c VAN HOUTEN J Hét resultaat van de Jeugdgevangenis stemt tot voldoening De radio geeft Vrijdag BAfCO li lm en de Meester-Wereldverlbeteraar Coppi en Bartali heer en meester Wereldnieuws Donderdag 21 Juli 1949 75 pCt. van de gevallen slaagt! In vorige artikelen hebben wij verteld hoe de jongens in de jeugdgevangenis in Zutphen heropgevoed worden. Nu iets over de resultaten. Als de jonge mannen de Jeugdgevange nis verlaten blijft - ook al komen zij dan onder toezicht van een voogd, die aange wezen wordt in overleg met de plaatselijke reclasseringsvereniging - een nauw contact bestaan. De directie blijft belang stellen in het wel en wee van allen. Als zich moeilijk heden voordoen waardoor 't welslagen van de reclassering in gevaar komt wordt zo mogelijk nog getracht het onheil af te wen den. De directeur en de leden van zijn staf blijven de vertrouwden van allen en in veel worden zij geraadpleegd. Meestal beperkt zich dit contact tot briefwisseling, maar pgg5 In de kerkzaal heeft een der jongens kunst zinnige muurschilderingen aangebracht. Ook een over de Verloren Zoon", in deze omgeving zeer toepasselijk. het gebeurt toch herhaaldelijk dat een oud- verpleegde nog even naar Zutphen komt. Niet altijd omdat hij hulp of raad nodig heeft, ook wel omdat hij behoefte heeft nog even in de oude vertrouwde sfeer te verkeren. Juist toen ik bij de directeur zat kwam de volgende brief: „Dikwijls denk ik terug aan de tijd dat ik in Zutphen was. Wij hebben daar geleerd te werken en het leven aan te durven. Deze lessen zijn niet te betalen. Laatst hoorde ik Dr. H. voor de. radio spreken. Méteen zat ik met mijn ge dachten weer in Zutphen. Wat waren onze avonden daap druk bezet! Altijd wisten u en uw staf ons afleiding te brengen. De jongens trainen zeker weer voor de Avond-vierdaagse. Wat zou ik graag meetippelen en een eerste prijs met ereprijs helpen verdienen! Graag zou ik de vacantie met mijn meisje in Zutphen doorbrengen. Maar ik heb daar geen familie. Ook geld voor pensions heb ik niet. Zoudt u mis schien een adres weten waar ze ons een paar dagen kunnen hebben tegen vergoeding? Het zou zo reusachtig zijn weer eens een paar dagen in de beken de omgeving rond te zwerven. Ik zou dat fijn vinden, want er zijn ook nog wel enkele dingen die ik graag met u zou willen bespreken. Met mij gaat alles prima; ook in mijn werk. Langzaam maar zeker ga ik vooruit. Mijn verdienste is nu 125, per maand, maar deze maand hoop ik weer 15,opslag te krijgen. U ziet dat er vooruitgang is. A. B. zit nu dik in, zijn examenwerk. Ik zie hem maar wéinig, maar daarom zijn wij geen minder goede vrienden. Mijnheer Wedzinga doet u ook mijn groeten aan al uw medewerkers. Ik vrees dat sommigen mij zich niet meer zullen herinneren. Ook moet ik u (en ook mevrouw) de hartelijke groeten overbrengen van mijn Moeder. En ook van mij een hartelijke groet." Een van de vele geslaagde gevallen, die bewijzen dat er in Zutphen niet tevergeefs gewerkt wordt! HILVERSUM I, 30L5 M. 7.00 8.00 13.00 19.00 20.00 23.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek- 7.30 Lichte klanken. 7.45 Gebed." 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Pianosonate in Es. Haydn, Liederen van Brahms. 9.30 Platen. 10.00 Voordracht. 10,20 Symphonisch concert. 11.00 Voor zieken. 11.35 „Als de ziele luistert". 11.45 Koor. 12.03 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 „De Bietënbou- wers"; 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Amusements orkest. 13.50 „Op de korrel". 14.00 Concert met medewerking van Weense solisten. 15.00 Cabaret. 15 30 Metropole-orlcest. 16.00 Voor zieken. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Buitenlandse litteratuur. 