Haarlems Dagblad Regering zal noodtoestand uitroepen als werk Maandag niet hervat is Spaanse fascistenleiders eisen opheffing perscensuur Herkeuring van afgekeurden Oplossing Britse crisis eist overleg op hoogste niveau, meent Washington Weerbericht 63e Jaargang No. 19289 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «©pretijte tjaarlcttisttje Courant (Knno 165-6) Zaterdag 9 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De Londense havenstaking Minister Ede: „Geen wettig industrieel conflict, maar communistische sabotage" James Chuter Ede, de Engelse minister van binnenlandse zaken, heeft Vrijdag avond in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regering heeft besloten, de koning te advi seren om, wanneer het werk in de Londen se haven Maandagmorgen niet op alle sche pen hervat wordt, op grond van de hem in 1920 wettelijk toegekende speciale be voegdheid de noodtoestand uit te roepen. De wet van 1920 maakt het treffen van maatregelen mogelijk om de gemeenschap de belangrijkste levensbehoeften te ver zekeren. Indien de noodtoestand wordt uitge roepen is de Raad des Konings bevoegd aan de betreffende autoriteiten uitgebreide volmachten te verlenen, doch alle rege lingen moeten binnen zeven dagen door een resolutie van het Lager- en het Hoger huis goedgekeurd worden. Ede verklaarde in het parlement, dat van de vijftienduizend man die in de haven werkten reeds 10.000 het werk hadden neergelegd. Hij zeide, dat men in Engeland niets te niaken had met een geschil tussen Canadese vakverenigingen onderling. Beide Britse vakverenigingen hadden hun leden opdracht gegeven naar het werk terug te keren. „De enige reden waarom wij in dit land tegenover deze moeilijkheid zijn komen te staan is het feit, dat de communisten een kans zien onrust te zaaien, onze handel te benadelen en ons herstel te hinderen en daarmee het gehele proces van het plan- Marshall, waarvan het West-Europese her stel afhangt", zo zeide de minister. Men zag zich thans niet geplaatst tegen over een legaal industrieel geschil, doch tegenover een uitdaging aan het gezag van de staat waaraan men het hoofd diende te bieden. In de huidige economische toestand kon men zich geen vertraging in de gang van de scheepvaart veroorloven en de uitvoer tegenhouden. Tenzij alle havenarbeiders Maandag weer aan het werk waren en er geen onderscheid tussen de schepen werd ge maakt, zou de koning geadviseerd worden volgens de wet van 1920 de noodtoestand uit te roepen. Reuter tekent hierbij aan, dat een jaar geleden de havenarbeidersstaking te Lon den en Liverpool aanleiding tot een over eenkomstige proclamatie gaf. De arbeiders keerden echter naar het werk terug, toen Attlee door de radio een oproep deed. Enkele uren na de bekendmaking van Ede besloten 1400 leden van de bond van waterdragers, lichtermannen, slepers en schippers zich aan te sluiten bij de 10.213 stakende havenarbeiders. Men verwacht dat het werk in de havens nagenoeg ge heel zou komen stil te liggen, indien deze arbeiders, die belangrijke functies in het havenverkeer verrichten, hun staking uitvoeren. 105 schepen kunnen niet gelost of ge laden worden. De eisen der spoormaixnéh. Door de Britse minister van arbeid Isaacs, zal een verzoeningsraad van vijf leden worden benoemd om te pogen een einde te maken aan het geschil tussen het dagelijks bestuur van de Britse spoorwegen en de Nationale Unie van Spoorwegarbei ders, die eeii loonsverhoging eist van tien shilling per week en extra-betaling voor Zaterdagmiddagarbeid. Geen uitstel van ontmanteling in Britse zóne Engeland zal zijn program voor de ont manteling van verboden Duitse industrieën niet herzien, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren verklaard. Deskundigen bepalen nog, welke fabrie