7. De beste paarden van ons land streden in deMeerom de prijzen De beste rijders met wagens komen naar de snelste Zandvoort Geen geheime richtlijnen voor de Commissie-Van Breen Lages beweert niet geweten te hebben welk lot de Joden wachtte Vrijdag 22 Juli 1949 Haarlems Dagblad CONCOURS IN HOOFDDORP K. Hensen wint met Maaike het springconcours De concours-vereniging: „Vooruit" heeft gisteren in Hoofddorp ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan een concours- hippïque gehouden dat klonk als een klok. En van het moment af dat die klok 's och tends acht uur sloeg, totdat zij 's avonds om half acht het einde van een dag vol opperbeste hippische sport inluidde, heb ben op het oude concours-terrein in de Meer de beste paarden van Nederland el kaar kamp gegeven. Als kroon op het ge heel kwam nog het bezoek van Prins Bern- hard en Prinses Beatrix en het deelnemen van de Prins aan het springconcours en met het goede weer en de gezellige stem ming die onder de duizenden paardenmen sen die altijd trouw naar Hoofddorp trek ken, nooit ontbreekt, was dit werkelijk een hippische hoogtij-dag. Het is onmogelijk de vijftien rubrieken waarin landelijke ruiters, tuigpaarden en springers strijd leverden, stuk voor stuk te bespreken. De belangrijleste was ongetwij feld het MA-springconcours over zestien hindernissen van 1.30 meter, waarvoor bijna zestig ruiters hadden ingeschreven. Het was een parcours dat vele deelnemers nog lang zal heugen. Hoewel zo fair mo gelijk opgesteld, waren de hindernissen aan de steile en de iele kant en men had een zeer nauwkeurig paard nodig om zon der fouten rond te komen. De eerste die dat lukte was J. Pasman met Zwarte Piet. In een bedaard tempo ging de grote zwar te, die met zijn zware ruiter allerbehendigst weet te „klimmen", rond in de tijd van 89 seconden. Temeer daar vóór hem cracks als de pikeur van de Prins, P. Oothout met No No Nanette, baron J. van Lynden met Tentation en B. v. d. Voort met Kilmallock al een steekje in hun overigens voortreffe lijke parcoursen hadden laten vallen, was er reden tot twijfel of een overwinning van Pasman nog in gevaar kon komen. In de meeste parcoursen vlogen de dunne balken her en derwaarts en de kei-harde grond was evenmin een aanmoediging voor een paard om alles te geven. Nochtans wist S. M. Pruikemaker Alverstoke Peter.nauwge zet en energiek gereden, eveneens foutloos rond te krijgen en bovendien zes seconden van de tijd van Zwarte Piet af te snoepen. Maar ook hem was de zege niet beschoren, want toen Karei Hensen met Maaike in de ring kwam, stond daar een combinatie die meer moeilijke dingen in een perfect on derling begrip tot oplossing heeft gebracht. Geen meter verliezend in de bochten wis ten deze routiniers de balken op de staan ders te houden en net de ene seconde op Pruikemaker te winnen, die goed was voor het oranje lint. Prins Bernhard die The Priest had mee gebracht, trof één van de dagen die het lot van iedere ruiter zijn waarop het niet wil lukken. In een misschien wat snel tempo hield de bruine zijn benen niet bij zich en tikte nonchalant zes maal af. Eerst toen zijn ruiter hem liet weten dat het ernst was. toonde hij zich wat attenter. Landelijke ruiters. Een attractie op zichzelf waren de num mers van de Landelijke Ruiters, niet alleen omdat het zo verfrissend is, de jeugd van het platteland in alle opgewektheid en sportiviteit de paarden waarmee zij haar dagelijks werk doet, onder het zadel te zien tonen, maar ook omdat hun prestaties sinds de oorlog vrijwel bij de dag vooruitgaan. Dat vooral de L.R. „Kapt. v. d. Wal" uit Hoofddorp op al is het dan niet officieel zo haar „eigen" concours uitblonk en met een macht linten ging strijken, was des te plezieriger. De parade van alle deelne mers onder leiding van instructeur Jansen, aan wie Kapt. v. d. Wal zoveel te danken heeft, was een waardig' slot van de ver richtingen dat zijn climax vond in een galop-ronde die het terrein deed dreunen bij de schetterende fanfares van de Post hoorn-galop, die ieder ruiterhart een tik keltje sneller doet kloppen. De belangrijkste uitslagen luiden: Landelijke ruiters: Dressuurproef acht tallen: 1. Venneper ruiters: 2. „Kapitein van der Wal". 