18.00 Amuse mentsorkest. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Luisterspel voor en over jonge boeren. 19.30 „Opbouw in liefde". 19.45 Licht pianospel. 20.05 Platen. 20.12 Koninklij ke Militaire Kapel. 21.00 West-Europese com mentaar. 21.10 Symphonie no. 1, Sjostako- witsj. 21.45 „Missie in Brazilië". 21.55 Frag menten van operette van Heuberger. 22.45 Gebed. 23.16 Lichte orkesten. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 8.00 13.00 18.00 23.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Kamermuziek'van SGhubert. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Amerikaanse volksliedjes. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 So praan en piano. 11.00 Platen. 11.15 Voor dracht. 11.30 Vincentino. 12.00 Rhythm club. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Poolse muziek. 13.15 Ensemble Jo Bos. 14.00 Kookles. 14.20 Kamerorkest met zangsoliste. 15.00 Nederlandse poëzie. 15.20 Kamerorkest met Jan Keessen, viool. 16.00 Accordeon orkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Sympho nisch concert. 17.25 „Wij en de muziek". 18.15 Felicitaties. 18.45 Silvestrikwartet. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 „Steun Wettig Gezag". 19.30 Congres van Vrijzinnig Protes tanten in Amsterdam. 21.00 Gevraagde pla ten. 21.30 Vacantieprogramma. 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Swing and sweet. 22.40 Congres Vrijzinnig Protestanten. 23.15 Zevende Symphonie, Beethoven. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat ongeveer 75 procent van de gevallen slaagt. Dat wil zeggen dat daarvan gebleken is dat zij niet opnieuw met de strafrechter in aanraking zijn gekomen, terwijl er boven dien een gegronde hoop bestaat dat zij zich verder zullen handhaven. Inderdaad een gunstig resultaat. Dr. J. van der Grient,- de Inspecteur vaircre afdeling Sociale zorg van het Gevangenis wezen in Nederland, verklaarde dat men in Den Haag voldaan is met dit tot heden bereikte resultaat. Men moet daarbij na tuurlijk in aanmerking nemen dat in de Jeugdgevangenis alleen jonge mensen komen waarvan verwacht wordt dat' de reclassering slaagt, maar zeer velen van die jonge mensen zouden niettegenstaande die, gunstige verwachting tot nieuwe misdaden vervallen zijn, als zij in Zutphen niet ge leerd hadden zich aan te passen aan het leven. Meer jeugdgevangenissen Zutphen heeft thans een maximale be zetting van 160 jonge mannen. Er moeten niet veel meer komen, want dan heeft men geen voldoende gelegenheid om aan allen voldoende aandacht te besteden. En juist dat is nodig voor het welslagen. Er bestaan intussen wel plannen om meer op dit terrein te doen. De strafge vangenis „Norgerhaven" is bestemd als straf gesticht voor „gunstige" jeugd. Daar worden jonge mannen opgenomen van 18- 30 jaar. Het verschil met Zutphen is, dat hier de jonge mannen geplaatst worden in gevolge een beslissing van het departement van Justitie. In Zutphen kan dit-alleen bij rechterlijk vonnis. Het ligt .voorts in de bedoeling om de strafgevangenis te Allernaar te bestemmen tot strafgesticht voor die jeugdigen, die niet of nog niet geschikt zijn voor een zo vèr gaande gemeenschap als in Norger haven toegepast wordt. Die plannen moe ten evenwel nog uitgewerkt worden. C. J. van T. AANTAL POOLSE MIJNWERKERS DAALT Het aantal bij de Limburgse' mijnen werkzame Polen, dat in 1947 tot ongeveer 2000 gestegen was, is thans gedaald tot 900. Dezer dagen is een transport van 181 Polen, van wie er 162 in de mijnen en de overigen in andere industrieën te werk waren gesteld, teruggekeerd -naar-kamper voor ontheemden in Duitsland. Deze Polen hadden zich reeds maanden geleden opge geven voor