c Terugtrekking der troepen pas op Ronde Tafelconferentie ter sprake J De radio geeft Zondag Maandag SCHOOLBOEKEN H. DE VRIES Australië verscherpt opnieuw controle op de immigratie Minder dan een derde deel van het publiek spaart thans Panda en de Meester* Wereldverbeteraar Amsterdammer Wereldnieuws Zaterdag 9 Juli 1949 Nederlandse delegatie te Batavia: Jongste verklaringen van Djokja, wellicht niet geheel au sérieux te nemen Uit Batavia meldt Aneta: Een recht streekse bevestiging yan het gerucht, dat thans te Batavia de ronde doet, dat dr. Van Eoyen binnenkort naar Dj oka zal reizen om daar onder meer Soekarno te ontmoe ten, kon in kringen van de Nederlandse delegatie aan de politieke correspondent van Aneta niet worden gegeven. Men zei- de, dat nog geen officiële uitnodiging daar toe door dr. Van Royen was ontvangen. In verantwoordelijke Nederlandse krin gen te Batavia wees men in dit verband op de redevoeringen, welke verschillende republikeinse leiders in de afgelopen da gen te Djokja hebben gehouden. Men acht te de toon van deze redevoeringen wel zeer verschillend van de geest, waarin de vergaderingen van de delegaties gehouden werden. Men zeide zich te kunnen voor stellen, dat dr. Van Royen, indien deze redevoeringen de stemming zouden weer geven, die thans te Djokja heerst, een eventueel bezoek zou uitstellen tot uit de republikeinse hoofdstad klanken zouden worden gehoord, die meer in overeenstem ming zijn met de geest van de overeen komst van dr. Van Royen en Mohammed Roem. Men onderschreef in deze Neder landse kringen de uitlating van dr. Van Eoyen, die in het vraaggesprek met radio- Indonesië verklaarde het zeer ernstig te betreuren, dat de republikeinse leiders geen mogelijkheid zagen, hun volgelingen te wijzen op de ernstige wil tot samen werking, die aan Nederlandse zijde thans bestaat, en hun volgelingen aan te sporen ook hunnerzijds de thans toegestoken hand te grijpen. Enerzijds wilde men in aan merking nemen, dat in sommige van deze redevoeringen sprake geweest was van een, uit republikeinse hoek bezien, psy chologisch wel verklaarbare wens om stoom af te blazen", anderzijds herinnerde men er aan, dat ook in het verleden aan republikeinse zijde een grotere geneigd heid bestond om rekening te houden met de wensen van het minst tot samenwerking bereid zijnde volksdeel dan om te trachten de mening in de republiek om te buigen. Men hoopte, dat tot teleurstelling aanlei ding gevende redevoeringen tot het ver leden zullen behoren en dat in de komende dagen de republikeinse leiders gelegen heid zullen vinden eeri constructievér ge luid te doen horen. Men vestigde er voorts de aandacht op, dat bij het sluiten van de overeenkomst van 7 Mei zekere risico's zijn genomen, doch dat, naar inmiddels gebleken is, in HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30. 13.00. 19.30. 23.00 uur Nieuws. 8.1a Balletmuziek. 8.25 Hoogmis. 9.45 Cellocon cert in c, Joh. Chr. Bach. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Na de kerkdienst. 12.15 Beantwoording van vragen. 12.40 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.45 Uit de Bijbel. 14.00 Kamermuziek. Relais met radio Parijs. 14.40 Koor. 15.40 Zangrecital. 16.00 Platen. 16.10 Sport. 16.25 Vespers. 17,00 Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 10.00 Psalmen. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.50 Boekbespreking. 20.05 Tips voor de vacantie. 20.12 „Uit en thuis", gevarieerd programma. 22.15 Repor tage: Eucharistisch congres te Nancy. 22.45 Gebed. 23.15 Zevende symphonie. Beethoven. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Postduiven. 8.40 Meisjeskoor. 9.10 Postduiven. 9,15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Meester-trio. 10.30 Dichters van deze eeuw: Bert Decorte. 10.50 Jonge Flierefluiters. 