c J Federalisten bieden hun ontwerp van Indonesische staatsregeling aan Britse regering in conflict met de Nationale Raad van het Havenbedrijf Engeland en Canada verzochten inlichtingen over het fabricage-procédé Dond-rclag 21 Juli 1949 3 Inter-Indonesische conferentie: Djokjakarta (Anela) In zijn rede voering bij gelegenheid van de opening 'der inter-Indonesische conferentie onder streepte de minister-president der repu bliek, Iiatta, het belang der eenheid. „Het is niet belangrijk, of een of twee delegaties naar Den Haag gaan, belangrijk is het we derzijds begrip. Het is niet mogelijk, alle problemen in een week tijds op te lossen, het inter-Indonesische gesprek zal ook in Den Haag door dagelijks overleg worden voortgezet. Het belangrijkste is, dat wij thans samenwerken om de souvereiniteit te ontvangen". Sultan Hamid, die na Hatta een rede hield, noemde de inter-Indonesische con ferentie een grote gebeurtenis en zeide, dat zijn dankbaarheid daarvoor niet onder woorden is te brengen. „Wij gaan", zeide hij, „nu een nieuwe fase in, wij gaan nu schouder aan schouder voorwaarts schrij den. Misschien zijn er meningsverschillen, doch in beginsel zijn wij het eens, de kloof is overbrugd". Hij noemde het belangrijk ste punt ter bespreking de vorm der eerste regering. Tenslotte werd het woord gevoerd door president Soekarno, die de conferentie: „Een historisch ogenblik, waarop voor eeuwen zal worden beslist over het lot van Indonesië" noemde. Hij zeide: „Wij hebben hetzelfde doel, namelijk de vrijheid van geheel Indonesië onder één vlag de rood witte vlag. Laten wij niet in moeilijkheden geraken door te veel aandacht te besteden aan ondergeschikte kwesties". Soekarno citeerde de woorden van Douwes Dekker: „Aan geen berg stoot zich de voet, 't is de kiezel die struikelen doet". De vergadering, die geopend was met het zingen van „Indonesia raya", werd be sloten met een volksdéfilé, dat ook dooi de te Djokja vertoevende leden der UNO- commissie werd gadegeslagen. Ontworpen staatsregeling De conceptie van de B.F.O. voor een voorlopige staatsregeling voor Indonesië voorziet in een procedure voor de tot standkoming van een federale regering, die de souvereiniteit kan overnemen en als eerste regering van de Verenigde Sta ten van Indonesië kan optreden, aldus verneemt de thans in Djokja vertoevende politieke correspondent van Aneta uit be trouwbare bron. Volgens het ontwerp van de B.F.O., dat op de inter-Indonesische conferentie ter sprake zal worden gebracht, zullen de organen van de V.S.I. zijn: 1) Een president, gekozen door gemachr tigden van de regeringen uit de gebieden die tezamen de V.S.I. vormen en -die een constitutioneel staatshoofd bezitten. 2) De ministers verdeeld in een kern kabinet en ministers, die uitsluitend de partementshoofden zijn. Drie of vijf leden van het kernkabinet zullen benoemd wor den door de president op voordracht van de regeringen en gebieden die de V.S.I. vormen, andere ministers worden door de president benoemd op voordracht van het kernkabinet. De ministers zijn verantwoor delijk tegenover de senaat en de volksver tegenwoordiging. De senaat, bestaande uit vertegenwoordigers van zelfstandige staat kundige eenheden, kan niet ontbonden! worden. Ten aanzien van de volksvertegenwoor diging verneemt Aneta's politieke corres pondent, dat deze zal worden samenge steld in verband met het zielenaantal van de samenstellende staatkundige eenheden met inachtneming van het artikel van het Van Royen-Roem-accoord, dat de repu bliek een derde van het zetelaantal toe kent. Ieder deelgebied zal minstens twee en hoogstens tien afgevaardigden mogen hebben. De volksvertegenwoordiging dient ten spoedigste vervangèn te' worden door een gekozen Huis van Afgevaardigden, dat te zamen met de senaat de Constituante zal