$<*8£S3}1, Tweede Kamer behandelt de Wet Autovervoer Personen" met ver «Ier! puntenvrije verkoop ALLE TEXTIEL J.v. Moorsels Zn „Wij lieten ons door lichtgelovigheid verleiden een slechte zaak te dienen" (jfcort en Een vage herinnering Donderdag 21 Juli 1949 Haarlems Dagblad n Critiek op „ordening" der commissie-Van Breen (Van onze parlementaire redacteur) Woendagmiddag hield de Kamer zich vooral mei autobussen en ook met de spoor wegen bezig bij de behandeling van de Wet Autovervoer Personen, oorspronkelijk da terend van 1939. Deze wil men thans wij zigen. De praktijk heeft de noodzaak hier van aangetoond. Want de bepalingen van 1939 houden zich bijvoorbeeld niet bezig met een regeling inzake vergunningen voor streekvervoer, maar onderwijl heeft de op grond van deze wet ingestelde Com missie Vergunningen Personenvervoer, voorgezeten door prof. Van Breen, een hele reeks van vergunningen niet meer ver lengd, omdat het met het oog op het streekvervoer gewenst werd geacht de ver gunning slechts aan één eventueel uit een combinatie van aanvankelijk concurre rende bedrijven ontstane onderneming ning te verlenen. In het algemeen heeft de commissie zwaar „geordend", zodat er van de 400 autobusondernemingen, die tien jaar geleden nog bestonden, thans slechts 50 streekvervoer- en 41 trajectvervoerbedrij- ven zijn overgebleven. Nu bleek een van de' in het Kamerdebat sterk op de voor grond geplaatste grieven te zijn, dat de commissie-Van Breen, handelend volgens niet bekende richtlijnen van de minister, over vergunningsaanvragen had beslist. Aldus zouden heel wat bedrijven om zeep zijn gebracht. Deze kunnen schadevergoe ding ontvangen waarbij de Commissie Vergunningen Personenvervoer een belang rijke stem in het kapittel heeft. De heer Ma en en (KVP) pleitte voor een betere regeling en verlangde openbaar making van de richtlijnen voor het ver lenen van vergunningen. Dat eist de rechts zekerheid, een opvatting gedeeld door mr. Algera (A.R.), die er over klaagde, dat het particulier bedrijf elk ogenblik door de commissie, in samenwerking met de minis ter, kan worden weggevaagd. Het beleid der commissie heeft vrij veel critiek ont moet. Maar, zo verzuchtte onder meer de heer Krol (C.H.), gedane zaken nemen geen keer. Feitelijk is de Kamer al voor de be handeling van het wetsontwerp door het optreden van de Commissie Vergunningen Personenvervoer voor voldongen feiten geplaatst. Ernstige critiek had de heer Zege ring Hadder s (V.V.D.), die vond dat minister Spitzen dezelfde weg be wandelt als zijn voorganger, ir. Vos; dit tot schade van de pariculiere ondernemers. Natuurlijk was deze afgevaardigde en hij stond hierin geenszins alleen slecht te spreken over de concurrentie die de spoorwegen en haar dochterondernemingen de particuliere autobusbedrijven aandoen. Daarin zag hij zelfs het gevaar, dat men op het hellend vlak van de nationalisatie zou geraken, juist ook wat het streekver voer aangaat. Een gans ander geluid liet de heer Schilthuis (Arbeid) horen, die veel lof voor de Commissie-Van Breen had. Zij moest nu eenmaal ordenen en dat was bij handhaving van alle 400 ondernemingen niet mogelijk. Wel vond hij het gewenst, het aantal thans bestaande bedrijven niet ver der te gaan inperken. Hedenmiddag zal minister Spitzen ant woorden. Na de stormloop der eerste dagen komen weer anderen aan de beurt, want onze onuitputtelijke voorraden laten toe dat wij nog duiZ0ndf!n kunnen laten profiteren van onze van Weer keuze als van ouds.' LEIDEN DEN HAAG - HAARLEM rif?Ai& Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Juli 1949 ONDERTROUWD: 20 Juli: J. W. Haver en C. M. Vreenegoor. W. F. Sekreve en M. Al- bers. M. J. A. Tholen en C. A. Nijssen. G. C. te Nu ijl en L. M. Nolte. T. W. Ruigrok en H. B. Kersten. G. Kracht en E. Janssens. H. A. van Offeren en F. A. Eeltjes. G. Flipphi en H. A. Vuijst. M. H. Alofs en J. J. van Meerveld. J. R. Stevenhagen en J. R. Over- mars. W. A. van Herpe en G. J. van der Spek. J. Bosman en J. C. Bijster. A. A. M. van