Li itteraire *eii NEDERLAND W 'JU» Relletjes in Amsterdam Nationaal geschenk aangeboden aan Koninklijk Echtpaar Uit de schatten van het Frans Halsmuseum 3 EE 3 pEN VAN DE GROTE Franse litteraire I weekbladen verscheen onlangs met een artikel, waarvan de strekking zo van harte mijn instemming had, dat ik er goed aan meen te doen, er in het belang van schrijvers, litteratuur en lezers een be schouwing aan te wijden, De auteur ervan, Raymond Las Vergnas, richtte zich daarin tegen de zogenaamde „roman noir", de „zwartgallige roman". Er is, stelde hij vast, zowel bij de lezers als bij de critici duide lijk een geprikkeldheid waar te nemen over wat ik zou willen noemen een „dé faitisme" in de kunst: een bedenkelijke voorkeur voor het naargeestige, vertroe belde en duistere. In roman, film en to neelkunst komt een beklemmende ge moedsgesteldheid tot uitdrukking, die de „wereld" uitbeeldt, alsof ze niet enkel een tranendal, maar één modderpoel was, waarin men met een zekere verbetenheid roert, om er alle onverkwikkelijkheden van aan de oppervlakte te brengen. Helaas is ook onze litteratuur, voor zover ze ge schreven werd door de jongere generatie, daaraan niet ontkomen. Dit gebrek aan geloof in de zich steeds vernieuwende krachten van het leven, dit bitter voorbij zien aan alles wat zelfs een tijd van be proeving niet heeft kunnen aantasten, schijnt besmettelijk te zijn. Het is een ziekte, die proza en poëzie in de wortel aanvreet. Het is een sluipend gif, waaraan men de verderfelijke uitwerking niet ont neemt, door er een „stelsel" van te maken (zoals het „existentialisme"). En wat nog het bedreigendste is van al: het is een ver raad aan het wezen der kunst. Door alle eeuwen heen is de'kunst voor de mensheid een vertroostster geweest. Met de kracht van haar ontroering maakte zij meegevoel wakker voor de strijd van de Broeder-Mens die, voor zover wij we ten, van alle schepselen het meest ontvan kelijk is voor leed, maar ook de hoogste verantwoordelijkheid draagt voor het voe ren van een levensstaat die de mens waar dig is. Van het wekken van zulk een men selijk meegevoel is in de schrifturen van vele jongeren nauwelijks meer sprake. Met een bitter, wrang sarcasme worden, alsof we aan het einde der dagen leefden, alle denkbare en ondenkbare duivels uit de hel losgelaten om het leven in een meedogen loze misschien zéér intelligente, maar niet minder ontwrichtende ontleding van de menselijke zieleroerselen tot één jammerlijke grimas te maken. Bijna is het zo geworden, dat een schrij ver of dichter niet meer voor „vol" wordt aangezien, als hij niet op de een of andere manier aan zijn verachting, voor wat de cultuur steeds als waardevol heeft schouwd, lucht heeft gegeven. Met een zeker leedvermaak wordt de „zinloosheid van het leven"" gepropageerd en de plat vloersheid als noodzakelijke „kunstuiting" aanvaard. Ik denk aan „De Avonden" van Simon van 't Reeve, een boek, dat ik op zettelijk niet in deze rubriek besprak, omdat het mij onbegrijpelijk is, wat ter wereld een schrijver er toe heeft kunnen bewegen, al het goede en schone dat ons gebleven is, met een zo cynische gretig heid te ontluisteren. Ik weet, dat het mode is, dergelijke schrij (producten te prijzen. Ik zal daardan niet meedoen. Zelfs een schrijfster als-Jo Boer, die met haar „Ver troosting van het Troosteloze" toch waar achtig wel bewees, dat zij als begaafd auteur de voornaamheid kende, vervulde haar laatste twee romans van een derge lijke wrede, bijna sadistische haat, dat al haar technische knapheid en dat geldt voor de meeste dezer zwartschrijvers er bij in het niet verzonk. Anna Blaman heeft enkele van haar romanfiguren ver