3. Neude ruiters. Individuele dressuurproef L.M.Z.: 1. J. Van Leeuwen (Kapt. v. d. Wal) met Gi- rena. 2. J. van Leeuwen (Kapt. v. d. Wal) mét Hassan. 3. G. Griffioen (Venneper ruiters) met Leonard. Individuele dressuurproef (klasse B.W.V.) klasse a: 1. A. P. Chardon (Maasruiters) op New Look. 2. M. G. Spaans (Kapt. v. d. Wal) op Agon. 3. M. W. van der Wildt (Venneper ruiters) op Allard. Klasse B: 1. A. v. Wijk (Kapt. v.d. Wal) op Harry. 2. P. de Wit (Venneper ruiters) op Trix. 3. A. v.d. Marei (Kapt. v. d. Wal) op Huberta. Handicap-springconcours: 1. A. P. Bras (Dubbeldam) op Josela. 2. H. v. d. Bunt (Nijkerk) op Rynold. 3. R. van Nugteren (Venneper ruiters) op Astrid. Klavertje drie: 1. Venneper ruiters. 2. Venneper ruiters. 3. Amstelruiters. Bij we burgerruiters waren de uitslagen: Elegantste rijpaard: 1. Camille (mevr. v. d. Velde). 2. Arquebure (N. Uytendaal). 3. Frangois (H. v. d. Bergh). 0OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OO0 Eerst even kijken bij jtaaaciet ff ft BARTEL J ORIS STRAAT 27 COUPONS 50% KORTING o EN ZONDER PUNTEN Alle stoffen en zijde zonder nunten en tegen sterk verlaagde prijzen. 0 Toile Rayë voor kamerjassen 1.98 O per meter. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOO0 (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 22 JULI. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman. Rembrandt: „Johnny Belinda", 18 j.. 2, .4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Pinocchio", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De strijd om de atoombom", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..Een onvergetelijke melodie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Jeugdprogram ma. 10.30 en 4.30 uur. Frans Hals: „Blue Skies", 18 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Eldorado". 14 j., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 JULI. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman. Bioscopen: Middag- en Avondvoor stellingen. Springconcours MA: 1, Hensen op Maaike O f. 82 sec. 2. M. Pruikemaker op Alversto ke Peter, O f. 83 sec. 3. J. Pasman op Zwar te Piet, O f. 89 sec. 4. Roothout op No No Nanette 3 f. 101 sec. 5. Baron v. Lijnden op Tentation, 3 f. 102 sec. Prins Bernhard inspecteert met zijn oudste dochter de Landelijke ruiters in Hoofddorp. Rechts staan de Venneper ruiters opgesteld en naast hen de leden van „Kapitein van der Wal". Links op de achtergrond (te paard) instructeur Jansen van Kapitein v. d. Wal" die de parade leidde. Zwemmen Eén kilometerwedstrijd in de Van Merlenvaart Voor de 1 km. wedstrijd, die Zaterdagmid dag in de Van Merlenvaart zal worden ge houden hebben 51 zwemmers en zwemsters ingeschreven. De Kennemer Zwemclub doet aan deze wedstrijd mee met 8 dames. In het schoolslagnummer dames zullen uitkomen Jopie en Rietje Spoor en mevr. Sliggers-van Wijk van DWR en in de vrije slag doet Ida Smit van HPC mee. Bij de heren zal de strijd voornamelijk gaan tussen Smit, Geurtsen en J. Overeem van HPC, terwijl de mogelijkheid bestaat dat ook Tjebbes zal deelnemen. De inzet van de herenwedstrijd is de wis selbeker van Haarlems Dagblad die vorig jaar door HPC werd gewonnen. Na de wedstrijd over 1 km. voor zwemver enigingen volgt de wedstrijd voor leden van reddingsbrigades in 500 m. gekleed zwemmen. In totaal hebben hiervoor 23 dames en 21 heren ingeschreven. Favoriet in dit nummer zijn mej. D. Turkenburg en de heer C. H. Vrught van de Haarlemse Reddingsbrigade. GRAND PRIX Heemsteedse coureur start bij de 500 cc's De definitieve deelnemerslijst voor de Grote Prijs van Zandvoort op 31 Juli is thans binnen, voorzover men bij deze temperamentvolle machines en de even temperamentvolle