11.15 Triangel, cabaret. 12.00 Romancers. 12.30 Zondagclub. 12.40 Arturo Toscanini dirigeert. 13.20 Zigeunerorkest. 13.50 „Even afrekenen!". 14.05 Boekbespreking. 14.30 Holland Festival. Concertgebouworkest on der Eduard van Beinum, met Alexander Brailowski, piano: Suite, Diepenbrock; Pianoconcert no. 1, Chopin; Concert voor orkest. Bartok: (In de pauze: filmpraatje). 16.20 Platen. 16.30 Sport. 17.00 Accordeon orkest. 17.20 Koor. 17.40 Mandoline-orkest. 18.15 Sportreportages. 18.30 Studiodienst. 19.00 Luisterclubs. 19.30 Bijbelvertelling. 20.05 Reportage. 20.15 Walsen. 20.45-Een-acter. 21.00 Speeldoos. 21.15 „Verzonken steden", luister spel. 22.00 Werken van Russische componis ten. 23.15 Skymasters. 23.45 Orkest Artie Shaw. BLOEMENDAAL, 245 M. 10.30 en 15.45 Kerkdiensten in de Geref. Kerk te Bloemendaal. Voorganger: ds. J. L. Koole. HILVERSUM I, 301.5 M. 7,00. 8.00. 13.00, 19.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Réveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Tsjaikofski- concert. 9.15 Voor jonge zieken. 9.40 Radio Philharmonisch Orkest met Nap de Klijn: Vioolconcert in D, Beethoven. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Serenade voor acht blazers, Mozart, 11.20 Boekfragment. 11.40 Viool en piano. 12.10 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Lichte klanken. 13.15 Pro menade-orkest. 14.00 Schoolradio. 14.35 Sym- phonisch concert. 15.30 Gerbrand Schürmann, piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgel. 17.45 „Nederland door Indonesische bril". 18.00 Piano-duo. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Landbouw. 20.15 Kerkconcert: koor, soliste en orgel. 20.30 Gevraagde platen. 21.00 Streelcprogramma: Waalwijk in de Langstraat. 22,05 Reisverhaal. 22.20 Sweelinck Kwartet speelt kwartet in D, Mozart. 22.45 Overdenking. 23.15 Symphonisch concert. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.18 Lichte klanken. 8.15 Franse chansons. 8,40 Orgel, 9.00 Eileen Joyce, piano: Sonate no, 15, Mozart. Hongaars Strijkkwartet: kwartetten van Haydn en Mozart. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Reportage vergadering N. V. V. 11.30 Platen. 11.40 Jonge Nederlandse kunstenaars. 12.00 Miller-sextet. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Musette- orkest. 13.20 Mëtropole-orkest. 14.00 Kamer muziek van Pierné. 14.30 „Tussen hemel en aarde", causerie. 14.45 Oratorium „Alexan ders Feast", Handel. 15.55 „Onbewoonbaar verklaard", luisterspel. 16.40 Weense walsen. 37.00 Voor de jeugd. 17.30 Militair muziek corps. 18.20 Orkest Malando. 18.45 Parlemen tair overzicht. 19.00 N.V.V.-congres. 19.30 Rossana Bottaï. piano, speelt Scarlatti, Mozart en Ravel (..Jeux d'eau"). 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Lichte orkesten. 20.50 Voordracht 21.10 „Actuele kanttekeningen", cabaret. 21.45 Internationaal persrecht. 22,00 Radio Philharmonisch Orkest, onder Albert van Raaltc: „Een nacht op de kale berg", Mous- sorgski; Symphonie no. 5, Sjostakówitsj. 23.15 Orkest Glenn Miller. twee gevallen het door sommigen geuite pessimisme niet werd bewaarheid: noch van aanslagen op Soekarno c.s. bij hun terugkeer in Djokja, noch van représailles na de terugtrekking van de Nederlandse troepen is iets gebleken. Men zeide in deze kringen van de delegatie vertrouwen te hebben in de spoedige tot stadkoming van het bevel tot het staken van de vijande lijkheden en het definitieve aanvaarden van de Ronde Ta fel-conferentie door de republikeinse regering. Op de in dit ver band door de politieke correspondent van Aneta gestelde vraag of daarna dr. Van Royen Indonesië zou verlaten, antwoord de men onder voorbehoud bevestigend. Het is niet de bedoeling van dr. Van Royen, zo zeide men, om daarna te Batavia het ■resultaat van de inter-Indonesische voor