Valutaprobleem blijft aan de orde "PtSfHB'N.. AKKERTJES „hematiet" Coupons halve prijzen Grote havenloods in Rotterdam door brand verwoest Guépin van der VSugt DOOF? BO^tekoe™- HEEMSTEDE Een vage herinnering Zaterdag 9 Juli 1949 Haarlems Dagblad 4 Effecten- en Geldmarkt De overeenstemming, eind vorige week verkregen ten aanzien van het betalings verkeer in Europa, waarbij Sir Stafford Cripps in zoverre een overwinning behaal de, dat voor de pondensaldi der Europese landen geen dollars zullen mogen worden opgevraagd, heeft slechts tijdelijk een op klaring van het internationale valutapro bleem gebracht. Want ondanks deze overeenkomst heeft Engeland weer een groot bedrag aan dollars verloren, zodat de goud- en dollar- reserves gedaald zijn tot 400 millioen pond (dit is ongeveer 100 millioen pond beneden de uiterste limiet) en het vraagstuk van devaluatie van het pond sterling is dus onverminderd aan de orde. Devaluatie in enig land betekent dat de export van dat land wordt vergemakke lijkt, doordien de koopkracht der andere landen automatisch stijgt, terwijl de import wordt bemoeilijkt, omdat voor eenzelfde hoeveelheid goederen meer moet worden betaald. Men verwacht dan voor het be trokken land een grotere export en een kleinere import, met het gevolg dat het deficit op de handelsbalans en dus ook op de betalingsbalans vermindert, hetgeen nodig is om te komen tot een vrije uitwis seling van valuta. In de Verenigde Staten dringt men daar om in bepaalde kringen op devaluatie van het Engelse pond en de andere West-Euro- pese valuta aan. Ongetwijfeld zullen er ook in de West-Europese landen groepen zijn (exporteurs), wie een devaluatie van de West-Europese valuta niet onwelgevallig is. Sir Stafford Cripps houdt echter tot nu toe het been stijf en heeft categorisch verklaard dat Engeland niet zal devalueren, maar de oplossing der bestaande moeilijkheden zal zoeken in een drastische beperking van de invoer uit de dollarlanden, welke de eerst volgende drie maanden zelfs geheel zal worden stopgezet. Sir Stafford Cripps neemt hier het stand punt in, dat in 1946 ook door de Neder landse regering werd ingenomen, namelijk dat het effect van een devaluatie, welke in het binnenland met grote en onbillijke kapitaals- en inkomensvermeerdering ge paard gaat, ook en beter kan worden ver kregen door een aanpassing in het binnen land bij de prijzen in het buitenland en de berooide positie van de betalingsbalans. Kan Sir Stafford Cripps zijn standpunt handhaven, dan betekent dat 'n verscher ping van de „austerity", de algemene ver sobering, waarvan echter moet worden af gewacht of de Engelse bevolking deze zal aanvaarden. Sir Stafford Cripps kan de volkomen juiste opmerking maken dat Engeland zich thans niet de luxe van poli tieke stakingen kan veroorloven, deze zijn thans met dat al een feit en men staat derhalve in Engeland voor grote moeilijk heden, zowel wat betreft de valuta-verhou ding tot het buitenland als met betrekking tot de sociale positie der bevolking. Inussen houden de internationale con ferenties aan en wordt er aan het grote probleem voortdurend gedokterd, waarbij onder andere tegelijkertijd over devaluatie van de dollar en van de West-Europese valuta wordt gesproken. De Franse Minis ter van Financiën heeft het nog niet zo slecht bekeken. Hij heeft voorgesteld de Amerikaanse goudprijs van 35 tot 55 dollar per ounce te verhogen, hetgeen dus een devaluatie van de dollar zou betekenen, waardoor de koopkracht van de West- Europese landen dus zou stijgen en men met een kleinere hoeveelheid eigen valuta eenzelfde hoeveelheid goederen uit Ame rika zou kunnen importeren. Hij berekent de dollarbesparing op 300 millioen, waar dan echter tegenover slaat dat de export van West-Europa naar Amerika zou wor den bemoeilijkt., een nadeel, dat minister Petsehe wil neutraliseren door opheffing van de Amerikaanse invoerrechten, welke in sommige gevallen 30 a 40 procent be dragen. Het is duidelijk dat Amerika hier bij de grote offers zou brengen, zowel