heren die ze plegen te berijden althans het woord definitief kan gebruiken. Het zijn Villoresi, Ascari en Farina (Italië), Chiron, Mairesse, Rosier en Etan celin (Frankrijk), Parnell, St. John Hors- ialf, Crossley, Whitehead, Harrison, Ge rard, Ashmore en Hampshire (Engeland). Voorts de Belg Claes, de Zwitser de Graï- fenried en de Siamese Prins Bira. Vermoe delijk zullen eveneens de Argentijnen Fangio en Campos en de Franse Simca- rijders Trintignant en Mazon starten. Aangenomen wordt dat Villoresi en As cari op de allernieuwste Ferrari's met dub bele compressor zullen starten, die deze fabriek speciaal voor de Grand Prix van Europa heeft gebouwd. Deze Ferrari is thans waarschijnlijk de snelste Grand-Prix wagen ter wereld. Whitehead rijdt een „ge wone" Ferrari. Farino, Ashmore en Parnell komen met de nieuwe Maserati's van de Scuderia Ambrosiana aan de start en zullen daarmee gevaarlijke concurrenten blijken. Chiron en Mairesse die voor de Ecurie France rijden komen met het type Talbot, waarmee de eerste in Reims won en Rosier en Etancelin rijden een nieuw fabrieks- type Talbot. Speciaal „Fifi" Etancelin, die nog steeds net als in de goede oude tijd met zijn petje achterstevoren rijdt, is in grote vorm. Of de zware Talbots het op dit boch tige circuit waar acceleratie meer waard is dan topsnelheid, zullen kunnen klaren, is de vraag, maar zij zullen zeker verbitterd strijd kunnen leveren. Van de onafhankelijke Engelsen zal Rob Gerard, die met zijn oude ERA kan toveren, de moeite van het in de gaten houden waard zijn, al was het alleen maar om zijn formidabele rij-techniek. St. John Horsfall is een jonge coureur die het onlangs klaar speelde om in Franscorchamps de derde prijs te winnen in de 24-uurs-race, die hij onaf gelost reed. Hij rijdt de ERA die vorig jaar door Bolster met de snor bestuurd werd. In tegenstelling met een normale Grand Prix die meestal over 500 km gaat, worden hier twee series van ruim honderd km. en een finale van ruim honderdzestig kilo meter gereden. Het publiek krijgt daardoor meer starts en finishes te zien en de kans op uitvallers wordt geringer. Aan de finale mogen alle wagens meedoen, die in de series twintig ronden hebben volbracht. De kleintjes In de pauze tussen de tweede serie en de finale zal een race over tien ronden voor 500 cc's worden gehouden. Op deze wa gentjes, die meestal geconstrueerd zijn van een „Fiat-vlo" chassis en een speedway motor en formidabele snelheden kunnen halen zullen elf Britten enéén Ne derlander starten. Deze laatste is de Heem- stedenaar Beels die zojuist een spiksplin ternieuwe Cooper uit Engeland heeft ge kregen. Zo zal voor het eerst na de oorlog een oranjewagen in een internationale race op Nederlandse bodem starten en hoewel het natuurlijk de vraag is of Beels in deze korte tijd genoeg ervaring op kan doen om het gepousseerde vehikel heel te Voetbal Federatie van eerste klassers wenst nieuwe indeling In Utrecht is gisteren een vergadering ge houden van de federatie van eerste klasse voetbalverenigingen. Alle districten waren vertegenwoordigd. De vergadering sprak zich uit voor een nieuwe indeling van de eerste klasse opdat er vier groepen van 15 verenigingen komen. Daarbij zal vermoedelijk automatische degra datie worden toegepast, waardoor de laatst geplaatste club van elke afdeling zal moeten degraderen. Over de wijze waarop de indeling tot stand moet komen, kon geen overeenstemming worden bereikt. Het voorstel om de vier Twentse eerste klassers en „Zwolse Boys" bij de Noordelijke clubs te voegen, werd van Oostelijke zijde fel bestreden. houden en zo hem dat gelukt, de Britse ster Stirling Moss voor te blijven, vast staat dat hij zijn ongetwijfeld grote kunnen zal koppelen aan de vaste wil om een goed figuur te slaan. Omdat de race-sport een dure liefheb berij is, heeft de KNAC diep ïn de buidel moeten tasten voor geldprijzen. De win naar van de Grand Prix krijgt vijfduizend gulden, de