MAPLE Politie trof uitgebreide verkeersregeling Ons land is nog steeds niet bevrijd van oorlogserfenis aan wapens en munitie Eenvageherinnering Maandag 18 Juli 1949 HET KONINKLIJK BEZOEK AAN HAARLEM Binnenstad Woensdagmiddag voor een groot deel afgezet De Hoofdcommissaris van Politie te Haarlem maakt bekend, dat wegens het bezoek van de Koningin en de Prins der Nederlanden op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Juli de volgende maatregelen zullen worden getroffen. In het algemeen zal men er rekening me de moeten houden, dat het rijverkeer op 19 Juli 1949 van 17.30—34.00 uur op het gedeelte tussen Blauwe Brug en Plein ge stremd zal zijn en op 20 Juli 1949 van 7.00 18.00 op tal van plaatsen in de gemeente het rijverkeer ernstige moeilijkheden zal ondervinden. Op 19 Juli 1949 zal het verkeer over de Zuiderhoutlaan, Fonteinlaan en Dreef ge heel gestremd zijn van 17.3019.00 uur, het verkeer over de Dreef blijft gestremd tot 24.00 uur. Zowel op 19 als op 20 Juli 1949 zal de Paviljoenslaan voor alle verkeer gesloten zijn. De route, die de Koningin op 20 Juli 1949 naar Velsen zal volgen zal te 7.00 uur door de politie worden afgezet tot het tijdstip, dat de Koninklijke stoet is gepasseerd. De route, die de Koningin op 20 Juli 1949 zal volgen van de gemeente Velsen naar de woning van de Commissaris der Koningin wordt door de politie afgezet te 11.00 uur. Deze afzetting blijft gehand haafd eveneens tót na het casseren van Hare Majesteit. Met het oog op de rijtoer van de Ko ningin in de middag van de woning van de Commissaris der Koningin naar het Stad huis, de rijtoer van Hare Majesteit door de gemeente en haar vertrek uit de gemeente Haarlem zal het grootste deel van de bin nenstad der gemeente van 13.30 uur tot 18.00 door de politie worden afgezet. Zodra de politie de afzetting heeft ge formeerd wordt geen rijverkeer over de route meer toegelaten. Het kruisend ver keer zal tot een kwartier voor het pas seren van de Koninklijke stoet worden doorgelaten. Het doorgaande rijverkeer wordt om de binnenstad geleid. Parkerende voertuigen. Zeer uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat tenminste een uur van tevoren alle parkerende voertuigen van de door Hare Majesteit te volgen routes moe ten zijn verwijderd. Van deze regeling kan Onder geen voorwaarde worden afgeweken. Autobusdiensten. Zolang mogelijk zullen de autobussen Grofe Markt en directe omgeving. De Grote Markt zal voor alle verkeer worden afgesloten van half één af. Voet gangers zullen uitsluitend worden toege laten op het gedeelte ten Oosten van de •ronde verkeersheuvel. Voor voetgangers zal de Grote Markt uitsluitend te bereiken zijn via Smedestraat, Jansstraat of Rivier vismarkt. De Zijlstraat wordt vanaf hetzelfde tijdstip afgesloten van Grote Markt tot Nieuwe Groenmarkt; de Barteljoris- straat van Grote Markt tot de krocht; de Koningstraat van Grote Markt tot Het poortje pan het Westerhuis Vrouwen- de Jacobijnestraat en de Grote Hout- van de locale en interlocale lijndiensten worden doorgelaten. Men moet er echter rekening mee hóuden, dat het busverkeer in de binnenstad van Haarlem op 20 Juli 1949 van 12.0018.00 uur practisch geheel zal zijn stilgelegd. De busdiensten van de NACO zullen tus sen 13.00 en 16.00 uur niet verder gaan dan de Zaanenlaan en vandaar weer ver trekken in de richting Alkmaar en Pur- merend. De busdiensten van MAARSE EN KROON zullen eveneens de binnenstad niet kunnen bereiken. De dienst op Schip hol gaat niet niet verder dan de Zomer- vaart. Tussen 7.00 en 12.00 uur zal het busver keer zoveel mogelijk op de normale dienst- schema's rijden. Interlocale busdiensten van de Noórd- Zuid-Hollandse Vervoer-Maatschappij wor den door middel van dienstmededelingen bekend gemaakt. De lijn Zandvoort-Amsterdam