Balgooy en C. C. Pelser. P. W. Wildschut en G. Leeflang. GEHUWD: 20 Juli: B. van Bakkum en J. M. W. Wildschut. J. F. W. Leusink en M. Kraan. J. Koning en P. van Scheppingen. P. Stokman en L. C. van de Haterd. B. Weyens en E. Gahagan. W. H. van Vessum en H. T. Mulder. J. F. Pieters en W. A. Fopma. H. Meyer en A. A. Grotholt. J. W. Coene en A. Hofmans. N. M. Raijmakers en H. M. Ver- hakel- J. Goede en C. M. J. de Jongh. A. Kollaart en G. A. Meeuwenoord. A. J. A. van Weel en B. C. Ruijgrok. N..Hartog en G. Kamp. G. J. P. van den Wildenberg en J. P. Smit. t BEVALLEN van een zoon: 17 Juli: E. Jongsma-Verplanke; O. Benjamins-Schröder. 18 Juli: M. G. E. Koelemeijer-van Merken- stein. 20 Juli: J. H. van Beelen-van Bilder- beek; van een dochter: 19 Juli: C. M. Zwart-de Ligt. nn OVERLEDEN: 18 Juli: J. W. de Groot. 82 jaar. Kleverparkweg; A. A. van Zoelen- Mertz. 45 jaar. Cederstraat; A. T. van den Broek, 12 jaar, Bloemhof straat. De „Wota" te water Heden, Donderdagmiddag om even over 12 uur werd van een van de hellingen van de Scheepswerf en Machinefabriek Hol- land-Nautie te Haarlem de kustvaarder „Wota" te water gelaten. De Wota is het eerste nieuw gebouwde schip van de Holland-Nautic na de oorlog en tevens het eerste geheel gelaste stalen schip van deze werf. De opdrachtgevers zijn de Gebr. Holwerda te Heerenveen. De heer Holwerda Jr. verrichtte de korte doopplechtigheid. De Wota is gebouwd volgens de bepa lingen van Lloyds Register of Shipping; zij meet 330 brt., de lengte over alles is 41.58 m., de breedte 7.26 m., holte 3.03 m., diepgang 2.65 m. De voortstuwing geschiedt door een Hornsby dieselmotor van 216 pk. bij 500 omw. per min. TWEE TREINEN MEER NAAR HEEMSTEDE - AERDENHOUT De treinen die van Haarlem om 19.53 en 22.53 naar Leiden en verder vertrekken, stoppen in het vervolg ook te Heemstede- Aerdenhout. Permanent parkeerverbod voor Westelijke Zijlstraat Sedert 1935 gold voor de Zijlstraat in Haarlem tussen Nassaulaan en Kinderhuis- vest een wisselend parkeerverbod. Op de even data mocht men aan de zijde van oneven huisnummers parkeren, op de andere dagen aan de overzijde daarvan. Daar echter gebleken is dat de laatste tijd steeds meer ernstige verkeersopstoppingen ontstaan, hebben B. en W. besloten in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer het wisselende parkeer verbod te vervangen door een permanent. Kleine oorzaken.... Het onverwacht oversteken van een twee jarig jongetje op het Stationsplein te Haar lem was Woensdagavond de indirecte oor zaak dat een 62-jarige dame uit Den Haag een hersenschudding opliep. Zij zat in een autobus van de N.Z.H.V.M. en de chauffeur moest plotseling zo krachtig remmen voor het knaapje, dat zij met het hoofd tegen de achterwand van de bus viel. De hersenschudding was van dien aard, dat de dame in het Diaconessenhuis moest wordet opgenomen. Voor Nederland ongunstige rapporten der U.N.C.I. Eerste Kamerlid stelt vragen Het Eerste Kamerlid de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) heeft aan de minis ters van Buitenlandse Zaken en van Over zeese Gebiedsdelen gevraagd, of het waar is dat de bij de ramp met de „Franeker" om het leven gekomen Amerikaanse jour nalisten William Newton openlijk de mili taire raad van de UNCI er van heeft be schuldigd, dat deze dé rapporten der mili taire waarnemers desbewust wijzigde in een voor het standpunt der Nederlandse regering minder gunstige zin? Indien inderdaad een dergelijke uitlating is gedaan, wil de regering dan de tekst daarvan ter kennis van de Kamer brengen en mededelen in hoeverre de geuite be schuldiging overeenstemt met de haar zelf ter beschikking staande gegevens? Zijn de ministers niet van mening, dat het geven van minder juiste voorstellingen over de rapporten der militaire waar nemers ten nadele van een der partijen in plaats van aan de verzoenende taak der commissie ten goede te komen veeleer er toe bijdraagt, bestaande tegenstellingen tussen partijen te verscherpen? Zijn de ministers bereid de