Haarlems Dagblad Krachtproef n „Republiek van het verenigd Indonesië" zal democratische, federale staat zijn Luchtig leven De Staten van Suriname verwerpen het ontwerp voor de interim-regeling Beschuldigingen aan hef adres van Nederland Weerbericht - 64e Jaargang Nó. 19302 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 23 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cenl per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. iti( Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <8pretfjtc Uaarietnatye Courant (Inno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom rdé TERWIJL EEN HITTEGOLF in Frank rijk heerst de thermometer op het vliegveld Le Bourget bij Parijs, dat vrij Noordelijk ligt, stond gisteren op dertig f graden C. is de vervaarlijke krachtproef, die Tour de France heet, gelukkig voltooid. Ï'H Een kleine maand lang hebben de 55 wiel- renners, die de finish bereikt hebben, zich afgebeuld. Een Tour de France was het '7| overigens niet meer, want de duizenden kilometers lange route leidde al tot uit stapjes in België, Spanje, Italië en Zwit serland. Het geval leek op weg te zijn om een Tour de l'Europe te worden. Dit is evenwel gestuit door ruzie. De volgende maal zal men weer binnen de Franse gren zen blijven. Ge hebt het wellicht gelezen: in Aosta (Italië) heeft het publiek de Franse renners uitgescholden en met on prettige voorwerpen bekogeld, omdat een van hen, geheten Robic, gezegd had dat hij de Italianen Coppi en Bartali wel in z'n zak kon steken. Dit beschouwde Aosta als een aantasting van de nationale eer; van daar de wraakneming. Zij werd beantwoord door de bevolking van het Franse grens stadje Belfort, die op haar beurt de Italia nen op dergelijke wijs ontving. Ofschoon tenslotte alles in het reine kwam door toe doen van de ruimer-denkende bewoners van Colmar, die de Italiaan Coppi toejuich ten, is opnieuw gebleken dat sportkampen niet het aangewezen middel zijn om inter nationale toenadering te bevorderen. In tegendeel: zij zwepen het nationalisme en de zelfingenomenheid dermate op, dat een aantal mensen tot de zonderlinge gedachte komt dat de nationale eer ermee gemoeid is. Met verstandelijke overweging heeft dit niet zozeer te maken. Ware de zonderlinge gevoelsuiting gerechtvaardigd en gold zij in alles, dan zou het Nederlandse volk nu in zak en asse moeten zitten omdat onze renners allen uitgevallen zijn eer de helft van de Tour volbracht was. Vrienden in Benelux Belgen en Luxemburgers hebben daarentegen de race uitgereden en zich zelfs onder de eerste tien aankomen den geschaard. Wij lezen dit zonder emotie, laten zak en asse buiten gebruik (ofschoon ook in dit land de nationale eer vaak bij sportgebeurtenissen te berde wordt ge bracht) en ge ziet dus dat het niet altijd opgaat. Gelukkig maar. Toen onlangs bij een internationale rook-wedstrijd te Zwolle erheen (ongetrainde) Deense dame een sigaar tot op anderhalve centimeter oprookte, eer de as viel, hield ik mijn hart al vast. Maar gelukkig is een conflict met Denemarken vermeden; onze rook-kampioen had zich blijkbaar niet zo tactloos uitgelaten als Robic. Die Fransman heeft trouwens op gesneden, want de Italiaan Coppi is eerste nei geworden, de Italiaan Bartali tweede en hij ri vierde. Hij zal nu wel zeggen dat hij meer Zapech heeft gehad dan zij, maar dat verhaal kennen we. Het is jammer dat internationale sport maar niet verbroederend wil werken. De oude baron Pierre de Coubertin, die de Olympische Spelen deed herleven, had dat zo vast verwacht. Het is niet uitgekomen. De oorzaak der mislukking is de opkomst van het begrip propaganda, dat tot de raarste overschattingen en misverstanden heeft geleid. Velen menen in volle ernst a]dat een natie meer achting en vriendschap ;1'e in het buitenland verwerft naarmate haar zonen beter voetballen, wielrennen en hard- S lopen en haar dochteren beter zwemmen, 11 tennissen en eveneens hardlopen. Ik geloof er