bij de import als bij de export. De Ameri kaanse minister Snyder heeft dan ook reeds verklaard, dat van devaluatie van de dollar geen sprake kan zijn. Maar ook devaluatie van de West-Euro pese valuta vindt in de Verenigde Staten geen algemene instemming. Want zij be tekent een vergemakkelijking van de Euro pese export naar de V.S., waar men thans reeds met een oververzadiging van de markt en met het werkloosheidsprobleem worstelt en bij toenemende import van goedkope goederen verergering van deze verschijnselen vreest. En zo blijft men dus in het valuta-labyrinth omdolen, hetgeen reeds lang tot een débacle zou hebben ge leid als niet de Marshall-hulp voox'lopig de grootste moeilijkheden had voorkomen. Terwijl we dit schrijven lijkt de crisis haar accuut stadium weer even te boven te zijn, zodat ook de Amerikaanse beurs na een paar echte devaluatiemarkten op haar schreden is teruggekeerd. Maar men is al gemeen overtuigd dat het valutaprobleem straks in verscherpte vorm weer aan de dag zal treden. Tenslotte beslist niet Sir Stafford Cripps, maar Amerika, dat reeds met vermindering van de Marshall-hulp heeft gedreigd. De grote moeilijkheid is thans deze, dat West-Europa door Amerika op de been moet worden gehouden op een ogenblik, dat Amerika zelf een periode van depressie doormaakt, die het voor economische en politieke moeilijkheden plaatst. Wenst Amerika dat Europa door versobering zijn levensstandaard bij zijn verminderde in ternationale koopkracht aanpast, dan zal het met een verminderde export naar ons werelddeel genoegen moeten nemen. En wil het dat niet, dan zal het Europa met Marshall-hulp en daarna met credieten cn kapitaalsinvesteringen in staat moeten stellen, allengs weer een evenwicht op de betalingsbalans te bereiken. Dat men het ook in de V.S. over de op lossing van het probleem onderling niet eens kan worden, is wel te begrijpen. B zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar"niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle- pijnen snel en zeker. Weiger namaak, f. helpen direct.' Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Verkoop Maandagmiddag 1 uur Alle artikelen tegen verlaagde prijzen (Adv.) Tentoonstelling van lathyrussen De vereniging voor volkstuinders „Ons Buiten", die ieder jaar op de tuinen aan de Zomerweg in Haarlem-Oost lathyrus tentoonstellingen houdt, verwacht thans meer Haarlemmers in de gelegenheid te kunnen stellen de jaarlijkse expositie te bezoeken. Vanmiddag en Zondag wordt in een der zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt een lathyrustentoon stelling gehouden welke plaats gefnakkelijk te bereiken is. De keuring is inmiddels ge schied. De ambassadeur der Sovjet-Unte, de heer V. A. Valkov, doyen van het corps diplo matique, is met verlof naar Moskou ver trokken en zal in September terugkeren. Als doyen van het corps zal gedurende die .tijd optreden de ambassadeur van Frankrijk, de heer Jean Rivière. Voor de internationale T.T.-motorw0strijde.fi die heden op het circuit van Drente gehouden worden is door de verschillende deelnemers gisteren ijverig getraind. De Italiaan Antonio Dalle, een van de favorieten in de klasse der 500 cc, raast op zijn Gilera over de haan. Rijnaak met kali kon bijtijds worden weggesleept Een hevige brand, die door de grote rookontwikkeling van ver buiten de stad te zien was, heeft Vrijdagmiddag in de haven van Rotterdam gewoed. Een groto dubbele loods aan de Spoor weghaven, ongeveer 150 meter lang en 12 meter breed is geheel in de as gelegd. De loods was voor driekwart gevuld met allerhande goederen. Ook een Rijnschip, dat langszij van de loods in de Spoorweghaven lag, liep een ogenblik gevaar een prooi der vlam men te worden. Van de loods is slechts een ruïne over. Van de goederen heeft men zo goed als niets kunnen redden. Schilders waren reeds enige tijd bezig aan de havenzijde van de loods met het afbranden van de verflaag. Werklieden op het terrein zagen omstreeks kwart over drie een grote steekvlam uit de loods ko men. Enkele