rijdt zo normaal mogelijk. Voetgangers. Het publiek wordt dringend verzocht uitsluitend plaats te nemen op de trottoirs; het plaatsen van laddertjes en trapjes wordt echter niet toegelaten. Een beroep wordt gedaan op een ieder om de Haar lemse plantsoenen zoveel mogelijk te ont zien. Geen publiek wordt toegelaten op de bruggen, met uitzondering van de Nagt- zaambrug. Eveneens wordt geen publiek toegelaten onder de viaducten. Gereserveerde gedeelten. Ten behoeve van invaliden, ouden van dagen, verpleegsters, verplegers, school kinderen en enkele andere groepen van personen zijn gedeelten langs de routes ge reserveerd. Deze gereserveerde gedeelten zijn aangegeven met witte verflijnen en bovendien afgezet door padvinders met borden. Bovengenoemde gereserveerde gedeelten zijn: 1. Marnixstraat Westzijde tussen Heussensstraat en Stuyvesantstraat. Het gehele trottoir is hier bestemd voor schoolkinderen. 2. Kennemerplein. Het gehele trot toir voor restaurant Bolwerk (vanaf perceel no. 9 tot aan Frans Halsplein) is bestemd voor Ouden van Dagen, Inva liden enz. 3. Lorentzplein. De trottoirs tussen Van Edenstraat en Plein, zowel aan Noord- als Zuidzijde langs de route zijn bestemd voor het personeel van de ziekenhuizen en Ouden van Dagen. 4. Nagtzaaraplein. Langs de route zijn hier gereserveerd de trottoirs langs het gehele Nagtzaamplein, Nagtzaam- brug en het deel van de Kruistochtstraat tot Emostraat voor Ouden van Dagen en schoolkinderen. Hare Op deze plaatsen wórden aan Majesteit bloemen aangeboden. gasthuis te Franeker, dat een der belang rijkste bezienswaardigheden van dit Friese stadje vormt, vertoont scheuren en begint zelfs voorover te hellen. Daarom heeft men het met balken gestut. Het Rijks bureau voor Monumentenzorg heeft een plan opgemaakt, dat reeds de goedkeuring van de minister heeft gekregen, om het uit 1737 daterende poortje in oude stijl te restaureren. Agenda voor Haarlem MAANDAG 18 JULI: Itcmbrandt: „Johnny Belinda", 18 j,, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Pinocchio", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Gifhandel in Shanghai", 14 j., 2.00, 4.15 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blue Skies", il4 j., 2.30, 7.00 en 9,15 uur. City: „Vliegende forten", 14 j., 2.15, 4,30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Ruiters in het rood", 14 j„ 7.00 en 9.15 uur, „Shep de mensenredder", (alle leef tijden, 2.30 uur. DINSDAG 19 JULI: Grote of St. Bavokerk: Orgelbespeling, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. straat van Grote Markt tot de Spekstraat. De hier genoemde gedeelten van Zijlstraat, Barteljorisstraat, Koningstraat en Grote Houtstraat zijn ook niet toegankelijk voor voetgangers. De Hoofdcommissaris van Politie ver trouwt er op, dat het publiek ten volle zal medewerken om de genomen Qi'demaat- regelen geheel te doen slagen. In Heemstede De Cruquiusweg en de Heemsteedse Dreef in Heemstede zullen Dinsdagavond van zes uur af voor alle verkeer worden afgesloten totdat de auto met het Koninklijk Paar is gepasseerd. Zangconcours R.K. Bond van Zangverenigingen De tweede dag. van het in Haarlem ge houden concours van de RK Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuidhol land had een bijzonder gunstig verloop en bood tal van muzikale verrassingen. De actieve bemoeienis van de Bond voor de zuivering van repertoire en koorstijl kwam tot uiting in de aard der verplicht gestelde werken, die in hoofdzaak uit polyfone mu ziek bestonden en ook Bruckner op het repertoire brachten. Nu zou men allicht denken, dat de verenigingen na al de in spanning die zij zich moesten geven in de verplichte nummers waarvan de geest hen soms verre ligt zich in hun num mer naar eigen keuze zouden hebben willen uitleven met in het