vormen. Onmiddellijk na de overdracht van.de souvereiniteit dient de regering maatre gelen te treffen voor algemene verkie zingen voor het Huis van Afgevaardigden. Ten aanzien van de federale opbouw zegt de conceptie, dat in afwachting van de vol tooiing van de federale opbouw uit onder ling gelijkwaardige, gelijkberechtigde ne gara's, de thans bestaande negara's en staatkundige eenheden in beginsel gelijk gerechtigd zijn. De regering heeft het op pergezag over de federale strijdkrachten en het benoemingsrecht van officieren, de negara's hebben geen eigen strijdkrachten. Syrisch-lsraelische wapenstilstand gesloten Aan de Syrisch-lsraelische grens werd "Woensdag in een tent in het niemandsland in Noord-Galilea, dat tussen door Israëli sche en Syrische troepen bezet gebied is gelegen, een wapenstilstand tussen Israel en Syrië gesloten. Hiermede is een periode van onderhandelingen afgesloten, welke in April van dit jaar was begonnen. De ondertekening vond plaats tijdens een korte plechtigheid, waarop beide landen door hun delegaties waren vertegenwoor digd. De organisatie der UNO was vertegen woordigd door generaal William E. Riley en diens politieke adviseur Henry Vigier. In de gesloten wapenstilstandsovereen komst wordt bepaald, dat de ten Westen van de internationale grens van Palestina gelegen Syrische troepen zullen worden teruggetrokken en dat het bezette gebied zal worden gedemilitairiseerd. Een ge mengde wapenstilstandscommissie zal rege lingen treffen voor een uitwisseling van krijgsgevangenen. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 21 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling, 3-4 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling M. Wiegman. Rembrandt: „Johnny Belinda", 18 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Pi- nocchio", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Gifhandel in Shanghai", 14 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blue Skies", 14 jaar, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Vliegende forten", 14 jaar, 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Ruiters in het rood". 14 jaar, 7.00 en 9.15 uur. „Shep de mensenred der", aiie leeft., 2.30 uur. VRIJDAG 22 JULI Frans Halsmuseum: Tentoonstelling M. Wiegman. Bioscopen: middag- en avondvoor stellingen. De wetgevende macht-zal worden uitge oefend door de regering samen met het parlement, waarbij zowel de regering als de senaat en volksvertegenwoordiging het recht van initiatief hebben. De volksver tegenwoordiging heeft wel, de senaat niet het recht van amendement. In het ontwerp wordt voorts de finan ciële verhouding tussen de V.S.I. en nega ra's behandeld. Het zegt verder, dat de federale regering aanstonds voorzieningen moet treffen voor een Indonesische verte genwoordiging in Nederland door hoge commissarissen. Het voorziet voorts in de erkenning van godsdienstvrijheid en merkt dat de voorlopige staatsregeling een bepaling moet bevatten, dat de bevolking van de onderscheiden gebieden in Indo nesië de gelegenheid tot zelfbeschikking langs democratische weg zal hebben, ten einde de plaats van haar gebied te kun nen bepalen in negara's welke tezamen de V.S.I. vormen, dan wel in de V.S.I. zelf. In de plenaire vergadering van de inter- Indonesische conferentie van Woensdag middag werd een uitvoerig B.F.O.