J Reemecs Maatschappij voorGeneeskunst krijgt praedicaat „Koninklijke" De 9 Muzen Dokters en Ziekenfondsen „Jravaiiet" Specialeverkoop 10.000 DIRECTOIRES Ingezonden stukken Vrijdag 8 Juli 1919 3 Voorzifter en secretaris-penningmeester ter gelegenheid van eeuwfeest geridderd De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst is door H.M. de Koningin gemachtigd, het praedicaat „Koninklijke" te voeren. Voorts heeft de Koningin de voorzitter der Maatschappij, dr. L. F. C. van Erp Taalman Kip, en de secretaris, dr. F. Wibaut, benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dit deelde de minister van Sociale Zaken Tnr. A. M. Joekes, Donderdagmiddag mee in de feestelijke, bijeenkomst welke de maatschappij ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan in het Concertgebouw te Amsterdam hield. De eerste algemene vergadering van de maatschappij werd in 1849 in Arnhem ge houden. Vandaar, dat de burgemeester van Arnhem, de heer Ch. C. Matser was uitge nodigd de vergadering bij te wonen. De Koningin had zich laten vertegenwoordigen door jhr. F. J. E. van- Lennep. Voorts waren onder meer aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Amsterdam, rar. Arn. J. d'Ailly en vertegenwoordigers van de World Medical Association. Thans 6500 leden. In zijn openingsrede heeft de voorzitter eraan herinnerd, dat honderd jaar geleden in Arnhem de constituerende vergadering is gehouden door 23 plaatselijke genees kundige kringen met tezamen 631 leden. Sindsdien is het aantal afdelingen toegeno men tot 63. Het aantal leden der maat schappij bedraagt thans 6500, ongeveer 81 procent van de in Nederland gevestigde medici. De maatschappij was allerminst bedoeld als vakvereniging. Haar doel is bevorde ring van de geneeskundige wetenschap, be hartiging van de volksgezondheid en ver dediging van het aanzien en" de belangen van de geneeskundige stand. Van deze doel stellingen is zij nimmer afgeweken. In de maatschappij bestaan sinds 1946 drie subverenigingen, respectievelijk van huisartsen, specialisten en artsen in dienst verband. De besturen van deze vereni gingen werken samen met het hoofdbestuur en de taak hunner verenigingen is de be hartiging van de speciale belangen hunner groeperingen. Zij hebben echter geen rechtspersoonlijkheid en zijn, wat betreft hun besluiten, ondergeschikt aan het hoofdbestuur. Sinds de bevrijding heeft de maatschappij haar eigen orgaan, dat de naam draagt van het verzet der medici tijdens de bezetting, namelijk „Medisch Contact". Ongeduld. Minister Joekes legde er in zijn rede de nadruk op, dat hij het ongeduld van de maatschappij over het -totstandkomen van de Ziekenfondswet ten volle deelt. De voor zitter, die in zijn rede even op dit ongeduld had gezinspeeld, antwoordde dat hij geens zins de huidige minister in gebreke had willen stellen. Het waren zijns inziens veel meer de vorige beheerders -van 's ministers departement, voor wier rekening dit komt. Prof. dr. J. E. van Loghem reïkte_ als voorzitter van de beoordelingscommissie de prijs uit voor de beste verhandeling over de verplichtingen van de huisarts en zijn opleiding. De zilveren erepenning viel ten deel aan dr. J. Buma uit Ridderkerk. Prof. mr. J. Offerhaus, lid van de jury, belast met de beoordeling van de inzen dingen op de uitgeschreven prijsvraag over het probleem „Aansprakelijkheid van Me dici voor beroepsfouten", deelde mede dat de eerste prijs was toegekend aan mr. C. Berkhouwer uit Alkmaar en de tweede aan mr. L. D. Dorstman uit Meppel. Drie dagen zal het eeuwfeest van de maatschappij duren. Het begon Donderdag ochtend met een sterrit naar de hoofdstad, die eindigde in het Olympisch Stadion. De