Haarlems Dagblad Beschaving Socialisten achten Van Cauwelaerts voorstellen onaanvaardbaar Nederlandse verliezen in Indonesië Verzet, maar geen georganiseerde illegaliteit in Oost-Duitsland Tsjechische mgr. Beran regering dreigt met uitwijzing Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 16 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij ae Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <&pcctt}te tjaarlemedjc Courant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN EEN OPEN BRIEF aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft de heer L. H. Tjan, leraar aan een openbare school voor M.O. in Indone sië, zich beklaagd over de bejegening die hij en andere „getinten" door toedoen van een deel der Nederlandse jeugd op straat ondervinden. Hen worden woorden als pinda, nikker, aap, doodvreter, e.d. nage roepen. De briefschrijver he^ft opgemerkt dat dit door de ouders de goede niet te na gesproken oogluikend wordt toegela ten, vergoelijkt dan wel door eigen voor beeld of houding in de hand gewerkt. Hij is van mening dat dit blijkbaar op een leemte in de opvoeding van deze ouders en hun kinderen duidt. Wegens gebleken on macht der ouders zou z.i. schoolopvoeding daarin kunnen voorzien. Naast schoolse kennis, lessen in lichamelijke opvoeding en in veilig verkeer zou schoolopvoeding en kele elementaire fatsoensregels kunnen om vatten. Wij hebben de bewuste Open Brief in ons vorige nummer opgenomen en er als titel ..Beschamend" boven gezet. Ik heb hier de hoofdpunten nog eens vermeld. Dat er aan- leiding»is tot zulke klachten is beschamend. De heer Tjan heeft zich pijnlijk getroffen gevoeld door hetgeen hij noemt „ontstellend gebrek aan wellevendheid". Dit is een hof felijke term, die daarom niet minder duide lijk is. Inderdaad getuigt de straatschende rij, waarvan wij in Nederland maar niet verlost kunnen raken, van gebrek aan be schaving en betekent zij tevens een gebrek aan orde en regel. Wij schijnen niet in staat te zijn deze orde in ons land te bereiken. Als de straatschenderij, zoals in dit geval, vertegenwoordigers van gekleurde rassen betreft is het des te erger. De briefschrijver heeft opgemerkt dat het zweemt naar de houding der aanhangers van het Nazi'isme tegenover nïet-Ariërs. Hij duidt dit slechts aan met de term „zweemt" omdat hij on getwijfeld begrijpt dat het niet uit invloed der Nazi's voortkomt. Lang voordat ei- Nazi's bestonden werden mensen, behorend tot gekleurde rassen al door een deel der jeugd nageschreeuwd. Enige politieke oor zaak heeft dat toen niet gehad en heeft het ook nu niet. Het gold trouwens ook altijd mensen meestal vreemdelingen die een beetje ongewoon gekleed waren. Dom heid en bekrompenheid vormen de oorzaak van het schreeuwen jegens iemand die in enig opzicht ongewoon aandoet. Dat daar bij scheldwoorden gebezigd worden op veilige afstand, gevolgd door haastig weg rennen als de betrokkene of een ander nei ging toont, het dubbel en dwars verdiende pak slaag toe te passen toont dezelfde lafheid en onbeschoftheid, die ook bij an dere straatschenderij tot uiting komen. Wij hebben daar dezer dagen ook weer klachten van lezers over gehad. Er wordt bezwaar gemaakt tegen de noodzaak om te parkeren, omdat op onbewaakte parkeer plaatsen zoals de Oude Gracht de auto's door de jeugd worden beschadigd. Als iemand bij toeval een raampje open laat staan wordt vaak smerige rommel in de wagen gegooid. Ruitenwissers worden ver bogen, soms kapot gemaakt. In het lak van de auto's worden scherpe krassen gesneden. Wij weten, bij ervaring met auto's van ons bedrijf dat de klacht gegrond is. Een andere ontvingen wij over het beschadigen van een huis dat nieuw in de verf stond. Dit zijn maar een paar bezwaren: zij zouden met velerlei andere aan te vullen zijn. Nu meent de heer Tjan, zelf een