Haarlems Dagblad en Opcetljte Igaatlemsrtjc €ourant<3tmto 165-6) Knickerbockers laatste woorden waren ernstige waarschuwing aan het Westen Golf van anfi-clericalisme over heel Europa verwacht De bliksem doodde drie mensen Van honk 64e Jaargang No. 19296 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 18 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Thans omgekomen journalisten constateerden vrijwel unaniem dat Amerika's politiek in Indonesië rampspoedig dreigt te worden De radioluisteraars in de Verenigde Sta ten hebben Zaterdagavond de stem van een dode horen waarschuwen, dat ..een derde wereldoorlog onvermijdelijk schijnt, zo de Verenigde Staten niet hun volle gewicht in zetten tegen het opdringen van het commu nisme in Azië." Het was de stem van H4 R. Knicker bocker, een der dertien Amerikaanse jour nalisten die op hun terugreis uit Indonesië bij de ramp met de „Franeker" zijn om gekomen. De waarschuwing was vervat in de vier de en laatste, van een serie uitzendingen onder de titel: ,-,Kan het communisme Azië veroveren?" „Het communisme gaat zo snel voor waarts, aldus de uitzending, dat Moskou zich binnen enkele jaren sterk genoeg zou kunnen voelen om de macht van de Ver enigde Staten uit te dagen." Volgens Knickerbocker werd „het enige lichtpunt in het Oosten" gevormd door „de Britse overwinning op het communisme ir Malakka". „Het communisme is niet alleen als geor ganiseerde macht in Singapore verdwenen doch ook de gewone misdadigheid is zoda nig afgenomen, dat Singapore heden ten dage de ordelijkste stad in het Oosten is," aldus Knickerbocker. Voorts relayeerde de BBC Zondag voor ®de Nederlandse omroep een interview dat Knickerbocker tijdens het oponthoud van de „Franeker" in Singapore, enkele uren Hvoor de ramp van dit vliegtuig, aan een ►iverslaggeefster van Radio Malaya toestond. Knickerbocker zeide hierin, dat „de Neder- Slanders door de hysterische politiek van de ►Verenigde Staten in de UNO gedwongen ►'worden Indonesië te verlaten vóór zij hun ^-hoofddoel, de bevolking te ontwapenen, be- ►reikt hebben." Het resultaat hiervan zou ►jvolgens Knickerbocker een chaos zijn, die Halleen Moskou in de kaart zou spelen. K Knickerbocker vergeleek Soekarno met ►jHitler, omdat de Indonesische president, Jjuist als de Nazi-leider, alleen imponeerde ►!als hij massa-vergaderingen toesprak, maar £jin een gesprek van man tot man een even ►'onbeduidende persoonlijkheid was als de ►„Führer". Knickerbocker achtte Sjahrir ►jwel een krachtige en bekwame politicus en wanneer Sjahrir als premier terug zou ko mmen en dr. Van Mook zijn adviseur kon fiworden, dan was er volgens de Amerikaan ,;nog een kans dat alles ten goede zou keren. Maar dit zou wel niet gebeuren, aldus be sloot Knickerbocker. Nieuwe steun voor Newton's beweringen. NEW YORK (ANP-Aneta). De be schuldiging. voor het eerst geuit door de □journalist William Newton, een der andere ►slachtoffers van de ramp met de „Franeker" Mn Bombay, dat de rapporten van de mili- Htaire waarnemers in Indonesië bewust ver draaid werden ten gunste van dl republiek, ►(blijft in de Amerikaanse pers sterk de Haandacht houden. Met verwijzing naar de beschuldigingen San Newton en Burton Heath verscheen in ^verschillende bladen van de „Scripps Ho- ►jward" groep, ondere andere de Washington ►(Daily News en De New York World Tele gram een hoofdartikel, waarin gezegd ►wordt: „Het is onbegrijpelijk waarom het ►Amerikaanse ministerie van Buitenlandse □Zaken voortgaat met de communisten in de ►kaart te spelen in het Verre Oosten en tege lijkertijd dit communisme in Europa te be- Ktrijden". „Onze politiek in Indonesië is ►aggressief pro-links geweest. De beschuldi gingen van Newton zijn te ernstig om door ^de UNO en de Verenigde Staten te worden ►genegeerd." ►1 In zijn tweede artikel van een serie van Hvijf schrijft Burton