LAAT UW MOND VERZORGEN! Amerikaans Plastic Kunstgebit HotelJeSchelp" Het parkeerverbod in Haarlemse winkelstraten aiBMddsuiira Smymawol A. J. KAAN SLEUTEL WEG 1 Claes de Vrieselaan 21B - Telefoon 37519 - Rotterdam HAGEMAN Sport in het kort Zaterdag 9 Juli 1949 Haarlems Dagblad Winkeliers ondervinden er nadeel van Toen met 1 November 1948 de tram uit het Haarlemse stadsbeeld verdween en de I binnenstad een druk autobusverkeer kreeg, I zijn door het gemeentebestuur parkeerver- boden afgekondigd voor de Grote Hout straat, Jansstraat, Koningstraat, Bartel- jorisstraat en een deel van de Kruisstraat. (Voor de Gierstraat bestond zo'n verbod al eerder) De winkeliers klagen over de schade die zij daarvan ondervinden. Him ervaring is dat verscheidene auto bezitters, die vroeger in hun zaken kwa men, nu niet meer komen, omdat zij hun wagen, tijdens het winkelen, op een par keerplaats moeten zetten. Nu zijn die wel niet ver verwijderd (de Ged. Oude Gracht en de Grote Markt), maar ze vinden dat tóch te lastig. Daarom gaan ze liever naar Amsterdam, waar ze in vele straten hun auto voor de winkel mogen laten staan. Een auto-bezitter heeft nu eenmaal een hekel aan lopen! Een winkelier uit de Grote Houtstraat verzekerde ons zelfs dat hij reden had te veronderstellen dat verscheidene autobe zitters uit de bollenstreek Hillegom, die voorheen veel in Haarlem kochten, nu de voorkeur geven aan Amsterdam. De actie der Grote Houtstraat-vereniging Het bestuur van de Grote Houtstraat vereniging onderschreef de klachten. Het is niet alleen een belang van de winkeliers, maar van de gehele stad, dat de mensen van buiten graag naar Haarlem komen om daar te winkelen. Door het parkeerverbod wordt dit ongunstig beïnvloied, Nu weten Haarlemse winkelstraten slecht is, omdat wij wel dat de verkeerstoestand in de Haar lemse winkelstraten slecht is, omdat die straten te smal zijn. Maar zo vervolgde het bestuur wij menen dat het mogelijk moet zijn om de winkeliers enigszins tege moet te komen. Vroeger werd in de Grote Houtstraat parkeren gedurende een half uur toegestaan. Zou het nu niet mogelijk zijn er een kwartier van te maken. Dat zou mogelijk maken dat veel autobezitters een kort bezoek aan een winkel brachten zon der hun wagen naar een parkeerplaats te moeten rijden. Dan zou het ook mogelijk zijn om het aantal autobuslijnen dat door de Grote Houtstraat rijdt te verminderen. Er komen nu 5 lijnen en dat is wel heel veel. Verder is er ook nog de mogelijkheid om op bepaalde uren op de dag het par keren toe te staan. Welke uren dat zouden moeten zijn kan een onderzoek uitmaken. Wij vragen zo aldus besloot het be stuur niet meer dan redelijkerwijs kan worden toegestaan, omdat wij niet blind zijn voor de bezwaren. Maar aan de andere kant menen wij er ook aanspraak op te kunnen maken," dat ons zoveel dit slechts mogelijk is, tegemoet gekomen wordt. Het bestuur heeft zich reeds eerder tot ;het gemeentebestuur gewend, maar dit 'bracht niet het gewenste succes. Tijdens het asfalteringswerk is de actie "tegen het par- keerverbod even blijven rusten, maar nu zal die opnieuw ter hand genomen worden. De mening der politie De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne erkende dat de winkeliers na deel kunnen hebben van het parkeerver bod, hoewel hij de bezwaren van de auto bestuurders, die er tegen op zien hun wagen naar een parkeerplaats te rijden, wel wat overdreven vond. Het gemeente- bestuur, openbare werken en ook de politie zijn natuurlijk doordrongen van de wenselijkheid Haarlem aantrekkelijk te Examens Eindexamen H.B.S. B Voor het eindexamen Hogere Burgerschool B met 5-jarige cursus te Haarlem zijn ge slaagd: Mej. Kea Bakker. Jan v. d. Bergh, Coen- raad Brink, John Dekker. Joop van Doorn, Pieter Drost. Willem Eshuis, Harry