Nabestaanden van onderwijzers krijgen een toelage <$mEfoaat Amsterdamse Beurs Een vage herinnering Vrijdag 22 Juli 1949 sSÊSm Haarlems Dagblad RAAD VAN BLOEMENDAAL Discussie over nieuw raadslid De laatste vergadering van de Bloemen- daalse raad in de oude samenstelling lever de als belangrijkste punt een discussie op, die onmiddellijk verband hield met de nieuwe raad. De heren Vliegen (Arb.) en Daams (V.V.D.) bleven zo lang bezig met het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, dat zij bij hun terugkomst geen verwondering baar den met hun mededeling, dat zij omtrent mejuffrouw N o 11 e, een nieuwe vertegen woordigster van de K.V.P., niet tot toela ting konden adviseren. Mejuffrouw Nolte, zo zei de heer Vlie gen, is lerares aan een U.K. lyceum („Sancta Maria"), waarvan de onderbouw in ieder geval het karakter van een H.B.S. draagt. Volgens de gemeentewet is het raadslidmaatschap niet met een dergelijke functie te verbinden en de Kroon heeft deze interpretatie ten aanzien van leraren agn lycea - in afwijking van de opvatting van Gedeputeerde Staten - gevolgd, blij kens een uitspraak in 1947 omtrent een analoog Haarlems geval gedaan. De voorzitter, jhr. mr. C. J.A. denTe x, herinnerde er echter aan dat in Hilversum men indertijd tot een tegengestelde uit spraak is gekomen en verklaarde, dat B. en W. op het standpunt staan, dat dit artikel van de Gemeentewet alleen op per soneel van gemeentelijke lycea kan slaan. „Er blijken verschillende interpretaties mogelijk te zijn en hoe beslissing van Gedeputeerden of de Kroon zal uitvallen is van te voren niet met zekerheid te zeg gen", was het oordeel van de heer D e Jong Schouwenburg (C.H.)die het in die omstandigheden onjuist vond in te grijpen in de candidaatstelling van een partij. Dat vond wethouder Rohling ook: „Tenzij de wettelijke voorschriften zich er uitdrukkelijk tegen verzetten, dient de wil der kiezers gevolgd te worden". Jhr. den T e x vestigde er nog de aan dacht op, dat de positie van de lycea nog zwevende is en het de vraag is of dit in derdaad formeel tot het middelbaar onder wijs gerekend kan worden. Het advies van de heren Vliegen en Daams werd met 4-9 stemmen verworpen en vervolgens besloot men met 10-3 stem men tot toelating van mejuffrouw Nolte, want de heer Daams schaarde zich weer in het gelid van zijn eigen fractie. Het voorstel van de raadsleden Pinxter (K.V.P.), de Jong Schouwenburg (C.H.), Hijs zei er (A.R.) en Vliegen (Arb.) tot het verlenen van toelagen aan nagelaten betrekkingen van personeel van openbare en bijzondere lagere scholen - in een vorige vergadering reeds uitvoerig besproken - ging er met de stemmen van de V.V.D. tegen, door. De heer Nijd am (C.P.N.) poogde ver geefs ambtenaren die diensttijd voor pen sioen wilden inkopen, vrij te stellen van verhaal. „Gaat niet", zei wethouder Rohling: „de gemeente heeft geen geld en het schept maar onbillijkheden". Van de overige, na korte of zonder dis cussie aangenomen punten, vermelden wij, dat de eigenaresse van de „Haringbuys" een verklaring krijgt, dat de gemeente het terrein aan de Oostelijke zijde van de tol- gaarderswoning, indien zij daartoe het ver zoek zal doen, weer in de oude toestand zal herstellen, dat de woningbouwvereni gingen „Bloemendaal-Noord" en „St. Jo sef" voorschotten zullen ontvangen om achterstallig onderhoud van hun com plexen mogelijk te maken en dat de R.K. Jongensschool in Overveen verzekerd kan zijn van gemeentelijke steun voor de aan schaffing van 32 banken. Het resultaat van de gehouden enquête inzake de winkelsluiting deed de heer Daams nog opmerken, dat hij in ieder geval niet degene was geweest die had ge antwoord: „Dat moet maar aan de winke liers worden overgelaten". Applaus voor Publieke Werken Bij de rondvraag ontlokte wethouder Van Geluk aan de raad een stevig ap plaus ter huldiging van het personeel van Publieke Werken, dat Zaterdagmiddag en -avond geheel vrijwillig en zonder aan sporing heeft opgeofferd om de in de ge meente door de