c 3 Geldgebrek remt ook in Frankrijk de vernieuwing van het onderwijs De radio geeft Zaterdag Bond van Bloembollenhandelaren viert voorjaar 1950 zijn gouden jubileum „Ik geloof dat de Nederlandse voorstellen aan Indonesië ernstig gemeend zijn' Panda en de Meestea> Wereld verbeter aar Heemskerker gebruikte zijn knipmes bij vechtpartij in een bollenschuu Wereldnieuws J Vrijdag 22 Juli 1949 2 Te grote klassen, slechte behuizing en een zonderlinge kwalitatieve selectie achteraf (Van onze correspondent te Parijs) Aan de vooravond van de 14e Juli, de nationale feestdag bij uitstek in Frankrijk, sluiten aïle scholen de deuren tot op 1 Oc tober, de dag dat de nieuwe cursus weer begint. En in deze dagen, kort na het einde van het schooljaar, heerst er in vele Franse gezinnen feestvreugde of droefenis, al naar gelang z;oon of dochter bij het laatste exa men geslaagd is of afgewezen. Want zo mogelijk nog sterker dan in Hol land neemt elk jaar weer de hope van het Franse vaderland deel aan de run naar het diploma, in het bijzonder naar het „bacca- lauréat" kortweg „bac" genoemd dat zo ongeveer te vergelijken is met ons eind diploma van een gymnasium. „Zo onge veer" zeggen we, omdat veel meer dan ten onzent het accent hier op het filosofisch aspect van de intellectuele vorming valt. Omdat het „bac" practisch het enige diplo ma is, dat toegang tot de universiteit ver leent en bovendien dit document voor steeds meer vrije beroepen wordt vereist, melden zich elk jaar natuurlijk grotere aantallen candidaten aan. Sedert 1910 is hun aantal van ruim 30.000 tot ruim 180.000 gestegen verzesvoudigd dus. Aangezien het aantal beschikbare plaatsen op de hoge scholen en in de maatschappij echter met deze toeneming geen gelijke tred heeft ge houden, is men er ook in Frankrijk toe ge komen, de noodzakelijke selectie toe te passen door middel van een gestadige ver hoging van de examen-eisen. De opgaven werden moeilijker en het kwantum te ver teren parate kennis werd opgevoerd. Deze selectie had „succes": in 1945 kwam in Pa rijs slechts 37 procent van de candidaten door hun eindexamen. Voor het vak „filo sofie" werd dit jaar alleen al 60 procent der eindexaminandi afgewezen. Hetgeen men zich daarbij af kan vragen is echter, of deze selectie juist, rechtvaardig en voor al doelmatig is geweest. Men durft het be twijfelen. wanneer men de opgaven onder ogen heeft, die zestienjarigen krijgen voor gelegd, niet alleen vanwege de rijstebrijberg feitenmateriaal, die verorberd moet wor den, maar vooral wegens de geestelijke rijp heid, die door de examencommissies blijk baar bij deze kinderen wordt verondersteld. Zo werd dit jaar de leerlingen onder meer opgedragen een verhandeling te schrijven over het thema: „Is de liefde een middel tot kennisverrijking?" In Franse intellec tuele kringen heeft men zich vermaakt over het denkbeeld, een dergelijke vraag aan kinderen van 16 en 17 jaar voor te leggen, doch intussen hadden die kinderen er maar een antwoord op te geven, dat in de ogen van de examinatoren door de filosofische beugel kon. Een vijfje voor Jeanson. Een Frans litterair.tijdschrift heeft toen het aardige idee gehad een der befaamdste Franse publicisten, Henri Jeanson, tevens voorzitter van de vereniging van dramatur gen, de bedoelde opgave uit te doen wer ken en het resultaat van zijn arbeid ano niem aan een examinator voor te leggen. Deze laatste kon in Jeanson's proefwerk „wel het een en ander waarderen, maar tevens werd het gebruik van de Franse taal door hem „nadrukkelijk gegispt". Met han gen en