Herkeuring van afgekeurden voor de militaire dienst De kwaliteit van Hollandse bloembollen Marinelli handhaaft zich als leider in de Tour de France Een vage herinnering Woensdag 6 Juli 1949 Vele kamerleden vrezen onbillijkheden voor bepaalde groepen De Tweede Kamer heeft haar mening kenbaar gemaakt over het wetsontwerp dat beoogt, over te gaan tot herkeuring van afgekeurden voor de militaire dienst. Blij kens haar toelichting heeft de regering hierbij in de eerste plaats het oog op art sen en tandartsen. De mening over dit wetsontwerp in de afdelingen der Kamer was over het alge meen gunstig vooral in zoverre het voor stel beoogt de lasten die op het ogenblik op een zeer kleine groep gemobiliseerden de artsen en de tandartsen drukken, over meer hoofden te verdelen. Het destijds met betrekking tot de artsen en tandartsen gevolgde systeem van afkeuring met het oog op de toenmaals geringe behoefte past niet, zo wordt in het voorlopig verslag ge zegd, bij de buitengewone omstandigheden, waarin het Koninkrijk verkeert. De moei lijkheden in Indonesië en wellicht ook de opbouw van een West-Europees verdedi gingsstelsel maken de taak voor de vaak al sedert .geruime tijd gemobiliseerde me dici en tandartsen onevenredig zwaar. Tegenover de op zich zelf billijke ont lasting van de onder de wapenen zijnde medici en tandartsen houdt echter volgens vele leden dit voorstel de mogelijkheid in, de belangen van enkele groepen en talrijke personen te schaden. Het feit van de afkeuring heeft naar hun mening op de gedragslijn van de betrokke nen zonder twijfel invloed uitgeoefend. Misschien zou men zelfs kunnen zeggen, dat zij aan het feit der afkeuring rechten kunnen ontlenen Daarom achtten deze leden grove onbillijkheden ten gevolge van de werking dezer wet niet uitgesloten. Vroe ger afgekeurden kunnen thans geheel on verwacht gesteld worden voor de gevolgen,1 welke de inlijving met zich medebrengt, ten gevolge, van een regeling die zij niet hadden kunnen voorzien en waarmede zij derhalve bii het aangaan van contracten, bij vestiging of bij het op zich nemen van vaak grote financiële verplichtingen nim mer rekening hebben kunnen houden. Vele andere leden, die aanvankelijk de zelfde bedenkingen hadden tegen het voor stel achtten de geldende regelingen vol doende ora de bezwaren te ondervangen. Er wordt in voldoende mate rekening ge houden met de individuele omstandigheden van betrokkenen. Zij wensten echter uit voeriger inlichtingen over wijze en omvang der toepassing van de regeling waarmede de regering volgens de toelichting „allereerst", dus vooral, het oog heeft op artsen en tand artsen. Hieruit valt af te leiden dat de toepassing breder gedacht is en dat dus ook anderen, bijvoorbeeld technici en juristen onder deze regeling zouden kunnen vallen. Ook rijst de vraag of en in hoeverre de keuringsnormen veranderd zijn, dan wel straks ruimer zullen worden geïnterpre teerd. Waarborgen tegen willekeur konden deze leden in dit voorstel niet ontdekken. Zij zien niet in waarom thans een algemene herkeuringsmachtigingswet nodig is, wan neer de toepassing voorlopig slechts be doeld is voor enkele groepen. De regering zou herkeuringsmachtiging kunnen vragen voor deze groepen. Door de thans voorge stelde regeling kan het bedrijfsleven voor onoverkomelijke moeilijkheden worden gesteld. Ook meenden deze leden dat nim mer tot herkeuring, van welke groep ook, mag worden overgegaan, wanneer niet de Treinontsporing veroorzaakt stagnatie bij Amersfoort Dinsdagavond om tien uur is bij het sta tion Amersfoort tijdens het rangeren van een eletcrische trein een der onderstellen ontspoord. De beide hoofdsporen naar Apeldoorn en Zwolle werden versperd. De treinen uit het Noorden en Oosten reden tot de plaats van het ongeluk, waar de reizigers moesten overstappen in een trein welke hen naar het station Amersfoort bracht. In omgekeerde richting ging het verkeer op dezelfde wijze. Om een uur in de afgelopen nacht was de storing opge heven. De oorzaak vón de ontsporing is onbe kend. HITTEGOLF MET ATTRACTIES. De Kamer van Koophandel te Bluefield in de Amerikaanse staat West-Virginia heeft de bewoners van de stad gratis limo nade beloofd wanneer de temperatuur bo ven 33 graden stijgt. Dit was gisteren het geval en dus werd er gratis limonade uit gereikt. In de stad Newark in Ohio heeft de hitte ook een extraatje opgeleverd. Uit een aan tal kratten eieren, op de mesthoop gewor pen omdat de eieren