man van het onderwijs, dat de school heilzaam zou kunnen werken door enkele elemen taire fatsoensregels ter opvoeding toe te passen. Daarom heeft hij zich ook tot de minister van O., K. en W. gewend. Diens antwoord kan men met belangstelling tege moet zien. Als in deze aangelegenheid „van boven af" opgetreden zou worden zou in derdaad een beroep op de scholen de een voudigste methode zijn. Er zijn trouwens scholen waarop wei aandacht aan- deze zaken wordt gewijd; het bezwaar van de briefschrijver geldt dan ook „een deel der jeugd" een deel dat overigens veel te groot is, want het schijnt in iedere ge meente te bestaan. Erkennend dat de school in het algemeen verbetering zou kunnen brengen moeten wij hier nog wel eens vaststellen dat de grondfout in de gezinnen ligt. Daar be hoorde tegen deze dingen te worden opge treden. Of dat op korte termijn te bereiken zou zijn is iets anders. Omdat dit moeilijk oplosbaar schijnt lijkt de school de beste kans te bieden. Van groot belang zou in de eerste plaats zijn dat zoveel ouderen geen vergoelijkende of schouderophalende houding tegen deze lelijke uitingep van gebrek aan beschaving aannamen. Zij zijn lelijk en beschamend voor ons land; wie in andere landen heeft gewoond beseft dat des te duidelijker. De Open Brief van de heer Tjan zal ons aanleiding geven op de zaak nader terug te komen. Hij heeft ongetwijfeld gelijk als hij de vrees uit, dat de sympathie voor ons land bij (gekleurde) buitenlandse gasten grote afbreuk door gedaan wordt. Dat komt er nog bij. R. P. Spionnage bij de UNO? De Amerikaanse procureur-generaal, Tom Clark, heeft heden onthuld dat door ambtenaren van het Amerikaanse minis terie van justitie een onderzoek wordt in gesteld naar de handelwijze van twintig of meer personen, die werkzaam zijn op het hoofdkwartier van de U.N.O. in New York. Clark verklaarde ten overstaan van een sub-commissie van de Amerikaanse senaat voor justitiële aangelegenheden, dat het ministerie van justitie een onderzoek heeft doen instellen naar de handelwijzen van een 685 vreemdelingen bij het algemene onderzoek naar spionnage in de Verenigde Staten. „Het ingestelde onderzoek wil niet zeg gen, dat al deze personen daadwerkelijk spionnage in de Verenigde Staten hebben bedreven of betrokken zijn geweest in het werk van buitenlandse geheime diensten, doch het houdt slechts in dat over de be trokkenen verkregen inlichtingen het wen selijk maakten hun handelingen aan een nader onderzoek te onderwerpen", zei Clark. SABOTAGE? In de Tokiose voorstad Mitaka is gister avond een tramstel van drie wagens los geraakt en niet grote snelheid tegen het stationsgebouw opgereden. Tien personen kwamen om het leven en 14 werden ge wond. Men vermoedt sabotage. De Belgische Kabinetsformatie Regering van Katholieken en Liberalen? Gistermiddag is het bestuur van de Bel gische socialistische partij bijeengekomen. Het heeft bennis genomen van de voorstel len, die Van Cauwelaert aan de vertegen woordigers der partij gedaan heeft, doch acht deze voorstellen, zoals zij gedaan zijn, niet aanvaardbaar. Het bestuur heeft de partijvertegenwoor digers opgedragen deze conclusie aan de informateur Van Cauwelaert mee te delen. Hoewel de liberalen nog niet geantwoord hebben op de voorstellen van de informa teur Van Cauwelaert, wint de mening veld, dat een Katholiek-liberale regering waar schijnlijker is dan enige andere oplossing. Tot de mening, dat een Katholiek-liberale regering de meest waarschijnlijke oplossing zou zijn, hebben de spaarzame uitlatingen der liberale gedelegeerden, aan wie Van Cauwelaert zijn programma heeft uiteen gezet, veel bijgedragen. De liberale gedele geerden maakten na hun onderhoud met de informateur een optimistischer indruk dan de socialisten en zij hadden meer lof voor Van Cauwelaert. In liberale kringen