niets van. Dezelfde mensen geloven het ook niet als zij moeten bridgen of schaken of tennissen tegen hun werkgever of erf oom of belangrijke klant. Zij zijn dan zelfs vaak geneigd, de tegenstander veiligheids halve te laten winnen. Buitenlanders den ken er niet anders over dan de erfoom en de klant; zij willen in de sport liever van ons winnen dan verliezen. Niet dat ik er voor ben, hen dit te laten doen, maar het is een misverstand te menen dat wij hun iW0 bijzondere sympathie verwerven door hen «nte verslaan. Wel doen wij het door ons 5 sportief te gedragen. Daarom geloof ik ook niet dat Nederland in Frankrijk aan achting en vriendschap heeft ingeboet doordat onze renners die Tour niet hebben uitgereden. Ik laat Dene marken en die rookwedstrijd er nu verder maar buiten, maar de Engelsen hebben zeker geen minachting voor ons omdat wij nooit op Wimbledon winnen. Zelfs geen .antipathie. Fransen en Amerikanen hebben ni° hen daarentegen verveeld door er (ieder op hun beurt) jarenlang een gewoonte van te maken. Het spijt mij, dat ik zo tegen een mode gedachte ben ingegaan, maar er zit niet zo- 7an veel in propaganda als menigeen denkt. En tiet zit vaak anders dan menigeen denkt. Punten van overeenstemming te Djokja De BFO zal deelnemen aan de regeling van het beëindigen der vijandelijkheden Op de plenaire zitting van de inter-Indonesische conferentie te Djokja van Vrijdag (waarvan het verslag door de langzame telegraafverbinding tussen Djokja en Batavia vertraagd is) heeft de voorzitter, Hatta, medegedeeld: „Met betrekking tot de veilig heid werd noodzakelijk geoordeeld om te bewerkstelligen, dat de B.F.O. mede zitting zal nemen in het centrale lichaam alsook in de locale lichamen, welke tot taak zullen hebben het beëindigen van de vijandelijkheden tussen de Nederlandse en republikeinse troepen te effectueren." Vervolgens las Hatta de punten van overeenstemming voor, welke waren bereikt op het eerste deel van de conferentie: Overeengekomen is dat de benaming van de vrije en souvereixxe Verenigde Staten van Indonesië zal zijn: „Republik Indonesia Serikat" (letterlijk vertaald betekent dit: Republiek van het Verenigde Indonesië). Deze republiek zal onder meer gebaseerd zijn op de beginselen van democratie en federalisme. Op welke wijze de souvereiniteit zal worden uitge oefend zal door een in te stellen commissie nader worden bestudeerd. Eyskens aanvaardt opdracht In een communiqué van het kabinet van de Belgische prins-regent is medegedeeld dat de prins-regent minister Eyskens (CVP) heeft verzocht als kabinetsformateur op te treden. Bij zijn terugkeer van het paleis heeft Eyskens aan journalisten verklaard dat nig hij de opdracht tot samenstelling ener re gering heeft aanvaard. Op de vraag: „Hebt U het vertrouwen ik van de „twaalf"? antwoordde Eyskens: get „Natuurlijk". Pas heden te 12 uur zal de r formateur opnieuw een ontmoeting met indfournalisten hebben. De minister nam het besluit na bespre- ebtjkingen met andere leiders der CVP. Men is van oordeel, dat de oplossing van de koningskwestie nog langer uitgesteld f£i Bl worden, daar de CVP de steun van een indere partij nodig heeft om de Koning erug te doen keren: de liberalen zijn het iver deze kwestie onder elkaar niet eens. Zij zijn van oordeel, dat er thans belang ijker kwesties aanhangig zijn dan de te rugkeer van de Koning, hoewel sommigen Voorstanders zijn van zijn aanwezigheid, 'yji Een regering van uitsluitend katholieken 'tou juist niet de vereiste meerderheid be- dali halen bij de vertrouwenskwestie. Naar men meent aldus Reuter, streeft Gaston Eyskens naar een drie-partij enre- fdel Earing met een program, gericht op finan- gentiële, economische en sociale vraagstukken. Reuter meldt, dat Van Cauwelaert heden J raar de Koning zal reizen. EGYPTISCHE PREMIER AFGETREDEN lonii Ibrahim abd-el Hadi Pasja, de Egyptische -r T ferste-minister, is heden afgetreden. In de voorlopige constitutie zal duidelijk