vier die op hem volgen 2500, 1500, f 1000 en 500. Voorts zijn er pre mies voor de series en de snelste ronde die alle ook enige honderden guldens be- TWEEDE KAMER Vijfjarig rectoraat voor Technische Hogeschool (Van onze parlementaire redacteur) Soms wordt de Kamer genoodzaakt zelfs belangrijke wetsontwerpen in een al te vlug tempo af te doen. Dit zal, volgens de heer Schouten (AR) weer het geval zijn met het voorstel betreffende de tussentijdse regeling voor de straks landsregeling staatsinrichting van Suriname. Dit ont werp zou, als men inging op het voorstel van president Kortenhorst, reeds binnen acht dagen na de indiening bij de Kamer in openbare behandeling komen. Dit kan men doen met zogenaamde nihilisten wetsontwerpen zonder enig groot belang, waarover niets te zeggen valt maar niet met een voorstel als het onderhavige. Daarom was de heer Schouten er voor het debat óf in Augustus te houden, wanneer de Kamer nog eens voor een bespreking van het Indonesische vraagstuk moet bij eenkomen, óf anders aanstaande Dinsdag. Ook de heer Wagenaar (Comm.) voelde niets voor een overhaaste behandeling. De voorzitter zei echter, dat men door langer uitstel de Eerste Kamer in moeilijkheden zou brengen, want bekend is, dat Suriname, mede als gevolg van een ministeriële be lofte als het ware zit te springen om de „interimregeling". Bovendien moest men wel bedenken, dat een voorontwerp, waar van het nu ter tafel liggende ontwerp nau welijks afwijkt, reeds maanden geleden was bekend gemaakt. Met 38 tegen 20 stemmen besloot de Kamer om, zoals de president had voorgesteld, heden Vrijdag het voorstel te behandelen. Met de Anti- Revolutionnairen, de Communisten en de Staatkundig Gereformeerden, stemden ook mr. Vonk (WD), alsmede vier leden van de KVP tegen dit overhaaste gedoe. Autovervoer Personen Hierna kon minister Spitzen het wetsontwerp Autovervoer Personen gaan verdedigen. Hij gaf uitdrukkelijk de ver zekering het wetsontwerp heus niet voor verborgen doeleinden, dus ook niet voor nationalisatie van het vervoer te willen ge bruiken. Zijn opzet was en is het schip tussen de beide wallen te houden. Vooral mr. Algera (AR) en de heer Zege- ring Hadders (VVD) waren over dit varen tussen twee wallen slecht te spreken. In wat de minister had gezegd scheen de heer Zegering Hadders toch het gevaar te bespeuren dat men van de wal van de concentratie in de sloot van de nationali satie terecht zou komen. Er was nogal critiek geoefend op het feit, dat volgens het wetsontwerp de miniser aan de commissie Vergunningen Personenvervoer richtlijnen kon geven welke geheim blijven. De mi nister maakte er geen geheim van, dat hij zelf aan die bepaling eigenlijk weinig of geen behoefte heeft, maar haar ook weer niet uit het van zijn voorganger ontvangen wetsontwerp had willen schrappen. Dan zou men, zonder reden, daar weer iets ach ter gezocht hebben. Als hij richtlijnen zou geven, dan zouden die zich waarschijnlijk wel in hoofdzaak beperken tot wat hij al ia de Memorie van Antwoord had aange dragen en krijgen alle rijders hoge start premies. Of deze Grand Prix dus een zo j - - groot succes zal worden, dat men er een Seven- redeliike - - - aouaea met de noodzaak van een reaeujKe jaarlijks terugkerend evenement van S en Ïuulïame v00rzienlng van de vervoers- behoefte. De Kamer dacht er echter anders maken, hangt af van de toeloop van het publiek. Dit kan er in ieder geval van iw _K verzekerd zijn, dat het zowel wat rijders i ov®r- 7 amende als materiaal betreft het allerbeste aan de raet.5,° tegen l7 stemmen een amende ,,ii ment-Van MaenenAlgera aan, waarin start zal zien komen, waarover men m "1C - - -- - Europa beschikt. Ronde van Frankrijk Kubler uitgevallen Bij schitterend weer werd gistermorgen gestart voor de achttiende etappe van St. Vincent d'Aosta naar Lausanna. De 59 overgebleven renners maakten er in het begin een wandelritje van met het oog op het zware werk later op de dag. Des