Heath: „Het is moeilijk ►lom in de vele woorden die de republikeinse Meiders spreken een aanwijzing te vinden lat zij voldoende controle hebben over hun iigen volgelingen om een stabiele regering Ie kunnen vormen." Hij citeert daarna jjahrir, die aan hem zou hebben verklaard: iKet zal tenminste vijf jaren duren, na het -[Verkrijgen van volledige onafhankelijkheid, Hvoordat de regering van de Verenigde Sta gen van Indonesië sterk genoeg zal zijn om le sterke druk van Moskou te weerstaan, tonder Westerse hulp zal het consolidatïe- iroces nog veel langer duren ofwel Indo- lesië zal zich geheel tot Rusland hebben lekeerd." W. R. Matthews, een der beide journalis- - die aan de ramp van de „Franeker" zijn ftntsnapt, schrijft in de „Arizona Star": ►I „De artikelen van Newton over de anti-Nederlandse houding van de top- leiding der Amerikaanse waarnemers in Proclamatie tegen „katholieke actie" in de Praagse kathedraal Praag 17 Juli (Reuter) In de Hoorns- katholieke St. Vituskathedraal te Praag is 'anochtend voor een congregatie van onge- 'eer 300 personen de volgende proclamatie 'oox-gelezen: »Wij geestelijken zijn de laatste tijd ver- nlrust door publicaties van de katholieke ctie, waaruit men de indruk zal kunnen ^rijgen, dat wij ze goedkeuren. Wij ver laren, dat wij trouw zullen blijven, wat e gevolgen daarvan ook mogen zijn. Wij veigeren de katholieke actie goed te keu en omdat zulks onmogelijk is zonder de isschoppen. Wij zijn voorstanders van een ecoord op de voorwaarden, die door de isschoppen in hun laatste herderlijke ehrijven zijn uiteengezet. Het doet ons ge- 'oegen dat de katholieken hierover een 'an zin zijn en wij verwijzen naar de rondwet in naam van de godsdienstvrij- eid. Wij stellen de belangen van God 'oven die van de mens". De proclamatie werd voorgelezen aan et einde van de kerkdienst. Naar vernomen wordt is de proclamatie, 'aarin de regering wordt getrotseerd, in ïn aantal Roomskatholieke kerken door iet gehele land voorgelezen. Het was ech- er niet na te gaan hoeveel priesters de 'isschoppen op deze wijze steunen. Indonesië hebben ons allen diep ge schokt, ofschoon het slechts een beves tiging was van hetgeen practisch ieder van ons op zijn reis door Indonesië had geconstateerd." Matthews besluit: „De Amerikaanse politiek i£ anti-Neder lands en pro-republikeins. Naar mijn mening zal het verlies van deze jour nalisten het Amerikaanse publiek ver hinderen ervan op de hoogte te komen hoe rampzalig de Amerikaanse politiek in Indonesië is geweest. Dit is het erg ste van deze ramp; het is een grote schade aan de zaak der beschaving. Al leen miss Brandon en ik zijn overge bleven om hel verhaal van de incom petentie der Amerikaanse diplomatie te vertellen." Een van de laatste foto's van een aantal der bij de Franeker-ramp omgekomen Amerikaanse journalisten. H. R. Knicker bocker (vooraan rechts) in gesprek met president Soekarno. Achter hem de journa listen (v.l.n.r.): William H. Newton, G. L. Moorad, S. Burton Heath en John Werkley The Times over de Zuiderzee werken Naar aanleiding van het besluit der Marshall-administratie om een cfeel van de Nederlandse tegenwaardefondsen vrij te geven voor de drooglegging van de IJsel- meerpolders, schrijft het Britse blad The Times in een hoofdartikel, dat deze droog legging behoort tot de stoutmoedigste wer ken. die opit door de mens ondernomen zijn". Op deze manier, aldus het blad, hoopt Nederland afhankelijkheid voor voedsel van gebieden met harde valuta te vermin deren en levensrüimte te scheppen voor zijn snel groeiende bevolking. De Times noemt het een blijk van staats manschap „dat de vele teleurstellingen en tegenslagen de Nederlanders er niet van hebben weerhouden hun taak voort te zet ten". In een hoofdartikel heeft de New York Times het Nederlandse rapport over het gebruik van de tegenwaardefondsen