ken zullen worden ontmanteld volgens de overeenkomst, die Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten in Maart gesloten hebben. BRITSE TROTSKYISTEN WILLEN AANSLUITING BIJ LABOUR. Een conferentie van de Britse revolution- nair-communisfcische partij (Trotskyisten) heeft besloten de organisatie te ontbinden en de leden aan te raden zich aan te slui ten bij de Labourpartij. In de verklaring wordt gezegd: „wij zouden de voorkeur gegeven hebben aan aansluiting bij de La bourpartij als georganiseerd lichaam, op dezelfde wijze als de „Fabian Society" en andere organisaties. Dit is echter niet mo gelijk ingevolge het besluit van 1946 van de Labourpartij betreffende organisaties, die aansluiting wenens. Door de revolution- nair-communistische partij te ontbinden en ons individueel bij de Labourpartij aan te sluiten menen wij op de beste wijze het onze te zullen bijdragen tot hulp aan de Britse arbeiders om hun socialistisch doel te bereiken," Nu de Londense havenarbeiders nog-steeds het werk niet hervat hebbenzijn Britse soldaten belast met het lossen der schepen die met aan bederf onderhevige levens middelen geladen zijn. Belgische franc is kerngezond >,In geen geval devaluatie" In Belgische regerings- en financiële kringen werden gisteren de volgende rede nen genoemd voor het handhaven van de Belgische frank op zijn huidige waarde, zelfs indien andere Europese valuta's met inbegrip van het pond sterling, zouden worden gedevalueerd. 1. De positie van de Belgische goudreser ves is uitstekend. De goudvoorraden zijn de laatste zes maanden verhoogd met drie milliard frank tot 30.859 millioen frank. 2. De laatste sporen van inflatie zijn met succes verdreven en zelfs de nieuwe cre- dieten ongeveer vier milliard Belgische frank welke België in het kader van het nieuwe ïntereuropese handels- en betalings stelsel zal moeten verstrekken aan Enge land, Frankrijk en Nederland, zullen ver moedelijk geen terugkeer van een inflatie teweegbrengen. 3. De Belgische export, die de laatste zes maanden tot ongeëvenaarde omvang steeg, handhaaft de stijgende lijn. In de eerste zes maanden van 1949 heeft België voor een bedrag van 42 milliard Belgische francs aan goederen uitgevoerd tegen 35,8 milliard in het eerste halfjaar van 194.8. In geval van een herziening van de koers van het pond sterling en andere Europese valuta's en handhaving van de koers van de Belgische frank, zou de export van Bel gische goederen, waarvan sommige voor menig Europees land onbetaalbaar zouden worden, natuurlijk afnemen. Naar verno men wordt zijn cle Belgische autoriteiten op een dergelijke toestand voorbereid. Zij zijn van mening, dat de crisis, die dan on vermijdelijk de Belgische industrie zou treffen, „een harde doch gezonde schok" zou zijn. „Kunstmatige" en niet van wer kelijk belang zijnde industrieën zouden dan verdwijnen. De regering heeft een pro gramma voor openbare investeringen ge reed om mogelijke werkloosheid te voor komen. Rumor in Casa Franco: Ook ernstige klachten over prijsheheersing, voedselschaarste en werkloosheid Minister Schokking deelt niet alle bezwaren van de Tweede Kamer De minister van Oorlog en Marine heeft reeds geantwoord op het Voorlopig Ver slag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp inzake herkeuring van afgekeur den. De minister geeft toe, dat"1 oproeping in werkelijke dienst van herkeurden de persoonlijke belangen van de betrokkenen in vele gevallen zal schaden. Men diene echter niet te vergeten, zo zegt hij, dat zij onbelemmerd hun maatschappelijke car rière konden voorbereiden en opbouwen, eerder dan hun collega's, die wel moesten dienen. De minister kan dan ook niet inzien dat hier gesproken mag worden van te ver wachten grove onbillijkheden, te meer niet omdat door