dienen te worden aangegeven uit welke negara's de Republik Indonesia Serikat zal zijn samengesteld. Ook dit punt zal door een technische commissie nader wor den bestudeerd. Het territoir van de republiek zal be staan uit de gebieden, welke daartoe be hoorden volgens de status-quo als ver meld in de overeenkomst van de Renville, met dien verstande, dat ten aanzien van Zuid-Assahan alsnog nader overleg zal worden gepleegd en dat verder de moge lijkheid zal bestaan tot grenscorrecties op basis van overeenstemming tussen de re publiek en de betrokken negara, met be trekking tot Zuid-Sumatra. De afbakening der bevoegdheid tussen de deelstaten en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië zal onderworpen worden aan een regeling waaromtrent reeds overeen stemming is bereikt. De verdeling van de deelstaten in auto nome daerahs zal op democratische wijze geregeld worden in de constituties van de verschillende deelstaten. De „Republik Indonesia Serikat" zal verplicht zijn de bijzondere positie van de zelfbesturen, voorzover zij daarmede be moeienis zal hebben, in acht te nemen. Aan het hoofd van de Republik Indo nesia Serikat zal staan een president. De president zal zijn constitutioneel hoofd van de regering. De ministers zullen verant woordelijk zijn. De president en de mi nisters zullen tezamen de federale rege ring vormen. De president zal gekozen worden door de deelgebieden (republiek en leden van de BFO) volgens een rege ling welke nader in Batavia zal worden besproken. Ingesteld zullen worden twee vertegen woordigende lichamen: a. Een volksverte genwoordiging, b. een statenvertegenwoor- diging (Senaat). De volksvertegenwoordi ging zal mede wetgevende bevoegdheid bezitten. De bevoegdheden van de Senaat zullen nader worden besproken. De voor lopige volksvertegenwoordiging zal een niet al te groot aantal leden mogen tellen. 150 wordt voldoende geacht. In de voorlopige volksvertegenwoordi ging zullen de minderheden eigen verte genwoordigers hebben. De voorlopige volksvertegenwoordiging zal niet kunnen worden ontbonden voor het tot standkomen van de constitutante. De leden van de voorlopige volksverte genwoordiging zullen niet kunnen worden vervolgd ter zake van door hen uitge brachte stemmen of geuite meningen in de uitoefening van hun functie. Met betrekking tot de wetgevende en uitvoerende macht en de afkondiging van de staat van oorlog of belegd werd over eenstemming bereikt. Met betrekking tot de rechterlijke macht werd overeengekomen, dat bij federale wet aan wijzigingen zullen worden gegeven ten behoeve van een goede rechtspleging. De bevoegdheden van het hoogste rechter lijke college zullen bij federale wet wor den vastgesteld. De staatsburgers. Staatsburgers van Indonesië zullen zijn: a. Alle Indonesiërs die vroeger „Neder lands onderdaan" waren of staatsburgers van de Republik Indonesia, b. Alle Chi nezen of Arabieren, die vroeger „Neder lands onderdaan" of staatsburger van de Republik Indonesia waren, voor zover zij niet te kennen geven het Indonesische staatsburgerschap niet te wensen, c. AUe Europeanen die vroeger „Nederlands on derdaan" waren en hun woonplaats in In donesië hebben, die verklaren Indonesi sche staatsburger te willen worden. Bij de uitvoering van een en ander zal een zodanige regeling dienen te worden getroffen, dat zij die Indonesische staats burger wensen te worden deze positie on middellijk op het tijdstip, waarop de sou vereiniteit zal worden overgedragen, kun nen innemen. Ten spoedigste na de overdracht van de souvereiniteit zal de federale regering vrije geheime verkiezingen doen houden voor de samenstelling van de constituante. De besprekingen met betrekking tot: a. de procedure voor de vorming van de constituante, b. de hoofdlijnen der finan ciële en economische politiek der VSI, c de wederzijdse verplichtingen van de unie- partners (Nederland en de VSI), d. de sa menwerking tussen Nederland en de VSI in