egens vaoantie gesloten Zonen - Ruim een derde deel van het publiek is er beter aan toe dan vorig jaar Predikbeurten Radio Moors Opruiming SLEUTEL WEG? Katerdag 16 Juli 1949 ■V Haarlems Dagblad lurgemeester openf kleutertuin „Buitenrust" LWij openen hier in Haarlem tegen- nordig speeltuinen aan de lopende band", 1 burgemeester Cremers gisteravond bij ingebruikstelling van de kleutertuin uitenrust" in de Van Zompelstraat, bar hij haastte zich daaraan toe te voe- h, dat hij het nog steeds met een kolos- bi plezier deed. Hij somde daarvoor een btal redenen op als daar zijn de vreugde n de kinderen om het nieuwe bezit, de tere verstandhouding tussen de ouders p er vaak omheen groeit en vooral het i'heugend besef van burgerzin dat uit het e speeltuinwerk spreekt. Na zijn wens gesproken te hebben, dat de kinderen inog lang plezier aan zullen beleven, upte hij het lint door waarmee de wip is vastgebonden en verklaarde daarmee |tuin voor geopend. De toespraak van de' burgemeester was prafgegaan door een welkomstwoord ;i de voorzitter der vereniging en een ie van de heer Blauw, die namens het (rbond van Speeltuinverenigingen sprak, «ze laatste wees ex-op, dat op dit tei-i-ein rst huizen stonden, die in 1940 door pimen waren weggevaagd. Hij meende t er geen beter monument voor het oor- (sleed had kunnen komen dan deze tuin n kindervreugde, vooral ook omdat de uters hier leren met elkaar te spelen, laars wensen te respecteren en zo op- Oeien tot goede en nuttige leden van de latschappij. Tenslotte sprak nog de hoofdcommissa- Ivan politie, de heer J. Fontijne, die be- I dan wie ook het zegenrijk effect -van speeltuinen kan constateren en daarvan ook met nadruk gewag maakte, kinderen zelf hadden het laatste ord, want zij voerden een alleraardigst egorisch stukje op en namen daarna istdriftig bezit van de tuin, waar zij ble- 1 spelen tot tenslotte Klaas Vaak er aan pas kwam. van 18 t/m 23 Juli ZIJLSTRAAT 97 vee extra voorstellingen van h you like it" in Bloemendaal Leden van de „Young Vic" ten raadhuize begroet Iet wordt eentonig om steeds te her en met hoeveel enthousiasme het Bloe- ndaalse Openluchttheater de hier ver vende leden van de Young Vic vervul,! hoe oprecht dankbaar zij voor deze lerdaad unieke speelgelegenheid zijn. Het reden in dit sprookjesachtige landschap, het acteren zo bijzonder vereenvoudigt ongekende mogelijkheden biedt, be ent voor hen een verfrissende sensatie, listermiddag werd dit weer eens onder orden gebracht door Pierre Lefevi-e, de atsvei-vangende leider van het gezel- ap, op een receptie ten raadhuize van emendaal, als antwoord op een heel stige toespraak van de burgemeester, C. J. A. den Tex. ierre Lefevre bracht tevens dank voor buitengewone gastvrijheid die hij en medewei-kers hier genieten, waardoor tevens het voorrecht smaken enigszins trouwd te raken met het gezinsleven te lande. Ook de charmante actrice Wilson voerde het woord om haar entelij kheid te betuigen voor een nieuwe emenhulde en de dozen met chocolade, armede zij werden verrast. Men bleef er dan een uur gezellig bijeen. let succes van de voorstelling van „As ou like it" is zo groot dat er twee xtra-herhalingen volgen, te weten p Maandag en Dinsdag 18 en 19 Juli Met vlaggetjes gewapende kleuters hebben bezit genomen van de zandbak in hun speeltuin „Bxiitenrust" die gisteravond door burgemeestermr. P. O. F. M. Cremers werd geopend. Eindëxamens M.T.S. Aan de Middelbare Technische School te Haai-lem verwierven het einddiploma: Afdeling Bouwkunde: Ch. Baggerman te Bloemendaal; L. F. Dammers te Heemstede; P. A. Dreijer te Haarlem; T. H. Essers te Haarlem; H. Fei- rabend te Aerdenhout; N. J. Groot te Am sterdam; H. v. d. Haak te Tiel; Mej. A. C. van Hatturn te Haai-lemT. J. Jongh Vis- scher te Heemstede; H. Kroon te Oudkar spel; J. Kroon te Oudkarspel: P-. J. Kuiper te Haarlem; G. W. Molenaar te Heemstede; P. J. Overtoom te Alkmaar; C. Prins te Amsterdam; W. van Riet te Leiden; M. J. Schreuder te Aerdenhout; J. J. Tervoort, te Amsterdam; H. J. Verberne te Badhoe vedorp; Afgewezen; 5; teruggetrokken 1. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: P. van Beest te Amsterdam: A. J. M. Blankers te Amsterdam; P. Blomaard te Haai-leni: J. ter Braake te Harderwijk; C. H. T. Brink te Bennebroek; J. Duyne te Driehuis; W. H. v. d. Eshof te Haarlem; A. B. Funke Küpper te Heemstede; J. M. van Geel te Driehuis: H. de Haan te Haarlem: E. Hommes te Haaiiem; J. F. H. van Mee heren te Heemstede: H. J. Nelissen te Haarlem; J. H. v. d. Ploeg te Leiden: A. J. Rusch te Alkmaar; C. H. de Ruyter te Amsterdam; P. J. van Rijswijk te Haar lem: P. Schoneveld te Katwijk a. d. Rijn; A. Timmerman te Haarlem; P. Tuytel te Haarlem: S. Waimerdam te Hillegom; R. H. Westra te Alkmaar; H. Wiggerts te Heemstede; T. P. Wildeboer te Schoorl. Afgewezen 0; teruggetrokken 1. Afdeling Werktuigbouwkunde: J, L. Baardman te Haarlem; P. W. van Baarsel te Joure; N. P. Blankevoort te Haarlem; P. R. Bom te Santpoort; J. C. Borgers te Haai-lem; W. Bos te Bodegra ven; A. Braamkolk te Colmschate; J. van den Brink te Renkum; E. H. Brok te Hel lend oom; A. J. Butijn te Castricum; J. J. Bijlhouwer te Haarlem; B. H. R. Oosterss te Haarlem; J. J. van Dam te Bentveld; L. H. van Exter te 's Gravenhage; G. B. Groendijk te Terschelling; A. Groot te de Rijp; J. L. Hamersma te IJmuïden; P. H. Hartel te Heemstede; A. J. Hupez te Haar lem; C. J. de Jong te Aalsmeer; J. A. Kla ren te Zeist; H. Konings te Haarlem; D. H. A. Kooy te Haarlem; E. W. S. Körber te Haarlem: P. Kruijsdijk te Leiden: J. H. Kuipers te Heemstede; J. Lieftink te Ben- nekom: A. J. v. d. Linden te Haarlem; I. A. Lindner te Haarlem; H. H. Lok te Haar lem: B. A. Loomans te Heemstede; P. C. W. Meulenhoff te Bloemendaal; A. C. v. d. Mey te Santpoort: J. A. van Mourik te 's Gravenhage; D. de Neef te Leiden; A. J. M. Ponsioen te Alphen a. d. Rijn; D. Rentenaar te Schagerbrug; J. P. Reuve- kamp te Noordwijkerhout; J. S. Roemer te de Rijp; A. P. I. van der Sande te IJzen- dijke; J. T. Slegt te Alkmaar; A. Stikkelo- rum te Leiden; K. P. Tjiook te Haarlem; H. A. van Veen te IJmuiden; E. K. Ver- hoeff te Apeldoorn; J. N. Vermey te Hil- Heringa Wuthrich Resultaat van opinie-onderzoek HAARLEM Centrale Verwarming Johnson Oliebranders (Adv.) versum; J. Verschoof te Haarlem; N. C. Vreenegoor te Santpoort; J. de Vries te Alkmaar; H. Wielart te Haarlem; B. J. Wolters te Harreveld; G. A. Zuiderduin te Leiden; G. A. Zwart te Amsterdam. Afgewezen: 6; teruggetrokken 1. Afdeling Elcctrotechniek: L. W. Appel te Winterswijk; N. Baesjou te Hoorn; J. P. van Bortel te Zierikzee; F. F. ten Bruggencate te Apeldoorn; J. van Herwijnen te St. Pancras; M. M. Holtslag te Santpoort; F. L. Hozee te Leiden; T. Huijgen te Haarlem; N. Jorna te Alkmaar; G. T. J. Kemperman te Driehuis; M. H. van Koningsbruggen te Haarlem: J. M. Kuijl te Bloemendaal; P. A. Polderman te Haarlem; D. van Putten te Haarlem; L. H. Sparnaay te Bloemendaal; B. Stevenhagen te Haarlem; J. Tibboel te Lisse; J. C. Tie- meijer te Arnhem; T. v. d. Veen te Emmen; W. van Vlijmen te Kampen: H. L. Weener te Ede: E. Weiffenbach te Bloemendaal; T. Wulp te Alkmaar. Afgewezen: 4. Afdeling Scheepsbouwkunde: C. H. Akerboom te Oegstgeest; J. Bak ker te Schoorldam; H. van den Berg te Haarlem; M. Beijer te Amsterdam; A. J. de Bondt te Haarlem; J. van Dijk te Haar lem; L. J. Graven te Heemstede; G. Hooi veld te Amsterdam; D. Jansen te Leiden; N. Kinkel te Nieuw-Vennep; J. Krul te Santpoort; J. Landkróon te Amsterdam; C. Mol te Zaandijk: C. M. Muntz te IJmui- den-Oost; J. A. Nobels te Barendrecht; D. J. Nijland te Oosterbeek; H. F. Pron ker te Haarlem; H. Veenstra te Opeinde: A. Vel te Haarlem; T. J. Vogel te Haar lem; G. H. Wekker te Amsterdam; C. Zijl stra te Haarlem. Afgewezen: 3. Afdeling Vliegtuigbóuwkunde: H. Betlem te Amsterdam; D. A. Boeltjes te Alphen a. d. Rijn; H. J. Cijs te Amster dam; F. G. Enklaar te Terwolde; J. G. Feldhaus te Leeuwarden: A. A. Hermans te Santpoort; W. Hoefnagel te Haarlem; K. Hollebeek te Zaandam; J. Houtkoper te Haarlem; G. J. Ilbrink te Zutphen; A. G. M. Kemperman te Amsterdam: R. Kos ter te 's Gravenhage; H. W. v. d. Linden te Dordrecht; A. L. van Oosten te Emmen; H. 