ogenblikken later stond de loods in lichter laaie. Men slaagde er in enige opgeslagen partijen kali, salpeter, chloor, katoen, verfstoffen, papier, vee voeder en enige landbouwwerktuigen, naar buiten te brengen, doch de overige goederen waren door de verstikkende rook onbereikbaar. De rijnaak „Alarich", groot 1358 ton, die langszij van de loods in de Spoorweg haven lag met 230 ton kali, liep weldra ernstig gevaar. De luiken hadden reeds vlam gevat. De bemanning van het ber gingsvaartuig „Montgomery" voer langszij en bluste het vuur. Daarop werd de „Alarich" ijlings naar de andere zijde van de spoorweghaven verhaald. Inmiddels was behalve de brandweer en de politie ook het marinedepöt gealar meerd, dat een belendende loods in gebruik heeft. Tal van marinemannen werden naar deze loods gedirigeerd en wisten deze van het vuur te vrijwaren. Met negen motorspuiten, waarvan vijf van de onlangs weer in het leven geroepen vrijwillige brandweer, werden grote hoe veelheden water in de vlammenzee gespo ten. Ook een drijvende spuit en drie sleep boten met blusinstallaties namen aan het blussingswerk deel. Tegen vijf uur was men de brand vrijwel meester. De uitgebrande loods was door de ge meente aan een viertal firma's verhuurd, die er allen een deel van in gebruik had den. De schade, die zij geleden hebben en die in hoofdzaak door verzekering gedekt wordt, is nog niet te overzien. HET ONGELUK OP DE HOEK GROTE HOUTSTRAAT—ANEGANG. Naar wij vernemen is het met de toe stand van de dertienjarige W. V., die Vrij dagmorgen op een ongelukkige wijze in botsing kwam met een winkelpui op de hoek Grote HoutstraatAnegang, ern stiger gesteld dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De jongen, die in de Maria- stichting is opgenomen, is thans vrij rus tig, doch hij zal een been moeten missen. Het ongeluk ontstond, doordat de jongen dacht bekneld te zullen geraken tussen een op de hoek geparkeerde auto en een hem achteropkomende bus van de N. Z. H. V. M. De politie verzoekt getuigen van dit on geval zich te melden aan het bureau van politie, Smedestraat te Haarlem. Anno 1804 Spaarne 56 Telefoon 11896 Beleggingen Safe Giroverkeer (Adv.) Generaal Buurman van Vreeden volgt generaal Spoor op Bij Koninklijk Besluit van 8 Juli is benoemd bij het K.N.I.L. tot luitenant- generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van oorlog in Indonesië de met de waarneming van het legercommando in Indonesië belaste generaal-majoor van de generale staf van het K.N.I.L. D. C. Buurman van Vreeden. Luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden werd op 16 Juni 1902 te Soera- karta geboren. Hij werd in 1921 cadet aan -de K.M.A. te Breda. Op 30 Juni 1925 werd hij tweede luitenant der artillerie van het K.N.I.L. en op 30 Juli 1928 eerste luitenant. Op 22 Februari 1939 volgde zijn benoe ming tot kapitein. Op last van de gouverneur-generaal van Nederlands-Indië vertrok hij in de eerste week van Maart 1942 naar Australië, waar hij werkzaam was bij de hergroepering van onze troepen. Op 28 Mei 1942 werd hij majoor. Een jaar later kwam hij bij de generale staf. Op 7 Juni 1943 werd hij tijdelijk benoemd tot kolonel en aangewe zen als militaire attaché te Tsjoengking. Op 30 Juli 1944 werd hij luitenant-kolonel en op 14 Februari 1946 kolonel. Op 29 Maart 1946 volgde zijn benoeming tot generaal-majoor, chef staf van het K.N.I.L. Gedurende de oorlog was hij nog enige tijd verbindingsofficier bij het Zuid-Oost- Azië-commando bij de generale staf van Mountbatten. Haarlemse handelaargroef kuil voor een concurrent Drie maanden gevangenistraf het gevolg Sedert de dag, dat de Haarlemse hande laar in tweedehands motorfietsen N. D. S. een flinke schadepost moest boeken, ont staan, nadat een Leidse collega hem voor de Tuchtrechter voor de prijzen had gebracht wegens het te duur verkopen van zo'n af dankertje, zon hij op een middel hem dit feit eens betaald te zetten. Die gelegenheid deed zich voor toen hij er de lucht van kreeg, dat de Leidenaar op zijn beurt een