unie-verband, zullen te Batavia worden voortgezet. Tevredenheid, Sultan Hamid heeft te Batavia namens de Bijeenkomst Eederaal Overleg ver klaard, zeer tevreden te zijn over de op het eerste gedeelte van de inter-Indone sische conferentie te Djokja bereikte re sultaten en sprak de hoop uit, dat het tweede gedeelte, dat te Batavia zal wor den gehouden, even vlot zal verlopen als dat te Djokja, opdat er zeer spoedig een oplossing zal kunnen worden gevonden voor de grote problemen. Hatta zeide, dat de bereikte resultaten niet alleen zijn. te danken aan de werk wijze der delegaties, doch ook aan de gun stige sfeer waarin zij hebben gewerkt en sprak de hoop uit, dat dezelfde sfeer op het tweede deel der conferentie zal worden gevonden. Dr. Van Royen verwacht staken van het vuren over een week Singapore 24 Juli (Reuter) Voor zijn vertrek uit Singapore, waar hij enige da gen de gast is geweest van de Engelse com missaris-generaal voor Zuid-Oost-Azië, Malcolm MacDonald, zeide dr. Van Royen tot een vertegenwoordiger van Reuter, dat het enige feit. dat zou kunnen leiden tot het niet overdragen van de souvereiniteit in Indonesië, een voortzetting van de gue- rillastrijd zou zijn en hij voegde daaraan toe, te weten, dat de republikeinse leiders er evenzo over denken. Naar zijn gevoelen zullen zij in staat zijn hun militaire com mandanten hiervan te overtuigen en hij was er ook zeker van dat de order tot het staken van het vuren, die hij binnen een week verwacht, door de grote meerder heid van de republikeinse troepen zal wor den opgevolgd. Dr. Van Royen deelde ver der mede, dat hij op 25 Juli een bezoek aan Djokja zal brengen voor het voeren van slotbesprekingen met de republikeinse regering inzake de overeenkomst tot het staken van het vuren. Verklaring dr. Mansoer De autoriteiten van de staat Oost-Suma tra hebben uiting gegeven aan hun onte vredenheid over de kort geleden tussen Nederland en de Republiek gesloten over eenkomsten. Dr. Mansoer, de Indonesische leider van Oost-Sumatra, heeft verklaard, dat zijn staat geen overeenkomst in zake het „staakt het vuren" zal erkennen, in dien de republikeinse troepen, die In Oost- Sumatra zijn binnengedrongen, niet wor den teruggeroepen. Indien Djokja geen maatregelen treft, zal dr. Mansoer zijn garde mobiliseren om de geïnfiltreerde troepen te verdrijven. Dr. Mansoer voegde er echter aan toe, dat hij solidair is met de strijd van de Re publiek om de onafhankelijkheid omdat deze strookt met de aspiraties van zijn eigen staat. Hij verklaarde bereid te zijn, hand in hand met de Republiek te werken aan de schepping van een onafhankelijke en souvereine staat, de Verenigde Staten van Indonesië, waarvan Oost-Sumatra en de Republiek leden zouden zijn. Dr. Man soer gaf uiting aan de hoop, dat de Indo nesische leiders een weg zullen vinden om aldus samen te werken, dat bij het ver werven van de onafhankelijkheid de mo gelijkheid van burgeroorlogen tussen ver schillende bevolkingsgroepen en partijen zal worden uitgeschakeld. Chinese hoofdbrekens voor Amerikaanse politici „Knappe koppen" in actie Gemeld wordt, dat minister Acheson op dracht heeft gegeven „de knapste koppen, waarover het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kan beschikken" een studie te doen maken van de politiek, wel ke de Verenigde Staten tegenover China moeten volgen. Deze opdracht van Acheson past in het krachtige streven van het mi nisterie, om tot een nieuwe formulering van de Amerikaanse diplomatie in het Verre Oosten te komen. Zes deskundigen, die niet in regeringsdienst staan, zullen een uitgebreide studie maken van de situatie in het Verre Oosten. Acheson en zijn raadgevers, die zich zien gesteld tegenover de mogelijkheid van een hernieuwde Zuidelijke opmars der com munistische legers in China, zullen ant woorden moeten vinden op de volgende drie vragen: 1. Indien een communistische regering tot stand komt, hoe zullen dan de politieke en handelsbetrekkingen tussen deze rege ring enerzijds en de Verenigde Staten en de andere Westerse mogendheden ander zijds worden? 