eerste deelnemer kwam even na tien uur aan. Donderdagavond was er een gala toneelvoorstelling in de Stadsschouwburg te Amsterdam. „Wordende wereld". De componist Bram Kwist heeft een oratorium geschreven waar in hij onder meer een toekomstbeeld geeft met betrekking tot verleden en heden. Er is een commissie gevormd die zich ten doel stelt de uitvoering van het werk te be vorderen. Naar Zuid-Afrika. Gisteravond vertrok de Nederlandse zanger Laurens Bogtman per vliegtuig naar Afrika waar hij een tournee van ongeveer drie maanden zal ma ken. Hij begeeft zich eerst naar Leopolds- ville in de Belgische Congo en vandaar naar Zuid-Afrika. Jury-lid. De Nederlandse pianist Willy Meeuwisse is benoemd tot lid van de jury van het „Conservatoire nationale" te Parijs. Export. Tachtig werken van de schilder J. J. Doeser uit Bennebroek worden op het ogenblik bij de Argentijnse kunsthandel Galeria Müfier in Buenos Aires geëxposeerd. Volksdanscursus. De Nederlandse volks dansvereniging zal van 29 Augustus tot 3 September in de volkshogeschool ..'t Huis te Eerbeek" een vacantiecursus in volksdansen houden, waar Nederlandse, Engelse, Zweedse en andere dansen onder bekwame leiding beoefend zullen worden. Wees dierenvriend met verstand En cjeef herten geen oneetbare waar Nog steeds komt het voor, dat herten uit de dierenkamp in de Haarlem merhout het tijdige met het eeuwige ver wisselen, doordat zij van „dierenvrienden" oneetbare voorwerpen of ondeugdelijk voedsel te verorberen kregen. Het is nu eenmaal een bekend feit, dat herten alles consumeren, en het is een koud kunstje om de dieren proppen'papier, stukken rub ber en andere rommel te laten „eten". Meer malen had dit, zoals gezegd, reeds ten ge volge dat een der herten de eeuwige jacht velden opgezocht. Vriendelijke huismoeders, die goed menen te doen met de herten schillen en afval te offreren, zullen er voor alles nauwkeurig op moeten letten dat er geen scherpe voor werpen tussen deze schillen zijn geraakt. Wij wezen er al eerder op, dat vooral op Zondagen nog al eens een gevleugelde be woner van de hertenkamp ten offer valt aan de uitgelatenheid van honden, die over het hek springen. Het is dan ook nood zakelijk om honden in de omgeving van het dierendomein in de Hout voortdurend aan de lijn te houden. Westeuropese vloot terug in Engeland Duizenden Britse vacantiegangers zagen gisteren de vloot der West-Europese Unie, bestaande uit 45 schepen, de Welmouth- baai indraaien. De vloot kwam in twee li nies de ene aangevoerd door het vlagge- schip „Implacable" en de ander door het slagschip „Anson". De vloot heeft zich „al strijdend" tegen „aanvallen" van vliegtuigen met bases op het land, motortorpedoboten en onderzee- ers, een weg door het Kanaal gebaand in het laatste stadium van de vier dagen ge durende oefeningen op zee. Mijnenvegers hebben meer dan honderd magnetische mijnen en kabelmijnen op geruimd. Het waren oefenmijnen, waar van men bij ontploffing de schok in de vaartuigen kon voelen. Een gedeelte van de vloot voer opzette lijk door het ongezuiverde gedeelte. In de „geveegde" zóne kwam geen enkele mijn tot ontploffing, doch in het andere gedeel te, waar onder meer de „Implacable" door heen voer, ontploften vijf mijnen. Admiraal sir Roderick McGrigor, de opperbevelhebber van de Britse thuisvloot, verklaarde op het vlaggeschip Implacable, dat de oefeningen een zeer groot succes zijn geworden. De admiraal vermeldde in het bijzonder de dood van de Nederlandse waarnemer Van Breem, wiens vliegtuig bij de landing op het Britse vliegdekschip in zee stortte. Hij noemde het „zeer treurig, dat de oefe ningen de dood van een der officieren van de Nederlandse