gehoor liggende „ef- fecf-composities, die vx-oeger schering en inslag waren' op de concourspi-ogramma's. Enkelen waren er die deze neiging niet konden weerstaan, maar het merendeel ging volkomen in de tendenz van de ver nieuwing op, door vrijwillig ook muziek te vertolken, die een waardig parallel vormde met de verplicht gestelde werken. En dan bleek* daarbij dat die dubbele inspanning merkwaardige muzikale resultaten leverde. Daar was bijvoorbeeld „Zang en Vriendschap" van Bovenkerk (le afd. ge mengde koren), die na een voortreffelijke vertolking van het verplichte werk een in alle opzichten sublieme verklanking ten beste gaf van een madrigaal van Orlando di Lasso. Geen wonder dat dit koor de hoogste onderscheiding en al de extra- prijzen van het concoui's verwierf. Dan was er „Ons Ideaal" van Heemskerk (3e afd. gemengde koren) dat als vrij werk een 15e eeuws chanson uitmuntend ten gehore bracht. Ook „Da Pacem" uit Santpoort (le afd. gem. k.) leverde met succes een dergelijke prestatie met het bei'oemde Ave Regina van Dufay als keuze-nummer. „Nieuw Leven" Heiloo (le afd.. gemengde koren) bracht als vrij nummer een goed stuk van Jan Nieland en vertolkte dit uit nemend. „Zang Veredelt" uit Beverwijk (le afd. gemengde koren) hield zich met „Super flumina" van Gounod op algemeen bekend terrein, maar boekte mede groot succes. In de Ere-afdeling Mannenkoren lever den de Verenigde Westfrisia Zangex-s uit Wognum prachtige prestaties met compo sities van Landré en Boedijn; en in de Superieure afdeling gemengde koren deed St. Caecilia uit Krommenie merkwaardige dingen met stukken van Bruckner en Hen drik Andriessen. Al de reeds genoemde koren verwierven een eerste prijs met lof. Maar ook al de andere verenigingen bleven boven de maat. Zo gingen onder meer ook met een mooie eerste prijs naar huis „Lae- titia" van Uitgeest" en „Cantate et jubilate" uit Hillegom. De gastvrouwe „St. Caecilia", Haax-lem, verwierf eveneens een waardevolle eerste prijs met „Kom al uit Zuiden" van Gerard Turnhout en „Ave Verum" van Mozart. Het zou ons te ver voeren al de presta ties van deze dag (er warexx niet minder dan 24 verenigingen) te noemen. De RK Bond heeft met. dit concours een groot succes geboekt; daar zit een heilzaam perspectief in. „St. Caecilia" verdient ook dubbel en dwars de lof die de Bondsvoor zitter bracht aan haar voorzitter de heer H. Korebritz om de voorbeeldige organi satie van het concours. Men was vol lof over Haarlem als con- coursstad; er gingen zelfs stemmen op om het Bondsconcours permanent in Haarlem te houden! JOS. DE KLERK Opening van de „Agoon" verregend De opening van het eerste internationale kamp voor padvinders met een handicap, de zogenaamde bijzondere eisen-groep op de Goudsberg bij Lunteren is Zaterdag middag verregend. De voorzitter van de Nationale Padvin- dersraad, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst beperkte zich tot een overzicht van de voorbereidingen voor dit kamp dat ten doel heeft de lichamelijk gefrandicapte jongens van allerlei landen in padvinders- verband bijeen te brengen en hun enige nuttige en prettige dagen te bezorgen. Hij vex'welkomde de minister van Sociale Za ken, mr. A. Ma Joekes, de vertegenwoor diger van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de burge meesters van Nijmegen en Ede, de direc teur van het Nederlandse Roode Kruis, de hoofdcommissaris van de Nedei'landse Padvindersvereniging, de heer W. C. Roest van Limburg en hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoeven, tevens hoofdcommissaris van de Katholiekè Verkenners. Het kamp zal tot Zaterdag 23 Juli duren. Alleeipverkoop vqop Nedecland E. G.