terugkeer naar deze kampen. Énkelen van hen zijn naar Polen gegaan. De anderen hopen in de haaste toekomst te kunnen emigreren. „Huurbelasting ïs een tweede Heffing-ineens" Mening van Vakgroep Onroerende Zaken De besturen van de Vakgroep Onroeren de Zaken, de Ondervakgroep Exploitatie van en Handel in Onroerende Zaken en de Ondervakgroep Financiering van On roerende Zaken hebben hun standpunt ten opzichte van een huurbelasting kenbaar gemaakt. In een rapport over deze kwestie komen de vakgroepen tot de volgende con clusie: „In Nederland worden met betrekking tot het onroerend goed reeds twee belas tingen geheven, personele belasting en grondbelasting. De heffing van een huur belasting tast een der grondslagen van onze samenleving, de private eigendom aan. Zij draagt het karakter van een tweede heffing ineens en betekent dus in wezen een dubbele heffing voor bepaalde groepen. Het heffen van een huurbelasting is in zijn practische uitwerking in strijd met de in liet kader der Benelux aangegane verplichting tot ter'ugkëer naar vrije prij zen. Zij vergroot nog voor zeer lange tijd de verschillen in belastingheffing tussen Nederland en de overige Benelux-partners, met al de gevolgen welke hieraan tén op zichte van het economisch leven verbon den zijn. Een duidelijke uiteenzetting van de bij de regering bestaande plannen ten aanzien van het gebouwd onroerend goed, alsmede van de gronden welke ter rechtvaardiging van de invoering van een huurbelasting kunnen worden aangevoerd, zijn onont beerlijk, ook terwille van de opheffing van de bestaande onzekerheid en groeiende "bezorgdheid ten opzichte van een zo be langrijk gedeelte van het nationale ver-mo gen". De bekende landkolonie van het Leger des Heils de „Grote Batelaar" te Lunteren werd door een hevige hagelslag getroffen, waardoor de te veld staande oogst zo goed als geheel verloren ging. De schade voor het Leger des Heils wordt geschat op 12 a 15 duizend gulden. De ideale panchromatische film. Alle kleurnuances ko men volmaakt tot hun recht. Nederlandsche Fotografische Industrie N.V., Soest De Veiligheidsraad in impasse over adspirant-leden Engeland en Frankrijk hebben gisteren in de Veiligheidsraad verklaard, dat zij zouden stemmen tegen de aanvragen om het lidmaatschap van de UNO van Albanië, Bulgarije, Hongarije, Roemenië en de Mon goolse volksrepubliek, omdat zij van me ning zijn, dat deze landen de fundamentele rechten en vrijheden van de mens niet respecteren. Beide landen verklaarden zich eveneens tegen een Sovjet-Russische resolutie om deze landen met Ierland, Portugal, Trans- jordanië, Italië, Oostenrijk, Finland en Ceylon collectief als lid in de UNO op te nemen. De Sovjet-Unie heeft haar toestem ming tot het lidmaatschap van deze zeven landen steeds afhankelijk gesteld van de aanvaarding der volksdemocratieën als lid door de Westelijke grote mogendheden. De Russische afgevaardigde ontkende, dat in de genoenrde volksdemocratieën de mensenrechten niet werden geëerbiedigd. Op de vraag van de voorzitter, de Oekraïner Manoeilsky, of iemand stemming verlangde bleef antwoord uit zodat de Veiligheidsraad zonder stemming uiteen ging. Er werd geen datum voor een vol gende bijeenkomst vastgesteld en evenmin werd erover gestemd, of de raad nog voor de algemene vergadering van September bijeen zal komen. Engeland levert vliegtuigen aan Griekenland Engeland heeft nog 22 Spitfires aan Griekenland overgedragen, zo heeft de Britse onderstaatssecretaris voor Buiten landse Zaken Lord Henderson in het Ho gerhuis medegedeeld. Hij zeide te hopen, dat de toestellen op tijd zouden aankomen om de campagne tegen de „door communis ten geleide en door het buitenland ge