Marine tot gevolg moesten hebben". Morgen zullen de Franse, Belgische en Nederlandse eenheden naar haar thuishavens terugkeren en onderweg af zonderlijk oefeningen houden. Gouverneur van Suriname treedt in Augustus af De gouverneur van Suriname, dr. W. Huender, heeft medegedeeld dat hij in Augustus om gezondheidsredenen zal af treden. (^ntEüaat Speciaalsaak Baby- tn KJeuterkledlng WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 8 JULI Gem. Concertgebouw: Zoraerconcert HOV, 8 tiur. City: „Het geval Gouzenko", 18 j., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Beauty en de bandiet". 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Souka, het kind der tropen", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Margie", alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Black street". 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Op leven cn dood". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 9 JULI Gem. Concertgebouw: „O. K. draaien". 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat 110 jaar geleden de garderegimenten Grenadiers en Jagers werden opgerichtwerd Donderdag een défilé gehouden voor Koningin Juliana en Prins Bernhard voor het Paleis te Soestdijk. De Koningin en de Prins inspecteren de jubilerende regimenten. Grenadiers en Jagers defileerden op Soestdijk Voorafgegaan door de drumband van de Koninklijke Militaire Kapel trok een ba taljon grenadiers van het 1ste infanterie- depöt, een compagnie grenadiers en een compagnie jagers van het 1ste territoriale bataljon Donderdag om half elf het hek binnen van het paleis Soestdijk. De Ko ningin, Prins Bernhard en de vier prinses jes kwamen op het bordes. De Prins droeg het gala-generaalsuniform der grenadiers. De prinsesjes waren ditmaal alle vier ver schillend gekleed. Het was niet ter gelegenheid van het ko peren huwelijksfeest, dat grenadiers en jagers voor het Koninklijk Gezin defileer den. Het 110-jarig bestaan van de garde regimenten grenadiers en jagers viel ech ter op deze dag en het défilé vormde de enige officiële gebeurtenis op deze 7de Juli. De Koningin en Prins Bernhard had den de wens uitgesproken deze dag in in tieme kring te vieren. Doch de grenadiers en jagers mochten een uitzondering ma ken. Voor het défilé inspecteerden de Ko ningin en de Prins het garderegiment „Prinses Irene", dat voor het paleis stond opgesteld. Op het bordes stonden voorts de staats secretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae en de chef van het Militaire Huis van de Koningin, schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen. Prinses Beatrix nam haar jongste zusje Marijke van tijd tot tijd op de arm en vertelde haar wat al deze voorbijtrekkende militairen op het paleis kwamen doen. Een half uur duurde het défilé. Daarna be dankten de Koningin en de Prins de com mandanten. Voor stucadoorswerk mogen hogere prijzen berekend worden In de Staatscourant van 7 Juli is opge nomen een beschikking tot wijziging van de prijzenbeschikking stucadoorswerkzaam- heden 1948. Hierbij zijn de uurprijzen. welke voor stucadoorswerkzaamheden mo gen worden berekend, verhoogd. De uur- prijzen variëren nu van 0,76 tot 1,90. Deze prijsverhoging vindt zijn aanleiding in een door het College van Rijksbemidde laars toegestane loonsverhoging en een goedkeuring voor de uitbetaling van een gereedschapstoeslag. Acht jaar geëist tegen kampbewaker De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Grechtshof te Amsterdam eiste acht jaar gevangenisstraf tegen de 48-jarige M. C. Z. uit Amsterdam, vroêger te Heemstede. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij in 1944 en 1945 in een Duits concen tratiekamp als bewaker is opgetreden en in die functie de gevangenen heeft mis handeld. Z. erkende ter zitting wel eens gevan genen le hebben geslagen met een stok of een stuk gummislang, maar verdedigde zich met de bewering dat hij zelf gevan gen was en toen hij door de Duitsers als „Lager-alteste" werd aangewezen dit wel moest doen om het eigen leven te red den. Een aantal verklaringen van getuigen staafde deze bewering. Deze getuigen zei den ook, dat verdachte in het begin een goede „Lager-alteste" was geweest en eerst later in eigen voordeel steeds slech ter was gaan optreden. Zo zou hij gevan genen een uur lang rondjes hebben laten lopen op één been. Een andere getuige erklaarde: „De hond van verdachte kreeg beter te eten van hem dan wij". De verdediger pleitte clementie voor zijn cliënt. Het Hof zal op 21 Juli uitspraak doen. Er zijn moeilijkheden maar de verwachting is dat die overwonnen zullen worden 1 Juli jl. liep de overeenkomst tussen de ziekenfondsen en de Konink. Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst af. Er werden reeds enige tijd onderhan delingen gevoerd over een nieuwe over eenkomst, maar die is tot heden niet tot stand gekomen. De huisartsen hebben een verhoging van de vergoeding per ziekenfondslid gevraagd omdat zij dit billijk achten. Nu krijgen zij slechts 4.68 per jaar per ziekenfondslid en dit vinden zij te weinig. Voorlopig is overeengekomen dat de be staande regeling nog tot 15 Juli van kracht zal zijn. Komt men voor die tijd niet tot overeenstemming dan dreigen er moeilijk heden. Er is van de kant der Maatschappij over gedacht om dan alleen patiënten te helpen tegen een vergoeding van 1 gulden per visite of recept. Enige artsen te Am sterdam hebben een mededeling in die geest reeds in hun spreekkamer opge hangen. Een onderhoud met de voor zitter van de Kring Haarlem Wij hadden over deze aangelegenheid een kort onderhoud met de heer A. H. de Vries, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Maatschappij. Deze gaf als zijn persoonlijke mening te kennen dat hij verwachtte dat het uiteindelijk toch niet tot een breuk zou komen. Er is thans een aanbod van de zijde der ziekenfondsen gekomen, waarop nog geantwoord moet worden door de huisartsen. Inderdaad zou de zaak op dat ogenblik vast zitten wan neer er geen overeenstemming bereikt wordt. Maar ook dan is nog een breuk te voorkomen, bijvoorbeeld door een scheids rechterlijke uitspraak in het uitzicht te stellen of een tussenregeling voor de eer ste tijd te aanvaarden. Temeer is er reden om dit te verwachten omdat ook het rijk bij de zaak betrokken is, daar regerings vertegenwoordigers bij de onderhandelin gen aanwezig zijn. Het ophangen van de aankondigingen in hun spreekkamer door enkele artsen in Militair lesvliegtuig verongelukt Te laag gevlogen bij het uitwerpen van reclamebiljetten? Donderdagmiddag omstreeks half drie is in de Bathpolder bij Rilland op Zuid-Be veland, op ongeveer 50 meter van de zee dijk, een militair lesvliegtuig van het vliegveld Woensdrecht verongelukt. Het vliegtuig verloor volgens ooggetuigen plot seling hoogte en raakte met de vleugel de grond. Het sloeg over de kop en werd to taal vernield. Arbeiders, die op een nabij gelegen aardappelveld aan het looftrekken Waren, snelden toe en haalden de twee in zittenden uit de overblijfselen van het vliegtuig. Beiden waren gewond en zijn met een ziekenauto naar het militaire hos pitaal in Bergen-op-Zoom vervoerd, na dat een dokter de eerste hulp had verleend. Het vliegtuig, een Tiger Moth, vloog laag boven de polder om reclamebiljetten uit te strooien voor een vliegfeest dat Za terdag op het vliegveld Woensdrecht ten bate van