wurgen werd de élève Jeanson een mager vijfje toegediend. Wanneer hij daar na met zo'n cijfer bij een kranten-redactie om een baan had gesolliciteerd, dan zou hij echter ongetwijfeld zijn afgewezenHet systeem der examens deugt niet, daarover zijn de paedagogen het onderling wel eens om van de leerlingen maar te zwijgen. De vraag is slechts: bestaat er een ander middel tot selectie? Individueel onderzoek naar de persoonlijkheid van een leerling, zeker! Doch in de praktijk is die methode niet toe te passen, zegt men. Men mist er de tijd voor en ook het geld. En bovendien schuilt de fout in het schoolsysteem. Een schuchtere poging is vier jaar geleden on dernomen om het Franse onderwijs op iets moderner leest te schoeien, aan de leerlingen werd wat meer initiatief gelaten en hun fantasie werd wat meer gestimu leerd. Doch door geldgebrek heeft men er van af moeten zien, dit experiment tot latere leerjaren uit te breiden, zodat ook de leerlingen, die tot dusver mochten pro fiteren van een iets ruimere mate van per soonlijke vrijheid, de laatste twee cursus jaren weer werden verplicht, in de oude tredmolen van het traditionele onderwijs mee te lopen. Waarschijnlijk met aanmer kelijk meer last dan hun mede-scholieren. Achttien eeuwen wachten. Ofschoon er dit jaar door de ^regering enig extra geld voor het onderwijs is uit getrokken, bestaat er niettemin nog geen uitzicht op een uitgebreide toepassing van de moderne principes in het onderwijs, HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8,00, 19.00, 20.00, 23.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Kerkorgel; 7.45 Gebed; 8.15 „Pluk de dag"; 9.00 Voor de vrouw: 9.05 Koor; 9.25 Sonate voor viool en piano, Lekeu; 10.00 Voor kleuters: 10.15 Lichte klanken; 11 00 Voor zieken; 11.45 Concert Grosso no. 7, Handel; 12.03 Zang en orgel; 12.30 Land- en tuinbouw;12.33 Amusementsorkest; 12.45 Zon newijzer; 13.00 Strijdkrachten; 13.30 Piano en orgel; 13.50 Film en toneel; 14.10 Platen; 14,20 Kinderkoor; 14.50 Boekennieuws; 15.00 Muziekcursus; 15.30 Harmonie-orkest; 16.00 „De les van Denemarken"; 16.10 Franse chan sons: 16.30 Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Platen: 13.15 Journalistiek-overzicht; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Landbouw en veeteelt: 19.30 Lichte pianomuziek; 19.15 Voor Nederlanders in Duitsland; 20.05 Reportage; 20.12 Platen; 20.20 Lichtbaken; 20.45 Werken van Sibelius; 21.00 Orkest zonder naam; 21.45 Puzzle; 22.00 Operamuziek van Mozart; 22.30 Inleiding tot de Zondag; 23.20 Symphonisch concert. HILVERSUM II. 41-f.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws; 7.18 Platen; 9.00 Parijs conservatoriumorkest; 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld"; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Feuilleton; 10.35 Continu bedrijven; 11.30 Pianorecital; 12.00 Licht or kest; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Orkest Malando; 13.20 Miller-sextet; 13.50 Platen; 14.00 Nederlandse liederen; 14.20 Mariniers- kapel; 15.00 Brabants-programma; 15.25 Sym phonisch concert; 16.15 „Komt u binnen"; 16.30 Koor; 16.45 Sport; 17.00 Nieuwe platen; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.15 Populaire liedjes; 19 00 Artistieke staalkaart; 19.30 Con gres Vrijz. Protestanten, A'dam; 20.05 Dingen van de dag: 20.15 Metropole-orkest; 20.45 Ca baret; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Wec-nse muziek; 22.25 Flitsen uit het leven; 22.40 Orgel-ensemble; 23.15 Dansorkesl; 23.45 Bing Crosby. want niet alleen de methoden zijn ver ouderd, ook de behuizing der leerlingen voldoet in de meeste gevallen niet aan de bescheidenste eisen. 