steunde opstand" te versterken. Het vorige jaar heeft Engeland Grieken land voorzien met grote voorraden mili taire uitrustingen, 74 Spitfires, 24 oplei dingsvliegtuigen en 12 transportvliegtuigen. r.jneet ontdekt Het technologisch instituut van Californië heeft een „binnenplaneet" ontdekt, die zich veel dichter bij de zon bevindt dan welke andere bekende planeet ook. Het is dr. Wal ter Baade van de sterrenwachten van Mount Wilson en Mount Palomar geweest, die aan de hand van hemelfoto's de positie van het hemellichaam heeft bepaald. Het is de enige planeet, die zich binnen de baan van Mercu- rius rondom de zon beweet. Zij zal de zon tot 40 millioen kilometer naderen en het is niet onmogelijk, dat zij to op 6 millioen kilometer van de aarde komt. Waarschijnlijk zal de waarneming van het hemellichaam waardevolle inlichtingen kunnen verschaf fen over het zonnestelsel en onder meer mo gelijk maken de massa van de planeet Mer- curius, die nog niet nauwkeurig bekend is, te bepalen. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Redde Jan van Hooff de Waalbrug in Nijmegen? Regering stelt commissie van onderzoek in Kort na de oorlog werd te Nijmegen een landelijk comité opgericht, dat ten doel had de oprichting van een monument nabij de Waalbrug ter ere van de jonge Nijme- genaar Jan van Hooff die in Mei 1944 de Waalbrug voor de geallieerden wist te be houden door de electrische draden voor de ontsteking door te snijden. De dag na zijn daad sneuvelde deze illegale strijder. La ter werd er echter aan getwijfeld of de jonge Nijmegenaar inderdaad de brug ge red heeft. De regering heeft daarom een commissie van onderzoek ingesteld, waarin zitting hebben de luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de reserve- generaal-majoor H. Koot en de generaal- majoor D. A. van Hilten, hoofd van het krijgsgeschiedkundig instituut te 's-Gra- venhage. Het resultaat van het onderzoek zal in een rapport aan de minister van Oorlog worden aangeboden. Toch een onderzoek nqar de Ark van Noach De Amerikaanse onderzoeker dr. Smith heeft van de Turkse autoriteiten verlof ge kregen, op de berg Ararat een onderzoek in te stellen naar de overblijfselen van de arke Noachs. De Engelse onderzoeker Sykes en onze landgenoot Hans Hoozen stellen thans po gingen in het werk een dergelijke ver gunning te krijgen. VALSE ZINKEN KWARTJES Nadat bij de gemeente-politie te Apel doorn, driemaal aangifte was gedaan van het ontvangen van een vals zinken kwartje werden drie mannen en een vrouw aan gehouden. Bij een huiszoeking werd een volledige installatie aangetroffen voor de vervaar diging van zinken munten. Munten wer den echter niet gevonden. Volgens de verklaringen van de mannen zouden als „demonstratie" twee valse kwartjes zijn gemaakt, welke echter zou den zijn zoekgeraakt. Het viertal is na ver hoor op vrije voeten gesteld. Het statuut van de Raad van Europa Voorlopig verslag der Eerste Kamer In het Voorlopig Verslag van- de com missie van rapporteurs der Eerste Kamer ovër het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa con stateerden zeer vele leden ten aanzien van de organen van de Raad van Europa, na melijk het comité van ministers en de raad gevende vergadering, dat aan de laatste een slechts zeer beperkte bevoegdheid zal wor den toegekend. Wenst men, aldus deze leden, de raadgevende vergadering noch tans te kenschetsen als een Europees par lement, dan mag niet uit het oog worden verloren, da't het woord parlement in dit geval uitsluitend in etymologische zin kan worden opgevat. Zij waren van mening, dat ruimere bevoegdheden zouden zijn toege kend als de oppositie van sommige rege ringen minder sterk was geweest. Naar de