-ontwerp, dat het bovenstaande behelst, aangeboden. Kans op hervatting van Marshall-hulp aan Indonesië Washington 20 Juli (ANP Aneta) Ambtenaren van de Marshall-administra tie hebben vandaag aan de diplomatieke correspondent van Aneta verzekerd, dat er geen grond van waarheid ligt in het be richt van een persagentschap, dat de Mar shallhulp aan Indonesië hervat is. Dit be richt is mogelijk ontstaan door het feit, dat hetgeen ook te Washington geen geheim was de mogelijkheid van her-* vatting van de Marshallhulp in de naaste toekomst de laatste weken door Neder landse en Amerikaanse ambtenaren be sproken is. Aneta vernam uit welingelichte kringen, dat deze besprekingen in een gun stige atmosfeer gevoerd worden, maar dat de Amerikaanse regering nog steeds defi nitieve besluiten in dit opzicht moet ne men. In deze kringen is men van mening, dat Washington de laatste tijd gunstiger gestemd is geworden ten aanzien van op heffing van het verbod van Marshallhulp voor Indonesië en er is dan ook reden voor optimisme ten aanzien van de mogelijkheid tot hervatting van de hulp. Een dergelijk besluit zal, wanneer het daartoe mocht ko men, waarschijnlijk op even korte termijn bekend gemaakt worden als dat ten aan zien van de opschorting in December. Nie mand met een verantwoordelijke positie te Washington wil echter gissingen maken of een dergelijk besluit binnen enkele da gen of pas over verscheidene weken te verwachten is. Den Haag stelt vast: „Staken van het vuren moet Haagse conferentie voorafgaan" 's-Gravenhage, 20 Juli (ANP). Van republikeinse zijde is de suggestie gepu bliceerd, dat de Ron.de-Tafelconferentie kan aanvangen, ook indien de modaliteiten van de uitvoering van het „staken van het vuren" nog niet zouden zijn vastgesteld, wellicht zelfs voor de overeenstemming over het staken van het vuren bereikt zou zijn. Bij informatie of dit standpunt in Den Haag gedeeld kan worden verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen tegenover het ANP: Jk kan mij niet voorstellen, dat de Neder landse regering bereid is aan de Ronde- Tafelconferentie deel te nemen, alvorens de order tot het staken van het vuren is uitgevaardigd en zij de zekerheid heeft, dat dit bevel in belangrijke mate geëffec tueerd zal zijn. Om het woord van minister Van Maarseveen tijdens diens verblijf in Indonesië te herhalen: „men kan niet con fereren en schieten tegelijk". Anti-kerkelijke maatregelen in Joegoslavië Volgens de Weense correspondent van het Britse blad Daily Telegraph wijzen berichten uit Joegoslavië erop, dat in dit land nieuwe maatregelen tegen de kerk worden genomen. Zo wordt uit Kroatië gemeld, dat alle roomskatholieke priesters, die ervan ver dacht worden te grote invloed in hun paro chies te hebben, gearresteerd en wegge voerd zijn. Aan alle manschappen van het Joego slavische leger zou verboden zijn om gods dienstoefeningen bij te wonen en officieren zouden zich moeten verplichten om hun kinderen niet te laten dopen. Voorts zou den zware belastingen zijn geheven op het laten dopen en aannemen van kinderen en op de kerkelijke inzegening van het huwelijk. Industrialisatie in Overijsel: waar en hoe De Provinciale Planologische Dienst in Overijssel, welke in 1947 werd opgericht en sindsdien in stilte heeft gewerkt, is thans met concrete plannen voor de dag gekomen. De directeur van de dienst, ir. E. Kraayen- hagen, heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat ook Overijssel sterk verder moet industrialiseren om de toekomstige bevol king een redelijk bestaan te kunnen ver schaffen. Deze industrialisatie in een rand- provincie als Overijssel zal zijns inziens gestimuleerd worden door het algemeen groeiende besef, dat men niet door kan gaan vrijwel alle industrie in het Westen des lands te concentreren. Wat Overijssel betreft: voor de industrie vestiging is een plan nodig, dat aangeeft, waar en op welke wijze de beschikbare krachten moeten worden gebezigd. Op het „waar" heeft de Planologische Dienst thans in zijn eerstg rapport („Urgentieplan voor ijp inrfiictTioupïïtiaitKT in OwriiccoVM uit- de industrievestiging in Overijssel") gebreid antwoord gegeven. Vijf grote centra. De Planologische Dienst heeft er in dit rapport, dat, aanvaard door Gedeputeerde Staten en goedgekeurd door de