Amerikaanse Senaat accepteert het Atlantisch pact zonder beperkingen Een Europeaan I Weerbericht Bevin betreurt de eis tot onvoorwaardelijke Duitse overgave Goochelcongres Activiteit der strijdgroepen richt zich op economische en burgerlijke objecten 64e Jaargang No. 19300 /ll T Vrijdag 22 Juli 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- §9nd| I I 1 1^^ I Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 8 I ff 1 ff 1 ff I fca I 1 I E ff Iff ff lil 1 ff 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. YfcfritL JL Jm JL JL JL ky mae^r Tm/f, ^^^1 Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. jj ƒ4,25. Franco per post 1 4,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom v^jptCCytC i53flClCll!0tl)C COtltdftt C-^wtllO Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Tegenstanders bleven verre in de minderheid IEMAND stelde Spaak, de Belgische mi nister die in internationale zaken als een der weinige grote figuren wordt erkend, de vraag: „Waar schrijft gij uw politiek succes aan toe?" en hij antwoordde: „Aan geduld en aan het verlangen, de grootste gemene deler te vinden. Het is oneindig belangrijker de nadruk te leggen op het geen mensen van verschillende inzichten, geloof en nationaliteit vereent dan op hun meningsverschillen." Dit lees ik in een artikel van André Vis- son in de Reader's Digest, die door millioe- nen gelezen Amerikaanse korf vol van ac tuele beschouwingen. Visson heeft er boven gezet: Paul-Henri Spaak een groot man uit een klein land. En als tweede titel: Europa's Staatsman. Dat is geen geringe erkenning. De schrijver citeert bovendien een Amerikaanse hoge ambtenaar die ver klaard heeft: „Spaak is erin geslaagd ons zijn nationaliteit te doen vergeten. Voor ons is hij geen Belg. maar een Europeaan." Waarbij ik ter toelichting aanvul, dat dit niet betekent dat die ambtenaar iets tegen België heeft, maar dat hij Europa belang rijker vindt. En dat het de meeste burgers van een grote eenheid als de Verenigde Staten, die schier alle acht-en-veertig gro ter dan België zijn, enige moeite kost een zo klein land als iets gelijkwaardigs te zien. Wij kunnen dat verwerpen en aan voeren, dat het kleine land evengoed grote mannen kan voortbrengen, hetgeen Bel- gië's historie evenals de onze heeft bewezen. Maar wij kunnen het tevens begrijpen, als wij ons even bezinnen op eigen meningen over Luxemburg en zelfs over Denemarken, met één derde van ons aantal inwoners. De kleine landen, dat blijkt hier weer uit, handelen verstandig als zij nevens hun grote geleerden en grote kunstenaars ook hun staatslieden van waarlijk grote allure de kans geven, zich te doen gelden. Zij doen dat niet alle. Ik zal geen namen noe men. In het internationale bestel heeft Bel gië tegenwoordig een duidelijke voorsprong op ons door de invloed van Spaak. Ge kunt zeggen dat het komt doordat het welvaren der is dan wij. Maar dan vergist ge u. Het komt vooral door Spaak. Natuurlijk is deze minister allerminst on feilbaar, heeft hij beleidsfouten begaan en zal hij er nog meer maken. Dat doet ieder mens, die ergen^ leiding moet geven. Van een staatsman van kaliber kan men boven dien verwachten, dat zijn fouten groot zul len zijn. Dat komt doordat hij durft. Kleine lieden gaan de kans op fouten zoveel mo gelijk uit de weg, met het gevolg dat hun nalatigheden vaak ernstiger zijn dan hun fouten zouden zijn geweest. Spaak, zegt Visson, is een bezielend maar geen bloemrijk redenaar. Hij is zes voet lang, weegt 230 pond Amerikanen zijn nauwkeurig in die détails lijkt merk waardig veel op Winston Churchill en jaagt niet op persoonlijke