mening van deze leden zal het nieuwe college allengs moeten leren, tot iets meer dan adviseren in staat te zijn. Wat het andere orgaan, het comité van ministers betreft achtten zij het vereiste van eenstemmigheid voor vrijwel alle be langrijke beslissingen eert wel zeer sterke rem. Zij waren er echter van overtuigd, dat in de huidige phase van de Europese ont wikkeling het algemeen binden aan meer derheidsbeslissingen zou leiden tot zekere overschatting van bestaande mogelijk heden. Niettemin erkenden zij, dat het aan vaarde stemsysteem in het comité van mi nisters vrij ingewikkeld is, heel wat ge compliceerder bijvoorbeeld dan de stem- procedure in de Veiligheidsraad. Wat verder de verhouding tussen de beide organen aangaat, dient men huns in ziens er op te vertrouwen, dat het comité van ministers bereid zal blijken, de nor male ontwikkeling van de raadgevende ver gadering niet te belemmeren. Wat de benoeming van de Nederlandse vertegenwoordigers betreft gingen deze leden vooralsnog accoord met hetgeen onze regering heeft voorgesteld, namelijk aan wijzing van vertegenwoordigers door de Staten-Generaal in overleg met de rege ring. Zij trokken echter in twijfel, of dit op den duur aanvaardbaar is, evenals de thans gevolgde methode om uitsluitend leden der Staten-Generaal aan te wijzen. Zij achtten het namelijk geenszins onmo gelijk, dat eerlang ook figuren uit de Europese Beweging bij de vertegenwoordi ging zouden worden betrokken, die als wegbereiders van hetgeen thans tot stand is gekomen op grote verdiensten kunnen bogen en bovendien uitermate deskundig zijn. Bij verscheidene leden was de vraag ge rezen, of de regering artikel lc van het sta tuut aldus mag uitleggen, dat het Ko ninkrijk der Nederlanden een internatio nale organisatie of unie is, waarbij Neder land partij is. Zo niet, dan zouden zij gaarne vernemen, of de tekst van het ver drag dan Nederland verplicht, zijn verbin tenis met de Raad van Europa te doen voorgaan boven die met Suriname en de Nederlandse Antillen en met Indonesië. Internationaal congres van de I.A.R.F. te Amsterdam In Amsterdam is het dertiende congres van de Internationale Organisatie voor Vrijzinnig Christendom en Vrijheid van Godsdienst begonnen, waaraan 400 per sonen, onder wie 200 buitenlanders, afge vaardigden uit tien verschillende landen, deelnemen. De president van de International Alli ance Religious Freedom dr. John H. Lathrop uit Brooklyn en mej. dr. Nico- lette A. Bruining, presidente van de Neder landse groep der I.A.R.F. hebben de con gressen begroet in de aula van de gemeen telijke universiteit, waarna prof. dr. L. J. van Holle uit Leiden vice-president van de I.A.R.F., het thema van het congres „De boodschap en de zending van het Vrijzinnig Christendom" besprak. Het congres is verdeeld in vier secties: een theologische, een paedagogische, een sociale en een ter bespreking van de we reldgodsdiensten. Na de morgenwijding in de Engelse Kerk kwamen deze secties in vergadering bijeen. Gisteravond hield het congres zijn eer ste plenaire zitting in het gebouw van de Vrije Gemeente aan de Weteringschans. 29. Zoals je dus gezien hebtsprak direc teur Stoffer steeds maar over alle ge schiedkundige bijzonderheden van de oud heden, die daar in zijn museum, tentoonge steld waren, en Panda luisterde aandachtig toe. Zo kwam het dan, dat zij niet op de gedachte kwamen om nog eens om zich heen te kijken en ze merkten dan ook hele maal niet, dat de 'harnassen van Karei de Nare en Cornells de Kloeke erg onaange naam omgingen met Jeroen de Blaet. Nu deze goedhartige man van de schrik flauw was gevallen, schenen de levende harnas sen hem ergens veilig te willen opbergen, en daar