motorfiets wilde verhandelen. S. stuurde een knecht met driehonderd gulden hand geld naar de Sleutelstad met de boodschap het voertuig tot iedere prijs, maar hoe hoger hoe beter, te kopen. Volgens de verdachten, die zich Vrijdag middag voor de Haarlemse Economische rechter wegens het uitlokken van prijsop drijving hadden te verantwoorden, was men het eens geworden over een bedrag van twee duizend gulden, waarvoor de knecht een kwitantie liet tekenen. Met dat docu ment toog hij naar de Prijzencontröle, die de motorfiets in beslag nam. Met een motorfiets bij een officiële in stantie op stal kan een rechtgeaard hande laar niets beginnen en daarom trachtte S. haar los te peuteren, hetgeen na verloop van tijd ook lukte. Hoe dat mogelijk was met een nog in een rechtsgeding betrokken object, werd de rechter gisteren ook niet duidelijk. In ieder geval kon S. de fiets voor 625 van de Dienst overnemen. De knecht, de Haarlemmer W. F. v. A., zou het bedrag brengen, maar die stak het geld in zijn eigen zak, omdat, naar hij verklaarde, dit de enige manier was om zijn arbeidspresta ties in het bedrijf van S. althans gedeelte lijk beloond te zien. Hetgeen S. weliswaar pertinent ontkende, doch de getuigen ble ken meer geneigd de beweringen van zijn employé als juist te aanvaarden. De motor fiets werd nu van de hand gedaan voor 1425, waarbij S. nog gepoogd zou hebben 25 extra in de vorm van „provisie" in de wacht te slepen en een tussenpersoon voor zijn bemiddeling vijftig gulden onder het mom van reparatiekosten toucheerde. De gewezen compagnon van S., T. S. Z. uit Haarlem, had een deel van de winst gekregen, doch had zich inmiddels bereid verklaard een deel van de schade aan de gedupeerde koper het rijwiel was nu weer in beslag genomen -r- te vergoeden. Dat was tenminste nog één gunstige zijde aan deze zaak, die de Officier van Justitie, mr. J. Wiarda, niet aarzelde als „smerig" te betitelen. Tegen de auctor intellectualis S. eiste hij drie maanden gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming en tegen Van A., die de orders van zijn patroon steeds had uitgevoerd, twee maanden, even eens onmiddellijk te ondergaan. De vroegere compagnon Z. wilde hij ge straft zien met een boete van 250 en twee weken voorwaardelijk, de koper van de „zwarte" fiets, die al meer wegens een economisch delict was veroordeeld, tot 150 boete een een maand voorwaardelijk en de tussenpersoon A. P. tenslotte hoorde een boete van vijftig gulden tegen zich eisen ter compensatie van het genoten voordeel. Mr. C. G. Bijleveld was het met de „staande magistratuur" deze keer volkomen eens en veroordeelde de handelaar en diens compagnon, de koper en de bemiddelaar conform de eis. Alleen ten aanzien van de arbeider Van A. schorste hij het onderzoek om een rapport over diens habitus in te T.T.-races begonnen Vandaag waren weer vele duizenden naar Assen geti:okken voor de jaarlijkse motorraces. Om elf uur ging de oranjevlag ten teken, dat de renners van de 350 cc. klas konden vertrekken, voor het eerst omlaag. Gisteren heerste er in Assen een grote drukte. De straten waren verlicht, vlag gen wapperden en de Culemborgse har monie van P. Aafjes gaf een concert. Reeds twee uitvallers. Nog voor de T. T. races waren begonnen lagen er x-eeds twee rijders in het zieken huis. Tijdens de training van Vrijdag was de Deen Sörensen, die in een bocht zijn motor niet kon houden, in een sloot ge reden. De Rotterdammer J. A. van Til burg is dx-ie maal over de kop geslagen. Beiden zijn naar het Wilhelmina-Zieken- huis overgebracht. Van Tilburg heeft in wendige kneuzingen opgelopen. De training leverde opnieuw records op. De Italiaan Nello Pagani maakte op zijn Mondial de snelste ronde, die op een 125 c.c. motor ooit op het Drentse circuit is gereden. Hij legde het ruim 16M! K.M. lange parcours af in 8 min. 53 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van bijna 112 K.M. per uur. Dick Renooy, die verleden jaar in deze klasse winnaar werd reed weliswaar op zijn Eysink sneller een