wrongen tot een beeld van zodanige ont wrichting, dat het de lezer wel moet voor komen of een afgrijselijk lot heel dit men sengeslacht naar de afgrond van ontred dering jaagt. Een der jongeren, Ferdinand Langen, van wie ik de meeste verwachting koester, wendde zich in zijn laatste roman „Jacques en Jacqueline" ook al af van de wereld, waarin voor zijn „Hélène" nog een waardige plaats was. En zij zijn de enigen niet. Ik noem hen als voorbeelden, waar aan vele, al te vele auteurs zouden kunnen worden toegevoegd. Ik ken de argumenten, waarmee het goed recht van deze „zwartgallige roman" wordt bepleit, al te goed. „Zó", zegt men, „zijn de mensen, zo spreken en handelen ze. Wie kan van ons, schrijvers, verwach ten, dat we de wereld in rose kleuren zien, als ze één wonde plek is?" Daar ligt de fout. De wereld is niet één wonde plek! Ze is misschien niet beter, maar ze is ook niet slechter dan ze was. Maar wanneer het de kunst aan de ziele-adel ontbreekt, om zich b,oven de ontgoocheling en ont nuchtering van een inderdaad beproefd tijdsbestek of een persoonlijke bittere le venservaring te- verheffen, doet ze beter te zwijgen. Want ze verlaagt zichzelf. Erger: ze pleegt verraad aan haar hoogste roe ping en stelt hén in het gelijk, die het be twijfelen of er bij een voortschrijdende verzakelijking van onze menselijke ver houdingen nog wel van waarachtige kunst sprake kan zijn. Wie zal ontkennen, dat deze tijd zijn tragische zijde heeft? Wanneer de ïittera- De rondleidingen in het Frans Hals Museum Wegens de seizoendrukte worden de ge bruikelijke rondleidingen in het Frans Halsmuseum tot nader aankondiging stop gezet. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 19 Juli 1949 des avonds van o9 uur door Robert Nochren, Davidson, N. Carolina. Het programma luidt: 1. Praeludium en Fuga in E, D. Buxtehude 2. Drie Koraalvoorspelen, D. Buxtehude a. „Ach Heer, mich armen sunder;' b. „In dulci jubilo" c. „Von Gott will ich nicht lassen" S. Fuga in C, D. Buxtehude 4. Trio Sonate No. 5 in C, J. S. Bach Allegro - Largo - Allegro 5. Fantasia en Fuga in g, J. S. Bach 6. Variations sur Lucis Creator, J. Alain 7. Toccata op'het Koraal „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend", S. Karg Elert Agenda voor Haarlem ZATERDAG 9 JULI Gem. Concertgebouw: „O. K. draaien", 8 u. City: „Het geval Gouzenko", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Beauty en de ban diet". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Souka, het kind der tropen", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Margie", alle leeft.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Black street". 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Op leven en dood". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ZONDAG 10 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 11 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen., Bedreigde kunst tuur daaraan uitdrukking geeft, zal nie mand beweren, dat ze zich vernedert: de uitbeelding van machtige conflicten der menselijke ziel heeft in alle oorden en tij den behoord tot de hoogste uitingsvormen der kunst. Maar ze ontleende dan haar grootsheid aan haar louterende werking. Anatole France schreef eens: „De kunste naar moet het leven liefhebben. Hij moet het geloof in ons wakker roepen, dat het mooi is". Men zou er aan kunnen toevoe gen: kunst geeft levensmoed, schenkt ver zoening met het onvolkomene, troost ons in onze ontgoochelingen. Kunst sterkt en veredelt. Maar ze gooit niet met modder. Eén is Nms ontvallen, die de jongeren had kunnen voorgaan in waardig schrij ven en leven: Marsman. „Wie schrijft", dichtte hij in 1939, „schrijv' in