11.000 klassen zijn door de oorlog verwoest en veel van wat er overbleef voldoet ook niet. meer aan redelijke eisen. Het gevolg is, dat klassen van 50 a 60 leerlingen regel zijn en het onderwijzend personeel slechts aandacht kan besteden aan de uitblinkers, die zon der moeite het hoog opgevoerde rhythme van het huidige onderwijs bij kunnen hou den. De minister van onderwijs heeft het zelf in de Kamer erkend: „600.000 leerlin gen werken in klassen, die aan primaire eisen van hygiëne niet voldoen." Er zijn inderdaad vorig jaar wat scholen bijge bouwd, maar als het tempo hiet heel stevig wordt opgevoerd, dan zullen 'er aldus heeft men uitgerekend, precies achttien. eeuwen overheen gaan, voor Frankrijk de scholen bezit die het nodig heeft. Met dit perspectief voor ogen kan men er zich niet over verwonderen dat er in de Franse gezinnen momenteel wel wat onrust heerst. Achttien eeuwen wachten is voor een ouder ook wel wat lang en wat de examens aangaat: mede gezien de' waarde ring voor het proefstuk van de examinan dus Henri Jeanson, heeft de „nationale federatie van verenigingen van Franse ouders" de minister verzocht of in het ver volg het schriftelijk examenwerk niet, on afhankelijk, door twee examinatoren ge lijktijdig kon worden beoordeeld. In geval de waardering van beiden teveel zou ver schillen, zou, aldus het verzoekschrift, „het werk door een derde expert moeten worden bekeken." Met spanning wacht men het antwoord van de minister af. Verhoren in Londen voor parlementaire enquête Maandag zullen enige leden van de Parlementaire Enquête-commissie Rege ringsbeleid 19401945 zich naar Londen begeven teneinde daar verhoren af te ne men aan in Engeland woonachtige getuigen en deskundigen. De verhoren zullen duren tot en met 2 Augustus en lopen over de verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele in lichtingendiensten en over het militaire bestuur in Londen. „Wensen der rijkspolitie worden ingewilligd" Congres van St. Michael in Enschedé De Nederlandse R.K. politiebond „St. Michael" houdt te Enschede een driedaags congres. De voorzitter, de heer J. Körner uit Valkenswaard, verklaarde in zijn ope ningsrede, dat de bond geen loongrens accepteert en dat een ieder in aanmerking moet komen voor vacantietöeslag. Er be staat gegronde hoop dat de classificatie binnenkort tot het verleden zal behoren. Wat de salariëring betreft zeide hij, „dat er iets gaande is", doch dat hij nog geen nadere bijzonderheden kon mededelen. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur kwam tot uiting, dat men zich kant tegen de eventuele pensionnering van de rijkspolitie op 55-jarige leeftijd. Kolonel Zuylen, die namens het Directo raat-generaal der Politie de vergadering bijwoonde, zeide, dat verschillende wen sen van de rijkspolitie op het punt staan ingewilligd te worden. De commissie onder leiding van prof. Langemeyer zal binnen kort een rapport openbaar maken inzake de organisatie van de politie. De organisatie der bloembollenexpor teurs, de Bond van Bloembollenhande laren, die zijn zetel heeft in het statige witte huis in het Kenaupark, zal in April 1950 feestelijk herdenken hoe deze organi satie een halve eeuw geleden werd gesticht. Mr. F. J. D. Theyse, de secretaris van de Bond, deelde ons het een en ander mede over de plannen aangaande deze feest viering. Het feest van de bloembollenexporteurs zal vóór alles de aandacht moeten vestigen op dit bij uitstek