conferentie af te wachten. Op de vraag of het vraagstuk van de terugtrekking der Nederlandse troepen vóór de Ronde Tafel-conferentie ter sprake zal komen (deze vraag werd gesteld naar aanleiding van de pers conferentie van Roem, waarop deze de hoop uitsprak, dat zulks zou ge schieden) werd geantwoord: „Het vraagstuk van de terugtrekking der Nederlandse troepen zal op de Ronde Tafel-conferentie behandeld worden". Men wees tenslotte met grote nadruk in kringen van de delegatie op het voor beeldig gedrag der Nederlandse troepen, die Djokja ontruimd hebben. Deze terug tocht getuigde van volmaakte discipline onder de troep, aldus werd gezegd. Men had daarvoor te meer bewondering, omdat de redenen van deze ontruiming ge compliceerd als de politieke situatie hier te lande is voor vele soldaten moeilijk te begrijpen moet zijn geweest. Drie Nederlanders gedood bij aanval op convooi Dopderdag is een Nederlands convooi, dat van Soerakarta naar Semarang reed, nabij Salatiga door een bende beschoten, waarbij drie Nederlandse militairen wer den gedood. Donderdagavond werd de onderneming Telogo door een bende aangevallen en in de nacht van Donderdag op Vrijdag werd een aanval uitgevoerd op de onderneming Tjipring. De laatste aanval werd zonder verliezen afgeslagen. Van de verdedigers van Telogo werden twee personen, gewond. Kunstzinnige kabinets formateur op de Antillen Dr. Chr. Engels heeft van gouverneur Peters, na de mislukking van de opdracht aan dr. Dussenbvoek, het verzoekontvan gen om een nieuw college van algemeen bestuur op de Nederlandse Antillen te vormen. Het verzoek luidt zeer voorzichtig: „de mogelijkheid te onderzoeken van de vorming van een college van algemeen bestuur, welks leden kunnen rekenen op het vertrouwen van de staten", Dr. Engels is een bekende arts op Curagao, die ook een zeer vooraanstaande plaats inneemt in het culturele leven van het eiland. Hij werd in 1909 te Rotterdamgeboren, stu deerde medicijnen te Leiden en vestigde zich als arts te Willemstad in 1936, Dr. Engels is schilder, schrijver en dich ter. Hij is gehuwd met een dochter van de Curagaose musicus R. Boskaljon, dirigent van het Curagaose Philharmonisch Orkest. Tijdens de oorlog richtte hij met Frits van der Molen het nog steeds verschijnende literaire periodiek „De Stoep" op. Het is geen geheim, dat Luc. Tournier het pseu doniem is van dr. Engels. Het Curagaose museum is eveneens een schepping van dr. Engels. Het museum is een rijke bron voor vorsers naar historische, cultuur-histori sche en natuur-historische gegevens van het eiland. Voorts is dr. Engels bestuurs lid van de Curagaose Kunstkring, die be langrijke kunstenaars op Curagao laat op treden. Hij is voorzitter van de stichting voor culturele uitwisseling tussen Neder land, Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen. Ook is dr. Engels een goed sportsman. In 1942 behaalde hij het kam pioenschap schermen op de Zuicl-Ameri- kaanse olympische spelen in Colombia. Di". Engels was voorzitter van de S.A.N.O.C., de organisatie, die gedurende de oorlog op Curagao geld inzamelde ten behoeve van de Nederlandse oorlogsinva liden. Het sanatorium te Laren is het be wijs van het succes van deze actie. Dr. Engels is ook oprichter geweest van het Wit-Gele Kruis op Curagao en van het consultatiebureau voor zuigelingen. Dr. Engels bekleedt geen leidende functie in enige politieke partij en heeft nooit een rol gespeeld in de politiek van de Neder landse Antillen. voor alle inrichtingen van onderwijs SCHO.OLBOEKHANDEL Jacobynestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27- De „CA. Banck" nog dit week-end vlot? Voorspellingen zijn moeilijker dan ooit Bijna vier en een halve maand ligt de Zweedse stomer „C. A. Banck" nu al op het Bloejaiendaalse strand welkom voor deeltje voor alle mogelijke