ondanks verloor liet peloton enkele ren ners, onder wie Kubler die halverwege bij de klim naar de grote St. Bernhard flauw viel en de strijd staakte. In Saint-Rémy begon de bestijging van de Si. Bernhard. De bergspecialisten namen de kop maar de verschillen werden niet groot en bij de afdaling nadat Bartali als eerste voor Coppi en Robic het hoogste punt had bereikt waren allen spoedig weer bij elkaar. Ook bij het bestijgen van de Col des Mosses (1448 meter) gebeurde niets bijzen ders. Pas tijdens de afdaling kwam er tekening in de strijd toen de Zwitser Wei- lenmann een ontsnappingspoging waagde, die tenslotte van beslissende betekenis is gebleken. Rossello en Pasquini sprongen dadelijk aan zijn wiel. maar weigerden de kop te nemen. Zo leidde Weilenmann ge durende 60 kilometer, maar toen verslapte zijn tempo. Dit was het moment waarop de Italianen hadden gewacht en zonder veel moeite werd de Zwitser door hen „gelost". Rossello ging het eerst over de finish en Pasquini noteerde dezelfde tijd. Het algemeen-klassement na de achttiende etappe luidt: 1. Coppi (Italië) 126 uur 6 min. 35 sec. 2. Bartali (Italië) 126.09.38. 3. Marinelli (lie de France) 126.19.13. 4. Ockers (België) 126.25.18. 5. Robic (West-Noord) 126.26.35. Manifestaties Onze Parijse correspondent meldt ons: De zeventiende etappe van de Tour de France, die door Italië leidde, heeft daar aanleiding gegeven tot anti-Franse mani festaties van de zijde van het Italiaanse publiek. Daarbij moest in het bijzonder de renner Robic het ontgelden, tegen wie een offensief met scheldwoorden, aardkluiten, bierglazen en emmers water werd geopend. De aanleiding van een en ander moet het interview zijn geweest, waarin de kleine Breton verklaarde dat hij Bartali er. Coppi jemakkelijk in zijn zak zou kunnen steken. De Italianen hebben deze woorden blijk baar opgevat als een „aanranding van de nationale eer". Honkbal Programma voor het week-end Zaterdag 23 Juli: 4 u. HaarlemAmster dam. Zondag 24 Juli: 1ste klasse HCKSC Haar lem. Overg. kl. A: 10 u.: HFC Haarlem— DWS; 12 u.: ABC—Celevitas. Overg. kl. B: SC Haarlem 2Ajax 2; 10 u.: Hilversum DOS. 2e kl. A: 10.30 u. Celeritas 2—HHC 3; 2 u.: HCK 2Neptunus; 10 u.: Laakkwartier Schoten 2; 2 u.: SpartaSchiedam, 2e kl. 11 u. AHC '31Catchers: 11 u.: Spartaan 2—Schoten 3. 2e kl. C: 11 u. WGA 2—HFC Haarlem 2: 10 u.: EHS—APGS. 2e kl. D: 10 -uur: ABC 2—DWS 2. vaststelling van de richtlijnen bij algemene maatregel van bestuur wordt voorge schreven. De in deze aangelegenheid deskundige Kamerleden hielden zich druk bezig met nog andere amenderingspogingen. Een van de door de minister overgenomen wijzi gingsvoorstellen beoogde, dat een afzonder lijke commissie (buiten CVP), de schade vergoeding zal vaststellen, wanneer na niet- verlenging van een vergunning partijen niet tot overeenstemming konden komen. Bij vergunningen voor de uitoefening van groepsvervoer van meer duurzame aard zullen ingevolge een aangenomen amendement van mr. Beernink (CH) de gemeentebesturen moeten worden geraad pleegd omtrent begin- en eindpunt van het vervoer. Hoger Onderwijs Delft zal straks een rector-magnificus voor vijf jaar krijgen, alsook een bezoldigd algemeen beheerder van de Technische Hogeschool. Zulks is thans wegens hetgeen er allemaal gedaan moet worden aan reor- Pittlge koffie ROODMERK 98centper J/2Pond Roeien „Het Spaarne" wint in Brussel Te Brussel begonnen gisteren internatio nale roeiwedstrijden, waaraan ook enkele Nederlandse ploegen deelnemen. De belangrijkste uitslagen luiden: Jonge acht: 1500 m. 1. Het Spaarne (Ned.) 4 min. 56 sec.; 2 Antwerp S C 5 min. 01 sec. Twee met stuurman, Juniores 2 km.: 1 Nereus (Ned.) 8 min. 32 sec.; 2 Beringen: 3 Tournai. Oude acht, 2 km.: 1 Antwerp S C 6 min. 29 sec.; 2 Nereus (Ned.) 6 min. 32.4 sec. Vier zonder stuurman, juniores 2 km.: 1 S. N. Gent 7 min. 30 sec.; 2 Willem III (Ned.) 7 min. 40 sec.; 3 C. R. Brussel. Skiff. 