den geest van déze zee of schrijve niet". En dit ge dicht met deze fiere, trots-mannelijke. zuivere aanhef, besluit met de volgende regels: zoolang de europeesche wereld leeft en, bloedend, droomt den roekeloozen droom waarin het kruishout als een wijnstok rankt, ruiselit hier de bron, zweeft boven déze zee het lichten van den creatieven geest". Het lichten van de creatieve, de schep pende geest: laten wij het daarbij houden. Of wil men het zeggen met de woorden van Goethe dan aldus: „slechts hij ver dient de vrijheid en het leven, die dagelijks ze opnieuw veroveren moet". Wie daartoe innerlijk bereid is, zal de roman- en dicht kunst reinigen van deze ongelukzalige zwartgalligheid, waaraan ze anders ten gronde dreigt te gaan. C. J. E. DINAUX. Een fles spoelde aan De leden van de „Plumslreadroad Youth- club" in Norwich (Engeland) hebben een beproefd middel te baat genomen om op romantische wijze aan een corresponden tie-adres te komen. Zij wierpen namelijk op 18 April van dit jaar, toen zij een be zoek brachten aan de badplaats Shoreham in Kent, een fles in de Atlantische Oceaan, waarin de vinder verzocht werd met de club in contact te treden. Op de deining van de golfstroom heeft de fles gisteren het Zandvoortse strand be reikt, waar hij voor'de voeten van mejuf frouw Fransen uit Amsterdam is aange spoeld. Deze zal de flacon als herinnering I tegen allerlei pijnen,] stelt nimmer teleur Oponthoud bij grensstation Roosendaal wordt bekort Het secretariaat-generaal van de Neder- lands-Belgisch-Luxemburgse douane-over eenkomst deelt mede: „De bevoegde Nederlandse en Belgische diensten hebben een onderzoek ingesteld om na te gaan of voor de internationale treinen, die tussen Nederland en België via Roosendaal lijden, het oponthoud bij de douanebehandcling kan worden verkort. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de mogelijkheid bestaat om de grenscontrole der verschillende instanties zodanig te orga niseren. dat met een oponthoud van dertig minuien kan worden volstaan. Daartoe zullen de Nederlandse diensten hun conti ólc uitoefenen gedeeltelijk in de rijdende trein op het traject Rotterdam Roosendaal er. vice-versa, en gedeeltelijk gedurende de tijd dat de trein stilstaat te Roosendaal. Deze maatregel kan evenwel niet worden ingevoerd voordat de nieuwe dienstrege lingen o'er spoorwegen in October van kracht zijn. Het is gebleken dat het voorlopig niet mogelijk is de controle door alle diensten, zowel de Nederlandse als de Belgische, volledig in de rijdende trein te doen ge schieden en het oponthoud te Roosendaal nog verder te bekorten. "VERGEET HEN NIETPOSTZEGELS - \W VPELT-PA149303] Van 1 Augustus tot en met 30 September zullen bijzondere postzegels worden uitge geven met een toeslag boven de frankeer- ui--c i waarde die ten goede zal komen aan het aan h'*r «rantMVwWllf mee naar huis ;,-ederlandss Bode Kruis. Stichting Neder- nemen en de jeugdvereniging van de be houden aankomst verwittigen. Maandag wordt een begin gemaakt met de verkoop van nieuwe postzegels met de beeltenis van Koningin Juliana. Dè serie draagt de beeltenis van Hare Majesteit en face, op donker fond waarin uitgespaard monogrammen JR met een kroon erboven. Bij de zegels van 1 tot en met 10 is het fond opgebouwd uit een fijn netwerk van elkaar kruisende lijnen. iand helpt Indië, en de Niwin. Het comité waarin de drie genoemde organisaties zijn vertegenwoordigd, zal bij de propaganda voor de verkoop deze zegels aanduiden als „Vergeet hen niet" post zegels. De zegels dragen een afbeelding van een bruine en een blanke hand, die zich uit strekken naar een zonnebloem, als een symbool van hulpverlening, zowel voor