ronde dan hij ooit heeft gepx-esteerd, maar met een gemiddelde van 105 K.M. is hij tegen de snelle Italiaan toch vrijwel kans loos. De Engelse Velocette-rijder Frith no teerde in de 350 c.c. klasse de snelste ron de. Met een gemiddelde van ruim 136 K.M. (7 min. 16 sec.) bleef hij 1 K.M. boven de snelste tijd, die verleden jaar gemaakt werd. Frith eindigde toen met een halve seconde achterstand op Bills als tweede maar maakte met een gemiddelde van 135 K.M. de snelste ronde. Articiani, die Don derdag' in de 500 c.c. met Graham de snelste bleek te zijn, legde er Vrijdag nog een schepje op. In 6 min. 45 sec. ronkte de Italiaan op zijn Gilera over het circuit en bleef daarbij met een gemiddelde van 147 K.M. 1 seconden beneden de tijd die de vorige dag voor hem was afgedrukt. De start van 350 c.c. klas. Vanmorgen vestrokken veertig rijders voor de 350 cc klas. Voorop waren opge steld de x-enners, die bij de training de beste tijd hadden gemaakt. Graham, die op de tweede rij stond, was het beste weg en had spoedig een voorsprong. Koster haalde hem in en ging aan de kop. Een felle strijd om de leiding ontstond reeds in de eerste ronde. Het gelukte Graham Koster voorbij te gaan. Simons bezette de derde plaats. Bills had spoedig pech en ging het laatste door na de eerste ronde. Vacantieverblijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5. Waferpoloprogramma In de week van 10 tot en met 16 Juli wor den de volgende competitiewedstrijden ge speeld. Maandag 11 Juli, heren, 2e klasse D: de Futen—DWT. Dinsdag 12 Juli, dames, tweede klasse A: Nex'eusDWT; dex~de klasse F: Nereus 2 HVGB 2; neren, reserve eerste klasse B: Haarlem 2UZSC 3; reserve tweede klasse B: Haarlem 3—DZV 2. Woensdag 13 Juli, dames, eerste klasse: HDZDWR; heren. Ie klasse A: GZCDWR; HPCAZ; reserve eerste klasse A: HPC 3 HZPC 2; GZC 2—DWR 2; tweede klasse C: MaasHaarlem; reserve derde klasse F: DWR 3—VZV 2. Donderdag 14 Juli, heren, tweede klasse D: VZV—de Vest. Vrijdag 15 Juli, dames, derde klasse F: HVGB 2—DWR 2; heren, hoofdklasse: HZPC HVGB; reserve hoofdklasse: HVGB 2 HPC 2; eerste klasse A: AZHPC; reserve tweede klasse B: HVGB 3LZC 3; reserve derde klasse F: LZC 4—VZV 2. Zaterdag 16 Juli, dames, tweede klasse A: HVGBADZ; derde klasse F: HVGB 2 Nereus 2; heren, eerste klasse A: Mex*wede HPC; reserve eerste klasse A: Merwede 2 HPC 3; tweede klasse D: DWT—DAW; reservé tweede klasse B: HVGB 3—DZV 2; reserve derde klasse F: DWT 2DWR 3. Verdiende zege van H.V.G.B. Aangemoedigd door een enthousiast publiek heeft HVGB gisteravond een ovei-winning behaald op Zian. HVGB liet heel goed spel zien. Midvoor Rol werd soms te zwaar be waakt, hetgeen hem drie stokhoogballen opleverde, waarvan er een keurig door de Haagse doelverdediger werd gestopt. Nadat de doelverdediger van HVGB Brokken een stokhoogbal had gestopt nam Zian de leiding door toedoen van Smol. Rust ging in met 0-1. Na de hervatting werd 't met het nemen van een stokhoogbal door Rol 11. Braasem doelpuntte van het midden van het veld (12). Wegens verzwemmen moest hierna een HVGB'er het water uit, Toch maakte Rol uit een stokhoogbal gelijk (22). Ten slotte werd het, na keurig samenspel van de HVGB voorhoede, door toedoen van Rol 32, waarmede HVGB een verdiende over winning op Zian heeft behaald. Cricketprogramma Zondag worden voor de competitie van de Nederlandse Cricketbond de volgende wed strijden gespeeld: eerste klas: HBS—VRA, HCC—ACC, PW—Kampong, Rood en Wit HCC, WV—Sparta. Tweede klas: CVHW Rood en Wit 2, MeikeversVUC, ACC 2i Haarlem 2. Derde klas: Haarlem 3—VVV 2. Wielrennen Marineili nog aan de kop in de Ronde van Frankrijk Waarschijnlijk vermoeid van de etappes, welke achter ons liggen, in het bijzonder de laatste tegen het uurwerk, maakten de 87 renners, die Vrijdagochtend te La Ro- chelle waren gestart, het zich aanvankelijk nogal gemakkelijk. De etappe van deze dag van La Roebelle naar Bordeaux over 262 k.m., werd pas op de laatste 60 km. inte ressant. De renners hadden de Zuidwesten wind tegen en daai'om