2. Zullen de Verenigde Staten door strijdende nationalistische troepen steunen? 3. Welke verdediging kan worden ge organiseerd tegen een verbreiding van het communisme in de rondom het communis tische gedeelte van China gelegen landen? Londense havenstakers werken weer De vijftienduizend Londense havenarbei ders. die 25 dagen lang in staking zyn ge weest naar aanleiding van net dispuut over het lossen van twee bij de Canadese zee liedenstaking betrokken schepen, zijn hedenmorgen weer aan het werk gegaan. Nu de Canadese zeeliedenunie de staking in de Britse havens heeft afgelast is men ook begonnen te werken op de Canadese sche pen. Kleine blokkade eindigt !|ed en In een order van de Sovjet-Russische autoriteiten te Hamburg worden drie inter zonale kruispunten genoemd, welke van heden af open zullen staan voor een nor male omvang van goederenverkeer tussen de Westelijke zones en West-Berlijn. Men gelooft dat de order betrekking heeft op alle andere minder belangrijke interzonale kruispunten, waardoor een eind zal komen aan wat bekend stond als „de kleine blokkade". De genoemde kruispunten zijn Eichholz nabij Lübeck, Bergen an der Dumme nabij Lüneburg en Vorfelde nabij Helmstedt. Uit Frankfort werd gemeld, dat Zondag een Sovjet-Russische order van kracht werd, volgens welke vrachauto's uit West- Duitsland met bestemming Berlijn op de interzonale kruispunten te Hof (Beieren) en Ludwigstadt worden toegelaten. Duitse grenspolitie bevestigde dat zij hiervan door Russische grenspolitie in ken nis is gesteld. Hef woord is aan.... Eötvös: De mensen kunnen gemakkelijker in beweging gebracht worden door iemand, die boven of onder hen staat, dan door hem die zich met hen op een gelijk niveau bevindt. (De ballonvaarders het echtpaar Boesman en de heer de Vos Klootwijk willen een reis om de wereld per ballon maken, die 6 maanden moet duren). Wat 'n leven, wat 'n leven, Heel hoog door de lucht te zweven In de mand van een ballon; Ver van alle zorg en ruzie, Wat 'n heerlijke illusie, Als ik dat nou ook eens kon. Geen gedender van motoren Dreunt voortdurend in je oren, Als je per ballon kunt gaan; Dit is, naar de strengste normen Waarlijk toch van alle vormen Wel het luchtigste bestaan. Wil je in dat leven stijgen, Gooi dan in een zalig zwijgen, Alle ballast van je af; Kan iets meer voldoening geven? Ach, ik zou zo willen zweven Van de wieg tot aan het graf. Als je honger krijgt dan daal je Rustig op de aard en haal je Even vlug je schade in; Waar je ook maar wilt daar land je, Je kruipt even uit je mandje Met je vriend en hartsvriendin. Praat me niet van storm en regen Daar kan ik natuurlijk tegen, Laat de kosten ook terzij, Dergelijke dingen komen Niet aan d'orde in de dromen Van een ideaal voor mij. Ik wil zweven, altijd zweven, Wat 'n stilte èn 'n leven Waar ik naar verlangen kan: Strakjes word ik, arme stakker In mijn mandje wel weer wakker Er komt immers toch niet van. P. GASUS. Leslie Biffle (midden) secretaris van de Amerikaanse Senaat, tekent de resolutie van de ratificatie van het Noord Atlantisch Pact te Washington. Bij de ondertekening zien toe (v.l.n.r.) senator Scot Lucas (Democraat, Illinois), senator Tom Connally, voor zitter van het Committee of Foreign Relations (Democraat, Texas), vice-president Barkley en senator Arthur Vandenberg (Republikein, Michigan). De Staten van Suriname hebben Zater dagmiddag in een spoedzitting een motie van de leden P. Wyngaarde, J. Lachman en I. Sumitra aangenomen, waarin bij de Tweede Kamer met klem erop wordt aan gedrongen om de ontwerp-interimregeling terug te nemen en te verwerpen. De motie acht de Vrijdag door de Tweede Kamer aangenomen amendementen betreffende het bijzonder onderwijs „in flagrante strijd" met de autonomie en „een aantasting van het budgetrecht, daar zij dwingende uitga ven voorschrijven". De Staten verklaarden geen prijs te stellen op verder overleg. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. Een voorstel van de ondervoorzitter, E. de la Fuente, om afschriften van de motie te zenden aan de Inter-Indonesische Con ferentie te Djokja en aan de Verenigde Volken, werd met algemene stemmen aan genomen. Tenslotte werd een voorstel van D. Find- lay om een afschrift te zenden aan de Pan- Amerikaanse Unie met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. In het debat beschuldigde de heer Wyn- gaarne Nederland van voortdurende woord breuk. De heer De la Fuente verklaarde, - Sii Ter gelegenheid van de Internationale Luchtvaartshow op Ypenburg werd Zondag een lange afstandwedstrijd voor luchtbal lons uitgeschreven om de Coupe Andries Blitz. De eerste van de zes deelnemende ballons kiest het luchtruim voor de race, waaraan ook door de Nederlanders het echtpaar Boesman en de heer de Vos Klootwijk werd deelgenomen. Amerikaanse waarnemers uit Indonesië teruggeroepen Batavia, 25 Juli (Aneta). De Ameri kaanse kolonel Willard Carlock, voorzitter van de afdeling militaire waarnemers van de UNO-commissie, en de secretaris van de staf van dezelfde afdeling, majoor Ro bert Montana eveneens Amerikaan, zijn beiden naar de Verenigde Staten terug geroepen. Desgevraagd verklaarde Carlock aan Aneta, dat hij naar huis ging om een nieuwe functie te aanvaarden. Van de zijde van de UNO-commissie kon geen officieel commentaar verkregen worden, mede in verband met de aanwezigheid van leden te Djokja, doch de pressofficer wees er op, dat, hoewel de naam van Carlock ge noemd werd in het artikel van de overle den correspondent Newton, waarin de be schuldiging geuit werd dat de rapporten van de waarnemers verdraaid werden, de naam van Montana hierin niet genoemd werd. Hij weigerde voorlopig de terugroe ping van beide officieren in vei'band te brengen met bovengenoemde publicatie. In een commentaar op de terugroeping van de twee Amerikaanse officieren zegt „Het Dagblad" van heden: „Voor de goede betrekkingen tussen Nederland en zijn bondgenoten kan men ingrijpen van Wash ington slechts toejuichen. Geen enkel be lang is gediend bij het continueren van een situatie, die hier een sfeer van wantrouwen wekt tussen hen, die dienen samen te wer ken aan de opbouw van dit land." dat Nederland met vuur speelde en het er op aanstuurde, dat Suriname zich mogelijk tegen het rijksverband zou uitspreken. De heer Findlay zeide „zijn directe hoop thans op de Amerikaanse republieken" te hebben gevestigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen verraad hadden gepleegd" achtte hij het „geen wonder dat de com munisten het in de koloniale gebieden win nen". Ook de heer Lachman beschuldigde Nederland van woordbx-euk. Attlee en Churchill op het verkiezingspad Te Wolverhampton heeft de Britse op positieleider, Winston Churchill, een rede gehouden over het conservatieve program, dat kortelings gepubliceerd is. Dit pro gramma noemde hij „een vertolking van de politiek der conservatieve partij in het vooruitzicht en misschien aan de voor avond van een der meest belangrijke al gemene verkiezingen, die ooit plaats heb ben gehad". Volgens Churchill heeft de socialistische regering Engelands aanzien zowel in de ogen van het buitenland als van Engeland zelf verlaagd. Berichten uit het buitenland toonden hoe veel vlugger het herstel zich daar vol trok. In landen zoals Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg, Noorwegen en Dene marken zijn de voorziening van de dage lijkse levensmiddelen en de voorwaarden voor een geciviliseerd bestaan beter dan in Engeland, aldus Churchill. In een rede tot duizenden mijnwerkers te Durham heeft Clement Attlee, de Britse premier, een aanval gedaan op het partij program der conservatieven. Hij noemde dit het oneerlijkste document, dat hij ooit gezien had. Generaal De Lattre de Tassigny naar Nederland De „général d'armée" J. de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber der West- Europese landstrijdkrachten, zal van 26 tot en met 29 Juli 1949 wederom een bezoek aan ons land brengen. 