van de Marshall-hulp in Nederland geprezen. Het blad noemt het Nederlandse rapport „concreet en. begrijpelijk" en schrijft, dat het er veel toe zal bijdragen om de Ameri kanen met het betalen van belasting voor de Marshall-hulp te verzoenen. „Het is prettiger om dat deel van de be lasting, dat als hulp naar Europa gaat, te betalen als wij uns ervan Jsewust zijn,, dat het geld niet in een of ander fonds van economische waarde wordt gestoken, doch in boerderijen en huizen voor menselijke wezens als wijzelf", aldus, het blad. Reacties op het Pauselijk decreet LONDEN, 17 Juli (Reuter). Volgens waarnemers in de hoofdsteden op het Euro pese continent moet een golf van anti- clericalisme door geheel Europa verwacht worden, niet alleen in het Oosten doch ook in overwegend katholieke landen als Italië en Frankrijk, als gevolg van het Pauselijk decreet tegen steun van katholieken aan het communisme. Reuters correspondenten melden uit Rome: Sedert de proclamatie van het Pauselijk decreet tegen het communisme is de verkoop van het officiële blad der Italiaanse communistische partij de „Unita' vooral te Rome verminderd, in sommige kiosken met meer dan 10 procent. Verder verwacht men een versterking van de cen trumpartijen en de niet-communistische linkse groepering, een nieuwe golf van anticlericalisme gelijk aan die, welke na de oorlog over Italië ging en verscherping van het conflict tussen de katholieke en com munistische arbeiders. Anticlericalisme ver wacht men niet alleen van de zijde der com munisten, doch ook van liberalen, socialis ten en intellectuelen, onder wie men reeds spreekt van „zwart imperialisme" en „gees telijke tyrannie". Praag: De onder communistische leiding staande Tsjechoslowaakse regering heeft het Pauselijk decreet opgenomen als een rechtstreekse oorlogsverklaring en poogt thans elk spoor van Roomse invloed in het land uit te wissen. Men verwacht, in ma terieel opzicht, het einde van de rooms katholieke kerk in Tsjechoslowakije, die men, evenals industrie, sport en bankwezen wil nationaliseren. Belgrado: „Het Pauselijk decreet zal de huidige „zenuwoorlog" tegen Rooms-Katho- lieke priesters, die niet van ganser harte achter het regiem van Tito staan, doen ver scherpen. De kwestie tussen Tito en de Cominform heeft aan de intensiteit van deze „zenuwoorlog" niets afgedaan,., aldus melden waarnemers, „noch aan Tito's mili tante communistische politiek tegen de Rooms-Katholieke kerk." Het Pauselijk decreet zal waarschijnlijk de geestelijken er van afhouden zich aan le sluiten bij de door de regering gesteunde vereniging van Katholieke priesters. In communistische kringen beschouwt men het Pauselijk de creet als een „onmachtige poging om tus senbeide te komen in de binnenlandse aan gelegenheden van een ander land." Parijs: Volgens de linkse Katholieke schrijver en journalist Martin Chauffier zal een „hevige golf van anticlericalisme" in Frankrijk het gevolg kunnen zijn van het Pauselijk decreet. Martin Chauffier schrijft: „Een formele campagne, geïnspireerd door passies en belangen die met het geestelijke niets van doen hebben, is in Frankrijk en elders ingezet om de tekst van het decreet te exploiteren door een tendentieuze inter pretatie en deze voor te houden als een ver oordeling van alle gelovigen, die, ofschoon openlijk verkondigend dat de christelijke en de marxistische leer niet met elkander te verenigen zijn, het contact met de com munisten niet hebben opgegeven." Boedapest: Alle bladen in Hongarije ver oordelen het optreden van het Vaticaan en de officiële bekendmaking yan de Heilige Stoel. Het orgaan van de Hongaarse arbei derspartij, de „Szabad Nep", verklaart, dat de Heilige Stoel' altijd „de meest besliste, gevaarlijkste en koppigste vijand is ge weest van vooruitgang, vrijheid en vrede. Het door pater Balogh, de vorig jaar door kardinaal Mindszenty gesuspendeerde gees telijke, uitgegeven „Magyar Nemcep" ver klaart „niet te begrijpen, waarom de Hei lige Stoel het nodig oordeelde een kerkelijk voorschrift, dat dertig jaar geleden in de codex werd opgenomen, thans bijwijze van bijzondere waarschuwing te publiceren." Volgens het blad kan de door het Vaticaan genomen stap „slechts voortkomen uit on wetendheid omtrent of verkeerde interpre tatie van de toestanden in Hongarije." Dr. Van Royen was een dag in Djokja BATAVIA, 18 Juli, (Aneta).'