publiciteit, omdat zijn innerlijke bescheidenheid en levendig ge voel voor humor hem daar afkerig van ma ken. Hij acht politieke en economische wer kelijkheid veel belangrijker dan alle poli tieke ideologieën bij elkaar. Hij heeft tij dens de oorlog aan een vriend geschreven: „Wij moeten nu naar de toekomst kijken en die lijkt mij verschrikkelijk ingewikkeld. Ik ben bang dat wij de vrede zullen ver liezen. Het ziet er uit alsof de oorlog de mensheid en vooral de staatslieden nog niet voldoende veranderd heeft." Tot dusver lijkt het daar nog steeds op. Ge beseft dit des te beter als ge hierboven Visson's eerste citaat van Spaak herleest. Hij heeft zijn politiek succes toegeschreven aan geduld en aan het streven datgene te vinden, dat vereent. Hij acht het oneindig i belangrijker daarop de nadruk, te leggen dan op de meningsverschillen. Dit zult ge beamen en het lijkt u dood eenvoudig. Dat is het ook; grote gedachten zijn altijd eenvoudig. Maar hoevelen zou den ertoe in staat zijn dit Spaakse streven, i9t hij voortdurend in zijn loopbaan heeft doen gelden, zelf toe te passen? Al ware iet niet in staatszaken, dan toch in hun tigen leven? Een aantal zou al bij voorbaat alen omdat zij niet van hun dierbare ru nes en even dierbare vooroordelen afstand ionden doen. Anderen, van goeden wille en oprecht verwonderd over het feit, dat ommige mensen de mateloze verveling Pan ruzie en vooroordelen niet schijnen te Poelen, zouden de toepassing van Spaak's ecept opgeven door gebrek aan geduld. Zij ouden de kamp opgeven als een hopeloze [aak. Een man die op ander gebied dan dat van Spaak groot succes in zijn leven had tehad, zei mij eens: „Het moeilijkste is [eweest, te leren wachten. Je plan vast te louden, eraan voort te werken en intussen kunnen wachten. Geduldig te blijven." Dat moeilijke heeft Spaak, die een staats- nan is, verbonden aan zijn streven, steeds e zoeken hetgeen vereent en er de nadruk Dp te leggen. Hij is nu vijftig en sinds zijn 37ste jaar ninister van Buitenlandse Zaken van Bel- !ië. Gedurende vele van die jaren is hij evens minister-president geweest, maar lij zou liever alleen Buitenlandse Zaken leheren. Zijn vader, directeur van de Ko- linklijke Opera in Brussel en bovendien lichter, was een Vlaming, zoals de naam landuidt. Zijn moeder was Waalse IVallonne. Hijzelf, van afkomst dus al een weetalige Belg, is een Europeaan. Het is ingetwijfeld zijn zoeken naar hetgeen ver- snt, met volharding en humor, dat hem in leze tijd zo sterk op de voorgrond heeft leplaatst. Niemand kan in de huidige ont wikkeling van zaken zo voortreffelijk ge- list worden als de ruziemaker: als zelfs de ieniale ruziemaker. Aan niemand bestaat iringender behoefte dan aan de man, die ouwt op overeenstemming. Dit ligt voor de :and, maar het wordt maar door weinigen legrepen. Daarom telt ons drijfwiel helaas mg te weinig spaken om betrouwbaar te ijn. H- P- Koninklijke lof voor de Drganisatie der ontvangst Hare Majesteit de Koningin en Zijne koninklijke Hoogheid de Prins der Neder- =nden hebben het Provinciaal Bestuur erzocht alle autoriteiten en aan de bevol ing van de gemeenten die zij hebben be- locht, hun bijzondere dank te betuigen voor Ie goede organisatie en de hartelijkheid Ier ontvangst. Uiteraard gaat deze dank in de eerste riaats uit naar de gemeente-organen, met :ame de politionele autoriteiten, die zulk en belangrijke bijdrage hebben verleend ot een vlot verloop van de plechtigheden. WASHINGTON, 21 Juli (Reuter). De Amerikaanse Senaat heeft Donderdag avond het Atlantisch pact met een over weldigende meerderheid geratificeerd. De uitslag van de stemming was 82 