de naar verhouding bui tengewone belasting van een kleine groep een grove onbillijkheid ontstaat, indien maatregelen ter spreiding van die lasten achterwege zouden blijven. Er zal gelet worden op het verband dat eventueel zou bestaan tussen afkeuring en de daarin gevonden aanleiding om belang rijke verplichtingen aan te gaan. Maar laat de minister hiex-op volgen, het bestaan van dit verband zal op zich zelf niet reeds een gerechtvaardigd vermoeden voor vrij stelling mogen opleveren. Overigens vraagt de minister zich af, of men zich het aantal van hen, die in be doelde moeilijkheden zullen raken niet te groot voorstelt. Menig destijds afgekeurde heeft zijn carrière pas gevestigd op een leeftijd, waarop hij de eerste oefening reeds lang achter de rug zou hebben gehad. De minister beseft dat een concrete uit spraak der regering hoever zij met de han tering van de wet wil gaan, voor vele Ka merleden het innemen van een definitief standpunt ten opzichte van het ontwerp Leiders van de Spaanse Phalanx- partij, burgerlijke gouverneurs van de vijftig Spaanse provinciën, hebben na een vierdaagse conferentie te Madrid, aan Franco verzocht om fundamentele hervormingen, onder andere beëindi ging van de censuur op de pers, op heffing van prijsbeheersïng en ver betering van de voedseldistributie. De leiders brachten scherpe crïtiek uit op het optreden van sommige leden van het kabinet, aldus wordt van betrouwbare zijde vernomen, doch „raakten niet aan Franco zelf." Volgens waarnemers te Madrid hebben de partijleiders het volgende verzocht: 1. Bepaling, dat ambtenaren slechts één functie mogen bekleden. 2. Afschaffing van prijsheheersing. 3. Algehele hervorming van de controle op de voedselvoorziening (in sommige pro vincies zou volgens de partijleiders het broodrantsoen slechts voor acht dagen per maand worden gehonoreerd). 4. Maatregelen tegen werkloosheid en hongersnood. 5. Wijzigingen in de bezetting van hoge staatsambten, waarvan de bekleders „phy- siek op" zijn. 6. Opheffing van de perscensuur. De minister van Justitie, Raimundo Fer nandez Cuesta, die secretaris-generaal van Togliatti wilde mee naar de Raad van Europa De Italiaanse Kamercommissie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren een commu nistisch voorstel om leden van de oppositie partijen op te nemen in de Italiaanse dele gatie naar de Raad van Europa met 13 tegen 7 stemmen verworpen. De commissie be sloot, dat alle 18 leden van de delegatie met enkelvoudige meerderheid door het parlement zullen worden gekozen. Aan deze beslissing ging een heftig debat vooraf tussen de minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza en de communisten leider Togliatti, die het voorstel had inge diend. Toen Sforza zeide, dat hij de communis ten niet als een loyale oppositiepartij be schouwde, schreeuwde Togliatti: „Ik ben een democraat, terwijl gij een mentaliteit van vóór de Franse revolutie hebt". .Waarom zijn de minderheidspartijen van de Oosteuropese landen niet in de Kominform vertegenwoordigd" vroeg Sforza daarop, doch Togliatti antwoordde, dat dit een „zuivere privé-aangelegenheid" was. Duits goederenvervoer via Lübeck stopgezet Alle Duits goederenvervoer naar Berlijn via de interzonale controlepost bij Lübeck is op order van de Sovjet-Russische auto riteiten opgeschort. Volgéns de Sovjet-Russische grensfunc- üonaris, die zijn Britse collega te Lübeck hiervan verwittigde en daarbij verklaarde op hoger gezag te handelen, geldt dit ver bod „tot nader order". Lege vrachtauto's, personenauto's en bussen mogen passeren. Volgens een Britse woordvoerder ,te Berlijn is dit een schending van de over eenkomst te Parijs der vier ministers en zal de zaak worden onderzocht. Overwinning van Truman Gisteren heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zowel als de Senaat het wetsontwerp van Truman voor het woningplan goedgekeurd Dit is de eerste grote overwinning die de president met be trekking tot zijn „fair deal" behaalt. Bij het program zijn vele millioenen dollars betrokken. Het voorziet onder meer in de opruiming van vele achterbuurten en de bouw van 810.000 woningen. Sjafroeddin op weg naar Djokja BATAVIA, 9 Juli. (Aneta) Sjafroeddin, leider van de noodregering, is gisteren in Padang aangekomen met de leden van de missie Leimena c.s. Het gezelschap wordt vandaag in Batavia verwacht en aal Zon dag a.s. doorreizen naar Djokja. de Phalanxpartij is, verdedigde ter confe rentie de regering. In politieke kringen te Madrid ziet men in de conclusies van de partijleiders „een weerspiegeling van het verlangen der Pha- lanxisten naar vergroting van hun aandeel it, hogere regeringsfuncties". Hoger beroep Kardinaal Mindszenfy afgewezen Heden is in Praag bekend gemaakt, dat het hoger beroep in de zaak tegen kardi naal Mindszenty door het Hof van Cas satie in Boedapest is afgewezen. (Reuter). Minister Snyder komt alleen maar poolshoogte nemen De Amerikaanse minister van financiën John Snyder is gisteren in Londen aange komen. Hij begaf zich naar de Britse minister-president Attlee, met wie hij een onderhoud had, waaraan verder nog werd deelgenomen door de Amerikaanse am bassadeur te Londen Lewis Douglas, Ave- rell Harriman, de Canadese minister van Financiën Abbott en de Britse ministers Bevin. Stafford Cripps, Harold Wilson en Noel Baker. Naar verluidt zal Cripps vandaag bij Snyder voorstellen indienen, welke het Britse standpunt inhouden voor een oplossing op lange tex-mijn der bestaande moeilijkheden. Volgens te Washington circxxlerende be richten zullen over 6 of 8 weken „op hoog niveau" nieuwe besprekingen worden ge houden tussen Britse en Amerikaanse autoriteiten voor het uitwerken van een oplossing op lange termijn voor de Britse economische crisis. Door diplomatieke autoriteiten werd verklaard, dat het pro bleem thans zo ernstig wordt geacht, dat het onwaarschijnlijk leek, dat een oplos- Kans op coalitiekabinet van drie in België Van Cauwelaert hoopt volgende week te slagen „Informateur" Frans van Cauwelaert heeft de journalisten gisteravond in Brus sel medegedeeld, dat zijn overleg nog voortduurt. Hij verklaarde de indruk te hebben in de loop van de volgende week aan de hand der ingewonnen inlichtingen de basis te kunnen leggen voor de vor ming van een nieuw kabinet. „Ik zie op het ogenblik geen onoverwinnelijke moei lijkheden meer", zo zeide hij. Naar hij verder verklaarde, heeft de koningskwes tie tijdens de besprekingen op de voor grond gestaan. Ook aan het werkloos heidsvraagstuk en aan de economische problemen is echter veel aandacht gewijd. In politieke kringen is men van oordeel, dat waarschijnlijk een drieledige coalitie regering gevormd zal worden en dat men er naar zal streven de koningskwestie op te lossen door een volksstemming. Van Cauwelaert zou evenwel niet van tevoren een bepaald percentage willen vaststellen (de socialisten zouden er namelijk op heb ben aangedrongen, dat de koning 2/3 van het aantal stemmen op zich moet vereni gen alvorens te leunnen terugkeren) en van oordeel zijn, dat de vorst uit het re sultaat van de volksstemming zelf de con clusie moet trekken, of hij zal terugkeren dan wel aftreden. Amerikaans officier schiet Sovjet-soldaat dood BERLIJN, 9 Juli (Reuter). Door de radio-omroep der Amerikaanse strijdkrach ten is bekend gemaakt dat een Amerikaanse officier tijdens een grensincident, dat in de nabijheid vaix Coburg heeft plaats gevon den, een Sovjetrussische soldaat heeft dood geschoten. Aan dit bericht werd door de omroeper toegevoegd dat het incident „op een