organisatie der Verenigde Volken in te lichten en er de aandacht op te vestigen, dat in het be lang van het werk der UNCI zelf een toet sing van de uitgezonden krachten op haar betrouwbaarheid gewenst is en dat alleen rechtschapen en waarheidlievende func tionarissen voor deze door de UNO ter hand genomen taak aanvaardbaar zijn? Lages De „Silhertanne"-moord op de schrijver A. M. de Jong OPZIENBARENDE VINDING Van groot belang voor de huisvrouw Zoals bekend is, wordt met de term „Zelf werkend Wasmiddel" een product aangeduid, dat gelijktijdig chemisch bleekt en wast. Er bestaat echter ook een andere manier om weefsels witter te maken; in de chemie noemt men- dat „optisch bleken". Volgens deze methode wordt het goed vele malen witter en zachter. In de laboratoria van Dobbelman te Nij megen is men er nu in geslaagd, het nieuwe „optische bleken" te combineren met reeds bekende chemische bleekwijzen en met het wasproces. Het resultaat is een verrassend nieuw wasmiddel, dat een veel wittere was oplevert, dan men ooit voor mogelijk hield. Verrassend is ook de uitwerking op bont en gekleurd goed, dat met veel frissere, opge helderde kleuren uit het sop komt. De vin ding werd geregistreerd onder de naam „Actief Wit". Het zelfwerkend wasmiddel, waarin door middel van „Actief Wit" het optisch bleken wordt toegepast, draagt de naam „Castella"; dezelfde naam, waaronder Dobbelman N.V. ook haar bekende toiletzeép en overvette huishoudzeep in de handel brengt. (Adv.) Met het verhoor van een zeer zenuw achtige 29-jarige Nederlandse politieke ge vangene opende de president van het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof de tweede zitting van het proces tegen de vroegere chef van "de Amsterdamse Sicher- heitspolizei Lages. „Ik ben daar reeds voor gestraft," zei B. M. Swagers, „waarom moet ik er nu weer voor worden gestraft?" Dat was zijn antwoord op de vraag van de president of hij zich herinnerde bij executies in Limmen en Amsterdam aan wezig te zijn geweest. „U wordt hier niet gestraft", zei prof. Van Hamel, „het gaat hier uitsluitend om Lages". „Maar voor mij is het een extra bestraf fing telkens opnieuw over die dingen te moeten spreken. Ik heb er levenslang voor gekregen. Ik heb alle moeite gedaan om die dingen te vergeten. Dat is mij ten dele gelukt. Maar als ik er nu weer over moet spreken, komt het allemaal terug". Tijdens het verdere verhoor bleek, dat Swagers zelf deel had uitgemaakt van de vuurpelotons. Daarna hield het hof zich opnieuw bezig met de executie van Hannie Schaft. Krimi- nal-sekretar Sehmitz en de Nederlandse SD-agent Maarten Kuiper hebben haar in de duinen bij Overveen gedood. Kriminal-sekretar Sehmitz had eerst ge schoten en daarna Kuiper. „Maar vroeger hebt u toch beweerd, dat u zelf niet had geschoten" zei de president. „Ik heb het altijd toegegeven, ook bij het proces tegen Kuiper. Kuiper wilde het toen doen voorkomen, alsof ik niet geschoten had-". „Ik heb steeds medelijden met het meisje gehad en ik wilde haar zo min mo gelijk kwellen, voor zover dat onder die .omstandigheden mogelijk is. Ik wilde mijn jongere kameraden, die bij de auto ston den deze zware opdracht besparen en haar zelf uitvoeren, want zij stonden bij de wagen te sidderen, precies als ik trouwens". Prof. van Hamel hield daarna Lages voor, dat hij "voor dit gesol en gemodder met een jong vrouwenleven uiteindelijk de verantwoordelijkheid draagt. Lages wilde die niet aanvaarden en zei, dat hij de op dracht had ontvangen en had doorgegeven. De moord op A. M. de Jong De SD-chef Blumenthal werd gehoord over de eerste „Silbertanne"moord: die op de schrijver' A. M. de Jong in Blaricum op 18 October 1943. Met Lages en Oehlschlagel ging Blumen- thai op die avond per auto naar Blaricum. Zij namen twee leden van de „Germaanse SS (Van Gogh en Bernard) mee, die de moord uitvoerden. Daarna keerden ze te rug naar de auto, waarin Blumenthal met Lages zat te wachten. Oehlschlagel had de SS'ers tot de deur begeleid. De opdrachten voor „Silbertanne"-moorden kwamen van Rauter. Volgens een vroegere schriftelijke verklaring van Lages had hij er in Den Haag tegen geprotesteerd, dat de Sicher- heitspolizei zich moest beperken tot het beschermen van de Nederlandse SS'ers. Hij had de moorden door eigen personeel willen laten uitvoeren. Een der twee SS'ers, Bernard, werd ver volgens voorgeleid. Hij is thans 34 jaar en gaf als vroeger beroep op: grossier in rundvlees te Amsterdam. Bernard, die bij vroegere verhoren steeds ontkend heeft bij de moord op A. M. de Jong aanwezig of be trokken te zijn geweest, verzocht de presi dent hem het verschoningsrecht toe te kennén, omdat hij zichzelf over de „Silber- tarine"moorden niet wilde belasten, daar hij nog berecht moet worden. Bernard en Van Gogh hadden deel uitgemaakt van het „Sonderkommando" van Feldmeyer. De president beperkte zich tot het op lezen der schriftelijke verklaringen, waar na getuige Bernard weer werd weggeleid. Lages noemde in zijn verweer de „Silber- tanne" een zeer, zeer harde maatregel, die ons allen tegen de borst stuitte, maar die als militaire maatregel in deze oorlog nood zakelijk werd geacht door zijn superieuren en die hij moest uitvoeren of hij wilde of niet. In de middagzitting deed Lages het voor komen alsof de illegale aanslagen precies dezelfde strekking hadden als de „Silber- tanne"moorden. Prof. van Hamel merkte op dat er een groot verschil was: de ille galiteit vocht voor de vrijheid, de Sicher- heitspolizei voor de overheersing. Lages zei daarop dat beide partijen voch ten voor hun vaderland. „Dat het Duitse systeem een ander systeem was dan het Nederlandse, daaraan heb ik geen schuld".. De president zei vervolgens, dat wat Lages uit vaderlandsliefde in zijn eigen vaderland zou hebben gedaan terecht geschied zou zijn, maar dat Duitsland op Nederlands ge bied niets te maken had en dus geen enkel recht had zich voor hier gepleegde mis daden achter vaderlandsliefde te verschui len. Lages gaf zich evenwel nog niet ge wonnen. „U weet toch zelf ook wel hoe men ons voor de oorlog wijs maakte, dat Nederland bondgenootschappen afsloot met onze vijanden en dat wij wel genoodzaakt waren Nederland binnen te vallen, omdat anders de vijand over Nederlands grond gebied het Ruhrgebied zou binnenvallen. Wij geloofden dat," riep Lages met stem verheffing uit, „wij geloofden het allemaal. Iedere Duitser was er van overtuigd. Wij hebben ons door onze lichtgelovigheid laten verleiden een slechte zaak te dienen, maar omdat wij het gelóófden, treft ons als enkel radertje in de grote machine geen schuld". Prof. van Hamel: „In bepaalde gevallen mag te grote lichtgelovigheid wel als mis dadig worden bestempeld". Vervolgens werden de „Silbertanne"- moordén in Beverwijk en Velsen-Noord, in de Beemster en in Westwoud besproken. Voorlopige regeling voor het Nationale Plan Functie van president van de Rijksdienst vervalt Ingediend is een wetsontwerp tot voor lopige regeling in zake het Nationale Plan en streekplannen. De uitvoeringsregelingen, steunend op het besluit betreffende de instelling van een rijksdienst voor het Nationale Plan, zijn krachtens de Wet Bezettingsmaatrege len vervallen. De „ruimtelijke ordening" vormt een der studie-objecten van de staatscommissie onder voorzitterschap van prof. mr. dr. G. van den Bergh, die een herziening van de Woningwet voorbereidt. Het is ongewenst, dat op het resultaat van de arbeid dezer commissie door het nemen van enige wet telijke maatregel zou worden vooruitge lopen. Anderzijds wordt het niet verant woord geacht, in het bijzonder met het oog op de streekplannen,het huidige rechts vacuüm te laten voortbestaan tot de com missie haar advies zal hebben uitgebracht. In het thans aangeboden ontwerp is daarom getracht op andere wijze een op lossing te vinden en wel door zo getrouw mogelijk de tijdens de bezetting vastge stelde regeling te volgen. Slechts die be palingen zijn niet opgenomen, die kenne lijk met de Nederlandse verhoudingen in strijd waren. Het ontwerp geeft