— Dr. Van Royen, die hedenmiddag is teruggekeerd van zijn eendaags bezoek aan Djokja, heeft verklaard, dat dit bezoek „zeer be vredigend" was. Op een desbetreffende vraag antwoordde hij dat er besprekingen zijn gevoerd, die tot vooruitgang zullen bijdragen. De correspondent van Aneta te Djokja meldt, dat dr. Van Royen onder meer heeft gesproken met Soekarno, Hatta, Hadji Agoes Salim, kolonel Soematoepang en de sultan van Djokja. Op een persconferentie te Djokja heeft dr. Van Royen verklaard: „Het staat abso luut vast, dat de souvereiniteitsoverdracht zal plaats hebben. De vraag is wanneer dit zal gebeuren. De beide delegaties doen hun best de Ronde-tafelconferentie zo gauw mogelijk te doen aanvangen. Tot dusverre is alles vlot verlopen. Het is jammer, dat er enige verklaringen zijn geweest, die er niet bepaald toe hebben bijgedragen om de publieke opinie ten goede te beïnvloeden". In antwoord op vragen van de journalis ten zeide dr. Van Royen: „Het wederzijds vertrouwen moet worden hersteld. Samen werking is een voornaam ding, wil het land straits een internationaal peil berei ken. De souvereiniteït zal onvoorwaarde lijk en reëel zijn. De unie zal gebaseerd zijn op een gelijkwaardig en vrijwillig partnerschap. Er zal geen superstaat be staan. Men hoopt dat de inter-Indonesi- sche conferentie zo spoedig mogelijk af loopt, opdat alles volgens program kan geschieden. De richtlijn voor de Ronde tafelconferentie is, dat zij 1 Augustus zal beginnen en ongeveer twee maanden zal duren. Het is de bedoeling voor het einde van het jaar de overdracht te doen plaats hebben, waarbij het nodig is, dat er geen vacuum ontstaat". Dr. Van Royen zei, dat hij vernomen had, dat Hatta de republi keinse delegatie zal leiden. In dat geval zal de Nederlandse delegatie door een minister geleid worden. Dr. Van Royen zeide ten slotte, dat hij hoopte, dat ook „mijn collega Roem" in de republikeinse delegatie zal worden opgenomen. Treinverkeer gestagneerd; boerderijen afgebrand Het zeer hevige onweer van Zater dagmiddag heeft in vele plaatsen in het land grote schade aangericht, niet al leen door blikseminslag, maar ook door de zware regenval, die vele stra ten en wegen onder water zette. Drie personen werden door de bliksem ge troffen en gedood. De 48-jarige fabrieksarbeider A. D. Haarman in Noordijk, gemeente Neede, werd in zijn woning door de bliksem ge troffen. Hij overleed korte tijd later. In het dorp Neede brandde de groentehal van de fruithandel Kistemaker na bliksem inslag geheel uit, In Capelle aan de IJssel vond men Za terdagavond in een sloot langs een wei land het stoffelijk overschot van de 20- jange G. van Wageningen. Hij is bij het grasknippen door de bliksem getroffen en in de sloot gevallen. In Deurningen (gemeente Weerselo, Overijssel) werden de boerderijen van de landbouwers Oldekalter en Ten Thije door de bliksem gteroffen. Bij de inslag op de boerderij 'van O. werd de 23-jarige doch ter op slag gedood. De boerderijen gingen in vlammen op. In Teuge trof de bliksem de boerderij van de landbouwer H. J. Teunissen. Door dat de hooizolder, waarop 15 voer hooi was opgetast, vlam vatte, stond spoedig de gehele schuur in lichterlaaie. De brand weren uit Teuge en Apeldoorn, die geza menlijk de strijd tegen het vuur aanbon den, moesten zich beperken tot het be schermen