was het ook ver klaarbaar, dat enkele zwakke pogingen om er tussenuit te trekken, spoedig werden opgegeven. Bij Cognac, op 93 k.m. van La Rochelle, probeerden Desanti en Desbats het een keer, maar meer dan 100 meter konden zij er niet uithalen. Na de ravitaillering te Montendre, op 147 k.m., probeerden Geus en Ricci het nog een keer, maar veel verder dan hun voorgangers brachten zij het niet. Bij Li- bourne, toen er nog 60 kilometer moesten worden gereden was het weer Desbats, die er tussenuit trok en aangemoedigd door de duizenden langs de wegen nam hij een voox*sprong van 1 min. en 15 sec. maar uit het peloton reden vijf mannen weg, Diot, Tacca, Blanc, Impanis en Peverelli. De strijd was natuurlijk nadelig voor Desbats en op 30 k.m. van Bordeaux werd de vluchteling ingehaald. Van Steenbergen, Lapebie en Caput schaarden zich onder de koplopers. Op de prachtige weg naar Bor deaux, van Langoiren af, werd het tempo nog opgevoerd en men noteerde in de meeste gevallen een snelheid van meer dan 40 k.m. per uur, vooral toen Van Steenbex-gen de kop nam. De beslissing moest in de sprint komen, maar hier ge beurde iets vreemds. Men zag, dat Van Steenbex-gen zich van de groep los maakte en enkele lengten voorsprong nam. Tot verbazing van iedereen richtte Van Steen bex-gen zich in de laatste bocht op en liet Lapebie passeren, blijkbaar denkende, dat hij er al was. Toen hij zijn vergissing had bemei-kt ging hij Lapebie, die uit Bordeaux afkomstig is, weer achterna maar op de streep scheelde het toch altijd nog een wiel. Het peloton kwam ongeveer twee minuten later na de negen man binnen. Daax-bij was De Ruiter, die als 19e geklas seerd werd in 7 uur 29 min. 28 sec: De Hoog is langzamex-hand bekend ge worden in de tour als een specialist, die onmiddellijk na de start van de etappe een lek bandje krijgt. Ook deze dag maakte hij daarop geen uitzondering en reeds na 5 k.m. moest hij repareren. Het bleef in het peloton rustig en De Ruiter hielp hem om weer bij te komen. De Hoog kreeg een tweede lekke band, maar nu juist op het ogenblik, dat het gevecht in de laatste tientallen kilometers fel ontbrandde. Dit maal bleef Pauwels achter om zijn land genoot te helpen. Zij kwamen respectieve lijk als 85e en 86e binnen in 7 uur 43 min. 8 sec. De uitslag luidt: 1 Lapebie 7 uur 27 min. 22 sec.; 2 Van. Steenbergen op een halve lengte; 3 Tacca; 4 Diot; 5 Desbats; 6 Caput; 7 Impanis; 8 Peverelli; 8 Blanc; 10 Pezzi allen 7.28.13. Het algemeen klassement luidt: 1 Ma rineiii 52 uur 17 min. 8 sec.; 2 Kubler 52.25.40; 3 Tacca 52.32.52; 4 Magni 52.34.15; Dupont, 52.34.24; 6 Ockers 52.34.18; 7 Bar- tali 52.37.29; 8 Cogan 52.40.14; 9 Camellini 52.41.00; 10 Lapebie 52.42.42; 11 Caput 52.43.00; 12 Teisseire 52.43.33; 13 Lam- brecht 52.44.26; 14 Goldschmidt 52.44.46; 15 Coppi 52.45.11; 44 De Ruiter 53.06.37; 81 Pauwels 54.07.50; 86 De Hoog 55.33.06. Laura-sterrit was een succes Ideaal weer begunstigde de laatste dag van de Alphense rijwielvierdaagse, welke be looft te zullen uitgroeien tot een sport evenement van nationale betekenis. Na de laatste rit, welke over Hazerswoude en Bleiswijk naar Rotterdam ging, en na een langdurige tocht door de stad over Gouda en Bodegraven terug, hoorde men bij de deel nemers, die op een na allen het gehele par cours van bijna 500 km. hebben afgelegd, slechts een opmerking: Men vond het jam mer, dat het uit is. De organisatie was uitstekend en de be volking van Alphen. heeft de deelnemers aan het eind van de laatste dag zo hartelijk inge haald, dat het op allen een onvergetelijke indruk moet hebben gemaakt. Over een af stand van minstens 2 km. stonden de bewoners rijen dik gereed om de rijders toe te juichen. U KUNT NA ONDERZOEK HET VOOR U MEEST GESCHIKTE HOORTOESTEL OP PROEF KRIJGEN BEëDIGD DESKUNDIGE 17.JARIGE ERVARING SPOORPLEÏN 4 TEL. 27427 BUS S (Adv.) FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 22) Ja, maar het gaat verder dan dat. Zij houdt werkelijk van je en daarom is zij zo bitter tegen je. Zij heeft blijkbaar