afstand van minstens 180 meter binnen de grens der Amerikaanse bezettingszone" heeft plaats gevonden. De Amerikaanse autoriteiten hebben een krachtig protest ingediend tégen deze Sovjetrussische schen ding van de Amerikaanse zönegrens. sing kon worden uitgewerkt, zonder over leg van de hoogste autoriteiten. Dit zou wat Amerika betreft, vermoedelijk bete kenen, dat ook minister Acheson aan de besprekingen zou deelnemen. De huidige reis in Europa van Snyder heeft blijkbaar meer tot doel het instellen van een onderzoek en rapport uitbrengen, dan wel het voeren van werkelijke onder handelingen. Naar verlxxidt werd Snyder naar Europa gezonden door president Tru man, teneinde uit te zoeken wat de px*o- blemen zijn en wat de Europese leiders denken over mogelijke oplossingen. De besprekingen hebben bijna vier uren geduurd en zxxllen heden worden voortge zet. Volgens AFP heeft Cripps ook het han delsverkeer tussen Engeland en de landen van de O.E.E.S. tér sprake gebracht. Hij zou Snyder hebben voorgesteld, om dit handelsverkeer te vergemakkelijken, het Engels-Amerikaanse financiële verdrag van Juni 1946 te herzien. Krachtens dit verdrag is Engeland verplicht, elk voor deel op commercieel gebied, dat aan een of ander land wordt verleend, ook aan alle andere landen ter wereld toe te staan. Zo als bekend wil Engeland alleen de landen met zwakke valuta van de door Engeland op handelsgebied toegestane voordelen laten profiteren. Strasser geeft het niet op Otto Strasser, de leider van de Duitse „zwart-front"-beweging, welke in 1930 met Hitier brak, heeft voor de zesde maal een paspoort verzocht voor zijn terugkeer naar Duitsland uit Canada, aldus heeft het. Ca nadese ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Op vorige aanvragen van Strasser werd afwijzend beschikt omdat de bezettingsautoriteiten in Duitsland Stras ser niet terug wensten. Strasser, die ter stond na de breuk met Hitier uit Duits land wegging, heeft op een boerderij in Niexiw-Schotland gewoond. Hij wil in Duitsland een beweging van zijn aanhan gers, de „liga voor Dxxitse herleving", gaan leiden. zou vei'gemakkelijken. Hij herhaalt, dat bij de regering thans alleen ten aanzien van artsen en tandartsen het stellige voorne men bestaat tot herkeuring van afgekeux-- den over te gaan. Vaste voornemens ten aanzien van andere categorieën bestaan niet. Bij het oproepen van personen, bestemd voor speciale functies, stuit men veelvuldig op bijkans onoverkomelijke moeilijkheden, doordat de betrokkenen in hun burger- functie reeds om redenen van algemeen belang vrijwel onvervangbaar zijn. Daax-- naast zijn dan veelal specialisten werk zaam, die minder bezwaailijk zouden kun nen opkomen, maar vroeger werden afge keurd onder gelijke omstandigheden als het geval is met artsen en tandartsen. Hoe wel dus verder gaande stellige voorne mens niet bestaan, moet de regeling, in dien de behoefte aan ruimex-e bevoegdhe den zich nog duidelijker mocht openbaren, de vereiste maati-egelen kunnen nemen, zonder eerst een aanvulling van de wet te hebben tot stand gebracht. Indien het nodig mocht zijn ook. ten aan zien van een of meer oudere categorieën de wet te gaan toepassen, zal daartoe pas in uiterste noodzaak en na ampel beraad worden overgegaan. De keuringsnormen zijn vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur 't geen ook ten aanzien van het te verwachten nieuwe keuringsreglement zal geschieden. De uit voeringsbepalingen zullen tal van aanwij zingen bevatten, die voor de keurings artsen bindend zullen zijn. De minister onderschrijft ten volle dat nimmer tot herkeuring van welke groep ook mag worden overgegaan, wanneer niet de absolute noodzakelijheid daartoe be staat. Bij inlijving moet vaststaan dat de betrokkene in militaire dienst