-BOU.WÊR's Handeisvereemging Amsterdam-Z (Adv.) Een hevige explosie van een opslagplaats van springstoffen in een buitenwijk van Prüm in de Franse zóne van Duitsland heeft Vrijdag 13 doden en 32 ernstig gewonden geëist. Gehele huizenblokken werden met de grond gelijk gemaakt. Een overzicht van de plaats van de rampt. Reddingsploegen zoeken tussen de puinhopen naar overlevenden. Logboek van de gevonden .Franeker" Zondag hebben regeringsfunctionarissen van India en Nedex-landse deskundigen een grondig onderzoek ingesteld op de plaats waar de „Franeker" verongelukt is. Men vond na vijf uur zoeken het radiolog boek, de hoogtemeter en de snelheidsmetex*. Het logboek was ondanks de regen nog leersbaar. Men heeft ook de stoffelijke resten van drie inzittenden van het vliegtuig gevon den, zodat thans alle 45 slachtoffers ge borgen zijn. Tito verleent geen asyl meer aan Griekse guerilla's De Weense correspondent van het Britse blad Daily Telegraph meldt, dat de laatste bex'ichten uit het Joegoslavisch-Griekse grensgebied „er op wijzen, dat maarschalk Tito zijn belofte, om de grens voor de Griekse rebellen te sluiten, nakomt". Terxminste twee van de sterkste divisies van het Joegoslavische leger in Macedonië zijn samengetrokken voor de twee enige grote openingen in de bergketenen, die die Joegoslavië van Griekenland afsluiten, aldus de correspondent. Deze divisies schij nen belast te zijn met het tegenhouden van Griekse partisanen, die tijdelijk asyl in Joegoslavië willen zoeken. Muziekschool nam afscheid van directeur A. de Vogel Zaterdagmiddag werd in de Toonkunst Muziekschool aan de Nieuwe Gracht te Haarlem door het bestuur van Toonkunst en door leerkrachten en leerlingen van de school op stemmige wijze afscheid geno men van de heer A. de Vogel, die dertig jaar aan het hoofd van de inrichting ge staan heeft en nu opgevolgd wordt door de heer P. Vincent. Wegens uitstedigheid van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Smidt van Gelder, spx-ak in diens ixaam de secretaris de heer J. K. Tadema een officieel woord van afscheid en van dank tot de .scheidende directeur. Hij wees er op hoe de heer De Vogel tijdens en na de eerste wereldoorlog de muziekschool tot grote bloei bracht en haar ook tijdens de bezettingsjaren op een hoog peil wist te houden. Als herinnering bood hij een prachtig boek met gecalligrafeerde opdracht aan. Namens de leerkrachten sprak de nieuw benoemde directeur, de heer P. Vincent, die in herinnering braclit hoe hij als jong mu sicus examen aflegde bij het examenlid de heer De Vogel, niet vermoedend dat hij later naast hem paedagogische arbeid zou verrichten. Uit sprekers geestige toespraak sprak mede de dank van het gehele leraren-korps. Hij besloot met het aanbie den van een mooie leeslamp. De lerares mejuffrouw Bertje Davelaar sprak vriendelijke woorden tot mevrouw De Vogel en bood haar bloemen aan. De oud-voörzitter van het Toonkunst- bestuur, de heer J. C. Tadema, haalde in een vlotte toespraak tal van herinneringen op betreffende de school en de heer De Vogel, over wiens benoeming tot directeur, nu dertig jaar geleden, het bestuur niet anders dan voldoening gehad heeft. De heer De Vogel bedankte alle aan- wezigen ook namens zijn echtgenote en ge tuigde, dat hetgeen hij voor de Tooxxkunst- school heeft mogen doen, slechts mogelijk geweest is door de correcte samenwerking met een uitnemend bestuur en een toe gewijd lerarenkorps. Verder wenste hij de school veel voorspoed onder leiding van de nieuwe directeur. Hierna bleef men nog een tijd gezellig bij elkaar. Grote trom voor het garnizoensmuziekcorps Geschenk van „Haarlems Bloei" en Comité Nationale Feesten Het muziekcorps van het Haarlems gar nizoen is met een nieuwe grote trom ver rijkt: een geschenk van de Stichting „Haar lems Bloei" en het Comité voor Nationale Feesten (en dus feitelijk van de Haarlemse burgerijWethouder D. J. A. Geluk