebben in die donkere dagen uit de woorden van bemoediging die van overzee kwamen, kracht geput om de beproevingen van oorlog en bezetting te weerstaan. Prinses Juliana had in Canada, na enkele maanden gelogeerd te hebben bij de graaf en gravin van Athlone, met haar dochtertjes een woning betrokken in September 1936: Verloofd. Geschenk voor Koninklijk Gezin van 'sGraveland en Ankeveen De inwoners van 's Graveland en Anke veen voelen zich op bijzondere wijze ver bonden met het Koninklijk Gezin, omdat deze dorpen destijds van zeer nabij getuige waren van de vorstelijke verloving, die van „Sperwershof" in 's Graveland uit bekend werd. Derhalve werd tot Hare Majesteit het verzoek gericht of men ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest een geschenk mocht aanbielen. Dit. cadeau, een fauteuil, waarop onder meer de wapens der beide gemeenten zijn aangebracht, is vanochtend door de particuliere secretaris van H. M. de Koningin, mr. J. C. baron Baud, in ont vangst genomen. 7 Januari 1937Huwelijksinzegening in do St. Jacobskerk te Den Haag. Koningin JulianaPrins Bernhard en de Prinsesjes na de inhuldiging. Agenda voor WOENSDAG 6 JULI Luxor: „Het dreigende water", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Hildegard", 14 j„ 2,15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Sioux- City-Sue", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste étappe", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bataljon der dappe ren", 18 j„ 2.00, 4.715, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Titanenstrijd". 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. HEEMSTEDE: Circus Mikkenie, 8 uur. DONDERDAG 7 JULI Grote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. Brink- mann. Grote Markt: Expeditiekantoor Enwo, filmavond, 8 uur. Toen Prinses Juliana en Prins Bernhard nog in de kinderschoenen stonden. Nadat Vrijdagmiddag te Den Haag het nationale huldeblijk aan Koningin Juliana en Prins Bernhard zal zijn aangeboden, zal onder leiding van een landelijk comité op Zaterdag een tweetal défilés in de tuin van het Koninklijk paleis te Soestdijk wor den gehouden. De défilés bestaan uit een défilé voor vol wassenen op Zaterdagochtend half elf en een défilé voor de jeugd 's middags om drie uur. Er nemen deputaties van landelijke organisaties aan deel. In bonte afwisseling zullen de onderdelen van het leger, brand weer, P.T.T., Nederlandse Spoorwegen (van wegwerker tot hoofdstationschef) in be roepskleding defileren. Ook de Gerefor meerde vrouwenverenigingen in vijftig a zestig verschillende klederdrachten uit het gehele land, evenzo de vissersbevolking, het reddingswezen, de hengelaars, professoren der universiteiten, zowel als de vendel- zwaaiers, de kynologen met hun Hollandse rassen, de Alkmaarse kaasdragers, de bur gerluchtvaart, landelijke ruiters, binnen schippers en studentencorporaties en nog tientallen andere organisaties zorgen voor eer. grote verscheidenheid van kleder drachten. Zelfs het Nederlandse voetbalelftal in oranjetrui neemt aan het défilé deel. De tachtig groepen worden met koffie en broodjes in de paleistuin ontvangen, waar de Koninklijke Militaire Kapel, de Mari nierskapel en de Baarnse Muziekvereniging Crescendo concerteren. Onderwijl brengen sportvliegers hoog in de lucht hun groot. Aan het défilé van de georganiseerde jeugd op Zaterdagmiddag nemen 35 lande lijke organisaties deel met eveneens circa 1500 vertegenwoordigers van padvinderij, A. J. C., jeugdvoetballers, gymnasten en dergelijke. De N.P.V.