Kroon, geldingskracht als facet-streekplan zal krij gen, de voorkeur aan gegeven om naast de vijf grotere plaatsen in Overijssel (Al melo, Hengelo. Enschede, Deventer en Zwolle, waar thans werken in uitvoering zijn die millioenen kosten) een beperkt aantal kleinere gemeenten voor industrie vestiging aan te wijzen. Behalve in de vijf grote centra zal dan ook verder nog in Kampen en Steenwijk de industrie-uitbrei ding met alle ter beschikking staande mid delen worden bevorderd. Na deze zeven, wat industrie betreft te bevoorrechten centra, noemt het rapport een aantal gemeenten, waar iedere indu strievestiging en uitbreiding moet worden bevorderd met midclelen, welke in een juiste verhouding staan tot de bevolkings grootte van het streekgebied, dat door het betrokken centrum zal worden ontsloten. In deze tweede groep zijn ingedeeld: Dedemsvaart, Goor, Hardenberg, Olden-% zaal, Raalte, Rijssen en Vroomshoop. Ver der noemt het rapport nog een aantal ge meenten waar industrievestiging kan wor den toegestaan, maar waar ze zeker niet gestimuleerd, zal worden. Bij de indeling der gemeenten werd ook rekening gehouden met de afstanden tus sen de industriekernen. Zo dient er bij voorbeeld voor gewaakt te worden, dat in geen gemeente industrievestiging wordt bevorderd, die arbeidskrachten aan huidige bedrijven in aangrenzende kernen onttrekt. De indeling der gemeenten is voor een be langrijk deel geschied op grond van de om vang der maatregelen, welke genomen moeten worden ter bevordering van de in dustrievestiging. Aan bestaande bedrijven wordt niets in de weg gelegd; deze kunnen zich blijven ontplooien. Ook „grondstof gebonden" industrie (landbouwindustrie, zout-, olie-industrie) valt buiten de in deling. Op het ogenblik heeft de provincie onge veer 650.000 inwoners. Deskundigen ver wachten dat in 1970 op 770.000800.000 inwoners moet worden gerekend. Naar het rapport meedeelt zal het groot ste deel van de toekomstige „beroepsbevol king" in de industrie emplooi moeten vin den, aangezien de oppervlakte woeste grond zo gering is, dat hierdoor vrijwel geen op neming in de agrarische productie meer mogelijk is. Indien inderdaad aan de toe komstige bevolking van Overijssel vol doende werkgelegenheid zal worden ge boden, dan zullen per jaar gemiddeld 2000 a 2500 man meer emplooi in de indu strie moeten vinden. Ruim 400 hectare industrieterrein zal nodig zijn tot 1970 voor de industrievestiging in deze provincie; voor de woningbouw zal tot dat jaar 2500 hec tare aan cultuurgrond worden onttrokken. Los van de E.V.C. De afdeling Rotterdam van de Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden heeft besloten met de EVC te breken, omdat, naar het afdelingsbestuur heeft medege deeld, ..de politiek der EVC steeds commu- nistischer wordt". De rijtoer door Haarlem. Overal langs de route werden de Koningin en Prins Bemhard, zoals hier voor de Schouwburg op het Wilsonsplein, luide toegejuicht. Londense Havenstaking dat het ultimatum, ware het doorgegaan, tot een complete staking zou hebben geleid niet alleen, maar dat de staking daardoor zou zijn overgeslagen naar de overige Brit se havens. Bovendien kunnen alleen regering en parlement beslissen over een verandering van de status der havenarbeiders. De 9 Muzen (Van onze correspondent te Londen) Van enige verbetering in de toestand in het Londense havenbedrijf is nog niets te bespeuren. Het schijnt dat alle partijen „pas op de plaats rust" maken. Het is be grijpelijk dat de Nationale Raad voor Havenarbeid, het collectieve orgaan der werkgevers, dat de tewerkstelling centraal regelt, ongeduldig begint te worden. Het is nu tot een openlijke botsing ge komen tussen de Raad voor Havenarbeid en de regering. Doordat er van overheids- zijde practisch niets gebeurde, ondanks de afkondiging van de noodtoestand