nuttig werk kan doen. De minister geeft de vei'zekering, dat hij zal ingrijpen indien dat niet het geval blijkt te zijn. De voorbeelden zijn er, dat dan betx-okkenen, voor hen zelf onver wacht. terstond met groot verlof werden gezonden. Bij het spreken over „nieuwe keurings- maatstaven" bedenke men. dat deze tot nu toe voor een gx-oot deel hebben bestaan in de na de bevx-ijding ingevoerde wijze van waardering van de in het kexiringsregle- ment vermelde ziekten en gebreken. Aan de invoering van een geheel nieuwe keu- ringsreglement wordt verbonden een her ziening van hetgeen onder „wijze van waardering" valt te verstaan. Dit maakt de invoering van een geheel nieuw keu- ring ook open te houden voor hen, die na 1948 werden afgekeurd, al bestaan er voor alsnog geen plannen om daartoe óver te gaan. Défilé voor hef Koninklijk Paar De bomen aan de Amsterdamse Sti-aat- weg tot in een omtrek van enige honderden meters van het paleis Soestdijk droegen vandaag een nummer. En naarmate het ochtenduur vorderde, verzamelden zich onder de bomen groepjes mensen in een rijke verscheidenheid van kleding en uit rusting. Wij zagen Leidse. Utrechtse en Gronings» professoren in hun statige toga's, Karei Lotsy met elf in ox'anje shirts gesto ken Utrechtse voetballers, een aantal hand boogschutters met groene vesten. Rond het paleis klonk het doffe gedreun van trommen, waarachter het schuttersgilde St. Jan uit Babberich compleet met nar- ren opmarcheerde. Zo formeerde zich in de ochtenduren de stoet van ruim 1500 vertegenwooxxligers van alle lagen van ons volk, die vandaag voor het Koninklijk Gezin defileerden als hulde voor ons Voi-stenhuis bij deze kope ren bruiloft. Het was precies half elf toen Koningin Juliana, gekleed in een lichtblauwe zomer- japon en een witte hoed, de Prins in gene- raals-uniform en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet op het bordes van hel paleis verschenen. Daax-na marcheerde de Marinierskapel met vrolijke muziek via cle Soester ingang van het paleis het grindpad op, onmiddel lijk gevolgd door eenheden van het Ko ninklijk Nedexlands Indonesische Legei", de Koninklijke Marine, de Koninklijke Land macht en de Luchtstrijdkrachten. Daar- achter-de nationale bond „Het Mobilisatie- kruis" en op enige afstand afgevaardigden van de Nationale Vrouwenraad van Neder land. Tijdens het défilé vlogen vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool ovex' het paleis. - Het bestuur van de Nederlandse-Anti- Tabak Stichting te 's Gravenhage heeft zich tot de directeur-generaal van de Volks gezondheid gewend en zijn medewerking gevraagd om het houden en organiseren van .rookwedstrijden" tegen te gaan, „daar van deze wedstrijden een verderfelijke invloed uitgaat op ons volkskarakter en zij de volks gezondheid schaden". Het woord is aan Anonymus: Als ge de gehele dag gromt, spreekt 't vanzelf dat ge 's avonds zo moe als een hond zijt. Proficiat, dokter l De (thans Koninklijke) Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst is Vrijdag in een feestelijke vergadering de vie ring van haar eeuwfeest begon nen. Dokter, is 't al honderd jaren Dat gij, als één man vereend, Bij van alle soort bezwaren Ons uw bijstand hebt verleend? Dat gij, onverdroten zoekend Naar steeds groter wetenschap, In uw strijd successen boekend In vooruitgang, stap voor stap, Aan het lijden van de mensen Al uw zorgen hebt gewijd, Moedig tot uw vaak intense Veraniwoordlijkheid bereid? Graag brengen wij leken hulde Aan uw zeergeleerde stand, Die zo knap haar taak vervulde In ons goede vaderland. Onvermoeibaar en verbeten Hebt gij in uw strijd gestaan, En het geeft ons rust, te weten Dat gij steeds zo voort zult gaan. Wij vergeven u de pijnen, Die gij ons uit noodzaak gaaft En de nare medicijnen, Waar