wolkbreuk ontstane schade, inzonderheid in het Openluchttheater, te herstellen. De rondvraag stelde de scheidende raads leden N ij dam, Daams en Brouwer in de gelegenheid hun laatste woord te spreken, waarbij de Communistische afge vaardigde de voorzitter dank bracht voor de wijze, waarop deze hem, het „enfant terrible" van de raad, steeds het volle pond had gegeven. De heer Nijdam roemde ook de samenwerking met de andere leden, be treurde het dat het publiek zich aan het gemeenteraadswerk weinig liet gelegen liggen en citeerde tenslotte Marx om zijn aankondiging, dat hij na vijf of tien jaar weer in de raad zou zitten, kracht bij te zetten. Wethouder Rohling wilde de heer Nijdam in ieder geval geen vijf of tien jaar laten wachten op de mededeling, dat het gemeentepersoneel zijn 2 procent vacantietoeslag inmiddels ontvangen heeft en de voorzitter kaatste de hem toege zwaaide lof terug op de raadsleden, ue door hun goede geest de vergaderingen pret tig hadden doen zijn. Hij hóópte, dat hun afscheid van de gemeenteraad geen einde van werkzaamheid ten dienste van het ge meen zou betekenen. Ieder gaat er van genieten. Profiteert U er van mee? IJs van Reemers: iets bijzonders 't Is echt een „specialité" Clinge Doorenbos. Heemstede Tuinlieden maakten een tochtje naar Friesland Woensdag heeft de Onderlinge Tuinlie denvereniging „Aerdenhout en Omgeving" een tochtje naar Friesland gemaakt, dat in alle opzichten uitstekend geslaagd is. Des ochtends vroeg vertrok het gezelschap in twee touringcars en om half tien was men in Den Oever, waar koffie werd gedronken. Over de afsluitdijk en via Harlingen reed men vervolgens naar Leeuwarden. Hier hebben de Heemstedenaren het Rengers- park bezichtigd, waar zij onmiddellijk met hun Friese collega's een „boom" opzetten over allerlei tuinier-aangelegenheden. 's Middags keerde men Leeuwarden weer de rug toe, om in Drachten, Sneek en Bols- ward een kijkje te nemen. In de laatste stad is gedineerd. De chauffeurs leverden daar na de prestatie om in precies drie uur van Bolsward naar Heemstede te rijden, dit maal door de Anna Paulownapolder. „Excelsior" naar Bergen Ter bevestiging van de vriendschap met „Bergen's Harmonie" gaat het fanfarecorps „Excelsior" naar deze badplaats op 23 Juli om daar een concert te geven. Het gezel schap komt des avonds weer terug en geeft op 24 Juli in „Groenendaal" eveneens een concert. Oud-directeur Touwfabrieken te Heemstede overleden Te Heemstede is op 76-jarige leeftijd de heer C. Teves overleden. De thans ontslapene was jarenlang directeur van de N.V. Verenigde Touw fabrieken te Maassluis Rotterdam en IJsel- monde. Na zijn pensionnering werd hy van deze onderneming president-commissaris. Voorts bekleedde hij nog een aantal commissaris schappen, onder meer van Vettewinkels verffabrieken te Amsterdam en van De Haans Uitgeverij te Utrecht. De verassing zal plaats hebben op Maan dag 25 Juli in het Crematorium te Velsen. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE. Ondertrouwd: P. Bos en J. van de Werf horst: H. P. van Taarling en K. J. J. Smit. Getrouwd: L. D. Pels Rijcken en L. C. Go- bius; H. van Heemst en G. Mouw; J. Cremers en J. M. Uitendaal; H. Hettelingh en H. K. Dijkstra. Geboren: Margaretha Catharina, dochter van P. J. A. Kimmenaede en M. J. de Vries; Elisabeth Antoinette Maria, dochter van A. B. M. Lijnkamp en H. M. L. A. van Delft. Overleden: C. Beerthuizen, 16 maanden; M. H. B. A. Stall, 71 j.; N. Wildschut, 78 j., E. J. P. Bakker-Goossens, 55 j., A. A. van Saase-van Rijn, 84 j. DE Groentjes in Haarlems Dagblad worden in zo grote oplaag verspreid dat zij verreweg de goedkoopste in hun soort zijn. Spoorwegovergang in de Munterslaan afgesloten Bewoners van Haarlem-Zuid- West zeer gedupeerd De Nederlandse Spoorwegen hebben de (niet officiële) spoorwegovergang voor fietsers en voetgangers in de Munterslaan te Haarlem afgesloten, daar zij van mening zijn dat deze onbewaakte overweg niet langer tot ongelukken aanleiding mag geven. Uiteraard