soorten van neringdoenden, tot de grote spijt van kapi tein en rederij. De laatste maand is de bruin-grijze kolos een zestig meter dichter naar zijn element getrokken, Dinsdag nog dertien meter; maar in de afgelopen dagen bracht elke vloed het gevaarte soms slechts enkele centimeters, soms in het geheel niets vooruit. En nu wij dit zitten te schrijven op het zonnige terrasje van een strandcafé, is het water bijna eens te meer op zijn hoogst. Komt het bij deze vloed weer hoog genoeg, dan zullen de mensen van de bergings- maatsehappij voor de zoveelste maal de winches op het achterschip in beweging zetten om te trachten het lege schip weer enkele centimeters zeewaarts te krijgen; een eindje verder de zandbank over, die de „Banck" nog dwars zit. De sleepboot „Ebro", die een tijdlang een eindweegs uit de kust heeft liggen wachten om eventueel de helpende lijn te kunnen geven, is maar weer naar IJmuiden ver trokken. Eén telefoontje zal de sleper on middellijk in actie roepen, wanneer dat nodig mocht zijn. Zal de springvloed het werk voltooien? Alle pessimistische bespiegelingen die er al zo worden gehouden ten spijt, schijnt het vlotslepen van de Zweed nu toch nog slechts een kwestie van dagen te zijn. Men heeft goede hoop, dat het bij de springvloed in de nacht van Zondag op Maandag zal gelukken. De eerste vereiste daartoe zal moeten zijn, dat het weer zo goed blijft als het vandaag is. Een storm als die van Don derdagnacht, toen het anker van de „Banck" slipte en men onmiddellijk een grote bal- lastlading water in de romp moest pompen om het schip op zijn plaats in de geul té houden, kan in een uur al het werk van maanden ongedaan maken. Wellicht zal dus de „Ebro" de eerstvol gende dagen vast kunnen maken, maar noch de mensen-van de bergingsmaatschap pij; noch de kapitein die alleen met zijn eerste machinist aan boord is gebleven wagen zich aan énige voorspellingen; wat dat betreft hebben zij wel leergeld betaald. En ondertussen is de hulpeloze „Banck" nog steeds het einddoel van vele school reisjes en het middelpunt van de belang stelling van ontelbare dagjesmensen. Als de Zweed eenmaal het ruime sop gekozen heeft, zullen de bewoners van het Bloemen- daalse strandkamp vaag het gevoel hebben, dat zij iets missen. De groenteboer en de bakker, de haringman en de limonade verkoper ook aan hun portemonnaie. Zwakke protesten van de oppositie De Australische parlements-debatten over twee nieuwe immigratiewetten toon den deze week weer duidelijk aan dat de politiek voor een blank Australië, die door de voornaamste twee partijen in den lande wordt voorgestaan, ook onder de bevolking algemeen instemming vindt. De wetsontwerpen die, daar twijfelt nie mand aan, goedgekeurd zullen worden door het parlement, verscherpen de con trole van de regering op de immigratie aanmerkelijk. Bovendien wordt door de wetten aan de minister van Immigratie gelegenheid gegeven, ongeveer achthon derd Aziaten, die in de oorlog naar Austra lië gevlucht zijn en zich daar gevestigd hebben, te gebieden het land te verlaten. Robert Menzies de vroegere eerste mi nister en thans leider van de oppositie deelde tijdens de debatten weliswaar mede: „Wij ondersteunen de nationale politiek" maar in de oppositie gingen toch ook stemmen op die beweerden dat de rege ring 'n dergelijke politiek niet had moeten doordrijven, daar deze verdacht veel op discriminatie zou lijken. Zij vreesden dat de UNO wellicht in zou grijpen. Menzies- noemde de grootste fout die de minister van Immigratie be gaan had, dat hij het wetsontwerp „op de verkeerde manier geïntroduceerd had, dat hij met grote woorden was gaan werken van plicht en dergelijke waar hij het wets ontwerp beter heel onopgemerkt aan het parlement had moeten voorleggen zodat niet de hele wereld zich er mee zou gaan