'J. de Pont te Arnhem; A. Roos te Amers foort, F. Sant te Haarlem: A. Sarlet te Haarlem; J. J. Schouten te Arnhem; T. Snoek te Driehuis; J. A. Stekelinck te Aardenburg: J. Timmerman te Haarlem; G. Weert te Overveen; E. Westeneng te Driebergen. Afgewezen: 7. Aan vele mannen en vrouwen stelden de enquêteurs en enquêtrices van het Neder land Instituut voor de Publieke Opinie kort geleden weer de vraag: „Vindt U dat U er op 't ogenblik beter, slechter of hetzelfde aan toe bent als een jaar geleden?" De resultaten zijn: Ben er beter aan toe 37 Hetzelfde 33 Slechter aan toe 29 Geen antwoord 1 Naar welstand van de ondervraagden treden er echter nog steeds belangrijke ver schillen op. Hier zijn de antwoorden van beter en minder gesitueerden: Bejter Hetzelfde Slechter aan toe Geen antw Laagste inkomens 2.1 pet. 33 pet. 37 pet. 2 pet. Lage inkomens 3$ pet. 31 pet. 30 pet. 1 pet. Middenklasse 45pct. 24 pet. 30 pet. 1 pet. Welgestelden 49 pet. 16 pet. 34 pet. 1 pet. Bij de laagste inkomens vinden we meer mensen, die er slechter dan beter aan toe zijn, dan een jaar geleden. Maar bij de welgestelden vinden we bijna de helft, die er beter aan toe is. Beter Hetzelfde Slechter aan toe Geen antw NU37 pet. 33 pet. 29 pet. 1 pet. Maart 1943 30 pet. 40 pet. 27 pet. 3 pet. Januari 1947 50 pet. 25 pet. 24 pet. 1 pet. In April 1946 heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag gesteld. ,.^ent U in het algemeen tevreden of ontevreden over de vooruitgang, die er in dit jaar na de bevrijding heeft plaats gevonden?" De resultaten waren: Tevreden Ontevreden Geen antw. April 1946 57 pet 34 pet. 9 pet. (NADRUK VERBODEN) Vacantieverbtijf Naar Uw vacantieverblljf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamschc Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5. (Adv.) TWEE JAAR GEëïST TEGEN TYPISTE DIE 34.000,— VERDUISTERDE. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen de 35-jarige mevrouw E. D.—v. d. E. uit Amsterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De verdachte was ten laste gelegd, dat zij van November 1946 tot het najaar van 1948 ten nadele van een groot advocatenkantoor te Amsterdam, waar zij als typiste werkzaam was, onge veer 34.000.heeft verduisterd. De verdachte bekende de haar ten laste gelegde feiten. De verdediger, mr. R. Kokosky, schetste de moeilijke omstandigheden waarin de verdachte eind 1945 was geraakt, toen haar echtgenoot haar en haar twee kinderen wilde verlaten. Hij vroeg de uiterste cle mentie voor zijn cliënte, die reeds negen maanden in voorarrest heeft doorgebracht. GEEN RIJVERGUNNING NODIG VOOR FIETS MET MOSQUITO. Thans is ook voor een rijwiel, uitgerust met een hulpmotor merk Mosquito, geen rijvergunning meer nodig. Evenals met de Solex kan men nu dus ook met een Mosquito-rijwiel op Zondag rijden, gekomen. ZONDAG 16 JULI 1949. HAARLEM. Ned. Herv. F irk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: in de Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. 7.30: Dhr. G. Germans, Avondgebed. Zondag 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Dr. M. van der Voet, Bijzondere dienst. Organist E. Vos. Nieu we Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. S. L. Knottnerus, Hillegom. Noorderkerk, Vel- serstraat. 9 en 10.45: Ds. IJzerman. Lijnden. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. Joh. Brons geest. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: 'Dhr. A. van der Hoeif. Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. A. Boschma-Slagharen, Kinderkerk. 