niet voor gebruik ge schikt werden geacht, begonnen kuikens te kruipen. De temperatuur was dan ook 35 graden C. absolute noodzakelijkheid daartoe bestaat. Ook dient vast te staan, dat de betrokke nen in het leger nuttig werk kunnen doen. De indruk bestond bij deze leden, dat dit op het ogenblik niet altijd het geval is. Andere leden, die zich op gronden van billijkheid met het voorstel konden ver enigen, verklaarden dat de thans gedemo biliseerde artsen en tandartsen hun aan deel in de lasten toch waarlijk met grote toewijding hebben gedragen terwijl talrij ken hunnre collega's onder gelijke omstan digheden geheel vrij waren van dienst op grond van een keuring volgens niet meer geldende maatstaven. Zij drongen dan ook aan op een zeer spoedige invoering van de wet. Vele leden verzochten te bepalen dat herkeuring niet zal geschieden van hen, die volgens de nieuwe keuringsmaatstaven zijn afgekeurd (dus dienstplichtigen van de lichtingen na 1944). Ook achtte men een termijn voor de duur van dit ontwerp niet onwenselijk omdat „buitengewone omstan digheden" een naar tijd gemeten zeer rek baar begrip vormen. Volgende week conferentie van B.F.O. en Republiek? Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der Bijeenkomst Federaal Overleg hield de minister-president van Oost-Indonesië Anak Agoeng te Makasar een persconfe rentie. Hij verklaarde, dat de politiek van Oost-Indonesië steeds is gebaseerd geweest op de synthese van alle bevolkingsgroepen en regeringen in geheel Indonesië, teneinde een hechte en nationale eenheid te berei ken voor de huidige nationale strijd. Terugblikkend op de periode van het af gelopen jaar zeide spreker, er trots op te zijn, dat de kloof tussen de deelstaten en de republiek niet breder is geworden, integen deel. „Met alle trots kunnen wij er op wijzen, dat de BFO door de commissie der UNO voor Indonesië is aanvaard als vertegen woordigster der gebieden buiten de repu bliek. Door dit alles is het duidelijk, dat de BFO thans als een vrij-staande organisatie en samen met de republiek kan strijden voor de nationale idealen". De premier zeide te hopen, dat de inter- Indonesische conferentie reeds tussen 10 en 20 Juli kon worden gehouden. Hij noemde dit overleg van het grootste gewicht, omdat hierdoor, alvorens de Ronde Tafel-confe rentie zal worden gehouden, een synthese tot stand kan komen van de standpunten van de B.F.O. en de republiek. Hij zeide niet te kunnen vooruitlopen op de resul taten van de inter-Indonesische conferen tie en kon dus niet meedelen of Indonesië uiteindelijk met één delegatie ter Ronde Tafel-conferentie kon verschijnen. Overi gens zou het voornaamste onderwerp van de inter-Indonesische conferentie zijn het plegen van overleg omtrent de voorlopige constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië. BATAVIA, 6 Juli (Aneta). In de hedenochtend gehouden vergadering der Bijeenkomst Federaal Overleg was een der agendapunten de afvaardiging der B.F.O. naar de Ronde Tafel-conferentie. De voor- Tom Connolly verdedigt het Atlantisch Pact in de Amerikaanse Senaat Senator Tom Connally, democratisch voorzitter van de Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, heeft gisteren in de Senaat te Washington het debat over het Atlantisch Pact geopend. Hij drong aan op ratificatie van het pact als een „vitale stap vooruit voor het be waren van de wereldvrede". Hij zei, dat dit verdrag een „vlammend teken voor iedere aggressor" is om uit het Noord-Atlantisch gebied te blijven. Goedkeuring van het pact zou de wereld vertellen: „wij zullen niet neutraal zijn in geval van aggressie". Ook zou ratificatie het Europese herstelpro gram in staat stellen met nieuwe vitaliteit voort te gaan, aldus Connally. Volledig herstel werd belemmerd door een verlam mend gevoel van onveiligheid en het ver drag was een „machtig tegengif voor dit vergif." Connally zei, dat het verdrag geen onder schrijving zou betekenen van de koloniale politiek van een der ondertekenende mo gendheden. „Ik ben het voor honderd pro cent eens met diegenen, die zeggen, dat dit verdrag niet de voordeur, zijdeur of achter deur moet zijn, waardoor de V. S. betrok ken zouden worden in de familietwisten tussen de ondertekende partijen en haar overzeese gebiedsdelen. De grotere eenheid en veiligheid, welke het pact onze Noord-Atlantische bondgeno ten zal verzekeren, zal er zeer toe bijdra gen om de weg te bereiden voor grote deel neming van Duitsland