Indonesië als voor Nederland. De zegels zijn ontworpen door Christiaan de Moor en uitgevoerd in koperdiepdruk door Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem. De geldigheidsduur der frankering loopt tot en met 31 December 1950. DE GEHUWDE AMBTENARES IN RIJKSDIENST. Namens de minister van Binnenlandse Zaken heeft dr. M. J. Prinsen, secretaris generaal van dit departement, de commis sie geïnstalleerd welke op verzoek van de Tweede Kamer werd ingesteld teneinde van advies te dienen met betrekking tot de vraag, welke gedragslijn het meest aanbe velenswaardig wordt geacht ten aanzien van de huwende en gehuwde ambtenares sen in rijksdienst. In de commissie hebben vertegenwoor digers van enkele departementen en ver tegenwoordigers van Nederlandse vrou wenorganisaties zitting. Voorzitter is mr. P. A. G. Ubink, voorzitter van de raad van rijkspersoneel. „HET GEVAL GOUZENKO" In Haarlem alles rustig De eerste vertoningen te Amsterdam van de film „Het geval Gouzenko" hebben ernstige onregelmatigheden uitgelokt. En kele duizenden demonstranten en nieuws gierigen verzamelden zich omstreeks zeven uur gisteravond in de omgeving van het Rialto-theater aan de Ceintuurbaan, die veel overeenkomst vertoonde met de Kal- verstraat op een nationale feestdag. Een grote politiemacht, onder persoonlijke lei ding van hoofdcommissaris Kaasjager, was op de been om de orde te handhaven. Om half negen waren reeds enige tien tallen jongemannen en vrouwen onder be dreiging met gummistokken uit de zaal verwijderd. Hier en daar ontstonden he vige vechtpartijen. Een rechercheur werd door een van de demonstranten met een militaire riem aan het hoofd gewond. Een man wierp een flacon met een bijtend zuur tegen het projectiedoek, waarop grote bruine vlekken ontstonden. Vijf personen werden in arrest genomen. Ook buiten het theater bleef het rumoe rig. Een uit een zijstraat komende stoet, waarin een spandoek met het opschrift ..geen nazi-propaganda" werd meegevoerd, werd door een jeep van de politie uiteen gejaagd. Een kwartier later kwam de stoet echter terug. Dit keer achtervolgde de bereden politie de betogers tot in het Sarphatipark. De tweede voorstelling verliep tamelijk rustig. Slechts enkele personen verlieten 1 uit eigen beweging de zaal om zodoende tegen de vertoning te protesteren. Een grote verzameling voor het me*endeel gevulde flesjes, benevens enkele doosjes met niespoeder veerden in beslag genomen. In Haarlem geen incidenten. Te Haarlem hebben zich gisteravond geen incidenten voorgedaan. Zowel in als om het City-theater werd door een groot aantal agenten van politie de wacht ge houden. Op de Grote Markt heerste een ongewone drukte. Leden van de vereni ging Nederland-U. S. S. R. reikten aan voorbijgangers en toeschouwers pamfletten uit, waarin een opwekking voorkomt aan de bevolking om de voorstellingen van de film te boycotten, omdat deze beledigend zou zijn voor een bevriende mogendheid. Eeuwfeest Museum Boymans Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het museum Boymans te Rotterdam is in een veertiental zalen en kabinetten een tentoonstelling ingericht van meesterwer- hen uit de verzameling D. G. van Beunin- gen. Burgemeester Oud huldigde in zijn ope ningsrede de burgerzin van de Rotterdam mers. die al zo vele malen ook ten opzichte van het museum tot uiting was gekomen. In de persoon van de heer Van Beuningen, eerden B. en W. de burgerij door hem wegens zeer bijzondere verdiensten, zich gedurende een lange reeks van jaren voor de gemeente Rotterdam verworven, de Van Oldenbarneveltpenning uit te reiken. Passagiers voor de „Oranje" per vliegtuig naar Nice Voor het eerst in de