heeft het omvangrijke instrument Zaterdagmor gen namens de beide instellingen aan het garnizoen overhandigd, een gebeurtenis, die onder anderen werd bijwoond door burge meester nu-. P. O. F. M. Cremers, wethou der F. S. Noordhoff, hoofdcommissaris van politie J. Fontijne, de directeur van „Haar lems Bloei", de heer C. S. Th. van Gink en de leden van het Comité voor Nationale Feesten. Het muziekcox-ps en het tweede bataljon Territoriale Troepen stonden onder leiding van majoor L. M. Ruppert aangetreden op de binnenplaats van de Koudenhorn- kazerne. De garnizoenscommandant, over ste H. W. Lenderink, heette zijn gasten welkom en daarna kreeg de heer Geluk het woord. Hij gewaagde van het grote belang, dat er ligt in een contact tussen burgers en militairen en zei er blij om te zijn dat de Hulpverleningsdienst kan nog niet inrukken Dat de Hulpverleningsdienst niet zonder reden van bestaan is, bewijst wel de enor me omvang van het werk, dat deze dienst nog steeds, nu vier jaar na de bevrijding, doet. Grote hoeveelheden munitie en ander ooxiogsmatex'iaal worden nog elke dag ge ruimd en de mannen van deze dienst ont dekken evenveel keren hoe roekeloos men dikwijls met gevonden munitie omgaat. De cijfers van 1948 tonen reeds aan, dat er nog zeer veel munitie in ons land ver borgen is. In dat jaar wex-den 6.364 mel dingen gedaan van gevonden munitie en op 13.526 adressen werd het gevaarlijke goedje weggehaald. Maar er moest meer zijn en met behulp van pers, radio en film werd het Nederlandse volk opgewekt alle munitie in te leveren. De resultaten waren frappant. In het eerste half jaar van 1949 kwamen 4463 meldingen binnen en werden 19059 adressen bezocht. Meer dan alleen al in het hele jaar 1948 dus. De volgende hoeveelheden werden onscha delijk gemaakt: 55.886 granaten, 10.833 handgranaten, 1648 bommen, 3387 land mijnen, 14887 diverse projectielen en 26.731 kg vuurwapenmunitie. Bovendien werden 2398 vuurwapenen achterhaald en in schu ren van boeren 22 stukken geschut gevon den, zoals anti-tank- en luchtdoelartillerie. Het zijn in hoofdzaak Zeeland, Limburg en de Betuwe, die zorgenkinderen zijn. In deze gebieden wordt wel de meeste muni tie gevonden. Maar ook het Noorden moet niet verwaarloosd worden. Zo werd dezer dagen op de startbaan van het vliegveld Leeuwarden nog een bom geruimd, die daar reeds jaren lag en ondanks de zware vliegtuigen nog niet geëxplodeerd was, hetgeen gemakkelijk had kunnen gebeuren. Storm: mijnen op het strand. Ook de kuststreek levert elke week nieuw gevonden bommen en mijnen op. Na de zware stormen van Februari 1949 werden op het stuk van Hoek van Holland tot IJmuiden ruim 200 mijnen onschade lijk gemaakt; in de duinen enzelfs in Scheveningen werden nog bommen gevon den onder de straten. Herhaaldelijk wordt met gevonden mu nitie zonderling omgesprongen. Zo was er een boer in het Limburgse plaatsje Baarlo, eersten met dit geschenk: een bijdrage tot het muziekcorps, dat zo dikwijls nationale feestdagen helpt opluisteren, een bewijs van hun medeleven xnet het garnizoen konden geven. Hij hoopte ook, dat het muziek corps langzamerhand de beschikking zou krijgen over een eigen depót van instru menten; thans immers moeten de garni zoensmusici zelf het instrument hunner keuze bekostigen. Overste Lenderink bedankte namens het garnizoen voor de nieuwe (en nuttige) aan winst. Waax-op de „slagwerker" van het muziekcorps met een verheugde grijns het nieuwe instrument dat met het wapen van Haarlem is versierd in ontvangst nam en het~ corps de „Overste Lenderink- mars" ten gehore bracht. Tot slot defileerden het muziekcorps, dat met zijn goedé bezetting heel wat „in zijn mars heeft" en de militairen van 2 T.B. op de Hooimarkt voor garnizoensleiding en genodigden. die 150 kg buskruit in