dan ook niet een definitieve regeling, doch beoogt slechts een voorlopige voorziening, die ten doel heeft het streekplannenwerk voort gang te kunnen doen vinden. In artikel 1 is de inrichting van de rijks dienst voor het Nationale Plan slechts schematisch aangegeven. Dit schema, overgenomen uit de bezet tingsregeling, wijkt aanmerkelijk af van de inrichting van andere rijksdiensten. De functie van president van de rijks dienst voor het Nationale Plan, die slecht in de Nederlandse verhoudingen past, is vervallen. Zijn adviserende bevoegdheden zullen worden uitgeoefend door de vaste commis sie van de rijksdienst voor het Nationale %>lan. De relletjes in „City" Hoogovenarbeiders zenden telegrammen De heer A. Burghout te Haarlem zond ons een afschrift van twee telegrammen door arbeiders in de Staalfabriek der Hoogovens naar aanleiding van het op treden van de politie bij de relletjes in het City-Theater verzonden. Het eerste telegram is gericht aan de Burgemeester van Haarlem en luidt: „De arbeiders, werkzaam in de afdeling Staalfabriek van de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen, protesteren met klem tegen het optreden der politie tijdens de filmvoorstellingen in het City Theater te Haarlem, waarbij hun collega J. Visscher uit Haarlem zodanig werd mis handeld, dat hij zijn rechteroog voor altijd moet missen. Zij eisen strenge maatregelen tegen hen, die hiervoor verantwoordelijk moeten wor den gesteld". In een tweede telegram, dat bestemd is voor de Minister van Binnenlandse Zaken wordt een onderzoek naar de gedragingen van het Haarlemse Politiecorps verzocht, „opdat maatregelen kunnen worden geno men tegen hen, die verantwoordelijk moe ten worden geacht". PREDIKANT EN ZIJN ECHTGENOTE VERDRONKEN Ds. Vos uit Hendrik Ido Ambacht en zijn echtgenote zijn bij het zwemmen in zee nabij Ouddorp (Flakkee) in een draai kolk geraakt en verdronken. Het echtpaar bracht zijn vacantie in Ouddorp door. DOODVONNIS VOLTROKKEN Het doodvonnis tegen Cornells Johannes Kaptein, wiens gratieverzoek werd afge wezen, is hedenmorgen voltrokken. Het doodvonnis was door het Haags Bij zonder Gerechtshof uitgesproken en door de Raad van Cassatie bevestigd. GESLAAGD De heer A. W. Kesselder te Hillegom is geslaagd voor het examen Handelskennis L. O. IJSHOCKEY. Het tournooi om het we reldkampioenschap ijshockey 1950 zal in Maart op de baan van de Wembley-pool wor den gehouden. BINNENLAND Een inwoner van Hengelo zag kans om te ontsnappen uit het Huis van Bewaring te Almelo. Zijn vrouw vond het echter een domme streek, want toen zij van haar ver rassing over zijn plotselinge thuiskomst was bekomen, bracht ze hem naar het politie bureau. Met ingang van 1 Augustus zal de fre quentie van de K.L.M.-lijn Amsterdam-Te heran, welke tot dusverre eenmaal per week uitgevoerd werd, tot tweemaal per week in beide richtingen worden verhoogd. De ma chine, die op Maandag vertrekt, vliegt de route Arnsterdam-Damascus-Teheran en het vliegtuig dat op Donderdag vertrekt de route Amsterdam-Rome-Istanboel-Teheran. In Vlaardingen heeft een felle brand ge woed in het laboratorium van de N.V. „Zil- vervisch" aan de Westhaven. De brandweer wist een gedeelte van het laboratorium te behouden. Vele kostbare machines gingen, echter verloren. Nederlandse particuliere auto's zijn in Duitsland vrijgesteld van belasting. De K.N.A.C. ontving deze mededeling naar aan leiding van een bij het ministerie van Finan ciën door haar ingediende klacht, dat enige maanden geleden herhaaldelijk belasting werd gevorderd. Het gemeentebestuur van Hengelo wilde een lening aangaan tot een bedrag van een millioen gulden, onder te brengen tegen de door de regering vastgestelde rentevoet. Dit is niet mogelijk gebleken. De gemeenteraad heeft nu B. en W. gemachtigd tegen een hogere rente te lenen. Te Domburg is de 18-jarige J. Coops uit Amsterdam in zee verdronken. De „Sibajak" zal Zaterdag met onge veer 800 passagiers, voornamelijk vrouwen, en kinderen, die in het kader der gezinsher