bestaat echter geen eensgezindheid over de volksraadpleging. Er is ook een zeker wantrouwen ten aan zien van de C.V.P. door het vermoeden, dat de Katholieken met de liberalen zouden samenwerken tot de koningskwestie gere- Ontzettende ontploffing in een Duits stadje Meer dan 30 doden Naar men aanneemt zijn meer dan 30 personen om het leven gekomen bij een dubbele explosie in een munitieopslag plaats, die gisteravond de halve stad Pruem, in de Franse zóne van Duits land, met de grond gelijk maakte. Van officiële zijde is vanochtend meege deeld, dat 17 lijken reeds zijn geborgen, doch dat vermoedelijk nog minstens 15 lichamen onder het puin bedolven liggen. Ongeveer 45 ernstig gewonden zijn naar ziekenhuizen in naburige steden overge bracht. De opslagplaats smeulde vanochtend nog en men yerwachtte nog meer ontploffingen. De oorzaak van de explosie was de brand in 'n aantal kisten, die wqren opgeslagen in de nabijheid van 500 ton munitie, die zich op 20 meter diepte in een heuvel bevond. Door middel van het luiden der kerk klokken werden de bewoners voor het ge vaar gewaarschuwd. De meesten van de 3000 inwoners van het stadje zochten daar op een heenkomen in de bossen in de om geving. Een aantal bleef echter, zich niet bewust van het gevaar. Brandweerlieden stelden alle pogingen in het werk om de brand weg te houden van de plaats waar de geld is en dat daarna in de C.V.P. de stro ming de overhand zou krijgen, die aan sa menwerking jnet de socialisten de voor keur geeft. Al deze factoren hebben tot gevolg, dat het land voorlopig nog in onzekerheid blijft verkeren omtrent de structuur van zijn komende regering. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld tussen 10 en 12 Juni (eerst vermist): Korp. J. Bolt uit 't Zandt (Gr.). Gesneuveld 15 Juni 1949: sold. Ie kl. J. F. H. van Es uit Elsloo. Gesneuveld 16 Juni 1949: sold. Ie kl. F. Boeren uit Oosterhout (N.Br.). Gesneuveld tussen 19 Juni en 4 Juli 1949 (eerst vermist): sold. Ie kl. H. P. Swinkels uit Someren. Gesneuveld 27 Juni 1949: le It. P. A. Havik uit Haren (Gr.): sold. W. J. Maas uit Someren; serg. A. J. M. Nijland uit Am sterdam; korp. C. B. Wilderbeek uit Venlo. Gesneuveld 28 Juni 1949: serg. M. W. van de Nieuwenhof uit St. Gilles Waes (België). Gesneuveld 29 Juni 1949: sold. J. A. de Bruijn uit Apeldoorn. Gesneuveld 30 Juni 1949: sold. K. Nieu- wenhuis uit Wijmbritseradeel. Gesneuveld 30 Juni 1949: sold. J. Wie- nen uit Heilo. Gesneuveld 1 Juli 1949: sold, le kl. A. Bouwens uit Nieuw-Ginneken: sold. J. van Dingenen uit Hoogeloon; korp. D. Uitten- bogaard uit Driebergen-Rij senburg. Gesneuveld 2 Juli 1949: sold. A. Huijgen uit Bunschoten. Gesneuveld 3 Juli 1949: vaandrig M. van Eek uit Arnhem; sold, le kl. P. H. J. van Enckevort uit Sevenum; sold. H. H. Her mans uit Sevenum; sold, le kl. P. H. Schol ten uit Budel. Gesneuveld 4 Juli 1949: sold. H. J. Boer boom uit Westervoort. Gesneuveld 6 Juli 1949: sold, le kl. J. de Boer uit Geleen; serg. A. L. Teuns uit Geleen. Gesneuveld 7 Juli 1949: sold. Eibrink uit Oldebroek. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 17 Juni 1949: sold. 2e kl. Soetarmin Mar- todikromo; 19 Juni: Man. sold. 2e kl. infie. H. Kairupan; Jav. sold. 2e kl. genie Madsa- roen; Jav. sold, le kl. infie Parian; Jav. sold, le kl. infie Santmin; Jav. sold. 2e kl. infie Slamet; Jav. sold. 2e kl. infie Toeki- min; 21 Juni: Amb. sold, le kl. infie A. Patty; 22 Juni: Amb. sold. 2e kl. infie E. Koenoe; Amb. sold. 2e kl. infie F. Redo; Soen. sold, le kl. infie Moehamed Bin Madje Daoea; 23 Juni: Amb. sold. 2e kl. infie L. Maipauw; 25 Juni: sold. 2e kl. infie sold, le kl. infie M. F. Wakulu allen af komstig uit Indonesië. munitie lag opgeslagen. Zij slaagden hierin niet en twee explosies volgden. Vele huizen Moenasih; Tinu sold. -e kb JTiusnama; Men. stortten