ijzeren kisten in het kippenhok had staan. Toen de zaak werd weggehaald en hem verteld werd, dat het buskruit was, zei de vrouw van de boer: „Da's jammer, dat ik dat niet geweten heb, want het is prima spul om de kachel mee aan te maken". Of de man in Bergen (Limburg), die vijf ton rook- potten met nevelverwekkende stoffen in zijn bezit had, die hij wilde gebruiken als kunstmest. Toen dit niet ging, voelde hij er veel voor om dit gevaarlijke goedje te gebruiken om zijn boomgaard te bespuiten. In Meerlo, eveneens in Limburg, werden 200 gevaarlijke detonators gevonden boven op een kippenhok. De warmte van een hand is reeds voldoende om deze staafjes tot explosie te brengen! Ook in de nieuwe grensgebieden wordt veel mxxnitie gevonden. Men heeft niet de indruk, dat er in deze gebieden door de Duitsers geruimd is. Mocht dit wel zo zijn, dan is het wel bijzonder slecht gebeurd. In ieder geval vraagt de landdrost van. Tuddern nog elke week assistentie, omdat ooriogsmaterieel of bommen gevonden zijn. Niet afdoende. In het Noorden van het land zit minder oorlogstuig, doch enkele dagen geleden kreeg de dienst een melding, dat in de Hariinger Trekvaart munitie gevonden was. Het was afkomstig van een boer, die een grote hoeveelheid explosieven van zijn land maar in de vaart had gegooid onder het motto: opgeruimd staat netjes. Thans levert deze munitie een gevaar op voor de scheepvaart en trekt de Hulp verleningsdienst er op uit om de zaak weer veilig te maken. Ook in de verdedigingsgordel van Delf zijl, tussen deze stad en Termunten, is een grote hoeveelheid munitie gevonden. In 1949 werden in dit gebied 700 mijnen ge ruimd, welke zowel op het land als in de sloten lagen. Al met al is ons land hier en daar onge twijfeld gevaarlijk en vooral voor kam peerders, is de waarschuwing van kracht: blijf van elk vreemd voorwerp af eq. waar schuw de politie, als ge iets vindt 'dat ge niet vertrouwt. Vroeg Engeland atoom bommen? Volgehs de „New York Times" heeft Groot-Brittannië nogmaals verzocht om een aantal Amerikaanse atoombommen of een hoeveelheid materiaal, waaruit snel atoombommen gemaakt zouden kunnen worden. Het blad vex'klaart, dat deze kwes tie naar verluidt besproken is op de gehei me bijeenkomst van Truman en vooraan staande Amerikaanse politici op vorige week Donderdag. De Britten hebben vol gens James wel de technische kennis doch niet de nodige outillage voor de vervaar diging van atoombommen. Een jaar ge leden zou de Britse regering reeds een ver zoek, als thans hernieuwd, tot de Ameri- - kaanse regering gericht hebben doch zon der resultaat. Bekroning. Het bestuur van de Johan Wagenaarstichting heeft besloten aan de componist Alexander Voormolen een bekro ning van vijfhonderd gulden toe te kennen voor zijn werk „Arethusa". FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 29) Tenslotte hing hij de hoora op en wendde zich tot Jim. Dat is de eerste keex-, dat ik ooit die vrouw de baas gebleven ben, zei hij met een zuur gezicht. Misschien was jouw naam de toverformule, waardóór ik hier in slaagde. Zij bleef maar zeggen, dat Mr. Thurmari alles wel beslissen zou. Jim kreunde. Ik heb nog zo gezegd, mij er buiten te laten! Alleen maar omdat hei net voor mijn hek gebeurd is En toch wist hij, toen hij wegreed, dat het tot op zekere hoogte zijn fout was. Hij had moeten zien, hoe opgewonden zij was over Alden en hem. Als hij een betere acteur was geweest, als hij 'niet door zi.jn gelaatsuitdrukking getoond had, hoe gelukkig hij was, ovex- hetgeen zij over Alden en Ricky gezegd had en als hij niet zo naar de telefoon gerend was, zou zij niet zo woedend geworden zijn en niet zo wild zijn weggereden. Hij was te warm en te smerig, om iemand te gaan bezoeken, maar de ge dachte aan Alden was als koel water na