en het gebruik van troepen, welke blijkens het verleden ook zonder noodtoestand hadden kunnen worden ingeschakeld, heeft de ge noemde raad de zaak zelf in handen ge nomen, door Dinsdagavpnd een ultimatum te stellen, dat inhield, dat het hele systeem, dat de arbeiders werk en loon verzekert, zal worden opgeschort, indien zij niet Woensdagochtend om kwart voor acht het werk zouden hervatten. Volgens de regering was deze zet echter hoogst ontactisch. Bovendien ging de raad buiten haar boekje en heeft ze door dit alles de dingen alleen maar verergerd. De raad is echter van oordeel, dat zij zelf standig kan handelen buiten het nood- comité van vijf om, dat namens de rege ring op het ogenblik verantwoordelijk is voor de haven. De regering betwist dit echter en heeft gisterochtend om kwart voor een op dra matische wijze het communiqué van de raad voor havenarbeid, waarin de arbei ders bedreigd werden met terugkeer naar methoden van individuele aanwerving door de werkgevers, doorkruist met een ander communiqué. De regering is het vol komen eens met de raad; dat de arbeiders het werk dienen te hervatten, doch zij stelt uitdrukkelijk vast, dat er niet over gedacht wordt om het goed gebleken arbeidssys- hoe de2e organisatie zich in de loop der teem in het havenbedrijf ongedaan te tijden ontwikkelde tot een semi-officieel Initiatief. Het bestuur van de Johan Wa- genaarstichting heeft op voorstel van Wil lem van Otterloo zes Nederlandse compo nisten uitgenodigd, een korte compositie te schrijven. Willem van Otterloo heeft op zich genomen deze composities in de loop van het volgend seizoen door het Residentie-orkest voor de eerste maal te doen uitvoeren. Teneinde de uitvoering van dit initiatief mogelijk te maken heeft het bestuur beslo ten aan elk der componisten een bedrag van vijfhonderd gulden ter beschikking te stel len. De op voorstel van Van Otterloo uitge nodigde componisten zijn: Hendrik Andries- sen, Henk Badings, Rudolf Escher. Hans Henkemans, Karei Mengelberg en Alexander Voormolen. Rode Kruis in Indonesië moet bezuinigen Vooral bezwaren tegen bezoldiging bestuursleden De begroting van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië, wordt terugge bracht van 47 millioen op 15 millioen gul den", aldus heeft de secretaris van Staat voor Gezondheid dr. Karamoy le Batavia j dezer dagen medegedeeld Hij zette uiteen, maken. Het ultimatum werd op deze ma nier dus een slag in de lucht. Het incident tussen raad en regering heeft overigens duidelijk aan het licht ge bracht dat de onderlinge eenheid tussen de autoriteiten zoek is. Dit is natuurlijk orgaan, dat met regeringsgelden werkend nochtans voorzover het zijn twee taken de medische en sociale betrof, niet on der controle stond van de departementen van Sociale Zaken en Gezondheid. Met nadruk wees dr. Karamoy op het essen- i „ari rtieel verschil, dat bestaat tussen een Rode koien op de molen van de stakingsleiders Krujs_ welks leiding uit honoraire leden bestaat, en het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië,dat bezoldigde be- Wij hebben ons gistermiddag vooiJ de rij- I toer van de Koningin gepijnigd gevoeld I door één van de naarste herinneringen uit onze kinderjaren. Want terwijl wij op het trottoir van Haarlems drukste winkelstraat stonden te wachten op haar voor wie de vlaggen uithingen, kwam er voor ons langs een kapitein gewandeld die het bevel voerde over de soldaten die een cordon langs de weg vormden. Niet dat wij iets tegen kapiteins in het algemeen hebben want hun sierlijke battle-dresses met glin sterende sterren laten nooit na ons ontzag in te boezemen, vooral wanneer zij, zoals deze, een stokje onder de arm meevoeren. Deze kapitein dan onderbrak zijn kwieke stap plotseling voor een soldaat die tegen over ons stond en een geweer omklemde. Hij