nationale product: de bloembol. Het zal zich dan ook hoofdza kelijk concentreren in de Bloembollen streek. Wanneer in het bloembollenseizoen van 1950 landgenoten en buitenlanders naar deze streek trekken om het wonder der bloeiende bloemen te aanschouwen, wil men die streek herscheppen in een ware bloementuin. De Bond overweegt dan ook, de versiering van particuliere tuinen en het leggen van bloemmozaïeken te bevor deren door het uitloven van prijzen, en In de fabrieken van de Consolidated Vultee Aircraft te San Diego (Californië) is de nieuwste vliegboot voor de Amerikaanse marine de XP5Y-1 bijna voltooid. Het is de grootste 'vliegboot, die ooit in deze fabriek werd vervaardigd. 'Jij zal worden voortgedreven door vier Allison propeller-turbine motoren. Indiase journalist voor de Wereldomroep Opwekking tot gezond verstand en vertrouwen 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. —.De heef C. R. Srinïvasan, voorzitter vande' „All- India Association" van hoofdredacteuren, vertegenwoordiger van de „Press Trust of India" bij Reuter en eigenaar-hoofdredac teur van het blad „Swadeshamitran" te Madras, sprak gisteravond over de zender van de Wereldomroep tot India en Indo nesië. Hij begon met een en ander te zeg gen over het economische aspect van de na-oorlogse wereld. Op een vraag naar zijn inzicht in de nieuwe verhouding tussen Oost en West antwoordde de heer Srinivasan, dat het kolonialisme dood is en op zij moet worden gezet het berustte op het systeem van meester en knecht. Thans is vriendschap pelijke samenwerking de weg tot het geluk voor allen. Met betrekking tot de samen werking tussen India en Indonesië zeide hij, dat beide landen eerst moeten zorgen dat hun volken het nodige zelfrespect krij- ren alvoren hun eigen plaats in de wereld economie te kunnen innemen. Deze beide landen, die elkaar in geografische en an dere opzichten zo na staan, dienen uit de fensieve oogmerken tegen elkander aan te leunen. Nadat het nodige zelfrespect zal zijn verkregen, zullen zij in het Oosten grote dingen tot stand kunnen brengen. Na te hebben medegedeeld dat hij van Engeland rechtstreeks naar India zal terug keren, uitte hij zijn dank voor de hulp en de attentie hem door de Nederlanders ge durende zijn kort verblijf in hun land ver leend. Hij had daarbij het Voorrecht, een onderhoud te hebben met Koningin Juliana, waarin van gedachten werd gewisseld over onderwerpen van wereldbelang, waaronder de Indonesische kwestie. „Het is zeide hij niet mijn bedoeling, mij in het huidigestadium te mengen in deze delicate aangelegenheid, maar als een in het vak vergrijsd journalist voel ik aan, dat zowel de Koningin als haar regering de hand, die zij thans hebben toegestoken, ook in volle ernst hebben toegestoken en dat de Vruchten van deze geste er slechts op wach ten om geplukt te worden in een geest van vertrouwen en samenwerking. De zaken staan thans zo, dat er met het nodige ver trouwen niets kan worden verloren en veel kan gewonnen worden." Zich speciaal tot Indonesië richtend, zei de de heer Srinivasan ten slotte: „Gij be vindt u in de laatste ronde van uw worste ling, het succes ligt vlak onder uw bereik. Ik heb vele mensen met gezag en met in vloed gesproken en heb gezichtspunten uit gewisseld met velen, van de Koningin af tot aan de gewone man en ik heb alle reden om te geloven, dat de voorstellen, door de Nederlanders thans gedaan, uiterst ernstig zijn gemeend. Alleen gezond verstand en vertrouwen zijn nodig om van het gunstige moment het goede gebruik te maken." Belgische