stemmen voor en 13 tegen. Door deze ratificatie zijn de Verenigde Staten met Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk en acht andere Europese landen in een alliantie van wederzijdse verdediging verenigd. Het pact legt de ondertekenaars de verplichting op, ieder lid te hulp te komen op een wijze als zij nodig achten, met inbegrip van het gebruik van ge wapende macht in geval van een aanval op een van hen. Voor de Verenigde Staten is nu het pact definitief bekrachtigd daar het volgens de grondwet niet nodig is, dat het Huis van Afgevaardigden het pact ratificeert. Voor de eindstemming had de Senaat drie van republikeinse zijde geopperde restricties, die de verplichtingen van de Verenigde Staten jegens de landen van het verdrag beperkt zouden hebben, verwor pen. Aan de eindstemming gingen drie stem mingen vooraf. De eerste betrof de restric tie, dat de Verenigde Staten niet verplicht zouden zijn volgens het yerdrag militaire steun aan andere landen van het pact te verlenen. Deze restrictie werd met 74 tegen 21 stemmen verworpen. De tweede stem ming gold een restrictie, die de Verenigde Staten zou hebben ontheven van iedere verplichting de veiligheid in het Atlantisch gebied te herstellen en te handhaven. De uitslag was 84 stemmen tegen en 11 voor. De derde restrictie werd verworpen met 87 tegen 8 stemmen. Hierdoor zou het Congres ontslagen zijn geweest van elke verplich ting de oorlog te verklaren volgens de be palingen van het verdrag. De meerderheid zowel van de republikeinse als van de democratische fractie steunde de ratificatie van het verdrag. Slechts twee democraten en 11 republikeinen stemden tegen. Na 12 dagen van weinig emotionele de batten heeft de Senaat alle pogingen van een handjevol tegenstanders om de Senaat er toe te brengen restricties aan het ver drag te verbinden verijdeld en het pact zonder verwijziging of amendement be krachtigd. Reeds zeven ratificaties ondertekening te ratificeren, zonder stem ming in de volksvertegenwoordiging. Toch moet de formele ratificatieverklaring nog afgelegd worden. De Portugese Nationale Vergadering zal Maandag stemmen. De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft Donderdagavond het Atlantisch pact met 323 tegen 160 stemmen geratificeerd. Er waren acht onthoudingen van leden der rechtssocialistische fractie van Sara- gat. Dit is de tweede stemming over het Atlantisch verdrag. De eerste werd Woens dagavond gehouden, maar was ongeldig doordat er 78 stemmen meer in de stem bussen waren gedeponeerd dan er afge vaardigden waren. Het pact gaat thans naar de Senaat ter ratificatie. Het debat zal waarschijnlijk Dinsdag geopend worden. Dr. Van Royen op bezoek in Singapore BATAVIA, 22 Juli (Aneta) De voor- zitter van de Nederlandse delegatie, dr. Van Royen, is hedenmorgen per vliegtuig naar Singapore vertrokken, waar hij op uitnodiging van de Britse hoge commissaris Malcolm MacDonald enige dagen zal loge ren. Dit bezoek is niet officieel. Naar aanleiding van berichten, als zou dr. Van Royen Zondag naar Djokja gaan voor besprekingen over het staken van het vuren, werd van bevoegde Nederlandse zijde te Batavia verklaard dat zulks, mede in verband met zijn bezoek aan Singapore, zeer onwaarschijnlijk is. Wel achtte men dc waarschijnlijkheid aanwezig, dat begin volgende week te Djokja informele besnre- kingen over het staken van het vuren zou den kunnen aanvangen, waartoe dan de destijds voor dit doel ingestelde tweede subcommissie, waarin van Nederlandse zijde mr. Gieben voorzitter is, Zondag naar Djokja zou gaan. BATAVIA, (Aneta). In het officiële weekoverzicht van de situatie in Indonesië