10.45: Ds. G. Alma, Lisse. Diaconessenhuis Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Dienst. Dins dag 19 Juli 7.30: Consistorie Grote Kerk Lithurgische Godsdienstoefening v. .Doof stommen en Slechthorenden. Ver. van Vrjjz. Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Alle-Dag-Kerk, Parklaan 34. 7.157.45. Maandag Dhr. Nyenhuis, Oudng. N. H. K. Dinsdag Ds. Hoekema, Doopsgez. pred. Donderdag Ds. Dondorp. Geref. pred., Vrijdag Ds. Boeke. Ned. Herv. pred. Open kerk: Maandag. Dinsdag Woensdag, Donderdag 104 uur. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 17 Juillet. Journée de l'Eglise a Lindenheuvel. Overveen. Service a 10 h. 30: Mr. Ie Ps. H. Bouvier, a 13 h. Causerie Ps. Domedieu de Vabres et Ps. Jospin. Church of England. Sunday, July 17th, 3 p. m. at the Oud-Ka- tholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evening Service, Rev. R. O. Tasker. Stads Evange lisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: W. Akse, Beverwijk. 6.30: Openlucht. Kruis- 10: Dhr. F,d. W. Pera, den Haag. 5: Dezelf- weg-Parklaan, Zuiderkapel, Zuiderstr. 15 de, Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugd- bijeenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Lt.-Kolonel J. P. Rawie van het Leger des Heils. Zang door Jettie Visser, sopraan, Hillegom. Ned, Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensd. 7.30: Ds. J. v. d. Heuvel, Schoon hoven. Vrije Evangel. Gemeente, Bakenes- sergracht. 9.30 en 5: Jac. de Graaff, Evan gelist. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. J. Spijker. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. de Ruiter, Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem in puntenvrije verkoop ryQAJeeht VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Juli 1949 NDERTROUWD: 13 Juli, G. H. W. Dou- Dekker en K. Barones Uexkiill-Giil- band. EHUWD: 15 Juli, H. Krabshuis en D. kei; H. Deinum en G. Ptinter. EVALLEN van een zoon: 13 Juli, G. L. .\uéKanters; H. A. KubbingaNuijten; C. van TussenbroekZeeman; A. E. M. BlommaertMudde. EVALLEN van een dochter: 13 Juli, W. der PligtVerkerk; 14 Juli, H. M. J. ïnBoelen; J. M. VerkesHeck; E. D. sten-Spruijt; E. R. Fehres-van Dijk; 15 i: J. M. Bakker-Töns. VERLEDEN: 14 Juli. R. Servatius—Cor- ,80 j„ Middenlaan; J. HeemskerkKol- ',e, 73 j., Tetterodestraat; W. Hogerhuis, Lange Veerstraat; A. van Hoftende 'ge. 79 j.. Paul Krugerkadc; A. M. Bak- i 3 m., Badhuisstraat. Gifhandel in Shanghai (Lux or). George Raft speelt in deze spannende in trigue-film de rol van een Amerikaanse vlieger in het Verre Oosten, die ten on rechte met zijn medeleden van de beman ning door een krijgsraad uit de dienst is ;ezet en aanvankelijk op het slechte pad rit*-""'-'" V verbittering ijverig deel aan de winstge- geze terec kwaad tot erger bewandelt. Hij neemt uit vende zwarte groothandel in de door hon ger en inflatie geteisterde stad en onder houdt naast zakelijke ook amoureuze be trekkingen met de knappe leidster van een bende, die naar later blijkt voor zijn onterende degradatie aansprakelijk is. Dan komt er een andere vrouw in zijn le ven; een sociale werkster van nog grotere schoonheid. Uit liefde voor haar en mede door toedoen van een bevriende journalist, die de dood vindt als slachtoffer van zijn plichtsbetrachting, keert hü alle verkeerde practijken de rug toe, hetgeen hem niet gelukt dan na langdurige vechtpartijen. Er wordt trouwens van begin tot einde zeer veel geschoten en geslagen en er heerst veel duisternis op het witte doelt, zowel letterlijk als figuurlijk. De beide vrouwen heten June Havoc en Helena Carter. D. K. „Ruiters in het Rood" (Spaarne). De wekelijkse portie misdaad-met-blauwe- bonen die het Spaarne theater zijn trouwe cliëntèle opdist, komt ditmaal eens niet uit het Wilde Westen, maar uit het Hoge Noor den', in casu uit Canadees Alaska, waar de „trappers", pelsdieven en „mounties" elkaar overigens even opgewekt van katoen geven als hun broeders in Goed en Kwaad uit de windstreken van cowboyland. Voor wie er van houdt is