een heftige natuur. Haar stem klonk zacht, maar er lag een lichte klank van afkeer in en nog meer van.... vrees. Snel zei hij: Ik ben ook niet op heftigheid gesteld. Zij heeft te veel energie, dat is alles. Zij moest die in een fabriek voor oorlogsmateriaal afreage ren. Zij sprak niet onmiddellijk en hij vroeg zich af, of zij meende, dat hij over Tony te hard oordeelde. Toen zei zij: Vertel mij eens wat van Mrs. Hasketh. Hij lachte. Zij is juist het tegenover gestelde 7.0 gemakkelijk als een ouder wetse pantoffel Je zult het best met haar kunnen vinden. Hij ging door mét praten, maar in wei-kelijkheid was zijn geest niet bij Helen's moeder. Met één paar ogen hield hij de weg in het oog en met het andere paar zag hij het meisje, dat naast hem zat, slank en koel in haar groen lin nen jurk en kleine witte hoed, denkend, dat zij even bekoorlijk was als de dag met zijn verschuivende schaduwen, in plekken warm zonlicht en frisse bries Hij hoopte maar. rial Emily Hasketh haai net zo zou zien als hij deed Een half uur later zag hij de ontmoeting tussen die twee en wist, dat het in orde was. Mrs. Hasketh kwam over het gras veld aanlopen, een stevige, gezette figuur in haar flanellen rok en grijze sweater, terwijl zij haar tuinhandschoenen uittrok. Ik ben laat, zei zij, of jullie bent erg vroeg. Ik ben blij, dat jullie er bent, maar ik ben nog niet presentabel. Alden glimlachte tegen haar. U bent volkomen presentabel, en wat is dit een heex-lijke plaats! Jim's kus miste de wang van zijn schoonmoeder en kwam op de rand van haar strooien tuinhoed neer. Hoe is het er mee en waar zijn de kinderen? Terwijl hij nog sprak, kwamen Emily en Mark uit het huis rennen. We hebben de pan met x-oomijs uitgelikt, gilde Emily. Het is aardbeienijs, Daddy! Hello, Miss Blanshaw. Heeft u ooit de pan uitgelikt? Ja, zeker. Dikwijls, toen ik nog klein was. Wilt u het nu ook doen? Oh, neen, we hebben de rest aan Walter gegeven! De spaniel kwam naast Mark aanlopen, die zijn gezicht naar zijn vader ophief en een klein handje naar Alden uitstak. Mark, berispte Emily hem, je bent vreselijk kleverig. Maar Mark glimlachte alleen maar op een engelachtige manier en ging op het gras met de oren van de spaniel zitten spelen, terwijl hij zonder veel resultaat ook probeerde er de bek van de hond mee af te vegen. Wel, zei Mrs. Hasketh, wat wilden jullie eigenlijk gaan doen? Niets waar schijnlijk Goed. doe dat dan, terwijl ik me ga kleden Maar de kinderen wilden de (arm rond wandelen, om het nieuwe kalf te zien en de tien biggen en daarna wilden zij bad minton spelen, hetgeen tengevolge van de wind eindigde in een hopeloze verwar ring van rackets, volants en hijgende spelers. Daarna gingen zij naar binnen voor cocktails en kwam Henry Hasketh voor het eerst te voorschijn. Jim had een ogen blik van twijfel, toen hij zijn schoonvader Alden zag ontmoeten met zijn beste en meest formidabele blik van Romeins sena tor. Hij dacht: Ik had haar moeten waarschuwen, hoe weinig die blik te be tekenen - heeft. Maar Alden scheen Mr. Hasketh volkomen aan te kunnen en Jim sloeg haar gedurende de lunch gade, zoals zij daar met haar ernstige glimlachje zat te luisteren, terwijl hij een voordracht hield over de voedselschaarste. Eindelijk kwam het roomijs op tafel. Aardbeien, ziet u wel, fluisterde Emily tegen Alden exi liet meisje keerde zich snel om en glimlachte en knikte en Jim glimlachte, terwijl hij er naar zat te kijken en keek toen op in Emily Hasketh's bruine ogen. Wat denkt zij in werke lijkheid van haar? vroeg hij zich af. Henry heeft haar reeds beproefd en goed bevon den tenminste hij past zijn beste manie ren van Connecticut-squire op haar toe, maar het is Em waar het op aan komt. Ik moet haar straks eens alleen spreken. Mark ging zijn middagslaapje doen, Emily nam Alden mee, om haar de ver schillende aantrekkelijkheden van de boer derij te laten zien, die zij voor de lunch misschien gemist kon hebben, Henry Has keth ging golf spelen en Jim werd met zijn schoonmoeder alleen gelaten. Zij