monsterde hem enige tijd en ving toen onverhoeds aan, met beide handen aan de baret van de dienstplichtige te sjorren. Ons, wier enige militaire ervaring bestaat uit drie maanden een pak dragen waarop een goedwillende Canadees drie sergeants strepen had geplakt en die continu onze meerderen tot wanhoop brachten wanneer wij hen begroetten door hoffelijk het petje van onze kruin te lichten, was aan deze baret niets opgevallen. Hij stond keurig midden op het hoofd van de soldaat en had daarmede al onze goedkeuring ver diend. Niet die van de kapitein echter. Hij rukte de pet eens links en hij rukte de pet eens rechts. Hij schoof hem wat links om hoog en hij schoof hem wat rechts omhoog. Hij sjorde eens met beide handen naar be neden en toen weer met beide handen naar boven. Hij ging daarop drie passen achter uit, bekeek het resultaat van zijn handelen met critische blik en begon toen weer aan het hoofddeksel te friemelen. De soldaat bleef bij dat alles onbeweeg lijk staan. Alleen zijn hoofd moest bij deze krachtige manipulaties de keus doen tus sen buigen en barsten en gaf dus bij wijlen schokkerig mee. Voorts werd het zeer rood, want overal om hem heen stonden mensen die al naar gelang van hun mili taire geaardheid meewarig schudden of goedkeurend knikten. Wij willen wel zeggen dat wij tot de mee warige schudders behoorden. Wij herinne ren ons namelijk precies van vroeger hoe een tante bij wie wij eens logeerden op straat onze kleding opnieuw schikte aleer zij ons een etablissement binnenvoerde, waar wij limonade kregen. Ten aanschou- we van iedereen kamde zij dan onze haren, zette ons schoolpetje recht, trok ons dasje omhoog en sjorde onze kniekousjes naar boven. Voorts snoot zij en dat was de totale vernedering onze neus. Hoewel goedaardig van nature, konden wij daar ontzettend driftig om worden. Met ons kinder-verstandje redeneerden wij toen al, dat deze toebereidselen achter gesloten deuren dienden te worden ge maakt. Wij mokten daar vaak om. Gistermiddag hadden wij onze soldaat ook een vrijbrief tot mokken willen geven. Omdat wij meenden dat zo er aan de uni form van een soldaat iets geschikt moet worden, dat beter in de kazerne kan ge schieden en niet in de laatste minuut op straat voor Jan en Alleman. Wij geloven niet dat de Koningin over die baret geval len zou zijn. En eerlijk gezegd vonden wij dat die kapitein een beetje op onze tante leek. Wij houden nu eenmaal niet zo erg van tantes in uniform. En wij houden meer van een soldaat met een baret die drie milli meter uit de koers staat dan van één, die met een geweer in zijn knuisten door tante publiekelijk wordt gedegradeerd tot een jongetje met een druppel aan zijn neus. Hoewel wij ons schamen het te beken nen, werden wij weer een beetje driftig vooral toen de kapitein ook aan de baret ten van twee andere soldaten begon te plukken. En wij konden pas weer grinniken, toen een loopjongen naast ons zijn kornuit bij de schouder pakte en met dodelijk enthou siasme zei: „Allee Piet, ga mee, we gane ons spontaan anmelde as vrijwilliger". Attlee is zeer gebelgd over het eigen machtig optreden van de raad. De regering daarentegen is van mening Geheime atoombombespreking in Washington Washington, 20 Juli (Reuter). Heden zijn vooraanstaande Amerikaanse militai ren, leidende figuren op het gebied van de atoomenergie en de diplomatie uit het Con gres in geheime zitting bijeen gekomen om de betrekkingen met Engeland en Ca nada in verband met de atoomenergie te bespreken. De bespreking, die in het Senaatsgebouw onder bewaking van gewapende politie mannen werd gehouden, werd bijgewoond onder meer door Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, de minister van de fensie, Louis Johnson, de Amerikaanse commissie voor atoomenergie onder leiding In het park Scheybccck werd aan