geschiedenis van de passagiersverbinding met Indonesië Vrijdagmiddag van Schiphol een vliegtuig van Aero Holland opgestegen met passa giers voor de „Oranje". De twintig reizi gers zijn nog dezelfde middag in Nice aan gekomen en zijn vanmorgen in Villefranche aan boord gegaan van de „Oranje", om met dit schip hun reis naar Batavia te vervolgen. Dit is ae eerste maal dat na de oorlog een groot passagiersschip de Franse Rivièra aandoet. Voor het Staatsexamen voor Muziek slaagde voor het diploma piano-lager-onder- wijs mejuffrouw Louise Burmeister Haarlem. De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals Museum te Haarlem, is benoemd tot inspecteur van de kunstbescherming in Noordholland, met uitzondering van de stad Amsterdam. Parkaanleg bij Huis ten Bosch en fraaie antieke serviezen Niet zelden blijkt dat de diepere waar den van het kunstwerk de museumbezoeker ontgaan. Dit is alleszins begrijpelijk, ómdat de Beeldende Kunst nu eenmaal een stief moederlijke behandeling geniet in ons onderwijs-systeem, terwijl anderzijds de gejaagde mens van heden kwalijk gelegen heid vindt zich te verdiepen in de dingen van de geest. En toch: menige verzuchting, na een museum-rondleiding of een kunst lezing in vertrouwen geslaakt, bewijst ge lukkig, dat de behoefte naar een beter be grip van deze materie veelvuldig aanwezig is. De levendige deelneming aan onze rond leidingen en cursussen is hiervan trouwens het tastbaar bewijs. Deze overpeinzing houdt verband met onze beschouwing van het gereproduceerde stilleven, omdat de praktijk leert, dat men over het algemeen in een kunstwerk het tafereeltje zoekt, of om het nog juister uit te drukken: het „plaatje". Daarom is vooral het genrestuk, dat ons op zo sublieme (Ver meer!) of onderhoudende (Dirck Hals) wijze vertelt van de zeden en gewoonten onzer voorouders, zo algemeen geliefd. Door. de meer of minder novellistische in slag daarvan spreekt het voorgestelde ge makkelijk aan, evenals dit in de toonkunst het geval is met de zogenaamde pro- gramma-muziek. En toch wordt een Ver meer niet op juiste waarde genoten wan- Stilleven van Pieter Claesz (geboren in Burgsteinfurt omstreeks 1597. overleden te Haarlem in 1660). In 1S91 is dit paneel (40 bij 55.5 cm. en gedateerd 1645) door de Vereniging tol uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden aan het Frans Halsmuseum geschonken. onderwerp immers is tenslotte van secun- ben een mensenleeftijd lang een bepaald U.UX.C „aaiuc ciiui^cii vvaii_ daire betekenis, al kan men de talrijke aantal voorwerpen in wisselende groe neer men do or "de AardTge^^voors^eUing onderwerpen, die de kunstenaar ter keuze pering te schilderen. Het was dezelfde wordt aangetrokken "Want Vermeer heeft staan> als zodanig een bepaalde rangorde schoonheidsdrang, die een Vermeer er toe in zijn subtiele scheppingen nimmer de niet ontzeggen. Een mensen-gelaat is uiter- bewoog zijn simpele en toch sublieme inte- bedo'eling gehad aardig" te zijn Door zijn aard van h°£'er orde dan een roemer, maar rieurs te schilderen, met betrekkelijk ge- nimmer aflatende eerbied voor de schoon- de schildering van het glas, waarmee bur- ring „changement" en décor".inde heid, die zich meedeelt aan de eenvoudig- Semeeser Druyvesteyn op Hals' schutters- geest van de stilleven-schilder! ste dingen des levens, wanneer wij maar maaltijd van 1627 de toast uitbrengt ver- bezield Zijn met de onontbeerlijke liefde voert °ns evenzeer als de geniale vertol- Wanneer wij na de gegeven beschou- voor al het geschapene, vermocht Vermeer ™S van des burgemeesters gelaat! wing de eenvoudige voorwerpen op Pieter een brieflezend meisje, een eenvoudige In deze zin moet ook