wordt het volgende gemeld: Op Java blijkt in een aantal gebieden de veiligheid veel te wensen over te laten. De laatste weken heeft het beeld zich zodanig ontwikkeld, dat soms een verbetering van de militaire toestand hand in hand ging met een afnemen van de veiligheid voor amb tenaren en planters. In het algemeen richt de activiteit der strijdgroepen zich in be langrijker mate op economische objecten, burgerlijke functionarissen en personeel van ondernemingen dan op militaire ob jecten. Op Sumatra ziet men een overeen komstig beeld, doch daar zijn de af metingen geheel anders. In verschillende gebieden heerst daar volkomen rust en in het algemeen is er de ontwikkeling van zaken niet ongunstig. Midden Java: Een intensieve patrouille gang in Solo en omgeving leidde tot een lichte verbetering van de militaire situatie, doch de veiligheidstoestand is er verre van bevredigend. In Oost-Java houdt de verbetering van de militaire toestand aan. De arrestatie van een kapitein der TNI te Dj ember leidde tot een hervatting van de aanmeldingen van TNI-personeel met wapens aldaar. In het regentschap Kraksaan zijn hier en daar communistische invloeden merkbaar. Een groot aantal terroristen werd gedood bij het optreden tegen benden in het ge bied Bodjonegoro-Lamongan. De bevol king werkt mee in de strijd tegen onge wenste elementen. In het Madioense wer den honderd bendeleden gedood bij po gingen van enige strijdgroepen om zich te verenigen en aanvallen uit te voeren op Nederlandse posten. West Java: In Bantam bleef de econo mische toestand gunstig, ondanks de iets toegenomen benden-activiteit. In de negara Pasoendan bleef de toestand in het Buiten- zorgse en het Soekaboemische onbevredi- Koningin stelt nieuwe P.C.J.-zender in werking De Koningin heeft Donderdagmiddag de nieuwe 40 kW ultra-kortegolfzender voor de Wereldomroep in werking gesteld. Deze zender is ondergebracht in een eenvoudige barak te Lopik in de onmiddellijke nabij heid van de beide kortegolfzenders Hilver sum I en II. Om half drie arriveerde de Koningin onder grote belangstelling van de bevol king bij het t ei-rein, waar de nieuwe zen der is opgesteld. Aan het begin van de op rijlaan werd de Koningin namens de Bond van Plattelandsvrouwen een product van de streek, een enorme kaas aangeboden. Daarna reed zij tussen hagen van schoolkinderen, die de Koningin geest driftig toejuichten, naar het zenderge bouw. Hier spraken de heer L. Neher, di recteur-generaal der PTT en mr. A. J. d'Ailly, voorzitter van de Stichting Radio Nederland Wereldomroep. Voordat de Koningin door op een knop te drukken de zender in werking stelde, zeide zij, dat een belangrijke vooruitgang is verwerkelijkt om Nederlands stem over een groot deel der aarde te laten horen. „Wanneer Nederland de wereld iets te zeggen heeft moet het daartoe de mogelijk heid tot zijn beschikking hebben en het wil zich geregeld doen horen in Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en overal waar men onze taal verstaat in let terlijke zin, maar ook onze taal in over drachtelijke zin. Vele zenders over onze aarde doen hun geluid horen. Ieder heeft zijn eigen geluid. Vergelijkt men het met dat bij muziekinstrumenten, dan is er veel samenspel, anderzijds is het vaak een caco- phonie, een veelheid van wanklanken. Dit moet niet zo zijn. Wij willen daarentegen streven naar een op elkaar afgestemd zijn, naar harmonie in de atmospheer der aarde en in de eerste plaats naar harmonie met hen, die ons in de wereld het naaste staan. Moge de nieuwe Nederlandse Wereldom roepzender een werkelijke versterking blijken van de opbouwende en vredelie