het Koninklijk Paar tijdens het bezoek aan Beverwijk, een zanghulde gebracht. De hoge gasten in het park. van Lilienthal en de gezamenlijke Congres commissie voor zaken betreffende de atoomenergie onder leiding van de demo craat McMahon. - Minister Acheson bevestigde tijdens een persconferentie dat de Amerikaanse com missie voor atoon-energie in geheime zit ting bijeen was gekomen ter bespreking van het Brits-Canadese verzoek om be paalde inlichtingen te ontvangen betref fende de vervaardiging van de atoombom. Hij kon geen enkel commentaar geven, voordat de bijeenkomst was afgelopen. Acheson verklaarde verder nog dat slechts het Congres had uit te maken of er al dan niet iets zou worden medege deeld omtrent de uiterst geheime bespre kingen, welke tussen de Verenigde Staten, Canada en Engeland over de atoombom worden gevoerd. De correspondent te Washington van de „New York Times" Arthur Krock meldt dat een meerderheid van de leden der Amerikaanse commissie voor de atoom energie het Britse verzoek om inlichtingen betreffende bepaalde bijzonderheden, no dig voor de vervaardiging van atoombom men in Engeland, wil inwilligen, waaraan hij toevoegt dat het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken dezelfde me ning is toegedaan. Volgens Krock zou het door Canada ondersteunde Britse verzoek reeds een jaar geleden door de Amerikaanse com missie voor atoom-energie zijn ingewilligd, indien hiertegen geen protesten waren ge rezen van de zijde der meerderheidsleiders van het vorige Congres, dat overwegend republikeins was. Senator McMahon verklaarde tegenover de pers, dat er geen definitieve beslissing was genomen. De Amerikaanse betrekkin gen met het buitenland in verband met atoom-energie werden slechts besproken. Na verloop van tijd zou de conferentie wederom bijeengeroepen worden. Canadese bom Howe, de waarnemende Canadese pre mier, heeft gisteravond te Ottawa ver klaard, dat Canada zo nodig een atoombom kan maken. „Misschien zal de onze niet zo goed zijn als de Amerikaanse, maar zij zou niettemin een bom zijn", zo zeide hij. W. L. B. stuursleden heeft. „Dit is in strijd met de internationale Rode Kruis-gedachte", al dus de secretaris van Staat, die uiteen zette, dat indertijd onder de drang dei- omstandigheden het motief gold: „Er moet gewerkt en geholpen worden, hoe dan ook" „Dit neemt niet weg, dat thans, nu nor malere tijden aanbreken, op de duur de ontstane ongezonde verhouding moet wor den opgeheven. Ik moet hieraan toevoegen, dat de uitgegeven bedragen niet in het moeras gegooid zijn. Ettelijke duizenden zijn geholpen en er is niets tegen het werk van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië, integendeel Maar wel bestaan er bezwaren tegen h< financieel beleid", aldus dr. Karamoy. „Waar onder valse vlag gevaren wordt, grijpt het departement van Gezondheid in. Aan de hoge salarissen dienst een einde gemaakt te worden. Wan neer met regeringsgelden gewerkt wordt, dient er ook overheidscontrole te zijn." Hij sprak als zijn mening uit. dat het Nederlandse Rode Kruis afd. Indonesië, dient te worden omgevormd in het toe komstige Indonesische Rode Kruis on der de naam Palang Merah Indonesië Fe deral. Tegenspraak Rode Kruisbestuur De voorzitter, de vice-voorzitter en de secretaris van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië, hebben ten aanzien van het interview met dr. Karamoy het vol gende medegedeeld: a. De begroting 1949 bedroeg 36 mil lioen en is door de regering teruggebracht tot 14.5 millioen. b. Het Rode Kruis is een particuliere vereniging met regeringssubsidie, het pleegt nauw overleg met de overheids diensten en onderwerpt zich aan de con trole van de gouvernementsaccountants dienst en de Algemene Rekenkamer. c. Niet duizenden, maar millioener. men sen per jaar worden geholpen, in 