van een nabij gelegen huis. De boerderij brandde tot de grond toe af. Slechts een deel van de inboedel kon wor den gered. In Hellendoorn is de boerderij van de landbouwer Hedder door blikseminslag to taal afgebrand. Met de boerderij gingen de inboedel van de landbouwer, de inboe del van de inwonende weduwe Voerman, landbouwmachines en voorraden hooi en graan vërloren. Treinverkeer gestagneerd. Het treinverkeer op geëlectrificeerde baanvakken heeft veel hinder ondervon- Ook India heft landingsverbod op K.L.M. vliegt per 20 Juli weer oude route 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. Na Paki stan heeft thans ook de regering van India aan de K.L.M. wederom de nodige facili teiten verleend om de luchtvel-binding NederlandIndonesië via de oude route te herstellen. De K.L.M. zal daarom van 20 Juli af om te beginnen haar driemaal wekelijkse dienst via Mauritius verleggen over Cairo, Basrah, Karachi, Calcutta, Bangkok, Sin gapore (tweemaal per week) naar Batavia. De Constellations zullen dus tot nader datum op Maandag, Woensdag en Vrijdag van Schiphol vertrekken en respectievelijk Donderdag, Zaterdag en Maandag te Ba tavia aankomen. Vertrekdagen uit Batavia blijven voorlopig Maandag, Woensdag en Zaterdag. Aankomstdagen Schiphol Woens dag, Vrijdag en Maandag. Door het her stel van de oude beproefde rit is het weer mogelijk om uitbreiding te geven aan het vervoer van passagiers, post en vracht, niet alleen uit Nederland, maar ook uit alle delen van Europa en vooral Noord- Amerika. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. om zo spoedig mogelijk de frequen tie op te voeren tot een vier- en daarna tot een vijfmaal wekelijkse dienst. Hierom trent zullen nadere mededelingen volgen. Zodra de vijfmaal wekelijkse dienst zal zijn ingevoerd, zal eenmaal per week ook de Libanon (Damascus)in het schema wor den opgenomen. De overige diensten gaan via de bovengenoemde route. Door de opnieuw gegeven toestemmingen komt de KLM na zeven maanden dus weer op haar reeds ruim twintig jaar bekende route terug. Van de zijde der KLM werd te Batavia medegedeeld, dat de eerste Constellation, welke via Karachi naar Nederland zal vliegen, morgen van Kemajoran zal ver trekken. De daarop volgende vliegtuigen vertrekken van Batavia Woensdag, Don derdag en Zaterdag. den door blikseminslag. Tussen Leiden en Voorhout werd de bovenleiding bescha digd, zodat tot halfvier over enkel spoor gereden moest worden. Tussen Culemborg en Schalkwijk raak ten door blikseminslag in de bovenleiding beide sporen versperd. Om halfvijf was één spoor weer berijdbaar gemaakt voor stoom- en Diesel-electrische tractie. De door een clectrische locomotief getrokken exprestrein, die om kwart voor vier uit Utrecht vertrekt in de richting Eindhoven- Roermond-Maastricht, werd via Arnhem naar Roermond en Maastricht geleid. Aan gezien het traject Nijmegen-Roermond niet geëlectrificeerd is, moest de trein van Arn hem tot Maastricht door een stoomlocomo tief getrokken worden. Om kwart voor acht was het baanvak Culemborg-Schalk- wijk weer dubbelsporig electrisch berijd baar. Tegen zes uur moest tengevolge van blikseminslag tussen Woerden en Utrecht een spoor uitvallen. Om halfelf kon het net weer onder stroom gezet worden. Sir Stafford Cripps moet medi sche behandeling ondergaan Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britse minister van Financiën, Sir Staf ford Cripps, zodra de lopende financiële besprekingen van het gemenebest te Lon den beëindigd zijn, naar Zwitserland zal gaan voor het ondergaan van een behan deling in verband met een kwaal aan de spijsverteringsorganen. Volgens de door Downingstreet 10 uitgegeven verklaring zal de afwezigheid van Cripps enige weken duren. De kwaal had reeds van tijd tot tijd speciale behandeling nodig gemaakt in een particüliere kliniek te Zürich. waar