het Van Weerden Poelmanfonds zal worden gehouden. Bij de bestuursconferentie van de We reldraad van kerken te Chichester zullen van Nederlandse zijde aanwezig zijn prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel en prof. P. J. Jans. president van" het Oud katholiek Seminarie te Amersfoort. Amsterdam achtte onze zegsman wat voor barig. Maar hij kon zich indenken dat er artsen zijn die door de loop van zaken on geduldig geworden zijn en nu op het stand punt gaan staan: buigen of barsten. Het betreft hier, aldus besloot do heer De Vries, een zuiver landelijke zaak. In de oude tijd onderhandelden de Haarlemse dokters met de Haarlemse ziekenfondsen, maar nu gaat alles via het hoofdbestuur der Maatschappij en de landelijke verte genwoordigers der ziekenfondsen. De Haarlemse artsen kunnen dus geen eigen standpunt in deze zaak aannemen, maar zijn verplicht zich aan te sluiten bij de landelijke regeling. Ook Rotterdam verlaagt belasting op sportwedstrijden De gemeenteraad van Rotterdam heeft lang gediscussieerd over het voorstel om de vermakelijkheidsbelasting voor sport wedstrijden aan te passen aan de in Am sterdam reeds aangenomen vermindering van 35 op 20 procent. Verscheidene spre kers waren min of meer verbolgen over het feit, dat Amsterdam tot deze verlaging was overgegaan zonder met Rotterdam overleg te plegen. Rotterdapi wordt daar door als het ware gedwongen gelijke tred te houden, zo werd betoogd. Het voorstel tot verlaging werd ten slotte aangenomen. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Schotse wollen ruiten in 8 dessins Linnen 2.95 in 12 modetinten wasecht Gebl. Katoen 90 cm breed 4.52 2.65 Besturen van NVV, KAB en CNV bijeen Bespreking van de kwestie-Vermeulen Donderdagmiddag kwamen de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. op verzoek van beide laatstgenoemde organi saties te Amsterdam bijeen ter bespreking van de redevoering welke de secretaris van het N.V.V., de heer A, Vermeulen, op 24 Juni op de Internationale Arbeidscon- ferentie te Genève hield over het bisschop pelijk verbod voor katholieke werknemers om lid te zijn van het N.V.V. en over de op overtreding van dit verbod gestelde sancties. De besprekingen zijn niet afge sloten. Binnenkort komen de besturen op nieuw bijeen. Moeilijk te bestrijden heidebrand woedt in de Peel Sinds Zaterdag woedt een Peelbrand met wisselende felheid in de zogenaamde Kwadestaart ten Noorden van de weg Deume-Venray tussen de dorpen Bakel, Milheeze en IJsselsteyn. De brand heeft een uitgestrekt complex heidegrond aangetast doch veel turf kon door voorzorgsmaat regelen gespaard blijven. Deze moeilijk te bestrijden branden blijven ondanks het blussingswerk soms wekenlang doorsmeu- len en laaien af en toe plotseling weer op. In de veenderijen van de gemeente Deurne tussen Liessel en het Deurnese Kanaal liepen grote partijen turf gevaar bij een andere Peelbrand. Door het graven van brandstroken kon het vuur gelocaliseerd worden en ging alleen een complex honing- heide verloren. Huisje uit 1665 viel ten offer aan het vuur Een huisje uit 1665 in de Vleersteeg te Vlaardingen dat onder toezicht stond van Monumentenzorg, is Donderdagavond gro tendeels door brand verwoest. Het werd gebruikt als opslagplaats voor olie en vet. Hoe de brand is ontstaan weet men niet. Met vijftien stralen heeft de brandweer weten te voorkomen dat het vuur in de nauwe steeg op andere huizen oversloeg. Gepensionneerden zien reik halzend uit naar een toeslag Het Tweede Kamerlid Beernink (CHU) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of het de minister bekend is, dat in de kringen der gepensionneerden reikhalzend wordt uitgezien naar