in de Westeuropese zaken Er zijn inderdaad reeds tekenen, dat dit zal gebeuren", zo zei Connally. Partijblad van Tito: „Roemenië één chaos" Volgens „Borba". het blad van de Joego slavische communistische partij, die tegen de Kominform gekant is, verkeren werk loosheid, sabotage en stakingen in Roemenië op een hoogtepunt en neemt de productie af. Volgens het blad zijn saboteurs, „thans in het gehele land actief", verantwoordelijk voor een grote brand in de Argus-olieraffi naderij, die in Mei een schade van „naar schatting enige millioenen lei" heeft ver oorzaakt. De Roemeense regering is niet opgewassen tegen de werkloosheid, die „even erg is als in een kapitalistisch land", aldus „Borba". ANTI-LYNCHWET IN TEXAS GOEDGEKEURD. De wetgevende vergadering van Texas heeft de eerste specifieke anti-lynchwet in de Verenigde Staten goedgekeurd. Als zwaarste straf kan de doodstraf worden gegeven. Het bestuur van de Stichting „Bio- Vacantieoord" heeft besloten, gezien het feit dat zij er niet in is geslaagd tot uitbreiding van het aantal bedden in haar koloniehuis of elders te geraken, dit jaar wederom een be drag. n.l. f75.000 uit haar collecte-opbrengs ten beschikbaar te stellen aan die verenigin gen, die hetzelfde doel nastreven doch door gebrek aan geldmiddelen niet in staat zijn de door hen geëxploiteerde huizen voort durend bezet te houden. Aan de Vrije "Universiteit te Amsterdam slaagden de heren A. J. Dondorp te Heem stede en H. D. Bakker te IJmuiden voor het propaedeutisch examen theologie. Hoge eisen voor kweker en exporteur Er is in de Bloembollenstreek momenteel „niets te doen". Vergaderingen, tentoonstel lingen, ze komen niet dan sporadisch voor. De oorzaak hiervan is niet de naderende vacantietijd. Want wat voor heel Nederland vacantietijd is, is voor de Bloembollenstreek de periode van de grootste drukte. Overal ziet men de arbeiders op hun knieën in het bollenland liggen, bezig om de partijen te rooieneen hard en zwaar werk. Na op het land te zijn gedroogd, gaan de bollen naar de schuur, waar ze een ver dere behandeling ondergaan alvorens ze kunnen worden verzonden naar alle wind streken, en hun grote reis beginnen, die misschien eindigen zal bij een Engels land huis of in een Zuid-Afrikaans park, in de schaduw van Washington's Capitool of rond om een vlaggestok, waaraan het embleem met sikkel en hamer wappert. Die verdere behandeling is geen sinecure. Want streng zijn de eisen, die aan de Hol landse bollen worden gesteld. In zekere zin moet men daardoor ook de rekening beta len voor vroegere fouten en lichtzinnig heden. Ook in het bloembollenvak zijn zaken mensen geweest, die alleen maar keken naar eigen belang en dat op korte termijn. De kwaliteit en de conditie van het Hol landse product waren soms zo, dat die de naam van Holland in het buitenland geen goed deden. Strenge quarantaine maatregelen bleven dan ook niet uit, meer- zitter gaf een schematisch overzicht van de maien tot vrijwel onberekenbare schade organisatie der Ronde Tafel-conferentie en zeide, zich het zo voor te stellen, dat direct na de inter-Indonesische conferentie een kleine commissie naar Nederland zal gaan ter regeling en voorbereiding van een groot aantal kwesties van technische en huishou delijke aard. Sultan Hamid deelde voorts mede, dat voor de afvaardiging van de B.F.O. ge rekend mag worden op een maximum aan tal van 60 man. Blijkens een opgave van de afzonderlijke delegaties der vergadering zou het totale aantal af te vaardigen ver tegenwoordigers 82 worden. Verschillende suggesties om dit aantal te verlagen wer den zowel door de voorzitters als enige sprekers naar voren gebracht, zonder dat te dien aanzien een besluit werd genomen. Hierna werd de vergadering met gesloten deuren voortgezet- van de gehele handel. Nu, na de oorlog, beseft men meer dan ooit, hoe noodzakelijk het is dat Holland door z'n kwaliteit de oude voorsprong te rugwint. Immers: van een monopolie kan niet meer worden gesproken. Vooral in En geland, Canada en Amerika houdt men zich met de bloembollenteelt intensief bezig. In laatstgenoemd land echter zoekt men het hoofdzakelijk in massaproductie. De vermelding „Original Holland Bulbs" is echter voor het grote publiek nog steeds een aanbeveling, en men wil niet alleen dat dit zo blijft, maar dat het nog in veel ster ker mate het geval wordt. Daarom wordt, vooral vanwege de Plan- tenziektenkundige Dienst, maar ook door de eigen keuringsdiensten der