het stilleven ge- Claesz. s stilleven trachten te zien in hun gevel of een melkschenkende keukenmeid noten worden. Een stilleven is niet slechts onderlinge harmonie en in hun onverbre- uit te heffen boven de banaliteit van het de meer of minder vakbekwame uitbeel- gelijke verbondenheid met het wezen van alle-daagse in de regionen, die het domein ding van enige „dode" voorwerpen (zoals de kunstenaar en de hem omringende zijn der grote kunstenaars. de minder gelukkige Franse betiteling wereId» dan zullen wij aan deze schijnbaar En nu gebeurt het vaak, dat zij die Ver- „Nature morte" zou doen vermoeden), maar oze voorwerpen de schoonheid ont- meer waarderen geen oog hebben voor een de tastbaarmaking van een schoonheids- dekken, welke door het verheerlijkend pen- stilleven, omdat dit bijvoorbeeld „alleen beleving aan bepaalde objecten, die de ^.e.® een blijvend leven werd verzekerd, maar" een glas en een zoutvat, brood en kunstenaar bijzonder lief zijn. Dit moge :dus °ns de diepere waarde van het een of meer vruchten te zien geeft. Daar- tevens het antwoord geven aan diegenen, s en tot een openbaring worden, mee geven dezulken echter een brevet van die zich afvragen wat kunstenaars als ernstig tekort aan artistiek inzicht. Het Pieter Claesz. en Heaa bewogen mag heb- H. P. BAARD Daags naciat Koningin Juliana en Prins Bernhard hun koperen huwelijksfeest in intieme kring hadden gevierd, namen zij het huldeblijk van het Nederlandse volk in ontvangst. Dat geschiedde Vrijdagmiddag op het oude koninklijke buitenverblijf in Den Haag. het Huis ten Bosch, met de bouw waarvan in de zeventiende eeuw, twee jaren vóór de dood van stadhouder Fre- derik Hendrik, een begin gemaakt werd. Het geschenk bestaat voor een gedeelte uit een nieuwe parkaanleg van het Huis ten Bosch, zodat daarmee en met een modernisering van het interieur, waartoe men in de toekomst zal overgaan, Den Haag over een het Koninklijk Gezin waardig verblijf zal blijven beschikken. Geruime tijd voor het begin van de plechtigheid arriveerden de genodigden in het Huis ten Bosch. Tot hen behoorden de leden van het ere-comité en van het uit voerend comité, waarvan mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, voorzitter is. Ook waren de voorzitters en secretarissen van de provin ciale comités aanwezig. Om half drie arriveerden Koningin Ju- lina er. Prins Bernhard op het Huis ten Bosch. Zij namen in de Oranjezaal de ge lukwensen van de genodigden in ontvangst. Prins Bernhard was gekleed in het gene- raals-uniform der Koninklijke Landmacht. Mr. L. A. Kesper, voorzitter van het Comité Nationaal Huldeblijk, sprak het Koninklijk Echtpaar toe. „Gij zult gisteren dankbaar zijn ge weest" zo zeide hij, „dat gij terug hebt kunnen zien op een tijd van innige verbon denheid met elkaar en met uw kinderen. Dat dit grote geluk uw deel mocht zijn hebben wij dikwijls zelf ervaren. Uw hui selijk leven, dat van U alleen is en van U alleen moet blijven, onttrekt zich aan onze waarneming. Maar hoe vaak hebben wij wanneer gij ;n ons midden waart, aan een warm woord, aan een begrijpende blik, aan een vertrouwelijk gebaar gevoeld, hoe gij niet elk voor zich maar tezamen door het leven gaat. Hoe vaak ook zijn wij bij zulke De Koningin en Prins Bernhard bezichtigen het huldeblijk. boeien is de naam van het koninklijk jacht aangebracht. Bij de aanbieding van het geschenk werd een cassette overhandigd, waarin zich een exemplaar van elk onderdeel van het ser vies bevond. Japanse grafiek in het Stedelijk Museum De vereniging voor Japanse grafiek en kleinkunst organiseert van 8 Juli tot 22 Augustus in het Stedelijk Museum te Am sterdam een tentoonstelling van