wisten zij blijkbaar geen betere plaats voor te bedenken dande loop van het kanon, dat tijdens de slag om Gro- tebroekseveer niet had willen schieten! Het kostte wel enige moeite om de arme heer de Blaet er in te proppen, maar ze kregen het toch voor elkaar, zonder dat directeur Stoffer of Panda het merkten. Maar dat kón zo natuurlijk niet blijven. Juist terwijl directeur Stoffer er op wees, hoe het rand je van het horloge een treffend staaltje was van eerste-eeuwse Abessijnse edelsmeed kunst, juist toen kreeg Panda een onbe haaglijk gevoel. Hij keek verschrikt om zich heen en toen zag hijdat hij nu helemaal alleen was met directeur Stoffer! „Wacht u eens even", zei hij tot deze. „Weet u ook waar de anderen zijn?" „De anderen?" vroeg de heer Chr. Stoffer verbaasd. „Ja nu u het zegtik meende toch ook dat gij lieden daar net nog gedrieën waart Zij keken zoekend rond, maar er was niets verdachts te bespeuren. De harnassen van Karei de Nare en Cornells de Kloeke ston den stram en onbeiveeglijk in de houding, zoals je dat van lege harnassen kunt ver- 1 wachten Huwelijksboot dreigde te stranden Toen Woensdagochtend een trouwlustig span op weg was naar de kerk in de Ka naalstraat te IJmuiden, waar het voorgeno men huwelijk voltrokken zou worden, ging het paard van een der volgrijtuigen er in de Kerkstraat vandoor. Op de hoek van de Steigerwég vloog het koetsje tegen een paal, waarna het paard er de brui aan gaf. De op varenden van de huwelijksvolgboot kwamen met de schrik vrij. Birma heft landingsverbod op voor de KLM In Rangoon is officieel bekend gemaakt, dat Birma het verbod van het landén van vliegtuigen van de K.L.M. te Rangoon en het vliegen over Birmees gebied' heeft op geheven. Het verbod werd in December van het vorig jaar uitgevaardigd als pro test tegen de Nederlandse politiële-actie in Indonesië, aldus de officiële mededeling. India en Pakistan hebben reeds dezelfde maatregel genomen. HOOFDAKTE HAARLEM Voor de Hoofdakte slaagden op 20 Juli te Haarlem: Voor gedeelte A: H. L. Diederik, Bever wijk, (akte),; A. v. Drumpt, Dirkshorn, (akte); D. P. Kansen, Alkmaar, (akte); C. Stijnman, Haarlem, (akte); J. N. v. d. Vorst, Helder, (akte); J. P. J. Woudman, Alkmaar, (akte). Voor gedeelte B: M. J. Japenga, Breezand (akte); Mej. A. A. G. Jonkheer, Hillegom; H. J. A. M. Koevoets, Harenkarspel, (akte); D. Koning, Bodegraven; J. R. Maenhout, Bovenkarspel. Ronde van Frankrijk Met nog vier étappes voor de boeg kan het nauwelijks voorbarig genoemd worden, wanneer men zegt, dat de winnaar van de ronde van Frankrijk 1949 Coppi of Bartali zal heten. Het laatste gedeelte van het par cours, na de rustdag van gisteren, waarin zich behalve de bergétappe St. Vincent d'Aosta-Lausanne nog de rit tegen het hor loge van Colmar naar Nancy bevindt, zal de positie van de beide Italianen slechts ver stevigen. Van Cannes tot Aosta hebben zij met kop en schouders bóven hun concurren ten uitgestoken. Het waren Coppi en Bar tali, die in deze étappes de course maakten en het rhythme bepaalden. Noch Robic, noch Apo Lazaridès, noch de Belg Ockers of de kleine Marinelli hebben terug kunnen slaan. Eén van hun sterste eigenschappen is wel, dat zij in staat zijn om spoedig en totaal een psychische of physieke inzinking te boven te komen. Een ander sterk punt van beide Italianen is, dat zij zich niet laten meeslepen door een blinde onderlinge, rivaliteit, maar dat zij, wanneer het er om gaat enkele gevaarlijke mededingers naar de gele trui uit te schake len, deze ongetwijfeld grote naijver voor enige tijd kunnen vergeten om samen een aanval met rake klappen af te slaan. Deze tactiek zullen zij, naar alle waarschijnlijk heid, ook nog heden in