Groene- weg, Rudolf Hulsebos, Ton Grupping, Aaf Arnold, Rudi Das, Wim Doorman, Toon Hart, Edy Jacobs, Erik Kikkert, Karei Leeftink, Charles de Beus, mej. Tini Bilstra, Jacob de Boer. Rob van Leeuwen, Rob van Ligten, Herman Lokman, mej. Hannie Meijers, mej. Hanny Najoan, Charles Reinders Folmer, Ted Loman, Gerrit Meijer, Kees den Heijer, jBert Hoff, Johan Reinders Folmer, mej. Mea jReijngoud. Martin Voss, Chris Wittkamper, penis Zijlmans, mej. Lieke Tjebbes, mej. (Ellen de Tyssonsk, mej. Annem. d. Nieuwen- (boer, Jan Otto, Willem Walraven, Dick van Werven, Paul Baidenmann, Rudolf Broek huizen, Hans Brossois, Vic Cabri, mej. Louki •Fontijne. Frits Groen, Co de Jong, Frans Langereis, mej. Loes Heukelom, Jan de Groot, Kees Kalis, Mart Meijer, Willem Polak, Ben Munnik, Bas Munniksma, Bob Jetses, Hans Kosters, Hans Kroes, Hans van Looy, mej. Francien .Spaargaren, Kees Stam, Klaas van der Veen, Eddy de Wilde, Hans Wittkamper, Cor Wijnands. Frans Roosen,,mej. Riet Sperwer, mej. Annie Gigengack' Afgewezen werden 12 candidaten. Voor één candidate wordt het z.g. Londens diploma aangevraagd. v/ tailor for ladies and gentlemen BAR1EU0RISSTRAA1 34 HAARLEM - TELEF. 20295 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Juli 1949 BEVALLEN van een zoon: 6 Juli, A. Ver- Jooijvan der Stam; A. P. MeijerGottschal; 9 Juli, J. B. van WijngaardenBreedveld; A. Broekhuizen—Havik; T. Teeuwen—Ljagu- schowa; 8 Juli, C. WildemanLigthart; J. Van der HorstWeijers; M. P. StuiAkker man. BEVALLEN van een dochter: 6 Juli, M. AangëènbrugFranken; B. A. M. OudGoe- tnans; 7 Juli, N. Offenbergvan Mechelen; K. KoudijsOorebeek: 8 Juli, F. Kroon Brand; J. M. van Bekkumvan Dijk. OVERLEDEN: 6 Juli. F. J. van der Zon, 10 mnü.. Kamperlaan; J C. Vrijenhoek. 82 j., Ged. Raamgracht: J. van Breemen, 77 j.. Bloemhofstraat: 7 Juli W. F. Bloemersv. d. Wilk, 59 j., Voldersgracht; J. Mus, 83 j.. Roos- veldstraat: 8 Juli. J. A. LieftingVerheuvel, 82 j., J. Luijckenstraat. maken voor bezoekers van buiten. Maar er moet ook rekening gehouden worden met de eisen van het verkeer. Nog onlangs is door de betrokken instanties de mogelijk heid onder ogen gezien weer V2 uur par keren toe te staan, maar algemeen was men overtuigd dat daartegen grote bezwaren bestonden. Parkeren voor K uur toe te staan lost de moeilijkheid niet op. De politie kan niet naast elke auto een agent zetten om de tijd op te nemen. Als er minder autobussen in de binnen stad zouden worden toegelaten, klagen de passagiers. Bovendien is niet uitgesloten dat er dan ook klachten van winkeliers zouden komen die menen, dat hun belang eist, dat de passagiers in de hoofdstraten worden afgezet. Tenslotte is niet zo te zeggen of de hoofd straten gedurende bepaalde uren vrij ge geven kunnen worden voor parkeren. Dat zou een eventueel onderzoek kunnen uit maken. De winkeliers zo besloot de hoofd commissaris kunnen er van overtuigd zijn dat wij ook met hun belangen rekening houden. Als de Grote Houtstraatvereniging zich tot het gemeentebestuur wendt zal het verzoek natuurlijk opnieuw bekeken worden en zij kan er van overtuigd zijn, dat zij, indien dit enigszins mogelijk is, een welwillend oor zal vinden. Het is evenwel een zeer moeilijke aangelegen heid waarvoor het niet gemakkelijk zal zijn, bij de tegenstrijdige belangen, een be vredigende oplossing te vinden. STOOKOLIE VOOR DE INDUSTRIE patronen naalden gaas latjes koopt U bij „De Wolbaai" Gen. Cronjéstraat 129 HET VOORDELIGST NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 39, telefoon 10539. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tele foon 12495. Nolf's apotheek, Kruisstraat 26, telef. 11174. Schoterbosch-apotheek. Rijksstraatweg 19. telefoon 12711. BLOEMENDAAL: Santpoorter Apotheek, Bloemendaalseweg 145., Santpoort-station. Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. HEEMSTEDE: Heemsteedse apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 28197. Aerdenhout-apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. In Hengelo vonden arbeiders van de ge meentelijke reinigingsdienst tussen het huis vuil twee granaten. De projectielen waren volkomen intact. Blijkbaar heeft iemand zich er van willen ontdoen en ze in de vuil nisbak gedeponeerd! Druk bezocht zomerconcert Dan Bresser speelde Mendelssohn Er was voor het vijfde Zomerconcert van de H.O.V. een verblijdend grote be langstelling; eindelijk kon het orkest zich weer eens laten horen voor een uitver kochte zaal. De vacanties beginnen, dus is er alle reden om te verwachten dat ook de volgende H.O.V.-avonden zullen vol lopen. Er wordt wel het nodige gedaan om de programma's dezer zomerconcerten zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zo dirigeerde Marinus Adam ditmaal twee zeer geliefde werken uit het stan daard-repertorium: „Ouverture Nocturne en Scherzo" uit de Zomernachtsdroom- muziek van Mendelssohn alsmede de Vijfde Symphonie van Beethoven. En de solist van de avond, Jan Bresser, tweede con certmeester van het Concertgebouworkest, kwam met het steeds jeugdige en fasci nerende vioolconcert van Mendelssohn. De vertolking van Bresser was buiten gewoon meeslepend; de aanwezigheid van deze kunstenaar op het podium kon men ervaren als die van een sterke persoon lijkheid, die alles en allen bezielde en die de vonken van zijn temperament en schoonheidsontroering deed overspatten op allen die bij de uitvoering waren be trokken. Ondertussen was het een lust de fraaie volle viooltoon van Bresser te be luisteren en geboeid te worden door zijn virtuoos beheerst spel; een ogenblik van lichte detonatie, wegens het ontstemmen van een snaar, was niet al te hinderlijk. De echto musiceer-geest, tezamen met het or kest, deed in het fraaie concert bijzonder prettig aan. Bresser had een ovationeel succes, waarin hij Adam en het orkest te recht liet delen. De dirigent bracht de Zomernachts- droom-muziek in een levendige en inte ressant gedétailleerde opvatting. Niet al tijd gaf het orkest zijn bedoelingen zuiver weer. Ongelijkheid en onzuiverheid van de violen deden het hoofdthema van de ou verture tamelijk bedenkelijk klinken. Ook de solo-hoornist was ditmaal niet zeer ge lukkig. Maar de houtblazers leverden in het Scherzo keurig samenspel; vooral de solo-fluitist verdiende een pluim voor zijn staccato-spel in de lastige lage ligging. De Vijfde van Beethoven werd uitste kend geïnterpreteerd; Adam bereikte met het orkest ogenblikken van verrassende klankwerking en door het geheel klopte de warme bloedstroom van een werk dat het eeuwige leven schijnt te hebben. Kwestie van de herschepping dat leven te kunnen meedelen. En daaraan ontbrak het niet, want Adam wist „de geest die levend maakt" rijkelijk aan zijn orkest mee te delen. JÓS. DE KLERK. Hoge onderscheidingen voor Engelse K.L.M.-vlieger Op Dinsdag 12 Juli zal Koning George van Engeland op Buckingham Palace aan de Engelse K.L.M.-vlieger H. J. F. Legood een tweetal hoge onderscheidingen uit reiken, namelijk de Distinguished Service Order (D.S.O.) en het Distinguished Flying Cross (D.F.C.) wegens zijn bijzondere pres taties tijdens de oorlog. De heer Legood werd in 1912 in Londen geboren. In 1932 kwam hij bij de R.A.F., en later ging hij over naar de burgerlucht vaart. Toen de oorlog uitbrak, werd hij ge mobiliseerd en maakte hij onder andere deel uit van het 635ste en het 35ste bom- bardements-eskader. Hier vervulde hij de taak van „Pathfinder", dat wil zeggen hij moest de te bombar deren doelen met lichtkogels markeren. Ook aan enkele aanvallen boven Ne derland heeft hij deelgenomen. Aan de „fooddroppings" boven West-Nederland in April 1945 had hij bovendien een werk zaam aandeel. In April 1946 trad hij in dienst bij de K.L.M. en thans vliegt hij regelmatig als gezagvoerder op de Indonesië-route. Sinds zijn indiensttreding heeft hij 4136 uren voor de K.L.M. gevlogen en 37 vluchten naar Indonesië gemaakt. De gemeente Oss zal vèn 22 Juli tot en met 6 Augustus op feestelijke wijze het feit herdenken dat haar 550 jaar geleden door Johanna van Brabant stadsrechten werden verleend. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) SCHEEPVAART Alnati, Rotterdam-Rio de Janeiro 8 Juli van Antwerpen. Breda, San Juan-Amster- dam 8 Juli te Madeira. Drente, 8 Juli van Singapore naar Batavia. Grootekerk, 8 Juli van Kaapstad naar Port Elisabeth. Heelsum, 8 Juli van Port Said naar Glas gow. Hugo de Groot, 8 Juli van Trinidad te Kaapstad. Hydra, Amsterdam-Cristo bal 8 Juli te Trinidad. Kota Agoeng, 10 Juli van Menado naar Makassar. Kota In- ten, Batavia-Rotterdam 8 Juli 13 mijl Noord van Philippeville. Johan van Olden- barnevelt, Amsterdam-Batavia pass. 8 Juli Kaap Finisterre. Melampus, Macassar- Amsterdam 9 Juli te Suez. Nijmegen, Saffi- •Vlaardingen pass. 9 Juli Finisterre. Schie, Amsterdam-Barbados 8 Juli van Funchal. Tarakan, Java-New York 9 Juli te Dji bouti. Westland, Amsterdam-Buenos Aires pass. 8 Juli Las Palmas. Willem Ruys, Rotterdam-Singapore pass. 8 Juli Perim. Zuiderkruis, Java-Rotterdam 8 Juli 1100 mijl Zd.-Oost van Kaap Guardafui. Abbe- kerk, Melbourne-Rotterdam 7 Juli van Fremantle. Annenkerk, Rotterdam-Bris bane pass. 8 Juli Gibraltar. Delftdijk, 8 Juli van Vancouver te Seattle. Heemskerk, Rotterdam-Brisbane 8 Juli van Port Soe dan. Kota Inten, pass. 8 Juli Kaap Carbon (in nabijheid Bougie). Mariekerk, 8 Juli van Rotterdam te Bremen. Pr. Fred. Hen drik, 8 Juli van Rotterdam ngar Montreal. Stad Arnhem, 10 Juli van Gdansk te Rot terdam verwacht. Stad Maassluis, 10 Juli van Lulea te Rotterdam verwacht. Tosari, Rotterdam-Java pass. 8 Juli Finisterre. Winterswijk, Rotterdam-Cuba pass. 9 Juli Flores. Zaan, 8 Juli van Dordrecht naar Koping (Zweden). Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden hij ons laat trekken, plaatsen wij nog dezelfde dag een MUURVAST IN DE MOND. Volledige garantie. Trekken desgewenst in Evipanslaap. Behandeling door Tandartsen. Spreekuur van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds Bovendien Dinsdags- en Donderdagsavonds van 79 uur. „Margie" (Rembrandt). „De Franse leraar uit de meisjesjaren" is een van de personen in deze aardige film, die ondanks hun feitelijke afwezigheid, de sfeer van het verhaal helpen bepalen. De leerlinge van vroeger snuffelt met haar grote dochter namelijk op de rommelzol der en volgens de bekende methode der retrospectie wordt uit de daar rondwaren de herinneringen de levensgeschiedenis op gebouwd vah Jeanne Crain, het meisje, dat in de schoolbanken blijkbaar een andere psyche heeft gehad dan op dit moment. Bij elk „gevonden voorwerp" past een beeld van jaren lier en de regisseur heeft deze langzaam-aan tot traditie geworden moge lijkheid van de film met beide handen aangegrepen, om met flair de gezellige jongemeisjes-avonturen te vertellen. Haar talenten in de discussie, haar verdienste lijke stem en haar sportieve prestaties op de ijsbaan komen op het doek en er ont staat een bijzonder prettig verhaal, dat zo wel de romantiek van de goede bakvis roman bezit als de technische kwaliteiten van een vlot-gebouwde rolprent. „Margie" werd een amusant vacantie-verhaal. A. O. „Back Street" (Pal ace). Een ver filming van Fanny Hurst's gelijknamige roman. De geschiedenis, beginnend om streeks 1900, eindigend een dertig jaar later, is die van een liefde op het eerste gezicht tussen een energieke jongedame en een charmant heerschap, dat aan een veel