verschillende groepen van kwekers, er scherp op toege- De „Karei Doorman"-kazerne te Delfzijl is geheel verbouwd en zal in September dienst gaan doen als internaat voor kinderen van binnenschippers. Het complex, dat thans Oranje Nassau-internaat heet, kan 120 scholieren herbergen. zien, dat 't product voor verzending èn wat kwaliteit èn wat conditie èn wat verpak king betreft, aan de hoogste eisen voldoet. Daar ontbreekt nog wel eens wat aan. Men staat soms verbaasd over de noncha lance die op dit gebied kan worden aange troffen: Verzending van bollen in onge schikte verpakking, waardoor tijdens de lange reis in niet altijd voldoende gekoelde scheepsruimen broei ontstaat, allerlei ziek ten in die vochtige, warme atmosfeer naar hartelust kunnen voortwoekeren en het maar al te vaak geldt: „Eén rotte appel in de mand, maakt de hele vrucht tot schand!" In, Canada en Amerika, landen waarop de aandacht in het bijzonder is gericht om dat daar de invoer nog niet is gecontingen- teerd, neemt men het niet licht op. In de grote hallen van Hoboken, waar- het broeierig benauwd is, is de temperatuur voor de bollen bepaald ongezond. Er zijn exporteurs, die er dan ook alles op zetten om hun bollen er zo spoedig mogelijk van daan getransporteerd te krijgen. Ze kunnen dat het best bereiken door de hele formu lieren-lawine volledig en correct in te vul len, want ontbreekt er iets aan, dan wacht de controle rustig tot alles compleet is. En er zijn exporteurs, die ook te dien aanzien nog erg gemakzuchtig blijken uitgevallen! Zo kan het gebeuren, dat terwijl nog hon derden kisten op controle wachten, de amb tenaren er voor die dag mee ophouden, om dat de papieren nog niet gereed of binnen zijn. En dan de verpakking! Door het gebrui ken van ongeschikte emballage kwamen hele partijen verleden jaar beschimmeld aan een onooglijk gezicht. Natte bollen in cartonnen dozen, vochtig zaagsel, te grote en niet voldoende sterke kisten.... het werd misschien allemaal méé veroorzaakt door het gebrek aan voldoende materiaal, maar het verpakkingsprobleem verdient toch de bijzondere aandacht van de bloem bollen-exporteurs! Waar men in Amerika speciaal op let, is dat de bollen absoluut schoon moeten zijn. Men is er met name doodsbenauwd voor de aardappelziekte; onze regering heeft daar tegen reeds maatregelen genomen door het wetje op de aardappelmoeheid. Er wordt wel eens geïnsinueerd, dat de Amerikaanse quarantaine zo streng is in de hoop, straks beperkingen aan de Hollandse invoer te kunnen opleggen, beperkingen die wellicht in de kringen van de kwekers daar met vreugde zouden worden begroet. Er is echter geen enkele reden om dit aan te nemen. De ervaringen met de Amerikaanse quarantaine opgedaan leiden tot de conclu sie, dat men daar zeer nauwgezet, maar ook zeer vlot is, en dat wanneer de artikelen in orde zijn, men op volledige medewerking kan rekenen. De zorg voor dit alles begint echter al, wanneer men nog bezig is de bollen uit de grond te halen. Een onoordeelkundige be handeling dan al kan funeste gevol gen hebben. Daarom probeert men, door voorlichting en toezicht, de bloembollen- kwekers en -exporteurs er steeds meer van te doordringen, dat alleen de kwaliteit van de Hollandse bloembol uiteindelijk het bloembollenvak, van zovele zijden bedreigd, in stand kan houden! Syen uitgevallen. De zesde etappe van St. Malo naar Les Sables d' Olonnes, over 305 km., werd gewon nen door Deledda in 8 uur 39 minuten 7 sec. Ockers (België) werd tweede op 13 seconden achterstand, derde was Kuebler, wederom op 13 seconden achter Ockers. De vierde plaats werd bezet door Bartali, vijfde was Robic. 6. ex aeguo een groep van 27 renners met o.a. Van Steenbergen (België), Kint (België), Keteleer (België), Schotte (België), Coppi (Italië a) en Lambrecht (België a). Allen in dezelfde tijd als Kuebler. De Nederlandse renners bezetten in de zes de etappe de volgende plaatsen: De Ruiter 57e in 8.39.52, De Hoog 85e in 9.01.33 en Pau wels 86e in dezelfde tijd. Behalve Serra (Spanje), Hutmacher (Zwit serland) en Stettler (Zwitserland) gaf ook de Nederlander Syen de strijd op. De Neder landse ploeg is dus thans nog maar drie man sterk. Het algemeen klassement na de zesde etappe luidt: 1. Marinelli (lie de France) 42 uur 21 min. 58 sec.; 2. Magni* (Italië b) 42.36.56; 3. Kuebler (Zwitserland) 42.37.00; 4. Dupont (België b) 42.38.31; 5. Tacca (lie de France) 42.40.38; 6. Ockers (België) 42.41.04; 7. Teis- seire (Frankrijk) 42.42.34; 8. Bartali (Italië) 42.45.20; 9. Cogan (West Noord); 10. Camel- lini (Zuid West); 24. Coppi (Italië) 42.58.33; 42. De Ruiter (Nederland) 43.07.37; 77. Pau wels (Nederland) 43.52.50; 88. De Hoog' (Ne derland) 45.20.57. In tegenstelling met de vijfde etappe, is de zesde zeer rustig verlopen. Slechts een enkele maal werd een serieuse ontvluchtingspoging ondernomen. Bij Cha- teauneuf (12 km.) trokken negen renners, onder wie Keteleer, Van Steenbergen. Im- panis, Lambrecht en Kuebler, er tussen uit. Een bealngrijke voorsprong konden zij echter niet nemen. Langzamerhand raakte het pelo ton uit elkaar en weldra was het beeld zo, dat op onderlinge afstanden van 200 a 300 m. kleine groepjes reners reden. Eerst volgden Dupont en Mathieu, verderop lagen Coppi, Cogan, De Ruiter, Robic, Bartali en weer verder Bobet, Camellini, Fachleitner en Ca put. Uit de felheid, waarmee de Belgen er aanstonds bij de start van door waren gegaan, bleek duidelijk, dat zij deze etappe wilden gebruiken om hun positie in het algemeen klassement welk sedert Brussel wel iets ge leden had, te verbeteren, maar nog voor St. Malo door de karavaan was verlaten, ont stond een valpartij, die de Belgen aanvanke lijk een achterstand bezorgde. Ockers brak hier bij zijn linker pink en doordat zijn ploeggenoten bleven wachten tot hij verbon den was, bleef het verwachte openingsoffen sief van de Belgen uit. Bij Dinan (29 km.) lag alles weer bij elkaar. Hoewel de temperatuur heel wat dragelijker was dan Maandag en er een stevige Noord- Oosten wind woei, zodat de omstandigheden gunstig leken voor het ondernemen van een uitlooppoging, bleef het peloton verder ge sloten tot de ravitaillering van Nantes (215 km.)De gemiddelde snelheid had tot nu toe 33 km. bedragen. De enige man, die weinig voor dit halve rijden bleek te voelen was de Luxemburger Diederich, die er halverwege Nantes alleen tussen uit trok. Het peloton reageerde in het geheel niet en Diederich fietste 85 km. alleen en vergrootte regelmatig zijn voorsprong. Bij Nantes, 90 km. voor de finish, lag Diederich bijna zes minuten op het grote peloton voor. Na Nantes volgde eindelijk een felle jacht Deelnemers aan de Laura-rit hadden last van de wind Een aantal van 486 inschrijvingen had de secretaris-penningmeester, de heer H. Gar- telaars, voor de tweede Alphense wieier- vierdaagse ontvangen. Maar 45 inschrijvers lieten bij de- start voor de eerste rit verstek gaan, zodat 441 dames en heren, waarvan de oudste 74 en de jongste 16 jaar was, tussen half zeven en half negen in de richting van Leiden vertrokken. De krachtige westenwind maakte het fietsen' niet gemakkelijk. Via Leiden, Voorschoten en Wassenaar werd pal tegen deze wind in naar Katwijk gereden maar daar was het leed dan ook wel geleden. Het fietspad door de duinen naar Noordwijk leverde minder moeilijkheden op en op de terugweg welke via Hillegom, Heemstede en Aalsmeer leidde, ging het met de wind in de rug uiteraard vlot. Bij de laatste controlepost in hötel „De drie kolommen" te Aalsmeer was ongeveer reeds 100 km. achter de rug. De laatste loodjes wo gen het zwaarst. Het ritje over Kudelstaart langs de Westeinderplassen, dat door de meesten onder stromende regen en tegen een hevige wind, werd gemaakt, vergde heel wat van het uithoudingsvermogen, maar de tijd was de deelnemers wel zo ruim toegemeten, dat allen binnen de vastgestelde negen uur terugkeerden. Er waren er, die de 116 km. in minder dan zes uur aflegden, maar het merendeel gaf er terecht de, voorkeur aan het wat langzamer te doen en ten volle van het vele natuurschoon te genieten. Woens dag wordt over Amsterdam naar Hilversum gereden en van daar over Vreeland en Uit hoorn terug naar Alphen. Een tocht van 124 km. Sport in 't kort KID DUSSART EUROPEES KAMPIOEN LICHTGEWICHT. De Belgische lichtge wicht Dussart heeft de Europese kampioens titel gewonnen doordat zijn tegenstander de titelhouder Billy Thompson (Engeland) in de zesde ronde gedisqualificeerd werd. Het gevecht was op 15 ronden bepaald. en de voorsprong van de koprijders vermin derde steeds. Op 32 km. van de eindstreep was het verschil twee minuten en nabij Les Sables lagen allen weer bij elkaar. Toen kwam een démarrage van Deledda, een ren ner die tot nu toe geen rol van betekenis had gespeeld en hij zegevierde. Voor de eerste maal sedert het vertrek uit Parijs heeft het algemeen klassement geen enkele belangrijke wijziging ondergaan. Woensdag