bemoeien". Bij de Nederlandse Dole- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam is gisteren het achter schip van de voor Noorse rekening in aanbouw zijnde „Bronxville" bevestigd. Nadat het gevaarte met een drijvende bok naar de bestemde plaats ivas gebracht, werd het, gelijk een stuk van een meccano constructie aan het schip bevestigd. Conclusie van opinie-onderzoek: Voor de vijfde maal sinds de oorlog heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie onderzocht hoe het met de spaarzin van ons volk staat. Het vroeg niet hoeveel geld er gespaard wordt, maar hoeveel mensen er sparen. Het stelde de volgende vraag aan het publiek: „Spaart U op het ogenblik of niet?" Hier zijn de resultaten van de laat ste en vorige peilingen: Nu Spaart Spaart niet Geen antwoord Nov. 1948 pet. 30 Oct. Juli April 1947 1947 1946 pet. pet. pet. 33 29 40 64 68 58 3 3 2 Uit onderstaand.lijstje blijkt dat iemand, meer spaart, naar gelang zijn inkomen hoger is. Laagste inkomens Lage inkomens Middenklasse Welgestelden Nu 23 pet. 28 42 42 Nov. 1948 20 pet. 28 42 58 Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Er is nu een geringe stijging bij de laag ste inkomens; lage inkomens en midden klasse houden dezelfde percentages. Op vallend is echter de daling bij de welge- stélden met 16 pet. (Nadruk verboden). Opleiding voor lerares bij het Nijverheidsonderwijs De Haarlemse Huishoud- en Industrie school ontving van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen goed keuring tot het ter hand nemen van de opleiding voor lerares bij het Nijverheids onderwijs voor de acte Linnen- en Cos- tüumnaaien (Nijverheidsacte Na). BESLUIT VAN B. EN W. VAN BEERTA GESCHORST. Bij Koninklijk Besluit is geschorst het besluit van burgemeester en wethouders der gemeente Beerta van 27 Mei 1949 be treffende het verlenen van ondersteuning ingevolge de Armenwet. Volgens het be sluit van B. en W. zou een 37-tal arbeiders uit dé gemeente Beerta, die'tewerk gesteld waren in de zogenaamde slikwerken in de Dollard en tengevolge van een conflict met- de leiding van die werken, zijn ontslagen, overeenkomstig de voor armlastigen in die gemeente geldende normen worden onder steund. Het besluit is geschorst tot 1 Januari 1950. 19. Nu waren zij dus in het winkeltje van Loetje de Heler. Daar stonden oude lampet kannen en porceleinen beeldjes, olielampen, matrassen, gebroken borden, voeten-stoven, kapotte klokken en allerlei andere dingen die men meestal in uitdragerijen aantreft. Panda vond het een ontmoedigend gezicht, maar Joris Goedbloed, Fokko Flopke iets van zoveel ivaarde tussen al deze rom mel zou bewaren, en bovendien vond hij het nogal bedenkelijk om zo maar in de eigendommen van een ander te snuffelen. .Meneer de Heler vindt het misschien hele maal niet goed'." dacht hij. Maar terwijl de anderen overal aan het zoeken loaren keek hij toch eens goed rond en toen zag hij Jeroen de Blaet begonnen onverwijld te dat er onder de toonbank iets bewoog! zoeken of ze soms ook ergens het dure hor- I Kijk daar eens!" riep hij. ..Daar zit loge vonden, waar het loterij-briefje in ver- iemand!" „Wat zegt ge, kameraadje?" riep borgen zat. Panda deed niet mee. Hij kon Joris verschrikt. Hij liet uit zijn handen zich niet voorstellendat Loetje de Heler vallen wat hij er in had, en keek ook eens onder de toonbank. „Wel, wel, wel!" riep hij toen verrast. „Ge hebt gelijk! De jeugd heeft toch maar scherpe ogen! Wij zijn hier niet alleen!" Toen bukte hij zich onder de toonbank en trok eensen wie denk je dat er te voorschijn kwam? Nu ja, dat zie je op de tekening wel; niemand minder dan Kassus, de ongewassen huisbaas! Goeden avondwaarde heer!" riep Joris verrast. „Wat is de wereld toch klein, nietwaar? Wie zou dat nu gedacht hebben dat wij elkaar hier zouden treffen! Hoe