vende krachten. Het is zijn doel, zijn reden van bestaan. Met de wens, dat hij deze roeping getrouw zal zijn stel ik hem hierbij voor de eerste uitzending in bedrijf." gend. In het Tjikampekse traden de benden actiever op, doch er werden hun bij de bot singen vrij aanzienlijke verliezen toege bracht. Op Sumatra ontwikkelde de militaire toestand zich gunstig. De Nederlandse strijdkrachten blijven krachtig optreden tegen benden en strijdgroepen. In Oost- Sumatra houden de aanslagen op economi sche objecten en civiele personen aan. Enige verbetering valt er te constateren in Noord- Tapanoeli en Sipirok.Een Japanse comman dant van een bende nabij -Soeroelangoen in het Djambische is helaas ontsnapt toen de bende, die 14 personen had ontvoerd, werd overvallen. De ontvoerden zijn vrij gekomen en aan de bende werden aanzien lijke verliezen toegebracht. De Koningin bezocht het padvinderskamp „Agoon" Donderdagmiddag heeft de Koningin een bezoek gebracht aan het internationale kamp voor gebrekkige padvinders „Agoon" nabij Lunteren. De Koningin werd ver welkomd door de beide hoofdcommissa rissen van de padvindersbeweging in Ne derland, mr. H. F. M. van Voorst lot Voorst en de heer W. C. Roest van Limburg. De vorstin maakte een rondgang door liet kamp en woonde verscheidene spelde- monstraties bij. Het bezoek duurde twee uren. Koninklijk Paar met twee prinsesjes naar Engeland De Koningin, de Prins en de oudste twee prinsesjes zijn hedenochtend naar Enge land vertrokken, waar het Koninklijk ge zin de Horse Show, welke te Londen wordt gehouden, zal bijwonen. De Koningin, die aanvankelijk reeds Maandag zou terugkeren, zal Vrijdag 29 Juli met de Prins en de prinsesjes de te rugreis aanvaarden. Fokkerfabriek krijgt praedicaat „Koninklijke" Op een te Amsterdam gehouden recer*»» ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker heeft Prins Bernhard aan de directie mede gedeeld, dat de Koningin aan de Fokker fabriek het praedicaat „Koninklijke" heeft verleend. De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae overhandigde de presi dent-directeur der jubilerende onder neming een schriftelijke bevestiging van de regeringsopdracht tot levering van enige honderden Gloster Meteor-straaljagers. Des morgens was namens directie en personeel een krans gelegd bij het monu ment voor Anthonie Fokker op de begraaf plaats Westerveld. Twintig jaar geëist tegen voormalig Duits ambassadeur te Parijs De openbare aanklager heeft in Parijs 20 jaar dwangarbeid geëist tegen August Abetz, Hitiers ambassadeur te Parijs. 8 ZWAKKE WIND EN VRIJ WARM 8 Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij- c dagavond tot Zaterdagavond, opge- 8 maakt te 10 uur: 8 Minder warme nacht met hier en daar 8 tijdelijk nevel of mist. Overigens 8 droog weer en op de meeste plaatsen g perioden van zonneschijn, echter met g een kans op enkele verspreid optre- 8 dende buien. Zwakke wind en dezelfde 8 of iets hogere temperaturen dan van- 8 daag. 8 23 Juli: 8 Zon op 4.47 uur. or.der 20.45 uur 8 Maan op 1.24 uur. onder 19.48 uur Hoogwatertijden: 8 Vrijdag 22 Juli: 0.29—13.07 uur. 8 Zaterdag 23 Juli: 1.3014.04 uur. S Laag wat er tij den: 8 Vrijdag 22 Juli: 8.21—20.57 uur. 8 Zaterdag 23 Juli: 9.22—21.55 uur. De parlementen van zeven landen heb ben thans het Atlantisch pact, dat door twaalf landen ondertekend is, geratificeerd. Het zijn Amerika, Engeland, Canada, Bel gië, Noorwegen, Luxemburg en IJsland. In Italië en Nederland hebben de Tweede Kamers reeds hun goedkeuring aan de ratificatie gehecht, doch moeten de Eerste Kamers nog beslissen. Naar men verwacht zal de Franse Nationale Vergadering