-band uit Enschedé, de pad- vindstersband uit Haarlem, de Apeldoornse Muziekvereniging „Prins Hendrik" en de mee te voeren vlaggen en vaandels zullen de fleur van het geheel verhogen. Er zullen enkele demonstraties worden gegeven en de vertegenwoordigers van de jeugd zullen door spijkers met koppen voor de toekomst te slaan, een houten reuzenmedaille later aan het Koninklijk paar aan te bieden van een toepasselijk randschrift voorzien. Misschien heeft menigeen zich slechts luttele jaren later deze woorden, die in alle huiskamers hebben weerklonken, her innerd. In de dagen van het pasbegonnën jaar 1937 werden zij overstemd door klan ken van vreugde over het geluk dat Prinses Juliana ten deel gevallen was. Die oprechte blijdschap had het Nederlandse volk reeds getoond op die tweede Dinsdag in Sep tember 1936, toen als een volkomen ver rassing in extra radioberichten en kranten bulletins de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld bekend werd gemaakt. In stad en dorp gingen de vlaggen uit, in kantoren en fabrieken liet men het werk in de steek. Zelden heeft men zo uitbundig feest ge vierd als op die dag. Duizenden Hagenaars hebben die middag onvergetelijke ogenblikken beleefd toen voor het paleis Noordeinde een grijze twee- zitter stopte. Een vriendelijk lachende jon geman, een witte anjer in het knoopsgat stapte uit, reikte zijn verloofde de hand en geleidde haar naar de ingang van het paleis, waar de Koningin haar kinderen omhelsde. De mensenmassa brak los in een uitbundige jubel, en menigeen viel het moeilijk zijn ontroering te verbergen. De volgende dag luisterden tienduizen den naar de radio, toen de Koningin, Prin- «es Juliana en Prins Bernhard spraken. „Ik kan u niet zeggen hoe dankbaar ik ben, dat deze verloving er een is, die uitsluitend berust op beiderzijdse ge negenheid, de beste waarborg voor een gelukkige toekomst. Het is mij een vol doening hieraan te kunnen toevoegen, dat ik de keus mijner dochter van harte toejuich en een alleszins verstan dige acht, gezien de goede eigenschap pen die mijn aanstaande schoonzoon bezit." Na deze woorden van de Koningin sprak de Prinses: „Ik ben heel gelukkig, nadat wij elkan der in de loop van dit jaar in alle stilte heel goed hebben leren kennen. Het eerst ontmoetten wij elkaar in de wintersport, daarna herhaalde malen hier in het land, tenslotte onlangs in de bergen. Geleidelijk aan zijn wij het samen eens geworden en wel zéér eens." En de Prinses besloot: „Thans zal Bernhard tot u spreken." Tot aller verrassing sprak de Prins in het Nederlands. Hij dankte voor de harte lijke ontvangst en de vele gelukwensen: „Ik wil trachten mij zo spoedig mogelijk met mijn toekomstige vaderland vertrouwd te maken. Én ik hoop dat men mij rustig de tijd zal willen laten om mij hier in allerlei belangen in te werken." Ottawa. Door de radio dankte zij het Canadese volk voor zijn gastvrijheid. „Maar er is één ding dat ik u zou willen, vragen, geef mij niet uw medelijden, maar geef ons, wat wij meer dan iets anders behoeven. Volk van Canada en van de Verenigde Staten van Amerika, geef ons uw sterkende liefde!" Het gezin werd opgenomen in de Cana dese gemeenschap, die haar grote genegen heid voor de vorstelijke bannelingen duide lijk liet blijken. Prins Bernhard ontbrak meestentijds in dit gezin, omdat hij in Lon den de Landsmoeder in haar zeer moeilijke taak bijstond. De dagen van weerzien waren dagen van grote vreugde, waarin het gehele Canadese volk deelde. Ook buiten Canada won de Prinses bij haar bezoek aan president Roosevelt, bij haar erepromoties aan de universiteiten van Holland in Michigan, van Boston en Princeton aller harte en versterkte zij de banden tussen Oranje en de nakomelin gen der Nederlandse pioniers. En toen bekend werd dat Koningin Wilhelmina in de zomer van 1942 voor het eerst na twee jaren van scheiding haar dochter en klein dochters na een niet ongevaarlijke reis per vliegtuig in Ottawa bezocht, werden van alle zijden sympathiebetuigingen ontvan gen in allerlei vorm. Maar bovenal bleek, die grote genegenheid bij de geboorte van' prinses Margriet op 19 Januari 1943, toen de Canadezen zelfs de Nederlandse vlag op hun parlementsgebouw hesen. De mar griet werd het symbool der herinnering aan hen die vielen en een herkenningsteken der Nederlanders, voor wie het huis van het Prinselijk Gezin altijd openstond. Het verloop van de oorlog was wissel vallig en bracht soms teleurstelling, maar geen ogenblik hebben de Prinses en de Prins getwijfeld aan de zege van hen, die streden voor recht en vrijheid. Die zege scheen soms zo nabij, dat de Prinses in September 1944 naar Engeland vloog. De

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5