belovende bankierscarrière bezig is. Er rust (wij zouden haast zeggen: natuurlijk) een ongunstig fatum op deze liefde, die niet tot een huwelijk leidt, waarna zij slechts „in de schaduw" kan blijven voortbestaan, aangezien de heer in kwestie inmiddels is getrouwd. Charles Boyer, voor de zoveelste maal tot in de kleinste détails de gentleman van lichtelijk zelfzuchtige allure, is fluweliger van stem en blik dan ooit. Margaret Sulli van maakt desondanks met ongemeen knap bewogen spel deze variant op het driehoeks drama aanvaardbaar. Voorwaar een pres tatie van formaat. Zaterdagmiddag is Palace weer het do mein van de jeugd, die met de jeugdfilm „Hoe Jean haar doel bereikte" allerplezie rigst bezig gehouden zal worden. H. J. E. C. „Op leven en dood" (Luxor). In Amerika fabriceert men sinds enige tijd een soort edel-cowboy-films, die zich voor al onderscheiden door een betere techni sche afwerking van hun gewone soortge noten uit de productie. Wanneer de primi tieve, ongekunstelde sfeer van het Wilde Westen behouden blijft en er met de wet ten van de psychologie niet al te veel wordt gesold, kan een zeer aanvaardbare rolprent ontstaan, zoals het geval is met „Op leven en dood" van André de .Toth. Naar onze smaak wordt er wel wat al te veel bloed vergoten om de grillen van een mooie juffrouw en volgen Dave en Ivey wel niet de meest voor de hand liggende manier om hun geschillen uit te vechten, maar spanning zit er meer dan voldoende in en de liefhebbers van dit genre vragen nu eenmaal niet meer. Het draaiboek zit trouwens opmerkelijk goed in elkaar en er hebben krachten aan de camera gestaan, die niet alleen oog voor de natuur hadden, doch het ook met grote trefzekerheid wis ten vast te leggen. J. Ii. B. „Beauty en de bandiet" (Spaarne). Cisco Kid is het proto-type van de eer lijke bandiet: zijn bende berooft alleen de rijken om het geld onder de armen te ver delen en in dat nobele streven wordt hij alleen door échte schurken, die het aldus verworven bezit alleen ten eigen bate wil len gebruiken, gedwarsboomd. Natuurlijk wordt de situatie enigszins moeilijk, wan neer de niet van uiterlijke charmes ge- DE brievenbussen aan de bureaux van Haarlems Dagblad zijn zo ruim, om dat er dagelijks zo veel brieven op Groentjes plaats in moeten vinden. Wij verhuren stofzuigers voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. speende dochter van de ongekroonde ko ning van de Parijse onderwereld zo'n de loyale concurrent blijkt te zijn, maar ge lukkig maakt Cisco met zijn practische vermogensnivelering zó'n grote indruk op haar, dat zij nog voordat er proces-verbaal tegen haar wordt opgemaakt, besluit de ge kaapte landgoederen aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. De onoverwinne lijke Cisco heeft voordien de schavuit die met de landerijen een zwendelaffaire poog de op tezetten, een plaats onder het kopje „overleden" van de Burgerlijke Stand ge geven, evenals een valse dokter, die de plaatselijke veestapel tracht uit te roeien. J. H. B. „Souka" (Frans Hals). De pro ducten der Spaanse filmindustrie zijn in ons land vrijwel onbekend. Het is daarom moeilijk te zeggen, of „Souka" beschouwd mag worden als een maatstaf voor haar prestaties. Deze film lijkt ons trouwens niet van recente datum te zijn en misschien mag het daaraan worden toegeschreven dat zij in foto-technisch opzicht geen grote hoogte bereikt. Er is bijvoorbeeld een op vallend verschil in kwaliteit tussen atelier- en buitenopnamen. Overigens valt in deze film veel te waar deren, in het bijzonder wat spelkwaliteit betreft. De handeling speelt zich af in een nog niet geciviliseerd deel van Spaans Guinea, waar een ex-bankdirecteur het kwade en een missionaris het goede perso- nificeert. De strijd tussen beiden levert stof voor tal van