een koortsige dag Hij reed naar haar huis, belde aan en vroeg de verbaasde hospita, of zij Miss Blanshaw wellicht wilde ver zoeken, om even beneden té komen. Ik weet, dat het laat is, zei hij, maar ik moet haar spreken. HOOFDSTUK XIV. Alden's ogen werden groot van verba zing, toen zij hem daar in zijn gevlekte flanellen pantalon en oude tweed jasje in de hall zag staan. Ik ben niet presentabel, zei hij, haar bij de hand nemend, maar ik ging hier langs en ik wilde je even spreken. Zullen we een eindje gaan rijden? Zij keek even een b.eetje verschrikt, maar zei toen: Dat zou ik graag willen. Wil je een ogenblik wachten? Ik heb een vriendin boven bij mij. Ik zal het haar uitleggen. Zij kwam naar beneden, gekleed in een lichte mantel, met een lint om haar don kere haar gebonden en volgde hem zonder een woord te zeggen naar de wagen. Hij zei: Je bent een wonderbaarlijk wezen. Niets schijnt je te verbazen. En je vindt het niet erg, om midden in de nacht mee genomen te worden. Dat is het niet zei zij. Het is nog maar half elf. Ik ben om acht uur uit New Yox-k gekomen. Dan ben je zelfs nog wonderbaar- Iijker. Maar ik dacht, dat het later was. Er zijn zoveel dingen gebeurd, Waar zul len we heengaan? Waar je maar wilt, zei zij. Het doet er niet toe. En dus reed hij zonder te spreken lang zaam langs de verduisterde wegen. Hij draaide de wagen een zijweg in en stopte. Hij haalde diep adem en zei: Ik had nogal een x-umoerige avond en ik wilde gi;aag nog met je praten. Zacht zei zij: Wat is er, Jim? Tony had nogal een ernstig ongeval juist buiten mijn tuinhek. Zy reed er te snel uit, zonder uit te kijken en toen er een wagen aankwam, begon haar paard te steigeren en viel. Hij vertelde haar niet, waarom Tony zo snel weggereden was; hij moest haar niet in de war maken of ver schrikken. Zij is in het ziekenhuis en tamelijk beschadigd, maai- ze denken, dat ze er wel dóór zal komen. Zij luisterde, terwijl haar ogen in de duisternis vooruit staarden. Ik hoop het van harte. Tony zou er nog veel meer een hekel aan hebben, om een invalide te zijn, dan wie ook van mijn kennissen. Ja. Na een minuut zei hij: Tony is niet verliefd op mij, weet je. Dat is zij nooit geweest. Ik heb haar jarenlang ge kend. Zij wil alleen maar dramatisch doen over iemand en ik ben het dichtst bij de hand. Je moet me geloven, Alden. Ja, zei zij langzaam. Dat doe ik ook. Gedurende enige tijd spraken zij niet en hij voelde de vredigiieid van haar tegen woordigheid, zoals hij dat altijd deed. Na enkele ogenblikken zei hij: Ricky is vertrokken, nietwaar? Hij heeft mij nog opgebeld, maar ik was uit. Ja, hij is weg. Zij sprak op effen toon en zijn hart scheen even stil te staan. Misschien had Tony gelijk gehad. Zij zou zo niet spreken, als of ja, misschien zou zij dat toch wel doen. Zij was onberekenbaar. Alden, zei hij, mag ik je een vraag doen? Zij aarzelde en zei toen met zachte stem: Wat is het, Jim? Ben je verliefd op Ricky? Hij hoorde haar snel ademhalen, alsof zij een zucht van verlichting slaakte. Zij was bang geweest, dat het een andere vraag zou zijn geweest, Ik mag hem heel graag. Ik heb hem lange tijd gekend. Maar ik ben niet ver liefd op hem. Dat heb ik hem gezegd voor hij wegging. Ik had er een hekel aan, om het te doen, maar ik moest het doen. Zijn geluk sloeg als een golf door hem heen en verbande met één slag al zijn vermoeidheid en de spanning van de laat ste xu-en. Hij zei bedaard: Daar ben ik blij om, Alden, omdat ik je nu wat anders kan vragen. Haar stem klonk fluisterend, toen zij antwoordde: Ik vraag me af, of je dit werkelijk doen kunt. Ik heb je lief, zei hij. Ik heb al veel langer van je gehouden, dan je zelf weet. Ik kan je niet vertellen, hoe lang. Eens zal ik het je zeggen. Alden Zij keerde zich tot hem en zijn armen