in, zo ook het ziekenhuis, waarinJ plaats was voor 60 personen. Er was geen tijd geweest om de patiënten naar elders over te brengen. De electrische centrale werd eveneens geheel vernield. Senaat stemt Donderdag over Atlantisch pact De Amerikaanse Senaat heeft heden be sloten de ratificatie van het Atlantische pact Donderdag a.s. in stemming te brengen. Stenator Scott Lucas, leider der demo cratische meerderheid, had de Senaat voorgesteld eenstemmig het besluit te nemen de stemming Maandagmiddag te doen houden, doch zijn republikeinse col lega, Forrest C. Donnell, die een der voor naamste tegenstanders van de bekrachti- gingt van het pact is, weigerde met een vroegere datum in te stemmen dan Don derdag. RAF-BOMMENWERPER NEERGESTORT. Een Lincoln-bommenwerper van de RAF is op 400 meter van een bomdepöt te Skel- lingthorpe, een dorp in de buurt van Lin coln, brandend neergestort. De gehele be manning kwam om het leven. Tot dusver zijn de lichamen van vier slachtoffers uit het wrak geborgen, waarvan de stukken honderden meters in het rond verspreid lagen. Dodelijk ongeval opdeLeidsevaarf Twee meisjes, de 12-jarige J. E. M. Groen uit Bloemendaal en de 13-jarige B. Kloet uit Haarlem fietsten Vrijdagmiddag om streeks twee uur naast elkaar op de Leid- sevaart te Haarlem, toen een grote vracht auto met aanhangwagen, geladen met bloembollen passeerde. Vermoedelijk raak- ten.de sturen van de fietsen in elkaar; het oudste meisje viel naar links op de weg, geraakte daarbij onder het rechterachter- wiel van de aanhangwagen en was op slag dood. Het meisje uit Bloemendaal viel met het hoofd tegen de trottoirband en moest met een zware hersenschudding naar de Maria- stichting worden vervoerd. Veldmaarschalk Montgomery sprak in Den Haag „De eisen van de moderne oorlog" Veldmaarschalk Viscount Montgomery of Alamein, voorzitter van het West-Europese comité van opperbevelhebbers, sprak Vrijdagavond in de Ridderzaal in Den Haag op uitnodiging van de Koninklijke Neder landse Vereniging „Ons Leger" over „De eisen welke een moderne oorlog aan de natie stelt". De vice-president van de Raad van State, jhr. mr, E. Beelaerts van Blokland, de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andrea, de voorzitter van de Eer ste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, oud minister ir. J. Albarda en tal van militaire attachés behoorden tot zijn toehoorders. Na een inleiding van generaal mr. H. J. Kruis zette veldmaarschalk Montgomery uiteen dat een onverhoopt volgende oorlog totaal zal zijn. Een volk in oorlog zal dan een gevechtseenheid moeten zijn, samen gesteld uit verscheidene onderdelen der nationale inspanning. Iedereen zal er bij be trokken zijn, iedereen zal een schakel vor men in de organisatie van het geheel. Staal-sfaking van de baan Een grote staking in de Amerikaanse staalindustrie, die in de afgelopen nacht zou zijn begonnen, is thans van de baan. De „grote drie" van de Amerikaanse staal industrie de U.S. Steel, de Bethlehem en de Republic Steel hebben het voor stel van president Truman tot een bestand van 60 dagen en het instellen van een com missie van onderzoek, die een oplossing van het geschil ihoet zoeken, aanvaard. Indonesische conferentie in Djokja èn in Batavia De B.F.O. heeft hedenochtend een com promis-voorstel van Soekarno aanvaard om de inter-Indonesische conferentie deels te Djokja en deels te Batavia te voeren. Blij kens een uiteenzetting van de voorzitter van de B.F.O., Sultan Hamid II, heeft mr. Kosasih, die Vrijdag naar Djokja was ver trokken, het volgende compromis voorstel van Soekarno ontvangen, volgens hetwelk de aanvang van de conferentie op 20 Juli in Djokja plaats zou hebben. Na enige dagen onderbreking om gelegenheid te hebben de Lebaranfeesten (einde van de Moham medaanse vasten) thuis te