2 km.: 1 Kelly (V. S.) 7 min. 56 sec.; 2 Collet (Belg.) 8 min. ZAANDAMS BURGEMEESTER LOKT PROCES UIT De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, heeft zich een dezer dagen op het strand te Heemskerk laten bekeu ren. Hij was gaan zwemmen bij dat ge deelte, waar dit volgens de politieveror dening verboden is. Hij wil trachten de verordening gewijzigd te krijgen, aange zien vele Zaankanters van dit deel van het strand gebruik plegen te maken. UITSPRAKEN ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft de twintigjarige J. F. v. d. G. te Haar lem, die uit zijn vaders portemonnaie een bedrag van 410 had gestolen, veroordeeld tot vijf maanden met aftrek van preventieve hechtenis en onder toezichtstelling. Anderhalf jaar jeugdgevangenis legde de rechtbank de timmerman W. J. uit Santpoort op, wegens diefstal van 250 uit een woning, waai* hij werkte. ganisatie van het technisch hoger onderwijs en tengevolge van de aard van het bedrijf van deze hogeschool nodig geworden. Van daar het gisterenavond tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen ontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijswet. Daarin komt tevens een bepaling, die aan bijzondere universiteiten een ruimere ver lening van rijksbeurzen mogelijk zal maken; zulks zal ook het geval Kunnen zijn aan de Economische Hogeschool te Rotter dam en die te Tilburg. De heer Hoog- c ar spel (Comm.) was van mening, dat dit een te grote bevoorrechting van bijzon dere universiteiten betekent. Daarom wilde hij met behulp van een amendement be paald krijgen, dat men de juiste verhou dingen in acht zou nemen, welk denkbeeld door de minister als te mechanisch werd af gewezen. Overigens kreeg het amendement niet voldoende handtekeningen om in be handeling te kunnen komen. Daarna gmg het wetsontwerp er zonder hoofdelijke stemming door. Rantsoen schapenvlees verhoogd tot 150 gram Varkenskluiven vrij Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van heden Vrijdag op de vleesbonnen per rantsoen (100 gram vlees) in plaats van 100 gram vers scha penvlees, 150 gram vers schapenvlees ver krijgbaar zal zijn. Voorts is eveneens met ingang van heden de rantsoenering van varkenskluiven en staarten van runderen en kalveren opgeheven. GRATIFICATIE VOOR BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL In het Donderdag verschenen Staatsblad is een besluit van 19 Juli 1949 opgenomen waarin bepaald wordt, dat aan burgerlijk rijkspersoneel voor dit jaar een gratifi catie wordt toegekend van 2 procent van het jaarloon, met een maximum van 50 gulden. i leuwe Uïtg aven Dr. F. Gaupp: ..Wegbereiders der Renaissance". Vertaling van Helena C. Pos. H. Meulenhoff, Amster dam. Dr. Gaupp's boek bestaat uit een aantal onafhankelijke levensbeschrijvingen van fi guren uit de vroeg-Renaissance. Het woord „wegbereider" heeft de neiging om een be wustheid van het karakter van hun eigen ac tiviteit te suggereren, die moeilijk te billij ken is; zij zyn de eerste vertegenwoordigers van een nieuwe levensbeschouwing, waarvan individualisme de best vertegenwoordigende karakteristiek blijft, en er is geen besef van de vernieuwing waar zij symptomen voor zijn om ze te doen aarzelen voor ze hun vi taliteit uitleven. Dr. Gaupp vertelt van het optreden van de figuren die hij uitgekozen heeft met een beheersing van zijn materiaal, die voortreffelijk is: zijn stukken zijn daarbij alle zelfstandig zonder uit hun historisch verband los te raken. Er is een zeldzaam talent aan te pas gekomen om de vereiste toelichtende gegevens er als natuurlijke on derdelen in te verwerken. De behandelde figuren zijn: de grote leden van de Medici familie. Sir John Hackwood, Buonaccorso Pitti, Masaccio, Nicolaus Casanus, Enea Silva Piccolomini, Jeanne d'Arc, Hans Wald- mann en Savonarola. Zij zijn boeiend il lustratief voor de centrale gedachte: ..Op alle gebieden ging de onafhankelijke produc tieve persoonlijkheid zijn gang, zonder zich te bekommeren om rang en