onderscheidingen voor Nederlanders De Belgische regering heeft de secreta ris-generaal van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, tot grootofficier in de Kroon orde van België benoemd. Commandeur in de Kroonorde werden mr. H. J. Schölvinclc chef van het kabinet van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; mr. J. K. van der Haagen, chef van de afdeling oudheidkunde en na tuurbescherming aan dit departement en jhr. D. C. RoëU, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam. Commandeur in de Orde van Leopold II werden prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogle raar te Leiden en de letterkundige Adriaan Roland Holst. Tot officier in de Kroonorde werden be noemd Willem Andriessen, directeur van het Amsterdamse conservatorium en dr. F. Bender, chef van de afdeling buiten landse betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Negentienjarige kan het stelen van sleepboten niet laten In Mei werd in Amsterdam een sleep boot gestolen. De. dader, de 19-jarige J. G, van der H. werd in België, waar hij de sleepboot probeerde te 'verkopen, ge arresteerd. Hoewel aan een verzoek tot uitlevering tot dusverre niet was voldaan, plijkt de jongeman inmiddels vrijgekomen én haaf Amsterdam terug 'gegaan te zijii, waar hij vorige week weer een sleepboot stal. De politie wist hem in Sliedrecht op te spo ren, waar hij de sleepboot in een kreek had vex-borgen. De- stuurhut was gesloopt en Van der H. had reeds met een scheeps werf onderhandeld over het aanbrengen van allerlei veranderingen. Het was zijn bedoeling, ook deze boot in België te ver- koperi. Hij is nu in Amsterdam opgesloten. 30. „Het zal wel loos alarm zijn", meen de de heer Stoffer, toen hij en Panda ver geefs om zich heen hadden gekeken om te zien waar Jeroen de Blaet en Joris Goed- bloed gebleven ioaten. „De heren zijn misschien een luchtje gaan scheppen. Hoewel het bepaald jammer voor hen is, want ik had hun er nog graag even op ge wezen, hoe opvallend edel van vorm dat opwind-knopje van ons uurwerk is! Dat verraadt een sterk Saraceense invloed. Let maar eens nauwkeurig op al die keep jes en zo praatte de geleerde directeur maar verder, en hij merkte niet eens dat hij nu helemaal alleen stond. Ja, want nu was ook Panda verdwenen. Panda vond dat horloge nu wel erg interessant, maar in de eerste plaats geloofde hij niet dal het écht het horloge van Nimrod de Grote was (want hij wist immers dat het van Jeroen de Blaet was) en in de tweede' plaats wilde hij wel eens weten wat er hier in dit museum eigenlijk voor vreemde dingen gebeurden. En toen hij dus zo eens rond keek viel zijn oog weer op de groep was sen beelden, die Timoer de Vreselijke en zijn hofhouding voorstelden. En toen zag hij, wat wij natuurlijk al lang gezien heb- ben namelijk dat die Timoer verdacht veel leek op Joris Goedbloed! „Daar moet ik het mijne van hebbendacht Panda, en hij liep er heen. Nu, toen hij eenmaal dich terbij kivam was er geen twijfel meer mo gelijk! Timoer was Joris! En hij stond daar nu ivel onbeweeglijk, maar je kon duide lijk zien dat hij ademhaalde. „Joris!" zei Panda boos. „Trek dat rare pak uit! Waar om ben je hier gaan staan? Je bent zeker weer iets gemeens van plan!" „Ssssst!" siste Joris, zonder zijn gezicht te bewe gen voorts wil men trachten, het jaarlijkse Bloemencorso ditmaal een bijzonder ka rakter te geven. De Bond zal vooi'ts een gedenkboek uit geven waarin de geschiedenis van deze vijftig jaar beschreven wordt, en het ju bileum tenslotte onderling met de leden vieren, welk