27 Juli zal hij met de chef van de gene rale staf generaal mr. H. J. Kruis een be zoek brengen aan Leeuwax-den. Donderdag 28 Juli zal de Franse gene raal de Vierdaagse Afstandmarsen bezoe ken in Nijmegen en omgeving. Vrijdag zal generaal De Lattre de Tas signy om 15 uur met zijn eigen vliegtuig vertrekken van het vliegveld Valkenburg. Inval van Griekse communisten in Joegoslavië gevreesd Volgens een bericht uit Wenen in de „Daily Express" zijn de Balkan-diplomaten te Wenen ervan op de hoogte gesteld, dat misschien spoedig door Griekse communis ten een inval gedaan zal worden in Joego slavië. Maarschalk Tito zou uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegen een dergelijke aanval genomen hebben. Prinses Beatrix peettante van Engelse baby Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene waren Zondag aanwezig bij de doopplechtigheid van een Engelse baby in de parochiekerk van War- field (Berkshire). Prinses Beatrix is een van de peettantes van de baby, Robin Ed ward Furber, zoon van de heer en mevrouw Stanhope Furber uit Bracknell (Berkshire). De heer en mevrouw Furber raakten net de koninklijke familie bevriend in de oor log, toen Prinses Wilhelmina te Maiden head (Berkshire) woonde. Huurverhoging van 17j procent? Volgens „Het Parool" en „Het Vrije Volk" zou de regering tot overeenstemming ge komen zijn over de toe te passen huurver hoging. Als percentage van de verhoging wordt genoemd 17 L procent. Deze komt geheel aan de huiseigenaars ten goede. De datum van ingang staat alleen nog niet vast. De regering zou hebben afgezien van de heffing van een huurbelasting. Daarom ook kon men een percentage van 17aan nemen in plaats van dertig, dat minister In 't Veld al eens heeft genoemd. Tegelijkertijd zou het. belastingvrije deel van de huur worden verhoogd, waardoor de huurder voor de verhoging niet even redig meer personele belasting behoeft tc betalen. De huurverhoging zou ook van invloed zijn op de prijzen, die onderhuurders moe ten betalen. Al deze voornemens zullen binnenkort in een wetsontwerp worden vastgelegd, dat bij het parlement zal worden ingediend. „Voorbarig" verklaart ministerie van Financiën. Naar aanleiding van deze berichten deelt het ministerie van Financiën het volgende mede: Omtrent de percentages, waarmede de huren zullen worden verhoogd, staat nog niets vast. zodat een min of meer con crete mededeling dienaangaande in het hui dige stadium als voorbarig moet worden beschouwd. Ook de vraag met welke fis cale voorzieningen de huurverhoging ge paard zal gaan is nog bij de regering in beraad. De voor te stellen maatregelen zul len worden bekend gemaakt bij de aanbie ding van het desbetreffende wetsontwerp aan de Staten Generaal, Alle hierop voor uitlopende berichten zijn derhalve voor barig, aldus het ministerie. Ouden van dagexx vragen vrijstelling. De Algemene Bond van Ouden van Da gen heeft zich tot de minister van Weder opbouw exx Volkshuisvesting gewend met het verzoek de ouden van dagen, die steun verkrijgen van gemeentelijke diensten van Sociale Zaken, en zij die uitkering genieten van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, vrij te stellen van het betalen van een eventuele huurverhoging. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond lot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar wat bewolking, overigens zonnig en warm. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. 20 Juli: Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur Maan op 5.02 uur, onder 21.38 uur Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 25 Juli: Hoog water 3.04 en 15.36 uur. Laag water 11.08 en 23.35 uur. Dinsdag 26 Juli: Hoog water 3.50 en 16.20 uur. Laag water 11.56 en

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1