zijn de bewoners van Haar lem Zuid-West, in het bijzonder die van de Kamerlingh Onnesstraat en omgeving zeer gedupeerd. Vooral de forensen onder hen zien zich van een korte verbinding met de Leidsevaart en het station Heemstede- Aerdennout beroofd. Bovendien is nu een veel gebruikte wandelroute van de Leidse vaart naar Aerdenhout komen te vervallen. De Munterslaan is particulier bezit, doch de afsluiting is op terrein van de Neder landse Spoorwegen verricht. De directeur van Openbare Werken te Haarlem zal over deze aangelegenheid B. en W. een rapport doen toekomen. Van de zijde der politie vernamen wij nog, dat er vrijwel nooit een ongeval op deze overweg gebeurt. Ook het aantal zelfmoorden, waarom de Munterslaan vroe ger berucht was, is tegenwoordig uiter mate gering. De niet-officiële onbewaakte overweg in de Munterslaan is zelfs minder gevaarlijk dan vele, wèl van de Andreas-kruisen voorziene onbewaakte overgangen, omdat de klaphekjes ter weerszijden van de spoorbaan verhinderen, dat men zonder opletten oversteekt.. Paard opent deur Een paard dat een trekkende functie voor een schillenwagen vervulde, schrok gisteren van het kabaal dat werd gemaakt door de roltrommel van een vuilniswagen in de Lange Herenstraat. Het trok er tussen uit, maar hield er geen rekening mee dat de wagen bij wijze van voorzorgsmaatregel aan een deur was vastgebonden. Veel ver schil maakte dat niet want een aanzienlijk deel van de deur gaf mee en verhoogde toen het over straat werd gesleept het la waai op niet geringe wijze. Gelukkig be vond zich in de Tuinstraat een kantoor bediende die niet voor een klein geruchtje vervaard was en de schillenhit tot rede lijker gedachten wist te brengen. Toen het span tot stilstand kwam, ontbrak de achteras en een wiel. SCHEEPVAART. Grootekerk, 21 Juli van Port Elisabeth naar East Londen; Joh. van Oldenbarnevelt, Am sterdam-Java pass. 21 Juli Socotra; Mee,r- kerk, Japan-Rotter dam 22 Juli te Penang; Nigerstroom, West-Afrika-Amsterdam 21 Juli van Las Palmas; Rijnland, 21 Juli van Am sterdam te Hamburg; Sommelsdijk, New York-Java, 22 Juli te Aden verwacht; Slo- terdijk, Java-New York 21 Juli van Colom bo; Stad Arnhem, Rotterdam-Genua, 22 Juli te Gibraltar verwacht; Stad Haarlem, 22 Juli van Lulea te Emden verwacht; Stentor, 21 Juli van Beirouth te Alexandrië; Talisse, 22 Juli van Banjoewangi naar Panaroekan; Ta- rakan, Java-New York pass. 21 Juli Gibral- tar; Zijpenberg, Rotterdam-S&vona pass. 21 Juli Gibraltar; Aldebaran, Tacoradi-Engeland pass. 21 Juli Las Palmas; Mataram, Batavia- Rotterdam pass. 21 Juli Pantellaria; Zuider kruis pass. 21 Juli Gibraltar, 25 Julu v.m. te Rotterdam verwacht. Donderdagmiddag is van een der hellingen van de „Holland-Nautic" te Haarlem de kustvaarder Wotabestemd voor een rederij in Heerenveen, te water gelaten. Het nieuwe schip even voor het in zijn element gleed. Men zegt wel eens, dat vrouwen stijfhoofdiger zijn dan mannen. Wat de was betreft is dat beslist niet waar, want steeds meer vrouwen overtuigen zich er van, dat de alkalivrije Echfalon haar wol smetteloos wast, zonder slij ten, stug worden of krimpen. Re gelmatig wassen van wol is nu geen bezwaar meer. Was Uw wol veilig fr» pak. Netto 100 gt (Adv.) (Adv.) Internationale economen bezoeken de Spaarnestad Burgemeester en wethouders van Haar lem zullen op Maandag 25 Juli 1949 des avonds om negen uur ten stadhuize ont vangen de deelnemers aan de in het kader van de Benelux georganiseerde 23ste In ternationale Economische Cursus van de S.I.E.C. (Société Internationale pour En- seignements Commercialese Deze cursus wordt te Amsterdam gehou den door de Sectie Nederland van de S.I.E.C. Vooraf is een driedaags bezoek aan Luxemburg gebracht. Na het Neder lands congres wordt een reis van acht da gen door België gemaakt. De bedoeling van het congres is aan de ongeveer 140 deel nemers uit Amerika, Engeland, Egypte, Spanje, Italië, Griekenland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland een indruk te geven