eniging naar Indonesië gaan, uit Rotterdam vertrekken. Er zijn 115 mannen, ruim 400 vrouwen en ongeveer 150 kinderen aan boord. De Italiaanse gezant, dr. Enrico Bom- bieri, die sinds Maart 1-946 de Italiaanse re publiek in Nederland vertegenwoordigde, heeft ons land verlaten wegens zijn benoe ming tot ambassadeur in Peru. De nieuwe gezant is de heer Agostino Carissimo, die zich in Kopenhagen bevindt. Op 1 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat de gemeentesecretaris van Utrecht, dr. J. de Lange, als zodanig werd benoemd. Een brand in de telefooncentrale te Gro ningen heeft voor ongeveer f 13.000 schade aangericht. In Paramaribo heeft Woensdag de in schrijving plaats gehad voor het bouwen van 700 volkswoningen. Van de 22 inschrijvers waren er 14 per vliegtuig uit Nederland ge komen. De inschrijvingen liggen tussen de 1 en 3 millioen gulden. Gouverneur Huender en zijn gezin zullen. 22 Augustus met de „Cottica" Suriname ver laten. De Limburgse Tramwegmaatschappij zal met ingang van 1 Augustus haar tram lijnen Hoensbroek-Sittard en Hoensbroek- Brunssum stop zetten. Met ingang van 1 Oc tober wordt de tramlijn Heerlen-Hoensbroek opgeheven. De enige tramverbinding, welke dan nog overblijft in de mijnstreek, is Heer- lén-Kerkrade. De opgeheven tramlijnen zul len door busdiensten worden vervangen. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag geen spreek uur houden. De heer G. C. Zijp te Heemstede is ge slaagd voor het examen handelskennis L.O. Mej. J. G. Meesters te Overveen is ge slaagd voor het examen Nederlandse Taal en Letterkunde M.O. De Heemsteedsc. gemeenteraad komt op 28 Juli weer in vergadering bijeen. EEN Haarlemmer die iets te vragen of op te ruimen heeft, plaatst een Groentje in Haarlems Dagblad. Dat is geen wet van Meden en Perzen. Maar het is een goede, verstandige ge woonte. SCHEEPVAART Alcor, Porto AlegreRotterdam 20 Juli van Santos; Algorab, RotterdamPor-te Alegre 20 Juli van Bahia; Aludra, Perzische Golf—Rot terdam 20 Juli vari Genua; Amsteldiep 21 Juli van Batavia te Singapore; Annenkerk, Rotterdam—Australië pass. 20 Juli Suez; Eemland, Buenos AiresAmsterdam 20 Juli van Bahia; Heelsum, 20 JuLi van Sorong te Glasgow; Hermes 21 Juli van Montevideo te Santos; Johan van Oldenbarnevelt Java Amsterdam pass. 20 Juli Guardafui; Kamer- lingh Onnes, 20 Juli van Makassar te Balik- papan; Lutterkerk, BombayRotterdam 21 Juli te Aden; Maaskerk, 20 Juli van Free town naar Dakar; Maasland, Amsterdam— Buenos Aires pass. 20 Juli Finisterre; Madoe- ra, AmsterdamBalikpapan 22 Juli te Bela- wan verwacht; Mataram, MakassarRotter dam pass. 20 Juli Malta; Overijsel 19 Juli van Donggala te Soerabaja; Salatiga 17 Juli van Soerabaja naar Philippijnen; Garoet, 19 Juli van Batavia naar New York; Kota Ba- roe 18 Juli van Balikpapan te Soerabaja; Slo- terdijk, JavaNew York, 21 Juli te Colom bo; Stentor, 20 Juli van Beirouth naar Alex- andrië; Talisse, 20 Juli van Makassar naar Banjoewaingi; Tawali, JavaAmsterdam, 20 Juli van Belawan; Tiba, 20 Juli van Santos te Montevideo; Tjikampek, 20 Juli van Hong kong naar Manilla; Tjisadana, 20 Juli van Soerabaja naar Makassar; Volendam, Rotter dam—Quebec pass. 20 Juli n.a.b. vuurschip. Waterman, Rotterdam—Java 21 Juli te Port Said. FEUILLETON 32) door NATALIE SHIPMAN Natuurlijk kun je dat niet, zei hij beslist. We zullen wel de een of andere plaats vinden, waar zij heen kan gaan. Surroll zal de juiste plaats wel weten en hij zal haar wel kunnen overhalen. Hij lijkt nogal bruusk en hard, als je hem voor het eerst ontmoet maar in feite is hij een mirakel van tact. Zou je hem dus willen vragen? Nu, als het niet te veel moeite is. Ik ben wer kelijk bang, om haar nog langer hier te houden Zij zweeg en keek de andere kant op. Ik zal hem nu trachten te bereiken. Hij zal waarschijnlijk wel thuis zijn. Toen hij naar een telefooncel liep, hooDte hij maar, dat dit zo was. Het was Zondagavond en er was alle kans, dat Surroll met zijn familie naar buiten was. Maar wonder boven wonder