stand, zonder zich ook te bekommeren om de middelen, waarmee zij het welslagen nastreefden". De onafhankelijke productieve persoonlijkheid beheerst het boek. met grote intelligentie, scherp en zonder vals vertoon in de uitbeel dingen vastgelegd. Wat niet vaak voorkomt in de stroom van vertaalde publicaties: door toedoen van He lena C. Pos is het boek nu werkelijk in het Nederlands gesteld. S. M. DAMES ROKKEN halfwol, 4 kleuren 95 KINDERMATEN CJ 75 Textielhuis Een jonge vrouw betrad gisteren als eer ste getuige de zaai van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof. Zij was de 31-jarige weduwe van de landbouwer D. de Boer. die op 11 October 1944 in zijn boerderij in Schermer met twee illegale werkers werd gefusilleerd. De boerderij was een opslagplaats van uit vliegtuigen neerge laten wapenen, die echter vlak voor Lages met zijn trawanten huiszoeking kwam doen alle waren weggebracht. De vrouw verloor die avond op Uvee kleine kinderen na alles wat zij bezat. Want nadat Lages en zijn helpers de man gefusilleerd had den en de boerderij in vlammen hadden doen opgaan, bleef zij achter bij de rokende puinhopen van wat een uur tevoren nog haar welvarende boerderij was geweest. „De moffen onderwierpen ons aan een kruisverhoor", zei de vrouw, „ze wilden weten waar de munitie was. Mijn man bleef ontkennen dat te weten, maar het hielp niet. Ze stuurden mij naar buiten. Lages sprak me daar aan en vroeg hoe oud mijn kinderen waren. Ondertussen sleep ten ze alles naar buiten. Wat ze gebruiken konden, namen ze mee: het vee, de inmaak, de auto's, het fornuis, de sieraden, meube len, kleren en daarna staken ze. het huis in brand". Pres.: „Waarom denkt u, dat Lages u liet gaan?" Getuige: „Ik geloof om de kinderen. Als ik die niet had gehad, dan hadden ze mij misschien ook gefusilleerd." Pres.: „Wat is er toen verder gebeurd? Hebt u toen niet nog ruzie gemaakt met een van die Duitsers?" „Ja, ik durfde op dat ogenblik alles. Ik rammelde er één door elkaar en heb hem uitgescholden. Ik vroeg of ze met moorden, plunderen, stelen en brandstichten de oor log wilden winnen." „Hebt u uw man toen nog gezien?" „Ja, ik vond hem met de beide anderen dood op de grond." „Trad Lages behoorlijk tegen u op?" „Hij behandelde me met minachting, u weet wel, president, precies zoals alleen een mof dat doen kan." Achter de getuige zat Lages in het ver dachtenbankje. Er speelde een glimlach om zijn lippen. President Van Hamel keek de vrouw voor het getuigenhek een ogenblik aan en besloot toen het verhoor met de volgende zin, die hij niet zonder zichtbare ontroe ring uitsprak: „U zult bij het Hof de indruk nalaten van een verduiveld flinke, Hol landse vrouw." De maatregelen tegen de Joden Vóórdat de president hierna begon met de ondervraging van de 66-jarige prof. dr. D. Cohen, ex-voorzitter van de Joodse Raad, als inleiding tot de behandeling der Jodendeportaties, maakte hij de volgende algemene opmerking: „Er zal nu in deze zaak wel eens over Joden worden gesproken. Dat geschiedt uitsluitend, omdat het de kortste wijze van uitdrukken is en ik stel er prijs op daaraan toe te voegen, dat wij daarmede onze Jood se Nederlandse landgenoten bedoelen." Prof. Cohen wijdde op verzoek van het Hof allereerst uit over de bekende maat regelen tegen de Joden. Hij zei dat de ver gassing van de ongelukkigen in Auschwitz volstrekt geheim gehouden werd, speciaal tegenover de Joodse Raad. Op de vraag wie de lijsten samenstelde van de Joodse land genoten, die gedeporteerd moesten worden, antwoordde hij, dat dit door Duitsers ge schiedde volgens gegevens uit het bevol kingsregister. De lijsten werden daarna toegestuurd aan de Joodse Raad, die som mige namen mocht schrappen.. Volgens getuige was de invoering van het premiestelsel voor het aanbrengen van Joden van Lages uitgegaan. Jonge Joden, die in het voor-oorlogse Joodse kamp op Wieringen verblijf hielden om zo spoedig mogelijk naar Palestina te gaan, moesten