feest echter zal moeten wor den uitgesteld tot deze allen weer van hun buitenlandse reizen zijn teruggekeerd. Bond achter „plan-Keukenhof". Mr. Theyse betuigde zijn grote instem ming „voor méér dan honderd procent" met het initiatief van enkele mensen uit het vak, die op het landgoed „Keukenhof" te Lisse een permanente bloemententoon stelling willen inrichten. Het verheugde hem zeer, dat de opening van deze tentoon stelling in het voorjaar van 1950 zou sa menvallen met het jubileum van de Bond, en hij achtte deze tentoonstelling een der voornaamste attracties van het jubileum feest. Deze verklaring van mr. Theyse verdient bijzondere aandacht, waar in sommige kringen het „Keukenhof'-plan tegenkan ting ontmoette. Het Centraal Bloembol lencomité weigerde medewerking op grond van het feit, dat hier niet van „onpersoon lijke reclame" kon worden gesproken, en anderen zien in de stichting van deze ten- toonsteUing een ongewenste concurrentie zowel voor de demonstratietuin van het Bloembollenvak op „Treslong" te Hille- gom als voor verschillende nog te organi seren bloemententoonstelUngen. Mr. Theyse gaf echter te kennen dat hij hier geen enkel concurrentie-streven kan onderkennen. Het „plan-Keukenhof" kan niet worden geclassificeerd als demonstra tietuin noch als tentoonstelling. Het is iets geheel unieks, een „nationaal park", een natuurreservaat waar men. niet alleen kan genieten van het. ongeschonden natuur schoon, maar ook van de bloemenpracht, die zo bij uitstek Hollands is. Het zou on verantwoordelijk zijn, zulk een zeldzame mogelijkheid ongebruikt te laten. Van ganser harte, zo besloot mr. Theyse, staat de Bond achter het streven, van „Keuken hof" een permanente bloemententoonstel ling te maken. ONBEVOEGDE BEMIDDELAARS BIJ EMIGRATIE NAAR FRANKRIJK De Stichting Landverhuizing Nederland deelt mede, dat het herhaaldelijk voor komt dat landarbeidex-s en boerenzoons zich door een onbevoegde particuliere be middelaar, veelal een in Frankrijk wonen de Nederlander, -laten overhalen naar Frankrijk te komen. Men wende zich zo men naar Frankrijk wil emigreren uitsluitend tot de Geweste lijke Arbeidsbureaux of hun bijkantoren, of zo men georganiseerd landbouwer is, tot zijn organisatie. Deze bureaux beschikken over uitge breide gegevens over tewerkstelling in de landbouw in Frankrijk, hun verschaft door de Stichting Landverhuizing, met welke zijn ten nauwste samenwerken. In België gelden andere verkeersregels dan bij ons Ter voorkoming van onaangename ei varingen iri België waarschuwt de K.N.A.C Nederlaxxdse automobilisten voor overtre ding van enkele belangrijke en gedeeltelij afwijkende verkeersbepalingen. Speciaal denke men er in België aan, al leen aan de rechterzijde van de rijbaan st te staan en te parkeren. Snelverkeer hee geen voorrang op langzaam verkeer, zoa in ons land. Echter heeft evenals hier c voorrangswegen al het verkeer voorrang o kruisende of aansluitende wegen. In bebouwde kommen zijn wegen mi meer dan een rijbaan en voorzien va tramrails voorrangsweg. Bij driespronge heeft het rechtdoorgaande verkeer vooi rang. Voor personenauto's geldt nerget maximum snelheid, maar men mag het vei keer niet in gevaar brengen of hinderei Inhalen is verboden nabij kruisingen i bij gelijkvloerse railkruisingen. Triplere is verboden. In bebouwde kommen moet met gedim licht worden gereden, tenzij de verliclj ting zodanig is, dat een voertuig op 1(| meter afstand gemakkelijk kan worde onderscheiden, in welk geval alleen rij stadslichten moeten worden gebruikt. Zeepfabrikant