dit een film om van te smul len, met (voor wie er niet van houdt) ju weeltjes van landschapsfotografie. De voorfilm „Shep de mensenredder" is een aardige variant op het thema „Alleen- op-de-wereld", waarin een drietal ver schoppelingen, te weten een weesjongen, een sympathieke oude baas en een intelli gente herdershond, allerlei opwindende avonturen beleeft. William Farnum eens een der grootsten van het witte doek maakt in deze frisse film zonder valse sen timentaliteit een glorieuze come-back als de goedhartige oude veteraan, die door zijn dochter het huis wordt uitgekeken en dan de zwerversstaf opneemt, die hem tenslotte naar nieuw levensgeluk voert. H. C. „Blue Skles" (Frans Hals). Een dagdroom ia technicolor vaa een zeer ge* noeglijk karakter, dat men helemaal vergeet zich te ergeren over het uitzonderlijk sim plistische en onwaarschijnlijk gegeven, dat nauwelijks nis excuus kan dienen om de gecombineerde attracties van Bing Crosby en Fred Astaire op het doek te brengen. De bronzen bariton van Bing en enige voortref felijke dansen van Astaire zijn echter op zichzelf al ruimschoots reden daarvoor, te meer daar zij in het veld gebracht worden om het hart te winnen van een jongedame die zeker tot één van de laatste woorden in uiterlijk schoon gerekend mag worden. Er zijn bovendien bij uitzondering meer grap pige dan smachtende liedjes te beluisteren en zelfs een afgrijselijke vertaling van de tekst die in banaliteit alle andere produc ten van de Nederlandse film-vertalers met stukken slaat (en dat zegt wat) vermag het effect van de eersten niet geheel te niet doen. W. L. B. „Johnny Belinda (Rembrandt). In deze aangrijpende geschiedenis speelt Jane Wyman de rol van een doofstom Canadees boerenmeisje, dat dank zij de geduldige in spanning van een dorpsdokter langzaam maar zeker haar plaats vindt in de kring van het kleine gezin, waartoe zij behoort. Zij kreeg voor deze prestatie de Academy Award, de hoogste onderscheiding voor een filmster, naar onze reeds half Mei uitvoerig geformuleerde mening volkomen terecht. Nog nooit zag men een actrice met haar handen als enig hulpmiddel op zulk een onroerende wijze zakelijke woorden en ge dachten tot zichtbare poëzie doen worden. Men vindt hierin een bevestiging van het feit dat een lichaamsgebrek niet altijd een belemmering voor het genieten van het leven behoeft te zijn. doch het bestaan zelfs een rijkere inhoud kan verschaffen. Helaas hebben de producenten gemeend niet buiten het traditionele element „span ning" te kunnen, zodat Johnny Belinda ont- eerd moet worden door de man die haar later van haar kind tracht te beroven. Daar zij dit verhindert door hem neer te schieten, kan de film eindigen' met een rechtzaal scène, waarin de ontknoping van het drama tot stand komt. Dat dit grove slot een ge weldige anti-climax vormt, behoeft geen nader betoog. Overigens zorgde regisseur Negulesco voor een verkwikkende sfeer en een eerlijke weergeving van de realiteit. Dit is een film-van-de-maand. J. H. B. „Vliegende forten" (City). Een Ame rikaanse film uit en over het begin van de tweede wereldbrand, toen de Verenigde Staten nog niet in de oorlog betrokken wa ren en'Engeland de eerste klappen van de Luftwaffe kreeg te incasseren. Een film, die ook kennelijk ten doel heeft gehad de Amerikanen duidelijk te maken wat de Engelsen op dat ogenblik te doorstaan had den. Vandaar, dat de toeschouwer een lucht aanval op Londen meemaakt, en een ver haal voorgezet krijgt over twee Amerikaan se vliegers, die zo onder de indruk raken van de moed en de prestaties van de Brit ten, dat ze zich laten inlijven bij de RA..F. Volgt een adembenemende luchtaanval van Engelse „vliegende forten" op Berlijn, die voor onze twee vrienden nog maar op het nippertje goed afloopt. (Dat de luchtaan vallen bij daglicht op de Duitse hoofdstad pas jaren later begonnen, wordt maar over het hoofd gezien.) De vliegerij i i de film is hier en daar