op bevel van Lages naar Amsterdam komen. De Joodse Raad zorgde ervoor, dat zij daar allen werden onderge bracht. In Juli 1941 verzocht Lages via een ondergeschikte aan prof. Cohen hem de lijsten met namen en adressen te geven, J omdat hij (Lages) „het voornemen koes terde de jongens terug te brengen naar hun eigen kamp in Wieringen." Men geloofde Lages.... Prof. Cohen riep het bestuur van het kamp bijeen. Men geloofde Lages en ver strekte hem de lijsten. Enige tijd later wer den alle jongens maar ook de zonen van hun Amsterdamse gastheren, 300 in totaal, gearresteerd, overgebracht naar een kamp in Schoorl en daarna doorgezonden naar Mauthausen. Zij zijn daar allen omge komen. De berichten daarover sijpelden door naar Amsterdam door toedoen van chauffeurs, die heen en weer naar Duits land reden. Lages zei in zijn verweer, dat deze zaak 'n uitvloeisel was van 'n „springstof-aan slag" in de Schubertstraat. Uit Den Haag kreeg hij de opdracht als représaille een aantal Joodse jongens te laten arresteren, meer had hij niet gedaan. Hij moest er naar een kamp overbrengen. Dat zij van daaruit naar Mauthausen waren gezonden, was zijn werk niet geweest. Prof. Cohen bleef er bij, dat Lages de Joodse Raad hier opzettelijk en op sluwe wijze een rad voor de ogen had gedraaid. Prol'. Cohen had niet de indruk dat Lages zich liet leiden door anti-Semietische gevoelens, maar veeleer door plichtsge voel. De getuige Aus der Fünten, een der me dewerkers van Lages, ontkende ooit ge weten te hebben, dat de gedeporteerde Jo den hun dood tegemoet gingen. Hij meende dat zij naar werkkampen werden gebracht. Pres.: „Hitler liet reeds in 1934 de Joden vermoorden. Toen de Duitsers hier binnen vielen. maakten vele Joden een eind aan hun leven, omdat zij toen reeds wisten wat hun te wachten stond". Toen de verdediger een opmerking maakte over een uitspraak van het ge rechtshof in Neurenberg zei prof. Van Hamel: „Een Nederlandse rechtbank, zitting houdende in Amsterdam, kan waar schijnlijk de situatie beter overzien dan de een of andere rechtbank in Neuren berg, die is samengesteld uit een aantal Amerikanen uit Ohio". Onmiddellijk voeg de hij daaraan toe, dat hij daarmee niet te kort wilde doen aan de deskundigheid van de Amerikaanse rechtbanken. Tenslotte las de president een brief voor die in de bezettingstijd door een der hoog ste Duitse legerautoriteiten aan Lages was geschreven. Daarin werd op onmisken baar duidelijke wijze uiteengezet, dat de deportatie van de Joden slechts hun ver nietiging ten doel had. Niettemin bleef Lages ontkennen, dat hij ooit geweten had wat er met de Joden in Auschwitz was ge beurd. De „Befehlshaber" van de „Sïcherheits- oolizei" in Nederland, dr. Wilhelm Harster, hield evenals Lages vol van de vernieti ging der Joden niet op de hoogte te zijn geweest. De „Silbertanne"-moord in Beverwijk In de avondzitting werden de Neder landse SS'ers Polak en Slot voorgeleid, die op bevel van Lages dc „Silbertanne"- moord in Beverwijk hebben uitgevoerd. Polak is reeds ter dood veroordeeld en Slot heeft levenslang gekregen. Het Hof trachtte vast te stellen in hoeverre Lages schuldig was aan het beramen van plan nen voor deze moord, maar Polak, noch Slot konden zich herinneren wie in het huis van Lages aan de Apollolaan te Am sterdam instructies had gegeven. Wel wa ren hun daar wapens uitgereikt. Boven dien hadden zij hun identiteitspapieren aan Lages moeten overhandigen, opdat niemand zou merken, dat de SS de moord begaan had, als de twee mannen na de moord door Nederlandse politie zouden wor den gearresteerd. Aan beide SS'ers was de plicht tot volkomen geheimhouding opge dragen. De directeur van het Arbeidsbu reau in B'everwijk overleefde de aanslag, de ambtenaar die hem vergezelde overleed. Deze „Silbertanne"-actie geschiedde al re présaille voor het neerschieten door de illegaliteit veui de NSB'er Van den Berg.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5