het pact gedurende komend weekeinde be krachtigen. Het Deense parlement heeft de regering geautoriseerd het pact bij de Lagerhuisdebat over Duitsland Londense havenstaking zalj Maandag geëindigd zijn LONDEN, 22 Juli (Reuter) Het „uitsluitingscomité" van de Londense havenarbeiders zal aanbevelen het werk in de Londense haven Maandag volledig te hervatten, aldus heeft Dic kens, een lid van het comité, verklaard. De Canadese schepen, die de aanleiding voor de staking vormden, zullen door de Canadese zeeliedenvakbeweging zelf behandeld worden. Hedenmorgen is officieel medegedeeld, dat drie vreemdelingen, van wie twee ver tegenwoordigers zouden zijn van het inter nationaal congres van havenarbeiders, dat verbonden Is met de wereldbond van vak verenigingen, en de derde een Neder landse communist, te Londen zijn aan gehouden. De betrokken personen zijn Louis Gold- blatt, John Maletta en J. F. Blanken zee. De Britse minister van Binnenlandse Zaken Chuter Ede heeft heden medege deeld, dat deze drie vreemdelingen uit het land gezet zullen worden. De stakende Londense havenarbeiders hebben hedenmorgen eenstemmig besloten Maandag het werk te hervatten. Amerikaans vliegend fort in Engeland neergestort Een Amerikaans vliegend fort is gister avond le Walton Salts in Engeland, bij Wisbech (Cambridgeshire), neergestort. Alle twaalf inzittenden konden zich met hun parachutes redden. Een van hen brak zijn been. Churchill spoort Bevin aan tot „brede opvattingen in de Raad van Europa" De 26-jarige Engelse graaf van Harewood heeft zijn verloving bekend gemaakt met de 22-jarige pianiste Marion Stein. De Engelse Koning moet toestemming tot hun huwelijk verlenen, omdat de graaf de elfde plaats inneemt op de lijst van troonopvol gers.Marion Stein, die in Wenen is geboren, werd tijdens een concert door Benjamin Britten aan de graaf voorgesteld. Churchill heeft Donderdag in het Britse Lagerhuis tijdens het debat over de Britse buitenlandse politiek onthuld, dat hij te Casablanca ogenblikkelijk zijn houding moest bepalen tegenover de door Roosevelt geëiste onvoorwaardelijke overgave van alle vijanden. Churchill zeide dit naar aanleiding van de door Bevin, de minister van Buitenland se Zaken, geuite critiek, dat de geaUieerde eis tot onvoorwaardelijke overgave ver antwoordelijk was voor de na de oorlog in Duitsland aangetroffen chaos, waarin de bezettingsautoriteiten geen wet, geen ge zag en geen enkele verantwoordelijke Duitse functionnaris tegenover zich von den. Churchill verklaarde, dat Roosevelt de eis tot onvoorwaardelijke overgave bekend maakte zonder hem te hebben geraad pleegd. Ofschoon de Britse premier ervan overtuigd was, dat zijn kabinet ertegen zou hebben geadviseerd, was hij van me ning, dat Engeland „in zijn groot bondge nootschap met loyale en machtige vrienden aan de overzijde van de oceaan zich moest schikken". Bevin beschuldigde de Verenigde Staten ervan, dat zij hem bij zijn ontmantelings program hebben tegêngewerkt. Hij wees op de verantwoordelijkheid, die Engeland heeft ten opzichte van België, Nederland en Frankrijk, die alle door de Duitsers onder de voet waren gelopen, en hij ge loofde niet, dat het ontmantelingsvraag- stuk aüeen uit een oogpunt van „modde rige zakenpolitiek" kan worden benaderd. „Tito wil eerlijke handel met de Verenigde Staten" New York 21 Juli (Reuter) Sava Kosanovic, de Joegoslavische ambassa deur in de Verenigde Staten, verklaarde Donderdag bii zijn terugkeer in New York dat Joegoslavië hoopt een lening van 280 milioen dollar van de internationale bank te krijgen. Kosanovic heeft twee weken in zijn land doorgebracht en