ke ken elkaar over hel koffieblad aan. Wel? zei hij een lichte kleur krijgend onder haar vorsende blik. Zij knikte. Zij is alleraardigst, Jim. Ik ben wer kelijk blij Wees maar niet te blij zei hij, ik ben nog niet zeker. Oh, ik wel, voegde hij er aan toe, maar.er zijn moeilijkheden, Em. Kan ik met iets helpen? Ik weet het niet zei hij langzaam. In feite ben ik er nog niet geheel zeker van, waar zij eigenlijk liggen. Maar mis schien later wel. Dan zal ik het zeker doen. Zij sprak met haar gewone opgewekt heid, maar een ogenblik scheen haar ge zicht oud en vermoeid. Zij is mooi en goed en gevoelig. Zij voegde er aan toe: Gevoeliger dan Helen. Een ogenblik was hij te verbaasd, om wat te zeggen. Hoe weet u dat? Ik weet niet op wat voor manier, maar ik weet het. Hélen heeft nooit ge leden. Dit meisje wel. Ik vraag me af, hoe? Dat weet ik nietnog niet. Hij sprak als het ware tot zichzelf. Dat is het. Dat is de reden, dat ik het langzaam aan moet doeix. Maar en zijn ogen ont moetten die oude wijze ogen van haar ik houd van haar, Em. Ik wil met haar trouwen. Hij aarzelde, want dit was moei lijk onder woorden te brengen. Ik hoop, dat u het niet onaangenaam zult vinden, omdat ik h§ar niet in Helen's plaats stel. Hef is.... helemaal anders; dat is alles. Ja, zei zij. Het kan helemaal anders zij IJl Haar blik ging langs hem heen en hij vroeg zich af, wat zij In haar geest zag. Misschien de een of andere jonge man uit de negentiger jaren, misschien iemand, die opgewekter of verstandgier was, dan Hen ry Hasketh de jonge man, waarmee zij misschien had willen trouwen. Zij bleef zolang 'zwijgen, dat hij wist, dat zij hem vergeten had, hem en de kamer, waarin zij zaten. Zij was in gedachten veertig jaar teruggegaanHij wachtte, terwijl de bijen luid gonsden in de rozen, die voor het raam bloeiden. Na enige tijd kwam zij weer tot de wer kelijkheid terug. Sorry, Jim ik zat te denken. Zij glimlachte. Het is iets, wat ik zelden of nooit meer doe. Zij was nu weer geheel zichzelf, stevig, met haar twee benen op de grond en met een groot gevoel voor humor. Overhaast haar niet, zei zij. Zij is niet van het soort, dat gehaast kan worden. Emily's stem kwam van buiten. Het is een fijn meer met wilgen en wit zand. Ik ben er zeker van dat Oma ons zal laten gaan, als Daddy tenminste mee gaat. U wilt toch ook wel gaan, is het niet? Alden's antwoord was net buiten zijn gehoor. Toen kwamen zij binnen. Emily met een opgewonden kleur. Het wordt erg warm, zei zij. Kunnen we gaan zwemmen? Dat hebben we ver leden Zondag ook gedaan. Jim keek Alden aan. Zoudt u er zin in hebben? Ik zwem in werkelijkheid niet veel. Mark ook niet, zei Emily. Alsjeblieft, Miss Blanshaw! Alden glimlachte tegen haar. Ik heb geen badpak meegebracht. Oh, Oma heeft er een heleboel!! Is het niet, Oma? Emily richtte zich tot Mrs. Hasketh. De mensen laten ze hier en Oma verzamelt ze! Je geeft het idee, of ik een vodden raper ben, zei haar grootmoeder. Ja, ik heb wel een pak, dat je passen zal, als je gaan wilt. Alsjeblieft, alsjeblieft, pleitte Emily. Daddy? Hij keek naar Alden, of hij het zich soms verbeeld had, dat zij een ogenblik geaar zeld had. Maar zij wendde zich naar Emily en knikte. Allright, zei Jim. Laten we ons maar verkleden op het Clubhuis. Zij gingen heen, om Mark op te halen en de zwempakken te zoeken en hij bleef alleen achter in de woonkamer met haar lage balken en witte panelen. Aan weers kanten van de haard keken Helen's en zijn eigen gezicht hem aan houtskool- schetsen, die Mrs. Hasketh gemaakt had, twee jaar nadat zij getrouwd waren. In de winter hingen ze bij haar thuis in de stad en in de zomer nam zij ze mee naar de farm. Hij keek slechts een ogenblik naar zijn portret, hij had er nooit van ge houden. Zij had hem opzettelijk te ruw gemaakt veel te veel de jonge Lincoln, zoals Helen altijd zei met de dieplig gende ogen, de rimpel in zijn voorhoofd en de vooruitstekende kin. Het portret van Helen was echter merkwaardig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6