vieren, zal de conferentie te Batavia worden voortgezet. De B.F.O. heeft de uitnodiging aanvaard. ONGELUK OP DE LUCHTBRUG. Een Brits Hastingstoestel van de luclft- brug is heden na de start van het Berlijnse vliegveld Tegel neergestort. De gehele be manning van vijf koppen is om het leven gekomen. Vrij puntig Maandag zal 't, al zou het gieten, Voor de vrouwen zondag zijn, Ha, dan kunnen zij genieten. Het zal vrij-van-bon-dag zijn. Vrij van punten moet ik zeggen, Dat weet ik natuurlijk wel, Maar u zult me niet weerleggen, Punten staan dan buiten spel. Allen maken er bij voorbaat Stellig een verlanglijst van, Rekenend hoe lang de voorraad Van de middlen strekken kan. Dit voor moeder, dat voor vader, Zus voor zus en zo voor zoon. En de rest bezien ze nader Zonder punten doodgewoon. Maandag zal geen vrije dag zijn Veeleer een heel drukke dag. Maar 't zal wel een blije dag zijn, Heisa dames, slaat uw slag. 't Is maar wat u. moe gelopen, 's Avonds thuis vertonen kunt, Allen veel succes met kopen, Zonder punt is dat het punt. P. GASUS Sovjet-politiek van wantrouwen zaaien oogst nog steeds vruchten (Van onze Duitse correspondent). Steeds weer duiken in de West-Berlijnse en West-Duitse bladen verhalen op over illegale organisaties en verzetsbewegingen in de Oostelijke 'zóne. Al onze persoonlijke informaties bevestigen evenwel, dat het woord „organisatie" een veel te weids be grip is voor de verschijnselen van onte vredenheid, onwil en afkeer jegens de Sovjet-Russische en Duits-communistische practijken, die zich inderdaad achter het IJzeren Gordijn voordoen. Uit de aard der zaak verheugt zich geen bezettingsleger en dat geldt nog meer voor de Russen dan voor de Westelijke ge allieerden in de gunst van de bevolking en zelfs de veelvuldig voorkomende geval len van sabotage zijn veelal meer een kwestie van persoonlijke rancune wegens „ledereen die Pauselijk decreet uitvoert, is een verrader'7 De Tsjechoslowaakse premier Antoniii Zapotocky heeft Vrijdagavond een waar schuwing uitgegeven aan het adres van de aartsbisschop van Praag, Josef Beran, dat hii „er zich rekenschap van moet geven dat hü uit het land gezet kan worden als een verrader". Zapotocky zeide. dat men vernomen had van vrees in het buitenland voor arresta tie van aartsbisschop Beran. „Als deze verhalen van Beran zelf afkomstig zijn, bewijst het alleen, dat hij weet wat hem toekomt", aldus Zapotocky. In tegenwoordigheid van Prinses Wilhelutina werd gistermiddag in Leidschendavi de psychiatrische inrichting ..Hulp en Heil" geopend. Prinses Wilhelmina tijdens het begroetingswoord van de voor:itter der stichting Vrijdagmiddag is het Engelse toneelgezelschap „Young Vic", dat in het Bloemendaalse openluchttheater ..As you like it" opvoert, door de burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex (rechtsi van Bloemendaal ten gemeentehuïze ontvangen. Het gezelschap tijdens de ontvangst. Prinses Wilhelmina opende „Hulp en Heil" te Leidschendam Prinses Wilhelmina heeft Vi-ijdagmiddag te Leidschendam de psychiatrische inrich ting „Hulp en Heil" van de stichting „Ne- derlandsche Hervormde inrichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken" geopend. De voorzitter van de stichting, dr. J. van der Spek herinnerde er aan, dat Koningin Emma de eerste psychiatrische inrichting der stichting, „Zon en Schild", te Amers foort opende. Hij legde er de nadruk op, dat het nodig is, dat de bouw van het sa natorium te Katwijk 7.0 spoedig mogelijk tot stand komt. Met „Hulp en Heil" zal dit sanatorium een twee-eenheid vormen. Prinses Wilhelmina opende hierna de inrichting. Zij zeide dit gaarne te doen, om dat 't een voortzetting is van de arbeid van haar moeder, die het werk der stichting een warm hart toedroeg. Zij hoopte, dat de patiënten de inrichting niet zouden ver laten zonder er