boeiende scènes in een om lijsting van de imponerende tropische na tuur. S. K. Over „Het geval Gouzenko" (City) ga ven wij in ons blad van Vrijdag 1 Juli ons oordeel. Wat doet u in uw vacantie? Een mooi initiatief van U.V.V. in Haarlem „Wat doet u in uw vacantie?" „Ik weet het nog niet" antwoordt ons een medisch studente. „Ik heb namelijk meer dan twee maanden vacantie en na tuurlijk geen geld om al die tijd op reis te gaan. Een paar weken ga ik er tussen uit, maar de rest van de tijd zou ik graag productief maken. Ik zal eens rondkijken, ziekenhuiswerk of zo iets „O, eerst ga ik lekker luieren", zegt de jongedame die net haar eindexamen ach ter de rug heeft, „een week naar Gelder land, wat fietsen en dan? Ja dat weet ik nog niet; ik begin pas midden September weer, dus over die laatste weken zit ik wel een beetje in. Het geld is dan natuur lijk op en ik zal echt weer zin hebben wat te doen. Ik ben dol op kinderen, dus als ik iets vinden kan bij kinderen „Ik ga eerst veertien dagen naar de Volkshogeschool" zegt de pas geslaagde onderwijzeres, „maar ik heb eigenlijk al een tijdje vacantie achter de rug, want ik was in Juni al klaar. Dus na die trip wil ik wel eens wat verdienen. Ik zal pro beren met een gezin mee naar buiten te gaan, aan zee of zo, dan geniet ik zelf en het gezin is ook geholpen. Zoeken dus maar „Nou, ik weet het nog niet" vertelt de lycciste met acht weken vacantie. „Ik ga eerst een week naar een waterkamp, maar de restik denk dat ik me op den duur wel zal vervelen. Moeder zegt ik moest maar zien hier of daar wat te helpen om zo mijn nieuwe hockey-uitrusting te ver dienen. Maar hoe vind ik iets „En wat vindt u van de vacantie" vra gen we een moeder van een gezin met vier drukke schoolgaande kinderen. „Om eer lijk te zijn" is het antwoord „ik vind het een hel! 's Morgens gaat het nog, de kin deren zijn dan in het beste humeur en spelen buiten of in de tuin. Maar die mid dagen is de grote toer. Soms ga ik mee doen, ik heb óók mijn werk uit, maar dat kan ik toch niet elke middag „Hoe die juffrouwen op school dat toch doen is mij een raadsel" zegt een moeder van veel grut. „De kinderen zijn dol op schooltje spelen, maar na een half uur hebben ze al ruzie, omdat ze allemaal de juffrouw willen zijn. En dan is het huilen en dan moet ik er aan te pas komen. Ik heb tweemaal per week hulp en altijd hopen naaiwerk. Ik zal blij zijn als de va cantie wéér om is, alhoewel ze 't wel nodig hebben wat frisse lucht en zon „De moeilijkheid voor mij is, dat mijn man ook net een week vacantie heeft in Augustus" is het volgende antwoord, „en die wilden we nu zo dolgraag eens samen genieten, met de fiets door een gedeelte van Nederland trekken. De rest van hun vacantie wil ik me graag aan de kinderen wijden, maar die éne week, ik weet nog niet hoe ik dat moet oplossen „Mijn oudsten baren me de meeste zorg" horen we elders, „ik bedoel die van 9, 12 en 14 jaar. Een kinderkamp zou de oplos sing zijn, maar dat kost 25 per kind per week, dus u begrijpt, voor drie kinderen. Onze buren staan er net zo voor, hun kin deren zijn van dezelfde leeftijd. Ik wou dat ik wat verzinnen kon voor zo'n groepje wat niet al te duur wordt. En zo kunnen we eindeloos doorgaan. Hier zoekt een moeder vaeantiehulp, daar snakt een jong enthousiast meisje naar bezigheden. Zonder trouw de voetsporen der Amerikanen te volgen, moeten we toch toegeven dat het systeem werkstudenten en vacantie-bezigheden hier meer en meer ingang vindt. Maar hoe vinden de belang hebbende partijen elkaar? Aangemoedigd door het succes met haar Oppashulpen, waarvoor zij nu reeds een jaar haar bemiddeling verleent, heeft de U.V.V. gemeend ook hier haar schouders te moet enonderzetten. Zij kent de mevrou wen ,weet welke meisjes zich aanbieden en heeft van beide kanten