1948 wer den 4 millioen voedselporties uitgedeeld, terwijl circa 6 millioen personen medische behandeling ontvingen. d. Het Rode Kruisbestuur telt 3 bezol digde leden, die belast zijn met de leiding van het. uitvoerende werk, tegenover een twintigtal honoraire leden. Dat dit in strijd zou zijn met de gedachte van het In ternationale Rode Kruis is niet waar. e. Wij verschillen van mening met dr. Karamoy, wanneer hij spreekt van „nor malere tijden" en „ongezondene verhou dingen" en protesteren ten sterkste te gen de beschuldiging „onder valse vlag". f. Alle bezoldigingen van het Rode Kruis-personeel worden vastgesteld vol gens de voor ambtenaren geldende bepa lingen en goedgekeurd door de dienst al gemene personele zaken. Dit geldt ook voor alle uitgezondenen uit Nederland. g. Alle poliklinieken van het Rode Kruis te Batavia zijn opgericht in overleg met de plaatselijke gezondheidsdiensten. h. Naar de in de l^tste alinea door dr. Karamoy bepleitte omvorming wordt door het Centraal comité van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië, reeds sinds 1947 bewust gestreefd, zodat de overgang naar het toekomstige onafhankelijke Rode Kruis zich zal kunnen voltrekken zonder dat het Rode Kruiswerk er oijrier lijdt. Bal op de Grote Markt besloot Haarlems feest „En tot besluit was er 's avonds op de Grote Markt een gezellig bal in de open lucht". Met die vermelding zou men kunnen volstaan als dat openluchtbal op de Grote Markt geen eerbiedwaardige feest-traditie van eeuwen her was en een van de weinige gelegenheden bij welke de spreekwoorde lijke Haarlemse gelijkmoedigheid verwis seld wordt voor spontaan gejuicli en open baar gehos. Vooral de jeugd: de rijpere, de halfrijpe en de nog hardgroene; die oolc nu weer, lang voor dat de nachtschaduwen neergedaald waren tussen de plooien van Lourens Janszoon bronzen habijt, zingend en stampend bezit genomen had van het historische marktplein, dat voor een avond, weer haar plein zou zijn. Men kan zich voorstellen dat het de eeuwen door precies zo gegaan is op de hoogtijdagen in Haar lems Verleden: men' ziet het haast voor zich: de vrolijk flikkerende vetpotjes langs de gevels van het oeroude stadhuis en Hoofdwacht en langs de transen van de Bavo en daar beneden op het wijde, met toortsen verlichte plein, de bloem van de jongelingschap, in fuwelen' wambuis of Zondagse jak een dansje wagend op de maat van de vedels der speelmannen, ter wijl Schout en Schepenen der stad breed uit glimlachend staan toe te zien. Er is weinig veranderd sinds die verre tijden. Edison heeft de gloeilamp uitgevonden, zodat de vetpotjes verdwijnen konden; de wambuizen en de keurslijfjes zijn vervan gen door swingjasjes en „fingertips", maar de danslust en de hospret en de stamp- woede. daar is nog niets aan veranderd: die zijn nog precies even uitbundig en aanstekelijk als in de dagen onze gepof- broekte voorvaders. En zo is het dan ook gisteravond daar op het oude plein weer uitgedraaid op een algehele verbroedering en verzustering in zang, dans en jolijt," waarbij zelfs cle ouderen zich niet onbe tuigd lieten. Af en toe stoof er een groepje weg om even juichend en hossend een Houtstraatje te pikken of zich de schorre kelen te smeren met een ijsje of een vette „rookpaling", maar dan dromden tegelijk alweer nieuwe horden danslus- tigen het plein op om de vrijgekomen plaat sen in te nemen. Tot laat in de nacht duurde dit vrolijk bedrijf en al leek het allemaal aanmerkelijk meer op een massale worstelwedstrijd dan op ballroom-dancing, de pret was er niet minder om en wie weet hoeveel tedere banden daar gisteren weer aangeknoopt zijn tussen de sportcolbertjes en de swing- jurken, banden voor-het-leven wellicht, tot steeds groter bloei van onze Spaarne- stad.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5