verzweeg de fiscus zijn oorlogswinst Voor de Haarlemse rechtbank ston Donderdag de 59-jarige zeepfabrikant A. J. D. te Haarlem terecht wegens ovei treding van het Navorderingsbesluit. zijn requisitoir liet de Officier van Justiti uitkomen, dat de verdachte tijdens d oorlogsjaren grof had verdiend, door voc zeep en shampoo uitzonderlijk hoge prijze te vragen. Toen hij na de oorlog van Belastingen een navordering ontving, zc de fabrikant als zijn winst over de jare 1941 tot en met 1943 een bedrag hebbe opgegeven, dat aanzienlijk lager was da zijn inkomsten in werkelijkheid waren. Een accountantsonderzoek had aan hi licht gebracht, dat de verdachte zesti mille belasting had moeten betalen, hij zijn aanslagbiljet overeenkomstig d waarheid zou hebben ingevuld. De Officier van Justitie was van menin dat hier een gevangenisstraf van een jaa met aftrek van preventieve hechtenis o zijn plaats was. Raadsman mr. H. E. Prinsen Geerlig verklaarde, tot de overtuiging gekomen zijn dat het bedrag van de verzwege winst dat voor belastingbetaling in aan merking komt de tenlastelegging spra van 185.000 in werkelijkheid minde hoog moet zijn geweest, namelijk slech ongeveer 40.000. Gezien het feit dat verdachte reeds vier maanden voorarres achter de rug had en hij nog een fiscal beboeting zal krijgen, verzocht de verde diger om onmiddeUijlce in vrijheidstellin van zijn cliënt, welk verzoek de rechtban weigerde. Uitspraak op 29 Juli. Een 69-jarige bewoner van de Vinkei dwarsstraat te Amsterdam had door moe zaam sparen 230 gulden vergaard, waarvoc hij een gehoorapparaat en zo mogelijk ee invalidenwagentje wilde kopen daar hij do< en invalide is. Een dief heeft echter dei spaarduitjes gestolen ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Een jaar geëist wegens poging tot doodslag Donderdag heeft de Haarlemse Arron dissementsrechtbank de zaak behandeld tegen de 65-jarige bloembollenkweker J. J. E. te Heemskerk, wie ten laste was ge legd dat hij zijn plaatsgenoot A. de V. ge poogd had van het leven te beroven of hem ernstig had mishandeld, en dat hij diens zoon eveneens ernstig letsel had toe gebracht. Op 26 April van dit jaar waren de V. en zijn zoon J. een wagenlading pootaardap- pelen komen halen, die in de bollenschuur van E. lagen opgeslagen. Terwijl vader en zoon in de schuur bezig waren de aard appelen op de wagen te laden, was E. naar binnen gekomen. Hij stond met de V. niet op goede voet en toen deze naar zijn me ning de aardappelen niet voorzichtig ge noeg behandelde, ontstond'al spoedig een hevige ruzie, die er op uitdraaide dat de verdachte de V. senior beval de schuur uit te gaan. E. had toen een geopend knipmes in de hand; volgens zijn eigen beweringen was hij zich daar niet van bewust geweest. Naar A. de V. ter zitting verklaarde, had de verdachte na diens bevel de schuur te verlaten, op het moment dat de V. zich bukte om een mand met aardappelen op te tillen, hem onder de uitroep „Ik zal je doodsteken!" in de nek gestoken. De vader had zijn zoon, die buiten was, te hulp ge- iroepen, en ook deze had toen hij zijn vader bijsprong een steek opgelopen, een snede van twaalf centimeter lengte in een bo venbeen. Vader de V. kreeg in het gevecht nog een steek in het onderbeen. Nadat een broer van de verdachte de vechtenden uit elkaar had getrokken, had E. een bijl ge grepen en vader en zoon daarmee achter na gezeten, gelukkig zonder nog meer schade aan te richten. De verdachte beweerde in de rechtszaal, dat hij niet bewust gestoken had, maar dat hij de wonden toegebracht zou