gij ons mee hebt gelaafd. Dokter, namens de patiënten: Bij dit honderd-jaar festijn, Onze beste complimenten, Maak ons beter dan we zijn. Vannacht werd aan de vislial te IJmuiden de grootste vis van boord gehesen die vermoedelijk ooit aan de afslag is gekomen. De ..Sumatra", (IJm 62) een trawler die onder de Engelse kust viste kreeg enkele dagen geleden deze knaap van een reuze appiekauwof ijshaai in haar netten. Het beest is ruimS m. lang en weegt 1200 kg. Woensdag regeringsverklaring over Indonesië In besloten vergadering der Tweede Kamer Woensdag zal een regeringsverklaring over Indonesië worden afgelegd in een be sloten vergadering van de Tweede Kamer. De Kamer vergadert wel meer met ge sloten deuren, namelijk wanneer huishou delijke aangelegenheden van dit college ter sprake komen. Een vergadering met gesloten deuren zoals nu zal plaats hebben komt minder voor. De laatste vergadering in comité- generaal van deze aarcl is gehouden op 7 Februari 1946, toen ook de Indonesische kwestie aan de ox-de was. Voordien was de laatste vergadering met gesloten deuren op 15 December 1919. Het Reglement van Orde der Tweede Kamer bevat enige artikelen over de ver gadering met gesloten deuren. Overeenkomstig artikel 104 der Grond wet wordt daarin bepaald: „De deux-en worden gesloten wanneer een tiende ge deelte der aanwezige leden het vordert of de voorzitter het nodig keurt. De Kamer beslist, of met gesloten deuren zal worden beraadslaagd. Over de punten, in besloten vergadering behandeld, kan daarin ook een besluit worden genomen". Een ander artikel bepaalt, dat de Kamer omtrent het in besloten vergadering be handelde geheimhouding kan opleggen. Het daarop aansluitend artikel van het Reglement van Orde zegt: „Do geheimhou ding wordt door alle leden, ook door hen, die later van het verhandelde kennis heb ben genomen, bewaard. Zij kan door de Kamer, met gesloten deuren vergaderd, opgeheven worden". „LUCKY LUCIANO" TE ROME GEARRESTEERD. De Italiaanse politie heeft Charles „Lucky" Luciano, voormalig „vice-koning van New Yoi*ks onderwereld", in zijn luxieuze appartement te Rome gearres teerd na „per radio een tip" uit New York te hebben ontvangen, dat Luciano betrok ken zou zijn bij een internationale smok- kelaffaire van narcotische middelen, die volgens de politie ontdekt werd, toen een zekex-e Vincent Truppia op het vliegveld te Rome werd gearresteerd, omdat twee kilogram cocaine bij hem werd aange troffen. Luciano die in 1946 uit Amerika werd verbannen en later van Cuba naar Italië werd gedeporteerd, verblijft thans „ge kleed in een groen gabardine pak met felkleurige das en peau de suède schoenen, in een vochtige eel van de „Regina Coeli"- gevangenis te Rome. Luciano ontkent iets te maken te hebben met de smokkelzaak, doch de politie heeft verklaard, niet te vreden te zijn met zijn uiteenzetting over zijn bronnen van inkomsten. De politie heeft het plan, Luciano in ieder geval als „ongewenst" uit Italië te bannen. MORGEN ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: In de nacht op enkele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Overigens overwegend droog weer met voornamelijk in de ochtend veel bewolking, maar later op de dag hier en daar doorbrekende zon. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Weinig veran dering van temperatuur. 10 Juli: Zon op 4.31 uur; onder 20.58 uur Maan op 21.54 uur: onder 3.49 uur (Volle maan) 11 Juli: Zon op 4.32 uixr; onder 20.58 uur Maan op 22.22 uur; onder 5.05 uur Hoogwatcrtyden: Zaterdag 9 Juli: 2.3215.05 uur. Zondag 10 Juli: 3.2315.57 uur. Maandag 11 Juli: 4.1116.42 uur Laagwatertijden: Zaterdag 9 Juli: 10.36—23.03 uur. Zondag 10 Juli: 11.2023.56 uur Maandag 11 Juli: 12.15 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1