de tot standkoming van de voorgenomen wijziging van de wet van 5 November 1948 tot ver hoging van pensioenen met een toeslag. Hy vraagt of de minister wil bevorderen dat deze wijziging nog vóór het zomerrecès door de Staten-Generaal kan worden be handeld. WILDE ZWIJNEN IN DE AARDAPPEL VELDEN. De boeren van Ottersum, op de rand van het Nederlandse gebied en in de nabijheid van het „Reichswald" worden weer veel vuldig door wilde zwijnen geplaagd. Vooral de aardappelvelden moeten het ontgelden. Een groot gezelschap jagers en boeren heeft de laatste weken jacht op de in dringers gemaakt. Dinsdag konden twee zwijnen geschoten worden. iciiwe Uk gaven Bij de uitgeverij „De Sleutel" in Haarlem verscheen een boek voor oudere meisjes ge schreven door Adri Groenevelt: ..Colette, dompteurs". Het is een van die aardige lichte romans voor onze bakvissen, waarin ze naar harte lust kunnen genieten van avontuur, intrige enliefde: want het bekende happy-end ontbreekt natuurlijk niet. Adri Groenevelt weet precies wat een jong meisje van een jaar of zeventien graag leest en heeft op de haar eigen vlotte manier een circus-roman geschreven waarin spanning cn humor niet ontbreken. Dat ze zich ook niet onbeslagen ten ijs heeft gewaagd, blykt wel uit haar dank aan Elly Strassburger op de voorpagina van het boek, zodat een waarheidsgetrouw geheel verkregen is. De omslag van Rein van Looy is fris en verzorgd. Vluchtelingenhulp staakt haar arbeid Oorzaak: gebrek aan geld Hoewel voor ongeveer 304.000 vluchtelin gen nog geen oplossing is gevonden, zal de internationale vluchtelingenorganisatie op de oorspronkelijk vastgestelde datum 30 Juni 1950 haar werkzaamheden door ge brek aan middelen beëindigen, aldus is gisteren te Genève meegedeeld. Naar schatting 161.000 van de overgeble ven „verplaatste personen" vormen een zogenaamde „harde kern": zij zijn voor ieder land als immigranten onaanvaard baar. Na Juni 1950 zullen 172.000 vluchtelingen van wie de meesten in Duitsland en Oos tenrijk verblijven, verstoken zijn van inter nationale zorg en onderhoud. Men neemt aan, dat Frankrijk de vor ming van een internationaal hulpfonds wil voorstellen, dat in werking zal treden wan neer de internationale vluchtelingen orga nisatie heeft opgehouden te bestaan. BETAALMIDDELEN IN DJOKJA. Volgens het republikeinse dagblad „Mer- deka" heeft de Sultan van Djokja op 3 Juli een bekendmaking uitgegeven betreffende geldkwesties. Hierin werd met ingang van 1 Juli het republikeinse geld als wettig be taalmiddel in de residentie Djokjakarta erkend. Voorlopig mag 't Indonesische geld (het federaal- of NICA-geld) naast het republikeinse geld als betaalmiddel worden gebruikt. CONTACT TUSSEN MISSIE-LEINEMA EN NOODREGERING. BATAVIA, 8 Juli (Aneta). De missie onder dr. Leinema, die zich naar Sumatra heeft begeven voor een tweede poging om contact te krijgen met de noodregering van Sjafroeddin Prawiranegara, heeft op 6 Juli de leden van de noodregering ontmoet op de vooraf overeengekomen plaats, aldus een mededeling van de republikeinse dele gatie te Batavia. zijden interlock, fil met zijde cn wollen jaeger Satt'r 50 ct 75 ct f l.oo dames- 1 1 OO f 1 25 maten: I Ai 1 A f 1.50 f 1.75 f2.00 Ga naar Kruisstraat 35 „Informateur" Van Cauwelaert heeft goede hoop Informateur Frans van Cauwelaert heeft gisteravond te Brussel aan journalisten medegedeeld, dat hij besprekingen heeft gevoerd met verscheidene politieke per soonlijkheden, onder wie Rolin. voorzitter van de Senaat. Devèze, lid van het bestuur der Liberale partij, August de Schrijver, voorzitter van de CVP, De Vleesha\nver, Katholiek Senator, Motz, voorzitter der liberale partij, Max Buset, voorzitter