aan dokters verbonden zijn, die met de kwaal van Cripps op de hoogte zijn, aldus het communiqué. ,.De toestand van Sir Stafford Cripps is kortelings enigszins ern stiger geworden en enkele weken geleden beslisten de dokters, dat een speciale be handeling in de kliniek noodzakelijk was geworden." Medicijnen overgedragen aan de republiek BATAVIA, 18 Juli. (Aneta). Naar aan leiding van de berichten, dat er in het ge bied van de republiek een tekort aan me dicijnen heerst als gevolg van het feit, dat de Nederlanders bij de militaire evacuatie de geneesmiddelen zouden hebben meege nomen, wordt van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat alle voorraden medica menten op 10 Juni zijn geregistreerd en met een officieel proces-verbaal zijn over gedragen aan de secretaris-generaal van het republikeinse departement van ge zondheid, die het proces-verbaal met zijn handtekening bekrachtigde! Deze voorra den waren voldoende voor een maand. Van Nederlandse zijde was voorgesteld, om zonder verdere formaliteiten een voor raad medicijnen, voldoende voor drie maanden, rechtstreeks uit de Nederlandse magazijnen te Semarang te leveren. De heer Soerono achtte dit echter, „in verband met de souvereine positie der re publiek" ongewenst en wilde de kwestie officieel behandeld zien. Deze officiële be sprekingen zijn thans via de delegaties aan de gang. Wel aanvaardde de heer Soerono een aanbod tot rechtstreekse levering van koepokstof voor de bevolking, ter vacci natie van de binnenkomende onderdelen van de TNI, welke vaccinaties inmiddels hebben plaats gevonden. Belgische vliegers komen boven Vlieland oefenen De Nederlandse militaire autoriteiten zullen aan eenheden van de Belgische luchtmacht toestemming verlenen om ge durende de maanden Juli en Augustus bo ven Nederland oefeningsvluchten te ma ken aldus meldt United Press. I-Iet terrein waarboven de Belgische luchtmacht gewoonlijk haar schietoefenin gen houdt, zal gedurende die maanden gesloten zijn wegens herstelwerkzaamhe den en de Nederlandse autoriteiten hebben toegestaan dat de Belgische vliegers mo gen oefenen boven Vlieland, zodat de trai ning niet onderbroken behoeft te worden. De Belgen zullen in Leeuwarden inge kwartierd worden. Zaterdagmiddag zijn van de Oude Groenmarkt dc eerste autobussen met kinderen naar het DUW-kamp ,De Biezen" bij Barneveld vertrokken. Negenhonderd Haar lemse kinderen van alle gezindten zullen daar een week vacantie krijgen. Het zijn kinderen tiit financieel zwakke gezinnen. Dc voor de uitzending benodigde gelden zijn in hoofdzaak bijeengebracht door inzamelingen, onder andere op de middelbare scholen en enkele ULO-scholen. Ook van particulieren en instellingen zijn flinke bijdragen ontvangen. (Charley Lupica, een drogist in Cleveland, V. S., zit al 41 da gen boven in een vlaggemast en heeft gezworen niet om laag te komen voor de ste delijke honkbalclub op de eerste plaats zal slaan). Die Charley, een merkwaardig man, Wanneer zijn club niet winnen kan, Dan zal hij haar wel dwingen; Dan klimt hij boven in de mast En houdt zich daar al weken vast Wat zijn er rare dingen. Er blijkt wel uit, die Charley wordt Bezeten door de honkbalsport, Als hoofdzaak in zijn leven; Dus toen het met zijn club niet ging Is die aartsfanatiekeling Niet meer bij honk gebleven. Maar als, ondanks dit ongewoon Opofferende vlagvertoon. Zijn club toch blijft verliezen, Blijft hij dan tot het nieuw seizoen Zijn hoge honkbalboete doen? Nou, hij moet zelf *iaar kiezen. Het is voor ons van geen belang, En met zijn vlaggestokken-hang Moet hij het maar beslissen; Zo'n (vlag) verstokte dwaas, nietwaar, Zal ook de rest der mensen daar Geen ogenblikje missen. P. GASUS. „Kota Infen" was reeds Zondag in Rotterdam Militairen worden in Amersfoort ontsmet Hedenmorgen vroeg begon in Rotterdam de ontscheping van de „Kota Inten", welk schip met 1600 repatriërende militairen reeds Zondagmorgen in dp Rotterdamse haven was aangekomen. Wegens de incu batietijd was de aankomst aanvankelijk op Maandagmorgen vastgesteld, maar Za terdagavond kreeg de kapitein opdracht naar Rotterdam op te stomen. Aan boord had zich een geval van blindedarmont steking voorgedaan en de toestand van de patiënt maakte spoedig operatief ingrij pen noodzakelijk. Zo arriveerde de „Kota Inten" reeds Zondagmorgen aan de Lloydkade. Nadat de patiënt van boord was gehaald en ook nog een tweede, een licht pokkengeval beiden zijn naar de quarantaine-in richting vervoerd, waar de operatie Van de eerste patient inmiddels is geschied ging het schip los van de kant met de quarantainevlag in top. Pas heden ochtend om zes uur begon de ontscheping van passagiers en bemanning. De troepen werden namens de Koningin toegesproken door de chef van het Mili taire Huis N. A. Rost van Tonningen, na mens de regering door minister W. F. Schokking en namens Prins Bernhard door majoor Chr. van Goor. Ter verwelkoming was ook aanwezig de plaatsvervangend chef van de generale staf, luitenant-gene raal mr. H. Calmeijei*. Zonder dat er douaneformaliteiten wer den vervuld, gingen de militairen van boord, zelf hun bagage dragend, omdat er ook geen kruiers aan boord mochten ko men. Met Rode Kruisauto's werden zij naar Amersfoort gebracht om daar ontsmet te worden. Per dag zullen er 400 man be handeld worden die dan onmiddellijk naar huis kunnen gaan. Elke avond zal via het radio-programma van de Nederlandse Strijdkrachten tussen 18.30 en 19 uur aan gekondigd worden, welke militairen de vol gende dag uit Amersfoort naar huis zullen terugkeren. Rapport over het conflict tussen Oost en West PHILADELPHIA. 17 Juli (Reuter). De „American Friends Service Committee** (een Quaker-organisatie) heeft een uitge breide studie gemaakt van het conflict tus sen Oost en West en daarover een rapport gepubliceerd. Dit is opgesteld door zestien personen, die regelmatig van gedachten hebben gewisseld met deskundigen op het gebied van de Russisch-Amerikaanse be trekkingen. Enige maanden geleden is ver klaard, dat ook met Andrei Gromyko con tact is opgenomen. De rapporteurs zijn van mening, dat: 1. een oorlog tussen de Verenigde Sh.ten en de Sovjet-Unie niet onvermijdelijk is en de beide systemen heel goed naast elkaar kunnen bestaan; 2. de kern van de koude oorlog zuiver economisch is; 3. het economisch herstel en voortgezette industrialisatie in de Oost-Europese landen de veiligheid van de Verenigde Staten en West-Europa niet in gevaar zullen brengen, doch de Oost-Europese landen in staat zul len stellen op de lange duur een meer onaf hankelijke positie in te nemen en de scherpe kanten van het conflict tussen Oost en West te doen verdwijnen; 4. de „normale export" naar Rusland en Oost-Europa dient te worden hervat; 5. een nieuwe poging moet worden ge daan om de Duitse kwestie te regelen door het land politiek en economisch tot een ge heel te maken; 6. de Verenigde Staten moeten streven naar internationale controle op bewapening en atoomenergie, door voor te stellen de huidige voorraden atoomwapens onder be heer van de UNO te plaatsen; 7. de gegevens niet de conclusie recht vaardigen, dat de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie binnen afzienbare tijd tot mili taire aggressie zullen overgaan. AFNEMEND BUIÏG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt, maar af nemend buiïg. Zwakke tot matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Koeler. 19 Juli: Zon op 4.42 uur.'onder 20.50 uur Maan op 0.00 uur. onder 14.56 uur Hoogwatertijden: Maandag 18 Juli: 8.58—21.21 uur. Dinsdag 19 Juli: 9.5022.16 uur. Laagwatertyden: Maandag 18 Juli: 4.22—16.40 uur. Dinsdag 19 Juli: 5.06—17.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1