vrede, geloof en liefde ge vonden te hebben. Dr. J. H. Pameyer sprak namens de minister van Sociale Zaken, die verhin derd was aanwezig te zijn en bracht de gelukwensen der regering over. Hij zeide, dat meer behoefte is ontstaan aan deze in richtingen, niet omdat de geestelijke ge zondheid van ons volk achteruit gegaan is, maar door de grotere bevolkingsaanwas, de leeftijdsverschuivingen, de veranderde zienswijze bij de behandeling en de grote vooruitgang van de medische wetenschap. De premier sprak op een bijeenkomst van de kerkelijke commissie van het cen trale actie-comité. De vergadering keurde het wetsontwerp, dat de regering de con trole geeft over benoemingen, financiën, salarissen en het beheer van kerken van alle gezindten in Tsjechoslowakije goed. Cepicka, de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, heeft als voor zitter van het centrale actie-comité de Katholieke bisschoppen van Tsjechoslowa kije beschuldigd van „vijandigheid tegen de staat en het volk". Hij verklaarde te vens, dat de bisschoppen in contact ston den „met buitenlandse vijanden". „De hoge geestelijkheid onder leiding van Beran heeft haar vijandigheid niet kunnen maskeren. Zij heeft nooit oprecht en eerlijk haar steun gegeven aan het streven van het volk", zo zeide Cepicka. Hij beklaagde zich er over, dat mgr. Beran en de bisschoppen „scheldbrieven" aan de regering hadden gezonden en dat deze door de buitenlandse pers en radio waren gepubliceerd alvorens de regering ze had ontvangen. In antwoord op het Pauselijk decreet (dat Katholieke communisten uit de kerk bant) zeide minister Cepicka. dat „ieder een, die tracht het bevel van het Vaticaan uit te voeren, verraad pleegt". Cepicka noemde het decreet „een uiting van onmacht". „Beran en zijn vrienden zullen lelfik in verlegenheid zitten, wan neer zij ons moeten vertellen, hoe de ver klaring van het Vaticaan moet worden uit gevoerd", aldus Cepicka. Het Koninklijk Bezoek Verkeersregeling in Bloemendaal De burgemeester van Bloemendaal maakt bekend: Met het oog op de doortocht van H. M. de Koningin op Woensdag 20 Juli worden door mij de volgende ordemaatregelen ge nomen: Het verkeer met motorrijtuigen, rij- en voertuigen, rijwielen, invalidewagens en het geleiden van rij- of trekdieren en vee is op Woensdag 20 Juli 1949 van 7.45 uur af tot na het tijdstip dat de Koninklijke stoet is gepasseerd en dit verkeer door de politie weer wordt toegelaten, verboden op de navolgende wegen: de Julianalaan, de Adriaan Stooplaan. de Cearalaan, de Bloemendaalse weg vanaf de Militaireweg tot de Hartenlustlaan, de Har- tenlustlaan, het Kerkplein en de Kenne- merweg tot de gemeente Velsen. Eveneens is het verboden gedurende deze tijd langs genoemde wegen te parkeren. Het publiek kan zich langs deze wegen opstellen op de voetpaden en trottoirs, doch mag zich niet bevinden of opstellen op de rijgedeel- ten van deze wegen. Onvoorziene omstan digheden daargelaten zal het verkeer waar schijnlijk omstreeks 8.45 uur weer normaal kunnen doorgaan. De bevelen van de politie ter uitvoering van deze voorschriften moe ten stipt worden opgevolgd. Het verkeer naar Zuid kan gaan over de volgende wegen: Brederodelaan, Zomerzor- gerlaan, Jozeph Israëlsweg, Midden Duin en Daalseweg, Hoge Duin en Daalseweg, Ter Hoffstedeweg. Militaireweg, Bloemen- daalseweg, Korte Zijlweg, Duinlustweg naar Aerdenhout. Speciaal de forensen en degenen, die tij dig op kantoren en bureaux moeten zijn, raad ik ernstig aan met deze maatregelen rekening te houden, daar hiervan niet kan worden afgeweken. 