vaart ge?" Menzies betoogde voorts dat het belache lijk was deze wet te introduceren als ge baseerd op de economische toestand van het land. „Waarom niet openlijk verteld dat het in de eerste plaats gaat om de ver schillen der rassen?" Hij vervolgde: „La ten we het kind bij de naam noemen. Kijk om u heen naar landen waar blank en bruin naast ellcaar leven en ge zult zien dat in ieder land hierdoor grote moeilijkheden ontstaan zijn die geleid hebben tot ellende waar geen van beide partijen enig voordeel van had. Het Zuid-Afrikaanse voorbeeld is hiervan wel een heel duidelijk bewijs en het verdient aanbeveling zich daarin eens te verdiepen". Menzies wees er op dat er een tijd was geweest dat Australië met de landen waar de vluchtelingen vandaan kwamen, een zelfde lot deelde. Deze mensen waren al len reeds lang aangevallen voor de Austra liërs een schot gelost hadden, en nu wor den zij allen geplaatst voor dat ene feit: uitwijzing. „Dit is geen kwestie van terzijdestelling van de Australische immigratie-politiek, maar we hebben al heel wat niet-Euro- peanen die Australiër geworden zijn in de loop der tijden, dus waarom zouden we dit handjevol mensen gaan uitwijzen?" Ondanks deze eritiek twijfelt men er echter, zoals gezegd, niet aan of ook de oppositie zal zich tenslotte bij de nieuwe wetten neerleggen. Voor hen, die iemand met de „Kota Inten" verwachten De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Velsen verzoekt ons het volgende mee te delen: Het is hoogst gewenst dat zij, die een gezinslid met de Kota Inten uit Indo nesië verwachten, zich opnieuw laten inenten tegen pokken. Daarvoor bestaat kosteloos gelegenheid in het bureau van de G.G.D., Stationsweg 80 te Velsen op Maandag 11 Juli des och tends om 9 uur. Stakende stucadoors in Den Haag hebben onenigheid Zoals reeds gemeld is, zijn drie bestuur ders van de Haagse afdeling van de A.B.W.B. (Algemene Bond van Werkers de Bouwnijverheid), aangesloten bij de E.V.C., geschorst, omdat zij weigerden de staking van de Haagse stucadoors onder leiding van de E.V.C. te plaatsen. De geschorste bestuurders en de A.B. W.B.-leden, die hun inzicht deelden, heb ben daarop het gebouw van de Haagse afdeling van de A.B.W.B. bezet. Tegen deze bezetting heeft de A.B.W.B. gepro testeerd. Zij heeft deze zaak in kort geding aan hangig gemaakt bij de, Haagse rechtbank, die Maandag uitspraak zal doen. Intussen hebben de aan de E.V.C. trouw gebleven A.B.W.B.-leden het gebouw „heroverd" na het inslaan van een ruit en verbreking van een slot. Speciale vlucht Batavia- Amsterdam langs oude route Van .10 tot 13 Juli zal een speciale vlucht Batavia-Am'sterdam worden pitgevoerd ten behoeve van twaalf Amerikaanse jour' nalisten, die 16 Juni met de „Roermond' naar Indonesië zijn vertrokken. Deze vlucht zal via de ouderoute Batavia- Bangkok-Calcutta-New Delhi-Bombay- Cairo-Amsterdam geschieden, waarvoor speciale toestemming van de regering van India werd verkregen. Het toestel, de PH-TDF „Franeker", zal. worden bestuurd door gezagvoerder Van der Vaart. Rode groepering slaags met T.N.I. Volgens het Chinese dagblad „Sedar", dat in Batavia verschijnt,- zijn er in Indo nesië drie gewapende rode groeperingen, namelijk de „Laskar Merah" (rode strijd macht), de „Laskar Rakjat" (volksstrijd macht) en de „Bambu Runtjing" (bamboe spies). De eerste strijdmacht is van de Sar - djono-Alimin-communisten, terwijl beide anderen staan onder invloed van de groep van Tan Malakka. De „Bambu Runtjing", die onder leiding staat van Sutan Akbar, raakte in het Cheribonse slaags met TNI- leden, waarbij 19 leiders van de „Bambu Runtjing" werden geëxecuteerd. Deze groep en de „Laskar Rakjat" zijn het sterkst in West-Java, de „Laskar Merah" en de af deling Laspo, die werd opgericht door Amir Sjarifoeddin, operen in Midden- en