de 18e étappe St. Vincent d'Aosta-Lausanne toegepast hebben. Daarna zullen zij onderling de finale uit vechten. Het kon wel eens een hete strijd worden. H.S.V. De Kampioen Woensdagavond hield de H. S. V. „De Kampioen" haar derde rit voor de record competitie voor Amateurs en Nieuwelingen over een afstand van 50 en 40 km. Bij de amateurs was het weer Droog die de snelste tijd noteerde; bij de Nieuwelingen was het A, van 't Hof. De uitslagen luiden: Amateurs (50km): 1 H. Droog 1 uur 21 m. 18 sec., 2 H. Kramer 1 uur 22 m„ 14 sec. 3 B. v. Dijk 1 uur 22 m„ 17 sec. 4 W. Voorting 1 uur, 25 m., 04 sec. Nieuwelingen (40 km): 1 A. van 't Hof 1 u. 5 m. 36 sec., 2 G, v. Roon 1 uur 7 m., 31 s. 3 W. Rustman 1 uur 8 m., 55 s. 4 D. Bes 1 uur 9 min. 18 sec. Athletiek Internationale driekamp op het Haarlem-terrein Denen en Luxemburgers van de partij Het Haarlemse publiek wordt Zondag voor de tweede maal in korté tijd in de gelegen heid gesteld een belangrijke athletielcwed- slrijd bij te wonen, wanneer de HA.V. „Haarlem" op het terrein van de voetbalclub „Haarlem" een belangwekkende internatio nale driekamp houdt. Daarom zo belang wekkend, omdat de twee buitenlandse ver enigingen, die de tegenstanders van de H. A. V. „Haarlem" zullen zijn, behoren tot de al lersterkste athletielcclubs in hun land. De „Odensé G.F." was in 1947 clubkampioen, van Denemarken en behoort nu wederom tot één der favorieten voor deze titel. De C.A. „Spora" is reeds jarenlang clubkam pioen van Luxemburg. Beide verenigingen beschikken over uit stekende athleten. Zo start voor „Spora" op de 800 m en 1500 m Barthel, die het vorig jaar tot één der favorieten behoorde voor de Olympische titel op de 800 m, op welke af stand hij reeds een tijd genoteerd heeft van I min. 51.8 sec. Op de 1500 m zal hij echter grote tegenstand ondervinden van de Deen Ingvard Nielsen, die deel uitgemaakt heeft van de Deense Olympische athletiekploeg en wiens beste tijd van dit jaar op deze afstand 3 min. 53.8 sec. is geweest. Het is dan ook niet te verwachten dat op de middenafstand- nummers de „Haarlenv'-athleten een kans zullen maken, al moet de sterke Zandvoor- ter Geusenbroek zeer zeker in staat geacht worden op de 1500 m voor een verrassing te zorgen. De strijd op de 100 m en de 400 m zal meer verdeeld zijn. Op het eerste nummer moet een overwinning van de Haarlemmer Wul- lems, die sinds kort op de sprintnummers traint, geenszins uitgesloten geacht worden. De 300 m zal zeer zeker een overwinning op leveren voor de sterke Deense loper Carl Egon Berg en op de 110 m horden start Ru seier van „Haarlem" als favoriet. Bij het dis cuswerpen zal men zowel de Deense kam pioen Gunner Christensen als de Luxem burgse titelhouder Wagner in actie kunnen zien en hoewel Kluft (Haarlem) ongetwijfeld over capaciteiten beschikt, zal hij het tegen deze sterke knapen wel moeten afleggen. Daarentegen kan hij bij het kogelstoten voor een Haarlemse overwinning zorgen. Bezien we de springnummers, dan wordt het polsstokhoogspringen een onbedreigde zege voor de Nederlandse kampioen Lamo- ree (Haarlem), doch bij het vèrspringeit moeten Knepper en Hammer, die beidelï reeds over de 7 m hebben gesprongen, in staat geacht worden voor een dubbele Luxemburgse zege te zorgen; een zelfde gang van zaken is bij het hoogspringen geenszins uitgesloten. Favoriet is hier de pas 17-jarige Luxemburger Hammer. Ook bij het speerwerpen brengen de Luxemburgers een sterke athleet in het veld, hun kampioen Poncelet, al zal hier „Haar lem1^ nieuwe aanwinst Herben voor sterke tegenstand zorgen. Bij een normaal verloop wint „Odensé G.F." de 4 x 400 m, met welk nummer het programma gesloten wordt. Al met al zien wij een