was hij in het ziekenhuis en vrij om te horen, wat Jm te zeggen had. Ik weet wel een geschikte plaats, zei hij kortaf. Het is een goed adres klein, op ongeveer twaalf mijl afstand. Enig idee, wat er met die vrouw aan de hand is? Ja. zei Jim. maar ik wil je liever zelf de diagnose laten maken. Zou je haar zo gauw mogelijk willen bezoeken? Als je haar vanavond of morgenochtend kon wegkrijgen, zou dat voor Miss Blanshaw een grote opluchting zijn. Zij is vrijwel uitgeput en heeft een baan, die zij niet missen kan. Hij luisterde naar de kernachtige, laco nieke stem. Goed. Ik zal waarschijnlijk niet hier zijn, maar vraag maar naar Miss Alden Blanshaw. De patiënte is een vrien din van haar. Neen, ik weet haar naam niet. Terwijl hij nog sprak, schoot het hem plotseling in de gedachte, dat dit inder daad waar was. Rita Brayle was weer getrouwd misschien meer dan eens. Hij voegde er aan toe: En nog iets, Surroll. Als het een kwestie van geld wordt, laat het mij dan weten. Vertrou welijk natuurlijk. Ik zou graag alles weten, wat je me van dit geval vertellen leunt. Er is daar een bepaalde reden voor, die ik je later wel vertellen zal. "Wil je even opbellen nadat je haar gezien hebt? Bij mij thuis; ieder ogenblik voor midder nacht, dat je maar wilt. Prachtig en wel bedankt. Hij ging terug naai- Alden. Hij zal hier binnen een uur zijn. Hij weet precies de plaats, die je hebben moet een klein privé sanatorium, dat niet ver weg ligt. Je zoudt haar kunnen gaan bezoeken. Zij slaakte een zucht van verlichting, en de opluchting, die in haar ogen te zien was, was voor hem hartverscheurend. Oh, Jim.ik kan je nooit zeggen Hij had de neiging om te zeggen: Ja, dat leun je wel 'Tater als je dat wilt tenminste, maar hij nam alleen maar haar hand. Je zult wel naar haar terug wil len gaan. Haar gelaat gaf te kennen, dat hij juist geraden had. Zij wilde liever niet, dat hij wachtte; zij wilde dr. Surroll liever alleen sprekenHij zei: Als er ooit de ge ringste moeilijkheid ergens over is, laat het mij dan onmiddellijk weten. En bel mij in ieder geval morgen even op. Zij zei met zachte stem: Je hebt al te veel gedaan, Jim. Ik heb niet genoeg 'gedaan, zei hij. Lang niet genoeg. Zij wendde, het hoofd af en hij zag, hoe het bloed haar naar het hoofd vloog. Maar toen zij hem weer aankeek, hadden haar ogen weer de oude uitdrukking van verlegenheid en een diepe schaduw van droefheid. Wel te rusten, Jim. Ik zal niet trachten te bedanken. Misschien zul je het eens weten. Eenszei hij. De woorden bleven tussen hen hangen, als een onbeantwoorde vraag. Toen zèi zij: Ik zal je altijd dankbaar blijven. Zij keerde zich om en ging snel de hall door naar de liften. Een daarvan wachtte op haar en terwijl hij naar haar stond te kijken, ging zij de lift in en sloot de deur zich achter haar. Het volgend ogenblik werd zij omhoog gevoerd naar datgene, wat haar daarboven wachtte. Na een minuut keerde hij zich om en ging naar buiten naar zijn wagen. Thuis gekomen bleef hij bij de telefoon zitten wachten tot Donald Surroll hem zou opbellen en dacht inmiddels na over hetgeen Alden hem verteld had, trachtend tussen de regels door te lezen. Het had hem diep bewogen, zelfs dat deel, dat op Rita Brayle betrekking had. Het wrak van een eens mooie vrouw is altijd een droe vig iets om te zien. Sedert de dag, dat hij haar aan de lunch gezien had, was zij vaak in zijn gedachten geweest een ten laste van haar dochter had gebracht. Zij had anderen veel ellende bezorgd en leed nu zelf waarschijnlijk veel meer dan iemand wist. Het was bijna twaalf uur toen Donald Surroll opbelde. Ik heb Mrs. Vindrin in het sanatorium afgeleverd zei hij. Dus dat was haar naam dacht JimZij is er slecht aan toe een vrijwel alge hele inzinking en polyneuritis. Alsof dat nog niet genoeg was komt er waar schijnlijk nog een longafwijking ook bij. Maar dat weet ik niet zeker voor we mor gen een Röntgen-foto genomen hebben. In ieder geval is zij nu weg en kan Miss Blanshaw enige rust krijgen. Zij is clegeen die