gingen om haar heen en trokken haar naar zich toe. Hij voelde haar slanke lichaam trillen, zoals het gedaan had op die avond zo lang geleden, toen hij haar de trap afgedragen had met haar hoofdje tegen zijn schouder' gedrukt. Maar nu was zij-'een vrouw zacht, toegevend, mooier dan hij ooit gedi'oomd had. Haar lippen waren koel en zacht en haar wan gen waren koel, haar haar, dat zijn han den van haar voorhoofd wegstreken, was zacht-als zijde en zijn vingers wisten, hoe het op haar voorhoofd groeide, evenals zijn ogen de blik in de hare kenden en haar ernstige glimlach. Maar het gevoel van haar lippen onder de zijne was nieuw en bedwelmend en vei-rukkelijker dan iets, wat hij ooit had gekend. En toen, juist toen hij het begon te ge loven, was het moment voorbij. Zij ver strakte in ztfu armen en haar handen kwamen op zijn schouders en duwden hem weg. Neen, zei zij en haar stem trilde. Alden Je moet niet van mij houden. Je kunt het niet. Maar dat doe ik wel, zei hy. Ik heb het al zo lang gedaan. Neen. Er lag een klank van paniek in haar stem, die hij er nog nooit in gehoord had en die hem het hart samenkneep. Lieveling, laat ik je zeggen. Neen, zei zij, neen.neen. En tot zijn grote schrik barstte zij in tranen uit. Het waren niet Tony's pijnlijke snikken maar ze waren even zacht en onverbiddelijk als een zomex-se regen. Zij wendde eenvoudig het hoofd van hem af en huilde zachtjes. Hij durfde haar niet aan te raken, of zelfs maar haar hand te nemen. Hij kon daar alleen maar stil zitten, terwijl zijn geest in een wilde ver- warrihg verkeerde. Wat was het? Toen zij hem gekust had, had zij van hem gehou den daar was hij zeker van. Al haar vrees, de gehele barrière tussen hen, was op dat moment weggevaagd. En nu was het omdat hij Jim Thui-mar was? Had zij haar vrees voor emotie op hem geconcen treerd de man, die daar die nacht ge weest was en die al haar oude schrik en verdriet kende? Als dat zo was, moest hij haar geruststellen; moest hij haar tonen, dat er niets was, om bevreesd voor te zijn; dat zij het verleden samen onder ogen konden zien en het voor altijd achterlaten. Zij had opgehouden met huilen en zich weer tot hem gewend met dat gebaar van waardigheid dat voor hem hartbrekender was, dan haar tranen. i Het spijt me, Jim. Vergeef me. Je vergeven! zei hij wild. Oh, Alden. Neen, zei zij. Er lag een verdrietige klank in haar stem, die hem tot zwijgen bracht. Je bent het vriendelijkste mens, dat ik ken én het beste. Ik geloof, dat ik de enige ben, die weet, hoe vriendelijk je bent. Ik wilde, dat ik van je houden kon, maar ik kan het niet. En je moet niet van mij houden. Geloof me alsjeblieft, als ik dat zeg. Zie je en haar stem trilde er zijn mij in de laatste tijd ook dingen ovei-komen. Ik kan ze je niet uitleggen, maar je moet me vertrouwen. En nu, en zij leunde met een gebaai- van grote vermoeidheid op haar plaats achterover zou ik graag willen, dat je me naar huis bracht. Hij verlangde er mëer dan iets ter we reld naai-, om zijn armen om haar heen te slaan en haar zachtjes en zonder harts tocht vast te houden en haar nooit te laten gaan. Tenslotte zei hij: Ja, m'n beste, ik zal je naar huis brengen. Op de terugweg sprak zij in het geheel niet; zij zat daar met gebogen hoofd en toch was er zelfs in haar uitputting een gereserveerdheid, die niet door tranen te niet kon worden gedaan. Hij voelde zich plotseling eveneens erg moe te moe, om te denken, of zelfs maar te voelen. Het vorderde het uiterste van zijn énergie, om langzaam en veilig door die verduisterde straten naar de stad terug te rijden. Bij haar straat gekomen, leunde zij even naar voren. Wil je op de hoek stoppen, Jim? Het is zo laat ik wil liever niemand storen. (Wordt vervolgd), x

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6