het le venswerk van de grote Japanse schilder Hokusai die in 17G0 in Tokio werd gebo ren en 10 Mei 1849 aldaar stierf. Het is voor ons merkwaardig dat een man als Hokusai die in Japan met vele klassieke tradities in de kunst brak. en zich naar het gewone leven keerde, juist overleed toen in Europa achtereenvolgens de school van Barbison, de schilder Courbet en de impressionisten, een soortgelijke re volutie inzetten. Zo kon het gebeuren, dat bij de kennismaking met zijn werk in de tweede helft van de negentiende eeuw. het „westen" veel sneller overtuigd werd van zijn grootheid, dan indertijd de Japanse critiek. hoe populair hij ook bij de middenstand geweest mag zijn tij dens zijn leven. Dat leven was een typisch voorbeeld van wat men in Frankrijk „Bo hémien" zou noemen. Door en door een voudig, onzakelijk en van een ijver die aan bezetenheid grenst, Op zijn sterfbed moet Hokusai gezegd hebben: „Als ik nog tien, neen nog vijf jaar had mogen leven, was ik misschien een groot schilder ge worden". Verder doet hij ons in zijn te kenwoede ook aan Menzel denken. Als wij horen dat Hokusai zich voor de Neder landse kunst heeft geïnteresseerd komt on willekeurig de gedachte bij ons op dat hij afbeeldingen van het werk van Breughel moet hebben gekend. Zoals zijn boertjes met hun grote hoeden door het landschap sjokken of een vrouwtje met een takken bos een bergpad opklautert, dat kon. af gezien van de Japanse vorm ook zo op Breughel's ..Jaargetijden" staan. Op zijn gelegenheden getuige geweest van Uw har- beurt heeft dan Hokusai^de impressionis- telijke zorgen voor Uw kinderen en van hun aanhankelijkheid aan vader en moeder. Het Nederlandse volk heeft méér gewild, dan dat van zijn dankbaarheid en zijn wen sen alleen rnet woorden zou worden ge tuigd. Het heeft de behoefte gevoeld, U van zijn gevoelens ook door daden te doen blijken". Er werd nu een scherm weggenomen voor een grote tafel. Mr. Kesper geleidde de Koningin en de Prins naar deze tafel. In het midden stond onder glas een kleine maquette van het door professor Bijhouwer uit Wageningen in overleg met Prinses Wïlhelmina gemaakte ontwerp voor de nieuwe parkaanleg van Huis ten Bosch. Aan weerszijden daarvan waren de prach tige serviezen tentoongesteld; een aanvul ling van hei reeds in het bezit van het Koninklijke Echtpaar zijnd Meissen-servies en een antiek Hollands servies uit de porce- leinfabriek te Oud-Loosdrecht. De Koningin en de Prins hebben in har telijke bewoordingen dank gebracht aan liet Nederlandse volk voor deze hulde blijken. Zij bewonderden geruime tijd het ontwerp van de parkaanleg en de fraaie serviezen. Geschenken van Marine en Landmacht. Enige tijd later werden op Huis ten Bosch delegaties van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en het wapen der Koninklijke Maréchaussee ontvangen. De delegatie van de Koninklijke Land macht was samengesteld uit vertegenwoor digers der garderegimenten grenadiers, ja gers, het Prinses Irene-regiment en de oude Koninklijke brigade Prinses Irene. De nestor der grenadiers, kolonel jhr. Van Suchtelert, hield een korte toespraak, waarin hij tot uitdrukking bracht, dat het voor alle leden, oud-leden en het perso- ten weer beinvloed. Degas. Manet en Whistler hebben, ieder op hun wijze, be halve van Velasques ook zeer veel van Hokusai geleerd en van Gogh heeft zelfs Japanse prenten serieus gecopieerd. Dieper op het geëxposeerde werk in gaan is in dit bestek onmogelijk, maar een ieder kan hier genieten van de vissertjes die met een sleepnet een beek afvissen. de boerenjongens die, hand aan hand, een dikke boom trachten te omspannen, de Fuji-landschappen. groot van visie en toch vol