hebben de renners een rustdag te Les Sables. Nog 88 renners zijn in de course. Automobilisme Bekende coureurs starten 31 Juli in Zandvoort Tot dusver staat het vast, dat van Italiaanse zijde Villoresi, Ascari en Farina met een Maserati of een Ferrari aan de start zullen verschijnen tijdens de internationale auto mobielrace in Zandvoort op 31 Juli. Frank- rijk'zal vertegenwoordigd zijn door de Talbot rijders Chiron en Mairesse, Zwitserland door De Graffenried, België door de coming man Claes, die eveneens met een Talbot zal rijden, Engeland door Parnell, die voor Ambrosiana met een nieuwe Maserati uitkomt, Whitehead met een Ferrari, en de E.R.A. coureurs Har rison, Gerard en Horsfall, en tenslotte Siam door de in ons land reeds bekende Prins Bira, die een Maserati zal besturen. Verder worden er nog onderhandelingen gevoerd met een zevental renners van naam, Italianen, Fransen en Zuid-Amerikanen, zo dat verwacht mag worden dat op 31 Juli twintig van de bekendste rijders te Zand voort aan de start zullen komen met ren- wagens, die voldoen aan de voorschriften der z.g. Internationale formule I, n.l. met een maximum cylinderinhoud van 1,5 liter, indien zij wel en 4,5 liter als zij niet met een com pressor zijn uitgerust. Tennis Cochell versloeg Van Swol Op het tennispark „De Nieuwe Meer" te Amsterdam hebben enkele deelnemers van het Wimbledon-tournooi, alsmede Wilton e/ Linck wedstrijden tegen elkaar gespeeld. De uitslagen luiden: Heren enkelspel: Cochell (Verenigde Sta ten) slaat Van Swol 63, 63, 63; mr. H. Wilton slaat Linck 64, 61, 75. Heren dubbelspel: Cochell en Harper slaan Van Swol en Rinkel 60, 64, 62. Softballcompetitie Het competitieprogramma voor deze en de volgende week vermeldt onder andere de volgende wedstrijden: 7 Juli: HCK IIGymnasion II te Bloemen- daal. 8 Juli: Gymnasion IDEC I, Heem- steedse Sportpark. 12 Juli: Gymnasion II— DEC I, Heemsteedse Sportpark. 14 Juli: HCK IIGymnasion I te Bloemendaal. Geen nieuwe ziektegevallen op de „Kota Inten" Van militaire zijde wordt gemeld, dat zich geen nieuwe ziekte-gevallen aan boord van de „Kota Inten" hebben voorgedaan. Het schip zal vermoedelijk 16 Juli te Rot terdam aankomen. Indien zich geen nieuwe gevallen meer zullen voordoen, zullen de opvarenden op de dag van de debarkatie op normale wijze hun woonplaatsen bereiken. Mocht echter tijdens het laatste gedeelte van de reis een nieuw ziektegeval voor komen, dan wordt quarantaine van alle op varenden noodzakelijk geacht. Uit voorzorg worden hiertoe uiteraard reeds voorberei dingen getroffen. De infanterie-kazernes aan de Leusderweg te Amersfoort zullen voor dit doel worden ontruimd. Door deze ontruiming van de kazernes, waar onder meer onderdelen van de garde regimenten grenadiers en jagers zijn ge legen, zullen de sportwedstrijden, welke op 7 en 8 Juli ter gelegenheid van het 120- jarig bestaan dezer beide garderegimenten te Amersfoort zouden worden gehouden, niet doorgaan. Het défilé voor Koningin Juliana en Prins Bernhard op 7 Juli gaat wel door. De mars, die Zaterdagmorgen door de Residentie zou worden gemaakt, gaat echter niet door. Verbetering sluis te Vlissingen Reeds enige tijd is men bezig, in op dracht van de Rijkswaterstaat, met de voorbereidende werkzaamheden ter verbe tering van de buitenkeersluis te Vlissingen. Deze voorbereidende werkzaamheden om vatten onder meer het vergroten van de spuicapaciteit der eb-deuren, zodat de sluis afgedamd kan worden voor het aanbrengen van nieuwe vloeddeuren. Een der beide eb-deuren is thans door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" van een spui-schuif voorzien en met behulp van de grootste bok van Nederland, de „Atlas", op haar plaats gebracht. Het 202 ton metende gevaarte werd door tien man en de bok in een minimum van tijd in de hengsels gebracht. De tweede eb-deur komt dit najaar ge reed en dan kan men met de afdamming der sluis beginnen. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 19) Nu, zo plotseling is het nu ook niet, protesteerde hij lachend. Maar tot op zekere hoogte was het waar. Hoe vast hij ook geslapen had, op het moment, dat hij de ogen opende, was hij geheel bij zijn positieven in de wereld der realiteit een wereld, die in het morgenlicht helder der was, dan die van de vorige dag. Hij voelde zich altijd, alsof hij in een vlieg machine zat, neerkijkend op het land schap; alles in zijn geest oude gebeur tenissen, problemen van het heden, toe komstige beslissingen was voor hem uitgespreid en hij kon het overzien met een afzijdigheid en een volkomen gebrek aan emotie, die qyen koel was als de morgendauw. Maar op deze Juni-morgen waren zijn ontvvakingsmomenten verschillend van enige, die hij zich kon herinneren. Zijn eerste bewuste gewaarwording was van een zo overstelpend geluk, dat hij eerst in het geheel niet denken kon. Hij kon zich alleen maar afvragen, wat er gebeurd was. Toen herinnerde hij zich Alden. Hij had ook op andere morgens aan haar ge dacht. maar niet op deze manier; niet met dit gevoel van grooi geluk. Hij hield van haar en als hij haai. er toe kon brengen ook van hem te houden, zou hij met haar trouwen. Die wetenschap vervulde hem met een warme gloed, als de gloed der zon, die zich over de vallei verspreidt. Hij hield meer van haar, dan hij gedroomd had, dat hij ooit van iemand kon hovtden; zelfs van Helen. Maar die twee liefdes konden net zo min met elkaar vergeleken worden, als Helen en Alden met elkaar vergeleken konden worden. Een dag in de lente is niet mooier dan een andere dag in de zo mer; elk heeft zijn eigen schoonheid en toch zijn beiden een deel van de natuur en een deel van iemands leven. Helen was één deel van zijn leven geweest, een deel dat voorbij was, behalve dan dat het in hun kinderen werd voortgezet. Alden was een ander deel. Hij wist nog niet, wat het allemaal zou gaan betekenen, maar hij wist wel, dat het mooi zou zijn en dat hij er naar verlangde met al de kracht van zijn hele geest en hart.,.. Hij kreeg de neiging, om zijn kleren aan te schieten en meteen naar de stad te rijden, om haar te vragen vandaag nog met hem te trouwen. Hij bleef stil liggen, zijn lichaam strak onder het laken, terwijl de neiging zo sterk werd, dat hij in zijn geest al bezig was met de uitvoering. Hij zat al in zijn wagen, door de heldere morgenlucht rijdend; hij was aan haar deur en ontmoette haar Maar hij kon haar nog niet vragen. Nu moest hij weten, of zij Honora of Alden was; nu moest hij die vraag onder ogen zien en moest die beantwoord worden. Hij moest het weten, niet omdat die weten schap zijn gevoel voor haar veranderen zou, maar omdat het alle verschil zou maken in de manier, waarop hij haar vertellen moest, dat hij van haar hield. Als zij Alden Blan- shaw was, zou het waarschijnlijk gemakke lijker zijn. Hij kon haar heel eenvoudig zeggen, dat hij van haar hield en met haar wilde trouwen. Maar als zij Honora was. Hij bleef daar stil liggen, starend naar het patroon, dat bladeren voor zijn raam op de hemel aftekenden en trachtte voor het eerst zonder enige emotie de mogelijk heid onder ogen te zien, dat zij Honora kon zijn. Het was moeilijk; hij kon de gewaar wording weer bij zich voelen opkomen, die hij zijn Honora-sensatie noemde, maar hij onderdrukte die onmiddellijk. Als zij Ho nora was, zou zij de strijd volhouden, om onbekend te blijven, om de identiteit, die zij voor zichzelf geschapen had te behou den. Dat wist hij; dat had hij van de aan vang af geweten. Wat hij niet wist èn hij was verbaasd over zichzelf, dat hij er niet meer aandacht aan had besteed - was. of zij hem al dan niet herkend had. Herin nerde zij zich die jonge verslaggever, die op die November-avond in de kinderkamer met haar gepraat had, die haar naar bene den gedragen had naar de ziekenauto en die in het ziekenhuis bij haar gezeten had, haar verhaaltjes vertellend over die boer derij in Wisconsin? Hij fronste de wenk brauwen en trachtte het allemaal door haar bril te bekijken. Neen, dacht hij; zij was toen nog maar acht jaar en er waren sinsdien te veel dingen in haar leven ge beurd. De indruk, die hij toen op haar ge maakt kon hebben, kon slechts een zeer lichte zijn geweest. Wat daar vóór gebeurd was en wat daarna had plaats gevonden, zou dat beeld ongetwijfeld uitgewist heb ben. En toch waren er in de laatste weken ogenblikken geweest, dat hij opgemerkt had, hoe zij hem met een eigenaardige ver baasde en verwarde blik zat aan te kijken; met een gelaatsuitdrukking, die haar haar fijne wenkbrauwen deed samentrekken en die dan weer verdween, op haar gezichtje een uitdrukking van afzijdigheid achter latend, die hem zich altijd deed afvragen, waar zij eigenlijk aan dacht. En als zij hem herkend had en door niets had laten mer ken, dat dit zo was, dan was dat een teken, dat zij het verleden voor altijd onberoerd wilde laten. Maar als hij met haar trouwde, zou hij er dan toch niet weer aan moeten refereren, hoe