van de structuur van het economisch leven en van het economisch onderwijs in de Benelux-landen. De bezoe kers zijn in ongeveer gelijke verhouding zakenlieden en vertegenwoordigers van het onderwijs. Van de laatste noemen wij prof. mr. Abdel L. Plussein, hoogleraar aan het „High Institute of Finance and Com merce" te Caïro, prof. mr. M. Stassino- poulos, hoogleraar aan het Iraklion van Athene, prof. mr. Jules Chuard uit Lau sanne, prof. mi*. Emil Sell uit St. Gallen, prof. mr. Emile Marchand uit Zürich en prof. mr. Herbert A. Tonne uit New York. De dagelijkse leiding van het Nederland se deel van het congres ligt bij dr. S. El- zinga, oud-inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, als voorzitter, mr. A. Bruch te Haarlem, D. Hudig te Amster dam, directeur der K.N.S.M., drs. H. H. Ensing, leraar te Haarlem, secretaris, en dr. W. Sleumer Tzn., directeur der Chr. H.B.S. A te Amsterdam. Festival van Haarlemse PoütiemuEiekveremgsng begonnen Vanmorgen is het festival van de Haar lemse Politiemuziekvereniging ter gelegen heid van haar dertigjarig bestaan begon nen. Het trotse politiemuziekcorps van Eindhoven, bestaande uit zestig man, mar cheerde van Dreefzicht naar de Grote Markt en het uit ongeveer veertig man bestaande muziekcorps van de Utrechtse politie be reikte Haarlems centrum na een'mars van het Nagtzaamplein af. De twee orkesten, die met hun schitte rende vaandels en schellebomen veel be kijks hadden, stelden zich voor het stad huis op en bliezen daar elk een vrolijke mars. Dirigenten en besturen van de jubileren de vereniging en de bezoekende orkesten werden om ongeveer elf uur op het stad huis namens het gemeentebestuur door de heer D. J. A. Geluk als waarnemend bur gemeester en wethouder A. J. M. Ange- nent ontvangen. De heer Geluk heette de politiemusici hartelijk welkom en zei onder meer, dat een politiemuziekcorps niet alleen bestaansrecht heeft uit een oogpunt van recreatie voor de leden, maar ook als representatie van de politie tegenover het publiek. Hij wenste de jubilerende ver eniging van harte geluk met haar zesde lustrum en bracht namens het gemeente bestuur de jubilaresse de beste wensen over voor het slagen van het festival en het driedaagse concours dat erop zal volgen. Vervolgens defileerden de orkesten van Eindhoven en Utrecht voor het gezelschap, waartoe ook de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, en de voorzit ter van de jury, de heer Jos. de Klerk be hoorden. Vanmiddag vertrekken de politiemu- ziekverenigingen per bus naar Bloemen- daal, waar zij een concert geven in het openluchttheater. Examenuitslagen Haarlemse Huishoud- en Industrieschool Door de voorzitster van het bestuur der Haarlemse Huishoud- en Industrieschool zijn Donderdag de volgende getuigschriften en diploma's uitgereikt: Getuigschrift, primaire opleiding: A. van Aalst, H. Baard, A. Barthel, J. Beek, R. S. Cohen, H. H. Cordes, D. C. v. Herwerden, L. B. v. Heuvel, M. P. Koster, C. Leenslag, J. A. v. d. Lugt, J. P. de Nijs, J. C. J. Petschi, H. R. Rieske, E. v. d. Veen, N. v. d. Veer, M. Vermeulen, E. v. d. Zijden, C. W. Dijkster- huis, J. Beck, E. Beider, A. G. v. d. Burg, A. E. Durans, M. Gnirrip, T. v. Echten, H. Hart man, M. W. de Joode, H. J. M. v. Kampen, R. v. Leeuwen, J. M. v. d. Lubbe, H. J. Pijn- acker, N. de Ruiter, W. Sissingh, A. H. Veld huis, A. Willemsen, M. v. Wijngaarden, C. F. Bakker, H. Boterbloem, R. Dikkeschey. G. R. Esser, J. H. Hulsbergen, B. Keulen, M. de Klerk, C. de Korte, P. H. Koster, C. M. Kott- man, G. ter Maat, A. M. te Paske, P. C. Ples- sius, W. J. v. Schagen, L. M. Schnijder, M. Schouten, F. R. Timmerman, E. W. v. Tuyl, F. C. Verdel, A. E. Wasterval, A. C. Wijdenes en J. Wijkhuisen, J. A. Rieske. Diploma hulp in de huishouding: E. Bonke, J. E. M. Braat, N. A. Bijster, C. M. v. Croo- nenborg. G. Deen, J. G. v. d. Graft, C. Hack, A. P. Helmers, H. Henny, R. D. v. d. Horn, M. v. d. Horst, E. J. Kuypers Wentinck, W. Loerakker. A. H. Minnes, E. Schippers, C. W. Schouten en E. A, Voskuilen. Diploma huisnaaister: N. J. Boersma, T. Feenstra, L. v. d. Heuvel, H. A. Levering, A. M. Nellestein, A. Puitrum, H. M. Rookhuy- zen, A. Steiger en J. A. Wilshaus. Diploma costuumnaaister: A. H. Aartsen, A. M. v. Altena, J. Fortuin, C. J. v. Graas, J. v. 