besprekingen gevoerd met maarschalk Tito en andere autoriteiten. ,Wij trachten ook leningen van andere banken te krijgen voor investeringen in Joegoslavië en wij zouden gaarne enige" transferabele credieten van de Verenigde Staten verkrijgen", zo verklaarde de am bassadeur. Op de vraag van een verslag gever of een land „in de Russische in vloedssfeer" zulke leningen kon verwach ten, antwoordde Kosanovic: „Wij liggen niet in de Russische invloedssfeer. Wij zijn geen satelliet. Joegoslavië is een onafhan kelijk land. Wij werken aan een socialis tische staat, doch naar eigen inzicht. Onze betrekkingen met de Sovjet-Unie zijn niet goed. Wij zijn echter nooit pessimisten ge weest, maar optimisten. Wij geloven, dat de vrede bewaard zal blijven en als het zo is zullen alle andere vraagstukken op gelost worden. Tito is vol vertrouwen. Ik besprak met hem vele vraagstukken in verband met de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Joegoslavië. Hij wil een eerlijke handelsbetrekking met de Verenigde Staten kweken". Het debat tussen Bevin en Churchill werd voortgezet over de Raad van Europa, nadat Bevin gezegd had niet te geloven in de mogelijkheid om volgende maand op de conferentie van Straatsburg enige kwesties over Duitslands toekomst te be spreken of te regelen. Bevin zeide, dat deze zaak met grote voorzichtigheid behandeld moest worden. Indien men er te Straatsburg echter in kon slagen de oude vete tussen Frankrijk en Duitsland te doen eindigen dan zou er een groot werk volbracht zijn. Churchill antwoordde, dat hij hoopte en vertrouwde, dat wanneer niet slechts in de Europese Assemblée doch ook in de Raad van Ministers de wens wordt geuit een breed standpunt in te nemen en wijde speelruimte te laten aan de Assemblée, Bevin zich niet als de voornaamste tegen stander hiervan zou opwerpen. Het Labourlid Crossman nam naar aan leiding van de ontmantelingskwestie ook aan het debat deel met de opmerking dat Europa niet te verdedigen zou zijn zonder Duitse herbewapening, doch Churchill zeide van het tegendeel overtuigd te zijn. McNeil, de Britse minister van Staat, die het debat sloot, zeide over Indonesië: „Wij geloven, dat er goede reden is te hopen, dat midden Augustus in Den Haag de Ronde-Tafelconferentie zal worden gehou den. Indien het Nederlandse en het Indo nesische volk erin slagen een bevredigende overeenkomst uit te werken en hierin hebben wij goed vertrouwen dan zou dit een beslissende invloed kunnen hebben op het algemene herstel in Zuid-Oost- Azië". Mededelingen van de sultan van Djokja In een interview met Aneta heeft de Sul tan van Djokja, tevens minister van Defen sie van de republiek, verklaard: „De T.N.I. zal gehandhaafd blijven en na de souverei- niteitsoverdracht worden overgedragen bij de vorming van het federale leger. Ook de republikeinse marine en de republikeinse luchtmacht zullen aan de federale weer macht worden overgedragen." De minister verklaarde, dat na het uitvaardigen van de order „Staakt het vuren" coördinatie tot stand zal worden gebracht tussen de Neder landse en republikeinse commandanten zonder beperking ten aanzien van de be voegdheden van het opperbevel van de re publikeinse weermacht. De order zal uitge vaardigd worden door Soekarno, die als opperbevelhebber daartoe slechts bevoegd is. Na de order zal de Sultan van Djokja de republikeinse troepen, die buiten de re sidentie Djokja gelegerd zijn, inspecteren. Tot dusverre bestaat er nog geen vrij ver keer, daar het vraagstuk te Batavia in be spreking is. Volgens de sultan zal er een gezamenlijke bekendmaking worden uit gegeven. Ten aanzien van de positie