voldoende en waar devolle inlichtingen, of kan ze inzamelen. Ondergebracht naar aanleg, capaciteiten en religie bij gezinnen, zaken, bedrijven of instellingen, die in de vacantie thuis of buiten naar betrouwbare hulp snakken, kan het niet anders of de U.V.V. zal succes met dit nuttige werk hebben. DE BRABANTSE GRENSRIT 1949. Om een minuut over zes werd Vrijdagavond door de burgemeester van Tilburg het startschot gelost voor de Brabantse grensrit 1949, welke door de Regionale Automobielclub Zuid wordt gehouden. Voor deze rit, welke over een traject van 734 km. loopt, hadden 150 automobilisten ingeschreven. Zaterdagavond om ongeveer zes uur worden de eerste rij ders in Tilburg terug verwacht. OM DE DAVISBEKER. Italië leidde na de eerste dag in de wedstrijd tegen Zuid- Slavië voor de halve eindstrijd der Europese zqne van het Davisbekertournooi met 2—0. HAARLEM EN' OMGEVING Publieke Werken in Blocmciulunl is be gonnen met de verbetering van de Usoltoirs. 't Eerst is een gedeelte van de Dc Genestei- laan aan de beurt geweest. Te hopen is, dat het werk wordt voortgezet, want er zijn trottoirs, die schreeuwen om vernieuwing, zo b.v. dat van de Bispincklnan, de Rusten- burgerweg. Bos- en Duinlaan enz. De heer J. van Teuncnbrock. chef van de buitenlandse afdeling van de N.V. Droste's cacao en chocoladefabriek hoopt op 15 Juli de dag te vieren, dat hij vijf en twintig jaar bij deze N.V. in dienst is. De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin heeft twee nieuwe speeltuinen aangelegd. De tuin „Elba" aan de Gedempte Schalkburgergracht zal Vrijdagavond '.5 Juli officieel in gebruik worden genomen, waarbij burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers het woord zal voeren en de speeltuin „Zaanen-oord" aan de Zaanenstraat hoek Spaarndamseweg zal door wethouder A. J. M. Angenent geopend worden op Zaterdag middag 16 Juli. Mej. Aafkc H. M. dc Jong te Haarlem is aan de Rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het candidaats-examen Nederlands recht. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is de heer H. W. Horeman te Haarlem ge slaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde. De heer E. Velema te Haarlem slaagde voor de middelbare akte diploma A aan het Nutsseminarium voor Paeöagogiek te Am sterdam. Sfeer en gezelligheid vind men in Zandvoort DANCING dagelijks vanaf 5.30 uur. Orkest Lorenzo Zandvoort Griekse rebellen beschuldigen Joegoslavië Tanjoeg, het Joegoslavisch nieuwsbu reau, heeft een bericht van de „vrije Griekse radio" tegengesproken, volgens hetwelk Griekse regeringstroepen „op of via Joegoslavisch grondgebied" aanvallen gedaan zouden hebben op guerillastrijders in de streek van Kaimakchalan. Volgens Tanjoeg zijn vele gewonde Griekse gue rillastrijders tijdens de gevechten Joego slavisch gebied binnen gekomen en gehol pen door Joegoslavische dokters. Tanjoeg ontkent eveneens dat Joegoslavische offi cieren voor het begin van de gevechten met officieren van het Griekse regerings leger geconfereerd zouden hebben. De Atheense radio heeft voorts Vrijdag een verklaring omgeroepen van de gene rale staf van het Griekse leger, waarin de berichten over samenwerking tussen het Griekse leger en Joegoslavië,waarvan door de „vrije Griekse radio" gewag is gemaakt, bestempeld worden als „propaganda van de Kominform, bedoeld om Joegoslavië in discrediet te brengen." Zo juist verschenen: „STUDIO" 'ti, die (Adv.) het maandblad voor graag gezellig uitgaan! Arabische vluchtelingen mogen terug naar Israel Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken maakt bekend dat de restric ties op de terugkeer van Arabische vluchte lingen naar Israel opgeheven zijn. Onge veer twaalfduizend Arabieren zullen naar men verwacht weer naar Israel, waar hun verwanten