't Hul, H. G. v. Lemel, A. E. de Man, H. Man en N. v. Pelt. Diploma kinderverzorgster: N. Daey Ouwens T. Eyken, A. M. C. Heykoop, A. Jonker, C. Jonker, E. Pander, A. Smaling, A. L. Stroos- ma, C. W. Wijlbregt, E. M. v. Til en J. Rm- genaldus. Verklaring vormingsklas: L. H. Boelhou wer, C. M. J. M. Dek, E. I. de Geus, W. C. Haenen, N. C. Hagenaar, R. Jacobs, I. J. Kahlman, C. L. Koning, H. J. v. Nierop, M. J. Reydon, L. G. v. Reeuwijk, L. Smit en V. Span j er. Diploma huishoudkundige: T. Ritman. Getuigschrift avondopleiding kinderjuf frouw: Th. F. C. de Bruyn, C. Damming, E. v. Egmond, C. Eikerbout, E. Gelaudie, C. Heerikhuizen, H. A. Hoogvliet, E. A. M. Kales, P M. Kooy, G. de Leeuw, B. L. Ochs, Th. G. Scholten, L. W. v. d. Spruit, B. Stikfort, C. E. de Waard en F. A. v. d. Helm. ONDEKWSJSEXAMENS Op 21 Juli slaagde te Haarlem voor de Hoofdakte, voor gedeelte A: H. v. d. Heuvel, Alkmaar (Akte)J. G. v. Paasen, Amsterdam (iDeel B: mej. M. C. Krimp, Schoorl (Akte); J. W. Krom, Bergen; M. E. Dietmeyer, Am sterdam; E. J. Posthuma, Amsterdam (Akte). Gehele examen slaagden: mej. A. M. Ver kruisen, Amsterdam en P. L. Wapenaar, IJmuiden. Voor het op 20 en 21 Juli te Haarlem gehouden examen Handenarbeid slaagden de heren: L. H. Stein. B. H. Hendriksen, G. Jansonius, J. Bonte, H. J. de Flart, R. L. Zwartjes, L. M. Beclcveldt, T. J. Hol, A. J. Miedaner, A. P. T. Reeders, A. v. Gooi en P. M. Huibregsen. Afgewezen 3. Speciaalzaak Baby- en Kleuterkleding WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) (Adv.) BINNENLAND De export van groenten naar Duitsland, welke sedert Maandag hervat was, is stop gezet wegens uitputting van de beschikbare geldmiddelen. De poppententoonstelling die gedurende drie weken ten bate van Stichting 1940'45 in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage ge houden werd, leverde de stichting een bruto- opbrengst van niet minder dan 54.000 op. Als directeur van de Nationale Reserve is benoemd de kolonel J. Termaten, die af scheid nam als commandant van het Alge meen Depót Koninklijke Landmacht te Schoonhoven. HAARLEM EN OMGEVING Voor het vakexamen kleinhandel Tabak slaagden de heren B. Kikkers en N. Bree- baart, beiden te Heemstede. De uitvoeringen van het Ballet der Lage Landen in het Openluchttheater te Bloemen- daal hebben plaats op 17 en 21 Augustus. Op 27 Augustus geeft het Nederlands Volksto neel onder leiding van Ben Groeneveld een uitvoering van Esmoreit. De Harmoniekapel N.Z.H. behaalde op het gisteren in 's Graveland gehouden mu ziekconcours in de marswedstrijd een eerste prijs met 56 punten en in de concertwedstrijd (2de afdeling) eveneens een eerste prijs met 316 punten. De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft het maken van een stamriool in de Velserstraat tussen Saenredamstraat en Mamixstraat gegund aan G. Hulsebosch' aan nemersbedrijf te Bloemendaal. Voorts is aan dit bedrijf gegund de aanleg van een aarden baan en bijkomende werken in Noordwijk en het verrichten van grondwerken en het aan brengen van grondwerken en het aanbren gen van een wegverharding voor de provin ciale weg (Zuidholland) Woubrugge-Rijnsa- terswoude-Leimuiden. VERGISSING HERSTELD De heer A. Burghout deelt ons mede, dat hij de tekst van de protesttelegrammen aan de burgemeester van Haarlem en aan de minister van Binnenlandse Zaken over het optreden van de politie bij de relletjes in „City" (zie ons blad van Donderdag) per vergissing verkeerd heeft opgegeven. De telegrammen werden niet namens de, maar namens een groep arbeiders van de staal fabriek der Hoogovens verzonden. ONDERSCHEIDING VOOR W. M. DUDOK In de raadzaal van het Hilversumse ge meentehuis is de bekende Hilversumse bouwmeester W. M. Dudok ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag gehuldigd. De burgemeester deelde de jarige mede, dat de Koningin hem heeft benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tevens ontving de architect de gouden erepenning van de gemeente Hil versum. Koninklijke Olie. Unilever Philips A K. U. Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v, Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 302K 300% 262 260% 228K 228% 172% 172% 1524/2 265 286 113 163 163% 151 144 150% 150% 129% 128X 149% 109 344 Zwitserse gast bespeelde orgel der Grote Kerk De orgelbespeling van Donderdagnamid dag in de Qrote Kerk te Haarlem was dit maal toevertrouwd aan een Zwitser, de heer Willy Hardmeyer uit Zürich. Deze organist een leerling van Albert Schweitzer is eerder al eens een paar malen aan ons beroemde orgel te gast ge weest, zodat men kon veronderstellen dat hij wel bedacht zou zijn op de bijzondere eisen die een goede bespeling van het in strument en de verhouding van de orgel klank tot de acoustische ruimte vergen. Soms direct al bij de inzet met Toccata in d van John Blow kregen wij daarop een alleszins bevredigend antwoord, maar zo nu en dan moesten wij toch ook onder vinden, dat de organist er niet voldoende op rekende, dat het pedaal lui van aan spraak is, en dat hij te weinig rekening hield met het dominerende effect van het rugpositief, waarover men van de orgel- bank af weinig controle heeft. Wat dit laatste betreft, constateerden wij dat de episoden van de Fuga in f van Handel ta melijk hinderlijk uit de toon vielen. Ook de klankverhouding van de vrij sterk gehou den omspeling tot de „cantus-fïrmus" in Bach's koraalvoorspel„Christ unser Herr zum Jordan kam" was niet van die aard, dat het fraaie stuk duidelijk tot zijn recht kon konien. Maar het zou onbillijk zijn een vreemd organist, al heeft hij het orgel dan al eens een paar keer onder handen gehad, daar van een verwijt te maken. Een langere er varing is nodig om het juiste effect in de kerk te berekenen en er zijn spel naar in te richten. Men kon al heel tevreden zijn met het van smaak getuigende programma dat Willy Hardmeyer bracht en met de tech nische vaardigheid waarmee hij het ver tolkte. Opvallend waren de barokke Toccata over de 100ste Psalm van Purcell, de koraalvoorspelen „An Wasserflüssen Baby- lons" en „Vor deinen Thron tret' ich all- hier". Hardmeyer besloot met Prélude en Fuga in b van Bach, waarvan hij het eerste deel wel wat stralc-zakelijk hield, doch de fuga gaf hij een virtuose zwierigheid mee, die de belangstelling boeide, tot plots een hanger op het rugpositief een voortijdig einde aan de bespeling maakte. In ieder geval, wij hadden een vaardig organist ge hoord. JOS. DE KLERK Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Juli. 1949. GEHUWD: 21 Juli: J. W. Matthijs en P. E. de Leeuw; D. van der List en W. M. Kaag man; G. C. de Mey en K. I. Logmans; J. J. van Lint en M. Walet; P. J. W. Dondorff en A. F. Kemmer; A. van der Graft en M. F. van de Raadt; B. Bergsma en J. Kluijt. BEVALLEN van een zoon: 19 Juli: C. A. Veldt-Schoorl; 20 Juli: A. de Vos-Varkevis ser; B. Klaarhamer-Greger; J. A. Paulen-de Graaff; 21 Juli: E. M. Posch-van der Weiden; P. Rietman-Weij. BEVALLEN van een dochter: 16 Juli: E, M. Klein-Steenhuizen; 20 Juli: N. M. Lom- merse-van Roon; T. Sibeijn-Korbeeck; H. de Ruiter-Kossen; 21 Juli: H. B. Borst-Willemse; J. H. Zwaan-Wiereijn. OVERLEDEN: 20 Juli: D. J. Loman, 67 j., Ripperdapark. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 33) Die idiote verpleegsters kunnen toch hun mond niet houden en de hall daar buiten de deur lijkt wel een luidspreker. Ze dachten, dat ik sliep, maar dat was niet zo. Haar ogen ontmoetten de zijne met een blik van nieuwe en diepere spotternij. Ik ben blij dat ik het hoorde, want nu kan ik tenminste plannen maken. Hij werd zich bewust van een gevoel van medelijden en bewondering. Wat voor plannen, Tony? Je weet, dat ze werkelijk verbazing wekkende dingen hebben gedaan met het tewerkstellen van gebrekkigen in oorlogs industrieën waart»ij ze hen van te voren trainden. Er is hier een speciaal agent schap daarvoor in de stad. Ik heb gesolli citeerd en ik ga leren, wat ik precies kan doen en hoe ik er uit kan halen, wat er in zit. Zij eindigde een beetje uitdagend: Dus je ziet Hij nam haar goede hand en hield die stevig vast. Bravo, Tony. Wordt alsjeblieft niet sentimenteel, plaagde zij hem, jij ouwe Zweed Maar er was een verdachte klank van ontroering in haar ruwe stem. En jij?, vroeg zij. Ik begin me over jou ongerust ie maken. Ik ben best in orde. Ik moet allaen maar eens vacantie hebben. En die zal Ik spoedig nemen ook. En hoe is het met Alden? Zijn antwoord liet zich een ogenblik wachten en zij zei op een andere toon: Of is dat een onbescheiden vraag? Neen, zei hij. Zij is naar buiten, waar zij een zieke vriendin verpleegt. Maar ik denk dat zij wel terug zal komen. Dat zal haar geraden zijn ook, zei Tony, en anders krijgt zij het met mij aan de stok. Zij schudde even zijn hand en liet die toen los. Zul je het mij als eerste vertellen, zoals men wel eens zegt? Natuurlijk. Maar bij zichzelf voegde hij er aan toe: Als ik het tenminste zelf ooit te weten kom. Soms vraag ik me af, of het wel ooit zo zijn zal. Twee dagen later, toen hij midden in een conferentie zat, ging zijn telefoon over. Dr. Surroll wenst u even te spreken, zei de stem van de telefoniste. Hij zegt, dat het belangrijk is. Jageef maar door. Ik had je gezegd, dat ik zou waar schuwen, zei Dr. Surroll. Mrs. Vindrin is gisteravond overleden. Longontsteking. Zij was de laatste twee dagen vrijwel bewus teloos. Dank je, Don. Hij hoopte, dat de overige heren op zijn kantoor niet zouden zien, welk een inspanning het hem kostte, om zijn stem normaal te doen klinken. En Miss Blanshaw? Zij gaat vanmiddag naar Chicago. De begrafenis zal in Illinois plaats hebben. Er schijnt iemand anders te zijn, die het arran geren kan. Dat is inderdaad zo zei Jim. Bedankt, dat je het me hebt laten weten, Don. Op de een of andere manier wist hij door de rest van de conferentie heen te komen en dankte de hemel, dat zijn secre taresse er aantekeningen over maakte, want hij had er geen flauw benul van, wat er gezegd of besloten was. Eindelijk kon hij Alden opbellen. Hij probeerde het eerst aan het hotel, maar zij was daar al in geen tien dagen geweest. Haar vroe gere hospita, Mrs. Beebe zei, dat zij wat kleren was komen halen en weer wegge gaan was. Hij telefoneerde overal heen, waar zij maar bij mogelijkheid zou kunnen zijn Reed Warlon's kantoor en de be diende van de Pullman-dienst in het sta tion, om te vragen, of zij soms een plaats op de trein naar Chicago had gereserveerd. Maar haar naam kwam op het register niet voor. Misschien zou zij het hele eind naar Chicago blijven zitten en niet naar de slaapwagen gaan. Natuurlijk, dacht hij grimmig, is dit de enige dag van het jaar, dat ik niet naar het station kan gaan en op haar wachten. Het gehele kantoor New York had deze dag uitgekozen, om hem te overvallen en hij vervloekte hen in stilte, terwijl hij daar bij de telefoon zat. Zij moest hem-toch opbellen; het was een voudig ondenkbaar, dat zij zou weggaan zonder te trachten hem te bereiken en tochmisschien was zij ook overstelpt met werk en gehaast en vermoeid De trein naar het Westen vertrok om drie uur. Het was zeven minuten voor drie, toen zijn telefoon overging en hij er onmiddellijk naar greep. Jim? Het was Alden's stem en hij wendde zich tot de heren, die naast hem zaten. Heeft u er niet op tegen een ogen blik buiten de kamer te wachten? Dit is nogal een noodgeval. En toen in de telefoon: Ja Alden? Ik heb geprobeerd je te bereiken. Kaar stem klonk van ver weg, alsof de verbinding slecht was. Dit is de eerste minuut, die ik beschikbaar had. Er is zo veel gebeurd.... Jim, zij.... stierf gis teravond. Dat heeft Dr. Surroll mij vanmorgen verteld. Ik heb in de hele stad naar je gezocht, Alden er was zoveel te zeg gen en zo weinig tijd ik wou, dat