overwinning voor „Spo ra", waarbij „Ódensé G.F." en „Haarlem" fel om de tweede en derde plaats zullen strijden. Het programma wordt aangevuld met en kele junioren-nummers en een 3 x 1000 m estafette, waaraan deelgenomen zal worden door een ploeg samengesteld uit de sterkste lopers van de „Zandvoortmeeuwen", die de Zandvoortse estafette voor voetballers won. Britten niet naar Praag Blijkens een mededeling van het bestuur van de Britse Athletiekbond gaat de landen- wedstrijd tegen Tsjechoslowakije op 10 en II September te Praag niet door. Aafi de Sokol-organisatie is een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Tot ons leedwezen zal Engeland onder de huidige omstandigheden dit jaar in Praag niet kun nen uitkomen". De woordvoerder weigerde iets aan deze verklaring toe te voegen. Men was van plan geweest een ploeg van zestig mannelijke en vrouwelijke athleten af te vaardigen, het grootste Britse contingent dat ooit aan een, landenwedstrijd heeft deelgenomen. Executie. Te Boekarest is bekend gemaakt dat zeven personen, die door een militair tribunaal te Timisoara wegens pogingen tot gewelddadige omverwerping van de Roemeense regering ter dood veroor deeld waren, Zaterdag te Boekarest werden terechtgesteld. Grens-incident. Twee Oostenrijkse gendar mes zijn op Joegoslavisch grondgebied gedood, toen zij poogden een Joegosla vische grenspatrouille te arresteren, zo wordt officieel te Belgrado gemeld. Uit Wenen wordt officieel gemeld, dat de mannen vermist werden en dat Joegoslavische officieren aan de grens hadden verklaard, dat zij gedood wa^en, Het incident had plaats bij Klagenfurt, Voddig einde. Jozef Joanovici, de Parijse voddenraper-millionnair, is gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf, nationale on waardigheid, een boete van 600.000 francs en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 50.000.000 francs veroordeeld. In de tenlasteleg ging was vermeld, dat Joanovici tijdens de oorlog voorraden had geleverd aan het Duitse leger en dat hij inlichtingen had verstrekt aan de Gestapo. Botsing. Te Milaan hebben 2000 fabrieks arbeiders gepoogd het raadhuis te be stormen. Zij werden echter na een bot sing met de politie uiteen gedreven. De arbeiders van de Isotta Fraschini-Auto- fabrieken demonstreerden eerst in het centrum der stad omdat zij naar hun mening een te klein loonvoorschot ont vangen hadden. Daarna bestormden zij het raadhuis. Toen een traangasbom tot'ontploffing kwam, ontstond er even een paniek waarbij een politie-agent onder de voet werd gelopen. De rust keerde weer, toen de burgemeester zich bereid verklaarde een delegatie te ont vangen Vreemd. Volgens een bericht in Stockholms Tidningen, dat door radio-Stockholm werd aangehaald* werden Dinsdag voor de tweede maal in een maand vreemde oorlogsschepen voor de Zweedse kust gesignaleerd. De schepen zouden enkele uren langs de Zweedse Oostkust ten Zuiden van Stockholm even buiten de driemijlszöne gevaren hebben. Zij. droe gen geen onderscheidingstekenen. Na dat zij een van de „zwaarst bewaakte" gedeelten van de Zweedse wateren wa ren gepasseerd, verdwenen de schepen in Oostelijke richting. Wat een rust. Dr. Schwering, voorzitter van de grenscommissie van het parle ment van Noordrijnland-Westfalen, heeft over de jongste Nederlandse grenscorrectie verklaard, dat deze „ver raad van de Europese geest" betekent. In een vergelijking van het Nederlandse beleid inzake de grenscorrecties „mei de Belgische edelmoedigheid" zegt dr. Schwering, dat Nederland de atmos feer vergiftigt en dat het „zich niet hoeft te verwonderen als het Duitse volk het meer en meer de rug toewendt",

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2