hebben bij het maken van afweerbewegingen tijdens de worsteling. Getuige A. de V. vertelde nog, dat hij als gevolg van zijn wonden drie weken niet had kunnen werken; zijn zoon had vier weken het bed moeten houden. De officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, noemde dit geval een klassiek voor beeld van poging tot doodslag. Zijn eis luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. J. O. Baron te Be verwijk was het niet met de officier eens, Volgens hem was de steek in de V.'s nek weUicht toegebracht doordat E. op een Ex-^stafleider" van de Jeugdstorm krijgt 15 jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde C. Q., destijds pianohande- Blauwe laar te Utrecht en tijdens de bezetting „stafleider" van de „Nationale Jeugd storm", tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de burger rechten voor het leven. De procureur-fis caal had 20 jaar geëist. driftige manier met de arm gezwaaid ha< Bovendien nam de raadsman aan, dat h de andere messteken tijdens het gevecli inderdaad onbewust had toegebracht. Na; zijn mening is E. overigens een zeer rusti en evenwichtig man, die (wellicht ondc invloed van zijn gezondheidstoestand) i een hevige driftbui en volkomen ondooi dacht heeft gehandeld. De raadsman verzocht om onmiddellijk invrijheidstelling van zijn cliënt, temee daar deze reeds geruime tijd in het Hui van Bewaring had doorgebracht. De rechtbank willigde dit verzoek nii in en zal uitspraak doen op 29 Juli. Dr. Van Royen Zondag naar Djokja Naar verluidt zullen dr. Van Royen enige leden van de Nederlandse delegati Zondag naar Djokja gaan voor eindbe sprekingen over de kwestie van het stake van het vuren. Zij zullen door leden van d UNO-commissie worden vergezeld. (Rtr COMITé „NIEUW GUINEA VOORUIT In Den Haag is opgericht een actie-co mité „Nieuw Guinea vooruit" met het doel „materiële steun in de meest uitgebreid zin te verlenen aan de pioniers, die than In Nederlands Nieuw Guinea worstelei tegen gebrek aan landbouwwerktuigen ei andere noodzakelijke zaken, voorts maat regelen te treffen voor hulpverlening aai de Nederlanders in Indonesië, hun Neder landersehap op prijs te stellen en de over tuiging te hebben, dat Nederlands toe komst sterk ten goede zal worden gekeeri door eendrachtige samenwerking met d Irianen (bevolking van Nieuw Guinea) bj het tot ontplooiing brengen van NieiM Guinea". Besmetting. In een verslag van het Ame rikaanse leger over proefnemingen be treffende bacteriologische oorlogvoe ring wordt om een aanvullend "bedra van 303.000 dollar verzocht. In verslag wordt ook gesproken van gevaar, dat het personeel van het kam! evenals de bevolking van de omstrekei zou lopen tengevolge van de „ontoe reikende middelen om de besmettin van water en lucht tegen te gaan' F. In de afgelopen nacht is de ,,F' „Freiheit" door onbekenden aange bracht op gebouwen en muren te Leip zig, Weimar, Maagdenburg en Bran denburg en ook in de Sovjet-Russiscl) sector van Berlijn. Sommige strate van deze steden waren bezaaid met ui krantenpapier gesneden letters „F". Na der wordt gemeld dat de „F" door ee groep „strijders tegen onmenselijkheid' tot symbool is uitgeroepen van de wi tot verzet van de inwoners der Sovjet Russische zone tegen het hen opgelegd bewind. Maandag'. De Australische boni van havenarbeiders, die eergisteren ui protest tegen de veroordeling van twei van zijn leiders, voor Zondag' een 24 uurstaking had afgekondigd, besloo gisteren tot een wekelijkse staking oj Maandag van 24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2