van het K.N.I.L. verklaarde hij, dat dit na de over dracht een aangelegenheid zou zijn van de federale regering. Hij zeide verder, dat zo lang de order nog niet is uitgevaardigd, de republiek niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor hetgeen de Nederlanders rust verstoring noemen. Konizflin Juliana heeft gistermiddag de nieuwe zender van de Wereldomroep te Lopik officieel in gebruik gesteld. De vorstin tijdens het uitspreken van haar rede. Kaast haar (links op de foto) de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T. en voorts (derde van links) mr. Am. J. d'Ailly, voorzitter van de stichting Radio Nederland Wereldomroep, en (geheel rechts) mr. L. A. Kesper, commissaris voor het Radiowezen. Duitse „volkspolitie" krijgt zware wapens van de Russen Het Berlijnse blad „Sozialdemokrat" meldt, dat de onder Sovjet-Russische lei ding staande Duitse „volkspolitie" in het dal van de Neisse in Saksen gedurende drie dagen oefeningen heeft gehouden, waarbij voor de eerste maal gebruik werd gemaakt van snel verplaatsbaar veldge schut, afkomstig van het voormalige Duit se leger. Voorts werd bij een stormloop, uitgevoerd onder de persoonlijke leiding van een Sovjet-Russische luitenant-kolo nel, gebruik gemaakt van vlammenwer pers. De Sovjet-Russische generaal Koebanof woonde de oefeningen als waarnemer bij. Na afloop van de oefeningen der Duitse volkspolitie werd in het „Karl Marx-haus" te Zittau een bespreking gehouden, waarop generaal Koebanof mededeelde dat de Duitse volkspolitie in de Sovjet-Russische zóne met zware wapens zal worden uit gerust. Reuter meldt nog uit Berlijn, dat vol gens het met Amerikaanse vergunning ver schijnende blad „Abend" de Sovjet-Russi sche autoriteiten voornemens zijn in de nabije toekomst onrust te verwekken on der de bevolking van de Sovjet-Russische zóne van Duitsland, opdat de „volkspolitie" realistische oefeningen kan houden in het onderdrukken van een opstand. De „Abend" meldt verder nog, dat leer lingen van de school tot opleiding van offi cieren voor de volkspolitie reeds oefe ningen houden in verband met de door hen verwachte burgeroorlog. Een van de voor naamste doeleinden van de oefeningen zou zijn het volkomen verbreken van de ver bindingen tussen de Sovjet-Russische zóne van Duitsland en de Westelijke sectoren van Berlijn. Het woord is aan.... Her b art: Evenmin als ik mij opvoeding zonder onderwijs kan voorstellen erken ik een onderwijs dat niet opvoedt. (In Amsterdam zal in Augustus weer een internationaal congres van de goochelkunst worden ge houden). De goochelaars uit vele landen komen In Amsterdam weer samen in congres, Dat zeker in de maling wordt genomen, Want anders vinden zij het geen succes. Zij komen er elkaar de kunst afkijken En geen publiek dat zo kieskeurig was, Geen waarvoor men zo'n kunstenaar moet blijken, Als 't gilde van de hokus, pokus, pas. Men goochelt al op tal van conferenties Zodat j"er niets meer van begrijpt per slot, Maar hier alleen brengt men tot je attentie: Geëerd publiek, je wordt ronduit bedot. Mundus vult decipi behoudt zijn waarde, Als voorgewende ernst het niet omkleedt, De mensheid wil bedrogen zijn op aarde Tenminste als zij 't van tevoren weet. U weet toch dat om zeer speciale reden 't Woord goochelen zijn beide o's behield, Toen zo veel andre fel werden bestreden, Waardoor ze practisch alle zijn ontzield. Weet u het niet, dan kan ik u vertellen De eerste o ontsnapte de critiek Maar zonder tweede kon men 't ook niet stellen, Dat is de o van het verbaasd publiek. P. GASUS. De toestand in Indonesië

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1