van de socialistische party en Gilon, liberaal minister van Staat. Na afloop van deze besprekingen had Van Cauwelaert een onderhoud met de prins-regent. Frans Van Cauwelaert toonde zich zeer optimistisch over het verloop der onderhandelingen doch zeide in dit stadium nog geen mededelingen te kunnen doen. Vandaag en morgen zal hij zijn bespre kingen voortzetten en hij verwacht Maan dag een verklaring te kunnen afleggen over het resultaat. Verkiezingsrelletjes op Damaica Bij de verkiezing van de gemeenteraad te Gordon, ongeveer 15 kilometer van Kingston (op Jamaica) gelegen is het tot ongeregeldheden gekomen. Een persoon is doodgestoken en velen raakten gewond. Bustamente, de „sterke man" van de La- bour-partij, werd door een steen in het ge zicht geraakt. De menigte werd met traangasbommen uiteeen gedreven toen nog ernstiger on lusten dreigden uit te breken. Van het resultaat der verkiezing hangt af naar welke kant de balans van de macht te Kingston zal doorslaan, waar de zestien raadszetels gelijkelijk onder de Labour- party en Nationale Volkspartij verdeeld waren. OVERWINNINGSPARADE TE SJANGHAI In Sjanghai is met een reusachtige op tocht de verovering van de stad door de communisten en de verjaardag van de Chinees-Japanse oorlog gevierd. Alle zaken waren gesloten en de straten voor verkeer afgesloten. De buitenlanders bleven in hun huizen en alle consulaten hadden hun vlag ingehaald overeenkom stig een desbetreffende order. Aan de optocht werd deelgenomen door een vijfhonderdduizend burgers, soldaten, studenten en arbeiders. Zij droegen banie ren en rode sterren, sloegen op gongen en cymbalen, zongen en riepen leuzen uit en voerden na het vallen van de duisternis ook lantaarns mee van allerlei vorm en soort. Er reden ook tientallen tanks en een honderdtal pantserwagens mee. Verder zag men overal de afbeeldingen van de leider der Chinese communisten, Mao Tse Toeng, en de communistische opperbevel hebber, generaal Tsjoe-Teh. Amerikaans vice-consul aangehouden. De Amerikaanse vice-consul William Olive is Woensdag op last van de commu nistische autoriteiten te Sjanghai aange houden. Hij zou tijdens de overwinnings parade de verkeersregels hebben over treden. Volgens AFP heeft een woordvoerder van het State Department te Washington verklaard, dat niemand bij Olive wordt toegelaten. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De weg terug. De Republikeinse autoriteiten zijn in Djokja teruggekeerd, nadat de Nederlandse troepen de residentie hadden ontruimd. De eerste terugkerende Republikeinse soldatenwaarvan sommigen in Nederlandse uniformen zijn gestoken, bij een kruispunt in het centrum van de stad. DE UIT NIEUW GUINEA TERUGKERENDE EX-N.S.B.'ERS. Het bericht over de uit Nieuw Guinea terugkerende ex-N.S.B.'ers gaf mij de in druk, dat men hun prestaties aanzienlijk acht en als een vergoelijkende omstandig heid voor rehabilitatie zou kunnen aan voeren. Ik herinner nfij, dat zij, per vlieg tuig op weg naar Nieuw Guinea, bij de tussenlanding in Laha, Duits spraken en niet veel goeds over ons vertelden. Nimmer wordt gerept over de duizenden goede Nederlanders, die, na jarenlang ge zucht te hebben in Japanse kampen, on der de moeilijkste omstandigheden weer aan de slag gingen en ook „millioenen hebben gered". Het is treurig, dat we ons bezit, dat op Nieuw Guinea ligt te verroesten, alleen kunnen redden met hulp van ex-N.S.B.'ers en dat er geen flinke Hollandse jongens voor dit werk te vinden zijn. Het is te hopen, dat de ex-delinquenten, ondanks hun „millioenen-prestaties", hier bescheid»® hun mond zullen houden. Ir. Z. SALVERDA.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5