Oost-Java. Berlijns financiële toestand zorgwekkend De drie Westelijke bezettend.e mogend heden hebben de Westberlijnse burgemees ter bevolen energieke stappen te doen om de ernstige toestand van de stedelijke fi nanciën die hoofdzakelijk te wijten is aan de politieke gebeurtenissen van het laatste jaar, to verbeteren. Het Westberlijnse gemeentebestuur zal per 1 Augustus een nieuwe, in evenwicht gebrachte begroting voor het lopende fis cale jaar moeten indienen en tot deze. da tum maandelijkse begrotingen aan de Kommandatura ter goedkeuring voorleg gen. West-Berlijn zal de Kommandatura alle inlichtingen over de staat zijner financiën moeten geven en geen verdere leningen aangaan zonder goedkeuring van de Kom mandatura. Voorts zal de begroting vol doende moeten voorzien in het vormen van voorraden voedsel en grondstoffen. De brief, waarin de Kommandatura haar instructies heeft vervat, verklaart dat het lopende budget een tekort van 100 millioen mark toont. De drie Westelijke sectoren van Berlijn hebben tot dusver van West Duitsland 30 millioen mark subsidie per maand ont vangen plus 60 millioen mark credieten uit de tegenwaardefondsen van de Mar shallhulp. Olietank ontplofte op Nederlands schip Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat in het Kattegat een ruwe-olie tank van het 250 ton metende Nederlandse motorschip „Eljo" uit Amsterdam is ontploft. Het schip is op eigen kracht de haven van Ko penhagen binnengekomen. De machinist, die zich op het ogenblik van de ontploffing in de machinekamer bevond, is in een ziekenhuis opgenomen wegens brandwonden en een zenuwschok. De brand, die op de ontploffing volgde, kon door de bemanning wordt geblust. De „Eljo" was in ballast van Aarhuus op weg naar Hudiksvall in Zweden. Het is zo gewoon, maar voor de stads mens niet: die wandeling door de avond rondom het dorp. Zo horen wij immers nooit alle vogels zingen in de avond? Zo geurt voor ons de wereld immers nooit? De wind is gaan liggen en de wereld is stil geworden, nu zij slapen gaat. Zelfs de hemel is stil in honderd tinten, nu de zon gedaald is achter de hoge duinen in de ver te. Er zitten mensen voor de huizen. En het wandelpad is zacht aan de voeten. Ge blijft even staan om die klinkklare zang der vo gels goed te horen. Een nieuw geluid in een oude wereld. Het oudste geluid van de we reld met het ruisen van de zee en de wind. Maar de mens uit de stad hoort het nooit. De mens uit de stad is verwonderd over de avond in het dorp. Zijn leven is ver van de vogels en van stille mensen voor hun huis. I-lij loopt met ingehouden adem door eën stilte, die de zijne niet is en luistert naar geluiden, die zo oud zijn als de wei-eld, maar die de stad nooit bereiken. Zo wordt het vreemd in uw hart. Zo stil als ge uw eigen hart nooit gekend hebt. Het is geheimzinnig en angstig. Een kind is bang in de duisternis en een mens uit de stad is angstig in de stilte. Hij voelt een goede, zoete angst: voor een klein bos in de avond, voor de geuren van de aarde, voor de vreugde der vogels voor zij slapen gaan. De hemel is anders. En de zon is an ders, zoals zij wegzinkt achter het duin. Anders dan zoals zij zinkt achter de hoge daken van de stad. Het leven is anders. De zin van uw eigen leven, buiten het avond gerucht en het felle kunstlicht van de stad. Zo gaat de wereld iedere avond slapen, denkt ge, en zo zie ik het nooit. Zo zingen de vogels duizend eeuwen lang in de hees ters en de boomtoppen der wereld en hoe vaak heb ik met kloppend hart deze ver rukking beluisterd? Langs dit stille pad komt ge in het mid den van het dorp. Een grote donkere kerk tussen hoge bomen. Het kleine raadhuis. Twee mannen praten voor een deur. En verder stilte. Zó vroeg gaan de mensen rusten: wan neer in de stad het avondleven begint. Het is zo gewoon en