achterbleven, terugkeren. Alleen de Arabische vluchtelingen die thans verblijf houden in Irak of Syrië zul len derhalve niet voor terugkeer in aan merking komen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriana. d van W. Koper en J. Gillebaard: Johannes Hendrikus. z. van J. H. Hoogstraten en J„C. van Duivenboden; Anna Maria, d. van H. Warmerdam en C. M. J. Eichhorn. ONDERTROUWD: J. P. K. de Roode en T. Wilhaar; A. J. van Exter en N. Veerman. GETDOUWD: H. A. Voerman en J. Weber. OVERLEDEN: A. Paap. oud 87 j.. weduwe van P. Keur: M. M. J. Hiddes. oud 53 j.. echt genote van B. A. van Turenhout. Lisse ZONDAGSDIENST ARTSEN De medische dienst voor a.s. Zondag wordt waargenomen door dr. H. A. Holl. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Susanna Baukje, d. van J. Hei kamp en B. Eizenga; Helena Catharina, d. van C. G. v. d. Aardweg en C. M. v. Berkel; Henriëtta Cornelia, d. van C. J. v, d, Zon en M. C. v. d. Berg: Christina Emerentia Maria d. van W. G. Kortekaas en Th. J. Grimber gen; Aagje, d. van P. den Heijer cn J. J. Taal. GEHUWD: J. Kaak en J. J. v. d. Wijn gaard; W. Grisnich en C. Leeflang; C. v. Til- borg en J. v. Duivenbode. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden waargenomen door: dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortse laan 70. tel. 27913 en dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemsteedse Dreef 31. tel. 29464, Apotheek: Heemsteedse Apotheek. Binnen weg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. P. v. Aalst. Rijksstraatweg, tel. 300. Hoofddorp MEDISCHE ZONDAGSDIENST Hoofddorp: Dr. Bult. Nieuw Vennep: Dr. van Haeringen. Badhoevedorp: Dr. Bolt. Vijfhuizen STEUN WETTIG GEZAG De afdeling Vijfhuizen van de vereni ging „Steun Wettig Gezag" zal op Vrijdag 15 Juli in het gymnastieklokaal te Vijfhui zen een propaganda-samenkomst houden. Sprekers zijn de heren H. G. Smit alge meen secretaris en F. M. C. Offermang in specteur van politie te Amsterdam. Driehuis Monseigneur Brandt verast Na de kerkelijke plechtigheid, die we gens het overlijden van mgr. ir. F. A. Brandt, aartsbisschop van de Vrij Katho lieke Kerk in Nederland en België, giste ren te Naarden werd gehouden, heeft de stoet zich op weg begeven naar Velsen, waar het stoffelijk overschot in het cre matorium is verast. Voorafgegaan door een deputatie van de S. O. V. (Spoorweg-Onthoudersvereni ging), met priesters gaande naast en een bisschop schrijdende achter de kist en ge volgd door honderden gelovigen en be langstellenden werd de baar over de be graafplaats Westervela gedragen. In de aula van het crematorium, waar de kist, te midden van vele bloemstukken werd opgebaard en waar aan het hoofd einde een official van de S.O.V. het om floerste vaandel hield, werd allereerst het woord gevoerd door de vicaris-generaal van Nederland, A. M. Haas. Spreker me moreerde het heengaan van mevrouw Brandt slechts weinige maanden tevoren en sprak van het grote werk, dat de over ledene heeft gedaan voor de kerk en al haar leden. De heer Haas roemde de be minnelijke oersoonlijkheid, die steeds trachtte situaties in harmonie op te lossen cn noemde de verscheidene een regionaris vol begrip en wijsheid. Een stroom van sprekers getuigde na deze woorden van de goede en verheven hoedanigheden van monseigneur Brandt. Het woord werd onder meer gevoerd door vertegenwoordigers van het Indone sische diocees, van de Vrij Katholieke Jongeren, van de clericale synode, de al gemene theosofische vereniging in Neder land, van de S.O.V. en door vele anderen, waarbij ook pastoor Borsten uit Bloemen- daal. Tenslotte verrichtte mgr. dr. A. G. Vreeae, de laatste ceremoniën en aaaldg de kist onder de tonen van Bach's compo* sitie: „Wenn ich einmal soil scheiden^

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7