suggestief gefilmd, doch het verbindende verhaaltje zit te vol toevalligheden en sui kerzoete dialogen om te kunnen bevredigen. H. J. E. C. „Pinocchio" (Palace). Gedurende enkele- maanden van het jaar 1870 ver scheen in de „Giornale di Bambini" een feuilleton voor de jeugd, dat uit de pen houder van een zekere Carlo Lorenzini was gevloeid. Deze verkoos de naam Carlo Col- lodi toen zijn vertelling wegens het grote succes kort daarna als boek uitkwam. Het heette „Pinocchio" en behelsde de geschie denis van een houten pop. die door een schone fee tot leven werd gewekt en de wonderlijkste avonturen beleefde. Sinds dien is het ontelbare keren bewerkt in bijna alle talen ter wereld. De nieuwste versie stamt uit de tekenfilmstudio van Walt Disney, die er met meer dan duizend medewerkers een paar jaren aan besteedde om de levensloop van de gelukkig nog al tijd populaire held met zeer vrije hand in een reeks doorlopende beelden te brengen. Zeker niet tevergeefs, want het resultaat getuigt van een kostelijke fantasie, die zo wel jong als oud beurtelings bekoort en vermaakt. Men voelt wel eens critiek opkomen, maar moet die toch direct weer inslikken teneinde naar hartelust te kunnen lachen om de telkens onduikende dwaze kleinig heden. die het geheel zo aantrekkelijk hou den. Neem bijvoorbeeld de verkennings tocht van de grapüig uitgedoste Jimipy Krekel door het huis van de houtsnijder Gepetto, de ontmoeting van Pinokkio. zoals wij gewend ziin hem te noemen, met de sliiwe Jantje Fatsoen of de eerste gewaar wording van de ezelsoren. Men zou aan het opsommen kunnen blijven. Er zit een heerlijk tempo in deze rolprent, maar soms brengt de overdadige drukte der bewegin gen de aandacht van de toeschouwers wel even aan het duizelen. De nare zoetelijk- heden uit vroegere Disney-producten ont breken echter volkomen. De kleuren zijn beter dan ooit en de dieptewerking voor al in de fragmenten onder de zeespiegel, doch ook bij de wandeling naar het mario nettentheater van Stromboli is soms bui tengewoon suggestief. Profilti zorgde voor een zeer goede na- synchronisatie. zodat geen hinderlijke on dertitels de aanschouwelijke voorstellingen behoefden te ontsieren. Deze geschiedde onder leiding van Cruys Voorbergh. die zelf een werkelijk uitstekende vertolking van Jimlny Krekel, het sprekende geweten van Pinokkio, leverde. Verder kan men on der meer de stemmen horen van de acteurs Frits van Dijk. Louis van Gasteren. Ko van Dijk. Jack Grimberg en (in de titelrol) van de twaalfjarige Frits Waterman. D. K. Tini Jonker start reeds om half zes Tini Jonker, die als training voor haar kanaaltocht Zondag van Zandvoort naar Wijk aan Zee en terug zal zwemmen, start reeds om halfzes 's morgens in Zandvoort. Zij wordt daar 's middags omstreeks drie a vier uur terug verwacht. Griekse guerilla's zijn boos op Tito Door de „Vrije Griekse radio-omroep" der guerillastrijaers werd gisteren ver klaard. dat de jongste verklaringen van maarschalk Tito en van het lid der Joego slavische regering Djilas hen doen gelijken op Pontius Pilatus. „Zij wassen hun handen in onschuld wat betreft het gemeenste verraad jegens het Griekse volk en het democratische leger, dat tot nu toe is bedreven. Tito en Djilas geven de democratische Grieken een Ju daskus, om daarna van de Amerikanen hun dertig zilverlingen te eisen als belo ning voor het gepleegde verraad". (Zoals gemeld, heeft maarschalk Tito Maandag te Belgrado verklaard, dat Joegoslavië zich genoodzaakt ziet zijn grens met Grieken land te sluiten). TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Heemstede Steun Wettig Gezag Vrijdag had in het R.K. Verenigingsge bouw ann de Hereweg een propaganda- avond plaats, georganiseerd door de plaat selijke commissie „Steun Wettig Gezag", waarvoor een zeer grote belangstelling was. De voorzitter, de heer H. v. d. Briel, be gon met een welkomstwoord aan de aan wezigen, waaronder zich de loco-burge meester de heer