slaapmiddelen nodig heeft. Ik heb haar wat gegeven zodat zij een rus tige nacht zal hebben. Zij heeft die vrouw gedurende twee weken verpleegd. Wat is er eigenlijk voor een relatie tussen die twee? Zou ik je niet kunnen zeggen, zei Jim voorzichtig. Zij is een oude vriendin van familie van Miss Blanshaw. Juist. Of Surroll begreep het niet, of hij begreep het wel, maar was alleen slechts discreet. Er is nu nog geen pro bleem, wat geld betreft. Maar als het een langdurig ziekteproces wordt ik zal je op de hoogte houden. Wel terusten, Jim. In de donkere studeerkamer bleef Jim een ogenblik recht voor zich uit staan starèn. Een seconde lang had hij de illu sie, dat hij dit moment al eens eerder beleefd had. Wie was het nog meer ge weest, die deze bruuske manier van spre ken eigen was geweest? Toen herinnerde hij het zich; het was de kleine dokter ge weest, die op de nacht van die schiet- tragisebe geruïneerde figuur, die zichzelf 1 partij er bij gehaald was, die Honora naar het ziekenhuis had gebracht en die de volgende dag met hem over haar gespro ken had. Eigenaardig, dacht hij, hoe het leven zichzelf herhaalt hoe het een volledige cirkelgang maakt. Op die avond had hij het begin van Rita Brayle's drama gezien wat zij anderen had aangedaan. Vanavond, zestien jaar later, zag hij het einde wat zij zichzelf had aangedaan. Hij dacht aan Emily Hasketh's kortaf uit gesproken opmerking: De mensen krij gen in dit leven, wat zij verdienen. Als zij anderen gelukkig maken, zijn zij zelf ge lukkig en omgekeerd. De dingen houden elkaar #u eenmaal in evenwicht. Het- was bijna te wreed uitgedrukt oog om oog wie wind zaait, zal storm oogsten Maar er was ook nog een andere kant aan de zaak. De dingen houden elkaar in evenwicht. Wel, de -dingen moesten zich nu toch eens in evenwicht houden voor Alden. Zij had niets anders verdiend dan geluk en toen hij naar boven naar zijn slaapkamer ging, beloofde hij zich zelf, dat zij dat hebben zou, als hij er maar iets aan doen kon. Er gingen twee dagen voorbij, toen drie en nog had hij niets van Alden gehoord. Tenslotte belde hij Donald Surroll op. Ik was juist van plan, om je op te bellen zei de dokter. Je vriendin Mrs. Vindrin heeft longontsteking. Had het waarschijnlijk die avond. De prognose is slecht; zelfs rekening houdend met de nieuwe geneesmiddelen die wij hebben. Haar hart geeft het vrijwel op. Het meisje blijft momenteel bij haar in het sana torium. Dus dat was de reden van Alden's stil zwijgen. Misschien had Reed Warton haar vacantie gegeven. Hij hoopte het maar.... i Wel? zei Surroll kortaf. Ik vroeg me af, of er iets is, wat ik doen kon. Als dat zo is, zal ik het je wel laten weten. Adieu. Die middag ging hij Tony opzoeken. Je hebt me in de laatste tijd ver waarloosd, beschuldigde zij hem. Zij moest nog plat in bed liggen, met haar linkerarm in het gips. Met haar goede hand from melde zij aan de knop van een radio, die hard speelde en toen plotseling ophield. Je houdt niet van deze rommel, wel? Nu ik ook niet. Haar roodbruine ogen waren nog altijd te groot, maar haar magere wangen waren wat dikker geworden en zij had een beetje kleur. Zij lag hem critisch te bekij ken. Je ziet er uit, of je een beetje zon nodig hebt. Dat doe ik ook. Jij schijnt wat gehad te hebben. Je ziet er bijna rose uit. Hoogtezon, zei zij met afkeer. Thia min, Riboflavin. Al die rommel, die op in eindigt. Ik zit er eenvoudig mee volge stopt en met voedsel ook. Als ik naar huis ga, barst ik waarschijnlijk uit al mijn kleren. Koop wat nieuwe, zei hij glim lachend. Dat is altijd nog wel amusant. Met een onverschillig gezicht zei zij: Ik zal een paar overalls kopen. Dat is de voorgeschreven uniform voor de plaats, waar ik heenga. Ja, een fabriek van oorlogsmateriaal. Die opwekkende gesprekken van jou hebben tenslotte re sultaat gehad. ben je er niet blij om? Maar Tony Oh, ik weet, dat ik een stijve arm zal houden. Kijk maar niet zo verbaasd( {Wordt vervolgd-

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6