van klein dagelijks leven, baden de meisjes in interieur dn vrouwtjes die in een mooi kustlandschap schi'.ddieren vis sen. Zeer humoristisch is een kwajongen, die quasi ernstig meedoet. Deze prachtige en volledige tentoonstelling waar behalve de houtsneden, ook nog aquarellen, pren tenboeken, tekeningen en kakemono's" zijn, kon naast de welwillendheid van privé- verzamelaars vooral zo belangrijk worden door de medewerking van de directies van de Koninklijke musea te Brussel en van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden die belangrijke zaken voor deze expositie afstonden. L. H. H. SCHUTTE. De fiscale vordering op het mijnwerkersfonds Naar aanleiding van berichten inzake het door het „Fonds voor Sociale Instellingen" te Heerlen te betalen bedrag aan vennoot schapsbelasting en ondernemingsbelasting van omstreeks één en een kwart millioen gulden, deelt het ministerie van Financiën mede, dat hier van een ontdekking door de betreffende inspectie der belastingen geen sprake is geweest. Het fonds is al jaren lang volledig op de hoogte van het feit dat het belastingplichtig is voor een aantal van de door haar uitgeoefende bedrijven. Het fonds heeft zich dienovereenkomstig ge dragen. De sociale doelstellingen van het fonds worden in geen enkel opzicht betwist, maar Indonesië een eer en een genoegen was aan het Koninklijk Echtpaar een huldeblijk aan te bieden op zijn koperen huwelijksfeest. Het geschenk bestond uit het ontwerp voor een zonnewijzer, vervaardigd door de reserve kapitein ir. Warnaars. Op de zonne wijzer komen de wapens van de verschil lende regimenten voor. Generaal ir. M. Tans, leider van een delegatie van het wapen der Koninklijke Maréchaussée bood een schemerlamp van Delfts blauw aan, waarop het wapen der Koninklijke Maréchaussée voorkomt. Prins Bernhard beantwoordde elke toe spraak rnet een hartelijk dankwoord. De deputatie van de Koninklijke Marine bood een 340-delig drinkservies aan, be stemd om aan boord van hel koninklijk jacht „Piet Hein" te worden gebruikt. Bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard in 1937 werd het Prinspbik Paar door de Koninkli'ke Marine ^en d-hu- servies ten geschenke gegeven voor he' jacht ..Piet Hein". De Duitsers hielden ooi- van de belastingadministratie niet leiden tot een bevoordeling van het fonds boven bijvoorbeeld de middenstandszaken, waar mede de bedoelde bedrijven van het fonds in'concurrentie treden. Voorts kan nog worden medegedeeld dat tegen de leeds aan het fonds opgelegde aanslagen bezwaren zijn ingediend, waarop nog geen uitspraak is gedaan. De wettelijk verschuldigde bedragen staan derhalve nog niet vast Van een tot de minister van Fi nanciën gericht adres inzake deze aan gelegenheid is op het Ministerie niets be kend. Plannen voor Nederlands-Duitse Kamer van Koophandef De Nederlandse oud-minister van Econo mische Zaken nrofessor .1 M Gelissen en de dip.eteu» -on het eenn >m;sch bestuur •ar. Du?*: 'fine "-'"-wi L Er- bare hebhe> '.hans nHnw-n befcend e- op de „Piet Hein" grond* huis. Bij de be- SZP £SL* JpriC""n vrijdiog bleek het grootste deel van de Kamer van Koophandel. inventaris van het jacht vernield of ver dwenen te zijn. Van het servies werd niets teruggevonden. Het nieuwe glasservies is vervaardigd volgens het oude model. Op de bekers is een embleem aangebracht, voorstellende twee leddingsboeien met een anker. Op de K. L. M. VLIEGT VOORLOPIG MET NAAR CHINA. Wegens de huidige onzekere toestand in China zal de K. L. M. met ingang van 15 Juli het eindpunt van de eenmaal weke lijkse verbinding Batavia-Kanton tijdelijk naar Bangkok verleggen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5