E. J. v. Lent en de dis trictscommandant van het garnizoen te Haarlem overste Lenderink bevonden. Daarna speelde de militaire kapel van het 10e Regiment Infanterie een mars. Daarna gaf overste A. P. Durant, belast met de propaganda voor dit instituut, een uiteenzetting van het werk van „Steun Wettig Gezag", in het bijzonder van de Natior#ile Reserve. De heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos. wees op de volstrekte noodzakelijkhéid, zich beschikbaar te stel len voor dit doel, dat alleen gericht is op het behoud van onze met zoveel offers op nieuw verworven rechten en vrijheden. Spreker wees op het dreigende gevaar dat uit het Oosten geheel West-Europa be dreigt en achtte het een groot geluk, dat het Westen zich dat gevaar volkomen be wust is. Ons land heeft zich bij de overige landen aangesloten en nu hebben wij ook de dure plicht, alles te doen wat deze aansluiting van ons vraagt. Grote offers zullen moeten worden gebracht doch spre ker wilde de vraag stellen: Wat is u de vrijheid waard? Nadat de Legerfilmdienst na de pauze een aantal zeer goede films had laten zien, sloot de heer v. d. Briel de bijeenkomst. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop; of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis. Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 Vo de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) „STUDIO" DE BLIJDE SENSATIE! Luclitpostverbindingen met Hollywood, New York, Parijs en Londen. Een oase in de tijdschriftenwoestijn. van Zandvoort. 5: Ds. J. W. Siertsema. Wilhelminakerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk 10; Ds. A. van Arkel. 5: Ds. A. de Ruiter. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5; Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenes- sergracht 63. Dinsdag 7.30; Ds. J. A. Smink van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15; Ds. E. van Dijk. van den Haag. Clir. Geref. Kerk Raaks. 10 en 5; Ds. M. Holtrop. Baptistc- Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8; Jeugdsamenkomst (geb. Sa lem). Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamen komst o.l.v. Majoor en Mevr. Bosveld. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie. Wol straat 7. Zaterdag 8: Openluchtsamenkomst Parklaan hoek Kruisweg. Zondag 10 en 7; Volle Evangelieprediking. Vergadering van Gelovigen. Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Jansstr. 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Hee- ren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samen komst. Gemeente Gods, Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van Gracht 47. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk- de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude dienst. Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Psycho-Syn- these, Wilhelminastraat 22. 10.30: Zondag morgenvoordracht. Broedergemeente, Parklaan 34. Zater dag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds.'Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. H. W. Duyvendak, Heem stede, Jeugddienst. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Dankzegging. Kon. Emmaschool. Raafstr 9 en 10.30: Ds. Jonker, Bodegraven. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Dr. A. Mankes-Zernike, te Rotterdam. Evang. Lulh. Gemeente, in geb. Noorderkapel, Mi- nahassastr. 10.30: Ds.X). H. Brandt. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5; Ds. P. de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bart- lema. Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. Aör, Oskamp. Chr. Lyceum (ing. van Merlenstraat). 10.45: Ds. J. v.*d. Vlugt, Bloemendaal. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Hv„ Hoogwoud Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. v. Arkel. Koediefslaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5c Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, Kapel Nieuw Vre denhof, v. Oldenbarneveltlaan. 