ik het eerder geweten had, zodat ik iets voor je had kunnen doen. Je hebt alles gedaan. Haar stem klonk gespannen. Ik heb de rest te doen. Ik ga hier vanmiddag weg met haar. Hfj zei zacht: Als ik met je mee kon gaan wil je me dat laten doen, Alden? Ik kan nu niet weg, maar ik kon je ach terna vliegen Neen, zei zij, dit moet ik alleen doen. Dat was waar, dacht hij en met samen geknepen keel zei hij nog: Je komt toch terug, Alden? Haai* woorden klonken zacht en helder, alsof zij over een afstand van jaren kwamen, inplaats van over een paar mijlen telefoonlijn: Ik denk het wel. IndienZij zweeg, alsof zij zichzelf weer onder bedwang moest krijgen. Ja, zei zij, ik kom terug. HOOFDSTUK XVI. De trein uit het Westen reed niet door Craigford, maar kwam 's morgens om zes uur aan het dichtstbij gelegen station aan. Jim wist dat hij vaak te laat was. maar hij was bij het krieken van de dag al op. Zijn hart klopte zo opgewonden als van een zestienjarige jongen, die van huis wegliep. Na een ijskoude douche kleedde hij zich aan en omdat hij er niet op wachten kon, om voor zichzelf nog koffie te zetten, sloop hij het huis uit, om de slapende bediende niet te wekken en het grint vermijdend, liep hij over het natte gras naar de garage, om zijn wagen te halen. De lucht was bezwangerd met duizenden bloemengeuren, de vogels be gonnen juist hun eerste morgenzang en toen hij opkeek, zag hij een leeuwerik opstijgen als een heraut van de zon, die juist boven de lage heuvels in de verte uitkwam. Toen zat hij in de wagen en reed de westelijke oever van de rivier af, want die was mooier en hij had toch tijd genoeg. Hij hield stü bij een koffietent aan de kant van de weg, die juist geopend was. Pracht dag, merkte de eigenaar een beetje zuur op. U bent er ook vroeg bij. U moet wel benzine genoeg ter beschik king hebben. Genoeg voor vandaag, zei Jim. Hij dronk het grijze smakeloze brouw sel, of het nectar was, stak zijn eerste sigaret op en stond de nog verlaten weg af te kijken. Moet U ver? vroeg de man nieuws gierig. Naar een trein uit Chicago en mis schien nog verder. Hmm, bromde de ander, u moet wel benzine genoeg hebben. Iemand die niet meer dan één idee tegelijk verwerken kon, dacht Jim, toen hij weer in zijn wagen stapte. Tony had hem zo ook eens genoemd en zij had gelijk. Hij had gedurende meer den zes tien jaar één idee gehad, nl. sedert hij dat mooie ernstige kind van acht jaar had gezien. Hij had het gedurende enige tijd vergeten, en nu was het weer in zijn geest terug. Hij reed nu sneller de weg op, tussen de boomgaarden, waar de appelen begon nen te rijpen en langs de tabaksvelden met hun uitgespreide dekschermen van witte katoen. De zon steeg hoger in een pure blauwe hemel en zijn hart scheen mee te stijgen. Daarna bevond hij zich op het perron, liep daar ongeduldig op en neer, ging weer in het station terug voor een tweede kop koffie, om te bevinden, dat als door een wonder de trein op tijd was. En zij zou er mee komen, tenzij zij haar plan nen op het laatste ogenblik veranderd had. Gedurende twee dagen had hij er over lopen denken, hoe hij kon uitvinden, wanneer zij terug kwam. Er was geen andere weg op, dan het Reed Warlon te vragen. Hij had wel even geaarzeld, of hij dit wel doen zou, maar het was het enige, wat hij doen kon en evenals zoveel andere dingen, die onvermijdelijk waren, was het ook het enige juiste. De kleine dikke man tuurde hem door zijn brille- glazen strak aan. Miss Blanshaw? Die komt Dinsdag morgen terug. Zij heeft vacantie gehad en ik heb haar voor een begrafenis van een familielid nog even in het Westen laten blijven. Eigenaardig zij is niet het soort meisje, waarvan je zou verwachten, dat zij naar begrafenissen gaat. Neen, zei Jim, maar misschien moest zij wel. Dinsdagmorgen, zei je? Reed knikte en keek hem scherp aan. Je hebt me eens gezegd, dat je niet van plan was, haar bij mij weg te lokken, zei hij. Is dat nog altijd zo? (Wordf vervolgd)*^'

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6