wreed dat ook schijnen mocht? Hij hield teveel van haar, om haar geheim niet te willen delen. Hij kon het tot in lengte van dagen voor haar bewaren, maar hij kon niet leven met een mysterie hetgeen helemaal geen 'mysterie behoefde te zijn tussen hen De rimpels in zijn voorhoofd werden die per. Weer redeneerde hij alsof zij definitief Honora Brayle was, terwijl daar nog geen enkel bewijs voor was. Maar wae dat er inderdaad niet? Hij ging alles, wat hij over haar wist in zijn geest nog eens na en trachtte de stukken van de puzzle in elkaar te passen. Er waren grote gapingen in het beeld, dat hij op deze wijze verkreeg. Zij had nooit over haar ouders gesproken, noch over de omstandigheden, waaronder die gestorven waren; zij had nooit over haar jeugd gesproken voor zij bij haar neef en nicht in huis kwam. Neen, er was niets definitiefs, waarop hij kon afgaan, alleen maar het gevoel, dat hem nu al weken achtervolgd had. En toch was er in haar natuur iets, dat een aanwijzing kon zijn. Het was haar vreemde stille gereserveerd heid. haar verlegenheid tegenover hem. Hij vro'eg zich af, of zij alleen zo verlegen was tegenover hem, of ook tegenover andere mannen. Was zij bang voor alle mannen en bang om van een van hen te gaan houden? Dat was mogelijk en het kon een teken zijn. Honora Brayle had gezien, wat de liefde van het leven van vier mensen maken kan. Het was best mogelijk, dat zij bevreesd was, om aan een gevoel van genegenheid toe te geven en die vrees kon zeer goed nog dieper er in gebracht zijn door die vrouw, die zij Nicht Callie noemde. Met een plotselinge beweging stond hij op en liep naar het raam. Ik moet het weten, dacht hij. Als ik dat niet doe, zal ik niet weten, hoe ik haar zeggen moet, dat ik van haar houd en evenmin, hoe ik haar antwoord moet opvattenIk kon er in Chicago wel achter komen, door de krant, of op een andere manier. Ik kon laten na gaan, waar Honora, de dochter van Rita en Leighcliff Brayle terecht gekomen is. In 1926 was zij acht jaar. Dus moet zij in 1918 geboren zijn. Maar er was toch iets in zijn binnenste, dat er zich tegen verzette, dat hij op die manier er achter zou komen. Het was te kil berekenend te unfair. Neen, hij moest het van haarzelf te weten zien te komen. Hij zou haar weer zo spoedig mogelijk te spreken zien te krijgen; vandaag niet, want hij moest om twaalf uur naar New York. In zijn tegenwoordige werkschema schenen er twee of drie dagen van elke week te worden afgenomen,'hem alleen het week-end overlatend en dan moest hij toch de kinderen op de boerderij gaan opzoeken. Zijn ontbijt latend voor hetgeen het was, nam hij zijn wagen en reed naar de stad. Als hij zich haastte, kon hij haar misschien opvangen, wanneer zij haar huis verliet en kon hij haar de rest van de weg rijden. La ter op de dag zou het wel warm worden; de hemel boven de stadstorens begon al reeds de bekende mistige, grijs-blauwe tint van een dag in het midden van de zomer te krij gen, maar de lucht, die langs zijn wangen stroomde, was nog fris en geurde naar de rijke aarde en het vette gras van Juni. Op de hoek van haar straat trok juist een bus van het trottoir weg. Misschien zat zij er wel inHij ging door naar het huis en hoorde van haar hospita, dat zij reeds ver trokken was. Wel, dacht hij met een halve glimlach, hij kon toch moeilijk de bus vol gen en trachten haar die te doen verlaten; dat zou een vrij belachelijke houding zijn, zelfs voor een verliefd man. Hij reed dus maar door, ontbeet ergens in de stad en belde Reed Warlon's nummer op. Het zou op dat uur op het kantoor nog wel niet zo druk zijn, dat hij haar niet even spreken kon. Miss Blanshaw hier. Alden, zei hij, hier is Jim. Ik ga om twaalf uur naar New York en ben Vrijdag terug. Wil je die avond met mij gaan dineren? Wel zij aarzelde even ik vind het erg onvriendelijk, maar Ricky is hier maar voor zo'n korte tijd en ik heb hem gister avond beloofd, dat ik die avond met hem uit zou gaan. Maar misschien kan ik het nog verzetten Neen, doe dat niet, zei hij kortaf. Hij dacht: Ik kan ze eigenlijk veel beter weer eens samen zien. Als zij werkelijk op hem verliefd is, dan kan ik het beter nu wetenDaarop ging hij door: Wat ik bedoel is dit, dat we evengoed samen kon den gaan, als St. Bede er geen bezwaar tegen heeft. Ik mocht hem graag. Ik zal dan nog iemand opduiken en we kunnen er een avondje van maken. Wordt vervolgd)A k

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6