8 30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeuweriklaan. 10.30: Ds. J. E. Drost. H Avondmaal. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Hoogleraar, Bloemendaal. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. H. Lieve te Zandvoort. 11.30: Ds. J. C. van Dijk, te Bloemendaal. Opwekkingssa menkomst op Schapenduinen. Brederodc- laan 57. Donderdag 8: H. v. d. Brink. Ger. Kerk. 8.45, 10.30 en 3.45: Dr. J. L. Koole, H. Avondmaal. Soefi Beweging, Popellaan I. 2: Dienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Ves pers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn v. Draat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmasch.. Raafstr. 9 en 10.30: Ds. Jonker, van Bodegraven. Evangelisatie „Bethel". Oost Kolk, 10: Dhr. A. van Besselaar, uit Amsterdam, Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: P. Moolhuizen en C. J. M. M. Steltman; Dr. P. van Diffelen en C. O. V. Bloem; F. T. van Gelder en E. van Eis; D. J. Spaling en P. Frederiks. GETROUWD: P. E. Bakker en M. Ver- hiilsdonk; S. J. van Duuren en M. J. W. de Groot: L E. Beszelzen en H. Wiggers; J. T. Schoenmaker en C. J. van Velthoven. GEBOREN: Cornelis Hubertus z. van W. van Holland en M. J. van Buuringen: Robert Hans, z. van J. van Rooijen en C. Hubert; Johannes Arnoldus Maria, z. van H. J. Koe horst en M. W. Kromhout; Marjolijn, d. van R. J. Bruseker en J. M. Dingerdis; Wilhelmus Theodorus, z. van T. W. Diependaal en C E. v. d. Putten; Ineke. d. van C. R. Kirsch- baum en J, H. zur Kleinschmiede; Mnrgn- retha Maria. d. van C. G. de Bruin en E. M Smit; Martha Ariënne, d. van W. C. Tijs en A. Gravestein. OVERLEDEN: Wed. E. J. Hnrdcwcg—Lo renzen, 67 j.; G. W. Hueting. 76 j.; II. J. M van der RenstJansen. 52 j.: J. Mooijrann 53 j.; C. Bruin, 71 j.; N. KokSpierenburg 80 jaar. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heem steedse Dreef, tel. 29903: dr. A. C. C. v. Lie P. Aertszlaan 6. tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp laan 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman Binnenweg 206. tel. 28320. PUNTENVRIJE VERKOOP van alle textielgoederen ELK ARTIKEL IN PRIJS VERLAAGD Ca naar REEMERS KRUISSTRAAT 35 Zondvoort Dit jaar nog geen Gordon Bennett-race Naar wij vernemen hebben bezwaren. Ingebracht door de militaire besturen van de zones in Duitsland, hoofdzakelijk uit vrees dat de ballons over die gebieden zou den komen of er zelfs landen, er toe geleid dat dit jaar op het circuit van Zandvoort de Gordon Bennett-race niet kan worden gehouden. De race zal zelfs dit jaar in het geheel niet plaats hebben. Naar de heer Hugenholz. directeur van de stichting „Touring Zandvoort" ons ech ter mededeelde, worden de onderhande lingen met de heer Boesmans van de Haagse ballonclub voortgezet, en, indien de politieke hemel wat opklaart, is het zo goed als zeker, dat dit ballon-evenement in 1950 op het Zanavoortse circuit zal worden ge organiseerd. Circuit gereed voor de „Grand Prix" Het aanbrengen van de nieuwe slijtlaag op het circuit van Zandvoort is gereed ge komen. Dit Belgisch teerproduct, dat in een dunne laag op het wegdek werd aange bracht, is van een buitengewone stroefheid. Bovendien is het vrijwel uitgesloten dat het wegdek van de winter bij vorst nog kan Stukvriezen. Enkele toegangswegen tot het circuit zullen nog vóór de race om de grote prijs van Zandvoort verbeterd wor den door verbreding van de voetpaden. Estafette van Zandvoort De jaarlijkse traditionele estafette van Zandvoort voor voetballers zal heden avond om half acht worden gelopen. Start en finish zijn aan het begin van de Grote Krocht. Twintig ploegen van vijf man zul len hieraan deelnemen. Algemeen wordt „Haarlem" waarin Pastoor meeloopt, favo riet geacht. Het verkeer zal tijdens de wedstrijd wor den omgelegd. Direct na afloop zal burgemeester mr. H. M. van Fenema op het Tramplein de prij zen uitreiken.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7