zo oud. Het is altijd zo geweest. Er is geen reden daarover te schrijven. Hoeveel dichters hebben de stilte bezon gen? Hoeveel bladzijden zijn geschreven over een dorp in de avond en hoge bomen om een duistere kerk? Gé voelt dat uw hart stiller is dan ooit, wanneer ge langs de stille brede steenweg naar huis gaat om te slapen. Vroeger dan ooit in een heel jaar in de stad. ELTAS. In September komen acht Britse parlementsleden op bezoek Het bezoek, dat Britse parlementsleden op uitnodiging van de Eerste en Tweede Kamer aan ons land zullen brengen, zal van 19 tot 23 September duren. Een groep van acht leden zal' daarbij het Britse par lement vertegenwoordigen. Er is een commissie van ontvangst sa mengesteld, waarin zitting hebben mej. mr. N. S. C. Tendeloo en de heren P. J. S. Serrarens en A. H. Korthals, leden der Tweede Kamer, de heren ir. E. H. A. Kraaijvanger en mr. G. E. van Walsem, leden der Eerste Kamer, de heer B. E. F. Gage, ambassaderaad van de Britse am bassade, de heer mr. A. F. Calkoen, am bassade-secretaris aan de Nederlandse ambassade te Londen en de heer mr. A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer. „Happy landing". Een particulier vliegtuig moest wegens slecht weer bij Savanna (Illinois) landen op een terrein, dat er als een gewoon grasland uitzag. De be stuurder-eigenaar klom ongedeerd uit zijn toestel en werd ontvangen door een groep Amerikaanse legerfunctionaris- sen, die hem zeiden, dat hij was geland op een terrein, waar vlak onder de grond tonnen munitie lagen opgesla gen. Het gewicht van het vliegtuig had deze munitie tot ontploffing kunnen brengen. Tekort. Volgens de „Daily Mail" heeft de Engelse oorlogsvloot met een tekort aan manschappen te kampen. Geen en kel Brits schip, dat aan de oefeningen deelnam, uitgezonderd de onderzeebo ten, haalde twee derden van de bezet ting in vredestijd. „Wat nog ernstiger is: op vele schepen heeft niet een dienstplichtige getekend voor geregel de dienst bij de vloot, sinds de gelegen heid daartoe geopend werd". Hartig'. Te Rhens (bij Mainz) zijn 100 fa brieksarbeiders ernstig ziek geworden, doordat in de cantine salpeter in plaats van zout bij de bereiding van het mid dagmaal werd gebruikt. Weer voi gas. Franse vakverenigingsfunc tionarissen hebben meegedeeld, dat de „langzaam-aan-staking" van gas- en electriciteitsarbeiders in Noord-Franlc- rijk voorbij is en allen naar hun werk zijn teruggekeerd. Pact. Noorwegen heeft als vijfde land de ratificatiedocumenten van het Noord- Atlantisch pact bij de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Acheson gedeponeerd. Sportsman. Een' gedetineerde in een Deens gevangenkamp stal wat suiker om zijn straf verlengd te krijgen. Er was namelyk een voetbalwedstrijd ge arrangeerd tussen een elftal der ge vangenen en „A.B.", de club die in de Deense kampioenscompetitie de tweede plaats bezet. De straf termijn van een der spelers van het elftal der gevan genen liep drie dagen voor de wedstrijd af, zodat hij niet mee kon spelen. Dat speet hem zo dat hij vroeg of zijn straf tijd verlengd kon worden, doch dit ver zoek werd geweigerd. Toen kwam hij op het lumineuze idee om wat suiker te stelen. Dit leverde hem drie dagen extra i straf op en dus kon hij meespelen (UP) Rationalisatie. Een kippenhouder in Des Moines (Iowa, V.S.) heeft vierhonderd kuikens gefokt die geen vleugels heb ben. Het is Peter H. Baumann, die van mening is dat vleugels voor kippen een dwaasheid zijn. „Zij verliezen hun energie maar of zij raken zoek als zij proberen te vliegen" zo zegt hij. Waar andere kuikens gewrichten en been hebben zitten, heeft de variëteit van Baumann een dikke laag smakelijk vlees. Hij heeft er twaalf jaar aan be steed om het vleugelloos gevogelte ontwikkelen. (UP)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2