1 geleden materiele schade en nadelen, dan dat zij het resultaat zijn van een doelbe wust georganiseerde tegenwerking. Uit alle gesprekken, in de laatste tijd gevoerd met Duitsers die uit de Oostelijke zóne naar Berlijn kwamen, valt af te leiden, dat er bij de boeren en arbeiders, bij de ta nende middenstand en bij de streng ge controleerde ondernemers ontstemming heerst over de sociale en economische wan toestanden in het Oosten, en vooral over de willekeurige inmenging van de bezet tingsautoriteiten in het bedrijfsleven en over de partijterreur van de S.E.D., waar door voor de grote massa het leven een kwelling wordt, 't Spionnagestelsel van de M.V.D. (Sovjet-Russische politieke politie) en van haar Duitse hulporganen is echter zo uitgebreid en streng, dat slechts in kleine kring van goede vrienden over deze dingen wordt gesproken. Een georgani seerde verzetsbeweging onder de grote massa is dan ook vrijwel onmogelijk. Het onderling wantrouwen is een nog groter waarborg voor de veiligheid van het be staande regiem dan zijn politietroepen het ooit kunnen zijn. Een zweem van illegaal verzet leeft wellicht bij de in de Oostelijke zóne nog steeds gedulde niet-communistische libe rale en christelijk-sociale partijen en bij de verboden, doch in het verborgene vege terende sociaal-democratische partij. Deze partijen hebben alle een soort informatie dienst in het leven geroepen, die in de eerste plaats ten doel heeft het verken- ningswerk te verrichten ten bate van de eigen veiligheid. De geheime bedrijvigheid dezer partijinstanties draagt uitsluitend een defensief karakter en niets rechtvaar digt het vermoeden, dat van die kant ooit het sein zou worden gegeven tot een alge mene actie van verzet of tot een openlijke opstand tegen de huidige machtshebbers. Opmerkelijk is, dat niet alleen de poli tieke tegenstanders der communisten in West-Duitsland, maar dat ook de S.E.D.- pers zo nu en dan van complotten en sa menzweringen in Oost-Duitsland gewaagt. De verklaring ligt voor de hand, want de Duitse handlangers van Moskou hebben een strijd te voeren op twee fronten. Aan de ene kant moeten zij tegen de onverschilllige en ontevreden bevolking vechten teneinde hun positie en autoriteit te behouden, en aan de andere kant moeten zij de povere resultaten van hun politiek tegenover hun al even ontevreden Russische opdracht gevers verantwoorden. Geen wonder dus dat zij voor het falen van hun eigen plan nen een zondebok zoeken en waar zouden zij die anders vinden dan in het kamp der zogenaamde burgerlijke partijen? Om hun eis tot strenge zuivering dezer partijen te motiveren,, construeren zij naar behoefte verdachtmakingen en beschuldigingen. De schooljeugd, en in het bijzonder de jeugd van de middelbare en hogere scho len, is niet alleen weerspannig, maar ook in haar uitingen veel vrijmoediger dan de volwassenen. Op bijna elk instituut voor onderwijs vormt de meerderheid der scho lieren een hecht aaneengesloten front tegen die leerlingen en leraren, yan wie het vast staat, dat zij een communistische gezind heid zijn toegedaan. Dikwijls gebruikt deze oppositie het wapen van de boycott zo consequent en meedogenloos, dat de getrof fenen moeten worden overgeplaatst. Samenvattend moeten wij ons beperken tot de stelling, dat zich onder de bevolking en vooral onder de jeugd van Oostelijk Duitsland een toenemende ontevredenheid kenbaar maakt, maar dat er van een ge organiseerde beweging tegen het heersend regiem vooralsnog geen spoor te beken nen is. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht hier en daar tijdelijk mist, overigens wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 Juli: 4.39 uur, onder 20.52 uur 23.35 uur, onder 12.32 uur 18 Juli: 4.40 uur, onder 20.51 uur 23.46 uur, onder 13.43 uur (Laatste kwartier) Hoogwalertyden: Zaterdag 16 Juli: 7.31—19.52 uur. Zondag 17 Juli: 8.11—20.35 uur. Maandag 18 Juli: 8.5821.21 uur. Laagwatertijden: Zaterdag 16 Juli: 3.14—15.28 uur. Zondag 17 Juli: 3.49—15.59 uur. Maandag 18 Juli: 4.2216.40 uur. Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1